Anica Božič, Zofija Blažič, 80 let od ustaškega zločina na Gorjancih
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 9 ม.ค. 2025
- Anica Božič, Zofija Blažič: 80 let od ustaškega zločina na Gorjancih
Štirinajstega septembra 1942 je Planina v Podbočju, vas tik ob slovensko-hrvaški meji in tik ob nekdanji okupacijski tromeji med Nemčijo, Italijo in Neodvisno državo Hrvaško, doživela enega najhujših vojnih zločinov na slovenskih tleh.
Ustaši iz Zagreba so na poti na Gorjance v bližnjih vaseh ujeli šestnajst moških in jih gnali na Planino, kjer so zajeli še deset vaščanov in jih vse skupaj postrelili v Novoselski gori nad Planino. Pokol je preživel starejši moški Peter Stipič, ki ga je ustaška krogla zgrešila.
»Ustaši so streljali po tri in tri v začetku, potem je ustaškega oficirja popadla nervoza, da je zahteval, naj streljajo z mitraljezom. Hitreje! Vse naenkrat! Morilci so merili v višino prsi.«
(Požgane slovenske vasi, 1970, str.161 - 168).«
Naslednje jutro so se vrnili in za vasjo pobili še osem vaščanov, ki jih prejšnji dan ni bilo doma. Takoj po streljanju so jih pokopali brez krst, vas s šestnajstimi hišami in gospodarskimi poslopji pa popolnoma požgali. Pretresene in jokajoče žene ter otroci so si morali poiskati zatočišče pri svojcih in znancih. Istega dne so ustaši napadli tudi slovensko partizansko bolnišnico v hrvaški Priseki ter pobili ranjence.
Župnik iz Sv. Križa (Podbočje) pa je v svoj dnevnik 15. septembra 1942 zapisal: »Planina je vsa zgorela. Živino, kolikor je ni zgorelo, so odgnali (povedal Colarič A., Pl. 15). Bil je ob robu gozda in je videl. S strojnico so jih pokosili. Žene in otroke so izpustili šele, ko je vas že gorela«.
Petindvajset žrtev poboja so pokopali vaščani Novega sela tam, kjer so ustaši storili svoj zločin. Šele 10. decembra 1942 so svojcem dovolili, da so posmrtne ostanke Planincev izkopali in prepeljali v skupno grobišče na pokopališču v Podbočju.
Viri in literatura:
Požgane slovenske vasi, Borec, Ljubljana,1970, str. 161-168.
Zbornik Naša šola (Ob 110-letnici) 1854-1964, Osnovna šola Podbočje, julij 1964, st. 46, 47.
Zbornik ŽUMBERAK - GORJANCI (1941-1945) Simpozij, Dolenjski muzej Novo mesto (17., 18. X. 1986), Samobor 2005. Dostopno na: znaci.org/0000...
Arhiv Posavskega muzeja Brežice (PMB), Fototeka PMB (Foto: Ciril Pisanski). Dostopno tudi na: www.pmb.si/pos...
Sodelovali so Anica Božič, Zofija Blažič
in Božidar Flajšman
Slikovno gradivo
: Anica Božič
, Zofija Blažič
, Posavski muzej Brežice, Ciril Pisanski
, Božidar Flajšman
Snemalec, montažer in režiser: Božidar Flajšman
Glasba
beyond-the-clouds-hiphop-piano-strings-510 pixabay.com/
Planina v Podbočju, 10. september 2022,
Ljubljana, 13. april 2022
TH-cam Oddelek za zgodovino FF LJ / oddelekzazgodovinoffun...
TH-cam Zgodovina.si
/ zgodovinasi
Facebook Središče za javno zgodovino / cphljubljana
Facebook Slovenska zgodovina / slovenskazgodovina
Oddelek za zgodovino FF UL zgodovina.ff.u...
© Središče za javno zgodovino
© Slovenska zgodovina
© Oddelek za zgodovino FF LJ