FIGYELEM! A VIDEÓ EGYES RÉSZEI 2020-ra ELAVULTAK LETTEK! AKI EZ ALAPJÁN TENNÉ FEL, NE A VIDEÓT HASZNÁLJA REFERENCIAKÉNT, HANEM AZ ITT TALÁLHATÓ LÉPÉRŐL-LÉPÉSRE LEÍRÁST! gitlab.com/linuxmind/arch-telepito-scriptek
Köszönöm a sok linuxos videót, és a leírást is. Sokat segítettek. Arch KDE felülettel szépen muzsikál a gépemen, és ebben nagy szereped volt. Mégegyszer Köszönöm. :-))))))
Köszönöm ezt a videót és a többi munkádat, régóta vártam ezt az arch telepítése témádat is nagyon is érthetően mondod is el is ennek a folyamatát és mondod is hogy sokféleképpen is lehet telepíteni és gép függő. Én most tudom éppen is nézni és hallgatni és nézni a videódat, ami szerintem hiánypótló is mert általában is csak angol és más nyelven is láthattam is arch telepítős témákat. A videóidban ez tetszik is nagyon összeszedetten tudsz beszélni a témáról és ment a +1 lájk. További sok sok sikert és várom a folytatást.
Arch telepitése WLAN-rol: Ha a wifi-menu parancs nem fut le- akkor ott driver problémàk vannak, és innentöl net nélkül elég komoly gondba vagy, azaz ami vicces hogy net kell hozzà, hogy megold a problémàt vagy késziteni kell egy olyan arch telepitöt ami tartalmazza a wifi kàrtyàd driverét. Ezt az lscpi -kk paranncsal tudod megnézni, hogy van egy a live modban elinditott arch-nak valamilyen betöltött wifi drivere. Ha viszont csak a hàlozati kulcs beàllitàsa és mentése a hiba, akkor arra van megoldàs, konkrétum nélkül hogy nàlad mi volt a hiba nehéz vàlaszt adni, és irhatnék egy magyar nyelvü dokumentàciot is ide, hogy megoldjam a dolgot, ami elég hosszu lenne.. Egyébirànt wpa_supplicant-rol is létrehozhato egy értelmes kapcsolat a routerrel. Fontos lenne tudni a nàlad lefuttatott hiba pontos üzenetét hiszen csak igy lehet megoldani azt. Én elég régi linuxos vagyok, sok disztrot hasznàltam màr, ezen felül linux rendszergazda is vagyok, amugy tetszenek a videoid, nagyon összeszedetten tudsz beszélni a témàrol.
Köszönöm. A kedves szavakat. Igazából nem nehéz összeszedetten beszélni. Én scripteléssel oldom meg. Ha nehezebb a téma leírom a gondolataimat előre. Így biztos nem felejtem el mire odaérek, hogy beszéljek róla. A wifi-menu meg.. elindult működött, a pacstrap-ig el is mentem vele reboot után volt gond. Kiderült, hogy a 'dialog' hiányzik neki, utána szórtam liveban, de az sem segített, ott már nem tudom a pontos hibaüzenetet mert úgy felhúztam magam, hogy instant kábel, aztán 'jó van az úgy' :D
@@LinuxMindSzivesen , amugy elnézést az ékezetek hiànya miatt svàjci billentyüzet kiosztàsom van, az összeszedettség nem nehéz- de te legalàbb érted mit miért csinàlsz nem csak màsolsz egy tutorialt nem tudva hogy ugyan miért kell mountolni stb, sok angol videot làttam màr ilyen téren -szoktam nézegetni a különbözö disztrokkal, de volt màr aki Live-ban telepiteni akart egy arch-ot aztàn elhasalt rajta, nem tudta a hibaüzenetet kezelni, meg azt se tudta hogy miért csinàlja azt. Most màr mi lehetett a gond az iso-s telepitö sokmindent tartalmaz ami a célrendszeren nem feltétlenül létezik. Most egy àltalànos példàban egy létezö wifi kapcsolat mellett irom le a hiba javitàsàt legyen sda1 a root particio sda2 meg a home könyvtàr mount /dev/sda1 /mnt mount /dev/sda2 /mnt/home arch-chroot /mnt /bin/bash pacman -S dialog wpa_supplicant wireless-tools Elméletileg most felkerült minden függöség ami a wi-fi kàrytàkhoz szükséges. Azt hittem hogy a wifi-menu se futott le vagy nem létezö wifi kàrtyàra hivatkozott annak megoldàsa kicsit bonyolultabb lenne. Egyébirànt a wifi-menu scriptet ki lehet vàltani a wpa_supplicant-al ha annak modszerét ismered, régen igy kellett wifi-zni gentoo alapu rendszereken, vagy az olyan ubuntusoknàl akik nem igen szeretik annak nagyon "tartalmas" telepitöjét -mint pl. én tök feleslegesen felrànt rengeteg csomagot amit nem is feltétlen hasznàlok.
