No i tu obliczanie jest przedstawione zrozumiale. Swietnie pan tlumaczy. Na tych nowych filmikach szkoleniowych na cennik24 tamten pan tak tlumaczy, że nic nie zrozumialem :D a tu jedno szybkie obejrzenie i wszystko wiadomo. Jak byłem na szkoleniu stacjonarnym (jakis czas temu i niestety nie mialem możliwości wykorzystać wiedzy) odnioslem takie samo wrazenie. Pan Tomek swietnie tłumaczy, a ten drugi, szczuply pan wprowadza straszny chaos w wypowiedziach i nie mozna sie polapac :) pozdrawiam
Tomek z niecierpliwością czekam na twój następny filmik bo świetnie się Ciebie słucha i ogląda! Dobrze to opowiedziałeś choć mogłeś pojechać z jakimś bardziej szalonym domem to było by więcej rozważań jak ten bilans liczyć:) według mnie najistotniejszy jest wskaźnik z normy " na wyciągi" a dwa pozostałe są do sprawdzenia czy wszystko gra:)
Jak zaprojektować anemostaty w salonie ok 80m2 i wysokości 8m do szczytu (w salonie Kominek) czy dać na samym szczycie wywiew z racji, że może się tam zbierać duża ilość ciepłego powietrza a nawiewy oddalić i zamontować na ścianach na wysokosci 3m od podłogi?
Dziękuję. Bardzo pomocny film! Zleciliśmy właśnie projekt indywidulany domu z poddaszem użytkowym i architekt namawia nas do umieszczenia kanałów w powieszanym suficie na parterze. Architekt nie przedstawił żadnych zalet takiego montażu, a widze w internecie, że częściej kanały montuje się je nad stropem w warstwie styropianu. Teraz myślę, że kanały w suficie podwieszanym zawsze będzie można wymienić, natomiast pod posadzką zostaną już pewnie do wyburzenia domu. Jednak sufit podwieszany to dodatkowe koszty. Co Państwo polecacie?
Jeżeli podwieszane sufity i tak są przewidziane (np. ze względów architektonicznych), to jak najbardziej można umieścić tam kanały. Jeżeli jednak można ich uniknąć, to tańszym i prostrzym rozwiązaniem będzie umieszczenie ich właśnie w warstwie izolacji stropu, trzeba jedynie przewidzieć zwiększenie grubości styropianu do bezpiecznych 10 cm dla rur fi 75 mm. Instalacji się nie wymienia więc jedno i drugie rozwiązanie jest poprawne, a wybór powinien należeć do specjalisty, który rozważy za i przeciw każdego rozwiązania. Zapraszamy do przesłania projektu i zadania pytania na naszej grupie, gdzie można uzyskać pomoc od instalatorów i projektantów: facebook.com/groups/2410805842565876/?ref=group_browse :)
Bardzo dziekuję za odpowiedź. Czułbym się trochę lepiej, wiedząc, że po latach mogę wyszarpać przewody i wymienić na nowe, jednak można je czyścić, a trwałość PE to ponad 100 lat, więc chyba niepotrzebnie się martwię. pozdrawiam i czekam na następne filmy. Dobra robota.
Czy mała salka gimnastyczna 4m*4m*3m(h) w domku jednorodzinnym 150mkw powinna mieć nawiew czy wyciąg? czy można stosować oba w tym pomieszczeniu? Jak to określić?
Kuchnie masz z salonem i tam tak masz i nawiew i wyciąg. Jak powinno być nikt na świecie nie wie. Chyba, że zapłacisz naprawdę jakimś ludziom z wykształceniem za prawdziwy projekt.
OK mamy wyliczony potrzebny strumień powietrza dla danego obiektu teraz jak na jego podstawie dobrać centralę wentylacyjną.Dziekuję za odpowiedź Pozdrawiam
Witam, zastanawiam się nad instalacją wentylacji mechanicznej w domu zakupionym od osoby która go nie skończyła (około 330m2 z piwnicami, powierzchnia "mieszkalna około 230m2" tj.Parter piętro i poddasze użytkowe budowa trwa około 10 lat i zrobione są tynki, instalacja elektryczna wodna i kanalizacyjna) nie była tam taka instalacja wentylacji przewidziana (są kominy do wentylacji grawitacyjnej ) i nie jestem Pewny czy wgl istnieje taka możliwość. Gdyby była możliwość takiej instalacji to byłaby układana na materiałach Pe-Flexa.
