Świetny odcinek! Cieszę się, że malarstwo wróciło na kanał - i to polska klasyka :) Znakomite są podświetlenia poszczególnych elementów obrazu, zbliżenia itp. Bardzo pomagają w zapoznaniu się z obrazem i w śledzeniu narracji. Doceniam również naszkicowanie szerszego kontekstu historycznego i własne refleksje o zamianie miejsca z królem :)
Ten obraz Matejki jest niezwykły, powiem genialny. A dzięki tej wystawie w Luwrze może zyska też szersze uznanie, że tak powiem światowe. No i też prze Lady Gagę reklamowany do szerokiej publiczności. Ciekawe.
Patrz na globalny przebój Urszuli Dudziak - dopiero po wielu wielu latach od wydania utworu Papaya z 1975r. To tak działa, nie ma reguł kiedy coś "kliknie" ;) Matejko bez urazy dla jego fanów - zestarzał się mocno, teraz są inne formy wyrazu, statyczne obrazy olejne mają ogromną konkurencję dziś 😅 smutny błazen - uniwersalny odwrócony symbol 👍🏻 do tej pory Polska jest na tym etapie😮 może powspominać dawną chwałę i splendor WSZYSTKICH królów polskich, i naszej długiej historii. Polska ma ogromny potencjał by znowu dużo znaczyć na świecie, mnóstwo Polaków cały czas robi wspaniałą robotę, często - dla innych dworów 😢 i magnateria najszybciej zapomina o chwałę i tradycji - wybierają "sakiewkę" zbyt często i pusty poklask😅
Matejko najprawdopodobniej wiedział, że wieża zegarowa na Wawelu wyglądała inaczej w czasach Stańczyka. Ale chciał, żeby odbiorcy obrazu bez problemu zrozumieli, że miejscem akcji jest Kraków.
@@goodidea_archi Jeszcze jedna rzecz mi się przypomniała. Stańczyk, to nie jedyny obraz Matejki, który można interpretować wielorako. Kilka lat temu National Gallery przygotowalo film o obrazie przedstawiającym Mikołaja Kopernika - th-cam.com/video/RI7Fwu_gu-g/w-d-xo.html&pp=ygUYbmF0aW9uYWwgZ2FsbGVyeSBtYXRlamtv Szkoda, że Matejko w Polsce jest często widziany tylko przez filtr historyczny.
Czemu szkoda? To przecież jedna z największych zalet jego malarstwa. Gdyby nie te obrazy, to większość społeczeństwa polskiego w ogóle nic by nie wiedziała o swojej historii.
Kometa w dawnych czasach przede wszystkim była symbolem nadchodzących zmian, które jednym faktycznie mogły przynieść wielkie nieszczęścia, ale w tym samym czasie dla innych mogły być niepowtarzalną szansą. Stąd skrajne zestawienie symbolu zmian i dynastii Jagiellonów.
Abstrahując od Matejki i jego niewątpliwego geniuszu. Ma Pan niesamowicie przemyślane miejsce nagrań. Se smakiem dobrany każdy szczegół wystroju. Klasa 👍
Pani Natalio, Panie Radku, przepraszam, że nie na temat, ale choć pewnie pomysłów Państwu nie brakuje, chcę podsunąć kolejny - na cykl odcinków poświęconych wybitnym wg Państwa architektom. Oczywiście nie o ich życiu, lecz jak ewoluowała ich twórczość od najwcześniejszych do najpóźniejszych projektów, które działa im nie wyszły, a dlaczego któreś są wybitne itp. Z pozycji laika nasuwają mi się w pierwszej kolejności Stefan Bryła i Bohdan Pniewski, ale może dzięki takiemu cyklowi na Waszym kanale, my laicy poznalibyśmy jeszcze i innych ciekawych choć niekoniecznie o słynnych nazwiskach architektów. Pozdrawiam serdecznie.
Bardzo polecam piosenkę Kaczmarskiego "Stańczyk (Matejko)". Kaczmarski ma cały zestaw piosenek opisujących obrazy. Ambasadorowie, Rejtan czyli raport ambasadora, Zatruta studnia (Malczewski), Upadek Ikara, Krzyk, Zesłanie studentów, Wiosna 1905. Mogłabym jeszcze długo wymienić. Utwory są interpretacją obrazu często z bardzo zaskakującej perspektywy.
Dziękuję za odcinek, offtopiki o obrazach są super :) Tak w ogóle, czy jest taka sala na zamku wawelskim? Chyba nie, bo nawet z II piętra chyba nie widać wieży zegarowej na tym poziomie.