Köszönöm a segítséget a hasznos videóval. Kb 2 év Linux mint/Ubuntu váltás között most esti elfoglaltságként sikeresen felraktam kb 1 óra alatt a rendszert, ugyan még csak vboxban mertem, hátha eldöntik valamit!😅 És hát eddig... Nincsenek szavak, arra, hogy miylen kiváló számomra a rendszer. Köszi mégegyszer!🙂
** TARTALOMJEGYZÉK ** 00:00 - Bevezető 01:07 - Követelmények! 02:48 - Arch linux ISO beszerzése 03:46 - A virtuális gép beállítása 05:55 - ArcolinuxD weboldal PHASE 5 -> ArchWay 08:23 - Telepítés indítása 09:56 - Magyar billentyűzet beállítása 11:17 - Az internet kapcsolat ellenőrzése 11:40 - Rendszer óra és dátum beállítása NTP engedélyezése 12:17 - Partícionálás CFDISK-el 14:30 - Partíciók formázása 16:14 - A telepítendő lemez csatolása 16:37 - A telepítési tükrök beállítása 19:20 - Az alaprendszer telepítése 20:05 - További meghajtók csatolása, hogy azok később automatikusan felcsatolódjanak rendszer induláskor. Ez lehet partíció, lehet másik HDD v. SSD, bármi. 26:23 - FSTAB létrehozása genfstab segítségével. 28:25 - A rendszer használatba vétele 28:52 - Rendszer régió beállítása 30:04 - A rendszer lokalizációjának beállítása 32:15 - A rendszer környezeti változóinak beállítása 35:42 - Hostnév beállítása 36:26 - A hosts fájl beállítása 37:10 - Hálózati beállítások 38:10 - mkinitcpio kozmetikázása 39:23 - Root jelszó beállítása 39:50 - A grub telepítése 41:10 - Újraindítás 41:50 - A rendszer első indítása 42:40 - NEXT STEP 42:50 - A tárolók frissítése 43:05 - A MULTILIB bekapcsolása, és a tárolók frissítése 44:54 - A Bash automata kiegészítés hozzáadása 45:29 - Felhasználó hozzáadása a rendszerhez 47:10 - SUDO jog a felhasználónak 47:45 - Bejelentkezés a felhasználóval 48:20 - NEXT STEP 48:25 - XORG Telepítése 50:15 - Grafikus meghajtók 50:35 - ASZTALI nVidia kártya telepítése (Hibrid laptophoz nem jó) Sajnálom srácok, de se AMD, se Intel eszközöm, ezekkel nem tudom tesztelni, és ezeket bemutatni. :( 52:27 - A bejelentkezés kezelő telepítése 54:10 - Válassz Asztali Felületet 55:02 - Az általad választott asztali felület telepítése 56:05 - Újraindítás 56:17 - Bejelentkezés 56:53 - A magyar billentyűzet beállítása
Szia! Nekem valami nem okés. A /home csatolása nem sikerül. mount /dev/sda2 /mnt/home Ez után ezt a hibaüzenetet kapom: *mount: /mnt/home: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/sda2, missing codepage or helper program, or other error.* Mit lehet a gond? VirtualBox -ból csináltam. Amúgy ezen kívül minden más rendesen működött és fel is települt.
