Mikor csinálsz közép távú befektetésekről is videót. Ugye tőzsde hosszú távú befektetés míg az állam kötvény 5 év vs tőzsdei befektetés 20 év ajánlottan. Kíváncsi lennék mit ajánlasz mondjuk 5 éves idő intervallumra.
Nagyon köszönöm, hogy foglalkozol ezzel a kérdéskörrel. Az emberek többsége ugyanis havonta csak keveset tud félretenni, de nagyon fontos, hogy azt viszont rendszeresen tegye és pár évtized alatt annak meg lesz az eredménye. A Nemzeti Kötvény biztosan befutó lesz. Sokan rohannak és veszik majd. És ráfáznak, mert a következő 5 évben garantáltan 4% feletti lesz az infláció. Igy a reálhozam kevesebb lesz mint 1% (akár negativ is lehet.) Ennél látszólag jobb az infláció követő (infláció+1,7%-os) konstrukció, de mint ahogy mindenki sejti, Magyarországon a családok tényleges éves költségemelkedése már most jóval 5% feletti. (A mérési metódus+ kosár kitalálója megérdemelne egy oszkár dijat érte.) Igy egyik konstrukció sem alkalmas még arra sem, hogy értéktartó legyen. Igy az én portfóliómban messze 10% alatt van az állampapir arány. A mai ingatlanőrületnek is ez az oka. A részvényektől szinte mindenki tart és amit a legegyszerűbb ember is fel tud fogni az az ingatlan. Kevesen értik meg, hogy egy jól diverzifikált részvényportfólió tud akkora biztonságot adni, mint egy kiadási (befektetési) céllal megvásárolt lakás. (Mondjuk a családi vagyonkánk több mint fele nekünk is ingatlanban van.) A havi kismegtakaritók persze nem tudnak abból ingatlant vásárolni, de egy ingatlanalap számukra is megoldás lehet.
A "garantált" szót 5 éves távlatban használni bármilyen mutatóval kapcsolatban, hát... szerintem meg Krumplivirág fut be az első helyen a lovin. Garantált.
Abszolút egyetértek veled! Ebből a nemzeti kötvényből nem merek venni. Inkább marad az infláció közvető prémium magyar állampapír. Az a tuti! Alapból gyanús nekem, hogy (látszólag) magas kamatot kínálnak. Szerintem ők is tudják, hogy az infláció előbb vagy utóbb el fog szállni. Már most sem hiszem el hogy, az éves infláció 3,5 % körül volt hivatalosan. Ha csak a lakásárakra, lakbérre vagy a hétköznapi fogyasztási cikkekre / termékekre gondolok (hús, zöldség, gyümölcs) vagy éppen az üzemanyagra gondolok már bőven 3,5 % felett kellene lennie, na de ugye minden attól függ, hogy mi kerül abba az inflációt mérő fogyasztói kosárba :)
a frankfurti tőzsdén lévő Vanguard s&p500 ucits etf vagy az ishares s&p500 ucits etf -t éri meh jobban megvásárolni ha amerikai etf -t szeretnék venni? esetleg tudsz jobbat ezeknél? úgy tudom hogy sajnálatos módon európai állampolgárként nem lehet direktbe befektetni az amcsi tőzsdén csak ezen a módon vagy erre is van más megoldás ?
Sziasztok! Balázs nagyon tetszenek a videóid, de egy olyan kérdésem lenne, amiről eddig nem láttam infót, bár bevallom nem néztem végig az összes videód az elejétől a végéig. Az indexkövető alapokból melyik honlapon érdemes vásárolni? Szóval ha tudom hogy pl. S&P500 indexkövető alapba szeretnék befektetni, akkor hova/hogyan regisztráljak? Köszönöm a választ előre is :)
ETF formában tudod mrgvenni (tőzsdére bevezetett befalap). Főleg a német tőzsdén találod őket, néhány van a pestin is. Bármely brókercégnél megveheted. Portfolio online tőzsde, KBC, Random.
@@bencebalazs Köszönöm szépen a gyors választ :) Ezek szerint a brókercégek azonos jutalékkal dolgoznak? Vagy van valami különbség, ami miatt Te az egyiket preferálod?