0:31 Imitacja Lady Kwa Kwa niebezpiecznie ociera się o perfekcję! 😅 Dzięki wielkie (o magii białego człowieka czyli malarstwie ZAWSZE mile widziane!) i POWODZENIA!
Lady Gaga po raz kolejny zaskakuje. I jakoś tak się składa, że kolejny raz na plus. I to co mi się najbardziej podoba, że kultura czerpie z każdej dziedziny życia, bez głupiego podziału na kulturę wysoką i popkukture. I bardzo dobrze, bo moim zdaniem to jest sztuczny podział. Dziękuję za piękna opowieść!
Świetny materiał, dziękuję. Uwielbiam takie ciekawostki artystów współczesnych nawiązujących do historii sztuki, zwłaszcza jeżeli promują polskich artystów (i to jednego z moich ulubionych 🥰).
Co ja sądzę? Uważam, że to bardzo ciekawy film (słucham ze zrozumieniem i wiem, że nie tego dotyczyło pytanie ;) ). Obrazy Matejki bardzo lubię i wcale nie przeszkadza mi, że pewne fragmenty są "wymyślone", ale z zainteresowaniem przeczytałam komentarze detektywistyczne. Sama nie znam tak dokładnie zamku, by móc poznać, które to okno i jaki z niego rozpościera się widok, ale dziękuję za wpisy. Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
Zawsze jak widzę reklamę "Koszykowej 55" to mi smutno, że już ją przeczytałam :D przydałaby się lekka amnezja, żeby móc się jeszcze raz z takim samym dreszczykiem emocji zagłębić w tej lekturze :)
W serialu "Królowa Bona" ten obraz, ile dobrze pamiętam, jest zainscenizowany przy okazji jeszcze innego wydarzenia, a mianowicie hołdu pruskiego (1525)
czesto w histori swiata tak bylo,tragedie poprzedzal bal,moze jest cos w nas z dzikosc naszej natury popychajacej nas w bestroska zabawe ,w chwile przed tragedia?
Od razu przypomina się słynny bal u księżnej Richmond, aczkolwiek on został zwieńczony spektakularnym zwycięstwem a nie tragedią (przynajmniej z perspektywy uczestników balu).
To jest świetny obraz i moim zdaniem lwia część sławy spłynęła na Matejkę nie dla tego, że był "ultra prawilny", ale ze względu na jakość jego malarstwa. Ten obraz znakomicie operuje pięknie przez Pana Radka opisanymi kontrastami i atmosferą. Matejko miał w swoim portfolio kilka takich dzieł. Ciarki na plecach budzi szczególnie "parada szaleńców" w nocy ku szubienicy w obrazie "Iwan Groźny". Matejko obok Brandta (Modlitwa w stepie) i Chełmońskiego (Sprawa przed wójtem) był chyba najbardziej "atmosferycznym" polskim malarzem. Ja, choć wciąż kocham najbardziej Wyspiańskiego i Chełmońskiego, to jednak składam mu hołd jako WYBITNEMU twórcy...
Świetna analiza! Proszę o więcej historii i interpretacji obrazów. Jest jeszcze jeden Stańczyk, w Paryżu - Pascal Boyart, (PBoy), namalował mural “Pensées du bouffon rouge” Rue de Montmorency, Paris 3ème. Sylwetka matejkowskiego Stańczyka i współczesne elementy.
On nie ma ,,skwaszonej miny'', a raczej zadumana , zamyslona !! Mysle, ze jest jeszcze jeden kontrast: zestawienie wielkiego dziela o niepodwazalnej wartosci czyli ,,Stanczyk'' z dzielem, ktore mozna nazwac ,,sztuka'' tylko czy to sztuka - czyli ,, Moje lozko'', ktore pod wzgledem artystycznym jest watpliwe , choc z pewnoscia niesie pewien przekaz - ze ktos byl w tragicznym stanie.
W interpretacjach obcokrajowców chyba największy nacisk jest położony na sad jester paradox (częste porównanie do Jokera z Joaquinem Phoenixem) i na odrealnienie oraz beztroskę władz/ludzi u władzy. Ale największy problem interpretatorzy mają z datą 1533 na liście niepasującą do tytułowej utraty Smoleńska, nieumiejąc wyjaśnić tej sprzeczności..
A jeśli przyjąć, że data na liście ma jakiś sens "profetyczny", a scena ma miejsce w 1514 (czyli utrata Smoleńska), to wtedy jest inny problem, bo nie pasuje ani Bona jako organizatorka balu, ani tym bardziej nie można dzieci zidentyfikować jako królewiczostwa. Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy!
