13:50 - nie oglądałem do końca,, ale przy okazji "Odwracam puszkę" - stworzyłeś warunki do zalewania wodą kontrolera. Wszelkie otwory powinny być od dołu, zeby woda, raz, nie dostawała się, dwa, mogła swobodnie wypłynąć.
Fajny poradnik dla początkujących, dodał bym parę drobiazgów: dwie śruby bidonowe to trochę za mało do utrzymania dość ciężkiej baterii. Dodatkowe trytki są spoko ale na chwilę - wcześniej czy później się porozciągają. Jak dużo jeździsz szutrowo-terenowo to warto zrobić dwa dodatkowe otwory i dodać nitonakrętki (nawet 4 dodatkowe) Na 4-6 śrubach będzie trzymać się pewnie i nie odpadnie w najmniej oczekiwanym momencie niszcząc przy okazji część instalacji. Kaszt żaden, bezpieczeństwo dużo większe, polecam ;) Dodatkowo warto wszystkie złącza zamknąć w dodatkowym małym pudełeczku i podczepić estetycznie gdzieś żeby nie lała się na nie woda. Trzecia bardzo ważna uwaga: pudełko na sterownik NALEŻY konkretnie ponawiercać z boków, ma być przeciąg w środku. To pudełeczko jest tylko gripem dla sterownika i nie ma żadnego znaczenia czy jest szczelne, sterownik sam w sobie jest hermetycznie zamknięty. Brak chłodzenia będzie powodował przegrzewanie sterownika, a w efekcie odcinanie zasilania. Dodatkowo w najniższym punkcie pudełeczka na sterownik nawiercić dwa otworki odwadniające. To samo w pudełeczku na złącza jeśli takie sobie zrobisz. To drobiazgi ale bardzo istotne jeśli chcesz bezpiecznie i bez niespodzianek śmigać konwersją i nie naprawiać jej co kilka dni ;)
Też tak uważam i też tak pomyślałem. Ciężka bateria w tylko na 2 śruby montowanym do ramy uchwycie to żart. Te otwory nie do takiego ciężaru zostały pomyślane/stworzone. Jak już coś robić to z sensem i głową, i SOLIDNIE, a nie na chwil parę tylko ;) Po co się prosić o problemy na własne życzenie? No, Szaju się tu nie popisał niestety. Ale i tak ogólnie, tutorial jest wporzo :) A najlepsze są, jak zwykle, komentarze :)
Fajnie by było jakbyś jeszcze przetestował w lekkim terenie rower. Powiedzmy 200-300 km tras po leśnych duktach, najlepiej górskich. Wtedy można by się dowiedzieć jak spisuje się ten zestaw w trudniejszej eksploatacji niż asfalt, jak odporny jest na drgania, czy szybkie zjazdy nie spowodują uszkodzeń, czy podczas długich, stromych podjazdów nie wyłącza się, nie przegrzewa...
Dlatego ja zawsze obcinam koncowki i wszystkie przewody lutuje, opcja 100x mniej awaryjna, wiem co mowie bo przerobilem kilkanascie rowerow , wiec lepiej poświęcić 2h wiecej ale nie miec nadmiaru kabli i same polaczenia sa bezpieczniejsze. Pozdrawiam
Baterię można dowolnie umieścić na ramie. Wystarczy w odpowiednich miejscach nawiercic otwory i wprasować nitonakrętki. Nie potrzeba do tego żadnych specjalistycznych narzędzi, nie osłabiamy ramy. Jest elegancko i bezpiecznie
Dzień dobry. Mnie interesuje zaplatanie koła 26" i inne rozmiary z silnikiem różnego rozmiaru w piaście. O obręczach, o szprychach, nyplach, siłę dokręceń,... I bardzo mnie interesuje dobór podzespołów koła do mocy silnika oraz jak ustalić piastę względem obręczy, by nie pozrywać szprych i nypli. Opony na inny temat. Generalnie mnie interesuje zaplatanie kół różnego typu z różnego typu silnikami. Taki poradnik od A do Z. ;) Zdrowia i powodzenia... Pozdro. Przemo (1979)
Bardzo pomocny film, ogólnie cały content na tym kanale jest merytoryczny ale i jednocześnie wiedza przekazywana jesy w bardzo przystępny dla laika sposób.
Przerobiłem tak swój rower 4 lata temu. Najlepsza decyzja w życiu. Na dojazdach 10km do biura (od drzwi do drzwi) oszczędzam ok 15 minut w porównaniu do samochodu, koszt przejazdu licząc w tym koszt energii, amortyzacji i parkingów jest jakieś 30..50 razy mniejszy od samochodu. Jak nie chcę się spocić albo wiozę 10 kg zakupów w sakwie to włączam wspomaganie, a jak chcę potrenować albo się rozgrzać to wyłączam wspomaganie i mam dodatkowe obciążenie treningowe. Przy zasięgu rzędu 100km na jednym naładowaniu mam pełną swobodę jazdy po całej mojej aglomeracji, wygląda na to że kolejnego samochodu już nie kupię, frajda i kondycja z jazdy takim rowerem jest o niebo lepsza niż stanie w korkach samochodem.
Brawo Szajbak. Pokazałeś konwersję Precyjnie i na temat aczkolwiek montaż sterownika wyjściem kabli do góry uważam za błąd ze względu na to że woda- tym przypadku- będzie łatwiej dostawać się do złączek oraz samego sterownika.
Świetna sprawa! Polecam każdemu jako alternatywę do samochodu. Sam korzystam z przerobionego roweru i dojeżdżam do pracy ok 16km w jedną stronę. W Warszawie jazda takim rowerem w godzinach szczytu to czas podobny (jak nie mniejszy) niż jazda samochodem, a tak trochę się poruszam i mam frajdę z jazdy.
hak nr 4 - popukac mlotkiem lekko w korbe napinajac jednoczesnie srube sciagacza - dziala jak zloto bez tych wszystkich przedluzek i nadwyrezania gwintu.
Rozginanie widełek pod szerszą piastę to tylko w ramach stalowych! Co i tak jest dość ryzykowne. Trzeba przed zakupem sprawdzić OLD piasty z silnikiem. Nie do każdego roweru idzie zamontować tylny napęd a do wielu rowerów najsensowniejszy byłby albo napęd centralny przy korbie z pedałami, albo na przednie koło. Są jeszcze zestawy z silnikami montowanymi na tylnych widełkach, napędzające przez krótki łańcuch dużą zębatkę montowaną przez specjalne grube podkładki na szprychach i te są zarazem najtańsze.
Rama nie może mieć też podgięcia powiększającego przestrzeń na tarcze korby, rury odpowiedzą inaczej na nacisk - nauczyłem się już po fakcie. :') Niestety chyba spora większość ram nie pozwoli się ładnie poszerzyć bez rwania włosów z głowy.
@@-Monterek- Tylko w niewielkim stopniu i tylko w ramach stalowych! Na przykład Nexus 3 OLD 120mm można założyć w miejsce zwykłego torpeda żeby mieć biegi i to dość łatwo w granicach sprężystości ale Nexus 7 albo Nexus 8 OLD 135mm to już bym się nie odważył.
Bardzo ciekawy filmik. Mam podobny zestaw tylko na przednie koło ale frajda z jazdy np. po leśnych ścieżkach jest niesamowita. Uważam że największym problemem jest montaż czujników i ustawie całego komputera.
