Kiedy przestać dokarmiać pszczoły? Jak szybko ocenić, że już wystarczy?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 22 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 68

  •  3 หลายเดือนก่อน +6

    Mój miód kupisz tutaj: pasiekasciegienny.pl/

  • @bluediver712
    @bluediver712 หลายเดือนก่อน

    Pytanie (ewentualnie temat na filmy): 1. Recenzja, omówienie pokazanie detali na filmie uli różnych producentów w tym drewnianych, styropianowych, poliuretanowych. 2. Składanie pierwszego ula i jego usadowienie na działce (ile czego: korpus, dennica, jaka kiedy, nadstawki itp.). 3. Omawianie pod kątem użytkowym, do czego i jak wykorzystujemy poszczególne akcesoria pszczelarskie: jakie są na rynku (przegląd) a później krotki film na temat każdej z nich omówienie itp. Inni YT tak robią a sprzęt w ramach promocji pozyskują od producentów. Do tej pory z niczym takim się nie spotkałem na kanałach pszczelarskich. 4. Zakładamy pasiekę: usytuowanie uli na działce, pożytki, jakie i gdzie powinny się znajdować, jak to weryfikować wybierając miejscówkę, itp. 5. Jak zaprojektować pracownie pszczelarska? Co ma się w niej znaleźć?

  • @pasiekaprzydomu8336
    @pasiekaprzydomu8336 3 หลายเดือนก่อน

    Krótko i konkretnie, dziękuję.

  • @papayos666
    @papayos666 3 หลายเดือนก่อน +1

    Co ule warszawskie zwykłe i używam podkarmiaczki wsadzonej do ula. W kilku ulach pszczoły zrobiły zabudowę pod podkarmiaczką. Czy nie zaszkodzę pszczołom kiedy ją wyjmę? Ile dałeś mniej-więcej cukru na jeden ul?

  • @arkadiazara9730
    @arkadiazara9730 2 หลายเดือนก่อน

    Czy leczenie kwasem mrówkowym 85% teraz (8-10.10) na parownikach ceramicznych (2 szt. do okrągłych do pajączków) przy zapowiadanych temperaturach ok. 19 stopni, może jakoś pszczołom poszkodzić? Mam tegoroczny odkład, ale ładnie się rozwinął. Nigdy nie stosowałam tej metody leczenia jeszcze... (chcę leczyć ekologicznie bez amitrazy).

  • @magosiaskrobisz1076
    @magosiaskrobisz1076 3 หลายเดือนก่อน +2

    Ja daje zawsze 12 kg cukru zimuje na 7-8 ramek Jak jest czerw na środkowych ramkach i się wygryzie pszczoły same przeniosą pokarm z ramki skrajnej od strony zatworu metoda sprawdzona od lat . Jaka jest pana opinia na tą metodę .POZDRAWIAM

  • @krzysztofc2231
    @krzysztofc2231 3 หลายเดือนก่อน

    Hej... Na wstępie dzięki za kolejną super dawkę wiedzy... Jako początkujący duzo sie uczę od Ciebie... Gratuluję wiedzy i życzę powodzenia w rozwoju kanału! A teraz moje pytanie... Czy korzystałaś moze z Invertofix-u? Pozdrawiam! 👍

    •  3 หลายเดือนก่อน

      Cześć, nie korzystałem, nigdy sam inwertu nie robiłem

  • @lukaszgro1823
    @lukaszgro1823 3 หลายเดือนก่อน +2

    Witam, Tomku czy w nadstawkach pod gniazdem zostawiasz ramki na zime czy robia za poduszke powietrzna .

    •  3 หลายเดือนก่อน +2

      Zostawiam z ramkami

    • @pampamtatapam
      @pampamtatapam 3 หลายเดือนก่อน +1

      Dzięki za film bardzo pomocne dla początkujących,
      czy możesz powiedzieć pszczoły coś odkładają na zimę w tych pólnadstawkach na dole, i czy stosujesz kratę odgrodową pomiędzy nimi a rodnią?
      Pozdrawiam

    • @barbjot2430
      @barbjot2430 3 หลายเดือนก่อน

      ​@@pampamtatapam Też proszę o odpowiedź. W jednym ulu dałam pusta półnadstawke. Inf są różne. Jedni piszą że z ramkami inni ,że bez . Pogubić się można. Jeszcze spotkałam się z inf, że daje się kilka ramek do półnadstawki.