Witam, podsumowania i wnioski chyba najważniejsze. Nie projektuje się dla projektu tylko dla zachowania dobrych warunków życia dla ludzi. Niestety nie do końca się Panowie zastosowaliście. Wydaje mi się, że można polepszyć projekt i uprościć instalację, jednocześnie obniżając jej koszty. Jeśli usuniemy wywiew we wiatrołapie, możemy podzielić jego przepływ na WC i pralnie. Powietrze i tak będzie przechodziło przez wiatrołap. Nie widzę, żadnej wartości dodanej z tego wywiewu a jedynie same minusy - dodatkowy koszt i komplikacja systemu oraz komplikacja jego regulacji. Możecie podać jakieś argumenty za? Salon i jadalnia, nie potrzebują własnych nawiewów, a na pewno nie w takiej ilości. Z sypialni, pokoju dziecka i gabinetu wpada (50+35+30-50)m3/h (50 idzie do łazienki) Warto podnieść w sypialni do 35m3/h/osobę =70m3/h, żeby obniżyć stężenie CO2 w nocy z ~1000ppm (dla 50m3/h) do ~750ppm(70m3/h) to samo w pokoju dziecięcym. Możemy podnieść do 50m3/h bez problemu i zapewnić przyzwoite stężenie CO2 nawet jak wejdzie rodzić - przy 30m3/h, jak tylko wejdzie dorosła osoba to CO2 skoczy do 1400ppm, zwłaszcza w tak małym pomieszczeniu. Podobnie gabinet, możemy podnieść do 35m3/h. Razem mamy nawiew 35 + 60 + 70 - 50 = 115m3/h świeżego powietrza przepływającego przez salon w ciągu dnia jak wszyscy domownicy są w salonie/jadalni. Przewidując 5 osób, dla których chcemy zapewnić przepływ na poziomie 35m3/h, potrzeba nam 175 - 115(z pokojów) = 60m3 dodatkowego powietrza z anemostatu w salonie i możemy się pozbyć anemostatu w jadalni - pozostało zbilansować i koniec. Oczywiście bilansować najlepiej zacząć od podnoszenia przepływów (o ile to możliwe) na końcu budynku, w pomieszczeniach nieprzelotowych. Możecie powiedzieć w czym została zrobiona animacja - wygląda super?
Powiedzmy że mam taki niesamowity dom wypchany czujnikami (co2, ciśnienie, temp.) i na bieżąco wiem ile osób przebywa w danym pomieszczeniu, czy pracuje kuchenka (i ile palników), znam wilgotność i temperaturę w łazienkach, wiem czy woda jest odkręcona i z jaką temperaturą, i tak dalej i tak dalej. Mam też czujniki temperatury, ciśnienia i przepływu powietrza w przewodach wentylacyjnych. Czy ma sens tworzenie wentylacji która się będzie automatycznie dostosowywać? Np. za pomocą przepustnic, autoregulacji wentylatorów etc?
W obecnych możliwościach technologicznych stworzenie tak skomplikowanej instalacji w domu byłoby niewyobrażalnie drogie. Dlatego rozwiązanie stosowane w centralach reQnet z jednym czujnikiem CO2 i odpowiednim algorytmem sterowania wydaje sie być optymalne pod względem kosztów i efektów, które uzyskujemy.
Ja mam takie pytanko bo akurat w tym projekcie jeśli w sypialni rodziców czy dziecka oraz biura nikt nie przebywa to czy nie zostaje nam 70m3 dodatkowego czystego powietrza (bo łazienka która jest zlokalizowana obok tych pomieszczeń wyciągnie tylko 50m3) które będzie przelatywać przez salon do wyciągów? Jeśli już w salonie damy dopływ dla 3 osób o objętości ok 80 m3 to czy to świeże powietrze które będzie płynąć z tamtych pokoi nie podbije nam bilansu do 150m3? Bo to samo w sobie by wystarczyło żeby komfortowo przebywało w nim nawet 6 osób. Podeszlem do tego tak jak było powiedziane na końcu. Pozdro
Można by tak teoretyzować, ale w podany sposób liczy się maksymalne przepływy powietrza, a w praktyce centrala chodzi na 30-50% wydajności przez większość czasu. Maksymalny wydatek przydaje się właśnie gdy jest więcej osób w domu lub z jakiegoś powodu chcemy go szybciej przewentylować.
W skrócie: max 30 m3/h dla przewodu 75 i max 15 m3/h dla rury 50 mm. Ale w praktyce należy uwzględnić jeszcze odległości i ewentualne zagięcia przewodu wentylacyjnego :) Postaramy się o tym wspomnieć w następnych nagraniach ;)
Ale czegoś nie rozumiem - oczywiście, przy obliczeniu na osobę trzeba brać pod uwagę to, że ludzie mogą być w róznych pomieszczeniach - ale jaki jest sens zakładać, że nagle z 4 osób zrobi się 7 - bo to by była przyczyna, aby każde pomieszczenie wentylować non stop tak, jakby tam ktoś siedział? Czy dużym problemem jest zrobienie sterowania strefowego, automatycznego, czy manualnego? Dzięki temu nie wietrzymy bez sensu pomieszczeń, w których nikogo nie ma - na zasadzie salonu czy gabinetu w nocy. Koniec końców zakładając, że człowiek potrzebuje tych 20-30m3/h to nie ma znaczenia, czy dom na dwójkę ludzi ma 100m2 czy 250m2 - zapotrzebowanie wentylowania jest takie samo (zakładając tyle samo łazienek, kuchnia itd.). Także obliczenia "na kubaturę" nie mają żadnego sensu, tzn. nie wiem co daje takie myślenie.
