Jedni hodowcy preferują podawanie siana długiego dla cieląt do skarmiania, drudzy wolą stosować je w formie sieczki w gotowej mieszance pełno porcjowej. Trzeci zaś odradzają podawanie siana w jakiej kolwiek formie tylko pasza granulowana. Jakie jest twoje stanowisko w tej kwestii, jak ty karmisz cielęta ?
Chore stawki pomijając już koszta materiałów które z roku na rok szybuja w kosmos, ale robocizna to jest jakaś patologia w obecnych czasach. Za zalanie płyty dennej ponad 30tys netto? Za co? Ile tam wyszło roboczo godzin? Przeliczysz ilość godzin i ludzi to się okazuje, że dniówka takiego człowieka to kilka tys zł. Szczerze to bym nie dał tyle bo firmom budowlanym to już dawno w dupach się poprzewracało. W przeciągu 10 lat koszta prowadzenia działalności wzrosły dwukrotnie, a ceny zwiększyli 10 - cio krotnie. 10 lat temu robiłem na budowie to majster brał 15 tys za postawienie domu bez więźby teraz ten sam majster śpiewa ponad 100 tys za taki sam dom i jeszcze pomocników musisz mu załatwić.
Tez bym wolał budować oddzielny zbornik na gnojówkę gdzieś za oborą bo nie ma tego smrodu spod kraty tylko szystko jest odprowadzone na zewnątrz. Czyli nietrzeba budować wysokiej obory żeby wetylacja byla dobra tylko niższą trochę a i zimą gdy jest duży mróz nie ma problemu z zamarzaniem na kratach i nie trzeba dogrzewać. Fakt nie ma teraz zim ale to na pewno kiedyś sie odwróci. Dobra robota Łukasz i powodzenia dalej już wiosna niedaleko 👍👍👍👍
Jest już 27 tyś subskrypcji tak więc bliżej jak dalej 50 tysięcy i w żniwa będziemy oglądać bizona zakupionego przez Kosę z okazji subskrypcji. I Kosa jako operator bizona 👍💪
Sama budowa obiektu płytkiego na pewno wyjdzie dużo taniej niż na rusztach nawet doliczając już koszty zbiornika ALE, przy płytkiej oborze potrzebujemy jeszcze zgarniacz bądź robota i pompę która przepchnie to wszystko do zbiornika głównego, przy rusztach mamy po prostu zajebisty jednorazowy wydatek ale potem w zasadzie spokój.. tak moim zdaniem
Odnośnie kosztu fundamentu z rusztami w budynku 450m2, 47 legowisk, to fundament na stopach pod konstrukcję + 500m3 kanałów pod rusztami ok 450 brutto, koszt z wykopem, bez rusztów i prefabrykatów na legowiska.
@@KosaTV. Też tak myślę, ale znajomy buduje podobny budynek, różnica tylko taka że u niego będzie pomieszczenie na mleko i hala udojowa wewnątrz a u mnie zbiornik i hala będzie w starym budynku, jego koszt x4, a wielkość x2 w porównaniu z tym moim...