Szia Balázs, Olyan kerdesem lenne, hogy akar a nagyon kozel kopogtato ujabb valsag kivarasa megerne-e. Es addig tokenoveles lenne a cel, hogy a bezuhanas utan lehessen bevasarolni. Koszi es remekek a videoid :)
@@adamb251 A válságokat az a tulajdonsága, hogy akkor én onnan jön, ahonnan nem számítanak rá. Ha számítanak rá, akkor fel lehet rá készülni. Amíg ennyien várják, addig biztonságban vagyunk. Ettől még lehet zuhanás, csak mondom.De nézd meg, máskor is volt 17 éves emelkedés.
Köszönöm a videót! Volna egy olyan kérdésem, hogy van-e értelme a negyed-/fél/egy évig gyűjtögetett megtakarítást a tőzsdei kereskedésig valamiben tartani. Például minden havi megtakarításomat egyéves állampapírba teszem, azt lejáratkor visszaváltom és azt fektetem ETF-be. Jelent ez bármilyen előnyt, vagy a kisebb költségek, kamatadó stb. miatt igazából mindegy, hogy a bankszámlámon vagy állampapírban őrizgetem? Előre is köszönöm!
Szerintem simán lehet, hogy többet buksz az utalgatással, eladássál, visszautalással, értékpapírszámlára utalással, mint amit nyersz azon, hogy fél évre befekteted állampapírba a pénzt. Különösen, hogy a megtakarításod is havonta fog gyarapodni (elvileg), így a pénz egy része még kevesebb ideig árválkodik a bankszámlán.
Ha eleve értékpapírszámlán gyűjtögeted a megtakarításaidat ahol tudsz venni állampapírt és részvényeket, befektetési alapokat (pl a KBC-jé ilyen), akkor érdemes lehet, mondjuk fél évig éves kötvényt venni a második félévben pedig már csak féléveseket, míg az utolsó 3-4 havi megtakarítást be sem fekteted. Így kb. 1,5 múlva lesz egy nagyobb összeged, ami részben védeve volt az infláció ellen és lesz egy kellően nagy pénzösszeged, hogy hatékonyan vásárolj ETF-eket. A devizaárfolyam kockázatra nem árt azért figyelni, pl ha USD vagy EUR alapú ETF-et vesz az ember.
szia˘, azt nem értem ,hogy igen sok alapkezelő részvény tulsulyos, nem teljesitett sehogy az elmult években. picitvicces.. ezt, hogy csinálták ezek az alapok.? köszi
igen. bár az én haditervem szerint nem kellett volna ekkora piros gyertyákat belevágni.
5 ปีที่แล้ว +1
Mit gondolsz kifejezetten az ÖNYP-ről? Szétnéztem, és egy-két ÖNYp-nél szép hozamokat csinálnak, és ez nem is "foglalkozós", tehát olyannak jó, aki nem kíván a befektetői/pénzügyi oldallal komolyan foglalkozni.
A nyuggerpénztár kb a pénz 60-70%-át állampapírba tartja, többi részvény. Az állampapír részt lakóssági állampapírral lenyomod. A részvényt meg index követő alappal. Amúgy szerintem elég drágán működnek, ha nem lenne állami támogatás gáz lenne a termék. De igaz, jobb mint sok bef alap + sokkal sokkal jobb mint a biztosítással egybekötött befektetés.
Szia Balázs! A hétvégi "Tőzsdei vagyonépítés egyszerűen" képzésed esetleg online nem lesz elérhető, (fizetős formára is gondolok)? Sajnos nem jó nekem az időpont, de érdekelne az előadás. Köszönöm a válaszod!
Mitől lenne lehúzás? Mert benne a "nemzeti" szó? Jó, mondjuk a névválasztás nem a legszerencsésebb, mert ez a szó már kezd eléggé elcsépelt lenni és sokaknak nem feltétlen pozitív élmények fűződnek hozzá, de aki a pénzét szeretné befektetni, az szerintem racionális szempontokat vesz leginkább figyelembe. E szerint pedig jónak tűnik, mivel manapság már az is jó, ha az inflációt tudja hozni egy alacsony kockázatú befektetés. Otthon vagy bankbetétben tárolva egyre kevesebbet fog érni a pénzed, mivel mostanság szinte semmi az a kamat, amit a bankok adnak azért, hogy használhassák a pénzed.
