Dlaczego paproć marnieje? Błędy w uprawie popularnej paprotki nefrolepis

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 3 พ.ค. 2023
  • Paproć nefrolepis jest niezwykle piękna i dekoracyjna. 💚 Jak ją uprawiać? To temat dzisiejszego filmu z cyklu "Dom Pełen Kwiatów". 💚
    Nefrolepis to gatunek paproci, którą już od dawna uprawiamy w naszych domach. Mówiąc paproć, często mamy na myśli właśnie tę roślinę. Występuje ona w różnych odmianach, które różnią się od siebie nieco kształtem liści, wielkością i pokrojem. Ale wszystkie mają liście łukowate, wyrastające z gęstej rozety. Nefrolepis pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki, Australii czy Afryki i bardzo dobrze rosną również w domowych doniczkowych warunkach.
    Dla jednych paprocie te są dość trudne w uprawie, dla innych zupełnie bezproblemowe. Dobrze czują się ustawione np. w kuchni lub łazience, pod warunkiem, że są to pomieszczenia dostatecznie jasne.
    Bo nefrolepis najlepiej rośnie w miejscu jasnym, ale o świetle rozproszonym, tam gdzie promienie słońca nie będą padać bezpośrednio na liście. Zimą roślina ta może stać nawet przy samym oknie, ponieważ dzień jest krótki, a słońce nie przygrzewa mocno, ale latem musimy na to zwrócić szczególną uwagę. Nadmiar światła może powodować żółknięcie i usychanie liści w bardzo szybkim tempie. Można dla niej znaleźć miejsce np. metra lub dwa metry od okna. Przy niedoborze światła można z kolei zaobserwować drobnienie liści, a z czasem roślina może nawet zupełnie przestać rosnąć i zmarnieć.
    Nefrolepis cały rok dobrze czuje się w temperaturze pokojowej naszych mieszkań, z tym że od wiosny do jesieni, w czasie jej wegetacji może być to temperatura nieco wyższa od 18 do 23 stopni Celsjusza, a zimą nieco niższa od 18 do 15 stopni Celsjusza.
    Kluczem do sukcesu w uprawie tej paproci jest wilgotność podłoża i powietrza. Nefrolepis musi mieć stale lekko wilgotne podłoże, warto też dbać o regularne zraszanie liści lub zadbać o nawilżanie powietrza w pobliżu rośliny.
    Nie powinno się dopuścić nawet do chwilowego przesuszenia bryły korzeniowej tej paproci, bo może tego nie przetrwać. Regularne podlewanie niewielkimi dawkami wody to podstawa pielęgnacji paproci. Z drugiej strony, nie możemy też zanadto zalewać rośliny, ponieważ wtedy korzenie mogą zacząć zagniwać. Roślinę tę przesadzamy, gdy korzenie całkowicie już wypełnią doniczkę, najlepiej wiosną. W sklepach ogrodniczych dostępne są specjalne podłoża do paproci, których warto w tym celu użyć.
    Podczas przesadzania możemy paproć także rozmnożyć. Nefrolepis może być też rozmnażany z zarodników, ale w warunkach domowych zdecydowanie bardzie sprawdza się metoda poprzez podział rozrośniętych już okazów.
    W naturze paproć ta rozrasta się poprzez rozłogi i tak samo dzieje się w jej uprawie doniczkowej, jeżeli nefrolepis ma ku temu sprzyjające warunki. Jeżeli chcemy go rozmnożyć, wystarczy wtedy taki przyrost oddzielić od reszty rośliny i posadzić oddzielnie. Najlepiej taką operację przeprowadzić wiosną, na początku okresu wegetacyjnego rośliny. Nową sadzonkę umieszczamy w nowej doniczce i świeżym podłożu na takiej samej głębokości, na jakiej rosła do tej pory. Paproć ta jest dość wrażliwa na uszkodzenia korzeni, stosunkowo długo się potem regeneruje, dlatego starajmy się być możliwie delikatni podczas jej rozmnażania czy też przesadzania.
    Nefrolepis rzadko choruje, żółknięcie i usychanie liści jest najczęściej wynikiem nieprawidłowości w uprawie, przesuszenia lub złego stanowiska. Mogą się jednak pojawić żerujące na niej szkodniki, m.in. przędziorki, tarczniki, mszyce, a w glebie larwy ziemiórek. Z uwagi na to, że paprocie muszą mieć stale wilgotne podłoże, ziemiórki często właśnie te rośliny atakują i w tych doniczkach się rozmnażają. Owady te, to muchówki, drobne, mają czarny kolor, jedną parę przezroczystych skrzydeł i długie czułki. Żyją ok. tygodnia. Ich dorosłe osobniki nie są groźne dla naszych roślin. Inaczej jest z larwami, które żywią się korzeniami. Zjadają delikatne, miękkie korzenie czy włośniki korzeniowe, co może osłabić wrażliwsze okazy i niekorzystnie wpłynąć na ich zdrowie i wygląd.
    Larwy mają długość 5-7 mm, są walcowate, beznogie, przezroczyste, z widocznym przewodem pokarmowym i czarną, błyszczącą głową. Często trudno je dostrzec. Jeżeli podejrzewamy, że podgryzają one naszą paproć lub żerują na innych domowych roślinach doniczkowych, możemy zastosować preparat do zwalczania szkodników gryząco ssących, w tym szkodników glebowych, naturalnego pochodzenia, który działa wgłębnie na roślinie, krążąc z jej sokami nawet do 10 dni.
    I to wszystko na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Dom Pełen Kwiatów” oraz pozostałych filmów na kanale „OGRÓD NA CO DZIEŃ.
    Linki :
    Facebook : / izabella.schick
    Blog : ogrodnacodzien.pl/
    Instagram : / ogrod_na_co_dzien
    NEEMAZAL www.ogrodomi.pl/neemazal-t-s-...
    #paproć #paproc #paprocie #nefrolepis #rośliny #roślinydoniczkowe #roślinywdomu #rosliny #roslinydomowe #ogrod_na_co_dzien #poradnik #porady #porada
  • แนวปฏิบัติและการใช้ชีวิต

