Siedlce z drona | Cinematic | LECE W MIASTO™ [4k]

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 20 ธ.ค. 2020
  • Siedlce z drona | Siedlce z lotu ptaka
    ▸Historia Siedlec sięga ponad 455 lat. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1448 r. Teren, na którym leżą obecnie Siedlce, stanowił niegdyś najbardziej na północ wysuniętą część małopolskiej ziemi łukowskiej i wraz z nią wchodził w skład województwa sandomierskiego, a od 1474 r. do lubelskiego. Ten stan przynależności terytorialnej zachował się do III rozbioru Polski. Tak więc ta najbardziej na północ wysunięta część ziemi łukowskiej graniczyła od zachodu wzdłuż rzeczki Muchawki z ziemią czerską i liwską. Od północy i wschodu Liwiec stanowił granicę z Podlasiem.
    Ten mało dostępny zakątek w widłach rzek Muchawki i Liwiec, położony był z dala od głównych szlaków komunikacyjnych. W średniowieczu tak szlak "Podlaski", prowadzący od Gdańska przez Łomżę, Węgrów, Drohiczyn do Łukowa i dalej do Lublina, jak i "Warszawski" łączący Warszawę z Litwą i wiodący przez Stanisławów, Liw, Węgrów, Sokołów, Wysokie, Drohiczyn i Brześć, omijały pierwotnie Siedlce od północy. W połowie XV w. doszło do powstania drogi prowadzącej z Węgrowa przez Chodów, Siedlce i dalej biegnący do Łukowa w rezultacie czego został zmieniony szlak "Podlaski". W końcu XVII w. coraz większego znaczenia nabierała droga z Warszawy do Brześcia przez Siedlce. W drugiej połowie XVIII w. była już traktem głównym, gdy tymczasem dawny trakt "Warszawski" miał znaczenie drugorzędne.
    Na ukształtowanie przestrzenne dzisiejszych Siedlec miały najważniejszy wpływ cztery czynniki: powstanie wsi Siedlce, lokacja miasta na prawie magdeburskim w 1547 r. przez króla Zygmunta I Starego, założenie rezydencji magnackiej i włączenie okolicznych wsi lub ich części w granice administracyjne miasta.
    Układ przestrzenny wsi Siedlce ostatecznie ukształtował się w II połowie XV w. dając podstawę do rozwoju większych jednostek osadniczych. W I połowie XVI w. układ przestrzenny wsi składa się z dwóch niezależnych elementów: wsi starego pochodzenia oraz wsi nowej założonej w 1503 r. przez Daniela Siedleckiego zwaną "Nova Siedlcza", związanych ze sobą wybudowanym między nimi w 1530 r. pierwszym kościołem. Miasto erygowano dokumentem lokacyjnym na prawie magdeburskim, wydanym przez Zygmunta I Starego 15 stycznia 1547 r.
    Miasto Siedlce od nadania praw miejskich w 1547 r. do 1807 r. było własnością prywatną początkowo rodu Gniewoszów Siedleckich, w pierwszej połowie XVII stanowiło własność Olędzkich, a od drugiej połowy tegoż wieku do początku XIX w. przeszło w posiadanie rodu Czartoryskich i spokrewnionego z nim rodu Ogińskich. Po śmierci A. Ogińskiej w 1798 r. dobra siedleckie w drodze spadku przypadły rodzinie Czartoryskich, którzy w 1807 r. wymienili je z rządem austriackim na dobra państwowe na LubelszczyĽnie. Od tej pory miasto przestało być własnością prywatną.
    Na przełomie XIX i XX w. miasto rozszerzyło swe granice przede wszystkim w kierunku zachodnim. Było to związane z dynamicznym rozwojem urbanistycznym i gospodarczym grodu. Szybki rozwój przedmieść ułatwiał starania władz miejskich o przyłączenie ich do granic administracyjnych.
    W 1907 r. powiększono znacznie obszar miasta o przedmieścia: Stara Wieś prywatna, poduchowna, kolonia Aleksandrówek, majorat Stara Wieś i dwór Napoleona Jasińskiego.
    W przeddzień wybuchu I wojny światowej Siedlce liczyły ponad 30.000 mieszkańców. Rozwój miasta przerwał wybuch I wojny światowej.
    Siedlce w latach II Rzeczypospolitej były miastem powiatowym w województwie lubelskim oraz siedzibą władz powiatowych i miejskich.
    W latach międzywojennych Siedlce stały się ważnym węzłem komunikacyjnym, administracyjnym, handlowym, rzemieślniczym, kulturalnym, a zarazem największym rynkiem pracy na Podlasiu. Miasto było również ważnym ośrodkiem oświatowym z dobrze rozwiniętym publicznym szkolnictwem średnim ogólnokształcącym i zawodowym. Siedlce nie były miastem przemysłowym, ale za to miały rozwinięte mało warsztatowe rzemiosło (krawiectwo i szewstwo). Przemysł siedlecki ograniczał się do kilku drobnych fabryczek. Dużo prężniej rozwijał się handel.
    Źródło: www.siedlce-zwiedzanie.pl/hist...
    ▸ Socialmedia:
    TH-cam: / lecewmiasto
    Facebook: / lecewmiasto
    Website: www.lecewmiasto.pl
    ▸ Music:
    Sappheiros - Beyond
    Epidemic sound: www.epidemicsound.com/referra...
    ▸ Współpraca, licencje na materiały oraz zapytania biznesowe:
    ✉️ lecewmiasto@gmail.com
    Copyright © Lecewmiasto | All rights reserved
    #lubin #dron #lecewmiasto