Przepisy dotyczą wszystkich rodzajów wentylacji, a w wentylacji grawitacyjnej wywiew to pion wentylacyjny, proszę pokazać projekty domów, w których wywiewy czyli piony wentylacyjne są w garderobie, wiatrołapie, czy spiżarni (a tak czesto jest projektowana wymiana powietrza) . Gdzie w normach dotyczących wentylacji domowej występuje pojęcie krotności wymian (nie chodzi o wentylację przemysłową, czy domów wielorodzinnych, gdzie nie wiadomo ile będzie osób. ). Co się stanie też gdy nawiew zostanie zmniejszony do 70-90 m3.... przy zamknietych dzwiach do sypialni i łazienki...
To jest właśnie duży problem, że w wielu nawet nowych domach wentylacja grawitacyjna jest źle zaprojektowana i źle wykonana. Często jest traktowana na zasadzie "bo coś tam musi być w kuchni i łazience". Polska norma niewiele mówi o szczegółach wentylacji w domach jednorodzinnych, jest to zaniedbany temat. Oczywiście wentylację mechaniczną projektuje się do maksymalnych wydatków powietrza, a później i tak działa ona zazwyczaj na 30% tej ilości. I to właśnie złe sterowanie systemem wentylacji z rekuperacją jest następnym problemem we współczesnym budownictwie - bo zaprojektować i wykonać instalację to jedno, a dobrze użytkować to drugie. Ale o tym postaramy się opowiedzieć w jednym z naszych kolejnych filmów :)
@@iZZiinstalacje no właśnie niektórzy projektują 4 sposobem a w sumie 1 który odrzuciliscie przyjmując 20-30 M3 / osobę ale całkowitej wymiany. Rekuperator dobiera się 30 m3× ilość osób na stałe mieszkajacych ×3... I ustawia na 30% mocy. Wywiewy tylko w łazienkach , ubikacji i mały w kuchni. Jak goście wpadają to podkręca się wentylację. Zaletą że prostsza w montażu i praktycznie nie trzeba ustawiać bo działa od strzału.
@@marekgrys Rozmawiałem z wieloma osobami odnośnie rekuperacji. Takie duże wymiany stwarzają duże problemy 1. Koszt zakupu dużych jednostek. Bo są kupowane na zapas 2. Bardzo mała Wilgotność powietrza. 3. Odczuwalne duże ruchy powietrza w domu. Podane tu przykłady są jak najbardziej akceptowalne ale to są skrajnie przypadki. Uważam że na taki dom i na 3 osoby wymiana wystarczy rzędu 90-120m3.Pamietajmy że my pracujemy dzieci chodzą do szkoły. Więc to też należy brać pod uwagę.
Projektowanie wentylacji mechanicznej w domku jednorodzinnym nie nalezy do najtrudniejszych. Moze wezmiecie cos ambitniejszego na warsztat - lokale uslugowe lub restauracje?
My zajmujemy się głównie domami jednorodzinnymi - w tym czujemy się najlepiej 😉 Ale jeśli oglądają nas Instalatorzy, którzy chcieliby pokazać swoje realizacje to zapraszamy do kontaktu - na naszym kanale chcemy pokazywać ambitne tematy, nowości i ciekawostki budowlane i instalatorskie 🙂
200m3/h dla 3 osób nieźle, w domach z wentylacją grawitacyjną ludzie muszą umierać z niedotlenienia ;) Przecież jak jesteśmy w 3 w salonie to po co nam cały czas wentylacja dmucha do sypialni, cały dzień? Tak samo jak jesteśmy w pracy. Przecież jak mamy otwarte sypialnie to cały czas powietrze bedzie się mieszać z tym z salonu i przemieszczać do wyciągów w kuchni/łazienkach, źle rozumuję? Komu rekuperacja wtłacza świeże powietrze jak jestem sam w domu? Czy mam projektować wentylację pod gości którzy mogą do mnie przyjść 4 razu w roku? Chyba nie. Wszystko to takie na pałę i "powinno być dobrze".. Nawet 10m3/h będzie super i aż nadto.