Moim zdaniem bardzo proste .Kupiłem zestaw na allegro i postępując zgodnie z instrukcją na TH-cam go skręciłem ,3 rok do pracy codziennie 3,2 km i z powrotem , oprócz tego na działke w sezonie 4 km.a nie wspomnę już o wczasach jak sam się wypuszczę w nieznane np. 30 km w jedną stronę -doznania niesamowite .Polecam z całego serca !!!!!.Jeszcze nic mi się nie zepsuło
Nie wiem czy dobrze zauważyłem Ale przy złapaniu gumy z tyłu i ściąganiu koła musimy wszystkie te kable rozpinać bo nie odpinają się one bezpośrednio od silnika zamontowanego w piaście Powodzenia !!!
Tak jest. Bo zaraz haki mimo, że stalowe szlag trafi. Przy zwykłym Nexus potrafi rozwalić - co dopiero przy silniku elektrycznym gdzie jest ileś setek watów.
@@wojtektomczak5603 silnik w piaście dąży do napędzania koła, jednocześnie próbuje obracać osią w przeciwną stronę ale oś jest skręcona z hakami w ramie które w tym momencie przyjmują pewne obciążenie które może spowodować uszkodzenie ich, mam nadzieje że dobrze tłumaczę bo jestem w tym średni :)
na 350W a nawet 500W przy 48V nie jest konieczny. Lepiej mieć, ale sam jeździłem ponad rok bez na 1.5kW bez blokady i nie stało się zupełnie nic . Trzeba jedynie co jakiś czas podciągać śruby
@@Kasztan18m faktyczenie, jak kiedyś wziąłem jakiś stary rower i zacząłem generować duże obciążenie to koło z tyłu się tak przestawiło że tarło o ramę i nie dało się jechać (pomimo że było oczywiście przykręcone) (chodzi mi o to miejsce przykręcenia osi koła do ramy)
Żeby sprawdzić czy moc jest dobrze podłączona, to wykorzystuję funkcje "walk" czyli trzymam wciśnięty przycisk "minus". Jak kręci to jest ok. Zaletą jest to, że zadziała i bez manetki i bez czujnika obracania korbami PAS. 💪
Zobaczyłem tytuł i od razu się zainteresowałem, bo też mam 25 letniego górala. Odpalam film, a tam Wheeler :) Prawie taki jak mój! Widzę, że był problem ze ściągnięciem korby. Ja niestety nie jestem w stanie w ogóle odkręcić śruby i musiałem kupić czujnik PAS rozkładany, bo bym nie był w stanie pod nakrętkę supportu tego wsadzić - tak w ogóle to nie mam takiej nakrętki... Żeby było trudniej, to się okazało, że korba przyciska tarczę i się blokuje. Musiałem szlifować korbę. Kupiłem silnik na wolnobieg, bo przecież tak stary rower na pewno ma wolnobieg. A tu niespodzianka - miałem kasetę ;) Na szczęście konwersję robiłem 2 lata temu, a wtedy wolnobiegi miały jeszcze normalne ceny ;) Polecam zakup zestawu ze złączkami juliet - wodoodpornymi. Przynajmniej nie było problemu z nakrętką :)
No dokładnie taki rower posiadam od 2000 roku. Chociaż technicznie została z niego tylko rama, to nadal jest ten 22 letni już rower. I nawet zastanawiałem się ostatnio nad dorobieniem do niego napędu elektrycznego.
Te czujniki obrotu zazwyczaj widuję zamontowane po stronie zębatek. Więcej roboty, ale myślę, że mniejsza szansa przypadkowego uszkodzenia butem czy o podłoże w razie upadku. A baterii wyżej też nie podciągniesz, bo jednak musi zostać trochę miejsca, żeby ją wypiąć. Ile waży cały zestaw bateria+silnik+kabloza? Hamulce wyrabiają?
Jeżdżę elektrykiem do pracy przez cały rok. Trasa 7km przez las, a po drodze bardzo stromy podjazd. Taki silnik przy 30 stopniowych upałach to zbawienie bo zwykłym rowerem po podjezdzie dojezdzalem spocony jak świnia, a zimą jak człowiek jeszcze rano nie rozbudzony naprawde ciezko bylo przebijac sie przez 10cm sniegi, teraz jadę i się nie zastanawiam czy dam radę. Koszt utrzymania póki co prawie zerowy. Łańcuch/napęd mam rudy i zajechany totalnie bo nie chce mi sie go codziennie po mokrym dniu smarować. Na normalnym rowerze nie dało by się jechać przy takich oporach, a tutaj I tak silnik robi całą robotę i praktycznie nie muszę tracić czasu na zajmowanie się rowerem. Ważne żeby kupić dobrej jakości baterię. Moja przeżyła już 6 lat ostrej eksploatacji po górach i chyba powoli zaczyna umierać ale i tak jestem w szoku bo myślę że może mieć nabite już w okolicach 700-900 cykli ładowania gdzie przez producenta deklarowane jest 500.
Film 4 miechy temu - czy można prosić o jakiś review po tym czasie? Czy chiński zestaw działa, czy coś się wysypało? Zasięg sensowny? Jakieś nowe problemy w porównaniu do gotowca? I jeszcze jedno pytanko: czy ten zestaw ma odzysk energii przy hamowaniu? Teoretycznie nie ma przeszkód, skoro jest czujnik na hamulcu.
@ Tak - przejchałęm na raze 6km, więc jeszcze nie mam pełnego obrazu - ale wstępny efekt b. zadowalający. Podsumuję uwagi i dodam fotki na jakimś blogu i podrzucę link. Aktualnie staram się dorobić lepsze pudło na sterownik - bo to, co przychodzi w zestawie jest OK, ale nie dedykowane - przez co puszka lata po nim - lub wisi na kablach. Postaram się dodrukować puszkę, gdzie upchnę powstały kłębuszek. Potwierdzam, co Szajbajk wskazał - nakrętka zamontowana bez sensu, nie przechodzi przez nią wtyczka. I potwierdzam ponownie: naprawa jest banalna, trzeba pamiętać tylko, aby zrobić 2-3 fotki kabli przed rozpięciem, aby nie zepsuć kolejności. Nie zgdzam się z Szajbajkiem w kwestii odwracania pudełka - będziemy mieć dziurę na deszczówkę od góry - niby sam sterownik wygląda na szczelny, ale po co kusić los. Najważniejsza uwaga - to jest do konwersji rowerów z wolnobiegiem - jeśli ktoś m kasetę - też nie m,a tragedii - musi tylko liczyć się z dokupieniem odpowiedniego wolnobiegu → ok. 70zł. U mnie nie trzeba było odkręcać nakrętki mufy supportu - PAS porzyjemnie wchodzi na styk. Zdjęcie korby było u mnie prostsze niż na filmiku, ale też rower może i ma 20 lat, ale max 1000km przejachane, a najpewniej dużo mniej - więc korba nie utknęła. Zalałem też WD na dzień przed rozbiórką, to też pewnie też pomogło. Największą bitwę stoczyłem z wolnobiegiem, bo ktoś go 20lat temu skręcił na sucho, więc się niemal zasapawał na zimno. Pewnie "zawodowi" mechanicy tradycyjnych rowerów, mają na to swoje myki. Nawiercałem tę plastikową osłonkę - aby ponownie zalać WD. Klucz do wolnobiegu + nasadka 24 + młotek + dużo samozaparcia i szczęśliwi sąsiedzi, a finalnie przedłużka z ""żabki" → i poszło.
A może odcinek o ROZBIERALNYCH kasetach? Z kasetami jest taki problem, że są drogie, a najczęściej używane zębatki szybko się zużywają, a wymieniać trzeba je całe! U mnie najczęściej używane zębatki to te od 4 do 6 (przy kasecie 8-rzędowej). Najbardziej zużywa się 5-ta. Zauważyłem, że u kolegów z pracy jest tak samo. I przypuszczam, że u większości rowerzystów też! Wymienianie całych kaset z powodu jednej zębatki to nie jest EKOLOGICZNE, ani rozsądne z innych względów.