Kiedyś też wszystko kosztowało swoje, tyle że jakoś w oczy tak nie kuły kwoty, teraz jednak obraca się dużo większą gotówką jak 10 lat temu. Inwestycja trochę wyniosła, ale jednak roboty będziesz miał dużo mniej, czy to o słanie w stanowiska, czy wypychanie i wywożenie obornika, jeszcze jak dasz automatyczną pompę to już w ogóle. Jednak obornika trzeba trochę przerzucić i schodzi z tym kupa czasu, a tutaj to beczką zajedziesz ubrany w garnitur i heja 😂 Ja planuje przejść z uwięziowej-rusztowej na wolnostanowiskową w granicy 60 stanowisk na dojne, a po drugiej stronie stołu jałówki cielne, zasuszki, izolatki i porodówki, obiekt +/- 24/40m i na całości rusztowy oprócz porodówki i izolatki. Koszt około 35k na jedną krowę dojną, nie licząc wyposażenia, które zapewne byłoby używane z halą udojową, ale przystosowane już do robota. Niestety takie czasy, że trzeba iść do przodu 😅
Mamy oborę 24*36m na 51 stanowisk dla krów mlecznych do doju. Wyposażona w rybią ośc 2x6 z nastawieniem że w przyszłości robot wleci. Projekt na 108djp z zbiornikiem na prawie 1000m3 pod spodem na gotowo oddany w styczniu 2022r za 1300000zł netto. Hala udojowa używana. Wygoda do pracy jest ale po 3 latach użytkowania budowalibyśmy ją jeszcze inaczej zbudowali. Za dużo człowiek słuchał się projektanta i wykonawcy. Przecież te projekty obór w większości są takie same tylko długością budynku się różnią. 1) 2 mieszadła elektryczne do gnojowicy w zbiorniku pod budynkiem. Dodatkowo góra mieszadła powinna być zamontowana na wysokości posadzki od zbiornika. Aktualnie mamy około 50% mieszadła niżej i robi się problem z wymieszaniem komcówki. Szczególnie jak długo nie pada i gnojowica gęsta jest. A jeśli nie 2 mieszadła po przeciwnych stronach to chociaż możliwość włożenia mieszadła z drugiej strony obory dla lepszego wymieszania, bo gęsta gnojowica i pasza która wpada pod ruszta w miejscu gdzie mamy jałówki oraz cielaki nie raz przysporzy pracy. 2)szersze korytarze. U krów 3,5m i 4m przy drabince paszowej, korytarz paszowy 5,5m lub 6m szczególnie to widać gdy rozrabiasz paszowóz na 1,5/2dni i u jałówek 4m. 3) ogólnie jeśli zamierzasz sporo trzymać młodzieży, krowy zasuszone i jeszcze porodówkę w tym samym budynku to powinieneś na to przeznaczyć więcej miejsca. 2 razy tyle co w projekcie było by zacnie i nie martwił by się człowiek gdzie to upchnąć. 4) dzwi główne o wysokości minimum 4m aby przyczepą samozbierającą wiechać do środka. W zeszłym roku dowoziliśmy świerzą trawę dla krów w tą suszę bo na pastwisku słabo to wyglądało i trzeba było wszystko wpychać do środka bo aktualnie drzwi mają 3.5m wysokośc. 5) monitoring wewnątrz budynku z podglądem na telefonie. Mamy i polecamy. Nie trzeba chodzić u sprawdzać szczególnie w nocy jak wygląda sprawa na porodówce.
Co do odchowu cieląt, to kupny cielak jakby nie dostał choćby miód w dupe to w życiu nie będzie taki jak przy krowie chodzi ale to jak się mleko odstawia się nie da wiadomo. U nas cielak był zawsze szybciej zabierany i dziadkowa metoda była bo było kilka sztuk więc była zganiana i chodził 3 razy cielaka podstawiać żeby pił a teraz chodzą na powietrzu i to mieszańce są czerwone od czarnych krów to w życiu takich cielaków nie było jak chodzą pod zimnym za krową i są kwadratowe poprostu tak spasione a krowa stoi na sianie i wiele kiszonki nic paszy woec choćby się zesrać to nic tego nie zastąpi a jaki start ma cielak taką ma wagę na koniec
Nie jest to gotowy obraz obory bezsciolkowej Bo ja obore zrobilem na 60djp i system bezściółkowy zrobilem za 250k brutto sklada sie na ta cene : zgarniacze gea zbiornik 730 m3 monolit przepompownia czyli zbiornik10m3 i pompa elektryczna udalo sie kupic uzywana za 2k brakuje mi plandeki na zbiornik ale da sie duzo taniej doliczylem do tej ceny rury i armature do pobierania .
Jeden woli babkę inny córkę. Co z tego polatania by było? Nic, pojeździłbyś po świecie, a dzieci same by musiały tyrać. Mówię tylko o gospodarstwie. Jak nie masz gospodarstwa, to nikt ci nie broni sprzedać mieszkania i jechać do Peru, Chile i innych zakamarków.