Właśnie skończyłem naprawiać swoją instalację. Anemostaty w salonie zostały zamknięte, rury "przeniesione" do sypialni i pokoju. Efekt: w sypialni spadło w nocy stężenie CO2, w salonie nie wzrosło stężenie CO2. Jest to jedyne słuszne rozwiązanie, nawiew salonu przez sypialnie. W salonie ma się znaleźć wyłącznie jedna rura i jeden anemostat. Latem, w moim przypadku, salon zostanie otwarty dla odpowiednika 1 rury, albo nie, przyjdzie lato to zobaczę czy jest potrzeba.
Norma zakłada, że w obiektach publicznych może przebywać większa liczba osób - stąd magiczne 20m3. Nie wiem na jakiej zasadzie przyjmuje się tę wartość do projektowania rekuperacji w domkach jednorodzinnych? To założenie jest absurdalne! Z łatwością można określić ile człowiek potrzebuje tlenu / powietrza. Podczas jednego wdechu przeciętnie wciągamy do płuc około 500 ml powietrza. Przy częstotliwości oddychania 16 oddechów na minutę i objętości oddechowej około 500ml daje to ok. 8 litrów na minutę (w spoczynku). Zatem łatwo policzyć, że na godzinę jest to ok. 480 litrów powietrza czyli 0.48 metra sześciennego. 20m3 wystarczy przeciętnemu człowiekowi na ponad 40 godzin!
Do wyznaczania obliczeniowego strumienia powietrza wentylacyjnego najlepsza jest niemiecka norma DIN, a nie pseudo projekty po 200zł, które nawet nie są podpisane przez projektanta.
Panie kolego to są bardzo dobre projekty! ( mają w sobie wszystko co powinien zawierać projekt potrzebny do wykonania instalacji). Projekty podpisywane są tylko wtedy gdy jest taka potrzeba ( np. projekt budowlany). To że kosztują 200zł to bardzo dobrze bo inwestor lub instalator za takie pieniądze bardzo chętnie zamówi sobie projekt i będzie świadomy jak powinna być wykonana instalacja i ile powinna kosztować! Może podeślij mi jakiś projekt, który według ciebie jest lepszy niż te z peflexa to go chętnie zweryfikuje!
@@pklonica Póki co w Polsce do projektowania należy mieć uprawnienia budowlane oraz opłacać członkostwo w izbie inżynierów budownictwa, więc te pseudo projekty są nielegalne. Jeśli chodzi o nasze budownictwo to jedna wielka patologia, a najważniejsze kryterium to niska cena. Fotowoltaikę robi kelner, a piekarz-cukiernik robi wentylację. Potem tylko zdziwienie, że coś źle działa.
Bo najważniejsza jest pieczątka plus dużo kasy i wpisy w rządowych rejestrach. Ludzie narzekają na rządy ale sami chętnie proste rzeczy komplikowali i ograniczali dostęp do tych zawodów. Sam robiłem wentylacje na podstawie takiego projektu. Ten projekt przypomina temat z elektryką. Nie trzeba wszystkiego przeliczać od nowa jak większość domów jest podobna i podobna w wymaganiach. I to wystarczyło aby mieć zimą rano w sypialni świeże powietrze a nie zaduch jak to w domach z wentylacją grawitacyjną. Wentylacja mechaniczna z filtrami przeciw smogowi plus program aby nie wentylował gdyby wczerpnił wykrył dym z kominów. Prosta automatyka + czujnik jakośći powietrza.
Świetny materiał! Jestem pod wrażeniem animacji i nowego intro! Kanał super się rozwija :) Ps. warto poczekać do końca - końcówka rozwala system :D
Świetny film. Bardzo jasny i przejrzysty przekaz.
Dziękuję i pozdrawiam.
No i tu obliczanie jest przedstawione zrozumiale. Swietnie pan tlumaczy. Na tych nowych filmikach szkoleniowych na cennik24 tamten pan tak tlumaczy, że nic nie zrozumialem :D a tu jedno szybkie obejrzenie i wszystko wiadomo. Jak byłem na szkoleniu stacjonarnym (jakis czas temu i niestety nie mialem możliwości wykorzystać wiedzy) odnioslem takie samo wrazenie. Pan Tomek swietnie tłumaczy, a ten drugi, szczuply pan wprowadza straszny chaos w wypowiedziach i nie mozna sie polapac :) pozdrawiam
Jakkolwiek by to nie było zaprojektowane, to i tak będzie to lepszym rozwiązaniem jak nie istniejąca wentylacja grawitacyjna przy szczelnych oknach.