Na te kable na ramię można kupić rożne peszle osłony w każdym sklepie elektrycznym lub markecie budowlanym i ładnie to opakować schować i zabezpieczyć mógłbyś to dopracować
Super filmik. Zastanawiam się czy nie lepszym rozwiązaniem był by silnik na przód. Co sądzisz? - odciążył by trochę tył - zrobił by z roweru 2x2 ;) Odnośnie sterownika - myślę, że schludnym rozwiązaniem będzie schowanie go do narożnej sakwy razem z całym bałaganem kabli.
Generalnie silnik na przodzie daje efekt bardziej ciągnięcia, niż pchania; przy zakrętach odrobinę wyczuwalne, bo "podbiera" rower spod użytkownika. To najmniej polecana wersja i nie tylko przez ten efekt, ale czysto użytkowo działa ok.
Szaju a teraz pytanie za 100pkt. - co sadzisz o firmie CTM? Maja dobre ramy? Która z nich ma charakter rekreacyjnego MTB? I na jakich kołach rowerek dla osoby o wadze 115kg. Chce zakupić rower na 29" kołach ale dowiedziałem sie że przy mojej wadze lepiej 27,5". Co o tym sądzisz?? Pozdrawiam
Drogi Szajbajku. Naważyłeś piwa to teraz pomóż mi to wypić :) wchodzę w ten świat rowerowy i znalazłem pierwszą szosę dla siebie. Merida Scultura 500 na szczękach za 5 tys...niby na ultegrze ale korba i kaseta po za grupowa....pytanie brać czy elementy po z grupowe będą miały wplłw na mój rozwój kolarski? czy lepiej dołożyć i kupić coś na kompletnej 105? z gory dziękuję za fachową poradę.
No niestety ciągle za drogo. Ja wybieram motocykl 125 Udało mi się kupić używanego za 2tys Choć teraz ceny oszalaly Przesiądę się na rower jak cena będzie połową używanej 125ki
Mam taki sam czujnik hamulca gdybyś zamontował nie za pomocą taśmy klejącej i dał parę podkładek pod magnes i przykręcił małym wkrętem czujnik by działał pole magnesu jest za daleko i sensor go nie "widzi"
Fajny bajer, ciekaw jestem czy jest coś podobnego do fatbike bo mam jeden stalowy z potencjałem do przeróbki tym bardziej że ciągnę nim czasem przyczepę z modelem RC. Całość waży 50 kg i wierzcie mi nawet krótkie trasy potrafią wepchnąć nogi tam skąd wyrastają xD
Fajna sprawa ale mój góral ma amortyzator z tyłu co trochę komplikuje sprawę i wolałbym zostać na tarczowych hamulcach czy nie trzeba będzie rozginać ramę z tyłu by wszystko się zmieściło?
Posiadam Scott Yecora 7005 19' malowanie żółto-czarne, na aluminiowej ramie i osprzęcie Shimano STX i Alivio. Oprócz siodła wszystko w oryginale. Jeździ do dzisiaj. Wheeler z filmu wygląda jak Scott, czy te firmy współpracowały ze sobą?
1500, kłopot z gwarancją, konieczność ingerencji w rower, konstrukcja nie przewidziana do zadanych jej obciążeń. Hm... Przy cenie używanego m-bike 7 e-bike w okolicach 2-3k (nowy 4,5k) nie tak oczywisty wybór. Ja brałbym coś z gwarancją, choć rozumiem, że niektórzy wolą ruletkę.
Używki w tych pieniądzach nie kupisz (a już na pewno nie z gwarancją). Posiadając starszy rower taka konwersja to tylko 1000 zł i 2 godziny zabawy z kabelkami.
Myślę, ze poruszyłeś główny temat. Jak ktoś ma kupić rower, aby go przerobić to polecam poszukać e-bike'a od razu. Sam po stwierdzeniu, ze musze włożyć trochę w moją konę ZANIM ją przerobię na elektryka spowodował, że kupiłem w promce Rockridera est500. Jednak jeśli już masz fajny rower to zrobienie konwersji to fajny pomysł. Będę tak konwertował np. rower mojej żony.
To są lepsze rowery od współczesnych podobnych. Współczesne rowery to marketing a ich ceny to lekko mówiąc są przeszacowanie. Dlaczego za rower mam np zapłacić 20 tys zł i za silnik samochodowy tyle samo czy nie widzicie tutaj że ktoś robi ludzi w balona.
najlepsze jest to że silniki elektryczne są proste i dość tanie a wszystko co je ma jest w kij drogie. za kilka lat jazda elektrykiem będzie tak droga jak dziś jazda starym dieslem
@@portomare648 czyli tam, gdzie to jest najważniejsze ;) Co do innych kosztów to koszty przeglądu technicznego i samej instalacji możemy pominąć. Krążą opinie, że LPG niszczy silnik - to akurat jest kwestia silnika i samej instalacji. Osobiście nie spotkałem się z tego typu problemem ani razu przez kilkanaście lat eksploatacji tak zasilanych silników (z czego jeden śmigał na niej 8 lat, przy czym w moich rękach przez lat 5 i ponad 100k km. Buda zdechła, a silnik jeździ w kolejnym saabie i cieszy właściciela). Największy minus LPG to zakazy wjazdów na parkingi podziemne i hale garażowe.
Zestaw z linka jest BEZ BATERII czyli tak na prawdę trzeba wyłożyć minimum 3000 zł na tą zabawę. Parę stówek więcej i mamy nowy rower elektryczny. BEZ SENSU!!!!
Polecam Tongsheng, super naturalne uczucie, można sterować wspomaganiem tylko regulując siłą pedałowania. Dzięki temu w zasadzie do jazdy miejskiej czujnik zmiany przełożeń czy hamulców jest niepotrzebny.
@@tgielbutowicz Dzięki za podpowiedź. W sumie Tongsheng zbiera więcej pozytywnych opinii niż Bafang. Mam dwie trekkingowo crossowe hybrydy i jeden z nich będzie niedługo elektrykiem.
Zdecydowanie Bafang. Tsdz w porownaniu wypada jak zabawka. Glosniejszy o 30%, awaryjniejszy o 50. Czujnik nacisku fajna sprawa, ale wykonany jest ze slabej jakosci stopu, wiec znane sa przypadki pekania. Bbshd Po przejechaniu 5000 mil nie ma objaw zuzycia (jedynie farba sie luszczy z karterow).
Generalnie jeżdżenie ebajkiem który nie posiada czujników nacisku daje mało "rowerowej" frajdy. To dobre narzędzia do dojazdu do pracy czy po zakupy. Ale czucie jazdy jest słabe.
Jest inne, trzeba się oswoić i trochę nauczyć, kwestia paru dni. Siłę wspomagania fajnie się reguluje w zakresie 1-5. Jak masz ochotę to możesz porządnie się zmęczyć ale fakt- jest nieco inaczej.
Są dostępne MIDy - czyli silnik montowany w supporcie (powiedzmy). Jednak przejechałem się takim MIDem farbycznym po górach (z wypożyczalni) - i moim zdaniem ma on systemowy trudny do zaleczenia problem: silnik ciągnie cały czas - więc podczas zmiany biegów pod górę - napęd po prostu brzydko strzela. Musiałyś rozpędzić się, przestać pedałować na 2s, aż sterownik wyłączy silnik, zmienić bieg - i na nowo. Z kolei silnik elektryczny nie bardzo potrzebuje biegów sam w sobie - bo ma charaketerystykę liniową (_obroty_ vs. _moment_) - więc w interesującym większość osób zakresie - będzie pracował jak trzeba. Są też silniki na przednie koło, Szajbajk ma o tym filmik.