Attól jó, hogy nem értéktelenedik el a megtakarított pénzed, esetleg még nyersz is rajta. Én továbbra is az inflációkövető cuccost választanám, mert úgy érzem, hogy az állam a várhatóan növekvő infláció miatt akarja átcsábítani az embereket.
Szia Balázs! Ha hosszútávú befektetésben gondolkodunk, az ETFekben ahogy javasoltad, 20 éves időtávon vásároljunk folyamatosan és az átlagár alacsonyabb lesz majd mint a leendő aktuális. A kérdésem az lenne hogy mi a helyes taktika, rendszertelenül mindig annyiért vásárolni amennyit éppen félre tudtunk tenni, vagy fontos a rendszeresség és a fix összeg? Nem tudom van-e különbség matematikailag a kettő között. Teszem azt, 20 év alatt van olyan életszakasz amikor jóval többet is bele tudsz tenni, mint előtte vagy utána. Köszi szépen!
20 ev alatt sokmindent kiegyenlítodik. Azért jobb a fix összeg. Mert ha esik a piac, u annyi pénzért robbet tudsz venni, ha emelkedik kevesebbet. Az javítja majd az átlagárat. És akár oldalazo piacon is profitot hoz.
Jó videó, de amúgy mobil telefonnal is tudsz ilyen minőségű felvételt készíteni és akkor nem kell ekkora kamerával járkálnod! (Tükröződött az üvegablakban :D )
Ha államkötvénybe fektetem a pénzem és 5 éven belül bekövetkezik egy világválság, akkor ki tudom venni a pénzem hogy inkább a tőzsdébe fektessek? Vagy ilyenkor az állam befagayszthatja a számlát? Úgy tudom az államkötvényekre nem vonatkozik a BEVA.
A beva nem a termék kockázatától véd, hanem a bank, broker cég csodtől. Állampapírra akkor faragsz rá, ha az állam becsődöl, ettől felni felesleges. Ha jön egy tozsdekrach, a tőzsdén buksz, az allampapirodra nincs hatással.
Köszönöm a tájékoztatást, ez már közelít a kispénzűek befektetéseinek a megfontolására. Ezzel együtt a jelenlegi állapot az, hogy nem éri meg elvinni a pénzedet befektetni, mert a bank mindenképen megcsapolja, ezért a nyereség minimális, illetve nem éri meg a vesződséget. Tehát a kispénzűeknek marad a kivárás a jobb lehetőség reményében.
György: Nagyon egyszerű dolog állampapírt venni, és ha sokkal több nem is lesz a pénzed, de segít felvenni a harcot az inflációval, ami már önmagában is egy jó dolog.
Persze, hogy nem értet, mivel nem abba a vagyoni helyzetben éled a mindennapjaidat, amit a kispénzű emberek. Jó Neked én is szívesen lennék a gazdagabbak körében, akik viszonylag bátran tudnak és mernek kockáztatni. Az IQ alacsony szintje pedig Rád vonatkozik, aki nem vállalja az arcát a véleményéhez!! @@gerrardsteven2135
Köszönjük az újabb tartalmas videot! :)
Mikor csinálsz közép távú befektetésekről is videót. Ugye tőzsde hosszú távú befektetés míg az állam kötvény 5 év vs tőzsdei befektetés 20 év ajánlottan. Kíváncsi lennék mit ajánlasz mondjuk 5 éves idő intervallumra.
A lakósság hosszú ó-val kemény volt :D amúgy jó a vidi, köszi. A sikerdíjat nem is mondtad az aktívan menedzselt alapoknál, pedig az se kevés.
Akkor a Prémium Magyar Állakötvény lesz nekem a nyerő. Pedig nagyon ajánlották ezt a Nemzeti Kötvényt. Hasznos a videó! :)
Na és Vásárlóértéket vagy Névértéket biztosít számodra a PMÁ?
Nagyon köszönöm, hogy foglalkozol ezzel a kérdéskörrel. Az emberek többsége ugyanis havonta csak keveset tud félretenni, de nagyon fontos, hogy azt viszont rendszeresen tegye és pár évtized alatt annak meg lesz az eredménye.
A Nemzeti Kötvény biztosan befutó lesz. Sokan rohannak és veszik majd. És ráfáznak, mert a következő 5 évben garantáltan 4% feletti lesz az infláció. Igy a reálhozam kevesebb lesz mint 1% (akár negativ is lehet.)
