Благодарим за интересното видео и Вашия позитивен опит да се повдигне паяжината на времето. В Класическата гимназия преподаваха, че Арес - античното божество на войната е произхождало от Тракия. Древните звездобройци са свързали овена с Арес. Възможно е да е имало фонетична връзка между тракийското Баран и Арес преди хилядолетия. Думите търпят промени през вековете.
Малко е останало от тракийската митология. Древните гърци са заели голяма част от нея и са я променили за техни цели. Общите герои и сюжети е трудно да бъдат разплетени. Развитието и диференцирането на говоримите езици допълнително е допринесло за фонетичното раздалечаване на имена и топоними, които преди са се произнасяли по подобен начин. Радвам се, че видеото ви е допаднало. Но повече се радвам, че и вие си задавате въпроси.
Благодаря за видеото беше интересно и образователно! Пенко,аз съм от плевенския край, на забрадката от националния костюм,казват Бариш,аз си мисля, че идва, от древността, а може би сме дали на рускоезичните думата госипожа, господарка,господар, господин, дори и сега се използват някои от тези думи, като Бариш/бълг./- Барышная/рус.госпожа господарка/,ако првилно съм произнесла думата? / гледах в един речник, но не намерих тези думи на руски. Във влашките села в/ България/, Румъния и Молдова и в някои руски републики на бялото сирене,казват брънза! Поздрави.Успех!😊🪨
Слабо познавам историята на европейските езици, но доколкото съм запознат, някъде до времето на Екатерина (18. век) голяма част от т.нар. славяни са говорели един език и в него е имало по-скоро диалекти, отколкото обособени отделни езици. Не съм патриотар и бягам далече от великобългарските настроения, но този общ език е започнал да се разслоява в отделни езици именно от общата си основа - българския език. Езикът, който са говорели русите и московците, е много подобен на езика от съвременните български църковни книги и не се е променил много оттогава. С две думи - нашите предци са дали език и на московците, и на русите. Българският език обаче се е развивал и променял много по-бързо от този на русите, защото България се намира в тези европейски земи, в които промените настъпвам много по-рано и са много по-динамични. На кръстопът сме, все пак. Голяма част от българските думи, които отдавна са отпаднали от речника ни, могат да се търсят в съвременния руски и още повече - в съвременния украински. Примерно "барыня" е повече украинска, отколкото руска дума. По време на Петър I и на Екатерина Велика Московията вече се нарича Руска империя и е завзела и поробила Волжка България, Ростов, Казан, Урал, части от Сибир. Поробва и Крим. При тези обстоятелства е много логично езикът да започне да забавя развитието си, защото такива огромни територии не могат да се управляват, ако всяка отделна област развива езика в собствена посока. Според мен именно това е основната причина за консервирането на тамошните езици. Просто разсъждавам. Благодаря и за твоите разсъждения и наблюдения!
Уникално е! Възхитително е! А пък и тази година е у ни кал на! Ако извадиш годините си и месеците си от рождението насам получаваш нещо уникално! Случва се много рядко! ВСЕКИ божи ден! Придставяте ли си само а!? Получава се със и без ритуал точно рождената ти дата! Найс а!? В
Етимологията е ,Брънза произлиза от Алб. (për)brëndësa-t ("вътрешности", "вътрешната обвивка на агнешкия стомах, използвана за направата на сирене"), свързана с brënda ("вътре").
И аз, когато търсех повече информация за думата, мернах връзка с албанския и произход. На друго място пишеше, че този тип сирене било правено за първи път от сърби, от черногорци, от тракийци... Единственото сигурно е, че технологията за направата му е тръгнала от Балканите. А за уточнението за етимологията на думата - благодаря!
@@nenko1dediov420Първото писмено сведение за албанците е,от Ана Комнина в "Алексиада"-1043 г. В основата на народността им,са българите Кутригури,които с армията на Велизарий в 6 век,завладяват Италия.Много Кутригури се заселват там за четири века.Латинизират езика и името си-кутре/малко вълче,волци,-voloch,vlachi/Гури/род,дом/.През 10 век се завръщат на Балканите в Тесалия/тесана/,известна като Велика Влахия.Затова влашкият и албанския езици,са близки.
Прототраки. Природно, но пипнато от хора. На огледалото е седял жреца. Трябва да гледа на югоизток. Вероятно има рудни жили в скалите, затова може да има леки аномалии в полето. Главния храм на Дионисий е на запад от Доспат. Човека който имаше инфо почина миналата зима
Sorry about that. TH-cam still doesn't have automatic translation from Bulgarian. I must translate all the script by myself and make the timing by hand. This is madness :(
Благодаря за уточнението! Изглежда думата е много стара. В съвремието едни народи я употребяват за "сирене", а други (като нашия) я използват за точно определен вид сирене.
Поляци, Белоруси,Украинци,казват на овена Баран...Чехи - берана.. Словакия -барана... Румъния - бербек...интересно е,че на английски думата е; Рам( ба) Не съм сигурен но в Босна също казват: Рам...като американците...ако не се лъжа на френски език е : Белиер...