@@marekduda7310 nom kto co lubi. raz rzuciłem wszystko, spakowałem plecak, kupiłem bilet w 1 stronę i poleciałem w świat na 2 msc. Warte każdych pieniędzy :D Będzie co wspominać na starość :D
@@Togarula Ułóż się do trumny i już nic nie rób, bo i tak kiedyś umrzesz. Tak rozumiem to rozumowanie. Pana tata też mógł nic nie robić na gospodarce i wyglądała by na pewno inaczej, niż w momencie, w którym pan ją odziedziczył. To taki przykład dla uświadomienia.
Odnośnie kosztów to jeszcze trzeba bybylo doliczyć koszt zużytego placu na gosp. pod zbiornik i plac manewrowy przy rusztach jest gratis jedno i drugie😉 Pozdrawiam.
Ja już rozsiałem kk i kizeryt fosfor też robiłem porównanie w poprzednim roku i kk rozsiane w lutym i marcu i tam gdzie było rozsiane w lutym trawa była lepsza więcej bel było
Orientowałeś się czy taki zbiornik będziesz mógł w przyszłości rozbudować podwyższając np o metr do góry? W razie jakbyś - hipotetycznie - dobudował sobie drugie skrzydło obory ;)
Witam wlasnie wybralem sie na laki podczas ogladania sianych traw wyglada to fajnie , dla mnie to horebdalna kwota 😂 to ja wole jak mam ,ale tak jak mowisz tanio to juz bylo troche vatu będziesz miał z tej inwestycji, troche agencja i jakos sie zwroci jescze zakup slomy odejdzie , wazne ze stoi pozdrawiam miłe niedzieli
Za ten hajs można zbudować dom :/ ale wiadomo że ten obiekt od pierwsego dnia zaczął zarabiać. Z czasem życzę ci biogazowni abyś zrealizował taką inwestycję, pozdro !
Dobrze mówisz @Zielony Pomidorr 👍co ony za bajk i opowiadają 😂😂w tamtym roku stan surowy zamknięty około 140m uzytkowe pod 300tys na spokojnie więc jeszcze 150 zeby w srodku coś podzialac liczac tą kwotę zbiornika 450.ale jak ktos jest inwestorem i przyjedzue na bidowe rax na miesiąc albo dwa pokiwac palcem i same firmy na okolo to was nieźle kroją 😂pozdrawiam.
A opcja zrobienia glebokiego wykopu i pozniejsze wylanie plyty dennej i scian nie byloby tansza opcją? Do tego jakis segmentowy skladany z elementow betonowych strop.
Jak robisz kiszonki nie w silosie, to ten sąsiada lepszy. Taki walec to bardziej do silosa. Nie mam co prawda ale takie opinie słyszałem między innymi od mojego usługodawcy zbierania traw.
Z jednej strony tak a z drugiej... Zanim ta krowa dostanie raka płuc od gazów to wyjedzie na co innego 😉 moim zdaniem dużo gorsze warunki panują na płytkiej w starych budynkach z niskim stropem niż na rusztach z dobrą wentylacją
Skąd pieniążki na to 😮😮😮 Ale ty milioner 😮😮😮 WoW😮😮😮 Kupił byś sobie za to mieszkanie w wojewódzkim i się cieszył z życia socjalizował z ludźmi kina, teatry,bary pracował na etacie a nie brud, smród, odchody.
Pytania i sugestie w temacie odchowu cieląt 📌
Czy wygrzewanie cielaków po porodzie ma sens ? Osuszanie pod kwoką
Jedni hodowcy preferują podawanie siana długiego dla cieląt do skarmiania, drudzy wolą stosować je w formie sieczki w gotowej mieszance pełno porcjowej. Trzeci zaś odradzają podawanie siana w jakiej kolwiek formie tylko pasza granulowana. Jakie jest twoje stanowisko w tej kwestii, jak ty karmisz cielęta ?
kupuje cieleta i wyproniaja sie z krwia co robić ?
w jakim wieku cielat dodac ziarno kukurydzy do owsa ?
