Krzysztof Czyżewski - „Poezja z natury”

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 21 ต.ค. 2020
  • Wiersze i fotografie: Krzysztof Czyżewski
    Animacja, muzyka: Piotr Szewczyk (projektariat)
    Identyfikacja wizualna cyklu wystaw „Pola widzenia książki - kontekst" - Jadwiga Lemańska
    Krzysztof Czyżewski - „Poezja z natury”
    Termin: 23.10 - 15.12.2020 r.
    Miejsce: Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, Galeria Intymna
    Kurator: Ewa Kokot
    Wystawę Krzysztofa Czyżewskiego „Poezja z natury” tworzą utwory poetyckie i fotografie artysty. Na „proporcach” i wielkoformatowych „sztandarach” zobaczymy wiersze i obrazy, odnoszące się do książki autora pt. „Żegaryszki”. Ekspozycja przeniesie nas na polsko-litewskie pogranicza, w (nie)realną krainę pomiędzy Żegarami, Kranogrudą i Dusznicą. Ideą wystawy jest zobrazowanie przestrzeni rzeczywistej i utopijnej, ścieżek przemierzanych przez autora na terenie fizycznie istniejącym i tych tworzonych w myślach. Istotne jest nawiązanie do starojapońskiej tradycji Haiga, łączącej Haiku (wiersz) z obrazem. Charakterystyczne cechy Haiga - skromność i surowość - dobrze oddają przesłanie artysty.
    Wystawa realizowana jest w ramach projektu Biblioteki Śląskiej „Pola widzenia książki - kontekst” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
    Krzysztof Czyżewski - animator kultury, poeta, eseista, redaktor i tłumacz. Działacz na rzecz dialogu międzykulturowego, współtwórca i lider Fundacji „Pogranicze”, Ośrodka „Pogranicze - sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Jako jeden z pierwszych w Polsce twórców kultury został członkiem Międzynarodowej Organizacji Innowatorów Społecznych Ashoka. Związany z gminą Sejny, która jest nie tylko miejscem zamieszkania i siedzibą prowadzonych przez niego organizacji, ale też istotnym bohaterem jego twórczości. Wsie położone na polsko-litewskim pograniczu są szczególnie widoczne w poetycko-fotograficznym zbiorze „Żegaryszki”. O autorze tak wypowiadał się Czesław Miłosz: „Krzysztof jest mi szczególnie drogi. Ja zawsze byłem człowiekiem wielu kultur. Uważam, że jest osobą niezwykle ludzką, otwartą, tolerancyjną i pełną szacunku dla różnych tradycji, wyznań i języków”.
    Galeria Intymna
    Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej
    ul. Francuska 12, Katowice
    tel.: 32 255 43 21
    e-mail: domoswiatowy@bs.katowice.pl
    www.tumblr.com...
    / domoswiatowybiblioteki...

ความคิดเห็น •