  • @Marcik79-l4f
    @Marcik79-l4f 3 หลายเดือนก่อน

    Cześć Tomku, pytanie: powiedzmy że będę ograniczał gniazda teraz 12-13 na 7-8 ramek,pewnie juz pozno troche?? (wielkopolskie 10 ramek) zostanie mi po 3 z dużą ilością pokarmu z pierzga..ja zimuje na jednym korpusie ale można by było podstawic drugy korpus pod gniazdo i dołożyć im te ramki z pokarmem co mi pozostawali?? Pozdrawiam Marek

  • @pasiekamalila8461
    @pasiekamalila8461 3 หลายเดือนก่อน

    Witam. W literaturze podaje się aby na ramkę wlkp. Dawać 1.5 kg cukru podajesz że 2 kg skąd u Ciebie ta ilość czy na podstawie doświadczenia?

  • @dovadohome
    @dovadohome 2 หลายเดือนก่อน

    Kiedy daje Pan ocieplenie powałki? Czy od razu po zakarmieniu czy później?

    •  2 หลายเดือนก่อน +1

      po zakarmieniu, jak wyjmuje podkarmiaczki

  • @waldeksolnica1847
    @waldeksolnica1847 3 หลายเดือนก่อน +1

    Witam czy a jeżeli tak to kiedy izolowałeś matki aby przeleczyc rodziny

  • @KrystianBorowski-y6j
    @KrystianBorowski-y6j 3 หลายเดือนก่อน +1

    Witam jak pszczoly sie dostaja do podkarmiaczki przez folię

    •  3 หลายเดือนก่อน

      Jest zrobiona dziura w foli 2 cm na 2 cm

  • @rafako2683
    @rafako2683 3 หลายเดือนก่อน

    Mam pytanie odnośnie tej foli na ramkach mógł byś coś o tym powiedzieć na co ona jest w jakich ulach stosować czy gdy stosujesz Taka folie Dennica musi być osiatkowana ?

    •  3 หลายเดือนก่อน

      Folia pełni role powalki, dennice wszystkie mam osiatkowane, lecz nie jest to konieczne.

    • @rafako2683
      @rafako2683 3 หลายเดือนก่อน

      A jak z wentylacja jeśli folia na powalce

    • @rafako2683
      @rafako2683 3 หลายเดือนก่อน

      Zimujesz również z folia ?

    •  3 หลายเดือนก่อน

      Zimuje na folii, dennica na siatce cała zimę do połowy lutego, gora zamknięta

  • @pawemelnarzyk6001
    @pawemelnarzyk6001 3 หลายเดือนก่อน +1

    Witam kończę zakarmiac pszczoły i mam kilka rodzin na 9/10 ramkach mogę im podłożyć pół korpus z suszem pod gniazdo teraz?

    •  3 หลายเดือนก่อน

      Jak są silne i obsiadają całość to tak, można podłożyć

  • @Mario_Boss325
    @Mario_Boss325 3 หลายเดือนก่อน

    Ja mam BF. I już zakarmione do zimy. Ale są na 20-stu ramkach.

  • @dawidkapusciok6037
    @dawidkapusciok6037 3 หลายเดือนก่อน +15

    Cześć zastanawiam się nad tym mitycznym "spracowwaniem" pszczół na cukrze... Spotkałeś się może z jakimś badaniem ilościowym w tej kwestii? Przykładowo ile kg pszczół ginie przerabiając 1kg cukru. Nie mówię że takiego efektu nie ma... Najzwyczajniej zastanawiam się czy produkcja przez pszczoły enzymu rozkładającego cukry złożone na proste jest tak wyczerpująca? Czy może grzanie ula w celu odparowania wody ? Czasem mam wrażenie że ludzie obserwują znaczące zmniejszenie się rodziny we wrześniu spowodowane naturalnym umieraniem pszczoły letniej i wiążą to z podawaniem cukru a efekt taki i tak by miał miejsce - naturalny efekt ograniczenia czerwienią przez matki - pszczoły ubywa. Fajnie by było zrobić eksperyment np. wybrać 16 rodzin w podobnej sile i strukturze rodziny 5 zakarmić cukrem, 5 inwertem, 6 po 3po2 w sierpniu przesiedlić na pełne ramki z przerobionym już cukrem, inwertem, miodem (jako grupa kontrolna). Wtedy uzyskalibyśmy informacje czy rodziny na cukrze spracowany się bardziej niż na inwercie... Czy przyczyną jest "przerabianie" czy odparowywanie, a może spożywanie cukrów złożonych.