Zróbnie rozpracowanie tematu na większym budynku zdania wtedy pewnie będą bardziej podzielone:) brawo za podejście do tematu :) 😀
Dzięki za słowa uznania. Jesteśmy gotowi na ambitne i kontrowersyjne tematy 😁
Po przez kompromis między normą wyciągową a licząc na osobę najbardziej dopracowane są instalacje ;) z uwzględnieniem uwag inwestora zawsze ;)
Świetny film , dziękuję.
Dziękujemy i polecamy się na przyszłość 😁
Spoko materiał, oby więcej takich konkretów. Pozdrawiam!
Tomek z niecierpliwością czekam na twój następny filmik bo świetnie się Ciebie słucha i ogląda! Dobrze to opowiedziałeś choć mogłeś pojechać z jakimś bardziej szalonym domem to było by więcej rozważań jak ten bilans liczyć:) według mnie najistotniejszy jest wskaźnik z normy " na wyciągi" a dwa pozostałe są do sprawdzenia czy wszystko gra:)
Przynajmniej jest temat na następny film ;)
Jak zaprojektować anemostaty w salonie ok 80m2 i wysokości 8m do szczytu (w salonie Kominek) czy dać na samym szczycie wywiew z racji, że może się tam zbierać duża ilość ciepłego powietrza a nawiewy oddalić i zamontować na ścianach na wysokosci 3m od podłogi?
😉Pozdrawiam serdecznie. 😉
Fajny filmik. Tylko dlaczego większość metod projektowych idzie w kierunku przewymiarowania . Dlaczego metoda na kubaturę nie uwzględnia np. mebli ?
Dziękuję. Bardzo pomocny film!
Zleciliśmy właśnie projekt indywidulany domu z poddaszem użytkowym i architekt namawia nas do umieszczenia kanałów w powieszanym suficie na parterze. Architekt nie przedstawił żadnych zalet takiego montażu, a widze w internecie, że częściej kanały montuje się je nad stropem w warstwie styropianu. Teraz myślę, że kanały w suficie podwieszanym zawsze będzie można wymienić, natomiast pod posadzką zostaną już pewnie do wyburzenia domu. Jednak sufit podwieszany to dodatkowe koszty. Co Państwo polecacie?
Jeżeli podwieszane sufity i tak są przewidziane (np. ze względów architektonicznych), to jak najbardziej można umieścić tam kanały. Jeżeli jednak można ich uniknąć, to tańszym i prostrzym rozwiązaniem będzie umieszczenie ich właśnie w warstwie izolacji stropu, trzeba jedynie przewidzieć zwiększenie grubości styropianu do bezpiecznych 10 cm dla rur fi 75 mm. Instalacji się nie wymienia więc jedno i drugie rozwiązanie jest poprawne, a wybór powinien należeć do specjalisty, który rozważy za i przeciw każdego rozwiązania. Zapraszamy do przesłania projektu i zadania pytania na naszej grupie, gdzie można uzyskać pomoc od instalatorów i projektantów: facebook.com/groups/2410805842565876/?ref=group_browse :)
Bardzo dziekuję za odpowiedź. Czułbym się trochę lepiej, wiedząc, że po latach mogę wyszarpać przewody i wymienić na nowe, jednak można je czyścić, a trwałość PE to ponad 100 lat, więc chyba niepotrzebnie się martwię.
pozdrawiam i czekam na następne filmy. Dobra robota.
Może jakiś przykład z projektem który ma domek na 2 poziomy, 2 lazienki :)?
Czy mała salka gimnastyczna 4m*4m*3m(h) w domku jednorodzinnym 150mkw powinna mieć nawiew czy wyciąg? czy można stosować oba w tym pomieszczeniu? Jak to określić?
Kuchnie masz z salonem i tam tak masz i nawiew i wyciąg. Jak powinno być nikt na świecie nie wie. Chyba, że zapłacisz naprawdę jakimś ludziom z wykształceniem za prawdziwy projekt.
OK mamy wyliczony potrzebny strumień powietrza dla danego obiektu teraz jak na jego podstawie dobrać centralę wentylacyjną.Dziekuję za odpowiedź Pozdrawiam
Proszę o informację czy w spiżarni stosujemy rekuperacje? Jeśli tak, to nawiewe, czy wywiewne ciągi należy zastosować?
Wyciąg, 15m3/h
Witam, zastanawiam się nad instalacją wentylacji mechanicznej w domu zakupionym od osoby która go nie skończyła (około 330m2 z piwnicami, powierzchnia "mieszkalna około 230m2" tj.Parter piętro i poddasze użytkowe budowa trwa około 10 lat i zrobione są tynki, instalacja elektryczna wodna i kanalizacyjna) nie była tam taka instalacja wentylacji przewidziana (są kominy do wentylacji grawitacyjnej ) i nie jestem Pewny czy wgl istnieje taka możliwość. Gdyby była możliwość takiej instalacji to byłaby układana na materiałach Pe-Flexa.
