Spontán percek - Néhány szó a diófa levélről

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 30 พ.ย. 2020
  • Egy kis fejleményvideó a kertből! :)
    III. Támogatói kampányban összegyűlt összeg: 401 000 Ft
    Mindenkinek nagyon szépen köszönjük, aki támogatta az ügyet!
    Hamarosan érkezünk további videókkal, a tőlünk megszokott minőségben! :)
    Támogatói számlaszám: 11600006-00000000-50767689
    vagy csatlakozz a Herbert Fivérek tagsági előfizetéséhéz, ha tetszik amit csinálunk és szeretnél bennünket támogatni!
    E-mail: meranir93@gmail.com
    Facebook: herbertfiverekofficial/
    Instagram: herbertfiverekofficial
    Music:
    - Celtic Folk Music - Vindsvept - Night of the Fae
    • Celtic/Folk Music - Vi...
    TH-cam tags:
    dió
    diófa
    diófa levél
    komposzt
    csemeték
    fa csemeték
    gyökerezésgátló
    levél
    kert
    fejlemény
    spontán percek
    Herbert
    Herbert Fivérek
    Herbert Fivérek Official
  • แนวปฏิบัติและการใช้ชีวิต

ความคิดเห็น • 18

  • @robertpalco5341
    @robertpalco5341 3 ปีที่แล้ว +3

    Ez így igaz !!!👍😎

  • @bertakrisztian7321
    @bertakrisztian7321 3 ปีที่แล้ว +4

    A juglon 3-9 hónap alatt teljesen elbomlik, kár 2-3 évet várni.

  • @gardenroll
    @gardenroll 3 ปีที่แล้ว +2

    Sziasztok! Aki ilyesmit is számításba vesz azon látszik, hogy odaadással gondoskodik a fákról.
    Az én tapasztalatom (frissen ültetett meggyfánál), hogy nincs negatív hatással a diófalevél mulcs a növekedésre. Elgondolkoztam, hogy miért lehet ez a sok ellentmondásos tapasztalat és két dologra jutottam:
    - talán a diófajták között a más növényekre gyakorolt negatív hatás (allelopátia) mértékében is van különbség.
    - talán a felhasználás mikéntjén (felhasznált mennyisége, talajba dolgozása, elbomlás mértéke stb.) is sok múlik a végeredményen.

    • @zoltanherbert6583
      @zoltanherbert6583 3 ปีที่แล้ว +1

      tökéletes megfogalmazás barátom! :)

  • @drprofesszor
    @drprofesszor 3 ปีที่แล้ว

    Ez nagyon informatív volt. Köszi

  • @petermuzslay3288
    @petermuzslay3288 3 ปีที่แล้ว +3

    Jól mondjátok srácok: mindenki komposztálja el a diólevelet! Én minden évben a két hatalmas diófám több köbméternyi levelét komposztálom el a többi komposztálni valóval együtt, de nálam minden egyes komposzthalom két évig komposztálódik pont a diólevél miatt. Az így felhasznált komposztért pedig nagyon hálásak a növényeim. Egyébként tapasztalataim szerint az egyéb növényi részeknek is jobb a két éven át történő komposztálódás, rostálás után sokkal kevesebb anyag akad fent és jóval több mehet a növényekre. És azt is hozzáteszem, hogy én soha nem bajlódok a szén-nitrogén arány figyelgetésével és a komposzthalom forgatásával, minden akkor megy rá, amikor keletkezik. Valószínű, hogy kis komposztálókban ez a módszer nem működik de 5-6 köbméteres komposztáló mérettől már biztosan.

  • @BAnton-re5it
    @BAnton-re5it 3 ปีที่แล้ว +14

    Sajnos nincs teljesen igazatok!
    Én tavaly ősszel heteken keresztül diófa levél témával foglalkoztam, mivel 25 db gyümölcsfát ültem és takarni akartam a tövét. Csak diófa levelet sikerült beszerezni, ezért alaposan körbejártam.
    Következőkre jutottam:
    Csírázás gátló anyagok akkor van a levélben, amikor a fán van és zöld! Onnan kerül a földre és elnyomja a növények nagyrészt.
    A lehullott levélben már nincs benne, olyankor nem aktív a fa.
    Simán lehet bármire használni, nálam púpos talicska jutott minden fához tavaly és idén ősszel is!!
    A fáim szépen fejlődtek az idei évben, semmi negatív hatása nem volt a leveleknek, szép humuszos talaj lett levél helyén.

    •  3 ปีที่แล้ว +2

      Köszi a hozzászólást és a megtapasztalást! Bár mi pont az ellenkezőjét tapasztaltuk és sok helyről is ezt mesélték. Ettől függetlenül lehet hogy igazad van, de jobb biztosra menni és inkább bármely más levéllel takarni vagy komposztálni, ha van rá lehetőség, az esetleges kellemetlenségek elkerülése végett. Nyilván mindenkinek szíve joga próbálkozni, de mi csak jó szándékból készítettük ezt a videót 🙂 Üdv!