Jak to jest z tymi budkami iglo w praktyce czy rzeczywiście są takie pro-zdrowotne?
Problem z biegunkami u cieląt po tygodniu odchowu
Chore stawki pomijając już koszta materiałów które z roku na rok szybuja w kosmos, ale robocizna to jest jakaś patologia w obecnych czasach. Za zalanie płyty dennej ponad 30tys netto? Za co? Ile tam wyszło roboczo godzin? Przeliczysz ilość godzin i ludzi to się okazuje, że dniówka takiego człowieka to kilka tys zł. Szczerze to bym nie dał tyle bo firmom budowlanym to już dawno w dupach się poprzewracało. W przeciągu 10 lat koszta prowadzenia działalności wzrosły dwukrotnie, a ceny zwiększyli 10 - cio krotnie. 10 lat temu robiłem na budowie to majster brał 15 tys za postawienie domu bez więźby teraz ten sam majster śpiewa ponad 100 tys za taki sam dom i jeszcze pomocników musisz mu załatwić.
Budowla stoi Inwestor zadowolony kieszeń pusta 😉. Spokojnego wieczoru.
No niestety kto się żeni i buduje to się go nie żałuje😆
taki gospodarz nie pozwoli sobie na pusta kieszen.. jakeis zaskorniaki na ziemie w okolicy zawsze sie znajda:P
@micha8322 to fakt😎😆
Tez bym wolał budować oddzielny zbornik na gnojówkę gdzieś za oborą bo nie ma tego smrodu spod kraty tylko szystko jest odprowadzone na zewnątrz.
Czyli nietrzeba budować wysokiej obory żeby wetylacja byla dobra tylko niższą trochę a i zimą gdy jest duży mróz nie ma problemu z zamarzaniem na kratach i nie trzeba dogrzewać. Fakt nie ma teraz zim ale to na pewno kiedyś sie odwróci.
Dobra robota Łukasz i powodzenia dalej już wiosna niedaleko 👍👍👍👍
No powiem szczerze to nie ma idealnego rozwiązania ale te w mojej sytuacji raczej było najlepsze
No niestety koszty sa ale za rok będzie jeszcze drożej 😢 Pozdrawiam, Fajny temat z tymi płytami
Dopiero skończyłem oglądać wczorajszy odcinek :) a tu już dzisiejszy :) Pozdrawiam ;)
Melduje gotowość do oglądania 🙋
Kurcze serio podobny zbiornik do sejmu 😂😂😂
Pasza w środku też należyta
A w środku i tak gówno jest 😂
Pasuje bo w tej Warszawie to też w środku jeszcze bardziej śmierdzące gówno niż u Kosy 😂
Tylko szamba jakby mniej
@krzysieB też mi ten zbiornik przypomina sejm a w sejmie jak w szambie 😂 he
Jest już 27 tyś subskrypcji tak więc bliżej jak dalej 50 tysięcy i w żniwa będziemy oglądać bizona zakupionego przez Kosę z okazji subskrypcji. I Kosa jako operator bizona 👍💪
#bizonna50kukosaTV
Oby oby😉
@@KosaTV. Uda się odkładaj pieniądze na Bizona
Na któreś żniwa na pewno 😂
Buduję w 25r oborę na 190 djp na rusztach z halą 2x10 rybia osc 67x26m cena to 5mln brutto. Same ruszta koszt 250 tys brutto. Pozdrawiam
A plus minus to co pod rusztami ile?
A ile m3 zbiornika pod oborą?
