Ratio представя: Космически двигатели
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 11 ก.พ. 2025
- Космосът е последната преграда, разделяща безкрайното човешко любопитство и безкрайната Вселена. Защо още не сме я покорили, въпреки че извеждаме в орбита първия изкуствен спътник още през 1957 година? Защо все още не можем да преминаваме тази преграда с лекота?
Отговорът се събира само в две думи: космически двигатели.
Поканили сме Стоил Иванов, който може да ни отговори на редица въпроси като:
Как работят ракетните двигатели?
Какво е устройството на плазмените двигатели?
До къде са стигнали съвременните технологии в областта?
За колко време можем да стигнем до най-близката звезда,
Проксима Кентавър, използвайки съществуващи в днешно време технологии?
Как биха изглеждали двигателите на бъдещето?
Ще има формули (о, ужас), ще има чертежи, ще има кратки клипчета, ще има за всекиго по нещо. Заповядайте на второто ни събитие в рамките на Space Month октомври, за да разберете какво ни е необходимо, за да се отправим на пътешествие в открития Космос.
ЗА ЛЕКТОРА
Инженер-физик Стоил Иванов има бакалавърска степен по инженерна физика във Физически факултет при СУ „Св. Кл. Охридски“. През 2017 година завършва магистратура по аерокосмическо инженерство и комуникации с тема „Стабилизация и анализ на поведението на съзвездие от малки сателити“. Тази тематика запалва неговия интерес в областта на орбиталната динамика, проектиране на орбити и системи за задвижване на космически апарати..
От 2018 година Стоил Иванов е докторант в катедра „Радиофизика и електроника“ към Физически факултет при СУ „Св. Кл. Охридски“ и работи по дисертацията си на тема „Електротермичен плазмен двигател за малки спътници“. Той е част от екипа, изпълняващ проект „Електротермичен микровълнов плазмен двигател за българските нано-сателити“, Стоил Иванов е и съосновател на сдружението „Инициатива САТ-1“ (sat-1.com), стремящо се да подпомага аерокосмическия сектор в България чрез изпълняването на практически проекти и разпростаняването на придобития опит и знания сред младите български учени с интерес в областта.