Zoli, a /etc/locale.conf fájlt nem feltétlen kell kézzel létrehozni, sőt nem is annyira célszerű a hibázási lehetőségek miatt. Helyette két parancsot érdemes lefuttatni a "locale-gen" lefutása után. Az "export LANG=hu_HU.UTF-8" és a "locale > /etc/locale.conf" parancsokat.
@@LinuxMind A konzolon nem megjelenő "ő" és "ű" betűk problémájára a "setfont lat2-16" parancs kiadása a gyógyír. A véglegesítéshez pedig a /etc/vconsole.conf fájlba ezt kell beírni: "FONT=lat2-16" A konzolos live rendszeren az egérhasználatot -kijelöléshez pl- be lehet kapcsolni a "systemctl start gpm" paranccsal, telepített rendszerre pedig fel kell tenni a gpm csomagot, és engedélyezni. ("systemctl enable gpm")
Csináltam automatikus telepítő szripteket (archT1, archT2, archT3, archT4), ezek futtatásával, és az alapvető adatok megadásával automatikusan telepíthető az arch a kiválasztott merevlemezre. A merevlemez kiválasztását, nagyon meggondolni, mert átparticionálja, mindent törlődik róla. Videók a telepítésről: th-cam.com/video/oQpn2g_xk94/w-d-xo.html th-cam.com/video/4P6TAtiAtQM/w-d-xo.html
A multilibnél nem elég az include sor elől kivenni a #-et, a [multilib]-elől is ki kell. Ez a leggyakoribb hiba! Ez a telepítési menet részben elavult. Ezt kövesd! gitlab.com/linuxmind/arch-telepito-scriptek
Kedves Zoli nagy tisztelettel es sok remenyel fordulok hozad van egy kis problemam. a linux mint19 el vettem egy 120 ssd fel tettem ra egy mint 19 est de ugy akartam hogy a home partition egy masik lemezen legyen egy 1 T an ami fent van a gepen uresen formatalva exte4 be de sehogy sem sikerult legy oljan szives segics rajtam mivel nagyon sok adatok arhivalok a netrol es a 120 G persze mesze nem eleg meg en ugy akarom hogy it csak az OS legyen .Remelem hogy erted a proplemamat. Elore is koszonom a sziveszsegedet es turelmedet. Maradok nagy nagy tisztelettel Fekete Sandor nagyvarad rol.
Szia, nagyon egyszerű a megoldás. A telepítőben meg lehet adni, hogy melyik legyen a /, és melyik legyen a /home . A /-t állítsd az SSD-re, a /home-ot pedig az 1TB-os HDD-re. És kész is. :) Sok sikert.
@@LinuxMind nagyon szepen koszonom a valaszt nagyon kedves vagy es persze figyelemes zserencsere a problemat mar meg oldotdtam de kozben valahogy veletlenul eltunt az also csik a mint 19 bol es nem tudtam viszahozni sehogyse es ugy hogy ujra telepitetdtem a mint 19 est .Lehet hogy van valami truk viszahozni az also csikot aleljen van az ugynevezett start gomb is. Probaltam utana nezni a netten de sajnos nem talaltam semmit sem vele kapcsolatba.Maradok nagy nagy tisztelettel Fekete Sandor nagyvarad rol.
Na oké lett. Nem kell szerkeszteni semmit. A beállításokban: terület és nyelvben a bemeneti forrásoknál ki lehet választani a magyart. Nyíllal az angol US elé helyezni és ennyi. Mondjuk én Gnome-ot tettem fel.
Maradok a Linux Mint nèl😀 az asztali PC-n. Laptop játèkra van ès egy ****** Windows 10 fut rajta (7es sokkal jobb volt de nincsenek meg a driverek a laptopomhoz)
Rengeteg, de amiért nekünk fontos, az az, hogy az UEFI, GPT partíciós táblát használ, míg a Legacy MBR-t. Ezért máshogy kell telepíteni a rendszereket. Kiemelten fontos ez ha Windows mellé telepíted.