    • @pasiekalukasza7157
      @pasiekalukasza7157 3 หลายเดือนก่อน +1

      temat ciekawy nie poruszany jeszcze na YT

    • @rafacibis8643
      @rafacibis8643 3 หลายเดือนก่อน

      Witam.A w jakim wieku pszczoły przerabiają pokarm? I skąd wiadomo że pszczoła zimowa tego nie robi

    • @dawidkapusciok6037
      @dawidkapusciok6037 3 หลายเดือนก่อน

      @@rafacibis8643 Widzę że kolejny filozof pszczeli co potrafi łączyć kropki... To że młode pszczoły nie przerabiają pokarmu cukrowego wie każdy kto choćby raz przeczytał Ostrowską ;). Jednak to nie ma nic do rzeczy.... Po pierwsze są wiarygodne badania pokazujące że pszczoły potrafią się "cofać w rozwoju" i kiedy brak młodej pszczoły stara pszczoła zaczyna produkować mleczko... Co sugeruje że pszczoły zimowe które teoretycznie nie mogą tknąć cukru bo nie będzie komu wykarmić pierwszego pokolenia na wiosnę jednak w krytycznej sytuacji mogą ten cukier przerobić... Jak to się odbije na rozwoju wiosennym nie wiem...
      Po drugie nigdzie nie napisałem że "zużycie pszczoły" na przerób cukru nie następuje... Napisałem jedynie że chciałbym danych ilościowych!!! 5kg cukru to np. 10tys(może być kg/funtach) ;) pszczół w ulu mniej niż przy inwercie...
      Ja stawiam tezę że:
      Że zużycie pszczoły występuje, jednak nie jest tak duże jak wszystkim się wydaje... Matka od połowy sierpnia zaczyna mniej czerwić (zależy od linii i warunków w danym miejscu), co powoduje zmniejszenie się pogłowia młodej pszczoły, jednocześnie pszczoły letnie robią setki tysięcy kilometrów szukając czegoś co jeszcze daje nektar lub pyłek... Nie ma takiego urodzaju jak wcześniej, więc szybciej się zużywają. Co daje wrażenie gwałtownego ubytku pszczoły we wrzesniu, a że jest to skorelowane czasowo z zakarmianiem... Ludzie łączą kropki i mówią "cukier zużywa pszczoły". Jednak nie widziałem w tym temacie żadnych badań - nie mówię że nie ma, ja nie widziałem.
      Dlatego zaproponowałem "eksperyment" co prawda lepszy by był(bardziej miardajny) na większej grupie np 1000 uli jednak w warunkach Yutuba i pasiek amatorskich jakie większość z nas posiada nie do wykonania...
      Myślę że te 16 uli to osiągalna grupa badawcza dla przeciętnego yutubera ;).

    • @piotrwitkowski3978
      @piotrwitkowski3978 3 หลายเดือนก่อน

      Kilka lat temu, moja pierwsza zimowa, zaczalem zakarmiac pod koniec września i skończyłem około 20 października. Musiałem ocieplać słoiki, bo inaczej nie pobierały syropu. Pszczoly ładnie się zakarmily i przezimowały. Napewno syrop przerabiały pszczoly zimowe.

    • @dawidkapusciok6037
      @dawidkapusciok6037 3 หลายเดือนก่อน +2

      @@piotrwitkowski3978 domyślam się... widział gdzieś artykuł że pszczoły mogą się "uwsteczniać w rozwoju". Teoretycznie pszczoła która przerabiała cukier traci możliwość produkcji mleczka...(Wiedzą z lat 80) Jednak ta wiedza jest już nieaktualna. Dlatego pszczoła zimowa może przerabiać cukier a potem na wiosnę produkować mleczko by odchować czerw... Nie wiem jak to wpływa na rozwój rodziny jaka jest wydajność produkcji mleczka u takich pszczół - ale pszczoły nie popełniają samobójstwa zbiorowego... Jeśli potrzebują przerobić cukier żeby przeżyć zimę to to zrobią kosztem wolniejszego rozwoju na wiosnę....

  • @zbynek5343
    @zbynek5343 3 หลายเดือนก่อน

    Jeszcze chciałem zapytać skąd pan wie że ma pan pszczoły zimową i po czym to poznać?