Парейдолия. Аз пък видях не овен , а фалос или копито. Защо трябваше да отделите толкова енергия на идеята за овена? Та това е само една нелепа фантазия на нашия мозък.
Въображението е нещо, което човекът има откакто е човек. Няма как да избягаме от него. Локацията на светилищните, култовите, обредните места е неслучайна. Често в близост има зооморфни, хуманоидни или някакви форми, на които точно въображението ни придава смисъл. Дори да са изцяло природно творение, каквото е "Овенът", въображението не може да бъде спряно. След това започва обличането на мястото с ритуалност или каквито ще да са там доизмислени неща, които му добавят митична или религиозна стойност. За мен и за вас това може да е просто банален риолит, но дори ние не можем да спрем въображението си и съвсем естествено интерпретираме тези форми като животни, фалоси, утроби... За всеки случай в края на видеото напомням, че интерпретацията е моя и не ангажирам никого с нея. Между другото, благодаря, че и вашата група споделя приключенията си. Често "пътувам" с вас :)
Фалоси изобилстват на Мадара. Която все още крие тайните си за широката ни публика, свеждайки всичко с изживяването под Кръста. Все пак главата(на полски череп е чаша, която пълним със Съдържание, а УЧИТЕЛЯТ ни го дава, ако сме търсачи на Истини) е камбанарията и е над Кръста. Исус, ниспослава надграждащо Учение. Защо е ,,миел" нозете на учениците си, Той, Месията, ОСЕНЕНИЯТ СВИШЕ?! ,,Който търси, намира" онова, което го мотивира да го прави и прониква в дълбочина и висина.... ,,Любовта към Истината е по-дълбока от самата Истина" П.Дънов 👀💙🌼
Благодаря за прекрасният филм ,интересно❤❤
Браво Пенко жив и здрав да си .👍🇧🇬
Благодаря!
Прекрасно видео. Гледам и слушам за пореден път.
Благодарности.
Благодаря! Това лято пак ще наобиколя Буйново. Уредникът на тамошното читалище ми каза, че иска да ми покаже още няколко групи скали.
@@LumberjackBGс нетърпение ще очаквам.
Много силно видео !
Благодаря!
Интересно, Благодаря!
Благодарим за интересното видео и Вашия позитивен опит да се повдигне паяжината на времето. В Класическата гимназия преподаваха, че Арес - античното божество на войната е произхождало от Тракия. Древните звездобройци са свързали овена с Арес. Възможно е да е имало фонетична връзка между тракийското Баран и Арес преди хилядолетия. Думите търпят промени през вековете.
Малко е останало от тракийската митология. Древните гърци са заели голяма част от нея и са я променили за техни цели. Общите герои и сюжети е трудно да бъдат разплетени. Развитието и диференцирането на говоримите езици допълнително е допринесло за фонетичното раздалечаване на имена и топоними, които преди са се произнасяли по подобен начин. Радвам се, че видеото ви е допаднало. Но повече се радвам, че и вие си задавате въпроси.
Impresionante 😲 😲 ❤
Ат,Сираков Интересни камъни!!
❤❤❤❤❤
Благодаря
Благодаря за видеото беше интересно и образователно!
Пенко,аз съм от плевенския край, на забрадката от националния костюм,казват Бариш,аз си мисля, че идва, от древността, а може би сме дали на рускоезичните думата госипожа, господарка,господар, господин, дори и сега се използват някои от тези думи,
като Бариш/бълг./- Барышная/рус.госпожа господарка/,ако првилно съм произнесла думата?
/ гледах в един речник, но не намерих тези думи на руски.
Във влашките села в/ България/, Румъния и Молдова и в някои руски републики на бялото сирене,казват брънза!
Поздрави.Успех!😊🪨
Слабо познавам историята на европейските езици, но доколкото съм запознат, някъде до времето на Екатерина (18. век) голяма част от т.нар. славяни са говорели един език и в него е имало по-скоро диалекти, отколкото обособени отделни езици. Не съм патриотар и бягам далече от великобългарските настроения, но този общ език е започнал да се разслоява в отделни езици именно от общата си основа - българския език. Езикът, който са говорели русите и московците, е много подобен на езика от съвременните български църковни книги и не се е променил много оттогава. С две думи - нашите предци са дали език и на московците, и на русите. Българският език обаче се е развивал и променял много по-бързо от този на русите, защото България се намира в тези европейски земи, в които промените настъпвам много по-рано и са много по-динамични. На кръстопът сме, все пак. Голяма част от българските думи, които отдавна са отпаднали от речника ни, могат да се търсят в съвременния руски и още повече - в съвременния украински. Примерно "барыня" е повече украинска, отколкото руска дума. По време на Петър I и на Екатерина Велика Московията вече се нарича Руска империя и е завзела и поробила Волжка България, Ростов, Казан, Урал, части от Сибир. Поробва и Крим. При тези обстоятелства е много логично езикът да започне да забавя развитието си, защото такива огромни територии не могат да се управляват, ако всяка отделна област развива езика в собствена посока. Според мен именно това е основната причина за консервирането на тамошните езици.
Просто разсъждавам.