Esetleg létezik Arch-ból grafikus telepítő cinnamon-nal? Kipróbálnám... Rühellem a parancssort! Túl sok mindenre kell figyelni, és túl könnyű elcseszni.
valaki tud abban segíteni mitán felkerül a rendszer és újraindítom nem tölt be csak a grub egy parancssorral ami nem a telepített rendszer erre mi a megoldás többször próbáltam újratelepíteni az egész rendszert de mindig itt elakadt a telepítés?
@@LinuxMind köszi a segítséget tudom hogy itt bios módban telepítesz de valamiért a biosomban be van kjaopcsolva az uefi telepítő is elindul uefiben de amikor partícionálni kéne akkor a efi system opcio nincs ott a type alatt erre mi a megoldás mert a rave streamja alapján telepítenék de nem tudom emiatt befejezni a partíconálást
Biztosan elrontasz valamit, mert 3 napja tettem egy vanilla Archot és semmi gondja nem volt. Nem tudok segíteni mert nem látom mit csináltál. Látatlanban meg nem lehet. Nézd át újra mit csináltál és meglesz a hiba. base base-devel linux linux-firmware ezek kellenek az alap rendszerhez.
Van egy nyílt hibakezelő discordunk ahol felteheted a kérdéseidet nyilvánosan. Egyénenként privátban nem foglalkozunk senkivel, mert a tudás megőrzése a cél, és, hogy más is okuljon belőle!
Na ez már az az alacsony szintű machinálás ami már nekem nem füllik. Tököm leszáradna mire lenne egy használható Linuxom. Ez már csak Linux-porn. Nekem a 10 perces next-next finish Antergos telepítés ami kell. Már nem is particionálok kézzel. A telepítő megoldja. Azért van. Nem feltétlenül akarok okosabb lenni. Sokkal inkább gyorsan és egyszerűen akarok egy jó rendszert. Persze mondom ezt az után, hogy az XFCE 2 órán keresztül szopatott előző éjszaka. De az az én speciális hülyeségem miatt. :D
FIGYELEM! A VIDEÓ EGYES RÉSZEI 2020-ra ELAVULTAK LETTEK! AKI EZ ALAPJÁN TENNÉ FEL, NE A VIDEÓT HASZNÁLJA REFERENCIAKÉNT, HANEM AZ ITT TALÁLHATÓ LÉPÉRŐL-LÉPÉSRE LEÍRÁST!
gitlab.com/linuxmind/arch-telepito-scriptek
Szia azt lattam régebbi kommentárban hogy a Manjaro az archnak grafikus valtozata ez mit takar az érdekelne.
Semmit, akárki mondta is neked, ez a mondat butaság, és értelmetlen. A manjaro egy archlinux alapú linux disztribúció, több grafikus felülettel.
Köszönöm a sok linuxos videót, és a leírást is. Sokat segítettek. Arch KDE felülettel szépen muzsikál a gépemen, és ebben nagy szereped volt. Mégegyszer Köszönöm. :-))))))
Bár az itteni videó a témában már elavultnak számít, ettől függetlenül örülök, ha segíthettem. :) Használd egészséggel.
Köszönöm ezt a videót és a többi munkádat, régóta vártam ezt az arch telepítése témádat is nagyon is érthetően mondod is el is ennek a folyamatát és mondod is hogy sokféleképpen is lehet telepíteni és gép függő.
Én most tudom éppen is nézni és hallgatni és nézni a videódat, ami szerintem hiánypótló is mert általában is csak angol és más nyelven is láthattam is arch telepítős témákat.
A videóidban ez tetszik is nagyon összeszedetten tudsz beszélni a témáról és ment a +1 lájk.
További sok sok sikert és várom a folytatást.
Köszönöm István. :)
Köszi a videót!
Már régóta vártam egy arch telepítésre.
Köszönöm, jó lesz nekem a Debian vonal is.... :)
;) Mondtam én, hogy az Arch nem kezdő téma, de annyian akarták, hogy nem volt kecmec.
Manjaro
@@csabacseresnyesf.2861 Ez egy 1 éves komment volt. Azóta lehet hogy már Arch-ot használ. 🤷🏻♂️ Én manjaro-t használok pl.