@@maciejsojka4591 Czujnik hamulca powinien bez rozpoczęcia hamowania bezzwłocznie wyłączać zasilanie silnika na czas potrzebny do zmiany przełożenia.To kwestia precyzyjnego znalezienia położenia magnesu i kontakronu. U mnie magnes z dziurką jest przymocowany drutem do linki tylnego v-breka a kontrakton do ramy za pomocą odpowiedniego kawałka dętki.
Witam ktoś wie czy są już jakieś serwisy które zrobią to za mnie. Jestem ze Szczecina, szukalem i nic na razie nie ma,. 2 pytanie jeśli mam kolo 29 to znajdę takie samo duże czy będzie problem???
Mam 40 letni rower klasyk jest to mój rower na codzień i chciałbym go przerobić na elektryczny ale w taki sposób by go nie uszkodzić jest taka możliwość
Powie mi może ktoś jak to jest z bidonami od green cell? Robią bidony 48v ale do 250W? Rozumiem że taka bateria nie wyrobi z silnikiem 1000/2000W? Widzę że niektórzy sprzedają te baterie do zestawów właśnie z takimi silnikami ale na stronie green cell jasno pisze ze 250W pytanie jak jest w rzeczywistości, jaki to ma BMS
@@PermanentnyZespolTourettea A udowodnisz to, że nijaki "suweren" dał temu komuś mandat społeczny? Wątpię, bo nikt nie jest w stanie okazać swojego mandatu społecznego.
Zbytek łaski przy tym zestawie ;) 250-350W nie obróci osi na dobrze złożonym rowerze, przy normalnym użytkowaniu. Przy 500W już by się przydało, a powyżej obowiązkowo ;)
Pytanie z czystej ciekawości, bo na razie nie planuję roweru elektrycznego: Czy ktoś robi rowery na baterie od elektronarzędzi? No bo skoro są np piły łańcuchowe, czy kosiarki do trawy - to wydaje mi się, że rower też mógł by mieć sens.
@@marcinzytka7791 Zgoda, ale trudno mi sobie wyobrazić sytuację: dzisiaj jadę do pracy, to włożę ogniwa do roweru, w sobotę będę montował szafkę, to je przełożę do wiertarki ;P
Nie pamietam czy to było Ehrle, ale mój kolega pracujący w hurtowni z elektronarzędziami dostał właśnie taki rower. Na baterie stosowane do elektronarzędzi. Nie było tego w sprzedaży tylko jako bajer dla kooperantów, ale tak, istnieje..
13:50 - nie oglądałem do końca,, ale przy okazji "Odwracam puszkę" - stworzyłeś warunki do zalewania wodą kontrolera.
Wszelkie otwory powinny być od dołu, zeby woda, raz, nie dostawała się, dwa, mogła swobodnie wypłynąć.
Fajny poradnik dla początkujących, dodał bym parę drobiazgów: dwie śruby bidonowe to trochę za mało do utrzymania dość ciężkiej baterii.
Dodatkowe trytki są spoko ale na chwilę - wcześniej czy później się porozciągają. Jak dużo jeździsz szutrowo-terenowo to warto zrobić dwa dodatkowe otwory i dodać nitonakrętki (nawet 4 dodatkowe) Na 4-6 śrubach będzie trzymać się pewnie i nie odpadnie w najmniej oczekiwanym momencie niszcząc przy okazji część instalacji. Kaszt żaden, bezpieczeństwo dużo większe, polecam ;) Dodatkowo warto wszystkie złącza zamknąć w dodatkowym małym pudełeczku i podczepić estetycznie gdzieś żeby nie lała się na nie woda. Trzecia bardzo ważna uwaga: pudełko na sterownik NALEŻY konkretnie ponawiercać z boków, ma być przeciąg w środku. To pudełeczko jest tylko gripem dla sterownika i nie ma żadnego znaczenia czy jest szczelne, sterownik sam w sobie jest hermetycznie zamknięty. Brak chłodzenia będzie powodował przegrzewanie sterownika, a w efekcie odcinanie zasilania. Dodatkowo w najniższym punkcie pudełeczka na sterownik nawiercić dwa otworki odwadniające. To samo w pudełeczku na złącza jeśli takie sobie zrobisz. To drobiazgi ale bardzo istotne jeśli chcesz bezpiecznie i bez niespodzianek śmigać konwersją i nie naprawiać jej co kilka dni ;)
Też tak uważam i też tak pomyślałem. Ciężka bateria w tylko na 2 śruby montowanym do ramy uchwycie to żart. Te otwory nie do takiego ciężaru zostały pomyślane/stworzone.
Jak już coś robić to z sensem i głową, i SOLIDNIE, a nie na chwil parę tylko ;) Po co się prosić o problemy na własne życzenie?
No, Szaju się tu nie popisał niestety. Ale i tak ogólnie, tutorial jest wporzo :) A najlepsze są, jak zwykle, komentarze :)
Fajnie by było jakbyś jeszcze przetestował w lekkim terenie rower. Powiedzmy 200-300 km tras po leśnych duktach, najlepiej górskich. Wtedy można by się dowiedzieć jak spisuje się ten zestaw w trudniejszej eksploatacji niż asfalt, jak odporny jest na drgania, czy szybkie zjazdy nie spowodują uszkodzeń, czy podczas długich, stromych podjazdów nie wyłącza się, nie przegrzewa...
Błędem jest montaż sterownika kablami do góry, gdyż wilgoć będzie spływać po nich do sterownika.
Ale ty jesteś mądry🤣🤣🤣🤣🤣
@@pennyyy311-su9sc gdyby nie tacy ludzie , nadal żyłbyś jak w 12 wieku .
Dlatego ja zawsze obcinam koncowki i wszystkie przewody lutuje, opcja 100x mniej awaryjna, wiem co mowie bo przerobilem kilkanascie rowerow , wiec lepiej poświęcić 2h wiecej ale nie miec nadmiaru kabli i same polaczenia sa bezpieczniejsze. Pozdrawiam
Fajna sprawa, niemniej jednak same elementy z baterią, wychodzą tyle co nowy rower elektryczny 26".
Baterię można dowolnie umieścić na ramie. Wystarczy w odpowiednich miejscach nawiercic otwory i wprasować nitonakrętki.
Nie potrzeba do tego żadnych specjalistycznych narzędzi, nie osłabiamy ramy.
Jest elegancko i bezpiecznie
Przejechałem na elektryku narazie 4000km wiosna lato jesień zima za każdym razem wsiadając na rower jest super frajda
Dzień dobry. Mnie interesuje zaplatanie koła 26" i inne rozmiary z silnikiem różnego rozmiaru w piaście. O obręczach, o szprychach, nyplach, siłę dokręceń,... I bardzo mnie interesuje dobór podzespołów koła do mocy silnika oraz jak ustalić piastę względem obręczy, by nie pozrywać szprych i nypli. Opony na inny temat.
Generalnie mnie interesuje zaplatanie kół różnego typu z różnego typu silnikami. Taki poradnik od A do Z.
;)
Zdrowia i powodzenia...
Pozdro.
Przemo (1979)
W latach '90-ych miałem Wheelera.
Wtedy osprzęt Shimano Altus C-10 robił robotę i wrażenie, bo mało kto widział taki osprzęt na oczy.
Bardzo pomocny film, ogólnie cały content na tym kanale jest merytoryczny ale i jednocześnie wiedza przekazywana jesy w bardzo przystępny dla laika sposób.