Благодаря и за твоите разсъждения и наблюдения!
Уникално е!
Възхитително е!
А пък и тази година е у ни кал на!
Ако извадиш годините си и месеците си от рождението насам получаваш нещо уникално!
Случва се много рядко!
ВСЕКИ божи ден! Придставяте ли си само а!?
Получава се със и без ритуал точно рождената ти дата!
Найс а!? В
Хаха :)
Браво
Благодаря❤
Етимологията е ,Брънза произлиза от Алб. (për)brëndësa-t ("вътрешности", "вътрешната обвивка на агнешкия стомах, използвана за направата на сирене"), свързана с brënda ("вътре").
И аз, когато търсех повече информация за думата, мернах връзка с албанския и произход. На друго място пишеше, че този тип сирене било правено за първи път от сърби, от черногорци, от тракийци... Единственото сигурно е, че технологията за направата му е тръгнала от Балканите. А за уточнението за етимологията на думата - благодаря!
Албанците са първите завладени от латинците и латинизирани тракобългари! Затова при тях може да се видят доста стари тракийски думи!
@@nenko1dediov420Първото писмено сведение за албанците е,от Ана Комнина в "Алексиада"-1043 г.
В основата на народността им,са българите Кутригури,които с армията на Велизарий в 6 век,завладяват Италия.Много Кутригури се заселват там за четири века.Латинизират езика и името си-кутре/малко вълче,волци,-voloch,vlachi/Гури/род,дом/.През 10 век се завръщат на Балканите в Тесалия/тесана/,известна като Велика Влахия.Затова влашкият и албанския езици,са близки.
Абе имате въображение.😮
cool
По нашия край (благоевградско) на овците викаме брави. За курбан се коли брав.
Не съм чувал тази дума. Явно по Вашия край тази дума е все още жива от много стари времена. Дано и занапред хората не я забравят. Благодаря!
@@LumberjackBG дано не се забрави. Историята ни е в езика ни.
Прототраки. Природно, но пипнато от хора. На огледалото е седял жреца. Трябва да гледа на югоизток. Вероятно има рудни жили в скалите, затова може да има леки аномалии в полето. Главния храм на Дионисий е на запад от Доспат. Човека който имаше инфо почина миналата зима
Интересна трактовка. Благодаря!
И тук, красиви неща се показват, обаче ненужните музики сложени. То не се чува и не се понася.
Благодаря за съвета!
Други Буйновци разказват, че дори има фамилия свързана феномена.
Каква е фамилията?
Škoda že nejsou automatické tutulky.
Sorry about that. TH-cam still doesn't have automatic translation from Bulgarian. I must translate all the script by myself and make the timing by hand. This is madness :(
Моя дядо по майчина линия е румънец и на ромънски брънза е сирене .
Благодаря за уточнението! Изглежда думата е много стара. В съвремието едни народи я употребяват за "сирене", а други (като нашия) я използват за точно определен вид сирене.
Бърза на румънски сирене,влашка дума а? Руски а?
Поляци, Белоруси,Украинци,казват на овена Баран...Чехи - берана.. Словакия -барана... Румъния - бербек...интересно е,че на английски думата е; Рам( ба)
Не съм сигурен но в Босна също казват: Рам...като американците...ако не се лъжа на френски език е : Белиер...
Да, изглежда думата е издържала през хилядолетията със съвсем малко изменения.
Баран на руски-овен
Парейдолия. Аз пък видях не овен , а фалос или копито. Защо трябваше да отделите толкова енергия на идеята за овена? Та това е само една нелепа фантазия на нашия мозък.
Въображението е нещо, което човекът има откакто е човек. Няма как да избягаме от него. Локацията на светилищните, култовите, обредните места е неслучайна. Често в близост има зооморфни, хуманоидни или някакви форми, на които точно въображението ни придава смисъл. Дори да са изцяло природно творение, каквото е "Овенът", въображението не може да бъде спряно. След това започва обличането на мястото с ритуалност или каквито ще да са там доизмислени неща, които му добавят митична или религиозна стойност. За мен и за вас това може да е просто банален риолит, но дори ние не можем да спрем въображението си и съвсем естествено интерпретираме тези форми като животни, фалоси, утроби...
За всеки случай в края на видеото напомням, че интерпретацията е моя и не ангажирам никого с нея.
Между другото, благодаря, че и вашата група споделя приключенията си. Често "пътувам" с вас :)
Фалоси изобилстват на Мадара. Която все още крие тайните си за широката ни публика, свеждайки всичко с
изживяването под Кръста. Все пак главата(на полски череп е чаша, която пълним със Съдържание, а УЧИТЕЛЯТ ни го дава, ако сме търсачи на Истини) е камбанарията и е над Кръста. Исус, ниспослава надграждащо Учение. Защо е ,,миел" нозете на учениците си, Той, Месията, ОСЕНЕНИЯТ СВИШЕ?!
,,Който търси, намира" онова, което го мотивира да го прави и прониква в дълбочина и висина....
,,Любовта към Истината е по-дълбока от самата Истина" П.Дънов
👀💙🌼