Arch telepitése WLAN-rol: Ha a wifi-menu parancs nem fut le- akkor ott driver problémàk vannak, és innentöl net nélkül elég komoly gondba vagy, azaz ami vicces hogy net kell hozzà, hogy megold a problémàt vagy késziteni kell egy olyan arch telepitöt ami tartalmazza a wifi kàrtyàd driverét. Ezt az lscpi -kk paranncsal tudod megnézni, hogy van egy a live modban elinditott arch-nak valamilyen betöltött wifi drivere. Ha viszont csak a hàlozati kulcs beàllitàsa és mentése a hiba, akkor arra van megoldàs, konkrétum nélkül hogy nàlad mi volt a hiba nehéz vàlaszt adni, és irhatnék egy magyar nyelvü dokumentàciot is ide, hogy megoldjam a dolgot, ami elég hosszu lenne.. Egyébirànt wpa_supplicant-rol is létrehozhato egy értelmes kapcsolat a routerrel.
Fontos lenne tudni a nàlad lefuttatott hiba pontos üzenetét hiszen csak igy lehet megoldani azt.
Én elég régi linuxos vagyok, sok disztrot hasznàltam màr, ezen felül linux rendszergazda is vagyok, amugy tetszenek a videoid, nagyon összeszedetten tudsz beszélni a témàrol.
Köszönöm. A kedves szavakat. Igazából nem nehéz összeszedetten beszélni. Én scripteléssel oldom meg. Ha nehezebb a téma leírom a gondolataimat előre. Így biztos nem felejtem el mire odaérek, hogy beszéljek róla.
A wifi-menu meg.. elindult működött, a pacstrap-ig el is mentem vele reboot után volt gond. Kiderült, hogy a 'dialog' hiányzik neki, utána szórtam liveban, de az sem segített, ott már nem tudom a pontos hibaüzenetet mert úgy felhúztam magam, hogy instant kábel, aztán 'jó van az úgy' :D
@@LinuxMindSzivesen , amugy elnézést az ékezetek hiànya miatt svàjci billentyüzet kiosztàsom van,
az összeszedettség nem nehéz- de te legalàbb érted mit miért csinàlsz nem csak màsolsz egy tutorialt nem tudva hogy ugyan miért kell mountolni stb, sok angol videot làttam màr ilyen téren -szoktam nézegetni a különbözö disztrokkal, de volt màr aki Live-ban telepiteni akart egy arch-ot aztàn elhasalt rajta, nem tudta a hibaüzenetet kezelni, meg azt se tudta hogy miért csinàlja azt.
Most màr mi lehetett a gond az iso-s telepitö sokmindent tartalmaz ami a célrendszeren nem feltétlenül létezik.
Most egy àltalànos példàban egy létezö wifi kapcsolat mellett irom le a hiba javitàsàt
legyen sda1 a root particio sda2 meg a home könyvtàr
mount /dev/sda1 /mnt
mount /dev/sda2 /mnt/home
arch-chroot /mnt /bin/bash
pacman -S dialog wpa_supplicant wireless-tools
Elméletileg most felkerült minden függöség ami a wi-fi kàrytàkhoz szükséges.
Azt hittem hogy a wifi-menu se futott le vagy nem létezö wifi kàrtyàra hivatkozott annak megoldàsa kicsit bonyolultabb lenne. Egyébirànt a wifi-menu scriptet ki lehet vàltani a wpa_supplicant-al ha annak modszerét ismered, régen igy kellett wifi-zni gentoo alapu rendszereken, vagy az olyan ubuntusoknàl akik nem igen szeretik annak nagyon "tartalmas" telepitöjét -mint pl. én tök feleslegesen felrànt rengeteg csomagot amit nem is feltétlen hasznàlok.