  • @barpuchatek2015
    @barpuchatek2015 3 หลายเดือนก่อน

    Pozdrawiam :)

  • @emil267
    @emil267 3 หลายเดือนก่อน

    Cześć, luźne pytanie. Czy przy takiej liczbie uli, często się zdarza, że przy pobycie na pasiece jakaś pszczoła Cię użądli? :)

    •  3 หลายเดือนก่อน

      Tak, ale to bardziej przy przeglądach, gdy pracuje się bez rękawic - do przyzwyczajenia 😎

  • @mariuszmistarz7181
    @mariuszmistarz7181 3 หลายเดือนก่อน +1

    A czysto teoretycznie co się stanie gdyby cale ramki zostaly zalane pokarmem? Przeszkadza to w zimowli?

    •  3 หลายเดือนก่อน

      Tak, pszczoły musza mieć choć minimum miejsca na dole do uzwiązkowienia kłębu, zazwyczaj jest to miejsce po czerwiu który się wygryzie jeszcze w listopadzie.

    • @mariuszmistarz7181
      @mariuszmistarz7181 3 หลายเดือนก่อน

      To w takim wypadku gdy gniazdo było by zbytnio zalane błędem będzie podłożenie pod rodnie polkorpusa z odrobionymi ramkami trochu przeczerwionymi?

    •  3 หลายเดือนก่อน +1

      Nie będzie błędem, pszczoły w korpusie gniazdowych się uwiążą, lecz nieco niżej.

    • @pawelewandowski7651
      @pawelewandowski7651 3 หลายเดือนก่อน +1

      7h

  • @eugeniuszpress6632
    @eugeniuszpress6632 3 หลายเดือนก่อน

    Tomek malował ule,widać!

  • @luckyluck2825
    @luckyluck2825 3 หลายเดือนก่อน

    to taka podkarmiaczka jak stosujesz tez ma z 3 kg suchego pokarmu w invercie czy invert sie inaczej przelicza ?

    •  3 หลายเดือนก่อน

      Zależy jaki inwert, ale zazwyczaj ma 72% suchej masy

    • @luckyluck2825
      @luckyluck2825 3 หลายเดือนก่อน

      czyli w litrze nie ma kilograma suchej masy a jedynie 720 dag ? dobrze rozumiem ?

    • @luckyluck2825
      @luckyluck2825 3 หลายเดือนก่อน

      czyli 15 kg inwertu 10.8 kg suchej masy

    • @dawidkapusciok6037
      @dawidkapusciok6037 3 หลายเดือนก่อน

      @@luckyluck2825 te podkarmiaczki mają nominalnie 4l ale wejdzie mniej... No chyba że ustawiasz ule z poziomicą laserową... ;). Ja przyjmuję że wchodzi 3,5l żeby potem nie podkładać klinów pod ul i patrzeć czy nalane pod rant;). Szczególnie że dokarmiam wieczorek nie raz w ciemnościach...

    • @luckyluck2825
      @luckyluck2825 3 หลายเดือนก่อน

      @@dawidkapusciok6037 to że ma 4 litry to wiem. Ile takich podkarmaiczek musialy by pobrać na np. 7 ramek invertu 72 % suchej masy by było to co było wspomniane w filmie czyli 2 kg suchej masy.

  • @krajes
    @krajes 3 หลายเดือนก่อน +2

    Tomek izolujesz matki do leczenia? U mnie jeszcze sporo czerwiu i jedyne leczenie jakie zrobiłem to paski z k.szczawiowym po lipie. Chciałem dać cegiełki z mrówkowym ale cały czas było gorąco a teraz jak się deko ochłodziło to na urlop wyjeżdżam. Obecnie już 10kg suchej masy na każd ul podane ale jeszcze bez konkretnego leczenia z uwagi na dużą ilość czerwiu i j.w.

    • @krzysztofwiracki6657
      @krzysztofwiracki6657 3 หลายเดือนก่อน

      Po co izolować matki do leczenia skoro leczysz KM? On działa pod zasklepem tzn.opary kwasu

    • @krajes
      @krajes 3 หลายเดือนก่อน

      @@krzysztofwiracki6657 no wlasnie chcialem ale nie leczę bo warunków nie było. Temp. powyżej 25 st.