Zbiornik 2,5 mln litrów
26x67x2,10= ...M3 całą obora pod rusztami
@@Xdf530 a plus minus jaki koszt zbiornika pod rusztami? I czemu hala a nie roboty? Nie krytykuje tylko pytam bo sam szukam inspiracji 😁
Doczekalim się niedzielnego odcinka😂
Sama budowa obiektu płytkiego na pewno wyjdzie dużo taniej niż na rusztach nawet doliczając już koszty zbiornika ALE, przy płytkiej oborze potrzebujemy jeszcze zgarniacz bądź robota i pompę która przepchnie to wszystko do zbiornika głównego, przy rusztach mamy po prostu zajebisty jednorazowy wydatek ale potem w zasadzie spokój.. tak moim zdaniem
Tyle że aby na rusztach było czysto to też tam jest potrzebny robot 😀 mniej więcej wyjdzie podobnie w kosztach ogolnych
Odnośnie kosztu fundamentu z rusztami w budynku 450m2, 47 legowisk, to fundament na stopach pod konstrukcję + 500m3 kanałów pod rusztami ok 450 brutto, koszt z wykopem, bez rusztów i prefabrykatów na legowiska.
Kurde to nie mało
@@KosaTV. Też tak myślę, ale znajomy buduje podobny budynek, różnica tylko taka że u niego będzie pomieszczenie na mleko i hala udojowa wewnątrz a u mnie zbiornik i hala będzie w starym budynku, jego koszt x4, a wielkość x2 w porównaniu z tym moim...
Kiedyś też wszystko kosztowało swoje, tyle że jakoś w oczy tak nie kuły kwoty, teraz jednak obraca się dużo większą gotówką jak 10 lat temu. Inwestycja trochę wyniosła, ale jednak roboty będziesz miał dużo mniej, czy to o słanie w stanowiska, czy wypychanie i wywożenie obornika, jeszcze jak dasz automatyczną pompę to już w ogóle. Jednak obornika trzeba trochę przerzucić i schodzi z tym kupa czasu, a tutaj to beczką zajedziesz ubrany w garnitur i heja 😂
Ja planuje przejść z uwięziowej-rusztowej na wolnostanowiskową w granicy 60 stanowisk na dojne, a po drugiej stronie stołu jałówki cielne, zasuszki, izolatki i porodówki, obiekt +/- 24/40m i na całości rusztowy oprócz porodówki i izolatki. Koszt około 35k na jedną krowę dojną, nie licząc wyposażenia, które zapewne byłoby używane z halą udojową, ale przystosowane już do robota. Niestety takie czasy, że trzeba iść do przodu 😅
Tomczan 35 koła bez systemu udojowego to śmierdzi grubo coś. Znowu to aż tak nie zdrożało kto by budował przy takich kosztach
Mamy oborę 24*36m na 51 stanowisk dla krów mlecznych do doju. Wyposażona w rybią ośc 2x6 z nastawieniem że w przyszłości robot wleci. Projekt na 108djp z zbiornikiem na prawie 1000m3 pod spodem na gotowo oddany w styczniu 2022r za 1300000zł netto. Hala udojowa używana. Wygoda do pracy jest ale po 3 latach użytkowania budowalibyśmy ją jeszcze inaczej zbudowali. Za dużo człowiek słuchał się projektanta i wykonawcy. Przecież te projekty obór w większości są takie same tylko długością budynku się różnią.
1) 2 mieszadła elektryczne do gnojowicy w zbiorniku pod budynkiem. Dodatkowo góra mieszadła powinna być zamontowana na wysokości posadzki od zbiornika. Aktualnie mamy około 50% mieszadła niżej i robi się problem z wymieszaniem komcówki. Szczególnie jak długo nie pada i gnojowica gęsta jest. A jeśli nie 2 mieszadła po przeciwnych stronach to chociaż możliwość włożenia mieszadła z drugiej strony obory dla lepszego wymieszania, bo gęsta gnojowica i pasza która wpada pod ruszta w miejscu gdzie mamy jałówki oraz cielaki nie raz przysporzy pracy.
2)szersze korytarze. U krów 3,5m i 4m przy drabince paszowej, korytarz paszowy 5,5m lub 6m szczególnie to widać gdy rozrabiasz paszowóz na 1,5/2dni i u jałówek 4m.