Köszönöm a segítséget a hasznos videóval. Kb 2 év Linux mint/Ubuntu váltás között most esti elfoglaltságként sikeresen felraktam kb 1 óra alatt a rendszert, ugyan még csak vboxban mertem, hátha eldöntik valamit!😅 És hát eddig... Nincsenek szavak, arra, hogy miylen kiváló számomra a rendszer. Köszi mégegyszer!🙂
Igazán örülök, ha segíthettem. Ha gondolod nézz be hozzánk discordra is, ahol ha gond van tudnak segíteni a kollégák! :)
** TARTALOMJEGYZÉK **
00:00 - Bevezető
01:07 - Követelmények!
02:48 - Arch linux ISO beszerzése
03:46 - A virtuális gép beállítása
05:55 - ArcolinuxD weboldal PHASE 5 -> ArchWay
08:23 - Telepítés indítása
09:56 - Magyar billentyűzet beállítása
11:17 - Az internet kapcsolat ellenőrzése
11:40 - Rendszer óra és dátum beállítása NTP engedélyezése
12:17 - Partícionálás CFDISK-el
14:30 - Partíciók formázása
16:14 - A telepítendő lemez csatolása
16:37 - A telepítési tükrök beállítása
19:20 - Az alaprendszer telepítése
20:05 - További meghajtók csatolása, hogy azok később
automatikusan felcsatolódjanak rendszer induláskor.
Ez lehet partíció, lehet másik HDD v. SSD, bármi.
26:23 - FSTAB létrehozása genfstab segítségével.
28:25 - A rendszer használatba vétele
28:52 - Rendszer régió beállítása
30:04 - A rendszer lokalizációjának beállítása
32:15 - A rendszer környezeti változóinak beállítása
35:42 - Hostnév beállítása
36:26 - A hosts fájl beállítása
37:10 - Hálózati beállítások
38:10 - mkinitcpio kozmetikázása
39:23 - Root jelszó beállítása
39:50 - A grub telepítése
41:10 - Újraindítás
41:50 - A rendszer első indítása
42:40 - NEXT STEP
42:50 - A tárolók frissítése
43:05 - A MULTILIB bekapcsolása, és a tárolók frissítése
44:54 - A Bash automata kiegészítés hozzáadása
45:29 - Felhasználó hozzáadása a rendszerhez
47:10 - SUDO jog a felhasználónak
47:45 - Bejelentkezés a felhasználóval
48:20 - NEXT STEP
48:25 - XORG Telepítése
50:15 - Grafikus meghajtók
50:35 - ASZTALI nVidia kártya telepítése (Hibrid laptophoz nem jó)
Sajnálom srácok, de se AMD, se Intel eszközöm, ezekkel nem
tudom tesztelni, és ezeket bemutatni. :(
52:27 - A bejelentkezés kezelő telepítése
54:10 - Válassz Asztali Felületet
55:02 - Az általad választott asztali felület telepítése
56:05 - Újraindítás
56:17 - Bejelentkezés
56:53 - A magyar billentyűzet beállítása
@Péter Peresztegi Grafikus felületen nem működik, csak konzolon, helyette a "setxkbmap hu" lehet megoldás, legalábbis ubuntus rendszereken így van
Szia!
Nekem valami nem okés. A /home csatolása nem sikerül.
mount /dev/sda2 /mnt/home
Ez után ezt a hibaüzenetet kapom:
*mount: /mnt/home: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/sda2, missing codepage or helper program, or other error.*
Mit lehet a gond?
VirtualBox -ból csináltam. Amúgy ezen kívül minden más rendesen működött és fel is települt.
Zoli, a /etc/locale.conf fájlt nem feltétlen kell kézzel létrehozni, sőt nem is annyira célszerű a hibázási lehetőségek miatt. Helyette két parancsot érdemes lefuttatni a "locale-gen" lefutása után.
Az "export LANG=hu_HU.UTF-8" és a "locale > /etc/locale.conf" parancsokat.
Köszönöm a kiegészítést. :)
@@LinuxMind A konzolon nem megjelenő "ő" és "ű" betűk problémájára a "setfont lat2-16" parancs kiadása a gyógyír. A véglegesítéshez pedig a /etc/vconsole.conf fájlba ezt kell beírni: "FONT=lat2-16"
A konzolos live rendszeren az egérhasználatot -kijelöléshez pl- be lehet kapcsolni a "systemctl start gpm" paranccsal, telepített rendszerre pedig fel kell tenni a gpm csomagot, és engedélyezni. ("systemctl enable gpm")
Wow, tényleg nagyon hasznos, köszi szépen!