@@goodidea_archi tak, takie interpretacje też się pojawiają i natrafiają właśnie na wspomniane przez Pana sprzeczności. Dziękuję za film i kłaniam się. Dobrego wieczoru.
Akurat wytłumaczenie daty 1533 jest banalnie proste. Zaduma Stańczyka dotyczy przygotowań do Wojna litewsko-moskiewskiej, która miała doprowadzić do odzyskania Smoleńska. Na Żmudzi istniał problem ze zebraniem armii, gdyż litewskie pospolite ruszenie miało problem ze zebraniem się. Wojna była klęską sił litewskich, armia moskiewska wtargnęła w głąb Litwy, aż po Nowogródek i Wilno. Z konieczności do wojny przystąpiła korona, wystawiając zaledwie 1,5 tys. żołnierzy, co nie dało zbytniego efektu. Nie udało się wykorzystać ostatniej (przed wielką smutą) szansy na odzyskanie Smoleńska
W sumie można spróbować zrobić taką "forensic architecture" i spróbować znaleźć geometrycznie miejsce, z którego tak wyglądałaby wieża zegarowa. Utrudnieniem jest to, że jest bardzo ciemna i pokazana sylwetowo, więc trudno byłoby złapać perspektywę, ale ułatwieniem może być fakt, że jakiś cień (dach? attyka?) jest na pierwszym planie. Gdyby to była attyka, to hipoteza Lubranki miałaby mocniejszy argument za sobą.
@@goodidea_archi Tyle, że w Baszcie Senatorskiej nigdy nie było sal w rozmiarze, przeznaczeniu i połączeniu z innymi z piano nobile, na którym rozgrywa się akcja naszego obrazu.
Stańczyk jest zdecydowanie za mało rozpromowany na świecie, to prześwietny obraz człowieka kompletnie abstrahując od właściwego kontekstu dzieła. Jeden z tych które jak się raz zobaczyłl, to już zawsze się pamięta, nie przepadam, ale muszę podziękować Lady Gadze, ze swojej anonimowej, niewiele znaczącej strony.
Świetny materiał, gratuluję. Może rozważylibyście opowiedzenie o Portrecie Matki Rodakowskiego? Dla mnie jest to totalnie magnetyzujący obraz. Zachwycił się nim Delacroix ;)
Widziałem wcześniej kilka zagranicznych omówień i wygląda na to, że ludziom się ten obraz generalnie podoba niezależnie od historii. Jest przywoływany jako typowy przykład paradoksu smutnego clowna, zjawiska psychologicznego, gdy satyrycy i komicy nie są prywatne zadowolonymi ludźmi.
Miałem ostatnio okazję oglądać w Rogalinie "Joannę d'arc" Jana Matejki. Moim skromnym zdaniem przyglądając się z bliska obraz wydaje się być namalowany niechlujnie. Może Jan Matejko zdążył być wtedy już pod wpływem impresjonistów?
Cześć, w ostatnim czasie sporo się mówi o zniesieniu normatywu parkingowego, który obecnie wynosi 1.5 miejsca parkingowego na mieszkanie. Co o tym myślicie, wiecie może po co to w ogóle zostało wprowadzone?
Ten współczynnik, o którym się teraz dyskutuje, dotyczy tylko mieszkań budowanych w trybie tzw. lex deweloper, a więc zasadniczo w jakiś sposób niezgodnych z planem miejscowym (dla stref śródmiejskich wynosi on 1). Przed wejściem w życie tej zmiany w lex deweloper ten współczynnik był ustalany w inny sposób - przez samorządy. Jego celem jest zapewnienie, że mieszkańcy bloków będą mieli gdzie trzymać swoje samochody.
Hmmm a może ten Stańczyk wcale nie był zamyślony tylko właśnie wyszedł z balu obok w stanie mocnego upojenia alkoholowego,.na co wskazywałby tępy wyraz twarzy, pusty kieliszek obok niego na stole, dziwna pozycja ciała i impreza za ścianą? Jedni upijają się na wesoło a inni na smutno... Jakkolwiek BARDZO szanuję Waszą pracę włożoną w ten materiał, to zastanawia mnie czy pan Matejko też tak tłumaczył to, co namalował. Pozdrawiam
Świetny odcinek! Cieszę się, że malarstwo wróciło na kanał - i to polska klasyka :) Znakomite są podświetlenia poszczególnych elementów obrazu, zbliżenia itp. Bardzo pomagają w zapoznaniu się z obrazem i w śledzeniu narracji. Doceniam również naszkicowanie szerszego kontekstu historycznego i własne refleksje o zamianie miejsca z królem :)
🙋♀️Nie tylko ciekawe spojrzenie na obraz, ale ogromny talent gawędziarski, cieszę się, że trafiłam na ten kanał, dziękuję 😊
Rewelacja. Bardzo proszę o więcej odcinków opisujących obrazy i inne dziła sztuki.