Przerobiłem tak swój rower 4 lata temu. Najlepsza decyzja w życiu. Na dojazdach 10km do biura (od drzwi do drzwi) oszczędzam ok 15 minut w porównaniu do samochodu, koszt przejazdu licząc w tym koszt energii, amortyzacji i parkingów jest jakieś 30..50 razy mniejszy od samochodu. Jak nie chcę się spocić albo wiozę 10 kg zakupów w sakwie to włączam wspomaganie, a jak chcę potrenować albo się rozgrzać to wyłączam wspomaganie i mam dodatkowe obciążenie treningowe. Przy zasięgu rzędu 100km na jednym naładowaniu mam pełną swobodę jazdy po całej mojej aglomeracji, wygląda na to że kolejnego samochodu już nie kupię, frajda i kondycja z jazdy takim rowerem jest o niebo lepsza niż stanie w korkach samochodem.
Najbardziej podoba mi się dodatkowe obciążenie treningowe🤣
Masz może porównanie czasowe dojazdu do pracy normalny rower vs elektryk?
jaki zestaw kupiles do przerobki ?
@@krzyq7163 obecnie nie ma takiego zestawu w sprzedaży, ale najbardziej zbliżony to zestaw medium z ebiker pl czyli silnik 1000W i bateria 14,5Ah
@@krzyq7163 Coś co obecnie nazywa się S2100 w ebiker pl z baterią 16Ah, ale teraz pełno jest podobnych zestawow.
Brawo Szajbak. Pokazałeś konwersję
Precyjnie i na temat aczkolwiek montaż sterownika wyjściem kabli do góry uważam za błąd ze względu na to że woda- tym przypadku- będzie łatwiej dostawać się do złączek oraz samego sterownika.
Ciekawy film. Brałem pod uwagę ten sam zestaw tylko z napędem w przednim kole 🙂
Odkąd raz się przejechałem🔥 ⚡konwersją ⚡ zaraz sprawiłem sobię swoją. Fajny odcinek ⚡Pozdrawiam Serdecznie 👍
Aż się łezka w oku kręci jak się widzi swojego pierwszego górala. Szacun za świetny pomysł. :)
Czy to Twój egzemplarz? Czy podobny?
@@lukaszp.3134 podobny
Ja bym ten kontroler umieścił w takiej torbie narożnej - trójkątnej. Wyglądało wy lepiej i przewody były by schowane w tej właśnie "torbie".
Świetna sprawa! Polecam każdemu jako alternatywę do samochodu. Sam korzystam z przerobionego roweru i dojeżdżam do pracy ok 16km w jedną stronę. W Warszawie jazda takim rowerem w godzinach szczytu to czas podobny (jak nie mniejszy) niż jazda samochodem, a tak trochę się poruszam i mam frajdę z jazdy.
Z tymi kablami do góry, to nie do końca dobry pomysł, bo woda będzie spływała po kablach do puszki. Generalnie konwersja, to fajny pomysł.
hak nr 4 - popukac mlotkiem lekko w korbe napinajac jednoczesnie srube sciagacza - dziala jak zloto bez tych wszystkich przedluzek i nadwyrezania gwintu.
Rozginanie widełek pod szerszą piastę to tylko w ramach stalowych! Co i tak jest dość ryzykowne. Trzeba przed zakupem sprawdzić OLD piasty z silnikiem. Nie do każdego roweru idzie zamontować tylny napęd a do wielu rowerów najsensowniejszy byłby albo napęd centralny przy korbie z pedałami, albo na przednie koło. Są jeszcze zestawy z silnikami montowanymi na tylnych widełkach, napędzające przez krótki łańcuch dużą zębatkę montowaną przez specjalne grube podkładki na szprychach i te są zarazem najtańsze.
Rama nie może mieć też podgięcia powiększającego przestrzeń na tarcze korby, rury odpowiedzą inaczej na nacisk - nauczyłem się już po fakcie. :')
Niestety chyba spora większość ram nie pozwoli się ładnie poszerzyć bez rwania włosów z głowy.
Śmiało można rozginac, nie siej paniki :)
@@-Monterek- Tylko w niewielkim stopniu i tylko w ramach stalowych! Na przykład Nexus 3 OLD 120mm można założyć w miejsce zwykłego torpeda żeby mieć biegi i to dość łatwo w granicach sprężystości ale Nexus 7 albo Nexus 8 OLD 135mm to już bym się nie odważył.
Hehe, normalnie mój góral, identyko :) co prawda u mnie z oryginału została tylko rama kiera i amortyzator, ale dalej robi kilometry 😎
Loki kabli ze sterownika dobrze jest owinąć folią, a następnie taśmą samowulkanizującą.
Przy czujniku hamulca w manetkach, magnesik można przewlec przez linkę i wtedy mieści się on wewnątrz manetki.
Bardzo ciekawy filmik. Mam podobny zestaw tylko na przednie koło ale frajda z jazdy np. po leśnych ścieżkach jest niesamowita. Uważam że największym problemem jest montaż czujników i ustawie całego komputera.
Moim zdaniem bardzo proste .Kupiłem zestaw na allegro i postępując zgodnie z instrukcją na TH-cam go skręciłem ,3 rok do pracy codziennie 3,2 km i z powrotem , oprócz tego na działke w sezonie 4 km.a nie wspomnę już o wczasach jak sam się wypuszczę w nieznane np. 30 km w jedną stronę -doznania niesamowite .Polecam z całego serca !!!!!.Jeszcze nic mi się nie zepsuło
Nie wiem czy dobrze zauważyłem Ale przy złapaniu gumy z tyłu i ściąganiu koła musimy wszystkie te kable rozpinać bo nie odpinają się one bezpośrednio od silnika zamontowanego w piaście Powodzenia !!!
Dlatego założyłbym do czegoś takiego opony bezpowietrzne Tannus.
@@gvertm3158 Dobry plan
Dętke da się wymienić bez rozpinania przewodów
W tej aukcji na alliexpres, którą podałeś jest opcja napędu przedniego koła. To byłoby ciekawe. Rower z napędem na 2 osie :-)
I ile by taki rower ważył 100kg + Twoja masa ?
Wszystko pięknie ale Szaju proponuję zamontować na oś tylnego koła blokadę obrotu silnika
Tak jest. Bo zaraz haki mimo, że stalowe szlag trafi. Przy zwykłym Nexus potrafi rozwalić - co dopiero przy silniku elektrycznym gdzie jest ileś setek watów.
A o co chodzi?
@@wojtektomczak5603 silnik w piaście dąży do napędzania koła, jednocześnie próbuje obracać osią w przeciwną stronę ale oś jest skręcona z hakami w ramie które w tym momencie przyjmują pewne obciążenie które może spowodować uszkodzenie ich, mam nadzieje że dobrze tłumaczę bo jestem w tym średni :)
na 350W a nawet 500W przy 48V nie jest konieczny. Lepiej mieć, ale sam jeździłem ponad rok bez na 1.5kW bez blokady i nie stało się zupełnie nic . Trzeba jedynie co jakiś czas podciągać śruby
@@Kasztan18m faktyczenie, jak kiedyś wziąłem jakiś stary rower i zacząłem generować duże obciążenie to koło z tyłu się tak przestawiło że tarło o ramę i nie dało się jechać (pomimo że było oczywiście przykręcone) (chodzi mi o to miejsce przykręcenia osi koła do ramy)
Żeby sprawdzić czy moc jest dobrze podłączona, to wykorzystuję funkcje "walk" czyli trzymam wciśnięty przycisk "minus". Jak kręci to jest ok. Zaletą jest to, że zadziała i bez manetki i bez czujnika obracania korbami PAS. 💪
Zobaczyłem tytuł i od razu się zainteresowałem, bo też mam 25 letniego górala. Odpalam film, a tam Wheeler :) Prawie taki jak mój! Widzę, że był problem ze ściągnięciem korby. Ja niestety nie jestem w stanie w ogóle odkręcić śruby i musiałem kupić czujnik PAS rozkładany, bo bym nie był w stanie pod nakrętkę supportu tego wsadzić - tak w ogóle to nie mam takiej nakrętki... Żeby było trudniej, to się okazało, że korba przyciska tarczę i się blokuje. Musiałem szlifować korbę. Kupiłem silnik na wolnobieg, bo przecież tak stary rower na pewno ma wolnobieg. A tu niespodzianka - miałem kasetę ;) Na szczęście konwersję robiłem 2 lata temu, a wtedy wolnobiegi miały jeszcze normalne ceny ;) Polecam zakup zestawu ze złączkami juliet - wodoodpornymi. Przynajmniej nie było problemu z nakrętką :)
No i jaki ten zasięg? Nadal czekamy. :)
Pozdrawiam!