ความคิดเห็น • 23

  • @Lecewmiasto
    @Lecewmiasto  2 หลายเดือนก่อน

    Znajdź idealne ujęcia dla siebie w największej bazie ujęć Polski z drona. Zapraszamy na naszą stronę: www.lecewmiasto.pl 🤗

  • @kebs_2137
    @kebs_2137 2 หลายเดือนก่อน

    KOCHAM SIEDLCE :D

  • @futuretraveldrone
    @futuretraveldrone 3 ปีที่แล้ว +6

    Moje miasto !!!

  • @siedlce1979
    @siedlce1979 6 หลายเดือนก่อน

    Zapraszam ekipę ponownie do Siedlec. Wiele się zmieniło przez te dwa lata 😀Jest na co rzucić okiem, wiosną, latem, jesienią, a nawet zimą 😀

  • @kosmitaplacek5962
    @kosmitaplacek5962 3 ปีที่แล้ว +2

    Pozdrawiam z siedlec😄

  • @jakubkorczeniewski
    @jakubkorczeniewski 3 ปีที่แล้ว +4

    Super montaż!

  • @iwonabrozek2795
    @iwonabrozek2795 ปีที่แล้ว

    super

  • @arektrip9727
    @arektrip9727 3 ปีที่แล้ว +14

    Miasto ładnie wygląda ale niektóre rejony bardzo zaniedbane.

  • @michael44759
    @michael44759 6 วันที่ผ่านมา

    My grandma was born in Siedlce.

  • @vtrix8833
    @vtrix8833 2 ปีที่แล้ว

    moje małe miasteczko

  • @300grammakipszennej
    @300grammakipszennej 2 ปีที่แล้ว +2

    Ja z siedlec, ale ulice zamieszkania zachowam dla siebie xd

  • @tomekm7795
    @tomekm7795 7 หลายเดือนก่อน

    Moje miasto mieszka nie daleko katedry

  • @Oldrich_Kucera
    @Oldrich_Kucera 2 ปีที่แล้ว

    ciekawiej niż w Częstochowie, gdzie poza JG nic mi się nie spodobało

  • @piorko416
    @piorko416 3 ปีที่แล้ว +1

    Yo

  • @podlasie2012
    @podlasie2012 3 ปีที่แล้ว +8

    Miasto tonie w długach i jest bliskie bankructwa a największy szubrawiec i szkodnik to ks henryk drozd z Ostrowa Lubelskiego.

    • @sebastianolszewski8655
      @sebastianolszewski8655 3 ปีที่แล้ว +4

      Pozdrawiam podlasie
      😂😂

    • @lot334super3
      @lot334super3 3 ปีที่แล้ว +1

      Gdyby było w długach to by nie remontowali ulic i by nie budowali nowych bloków

    • @lot334super3
      @lot334super3 3 ปีที่แล้ว

      @@sebastianolszewski8655 to nie podlasie gośćiu

    • @casiyek-27
      @casiyek-27 3 ปีที่แล้ว +3

      @@lot334super3 zgadzam się chociaż geograficznie to już Podlasie :')

    • @podlasie2012
      @podlasie2012 2 ปีที่แล้ว +1

      @@lot334super3 Obecnie mają ok 400 mln długu i muszą na wszystkim oszczędzać.Nie wiem co oni tam remontują czy budują ale zarząd komisaryczny jest coraz bardziej realny.Historycznie rzecz biorąc Siedlce nie są Podlasiem - zawsze należały do Małopolski.

  • @krzysztoff2023
    @krzysztoff2023 2 ปีที่แล้ว

    cały film czekałem aż pokaże mój blok a jedyne to było go widać bardzo słabo w jednym ujęciu

  • @user-qe3ej7ub8g
    @user-qe3ej7ub8g ปีที่แล้ว

    Может увидит у меня любимый жил в этом городе , если увидишь мой комментарий прошло 26 лет я помню тебя Славик храбия был водителем на фуре