Ennél látszólag jobb az infláció követő (infláció+1,7%-os) konstrukció, de mint ahogy mindenki sejti, Magyarországon a családok tényleges éves költségemelkedése már most jóval 5% feletti. (A mérési metódus+ kosár kitalálója megérdemelne egy oszkár dijat érte.) Igy egyik konstrukció sem alkalmas még arra sem, hogy értéktartó legyen.
Igy az én portfóliómban messze 10% alatt van az állampapir arány.
A mai ingatlanőrületnek is ez az oka.
A részvényektől szinte mindenki tart és amit a legegyszerűbb ember is fel tud fogni az az ingatlan. Kevesen értik meg, hogy egy jól diverzifikált részvényportfólió tud akkora biztonságot adni, mint egy kiadási (befektetési) céllal megvásárolt lakás. (Mondjuk a családi vagyonkánk több mint fele nekünk is ingatlanban van.)
A havi kismegtakaritók persze nem tudnak abból ingatlant vásárolni, de egy ingatlanalap számukra is megoldás lehet.
A "garantált" szót 5 éves távlatban használni bármilyen mutatóval kapcsolatban, hát... szerintem meg Krumplivirág fut be az első helyen a lovin. Garantált.
Abszolút egyetértek veled!
Ebből a nemzeti kötvényből nem merek venni. Inkább marad az infláció közvető prémium magyar állampapír. Az a tuti!
Alapból gyanús nekem, hogy (látszólag) magas kamatot kínálnak. Szerintem ők is tudják, hogy az infláció előbb vagy utóbb el fog szállni. Már most sem hiszem el hogy, az éves infláció 3,5 % körül volt hivatalosan. Ha csak a lakásárakra, lakbérre vagy a hétköznapi fogyasztási cikkekre / termékekre gondolok (hús, zöldség, gyümölcs) vagy éppen az üzemanyagra gondolok már bőven 3,5 % felett kellene lennie, na de ugye minden attól függ, hogy mi kerül abba az inflációt mérő fogyasztói kosárba :)
a frankfurti tőzsdén lévő Vanguard s&p500 ucits etf vagy az ishares s&p500 ucits etf -t éri meh jobban megvásárolni ha amerikai etf -t szeretnék venni? esetleg tudsz jobbat ezeknél? úgy tudom hogy sajnálatos módon európai állampolgárként nem lehet direktbe befektetni az amcsi tőzsdén csak ezen a módon vagy erre is van más megoldás ?
10:30 nál passzív indexkövező van írva és nem indexkövető.
Persze, az aktívan kezelt alapok menedzserei megköveznek, ha a passzív, indexkövetőt veszed:)
@@bencebalazs Vagy valaki nem szereti a konkurenciát, és ezért burkolt üzenetekkel támadja... :D
Sziasztok! Balázs nagyon tetszenek a videóid, de egy olyan kérdésem lenne, amiről eddig nem láttam infót, bár bevallom nem néztem végig az összes videód az elejétől a végéig. Az indexkövető alapokból melyik honlapon érdemes vásárolni? Szóval ha tudom hogy pl. S&P500 indexkövető alapba szeretnék befektetni, akkor hova/hogyan regisztráljak? Köszönöm a választ előre is :)
ETF formában tudod mrgvenni (tőzsdére bevezetett befalap). Főleg a német tőzsdén találod őket, néhány van a pestin is. Bármely brókercégnél megveheted. Portfolio online tőzsde, KBC, Random.
@@bencebalazs Köszönöm szépen a gyors választ :) Ezek szerint a brókercégek azonos jutalékkal dolgoznak? Vagy van valami különbség, ami miatt Te az egyiket preferálod?
Kis különbségek vannak közöttük. Én hovatalból a portfolió online tőzsdét árulom, ezért elfogult vagyok.
Szia Balázs,
Olyan kerdesem lenne, hogy akar a nagyon kozel kopogtato ujabb valsag kivarasa megerne-e. Es addig tokenoveles lenne a cel, hogy a bezuhanas utan lehessen bevasarolni.
Koszi es remekek a videoid :)
Milyen válság?