Rzeczowo konkretnie to mnie się podoba :*
Tak patrzac przez koszty i estetyke tych dodatków na ramie to raczej nie ma tu rewelacji.
No dokładnie taki rower posiadam od 2000 roku. Chociaż technicznie została z niego tylko rama, to nadal jest ten 22 letni już rower. I nawet zastanawiałem się ostatnio nad dorobieniem do niego napędu elektrycznego.
O! 😀😀😀 Mój góral... nadal śmiga. Co prawda tylko rama i zaciski są oryginalne, reszta już wymieniona kilka razy ;)
witaj w klubie
900ZX kupiony w 2001 - wisi jeszcze u mnie w rowerowni, nie używałem od 3 lat :)
Super inspirujesz do majsterkowania z rowerem :)
Te czujniki obrotu zazwyczaj widuję zamontowane po stronie zębatek. Więcej roboty, ale myślę, że mniejsza szansa przypadkowego uszkodzenia butem czy o podłoże w razie upadku. A baterii wyżej też nie podciągniesz, bo jednak musi zostać trochę miejsca, żeby ją wypiąć. Ile waży cały zestaw bateria+silnik+kabloza? Hamulce wyrabiają?
Chyba wolałbym mieć po prostu skuter elektryczny a rower oprócz tego zwykły.
Kurczę, dalej teochę drogo to wychodzi, fabrycznych używanych można zacząć szukać w tej cenie
U taty w rowerze poziomym taki zestaw z 5-6 lat i działa . No nie dokładnie ten model ale ten system . Tymczasem monocykl elektryczny robi brrrrr :)
Wiele przydatnych rad😀 Dzięki!
Super !!!, jak zwykle .
Bardzo dziękuję i pozdrawiam
Jeżdżę elektrykiem do pracy przez cały rok. Trasa 7km przez las, a po drodze bardzo stromy podjazd. Taki silnik przy 30 stopniowych upałach to zbawienie bo zwykłym rowerem po podjezdzie dojezdzalem spocony jak świnia, a zimą jak człowiek jeszcze rano nie rozbudzony naprawde ciezko bylo przebijac sie przez 10cm sniegi, teraz jadę i się nie zastanawiam czy dam radę. Koszt utrzymania póki co prawie zerowy. Łańcuch/napęd mam rudy i zajechany totalnie bo nie chce mi sie go codziennie po mokrym dniu smarować. Na normalnym rowerze nie dało by się jechać przy takich oporach, a tutaj I tak silnik robi całą robotę i praktycznie nie muszę tracić czasu na zajmowanie się rowerem. Ważne żeby kupić dobrej jakości baterię. Moja przeżyła już 6 lat ostrej eksploatacji po górach i chyba powoli zaczyna umierać ale i tak jestem w szoku bo myślę że może mieć nabite już w okolicach 700-900 cykli ładowania gdzie przez producenta deklarowane jest 500.
Wd40 na napęd i łańcuch, nawilża i ochroni przed rdzą.
Hej, jaką masz baterię ?
Film 4 miechy temu - czy można prosić o jakiś review po tym czasie?
Czy chiński zestaw działa, czy coś się wysypało?
Zasięg sensowny?
Jakieś nowe problemy w porównaniu do gotowca?
I jeszcze jedno pytanko: czy ten zestaw ma odzysk energii przy hamowaniu? Teoretycznie nie ma przeszkód, skoro jest czujnik na hamulcu.
Zamówiłem - ma być 17 czerwca u mnie, pewnie w weekend założę. Zdam relację, co to warte.
@@maciejsojka4591 udało sie?
@ Tak - przejchałęm na raze 6km, więc jeszcze nie mam pełnego obrazu - ale wstępny efekt b. zadowalający. Podsumuję uwagi i dodam fotki na jakimś blogu i podrzucę link. Aktualnie staram się dorobić lepsze pudło na sterownik - bo to, co przychodzi w zestawie jest OK, ale nie dedykowane - przez co puszka lata po nim - lub wisi na kablach. Postaram się dodrukować puszkę, gdzie upchnę powstały kłębuszek.
Potwierdzam, co Szajbajk wskazał - nakrętka zamontowana bez sensu, nie przechodzi przez nią wtyczka. I potwierdzam ponownie: naprawa jest banalna, trzeba pamiętać tylko, aby zrobić 2-3 fotki kabli przed rozpięciem, aby nie zepsuć kolejności.
Nie zgdzam się z Szajbajkiem w kwestii odwracania pudełka - będziemy mieć dziurę na deszczówkę od góry - niby sam sterownik wygląda na szczelny, ale po co kusić los.
Najważniejsza uwaga - to jest do konwersji rowerów z wolnobiegiem - jeśli ktoś m kasetę - też nie m,a tragedii - musi tylko liczyć się z dokupieniem odpowiedniego wolnobiegu →
ok. 70zł.
U mnie nie trzeba było odkręcać nakrętki mufy supportu - PAS porzyjemnie wchodzi na styk. Zdjęcie korby było u mnie prostsze niż na filmiku, ale też rower może i ma 20 lat, ale max 1000km przejachane, a najpewniej dużo mniej - więc korba nie utknęła. Zalałem też WD na dzień przed rozbiórką, to też pewnie też pomogło.
Największą bitwę stoczyłem z wolnobiegiem, bo ktoś go 20lat temu skręcił na sucho, więc się niemal zasapawał na zimno. Pewnie "zawodowi" mechanicy tradycyjnych rowerów, mają na to swoje myki. Nawiercałem tę plastikową osłonkę - aby ponownie zalać WD. Klucz do wolnobiegu + nasadka 24 + młotek + dużo samozaparcia i szczęśliwi sąsiedzi, a finalnie przedłużka z ""żabki" → i poszło.
@@maciejsojka4591 i jak?
@@maciejsojka4591jak wrażenia po pół roku użytkowania? Właśnie się zastanawiam nad kupnem
Bardzo fajny pomysl-gratuluje!. Jesli mozna:- jaka moc silnika i jaki zasieg, predkosc
pozdrawiam
A może odcinek o ROZBIERALNYCH kasetach?
Z kasetami jest taki problem, że są drogie, a najczęściej używane zębatki szybko się zużywają, a wymieniać trzeba je całe!
U mnie najczęściej używane zębatki to te od 4 do 6 (przy kasecie 8-rzędowej). Najbardziej zużywa się 5-ta. Zauważyłem, że u kolegów z pracy jest tak samo. I przypuszczam, że u większości rowerzystów też! Wymienianie całych kaset z powodu jednej zębatki to nie jest EKOLOGICZNE, ani rozsądne z innych względów.
Pokazane ,jak zwykle profesjonalnie ,ale rower elektryczny póki noga podaje to zbędne ,jak dla mnie
Na te kable na ramię można kupić rożne peszle osłony w każdym sklepie elektrycznym lub markecie budowlanym i ładnie to opakować schować i zabezpieczyć mógłbyś to dopracować
Cześć.. Jak rower sprawuje się po takim czasie? Szukam takiego zestawu i ciekawi mnie jakość tego typu wynalazków.