Witam,
podsumowania i wnioski chyba najważniejsze. Nie projektuje się dla projektu tylko dla zachowania dobrych warunków życia dla ludzi.
Niestety nie do końca się Panowie zastosowaliście. Wydaje mi się, że można polepszyć projekt i uprościć instalację, jednocześnie obniżając jej koszty.
Jeśli usuniemy wywiew we wiatrołapie, możemy podzielić jego przepływ na WC i pralnie. Powietrze i tak będzie przechodziło przez wiatrołap. Nie widzę, żadnej wartości dodanej z tego wywiewu a jedynie same minusy - dodatkowy koszt i komplikacja systemu oraz komplikacja jego regulacji. Możecie podać jakieś argumenty za?
Salon i jadalnia, nie potrzebują własnych nawiewów, a na pewno nie w takiej ilości. Z sypialni, pokoju dziecka i gabinetu wpada (50+35+30-50)m3/h (50 idzie do łazienki)
Warto podnieść w sypialni do 35m3/h/osobę =70m3/h, żeby obniżyć stężenie CO2 w nocy z ~1000ppm (dla 50m3/h) do ~750ppm(70m3/h) to samo w pokoju dziecięcym. Możemy podnieść do 50m3/h bez problemu i zapewnić przyzwoite stężenie CO2 nawet jak wejdzie rodzić - przy 30m3/h, jak tylko wejdzie dorosła osoba to CO2 skoczy do 1400ppm, zwłaszcza w tak małym pomieszczeniu. Podobnie gabinet, możemy podnieść do 35m3/h. Razem mamy nawiew 35 + 60 + 70 - 50 = 115m3/h świeżego powietrza przepływającego przez salon w ciągu dnia jak wszyscy domownicy są w salonie/jadalni.
Przewidując 5 osób, dla których chcemy zapewnić przepływ na poziomie 35m3/h, potrzeba nam 175 - 115(z pokojów) = 60m3 dodatkowego powietrza z anemostatu w salonie i możemy się pozbyć anemostatu w jadalni - pozostało zbilansować i koniec. Oczywiście bilansować najlepiej zacząć od podnoszenia przepływów (o ile to możliwe) na końcu budynku, w pomieszczeniach nieprzelotowych.
Możecie powiedzieć w czym została zrobiona animacja - wygląda super?
Do łazienki nie montuje się napływów nowego powietrza ?
Z łazienki standardowo się wyciąga, świeże powietrze jest zaciągane z pomieszczeń dziennych np. Z salonu
Powiedzmy że mam taki niesamowity dom wypchany czujnikami (co2, ciśnienie, temp.) i na bieżąco wiem ile osób przebywa w danym pomieszczeniu, czy pracuje kuchenka (i ile palników), znam wilgotność i temperaturę w łazienkach, wiem czy woda jest odkręcona i z jaką temperaturą, i tak dalej i tak dalej. Mam też czujniki temperatury, ciśnienia i przepływu powietrza w przewodach wentylacyjnych.
Czy ma sens tworzenie wentylacji która się będzie automatycznie dostosowywać? Np. za pomocą przepustnic, autoregulacji wentylatorów etc?
W obecnych możliwościach technologicznych stworzenie tak skomplikowanej instalacji w domu byłoby niewyobrażalnie drogie. Dlatego rozwiązanie stosowane w centralach reQnet z jednym czujnikiem CO2 i odpowiednim algorytmem sterowania wydaje sie być optymalne pod względem kosztów i efektów, które uzyskujemy.
Ja mam takie pytanko bo akurat w tym projekcie jeśli w sypialni rodziców czy dziecka oraz biura nikt nie przebywa to czy nie zostaje nam 70m3 dodatkowego czystego powietrza (bo łazienka która jest zlokalizowana obok tych pomieszczeń wyciągnie tylko 50m3) które będzie przelatywać przez salon do wyciągów? Jeśli już w salonie damy dopływ dla 3 osób o objętości ok 80 m3 to czy to świeże powietrze które będzie płynąć z tamtych pokoi nie podbije nam bilansu do 150m3? Bo to samo w sobie by wystarczyło żeby komfortowo przebywało w nim nawet 6 osób. Podeszlem do tego tak jak było powiedziane na końcu. Pozdro
Można by tak teoretyzować, ale w podany sposób liczy się maksymalne przepływy powietrza, a w praktyce centrala chodzi na 30-50% wydajności przez większość czasu. Maksymalny wydatek przydaje się właśnie gdy jest więcej osób w domu lub z jakiegoś powodu chcemy go szybciej przewentylować.
Jakie oprogramowanie jest użyte do stworzenia projektu domu w tym filmiku?