@@krugszvele az a valsag amire igazabbol mindenki szamit. 10 ev toretlen emelkedese utan ami mar sokkal nagyobb szinten van mint a valsag elott
@@adamb251 A válságokat az a tulajdonsága, hogy akkor én onnan jön, ahonnan nem számítanak rá. Ha számítanak rá, akkor fel lehet rá készülni. Amíg ennyien várják, addig biztonságban vagyunk. Ettől még lehet zuhanás, csak mondom.De nézd meg, máskor is volt 17 éves emelkedés.
@@krugszvele koszi a valaszt
@@adamb251 na tessek igazad lett
Köszönöm a videót! Volna egy olyan kérdésem, hogy van-e értelme a negyed-/fél/egy évig gyűjtögetett megtakarítást a tőzsdei kereskedésig valamiben tartani. Például minden havi megtakarításomat egyéves állampapírba teszem, azt lejáratkor visszaváltom és azt fektetem ETF-be. Jelent ez bármilyen előnyt, vagy a kisebb költségek, kamatadó stb. miatt igazából mindegy, hogy a bankszámlámon vagy állampapírban őrizgetem? Előre is köszönöm!
Szerintem simán lehet, hogy többet buksz az utalgatással, eladássál, visszautalással, értékpapírszámlára utalással, mint amit nyersz azon, hogy fél évre befekteted állampapírba a pénzt. Különösen, hogy a megtakarításod is havonta fog gyarapodni (elvileg), így a pénz egy része még kevesebb ideig árválkodik a bankszámlán.
@@bencebalazs Köszönöm!
Ha eleve értékpapírszámlán gyűjtögeted a megtakarításaidat ahol tudsz venni állampapírt és részvényeket, befektetési alapokat (pl a KBC-jé ilyen), akkor érdemes lehet, mondjuk fél évig éves kötvényt venni a második félévben pedig már csak féléveseket, míg az utolsó 3-4 havi megtakarítást be sem fekteted. Így kb. 1,5 múlva lesz egy nagyobb összeged, ami részben védeve volt az infláció ellen és lesz egy kellően nagy pénzösszeged, hogy hatékonyan vásárolj ETF-eket. A devizaárfolyam kockázatra nem árt azért figyelni, pl ha USD vagy EUR alapú ETF-et vesz az ember.
@@zsoltvarga366 Azért 10E forintnál simán elvinné a profitot a jutalék.
szia˘, azt nem értem ,hogy igen sok alapkezelő részvény tulsulyos, nem teljesitett sehogy az elmult években. picitvicces.. ezt, hogy csinálták ezek az alapok.? köszi
igen. bár az én haditervem szerint nem kellett volna ekkora piros gyertyákat belevágni.
Mit gondolsz kifejezetten az ÖNYP-ről? Szétnéztem, és egy-két ÖNYp-nél szép hozamokat csinálnak, és ez nem is "foglalkozós", tehát olyannak jó, aki nem kíván a befektetői/pénzügyi oldallal komolyan foglalkozni.
A nyuggerpénztár kb a pénz 60-70%-át állampapírba tartja, többi részvény. Az állampapír részt lakóssági állampapírral lenyomod. A részvényt meg index követő alappal. Amúgy szerintem elég drágán működnek, ha nem lenne állami támogatás gáz lenne a termék. De igaz, jobb mint sok bef alap + sokkal sokkal jobb mint a biztosítással egybekötött befektetés.
Szia Balázs! A hétvégi "Tőzsdei vagyonépítés egyszerűen" képzésed esetleg online nem lesz elérhető, (fizetős formára is gondolok)?
Sajnos nem jó nekem az időpont, de érdekelne az előadás. Köszönöm a válaszod!
Most nem. Kb 1 hónap múlva lesz online oktatoanyag a témában.
Most ezt nem értem. Majd annyi az infláció, mint a kamat, akkor mitől jó ez a nemzeti lehúzás?
Ha mindenható is úgy akarja, az infláció 3% körül lesz, és akkor a nemzeti kötvényen lesz a legnagyobb a reál hozam.
Mitől lenne lehúzás? Mert benne a "nemzeti" szó? Jó, mondjuk a névválasztás nem a legszerencsésebb, mert ez a szó már kezd eléggé elcsépelt lenni és sokaknak nem feltétlen pozitív élmények fűződnek hozzá, de aki a pénzét szeretné befektetni, az szerintem racionális szempontokat vesz leginkább figyelembe. E szerint pedig jónak tűnik, mivel manapság már az is jó, ha az inflációt tudja hozni egy alacsony kockázatú befektetés. Otthon vagy bankbetétben tárolva egyre kevesebbet fog érni a pénzed, mivel mostanság szinte semmi az a kamat, amit a bankok adnak azért, hogy használhassák a pénzed.