Tęskniłam za odcinkami o malarstwie, więc fajnie że ten odc powstał
Ten obraz Matejki jest niezwykły, powiem genialny. A dzięki tej wystawie w Luwrze może zyska też szersze uznanie, że tak powiem światowe. No i też prze Lady Gagę reklamowany do szerokiej publiczności. Ciekawe.
Patrz na globalny przebój Urszuli Dudziak - dopiero po wielu wielu latach od wydania utworu Papaya z 1975r.
To tak działa, nie ma reguł kiedy coś "kliknie" ;)
Matejko bez urazy dla jego fanów - zestarzał się mocno, teraz są inne formy wyrazu, statyczne obrazy olejne mają ogromną konkurencję dziś 😅 smutny błazen - uniwersalny odwrócony symbol 👍🏻 do tej pory Polska jest na tym etapie😮 może powspominać dawną chwałę i splendor WSZYSTKICH królów polskich, i naszej długiej historii. Polska ma ogromny potencjał by znowu dużo znaczyć na świecie, mnóstwo Polaków cały czas robi wspaniałą robotę, często - dla innych dworów 😢 i magnateria najszybciej zapomina o chwałę i tradycji - wybierają "sakiewkę" zbyt często i pusty poklask😅
@@zephir332 A jednak nie zgodzę się z ta wypowiedzią. Mam inne zdanie na ten temat.
Matejko najprawdopodobniej wiedział, że wieża zegarowa na Wawelu wyglądała inaczej w czasach Stańczyka. Ale chciał, żeby odbiorcy obrazu bez problemu zrozumieli, że miejscem akcji jest Kraków.
Oczywiście, że wiedział :)
@@goodidea_archi Jeszcze jedna rzecz mi się przypomniała. Stańczyk, to nie jedyny obraz Matejki, który można interpretować wielorako. Kilka lat temu National Gallery przygotowalo film o obrazie przedstawiającym Mikołaja Kopernika - th-cam.com/video/RI7Fwu_gu-g/w-d-xo.html&pp=ygUYbmF0aW9uYWwgZ2FsbGVyeSBtYXRlamtv
Szkoda, że Matejko w Polsce jest często widziany tylko przez filtr historyczny.
👍👍👍
Czemu szkoda? To przecież jedna z największych zalet jego malarstwa. Gdyby nie te obrazy, to większość społeczeństwa polskiego w ogóle nic by nie wiedziała o swojej historii.
Kometa w dawnych czasach przede wszystkim była symbolem nadchodzących zmian, które jednym faktycznie mogły przynieść wielkie nieszczęścia, ale w tym samym czasie dla innych mogły być niepowtarzalną szansą.
Stąd skrajne zestawienie symbolu zmian i dynastii Jagiellonów.
Dobry wieczór wszystkim 😃
Dobry wieczór :)
Dobry wieczór
Siemanko 🤜🤛
Abstrahując od Matejki i jego niewątpliwego geniuszu. Ma Pan niesamowicie przemyślane miejsce nagrań. Se smakiem dobrany każdy szczegół wystroju. Klasa 👍
"Na balu Bony leci pewnie Just Dance Gagi". Jak zwykle świetna opowieść.
Dziękujemy! :) 🕺💃 🎶🎵🎼
Dziękuję za cudowną opowieść!
Pani Natalio, Panie Radku,
przepraszam, że nie na temat, ale choć pewnie pomysłów Państwu nie brakuje, chcę podsunąć kolejny - na cykl odcinków poświęconych wybitnym wg Państwa architektom. Oczywiście nie o ich życiu, lecz jak ewoluowała ich twórczość od najwcześniejszych do najpóźniejszych projektów, które działa im nie wyszły, a dlaczego któreś są wybitne itp. Z pozycji laika nasuwają mi się w pierwszej kolejności Stefan Bryła i Bohdan Pniewski, ale może dzięki takiemu cyklowi na Waszym kanale, my laicy poznalibyśmy jeszcze i innych ciekawych choć niekoniecznie o słynnych nazwiskach architektów. Pozdrawiam serdecznie.
Jak zwykle świetne. Dodatkowy komplement za wysmakowany plan zdjęciowy. Wes Andeson by pozazdrościł👏
Dziękuję za świetną opowieść. "Koszykowa 55" kupiona i przeczytana :-). Pozdrawiam
Bardzo dziękuję za lekturę i miłe słowa! :) Pozdrawiam serdecznie!