Solid Edge i Unreal Engine 4 z pluginem DataSmith 😉
spoko materiał
Fajny materiał. Brakuje mi tylko tutaj jak dobrać ilość rur pe flex 50 i 75 dla danego przepływu.
W skrócie: max 30 m3/h dla przewodu 75 i max 15 m3/h dla rury 50 mm. Ale w praktyce należy uwzględnić jeszcze odległości i ewentualne zagięcia przewodu wentylacyjnego :) Postaramy się o tym wspomnieć w następnych nagraniach ;)
Ale czegoś nie rozumiem - oczywiście, przy obliczeniu na osobę trzeba brać pod uwagę to, że ludzie mogą być w róznych pomieszczeniach - ale jaki jest sens zakładać, że nagle z 4 osób zrobi się 7 - bo to by była przyczyna, aby każde pomieszczenie wentylować non stop tak, jakby tam ktoś siedział? Czy dużym problemem jest zrobienie sterowania strefowego, automatycznego, czy manualnego? Dzięki temu nie wietrzymy bez sensu pomieszczeń, w których nikogo nie ma - na zasadzie salonu czy gabinetu w nocy. Koniec końców zakładając, że człowiek potrzebuje tych 20-30m3/h to nie ma znaczenia, czy dom na dwójkę ludzi ma 100m2 czy 250m2 - zapotrzebowanie wentylowania jest takie samo (zakładając tyle samo łazienek, kuchnia itd.). Także obliczenia "na kubaturę" nie mają żadnego sensu, tzn. nie wiem co daje takie myślenie.
Przepisy dotyczą wszystkich rodzajów wentylacji, a w wentylacji grawitacyjnej wywiew to pion wentylacyjny, proszę pokazać projekty domów, w których wywiewy czyli piony wentylacyjne są w garderobie, wiatrołapie, czy spiżarni (a tak czesto jest projektowana wymiana powietrza) . Gdzie w normach dotyczących wentylacji domowej występuje pojęcie krotności wymian (nie chodzi o wentylację przemysłową, czy domów wielorodzinnych, gdzie nie wiadomo ile będzie osób. ). Co się stanie też gdy nawiew zostanie zmniejszony do 70-90 m3.... przy zamknietych dzwiach do sypialni i łazienki...
To jest właśnie duży problem, że w wielu nawet nowych domach wentylacja grawitacyjna jest źle zaprojektowana i źle wykonana. Często jest traktowana na zasadzie "bo coś tam musi być w kuchni i łazience". Polska norma niewiele mówi o szczegółach wentylacji w domach jednorodzinnych, jest to zaniedbany temat. Oczywiście wentylację mechaniczną projektuje się do maksymalnych wydatków powietrza, a później i tak działa ona zazwyczaj na 30% tej ilości. I to właśnie złe sterowanie systemem wentylacji z rekuperacją jest następnym problemem we współczesnym budownictwie - bo zaprojektować i wykonać instalację to jedno, a dobrze użytkować to drugie. Ale o tym postaramy się opowiedzieć w jednym z naszych kolejnych filmów :)
@@iZZiinstalacje no właśnie niektórzy projektują 4 sposobem a w sumie 1 który odrzuciliscie przyjmując 20-30 M3 / osobę ale całkowitej wymiany. Rekuperator dobiera się 30 m3× ilość osób na stałe mieszkajacych ×3... I ustawia na 30% mocy. Wywiewy tylko w łazienkach , ubikacji i mały w kuchni. Jak goście wpadają to podkręca się wentylację. Zaletą że prostsza w montażu i praktycznie nie trzeba ustawiać bo działa od strzału.
@@marekgrys Rozmawiałem z wieloma osobami odnośnie rekuperacji. Takie duże wymiany stwarzają duże problemy 1. Koszt zakupu dużych jednostek. Bo są kupowane na zapas
2. Bardzo mała Wilgotność powietrza.
3. Odczuwalne duże ruchy powietrza w domu.
Podane tu przykłady są jak najbardziej akceptowalne ale to są skrajnie przypadki. Uważam że na taki dom i na 3 osoby wymiana wystarczy rzędu 90-120m3.Pamietajmy że my pracujemy dzieci chodzą do szkoły. Więc to też należy brać pod uwagę.
@@Jarek_U dokładnie tak i wymiana podstawa powinna być na osobę potem rodzaj pomieszczenia tak jak dałeś przykład
@Marek a co z pomieszczeniami takimi jak garderoba czy spizarnia, jak dla mnie to powinny być nawiewy
Projektowanie wentylacji mechanicznej w domku jednorodzinnym nie nalezy do najtrudniejszych. Moze wezmiecie cos ambitniejszego na warsztat - lokale uslugowe lub restauracje?