3) ogólnie jeśli zamierzasz sporo trzymać młodzieży, krowy zasuszone i jeszcze porodówkę w tym samym budynku to powinieneś na to przeznaczyć więcej miejsca. 2 razy tyle co w projekcie było by zacnie i nie martwił by się człowiek gdzie to upchnąć.
4) dzwi główne o wysokości minimum 4m aby przyczepą samozbierającą wiechać do środka. W zeszłym roku dowoziliśmy świerzą trawę dla krów w tą suszę bo na pastwisku słabo to wyglądało i trzeba było wszystko wpychać do środka bo aktualnie drzwi mają 3.5m wysokośc.
5) monitoring wewnątrz budynku z podglądem na telefonie. Mamy i polecamy. Nie trzeba chodzić u sprawdzać szczególnie w nocy jak wygląda sprawa na porodówce.
Tomczan u mnie pracy odeszło bardzo dużo i myślę że chociażby dlatego warto było ponieść te koszta
@ Na razie oferty zbieram, też stwierdziłem że coś za drogo mnie podliczyli 😅
Co do odchowu cieląt, to kupny cielak jakby nie dostał choćby miód w dupe to w życiu nie będzie taki jak przy krowie chodzi ale to jak się mleko odstawia się nie da wiadomo. U nas cielak był zawsze szybciej zabierany i dziadkowa metoda była bo było kilka sztuk więc była zganiana i chodził 3 razy cielaka podstawiać żeby pił a teraz chodzą na powietrzu i to mieszańce są czerwone od czarnych krów to w życiu takich cielaków nie było jak chodzą pod zimnym za krową i są kwadratowe poprostu tak spasione a krowa stoi na sianie i wiele kiszonki nic paszy woec choćby się zesrać to nic tego nie zastąpi a jaki start ma cielak taką ma wagę na koniec
11:51 miałem tu pytanie, ale już mi opowiedziałeś 🤣
skoro masz już tak zrobione z gnojowicą to nie lepiej ci kupić zamiast ładowarki teleskopowej jakiś wóz z frezem?
Nie ważne co przechowujesz, warzywa czy gówno i tak jest drogo 😁
Można wiedzieć z jakiej firmy będzie pompa do gnojowicy i jaki będzie przekrój rury tej co do zbiornika dochodzi ?
Kosa jak możliwość to tylko ruszta i zbiornik pod bezopsługowe a zgarniacze i przepompowania prąd zużywa i się lubi popsuć
Powiem tak, nie ma idealnego systemu ale należy pokazywać że są różne warianty i co komu do sytuacji lepiej pasuje 😉
Oglądamy 👍
Czy przy budowie brałeś pod uwage zbiorniki firmy lokenberg albo preconu-jak to wygląda cenowo i jakościowo. Pogratulować szybko ukończonej inwestycji
@@supertomi123s5 HM górażdże to dawny precon🙋
Nie jest to gotowy obraz obory bezsciolkowej Bo ja obore zrobilem na 60djp i system bezściółkowy zrobilem za 250k brutto sklada sie na ta cene : zgarniacze gea zbiornik 730 m3 monolit przepompownia czyli zbiornik10m3 i pompa elektryczna udalo sie kupic uzywana za 2k brakuje mi plandeki na zbiornik ale da sie duzo taniej doliczylem do tej ceny rury i armature do pobierania .
A kiedy obora stawiana?
Tyle piniendzy :D Ale bym po świecie pohulał:D Peru, Chile, Maroko, Gruzja ,Nepal i Wietnam bym motorkiem polatał jak wściekły i by jeszcze zostało:D
Jeden woli babkę inny córkę. Co z tego polatania by było?
Nic, pojeździłbyś po świecie, a dzieci same by musiały tyrać. Mówię tylko o gospodarstwie. Jak nie masz gospodarstwa, to nikt ci nie broni sprzedać mieszkania i jechać do Peru, Chile i innych zakamarków.