Zdecydowanie mój ulubiony Polski obraz.
Bardzo polecam piosenkę Kaczmarskiego "Stańczyk (Matejko)". Kaczmarski ma cały zestaw piosenek opisujących obrazy. Ambasadorowie, Rejtan czyli raport ambasadora, Zatruta studnia (Malczewski), Upadek Ikara, Krzyk, Zesłanie studentów, Wiosna 1905. Mogłabym jeszcze długo wymienić. Utwory są interpretacją obrazu często z bardzo zaskakującej perspektywy.
To nie jest polski Joker, tylko Amerykanie mają amerykańskiego Stańczyka
Ciekawe czy wiedza ze u nas na setce jest warynski...
Przyszłam tu żeby napisać ten komentarz 😅
@@powyzej3lat a Clowna kto ma
George Clowney
@@polskimaestro9454 Watykan niech sobie przypomni o reinkarnacji i to pisze wprost bez owijania w bawelne
Dzięki !!! ...jak zwykle jest Pan GENIALNY!
Dziękuję za odcinek, offtopiki o obrazach są super :) Tak w ogóle, czy jest taka sala na zamku wawelskim? Chyba nie, bo nawet z II piętra chyba nie widać wieży zegarowej na tym poziomie.
Raczej trudno sobie wyobrazić, skąd taki widok mógłby być :)
I też ta kamieniarka przy oknie podejrzana.
Panie Gajda, no dziękuję po prostu! Świetny odcinek 😊❤
@@goodidea_archi No i miejsce - musiałoby to być coś znad dachu Dziedzińca Arkadowego, a kto by tam się metawówczaswdrapał?
To my dziękuję i to bardzo, bardzo 😊😊😊
0:31 Imitacja Lady Kwa Kwa niebezpiecznie ociera się o perfekcję! 😅
Dzięki wielkie (o magii białego człowieka czyli malarstwie ZAWSZE mile widziane!) i POWODZENIA!
Piękne rozszyfrowanie, odkrycie pajęczynki powiązań - z tego wszystkiego (dzięki Pana filmom) zacznę się malarstwem interesować :)
Super!
Mało jest polskich obrazów, które tak wprowadzają mnie w ponury nastrój. Ech, żeby dzisiejszy politycy tak byli zatroskani o losy kraju...
"Jeżeli błazen jest zatroskany, to kto błaznuje?..." - nie straciło na aktualności😔
"jeśli nawet błazen przestał sie śmiać, to co będzie z nami?"
Uwielbiam Was 😍 Panie Radku prosimy o więcej coverów 😁 Na balu Bony leci pewnie Just Dance Gagi
Świetny odcinek, tego mi właśnie brakuje! Upowszechnienia malarstwa i pokazania sztuki w bardziej przystępny sposób! Cudowne 🫠
Lady Gaga po raz kolejny zaskakuje. I jakoś tak się składa, że kolejny raz na plus.
I to co mi się najbardziej podoba, że kultura czerpie z każdej dziedziny życia, bez głupiego podziału na kulturę wysoką i popkukture.
I bardzo dobrze, bo moim zdaniem to jest sztuczny podział.
Dziękuję za piękna opowieść!
Świetny materiał, dziękuję. Uwielbiam takie ciekawostki artystów współczesnych nawiązujących do historii sztuki, zwłaszcza jeżeli promują polskich artystów (i to jednego z moich ulubionych 🥰).
Uwielbiam tę serię :) Dzięki!
Bardzo dziękujemy za miłe słowa! Pozdrawiamy serdecznie!
Tradycyjna łapka w górę i oglądamy 😊
Dziękujemy i życzymy miłych wrażeń! :)
Warto przypomnieć niesamowitą piosenkę Jacka Kaczmarskiego,poświęconą temu obrazowi.
Czuję jak blednie moja twarz błazeńska
Właśniem przeczytał o stracie Smoleńska
Czy to tylkk moje deja vu, że mam wrażenie, że już kiedyś oglądałem wasz film o polskim Jokerze czy nie? Tak czy inaczej wciąż świetny film :)
Też miałam takie wrażenie, ale doszłam do wniosku, że to chyba były Polimaty :)
Dzięki za ten film!