My zajmujemy się głównie domami jednorodzinnymi - w tym czujemy się najlepiej 😉 Ale jeśli oglądają nas Instalatorzy, którzy chcieliby pokazać swoje realizacje to zapraszamy do kontaktu - na naszym kanale chcemy pokazywać ambitne tematy, nowości i ciekawostki budowlane i instalatorskie 🙂
200m3/h dla 3 osób nieźle, w domach z wentylacją grawitacyjną ludzie muszą umierać z niedotlenienia ;) Przecież jak jesteśmy w 3 w salonie to po co nam cały czas wentylacja dmucha do sypialni, cały dzień? Tak samo jak jesteśmy w pracy. Przecież jak mamy otwarte sypialnie to cały czas powietrze bedzie się mieszać z tym z salonu i przemieszczać do wyciągów w kuchni/łazienkach, źle rozumuję? Komu rekuperacja wtłacza świeże powietrze jak jestem sam w domu? Czy mam projektować wentylację pod gości którzy mogą do mnie przyjść 4 razu w roku? Chyba nie. Wszystko to takie na pałę i "powinno być dobrze".. Nawet 10m3/h będzie super i aż nadto.
Właśnie skończyłem naprawiać swoją instalację. Anemostaty w salonie zostały zamknięte, rury "przeniesione" do sypialni i pokoju. Efekt: w sypialni spadło w nocy stężenie CO2, w salonie nie wzrosło stężenie CO2. Jest to jedyne słuszne rozwiązanie, nawiew salonu przez sypialnie. W salonie ma się znaleźć wyłącznie jedna rura i jeden anemostat. Latem, w moim przypadku, salon zostanie otwarty dla odpowiednika 1 rury, albo nie, przyjdzie lato to zobaczę czy jest potrzeba.
Norma zakłada, że w obiektach publicznych może przebywać większa liczba osób - stąd magiczne 20m3. Nie wiem na jakiej zasadzie przyjmuje się tę wartość do projektowania rekuperacji w domkach jednorodzinnych? To założenie jest absurdalne! Z łatwością można określić ile człowiek potrzebuje tlenu / powietrza.
Podczas jednego wdechu przeciętnie wciągamy do płuc około 500 ml powietrza. Przy częstotliwości oddychania 16 oddechów na minutę i objętości oddechowej około 500ml daje to ok. 8 litrów na minutę (w spoczynku). Zatem łatwo policzyć, że na godzinę jest to ok. 480 litrów powietrza czyli 0.48 metra sześciennego.
20m3 wystarczy przeciętnemu człowiekowi na ponad 40 godzin!
Do wyznaczania obliczeniowego strumienia powietrza wentylacyjnego najlepsza jest niemiecka norma DIN, a nie pseudo projekty po 200zł, które nawet nie są podpisane przez projektanta.
Panie kolego to są bardzo dobre projekty! ( mają w sobie wszystko co powinien zawierać projekt potrzebny do wykonania instalacji). Projekty podpisywane są tylko wtedy gdy jest taka potrzeba ( np. projekt budowlany). To że kosztują 200zł to bardzo dobrze bo inwestor lub instalator za takie pieniądze bardzo chętnie zamówi sobie projekt i będzie świadomy jak powinna być wykonana instalacja i ile powinna kosztować!
Może podeślij mi jakiś projekt, który według ciebie jest lepszy niż te z peflexa to go chętnie zweryfikuje!
@@pklonica Póki co w Polsce do projektowania należy mieć uprawnienia budowlane oraz opłacać członkostwo w izbie inżynierów budownictwa, więc te pseudo projekty są nielegalne. Jeśli chodzi o nasze budownictwo to jedna wielka patologia, a najważniejsze kryterium to niska cena. Fotowoltaikę robi kelner, a piekarz-cukiernik robi wentylację. Potem tylko zdziwienie, że coś źle działa.
@@janpo1971 firma peflex posiada projektanta z uprawnieniami i aktualna izbą :)
@@pklonica Chyba za dopłatą:)
Bo najważniejsza jest pieczątka plus dużo kasy i wpisy w rządowych rejestrach. Ludzie narzekają na rządy ale sami chętnie proste rzeczy komplikowali i ograniczali dostęp do tych zawodów. Sam robiłem wentylacje na podstawie takiego projektu. Ten projekt przypomina temat z elektryką. Nie trzeba wszystkiego przeliczać od nowa jak większość domów jest podobna i podobna w wymaganiach. I to wystarczyło aby mieć zimą rano w sypialni świeże powietrze a nie zaduch jak to w domach z wentylacją grawitacyjną.
Wentylacja mechaniczna z filtrami przeciw smogowi plus program aby nie wentylował gdyby wczerpnił wykrył dym z kominów. Prosta automatyka + czujnik jakośći powietrza.