Aki nem nagy geek és kipróbálna egy Arch disztrót, annak nagyon ajánlom a Manjaro-t!
Csoki.
Igen, vagy EndeavourOS. Mindkettő felhasználóbarát, és kezdő segítő.
Csináltam automatikus telepítő szripteket (archT1, archT2, archT3, archT4), ezek futtatásával, és az alapvető adatok megadásával automatikusan telepíthető az arch a kiválasztott merevlemezre. A merevlemez kiválasztását, nagyon meggondolni, mert átparticionálja, mindent törlődik róla. Videók a telepítésről:
th-cam.com/video/oQpn2g_xk94/w-d-xo.html
th-cam.com/video/4P6TAtiAtQM/w-d-xo.html
Sziasztok! Valaki tudja, hogy miért az, hogy a multilibet engedélyeztem de hibázik az egész frissítéskor?
A multilibnél nem elég az include sor elől kivenni a #-et, a [multilib]-elől is ki kell. Ez a leggyakoribb hiba!
Ez a telepítési menet részben elavult. Ezt kövesd!
gitlab.com/linuxmind/arch-telepito-scriptek
Kedves Zoli nagy tisztelettel es sok remenyel fordulok hozad van egy kis problemam. a linux mint19 el vettem egy 120 ssd fel tettem ra egy mint 19 est de ugy akartam hogy a home partition egy masik lemezen legyen egy 1 T an ami fent van a gepen uresen formatalva exte4 be de sehogy sem sikerult legy oljan szives segics rajtam mivel nagyon sok adatok arhivalok a netrol es a 120 G persze mesze nem eleg meg en ugy akarom hogy it csak az OS legyen .Remelem hogy erted a proplemamat. Elore is koszonom a sziveszsegedet es turelmedet. Maradok nagy nagy tisztelettel Fekete Sandor nagyvarad rol.
Szia, nagyon egyszerű a megoldás. A telepítőben meg lehet adni, hogy melyik legyen a /, és melyik legyen a /home . A /-t állítsd az SSD-re, a /home-ot pedig az 1TB-os HDD-re. És kész is. :) Sok sikert.
@@LinuxMind nagyon szepen koszonom a valaszt nagyon kedves vagy es persze figyelemes zserencsere a problemat mar meg oldotdtam de kozben valahogy veletlenul eltunt az also csik a mint 19 bol es nem tudtam viszahozni sehogyse es ugy hogy ujra telepitetdtem a mint 19 est .Lehet hogy van valami truk viszahozni az also csikot aleljen van az ugynevezett start gomb is. Probaltam utana nezni a netten de sajnos nem talaltam semmit sem vele kapcsolatba.Maradok nagy nagy tisztelettel Fekete Sandor nagyvarad rol.
Van valami egyszerűbb módja a billentyűzet magyarításnak? Az MC nekem fel sem megy.
Az mc megvan de a sudo mcedit /etc/x11/xorg.conf.d/20-keyboard.conf nem megnyitható olvasásra.
Na oké lett. Nem kell szerkeszteni semmit. A beállításokban: terület és nyelvben a bemeneti forrásoknál ki lehet választani a magyart. Nyíllal az angol US elé helyezni és ennyi. Mondjuk én Gnome-ot tettem fel.
Maradok a Linux Mint nèl😀 az asztali PC-n. Laptop játèkra van ès egy ****** Windows 10 fut rajta (7es sokkal jobb volt de nincsenek meg a driverek a laptopomhoz)
Igen, az Arch, nem kezdő téma. :)
Van az arch linuxnak is grafikus verzioja az endevouros.
Valóban. És a Manjaro, és az Arcolinux különböző változatai. De itt a saját építése volt a cél. :)
@@LinuxMind tudom én is csak segitségnek szántam a hszt.
Bocsi a nagyon kezdő kérdésért:
Mi a különbség az UEFI és a Legacy BIOS között?