Rasia ku górze 👍
Pozdrawiam
BATERIE najlepiej dać jak naj niżej bo mamy wtedy niżej środek ciężkości. a ten czujnik hamowania można było dać od dołu manetki
To strasznie drogo wszystko wyjdzie lepiej kupić GAZELLE z NL
Ile kosztował ten zestaw bo na Ali ostatnio są chore ceny
Na taki film czekałem
czemu tej puszki nie zrobią większej, żeby konektory mogły być schowane w środku + uszczelnienie na wyjściu kabli? 🤷🏼♂
Super filmik.
Zastanawiam się czy nie lepszym rozwiązaniem był by silnik na przód. Co sądzisz?
- odciążył by trochę tył
- zrobił by z roweru 2x2 ;)
Odnośnie sterownika - myślę, że schludnym rozwiązaniem będzie schowanie go do narożnej sakwy razem z całym bałaganem kabli.
Generalnie silnik na przodzie daje efekt bardziej ciągnięcia, niż pchania; przy zakrętach odrobinę wyczuwalne, bo "podbiera" rower spod użytkownika. To najmniej polecana wersja i nie tylko przez ten efekt, ale czysto użytkowo działa ok.
Czy czujnik obrotu można zamontować do korby typu Hollowtech II ?
owiń ramę owijką, zakryje to ładnie kable :D
hak trzeci i pokazane palcami 2 BRAWO !
Szaju a teraz pytanie za 100pkt. - co sadzisz o firmie CTM? Maja dobre ramy? Która z nich ma charakter rekreacyjnego MTB? I na jakich kołach rowerek dla osoby o wadze 115kg. Chce zakupić rower na 29" kołach ale dowiedziałem sie że przy mojej wadze lepiej 27,5". Co o tym sądzisz?? Pozdrawiam
ile kosztuje taki zestaw , czy to gotowy zestaw czy wszystko oddzielnie kupowa. jakieś linki można prosić
Drogi Szajbajku. Naważyłeś piwa to teraz pomóż mi to wypić :) wchodzę w ten świat rowerowy i znalazłem pierwszą szosę dla siebie. Merida Scultura 500 na szczękach za 5 tys...niby na ultegrze ale korba i kaseta po za grupowa....pytanie brać czy elementy po z grupowe będą miały wplłw na mój rozwój kolarski? czy lepiej dołożyć i kupić coś na kompletnej 105? z gory dziękuję za fachową poradę.
Jaki jest orientacyjny koszt wszystkich podzespolow? Czy warto dolozyc do silnika mid drive?
Szaju! Szykujesz zestaw na własną emeryturę? :-)
No niestety ciągle za drogo.
Ja wybieram motocykl 125
Udało mi się kupić używanego za 2tys
Choć teraz ceny oszalaly
Przesiądę się na rower jak cena będzie połową używanej 125ki
Polska juz droższa niż Szwajcaria i Norwegia...ale polak zepnie zwieracze i bedzie udawał ze wszystko jest ŁoKej
Cos to kupil za 2000 zl wsk 30 letnia , ?? Czy ?
@@tesla9936 Gadasz głupoty... Zobacz sobie na otomoto ceny skuterow i motocykli do 125, w cenie 2000 spokojnie ogarniesz jakis
Tylko że motocykl trzeba tankować i serwisować.
Zabawka dla bogatych.
Ciągle czekam na rower elektryczny dla szarego człowieka.
Mam taki sam czujnik hamulca gdybyś zamontował nie za pomocą taśmy klejącej i dał parę podkładek pod magnes i przykręcił małym wkrętem czujnik by działał pole magnesu jest za daleko i sensor go nie "widzi"
zastanawiam się nad konwersją swojego "górala". Czemu nie masz blokady przed przekręceniem się silnika? w innych konwersjach takie coś montują
Ja tam bym od razu tubeless montował ale to tylko moje fanaberie
Biorę go 👍
Fajny bajer, ciekaw jestem czy jest coś podobnego do fatbike bo mam jeden stalowy z potencjałem do przeróbki tym bardziej że ciągnę nim czasem przyczepę z modelem RC. Całość waży 50 kg i wierzcie mi nawet krótkie trasy potrafią wepchnąć nogi tam skąd wyrastają xD
Fajna sprawa ale mój góral ma amortyzator z tyłu co trochę komplikuje sprawę i wolałbym zostać na tarczowych hamulcach czy nie trzeba będzie rozginać ramę z tyłu by wszystko się zmieściło?
Witam mam pytanie jak to wygląda podczas jazdy w deszczu czy może się zepsuć?
Lekki deszcz - nic nie zepsuł.
No i jakie ma zasięgi na ładowaniu???
Czy ta bateria jest wodoszczelna?
Nie wyglada, by byla.
Lepiej na tylne kolo naped czy środkowy?
Posiadam Scott Yecora 7005 19' malowanie żółto-czarne, na aluminiowej ramie i osprzęcie Shimano STX i Alivio. Oprócz siodła wszystko w oryginale. Jeździ do dzisiaj. Wheeler z filmu wygląda jak Scott, czy te firmy współpracowały ze sobą?
nie interesuj sie
@accordE onone ciekawe pytanie
Wszystko fajnie, wszystko pięknie, tylko co gdy ma się standardowe miski suportu, które całe się wkręcają, jak wtedy umieścić czujnik obrotów?
1500, kłopot z gwarancją, konieczność ingerencji w rower, konstrukcja nie przewidziana do zadanych jej obciążeń. Hm... Przy cenie używanego m-bike 7 e-bike w okolicach 2-3k (nowy 4,5k) nie tak oczywisty wybór.
Ja brałbym coś z gwarancją, choć rozumiem, że niektórzy wolą ruletkę.
Pracując w serwisie sam wiesz, że ludzie za 50 PLN różnicy pójdą na bardzo duży kompromis :P
Używki w tych pieniądzach nie kupisz (a już na pewno nie z gwarancją). Posiadając starszy rower taka konwersja to tylko 1000 zł i 2 godziny zabawy z kabelkami.
@@pyciar za 1000 to Ty nawet porządniej baterii nie kupisz tylko jakiś śmietnik.
Myślę, ze poruszyłeś główny temat. Jak ktoś ma kupić rower, aby go przerobić to polecam poszukać e-bike'a od razu. Sam po stwierdzeniu, ze musze włożyć trochę w moją konę ZANIM ją przerobię na elektryka spowodował, że kupiłem w promce Rockridera est500. Jednak jeśli już masz fajny rower to zrobienie konwersji to fajny pomysł. Będę tak konwertował np. rower mojej żony.
śmiga śmiga tylko JAK DŁUGO POŚMIGA oto jest pytanie ro dwa trzy pięć dziesięć ?
Jaka moc silniczka? Przy samym pedałowaniu silnik nie stawia opòr?
To są lepsze rowery od współczesnych podobnych.
Współczesne rowery to marketing a ich ceny to lekko mówiąc są przeszacowanie. Dlaczego za rower mam np zapłacić 20 tys zł i za silnik samochodowy tyle samo czy nie widzicie tutaj że ktoś robi ludzi w balona.
najlepsze jest to że silniki elektryczne są proste i dość tanie a wszystko co je ma jest w kij drogie.
za kilka lat jazda elektrykiem będzie tak droga jak dziś jazda starym dieslem
@@DTomekkk akurat jazda starym dieslem to najtańsza opcja transportu...
@@portomare648 dyskusyjne, bo benzyna z LPG jest tu naprawdę mocnym konkurentem.