Wspaniała analiza! Kolejny odcinek przy którym nie mogę usiedzieć z wrażenia
Baaardzo dziękujemy za miłe słowa! Ale fajnie! :)
Jak zawsze milo sie ogląda, a wiedzy przybywa
Bardzo ciekawy odcinek, ciesze sie, że został omowiony ten obraz :)
Co ja sądzę? Uważam, że to bardzo ciekawy film (słucham ze zrozumieniem i wiem, że nie tego dotyczyło pytanie ;) ). Obrazy Matejki bardzo lubię i wcale nie przeszkadza mi, że pewne fragmenty są "wymyślone", ale z zainteresowaniem przeczytałam komentarze detektywistyczne. Sama nie znam tak dokładnie zamku, by móc poznać, które to okno i jaki z niego rozpościera się widok, ale dziękuję za wpisy. Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
Mam propozycje aby nagrać to samo po angielsku, wzbogacając treść z myślą o odbiorcy z poza granic Polski. Może co nieco więcej o samym Matejce
Na balu Bony leci pewnie Just Dance Gagi
Dziękuję za odcinek 🙂
Dziękujemy! 🎶🎵🎼 🕺💃
Polecam piosenkę autorstwa: Jacek Kaczmarski, Przemysław Gintrowski i Zbigniew Łapiński będącą opisem tego obrazu.
A, jaki tytuł?
@@panjaca5697 podejrzewam, ze autor komentarza miał na myśli utwór „Stańczyk”, przy okazji polecę również „Kantyczka z lotu ptaka”
Zdecydowanie!
Ciekawy odcinek. Dziękuję.
swietny material o jednym z moich ulubionych obrazow!
Super odcinek! Dziękuję ❤
Hahahahaha Piękny wstęp 😀
Zawsze jak widzę reklamę "Koszykowej 55" to mi smutno, że już ją przeczytałam :D przydałaby się lekka amnezja, żeby móc się jeszcze raz z takim samym dreszczykiem emocji zagłębić w tej lekturze :)
Druga część już zaczęła powstawać :)
W serialu "Królowa Bona" ten obraz, ile dobrze pamiętam, jest zainscenizowany przy okazji jeszcze innego wydarzenia, a mianowicie hołdu pruskiego (1525)
Świetny odcinek, dzięki.
Bardzo dziękujemy za miłe słowa! Pozdrawiamy serdecznie i do zobaczenia w kolejnych filmach! ;)
czesto w histori swiata tak bylo,tragedie poprzedzal bal,moze jest cos w nas z dzikosc naszej natury popychajacej nas w bestroska zabawe ,w chwile przed tragedia?
Od razu przypomina się słynny bal u księżnej Richmond, aczkolwiek on został zwieńczony spektakularnym zwycięstwem a nie tragedią (przynajmniej z perspektywy uczestników balu).
Dla zasiegu
Świetny film❤
Bardzo dziękujemy za miłe słowa! Cieszymy się, że się podobał! :) Pozdrowienia!
To jest świetny obraz i moim zdaniem lwia część sławy spłynęła na Matejkę nie dla tego, że był "ultra prawilny", ale ze względu na jakość jego malarstwa. Ten obraz znakomicie operuje pięknie przez Pana Radka opisanymi kontrastami i atmosferą. Matejko miał w swoim portfolio kilka takich dzieł. Ciarki na plecach budzi szczególnie "parada szaleńców" w nocy ku szubienicy w obrazie "Iwan Groźny". Matejko obok Brandta (Modlitwa w stepie) i Chełmońskiego (Sprawa przed wójtem) był chyba najbardziej "atmosferycznym" polskim malarzem. Ja, choć wciąż kocham najbardziej Wyspiańskiego i Chełmońskiego, to jednak składam mu hołd jako WYBITNEMU twórcy...
Uwaga podaje haslo: Las Odniesien.
Bardzo lubie takie przeplatajace sie odniesienia.
Starsze nawiązanie - Błazen - symbol wczesnego Marillion i depresyjna przestrzeń życiowa na okładce płyty Fugazi... "Ale to już było..."
Świetna analiza! Proszę o więcej historii i interpretacji obrazów. Jest jeszcze jeden Stańczyk, w Paryżu - Pascal Boyart, (PBoy), namalował mural “Pensées du bouffon rouge” Rue de Montmorency, Paris 3ème. Sylwetka matejkowskiego Stańczyka i współczesne elementy.
Wczoraj - po raz kolejny - podziwiałam Stańczyka Leona Wyczółkowskiego. Smutny też bardzo.
On nie ma ,,skwaszonej miny'', a raczej zadumana , zamyslona !! Mysle, ze jest jeszcze jeden kontrast: zestawienie wielkiego dziela o niepodwazalnej wartosci czyli ,,Stanczyk'' z dzielem, ktore mozna nazwac ,,sztuka'' tylko czy to sztuka - czyli ,, Moje lozko'', ktore pod wzgledem artystycznym jest watpliwe , choc z pewnoscia niesie pewien przekaz - ze ktos byl w tragicznym stanie.