ความคิดเห็น • 27

  • @mainecoon4959
    @mainecoon4959 หลายเดือนก่อน +2

    W końcu zrozumiałam o co im chodzi, tylko łazienka lub kuchnia 🌿🌿

  • @Joanna-hr6zw
    @Joanna-hr6zw 11 หลายเดือนก่อน +2

    Najlepszy ze wszystkich na youtubie film o paproticzkach😘

  • @bogumianowak6025
    @bogumianowak6025 ปีที่แล้ว +3

    Dzięki 👏 jak zawsze 🙏 pełna profeska pozdrawiam serdecznie i miłego dnia ☀️☕😀😘

  • @elzbietajablonska9807
    @elzbietajablonska9807 ปีที่แล้ว +2

    Dziękuję Pani za wyczerpujące informacje dot.roslin które kocham.

  • @paweszczepanowski5813
    @paweszczepanowski5813 ปีที่แล้ว +2

    Ale mi trafiasz ostatnio z tematami Iza,normalnie szok.Dzieki jak nie wiem co.🤩🤩🤩😍😍😍💕💖💝💘❤‍🩹❤🧡💛💚💙💜🤎🤍🪴🪴🪴😘😘😘

  • @mirosawurbanski7504
    @mirosawurbanski7504 ปีที่แล้ว +2

    Mam na talerzu bez podłoża( w mchu), lubi wilgoc i teraz po trzy paleczki obornika bydlęcego wkładam w mech; nie śpiewają ale są zielone na maksa 🤗🍀👍

  • @izabelawencel6889
    @izabelawencel6889 ปีที่แล้ว +3

    Paprotka jest przepiękna 🥰taka skromna wizualnie ,a za razem dostojnie wygląda w pomieszczeniu … nadając mu uroku… jest wymagająca, dlatego Wielki pokłon dla każdego właściciela 👏👏👏🫶👍👍👍

    •  ปีที่แล้ว +1

      💚

  • @przemysawwicek4496
    @przemysawwicek4496 ปีที่แล้ว +2

    Pozdrawiam 😀

  • @dorotastachura2307
    @dorotastachura2307 ปีที่แล้ว +1

    A myślałam, że paprotka jest bezobsługowa😅
    Pozdrawiam serdecznie 🤗

  • @THE_BALLER49
    @THE_BALLER49 ปีที่แล้ว +1

    fajne

  • @TeresaFurgal
    @TeresaFurgal ปีที่แล้ว +1

    Dzień dobry I dziękuję bardzo. Czuj duch

  • @irena9380
    @irena9380 ปีที่แล้ว +1

    ❤❤❤❤❤🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸

  • @zielonegroszki
    @zielonegroszki ปีที่แล้ว +1

    😊

    •  ปีที่แล้ว +1

      😊

  • @hanyape
    @hanyape ปีที่แล้ว

    filmik ciekawy i ładnie zmontowany :), natomiast bardzo irytują wstawki z animacją polubienia i subs., odnosząc efekt odwrotny od zamierzonego :(

  • @lucynap9259
    @lucynap9259 ปีที่แล้ว +1

    te ziemiórki są fatalne wizualnie 👎nie lubię robactwa😉ale paprotki są ładne i pożyteczne, jonizują powietrze i działają relaksująco😇

  • @simonapl4644
    @simonapl4644 ปีที่แล้ว

    Czy paprotka może być bez podstawki tak jak na filmie?

  • @sylwianowak6236
    @sylwianowak6236 3 หลายเดือนก่อน

    co zrobić suchymi łodygami , paproć ma ich bardzo dużo ,jest opleciona tymi łodygami

  • @elzbietanoga4185
    @elzbietanoga4185 ปีที่แล้ว +2

    Witam mam pytanie wreszcie daje rade hofowac paprotke ,ale wydaje mi sie ze gubi ladny zieliny kolor ,dalam troche zelaza i nawoze bio humusem czy cos jeszcze mozna zrobuc dziekuje 💚💚🌿

    •  ปีที่แล้ว +1

      Można jeszcze sprawdzić czy miejsce jej odpowiada 🙂 Czy nie jest za jasne lub za ciemne. Pozdrawiam!

    • @elzbietanoga4185
      @elzbietanoga4185 ปีที่แล้ว

      @ dziekuje pozdrawiam💚🌿

  • @ewawisniewska427
    @ewawisniewska427 ปีที่แล้ว +1

    Ja poległam w jej uprawie 😡

    •  ปีที่แล้ว

      😢

    • @ukisa3rdworld586
      @ukisa3rdworld586 5 หลายเดือนก่อน +1

      Ja tez. Mam wrazenie ze te sklepowe sa zaprogramowane zeby zgnic