Bliżej Nauki: Poszukiwanie egzotycznej materii jądrowej - dr Magdalena Skurzok

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 20 มิ.ย. 2022
  • Przez dziesięciolecia fizycy zmagali się z podstawowymi pytaniami dotyczącymi otaczającego Wszechświata: z jakich obiektów jest zbudowany oraz jakie oddziaływania odpowiadają za jego istnienie?
    Zgodnie z teorią Modelu Standardowego cała otaczająca nas materia składa się z cząstek elementarnych, które występują w dwóch podstawowych typach zwanych kwarkami i leptonami. W przeciwieństwie do leptonów, z których najbardziej znanym jest elektron, kwarki oddziałują silnie tworząc hadrony, wśród których wyróżniamy bariony składające się z trzech kwarków i mezony zbudowane z kwarków i anty-kwarków, czyli z materii i antymaterii. Najważniejszymi barionami są protony i neutrony budujące jądra atomowe. Oprócz tych klasycznych jąder atomowych występujących we Wszechświecie, niewykluczone jest również istnienie obiektów egzotycznych, na przykład takich, gdzie jądra atomowe związane są z mezonami. Poszukiwanie takich obiektów wzbudza duże zainteresowanie i jest jednym z największych wyzwań fizyki jądrowej.
    „Bliżej Nauki" to cykl wykładów popularnonaukowych organizowanych na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
    blizejnauki.fais.uj.edu.pl/
    ​#BliżejNauki

ความคิดเห็น •