Attól jó, hogy nem értéktelenedik el a megtakarított pénzed, esetleg még nyersz is rajta. Én továbbra is az inflációkövető cuccost választanám, mert úgy érzem, hogy az állam a várhatóan növekvő infláció miatt akarja átcsábítani az embereket.
Igen amit bevallanak és a tényleges Infláció mennyi akkor? :) Plusz azt sem árt szem elött tarani hogy Vásárlóértéket vagy Névértéket biztosítanak-e?!
Szia Balázs!
Ha hosszútávú befektetésben gondolkodunk, az ETFekben ahogy javasoltad, 20 éves időtávon vásároljunk folyamatosan és az átlagár alacsonyabb lesz majd mint a leendő aktuális. A kérdésem az lenne hogy mi a helyes taktika, rendszertelenül mindig annyiért vásárolni amennyit éppen félre tudtunk tenni, vagy fontos a rendszeresség és a fix összeg? Nem tudom van-e különbség matematikailag a kettő között. Teszem azt, 20 év alatt van olyan életszakasz amikor jóval többet is bele tudsz tenni, mint előtte vagy utána. Köszi szépen!
20 ev alatt sokmindent kiegyenlítodik. Azért jobb a fix összeg. Mert ha esik a piac, u annyi pénzért robbet tudsz venni, ha emelkedik kevesebbet. Az javítja majd az átlagárat. És akár oldalazo piacon is profitot hoz.
Jó videó, de amúgy mobil telefonnal is tudsz ilyen minőségű felvételt készíteni és akkor nem kell ekkora kamerával járkálnod! (Tükröződött az üvegablakban :D )
"szerintem, vélhetően sikerülni is fog neki" :D nem túl biztató
Lehet külhoni magyarként állampapírt venni?
Magyar lakcím kell a lakossági állampapírokhoz.
Ha államkötvénybe fektetem a pénzem és 5 éven belül bekövetkezik egy világválság, akkor ki tudom venni a pénzem hogy inkább a tőzsdébe fektessek? Vagy ilyenkor az állam befagayszthatja a számlát? Úgy tudom az államkötvényekre nem vonatkozik a BEVA.
A beva nem a termék kockázatától véd, hanem a bank, broker cég csodtől. Állampapírra akkor faragsz rá, ha az állam becsődöl, ettől felni felesleges. Ha jön egy tozsdekrach, a tőzsdén buksz, az allampapirodra nincs hatással.
Köszönöm a tájékoztatást, ez már közelít a kispénzűek befektetéseinek a megfontolására. Ezzel együtt a jelenlegi állapot az, hogy nem éri meg elvinni a pénzedet befektetni, mert a bank mindenképen megcsapolja, ezért a nyereség minimális, illetve nem éri meg a vesződséget. Tehát a kispénzűeknek marad a kivárás a jobb lehetőség reményében.
@@gerrardsteven2135 Haver ez a csatorna nem neked való.
György: Nagyon egyszerű dolog állampapírt venni, és ha sokkal több nem is lesz a pénzed, de segít felvenni a harcot az inflációval, ami már önmagában is egy jó dolog.
@@gerrardsteven2135 nézz utána a Bebe Tv-n!
Persze, hogy nem értet, mivel nem abba a vagyoni helyzetben éled a mindennapjaidat, amit a kispénzű emberek. Jó Neked én is szívesen lennék a gazdagabbak körében, akik viszonylag bátran tudnak és mernek kockáztatni. Az IQ alacsony szintje pedig Rád vonatkozik, aki nem vállalja az arcát a véleményéhez!! @@gerrardsteven2135
Felejtsd el a papírt!!! A crypto a jövő!! Gyere Cryptozni!!
Uff, már nem 3 %
08:30 fájt volna nyugdíjpénztárt mondani?! Ezzel nem lettél trendi sem, viszont hiteltelen inkább.
Ja és dax meg s&p 20 évre... Ez vicc, ugye?
Igen. Hosszú távon ki fog jönni, rendszeresen fent és lent is vásárolva átlagban ki fog jönni.