Rengeteg, de amiért nekünk fontos, az az, hogy az UEFI, GPT partíciós táblát használ, míg a Legacy MBR-t. Ezért máshogy kell telepíteni a rendszereket. Kiemelten fontos ez ha Windows mellé telepíted.
@@LinuxMind Köszi! Most már csak azt kell kiderítenem, hogy mi az a GPT, meg MBR. :)
Partíciós táblák kérlek szépen. 😂
@@LinuxMind Kis kiegészítésként, a Legacy BIOS Linux alatt R/W képes és bootol is GPT-ről is. Windows csak R/W.
Esetleg létezik Arch-ból grafikus telepítő cinnamon-nal? Kipróbálnám... Rühellem a parancssort! Túl sok mindenre kell figyelni, és túl könnyű elcseszni.
Természetesen. Próbáld ki az Antergost. Grafikus telepítője van, és a telepítés közben megkérdezi, hogy melyik asztali felületet szeretnéd telepíteni?
@@LinuxMind Köszi! Közben találtam egy ilyet:
www.ostechnix.com/installing-arch-linux-using-revenge-graphical-installer/
Ez is egy megoldás.
@@LinuxMind Az Antergos fejlesztése sajnos megszűnt, pedig épp próbáltam belakni.
base és base-develre azt irja hogy nem találja
:((
valaki tud abban segíteni mitán felkerül a rendszer és újraindítom nem tölt be csak a grub egy parancssorral ami nem a telepített rendszer erre mi a megoldás többször próbáltam újratelepíteni az egész rendszert de mindig itt elakadt a telepítés?
Valószínűleg rossz rendszerbetöltő van kiválasztva az efiben
@@LinuxMind köszi a segítséget tudom hogy itt bios módban telepítesz de valamiért a
biosomban be van kjaopcsolva az uefi telepítő is elindul uefiben de amikor partícionálni kéne akkor a efi system opcio nincs ott a type alatt erre mi a megoldás mert a rave streamja alapján telepítenék de nem tudom emiatt befejezni a partíconálást
Pedig uefihez annak jónak kell legyen. Ha pendrive boot után beírod, hogy: efivars és hibára fut akkor az BIOS módban indult.
@@LinuxMind beírom de nem todok y al válaszoni ha entert nyomok nem találja a parancsot
cdn.discordapp.com/attachments/598436504330698758/744974398158536824/image0.jpg
error target not found : base
error target nor found : base-devel
ilyenkor mit csináljak
Biztosan elrontasz valamit, mert 3 napja tettem egy vanilla Archot és semmi gondja nem volt. Nem tudok segíteni mert nem látom mit csináltál. Látatlanban meg nem lehet. Nézd át újra mit csináltál és meglesz a hiba.
base base-devel linux linux-firmware ezek kellenek az alap rendszerhez.
@@LinuxMind esetleg ha valamikor ráérsz segiteni akkor előre itt a discordom : foxy#3510 , nagyon megköszönném a segítséget
Van egy nyílt hibakezelő discordunk ahol felteheted a kérdéseidet nyilvánosan. Egyénenként privátban nem foglalkozunk senkivel, mert a tudás megőrzése a cél, és, hogy más is okuljon belőle!
Na ez már az az alacsony szintű machinálás ami már nekem nem füllik. Tököm leszáradna mire lenne egy használható Linuxom. Ez már csak Linux-porn. Nekem a 10 perces next-next finish Antergos telepítés ami kell. Már nem is particionálok kézzel. A telepítő megoldja. Azért van. Nem feltétlenül akarok okosabb lenni. Sokkal inkább gyorsan és egyszerűen akarok egy jó rendszert. Persze mondom ezt az után, hogy az XFCE 2 órán keresztül szopatott előző éjszaka. De az az én speciális hülyeségem miatt. :D
Kinek a pap, kinek a papLAN :)
Sajna nem sikerült. A végén unmount -a és kivettem a pendrájvot aztán vége.
Ha felnézel discordra, kielemezhetjük. Ott van egy aktív 60 főből álló közösség. :)