Tańce kaszubskie - pozycje wybrane. KOSEDER
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 2 ก.พ. 2025
- „Kosedera” Kaszubi uważają za swój taniec rodowy. Tańczą go, wkładając weń całe uczucie, radość, a nade wszystko powagę. Toteż nigdzie nie spotyka się frywolnego wykonania tego tańca. Koseder jest żywy, ale zawsze poważny, nigdy wulgarny lub groteskowy.
Według przekazów, nazwa tańca wywodzi się od słowa „kosej”, „kusej”, „kuszej”. Słowo to- dziś nieznane- jeszcze w latach 1860-1885 oznaczało ucztę rodową, stanową, cechową, a jego znaczenie można porównać z dzisiejszym pojęciem „bankiet”.
Zwyczaj urządzania uczt zaginął podobno wraz z możliwością „wolnych polowań” na dziczyznę( sarny, dziki, zające, bażanty).
Niektóre źródła wskazują jako Koseder jest tańcem „żniwnym”- tańczonym przy okazji dożynek. Jedna z wersji kroku imitować ma czynności koszenia. W tym przypadku nazwa bezpośrednio nawiązuje do koszenia.
Starzy Kaszubi społeczna rolę Kosedera określali następująco:
każdą poważną uroczystość kaszubską otwierano Kosederem
dom, w którym odbyła się impreza bez kosedera, traktowano jako wyobcowany
na czele korowodu widziano zawsze najszacowniejsze osoby
Kosedera mus znac każdy Kaszub tak jak pacierz
jak długo będzie się tańczyło „Kosedera”, tak długo będzie można twierdzić, że istnieją Kaszubi.
Taniec wykonuje się w rytmie dwumiarowym w takcie 2/4. Melodia Kosedera składa się z dwóch części- pierwsza to właściwy ko seder, druga to poleczka. Do Kosedera, w zależności od środowiska grano szereg melodii, co świadczy o niezwykłej popularności tego tańca.