@@marekduda7310 sraczka w każdym kraju by z tego była😅
@@marekduda7310 nom kto co lubi. raz rzuciłem wszystko, spakowałem plecak, kupiłem bilet w 1 stronę i poleciałem w świat na 2 msc. Warte każdych pieniędzy :D Będzie co wspominać na starość :D
A co z tej gospodarki ? Jedna wielka robota
@@Togarula Ułóż się do trumny i już nic nie rób, bo i tak kiedyś umrzesz. Tak rozumiem to rozumowanie.
Pana tata też mógł nic nie robić na gospodarce i wyglądała by na pewno inaczej, niż w momencie, w którym pan ją odziedziczył.
To taki przykład dla uświadomienia.
Ładnie to wygląda ale koszty to duże ale inwestycja opłacalna pozdrawiam gospodarza
Mam nadzieję że na słomie i nakładach pracy to po kilku latach inwestycja się zwróci. Pozdrawiam również
A ile szlo slomy rocznie ?
Odnośnie kosztów to jeszcze trzeba bybylo doliczyć koszt zużytego placu na gosp. pod zbiornik i plac manewrowy przy rusztach jest gratis jedno i drugie😉 Pozdrawiam.
Jak by nie liczyć to jedno w drugie pewnie wyjdzie. Pozdrawiam również 😉
Panie kosa w przeliczeniu na m3 to to budowa zbiornika wyszła tanio ,nie biorę pod uwagę trudnych warunków terenowych lokalizacja panskiej inwestycji.
Jeśli ta plandeka dobrze naciągnięta to mozna z czubkiem pakować 😆😆😆
Pozdrawiam!
Panowie a teak z innej beczki.
Co myślicie o podaniu teraz Korn kali i superfosfatu na łąki?
dołączam się do pytania
Ja bym sial generalnie czekam na dostawę i zaraz ruszam z sianiem
Super pogoda teraz kolein się nie narobi a coś tam przepaduje po troszku
Ja już rozsiałem kk i kizeryt fosfor też robiłem porównanie w poprzednim roku i kk rozsiane w lutym i marcu i tam gdzie było rozsiane w lutym trawa była lepsza więcej bel było
@@piotrek745 porównanie na takim samym kawałku czy poprostu wjechać nie szło żeby kolein nie narobić
Orientowałeś się czy taki zbiornik będziesz mógł w przyszłości rozbudować podwyższając np o metr do góry? W razie jakbyś - hipotetycznie - dobudował sobie drugie skrzydło obory ;)
😎😎😎😎😎
Witam wlasnie wybralem sie na laki podczas ogladania sianych traw wyglada to fajnie , dla mnie to horebdalna kwota 😂 to ja wole jak mam ,ale tak jak mowisz tanio to juz bylo troche vatu będziesz miał z tej inwestycji, troche agencja i jakos sie zwroci jescze zakup slomy odejdzie , wazne ze stoi pozdrawiam miłe niedzieli
Ile pln. rocznie, pójdzie na slomę mniej? Po budowie zbiornika
Około 30tys
@@KosaTV. To jest pewnie koszt samej słomy? Teraz trzeba by policzyć czas i zwózkę
@@tropiciel3985 liczę ile by mnie kosztowały gotowe bale na plac
Co do odchowu ciekat pytanie planuje zacząć robić suchy tmr co dodać a na co uważać przy mieszaniu i ewentualnie jakieś przykładowe proporcje ?
Skopiuj to pod przypięty komentarz aby nie uciekło🙋👍
@ już zrobiłem
Ale pieniędzy to kosztowało tragedia. Na takie czasy takie inwestycje grubo.
A co z mieszadłem do zbiornika zewnętrznego? Odpuszczasz temat?
@@kamilkazecki6163 ma zamiar mieszać to ta pompa co remontuje
Widzieliście zyto juz wystartowało z wegetacją 😊
Duze koszta spodziewałem sie niższej ceniy
Jednak mleko po 3 zl to jednak robi robote 🤪
Tera ile trzeba zarobić żeby odłożyć te pieniądze😮 po kilkanaście groszy z litra...