Ja bym do tej komety dodał znaczenie że już niedługo wygaśnie jedna z najpotężniejszych dynastii w Europie.
Dokładnie!
"Dziś bal na zamku królowej Bony..."
Bardzo fajne, jak zawsze. Trochę bym jednak skrócił 😉 Pozdrawiam
chyba odwrotnie
W interpretacjach obcokrajowców chyba największy nacisk jest położony na sad jester paradox (częste porównanie do Jokera z Joaquinem Phoenixem) i na odrealnienie oraz beztroskę władz/ludzi u władzy. Ale największy problem interpretatorzy mają z datą 1533 na liście niepasującą do tytułowej utraty Smoleńska, nieumiejąc wyjaśnić tej sprzeczności..
A jeśli przyjąć, że data na liście ma jakiś sens "profetyczny", a scena ma miejsce w 1514 (czyli utrata Smoleńska), to wtedy jest inny problem, bo nie pasuje ani Bona jako organizatorka balu, ani tym bardziej nie można dzieci zidentyfikować jako królewiczostwa. Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy!
@@goodidea_archi tak, takie interpretacje też się pojawiają i natrafiają właśnie na wspomniane przez Pana sprzeczności. Dziękuję za film i kłaniam się. Dobrego wieczoru.
Akurat wytłumaczenie daty 1533 jest banalnie proste. Zaduma Stańczyka dotyczy przygotowań do Wojna litewsko-moskiewskiej, która miała doprowadzić do odzyskania Smoleńska. Na Żmudzi istniał problem ze zebraniem armii, gdyż litewskie pospolite ruszenie miało problem ze zebraniem się. Wojna była klęską sił litewskich, armia moskiewska wtargnęła w głąb Litwy, aż po Nowogródek i Wilno. Z konieczności do wojny przystąpiła korona, wystawiając zaledwie 1,5 tys. żołnierzy, co nie dało zbytniego efektu. Nie udało się wykorzystać ostatniej (przed wielką smutą) szansy na odzyskanie Smoleńska
@@goodidea_archi A czy są znane jakieś "przedmatejkowe" przedstawienia smutnego błazna? (Nie licząc nagrobnych)
Pierwsze, co przychodzi do głowy do "Pierrot" Watteau.
Jest jeszcze okoliczność, iż nie istnieje na zamku Wawelskim okno na równym poziomie z hełmem Wieży Zegarowej. :)
Ani nie istniało w XVI wieku - topograficznie też coś nie halo :)
@@JozefZdozo tu można polemizować, bo na tej wysokości są okna w Lubrance. Chociaż oczywiście nie takie.
W sumie można spróbować zrobić taką "forensic architecture" i spróbować znaleźć geometrycznie miejsce, z którego tak wyglądałaby wieża zegarowa. Utrudnieniem jest to, że jest bardzo ciemna i pokazana sylwetowo, więc trudno byłoby złapać perspektywę, ale ułatwieniem może być fakt, że jakiś cień (dach? attyka?) jest na pierwszym planie. Gdyby to była attyka, to hipoteza Lubranki miałaby mocniejszy argument za sobą.
@@adrianmartynowicz6555 Ale zupełnie nie ten kąt.
@@goodidea_archi Tyle, że w Baszcie Senatorskiej nigdy nie było sal w rozmiarze, przeznaczeniu i połączeniu z innymi z piano nobile, na którym rozgrywa się akcja naszego obrazu.
Na balu Bony leci pewnie Just Dance Gagi! Zabieram się za oglądanie! 😀
🎼 🎵🎶 💃🕺
Na szczęście Matejki Gagi wtedy jeszcze nie było. To my musimy się z nią męczyć!😁
@@donpasquale3187 Zdecydowanie to nie jest artystka, której słucham, ale nie da się ukryć, że mocno wpłynęła na zainteresowanie tym obrazem 😀
@@pasjonatautobusow Co do tego nie mam wątpliwości, zawsze coś tam Polsce skapnie!
@@donpasquale3187 Na pewno! Ja sam o tym całym "zamieszaniu" dowiedziałem się z holenderskich mediów 😀
Stańczyk jest zdecydowanie za mało rozpromowany na świecie, to prześwietny obraz człowieka kompletnie abstrahując od właściwego kontekstu dzieła.
Jeden z tych które jak się raz zobaczyłl, to już zawsze się pamięta, nie przepadam, ale muszę podziękować Lady Gadze, ze swojej anonimowej, niewiele znaczącej strony.