@@tomaszmikolcz3865 tylko przy dystrybutorze, i to w niewielu krajach
@@portomare648 czyli tam, gdzie to jest najważniejsze ;)
Co do innych kosztów to koszty przeglądu technicznego i samej instalacji możemy pominąć. Krążą opinie, że LPG niszczy silnik - to akurat jest kwestia silnika i samej instalacji. Osobiście nie spotkałem się z tego typu problemem ani razu przez kilkanaście lat eksploatacji tak zasilanych silników (z czego jeden śmigał na niej 8 lat, przy czym w moich rękach przez lat 5 i ponad 100k km. Buda zdechła, a silnik jeździ w kolejnym saabie i cieszy właściciela).
Największy minus LPG to zakazy wjazdów na parkingi podziemne i hale garażowe.
Zestaw z linka jest BEZ BATERII czyli tak na prawdę trzeba wyłożyć minimum 3000 zł na tą zabawę. Parę stówek więcej i mamy nowy rower elektryczny. BEZ SENSU!!!!
Tymczasem sensowny elektryk 25k. ;--;
Jak na 25lat to zadbany ten rower,wygląda spoko
Też mam zamiar przerobić hybryde na elektryka z middrive tylko jeszcze nie wiem który silnik byłby lepszy Bafang czy Tongsheng.
Polecam Tongsheng, super naturalne uczucie, można sterować wspomaganiem tylko regulując siłą pedałowania. Dzięki temu w zasadzie do jazdy miejskiej czujnik zmiany przełożeń czy hamulców jest niepotrzebny.
@@tgielbutowicz Dzięki za podpowiedź. W sumie Tongsheng zbiera więcej pozytywnych opinii niż Bafang. Mam dwie trekkingowo crossowe hybrydy i jeden z nich będzie niedługo elektrykiem.
Zdecydowanie Bafang. Tsdz w porownaniu wypada jak zabawka. Glosniejszy o 30%, awaryjniejszy o 50. Czujnik nacisku fajna sprawa, ale wykonany jest ze slabej jakosci stopu, wiec znane sa przypadki pekania. Bbshd Po przejechaniu 5000 mil nie ma objaw zuzycia (jedynie farba sie luszczy z karterow).
@SzajBajk Mam pytanko: Czy w Giant anyroad 2 można zamocować fotelik dla dziecka?
Koniec końców - opona na tylnym kole inna niż ta, po którą sięgałeś na ścianę....choć też Conti.
Generalnie jeżdżenie ebajkiem który nie posiada czujników nacisku daje mało "rowerowej" frajdy. To dobre narzędzia do dojazdu do pracy czy po zakupy. Ale czucie jazdy jest słabe.
Jest inne, trzeba się oswoić i trochę nauczyć, kwestia paru dni. Siłę wspomagania fajnie się reguluje w zakresie 1-5. Jak masz ochotę to możesz porządnie się zmęczyć ale fakt- jest nieco inaczej.
SUPER !!!
Czy są dostępne zestawy do rowerów z biegami w tylnej pieście? Może z napendem na przednie koło? Jest coś takiego?
Są dostępne MIDy - czyli silnik montowany w supporcie (powiedzmy). Jednak przejechałem się takim MIDem farbycznym po górach (z wypożyczalni) - i moim zdaniem ma on systemowy trudny do zaleczenia problem: silnik ciągnie cały czas - więc podczas zmiany biegów pod górę - napęd po prostu brzydko strzela. Musiałyś rozpędzić się, przestać pedałować na 2s, aż sterownik wyłączy silnik, zmienić bieg - i na nowo.
Z kolei silnik elektryczny nie bardzo potrzebuje biegów sam w sobie - bo ma charaketerystykę liniową (_obroty_ vs. _moment_) - więc w interesującym większość osób zakresie - będzie pracował jak trzeba.
Są też silniki na przednie koło, Szajbajk ma o tym filmik.
@@maciejsojka4591
Czujnik hamulca powinien bez rozpoczęcia hamowania bezzwłocznie wyłączać zasilanie silnika na czas potrzebny do zmiany przełożenia.To kwestia precyzyjnego znalezienia położenia magnesu i kontakronu.
U mnie magnes z dziurką jest przymocowany drutem do linki tylnego v-breka a kontrakton do ramy za pomocą odpowiedniego kawałka dętki.
Witam ktoś wie czy są już jakieś serwisy które zrobią to za mnie. Jestem ze Szczecina, szukalem i nic na razie nie ma,. 2 pytanie jeśli mam kolo 29 to znajdę takie samo duże czy będzie problem???
placiles clo za ta przesylke jak to wyglada 🤔🤔
Mam 40 letni rower klasyk jest to mój rower na codzień i chciałbym go przerobić na elektryczny ale w taki sposób by go nie uszkodzić jest taka możliwość
Może zostaw go sobie w takim stanie w jakim jest a do konwersji kup zwykły używamy rower za parę stówek
@@cezar1us2 właśnie doprowadzam go do stanu jak wyszedł z fabryki choć jest bardzo trudno bo w Europie nie ma do niego części
z lat 90 toż to połowa szmelcu z Niemiec i Holandii jest
Szaju może jakiś vlog w terenie ?
Powie mi może ktoś jak to jest z bidonami od green cell? Robią bidony 48v ale do 250W? Rozumiem że taka bateria nie wyrobi z silnikiem 1000/2000W? Widzę że niektórzy sprzedają te baterie do zestawów właśnie z takimi silnikami ale na stronie green cell jasno pisze ze 250W pytanie jak jest w rzeczywistości, jaki to ma BMS
może dlatego że według prawa nie wolno mieć więcej niż 250w
Wow. Akumulator jest w zestawie? Na Ali z linku nie mogę tego wyczytać a w zdjęciach nie ma. Super pomysł :)
Czemu nie montujesz manetki? To jakoś prawnie zabronione w PL?
nie możesz używać manetki w Polsce, jedynie do startu z tego co kojarzę, ale to też taki śliski temat
Używać nie możesz ale zamontowana może być.
@@execor9764
"[...] skąd ktoś ma autoryzację do kwestionowania naszych praw?"
@@PermanentnyZespolTourettea
A udowodnisz to, że nijaki "suweren" dał temu komuś mandat społeczny?
Wątpię, bo nikt nie jest w stanie okazać swojego mandatu społecznego.
jaki to rozmiar ramy mozesz podac wymiary trujkata w cm, dziekuje
Ja bym jednak obrucił puszkę kablami w dół lepiej to wygląda i woda do środka nie wpada
Zabrakła jednego BARDZO ważnego elementu... - blokady obrotu osi silnika...
Przy tej mocy ? Oszalałeś ?
Zbytek łaski przy tym zestawie ;) 250-350W nie obróci osi na dobrze złożonym rowerze, przy normalnym użytkowaniu. Przy 500W już by się przydało, a powyżej obowiązkowo ;)
Pytanie z czystej ciekawości, bo na razie nie planuję roweru elektrycznego:
Czy ktoś robi rowery na baterie od elektronarzędzi? No bo skoro są np piły łańcuchowe, czy kosiarki do trawy - to wydaje mi się, że rower też mógł by mieć sens.
Te same ogniwa tam są tylko więcej sztuk
@@marcinzytka7791 Zgoda, ale trudno mi sobie wyobrazić sytuację: dzisiaj jadę do pracy, to włożę ogniwa do roweru, w sobotę będę montował szafkę, to je przełożę do wiertarki ;P
@@Akrub1979 Miałem na myśli rodzaj pojedynczego ogniwa
litowego 3,7V niż zmontowaną baterię.
Nie pamietam czy to było Ehrle, ale mój kolega pracujący w hurtowni z elektronarzędziami dostał właśnie taki rower. Na baterie stosowane do elektronarzędzi. Nie było tego w sprzedaży tylko jako bajer dla kooperantów, ale tak, istnieje..
@@piotrpietrzkiewicz Miło widzieć, że to, co mi przyszło do głowy nie było takie całkiem bez sensu 🍻