    • @Johnnywoy
      @Johnnywoy 3 ปีที่แล้ว +3

      Ez azért nem egészen van így, de van benne igazság. A diófa minden egyes része tartalmaz juglont, ami kimondottan vízoldékony így igazából nem lehet védekezni ellene hiszen az eső máris a földbe mossa. Érdemes még megemlíteni, a növény különböző részeinek juglon tartalma évszakonként eltérő. Tavasszal a rügyekben és friss hajtásokban, új levelekben. Nyár folyamán inkább a gyökérben koncentrálódik, ami ugye a lombozatnál akár 2-3-szor nagyobb területet is érinthet. Termésérés idején már a burok tartalmazza a legnagyobb koncentrációt. Olyan viszont nincs, hogy a levél nem tartalmazza ezt a természetes csíraképzés gátlót, csak nem akkora mértékben, pont emiatt érdemes összegyűjteni a leveleket. Ami pedig a komposztálást illeti, pont a juglon hatása miatt lassan bomlik le a diólevél hiszen a lebontó gombák sem szeretik a juglont, de 6-9 hónap alatt már feldolgozódik annyira, hogy használható legyen, ilyenkor már a juglontartalma is elvész.
      +1 hasznos dolog: Nem minden növény érzékeny a juglonra, vannak a dióval jó szimbiózusban élők is. Érdemes ültetés vagy vetés előtt utánanézni melyek a diófát megtűrő növények (nálam az árnyékliliom csodásan érzi magát alatta).

  • @georgdobos1696
    @georgdobos1696 3 ปีที่แล้ว +5

    3 perce rakod fel a videót és már valaki dislike-olja🤭🤪🤮💩Legalább nézné végig🤭🤣🤣🤣Amúgy faxa lett Skacok🙏✌️💪👑😎

    •  3 ปีที่แล้ว +1

      Egészségére, ha őt ez teszi boldoggá 😀 Köszönjük szépen!

  • @ggmegyeri
    @ggmegyeri 3 ปีที่แล้ว

    Én úgy általában 2-3 évet javasolnék minden kerti vegyes komposztnak alapból, mert a dión kívül más káros/fertőző dolog is bele kerülhet a kertből (gombák baktériumok stb). Persze alapesetben egy év után elvileg jók, ha nem volt semmi betegség. De mivel hosszú távról (évtizedek) van szó, ha 3 évente használjuk el, úgyis mindig lesz minden évben komposzt max az első kettőben nem.

  • @aggrockker
    @aggrockker 3 ปีที่แล้ว

    Helló srácok! Ebben a hideg téli időszakban aktuális téma lenne a házi kolbász, disznóvágás, feldolgozás,házi füstölés stb.Ebben a témában otthon vagytok? Biztos vagyok benne hogy sokunkat érdekelne.

  • @ZZIGEN
    @ZZIGEN 3 ปีที่แล้ว

    Mivel raer ezert en is 3 evig hagyom a leveleket egy karokbol es csibehalobol allo "komposztaloba".Nagyon jo anyag lesz belole.

  • @oszikedvenc
    @oszikedvenc 3 ปีที่แล้ว

    Sziasztok. A "nemkedvelések" gondolom a bal alsó sarokban megjelenő kis logónak szólnak... bár nem értem, hiszen pénzből él az ember. Nem? Csak így tovább srácok, és még sok logót minden sarokba... Oszi

    •  3 ปีที่แล้ว +7

      Egy kölcsönös megállapodás van a Faiskola és köztünk, hogy minden, a facsemetés kert témájú videóban megjenítjük a szponzor logóját, ezáltal népszerűsítjük őket és munkásságukat egyaránt. Cserébe ők támogatják a kis kertünk, benne az ősi facsemeték fejlődését. Hogy ha valakinek ez ördögtől való dolog, akkor az az ő szegénységi bizonyítványa, nem a miénk. A mi lelkiismeretünk tiszta, hogy olyan dolgok mögé állunk és próbálunk szélesebb körben elhinteni, amelyek értéket képviselnek. Általában ezek az emberek szerint van az, hogy csak a gyári robot munka számít munkának, a többi nem az. Köszönjük a kommentet, üdvözlet!

    • @ggmegyeri
      @ggmegyeri 3 ปีที่แล้ว

      @ Pontosan. Gondolom a dislikeolók nem a támogatók közül jönnek (aki esetleg elvárhatná, hogy ne nézzen reklámot), hanem úgy gondolja, hogy ő úgy nézhessen reklámmentes videót ingyen, hogy a készítőt rajta kívül más se kompenzálhassa semmilyen módon. Ez pedig nem más, mint e legsötétebb rosszindulatú irigység, elvitatja a munkátok eredményét. Ő ugyan lusta rá, hogy megtegye ugyanezt, de ha neki nem jut a jóból (amiért nem tesz semmit) akkor más se kaphasson belőle, akár megdolgozik érte akár nem.

  • @andrasgondel4199
    @andrasgondel4199 3 ปีที่แล้ว

    Szerintem ez a csírázásgátló anyag fákra, bokrokra nincs hatással, a még ki nem kelt magok csírázását akadályozza csak...