ПП-ДБ внася днес правилата за избор на членове на новото ръководство на антикорупционната комисия

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 27 มิ.ย. 2024
  • Днес парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) ще внесе отново правилата за избор на членове на новото ръководство на антикорупционната комисия. Това заяви по време на брифинг в парламента Лена Бориславова, народен представител от ПГ на ПП-ДБ.
    Тя посочи, че мотивите са да се осигури работещ в интерес на всички български граждани орган, който да разследва корупцията по високите етажи на властта и злоупотребите с парите на българските граждани, и допълни, че тези правила са необходими да се отпуши възможността за плащането по Плана за възстановяване и устойчивост.
    ПП-ДБ ще се борим с всички средства на закона и политиката, за да се защитим от атаките на завладяната държава, заяви Лена Бориславова.
    Надежда Йорданова обясни как механизмът, предлаган от тях, ще гарантира, че тази институция ще се ръководи от професионалисти. Тя посочи, че номинациите ще бъдат оценени от представители на Върховния касационен съд (ВКС), Министерство на правосъдието (МП), Висшия адвокатски съвет, Омбудсмана, Сметната палата, а кандидатите ще представят своите концепции публично. Тази номинационна комисия ще направи преценка на професионалните и нравствените качества на кандидатите, добави Йорданова и обясни, че това, за което те настояват, е комисията по номинации да направи оценка на кандидатите, тоест да ги подреди кои от тях са най-подходящи. Докато ГЕРБ настояват комисията да не прави това, допълни тя.
    По думите ѝ именно възможността номинационната комисия да прави оценка на кандидатите е онази гаранция, която премахва практиката на парцелиране на членовете от различните партии и използването на квотния принцип.
    Правилата дават гаранция да бъдат избрани максимално политически независими членове на органа, отговарят и са съгласувани с изискванията на ЕК, обясни и Лена Бориславова. Резултатите на старото ръководство на антикорупционната комисия, или по-скоро липсата на такива, потвърждават, че този орган се ръководи от политически зависими лица, посочи тя. Лена Бориславова заяви, че ако не бъде сменено ръководството на антикорупционната комисия, въпреки новото законодателство, комисията ще продължи да се използва за "политическа бухалка" срещу опонентите на ГЕРБ и ДПС, както по думите ѝ е станало в рамките на вчерашния ден с казуса на Андрей Гюров - подуправител на БНБ, избран по предложение на „Продължаваме промяната - Демократична България“.
    От месеци срещу всички законно избрани представители на демократичната общност се води поголовна война. Опитът за отстраняването на Андрей Гюров е само част от нея, заяви Лена Бориславова.
    От местните избори насам има сигнали за несъвместимост или за касиране на резултатите от изборите, подадени срещу Благомир Коцев, кмет на Варна от ПП-ДБ, където Общинската избирателна комисия отказва да се произнесе от март насам, столичния кмет Васил Терзиев, четирима районни кметове на София - Емил Бранчевски, Ясен Русев, Георги Илиев и Георги Кузмов, както и Методи Байкушев, кмет на Благоевград - всички избрани като представители на демократичната общност и на ПП-ДБ, каза тя.
    Бориславова коментира, че повечето сигнали се подават от "агент Петър от "Държавна сигурност" или с името му Александър Иванов Долев. "Там, където Петър не успява и не смогва, сигналите се подават координирано от кандидати за кметове и общински съветници от ГЕРБ", посочи тя и добави, че само три дни след провала на опита за отстраняване на Ясен Русев, кмет на район „Искър“, за чието отстраняване не достигнал един глас, са извършени шест смени на членове от квотата на ГЕРБ, ДПС и ИТН в местната ОИК.
    Репортер -Десислава Антова
    Оператор - Борислав Бориславов
    Монтаж - Теодора Хиндалова - Стоянова

ความคิดเห็น •