Świetny materiał, gratuluję. Może rozważylibyście opowiedzenie o Portrecie Matki Rodakowskiego? Dla mnie jest to totalnie magnetyzujący obraz. Zachwycił się nim Delacroix ;)
Amerykanie jednak potrafią w dobrą promocję, jak widać wchodząc na jakiś niemal metapoziom z łączeniem różnych aspektów kultury i reklamy.
❤ komentarz taktyczny.
Na balu Bony leci pewnie Just Dance Gagi 🤣
💃🕺 🎼🎵🎶
Jesteś SUPER :-)
Ueielbiam analizy obrazów
Widziałem wcześniej kilka zagranicznych omówień i wygląda na to, że ludziom się ten obraz generalnie podoba niezależnie od historii. Jest przywoływany jako typowy przykład paradoksu smutnego clowna, zjawiska psychologicznego, gdy satyrycy i komicy nie są prywatne zadowolonymi ludźmi.
Kom dla zasięgu
Cóż za słodki piesio w tle ! 🙂
Markiz de Hauhau :)
@@goodidea_archi 😀😀😀 turlam się ze śmiechu
@@goodidea_archi a filmik jak zwykle super, zwłąszcza "wstępniak"
Miałem ostatnio okazję oglądać w Rogalinie "Joannę d'arc" Jana Matejki. Moim skromnym zdaniem przyglądając się
z bliska obraz wydaje się być namalowany niechlujnie. Może Jan Matejko zdążył być wtedy już pod wpływem impresjonistów?
Całkiem ciekawie pierdolicie na tym kanale 👍
Ja słyszałem że postaci za królową to karzeł, który miał symbolizować bierność niższych warstw społecznych. I jak myślicie czy to prawda?
To już sobie może każdy samodzielnie dointerpretować :)
Na balu Bony leci pewnie Just Dance Gagi.
...a kiedy Lowicz..z katedra?
???
..w Lowiczu pochowani sa prymasi Polski...myslalem o na wiazaniu ..do filmiku ..gdzie w warszawie sa pochowani krolowie ...
BRAWA i OKLASKI !
Na balu Bony leci pewnie Just Dance Gagi
Cześć, w ostatnim czasie sporo się mówi o zniesieniu normatywu parkingowego, który obecnie wynosi 1.5 miejsca parkingowego na mieszkanie. Co o tym myślicie, wiecie może po co to w ogóle zostało wprowadzone?
Ten współczynnik, o którym się teraz dyskutuje, dotyczy tylko mieszkań budowanych w trybie tzw. lex deweloper, a więc zasadniczo w jakiś sposób niezgodnych z planem miejscowym (dla stref śródmiejskich wynosi on 1). Przed wejściem w życie tej zmiany w lex deweloper ten współczynnik był ustalany w inny sposób - przez samorządy. Jego celem jest zapewnienie, że mieszkańcy bloków będą mieli gdzie trzymać swoje samochody.
@@goodidea_archi dzięki za odpowiedź!
Jakoś czuje ze Stańczyk to zupełnie inny poziom i ciężko to łączy. Dlatego Matejko jest bezcenny, a Lady Gaga występuje w reklamie za konkretną kasę
👍
😃
5:19
Wtedy trzynastolatki były takie niskie?
A może to ten anachronizm czyli inny wiek dzieci niż w rzeczywistości
@@bartektyszkiewicz1250
Może
Amgielskie napisy dla reszty planety?
Na balu Bony pewnie leci just Dance gagi😅 pozdrawiam.
🎼🎵🎶 💃🕺 :)
ewakuujące ,,elity,, P Diddy'ego nawiązujące do Stańczyka... szukam III dna...
Hmmm a może ten Stańczyk wcale nie był zamyślony tylko właśnie wyszedł z balu obok w stanie mocnego upojenia alkoholowego,.na co wskazywałby tępy wyraz twarzy, pusty kieliszek obok niego na stole, dziwna pozycja ciała i impreza za ścianą? Jedni upijają się na wesoło a inni na smutno...
Jakkolwiek BARDZO szanuję Waszą pracę włożoną w ten materiał, to zastanawia mnie czy pan Matejko też tak tłumaczył to, co namalował.
Pozdrawiam
Chyba rola błazna na dworze królewskim taka była. Stańczyk nie był jakiś wyjątkowy w swojej roli
znowu żywy
To takie tajemnicze,dlaczego pan Hołownia wypowiada się na temat żony pana Nataniahu,a pani Lady Gaga już do reszty zwariowała
Pan Doktor odkrywa przed nami talent muzyczny :)
👍