    • @krzysztofwiracki6657
      @krzysztofwiracki6657 3 หลายเดือนก่อน

      ​@@krajes ja też nie leczyłem. Dopiero gdy skończę zakarmianie. Na jednym korpusie Wlkp. zamykam dennice i codziennie 20 ml. KM na podkład pod panele. A na wiosnę parownik doktora kwaska i problem z warrozą u mnie nie istnieje. Pozdro

    • @krajes
      @krajes 3 หลายเดือนก่อน

      @@krzysztofwiracki6657 opary kwasu mrówkowego są cięższe od powietrza dlatego tzreba dawać kwas nad ramki - bo nie zrozumiałem za bardzo "podkładu pod panele"

    • @krzysztofwiracki6657
      @krzysztofwiracki6657 3 หลายเดือนก่อน

      @@krajes ja używam podkładów pod panele zamiast ceramiki bo taniocha. Oczywiście na ramki pod powałkę

  • @zbynek5343
    @zbynek5343 3 หลายเดือนก่อน +1

    W pewnym momencie pan mówi że ten pokarm przerabiają pszczoły nie zimowe czyli rozumiem że te pszczoły które mają przezimować to nie wykonują tej czynności. Pozdrawiam

  • @dzikunwm
    @dzikunwm 3 หลายเดือนก่อน

    W zeszlym roku zdalem sobie ze zle karmie pszczoły. Najlepiej karmic pszczoły syropem 2:1 z dodatkiem kwasu mlekowego, najlpiej zeby woda byla przegotowana. Pszczoły mają mniej roboty i jest mniejsze prawdopodobienstwo nosemozy.

  • @elvis1990ful
    @elvis1990ful 3 หลายเดือนก่อน +1

    Jak długo syrop cukrowy może być w podkarmiaczce żeby się nie zespół?

    •  3 หลายเดือนก่อน

      Zależy od gęstości, temperatury otoczenia. Ale najlepiej by pobrały całość do 48 h

  • @wazywek
    @wazywek 3 หลายเดือนก่อน +3

    Dopiero jak jest 35 kg żarcia to nie chcą pobierac za bardzo i rabowac ale to potrzeba czasu 2 miesiace karmienia od poczatku lipca i dolewki po 2 l tylko we wrzesniu i takie 40 kg to powinno wystarczyc na silne krainki i mocne stojaki .

    • @zyga767
      @zyga767 3 หลายเดือนก่อน

      To się trzeba nadzwigac, mając 100 uli to 4 tony i po kręgosłupie. Dzięki za taką zabawę

  • @januszkurowski9833
    @januszkurowski9833 3 หลายเดือนก่อน

    Panie kolego przyszły takie czasy że matki czerwią nawet w listopadzie i w grudniu do tego nie wolno dopuścić !!! Nie ocieplam gniazda aż do grudnia 🐝 ma pan rację szykujemy ramki które pszczoły zalewają już na początku sierpnia trzymamy je i kiedy przyjdzie czas szykowania na zimę to jest około 1 września wstawiamy te gotowe ramki zalane do gniazda a ramki z czerwiem wyrzucamy do nadstawki nad gniazdo, ponadto kładziemy coś w rodzaju materiału lnianego aby aby pszczoły mogły utworzyć gniazdo zimowe, skupić się na gnieździe , natomiast przez wąską szczelinę ściągają z góry resztki resztki pokarmu w ramkach które są przełożone do nadstawki tam gdzie wylęga się pszczoła na zimę , metodę TĄ nazwałem "szykowanie pszczół po wrzosach na zimowanie" tak robiłem zawsze gdy musiałem przygotować po przyjeździe z wrzosów rodziny do zimowania🐝brzmi to dość skomplikowanie ale tak należy robić w dzisiejszych czasach aby pszczoły godnie i dobrze tłuste przezimowały czas zimowy , w rodzinach z pełnym pokarmem jaki im się należy pozdrawiam 🐝 Janusz Krzysztof pszczelarz z 40 kilkuletnim stażem pracy Darz bór🐝🐝🐝🐝🐝

    • @radoslawbartkowiak5254
      @radoslawbartkowiak5254 3 หลายเดือนก่อน

      Dzień dobry. Mam pytanie, czy czerw przeniesiony do nadstawki nie za ziębi się?

  • @bogdank8138
    @bogdank8138 3 หลายเดือนก่อน +1

    Jakoś nic nie wspominasz o pojawieniu się taniego cukru w biedrze ;-), mogącego być przyczyna wczesnego zakarmiania ;-). Ja na ten przykład, kupuje kufer towaru, za dwie, trzy stówy i następnego dnia jest już w ulach.

  • @ukaszz1676
    @ukaszz1676 3 หลายเดือนก่อน

    A zimowa co robi nic nie robi z tym pokarmem ??? Przecież ona nie wie że jest zimową chyba

    • @PascaltAutomotive
      @PascaltAutomotive 3 หลายเดือนก่อน

      Haha... no właśnie... mnie tam się wydaje, że pszczoły instynktownie pobierają pokarm, niezależnie od tego kiedy się wygryzły... no może jedynie poza tymi najmłodszymi, które się opiekują czerwiem