450 netto z robotem czy bez?
z
Z robotem, sam zbiornik około 300
Oszczędności słomy i czasu kiedyś zwrócą tą inwestycje
Za ten hajs można zbudować dom :/ ale wiadomo że ten obiekt od pierwsego dnia zaczął zarabiać. Z czasem życzę ci biogazowni abyś zrealizował taką inwestycję, pozdro !
Za ile według ciebie można zbudować dom?😂😂😂
Ściany i dach za tą kwotę będą.... Może kiedyś i biogazowi się dorobię 😉
Za tyle to 10 lat temu może byś ze 100m2 postawił😂
Dobrze mówisz @Zielony Pomidorr 👍co ony za bajk i opowiadają 😂😂w tamtym roku stan surowy zamknięty około 140m uzytkowe pod 300tys na spokojnie więc jeszcze 150 zeby w srodku coś podzialac liczac tą kwotę zbiornika 450.ale jak ktos jest inwestorem i przyjedzue na bidowe rax na miesiąc albo dwa pokiwac palcem i same firmy na okolo to was nieźle kroją 😂pozdrawiam.
@@KosaTV.Za ile sciany i dach 😂😂
Jprd 160 tys za parę ścian k…wa?!
Co w tym roku z przeciąganiem liny na WOŚP startujesz?
Ta złodziejowi będzie hajs napychal ?
Chujów nie dorabia. A po za tym nie upolityczniamy kanałów kolego
@@xxxxxxxx2866Ostatnimi latami to nagłaśniał i się z tym nie krył 😂
Imprezę rodzinną ma
Owsik znowu apartament w hiszpanii zakupi
Plandekę to tanio kupiłeś
Serio ???
Będzie Live dzisiaj
Jeszcze nie wiem. Zależy jak szybko pociechy zasną 😉
Siemaneczko
Nurska Jurta😅
A opcja zrobienia glebokiego wykopu i pozniejsze wylanie plyty dennej i scian nie byloby tansza opcją? Do tego jakis segmentowy skladany z elementow betonowych strop.
Kto bogatemu zabroni, te przykrycie to konieczne bo koszt tej plandeki chory
Który rozbijak do pryzm jest lepszy ten co ma Pan czy sąsiada co pomaga przy sianokosach?
Jak robisz kiszonki nie w silosie, to ten sąsiada lepszy. Taki walec to bardziej do silosa. Nie mam co prawda ale takie opinie słyszałem między innymi od mojego usługodawcy zbierania traw.
Czuć piniondz 😂
Dla zwierząt dużo zdrowiej, bo na rusztach wszystkie te gazy zwierzęta cały czas wdychają, a to nic zdrowego.
No pod tym względem to zdecydowanie na plus. Dużo lepszy mikroklimat
Z jednej strony tak a z drugiej... Zanim ta krowa dostanie raka płuc od gazów to wyjedzie na co innego 😉 moim zdaniem dużo gorsze warunki panują na płytkiej w starych budynkach z niskim stropem niż na rusztach z dobrą wentylacją
@@PawełWaleński Nie musi dostać raka, na wydajność wpływa cały czas
Cena kosmos ale co kto lubi jak mowiles😅
Co to za okraglak ? 😂
Witam serdecznie 😊
Ten statek kosmiczny to nie tanie rzeczy 😂
Sporo bel by było za tyle pieniędzy
vlog luks ale miałeś szczęście że miejsce na działce jeszcze było, bo inaczej lipa
Jprdl opór kasy😢
Skąd pieniążki na to 😮😮😮
Ale ty milioner 😮😮😮
WoW😮😮😮
Kupił byś sobie za to mieszkanie w wojewódzkim i się cieszył z życia socjalizował z ludźmi kina, teatry,bary pracował na etacie a nie brud, smród, odchody.
Widzisz, za swoje pieniądze kup mieszkanie, ale nie rząd się pieniądzami innych, zwłaszcza w tak głupi sposób
Ta mieszkanie chyba w pegerowskim bloku na piece kaflowe 😂😂😂