ความคิดเห็น •

  • @Szammano
    @Szammano 12 วันที่ผ่านมา

    Świetny materiał

    • @Mazby2
      @Mazby2 11 วันที่ผ่านมา +1

      Dzięki

  • @roberts5664
    @roberts5664 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo fajnie tłumaczysz Mazby , latam od kilku dobrych lat i wszystko dajesz w punkt .Upcia

  • @PiotrSygutPL
    @PiotrSygutPL 2 ปีที่แล้ว +1

    👍

  • @januszobuchowicz4665
    @januszobuchowicz4665 ปีที่แล้ว +1

    Oglądam z lekką obawą że mi się nie uda ze względu na ograniczoną możliwość ganiania po startowisku ale do przyszłego roku to się zmieni jak nie polecę to Naczy że mnie niema

  • @wiech61
    @wiech61 2 ปีที่แล้ว +1

    Jak pomyślisz to nawet fajny temat zapodasz . Wyjaśnienie " zwrot z przechyleniem przeciwnym " w lataniu swobodnym gdzie prędkości są o wiele mniejsze niż w napędowym . Chodzi o to aby by nie topić wysokości to trzeba zakręcać na poziomo w miarę ustawionej paralotni , a w tym wypadku ciężar pilota musi znaleźć się pod środkiem wyporu albo najlepiej w kierunku do środka zakrętu . W normalnym zakręcie ciężar pilota znajdzie się chwilowo poza nim w kierunku na zewnątrz zakrętu , w pionowym rzucie paralotnia ma mniejszą powierzchnię co przyczynia się do większego opadania , ale nie robi wyślizgu na zewnątrz tylko ześlizg do środka zakrętu , przy płynnym wykonaniu obydwie połówki są równomiernie obciążone co skutkuje większą stabilnością skrzydła i bezpieczeństwem manewru zakręcania . Przy małych prędkościach w swobodnym można się pobawić , przy napędzie nie polecam . W dzisiejszych konstrukcjach są od tego końcówki skrzydła . W Paramani PPG przy odpuszczonych trymerach i zaciągnięciu lewej głównej sterówki skręcimy w prawo , na odwrót o zamierzonego kierunku ze względu na wzrost siły nośnej tej połówki wyniesieniu jej do góry i przechyleniu paralotni na prawo . Podobne dziwy wykorzystuje się przy ładowarkach linowych " wędkach" maszt 20 m liny około 50 m . po rzuceniu czerpaka nabraniu ładowanego materiału i przyciągnięciu ( osadniki ) podnosi się na odpowiednią wysokość i obraca koparkę tam gdzie stoi samochód wywrotka , manewr dość szybki ładunek na linie tworzy wahadło , zatrzymuje obrót ładowarki i masztu nad wywrotką trochę przed nią , a ładunek dalej siłą rozpędu się przemieszcza i gdy zrówna się prawie z wywrotką krótki obrót w tym samym kierunku nie przeciwnym i o dziwo ładunek staje w miejscu nie wahając się w jedną ani w drugą stronę , Wiechu

    • @Mazby2
      @Mazby2 2 ปีที่แล้ว +1

      ... z tą koparką dobre! ... ale muszę sobie rozrysować bo trudne...
      ".... W Paramani PPG przy odpuszczonych trymerach i zaciągnięciu lewej głównej sterówki skręcimy w prawo..." Paramania I Dudek ma w instrukcji nie dotykanie sterówek przy odpuszczonych trymach. Sterujesz stabilizatorami (2D)

  • @grzegorzczaban927
    @grzegorzczaban927 2 ปีที่แล้ว +2

    Zbyszku jako motoparalotniarz powiem tak ,początek świetny ,ale uważam że nieco odbiegłeś od tematu . W codziennym użytkowaniu my motoparalotniarze spotykamy się z " innym wahadłem " . Swoje spostrzeżenia wyrażę tylko na podstawie jednego skrzydła o profilu Reflex a mianowicie Burana na którym latam (poprzednie to skrzydło Advance Alpha i tam tak nie było ) . Lecąc w spokojnych warunkach wszystko jest ok , ale jeśli natrafię na zmienny wiatr skrzydło zaczyna się bujać na boki i tu jest odwrotnie niż z "prawdziwym wahadłem " ono się nie stabilizuje , a się pogłębia, lub jest takie samo . Potrafię sobie z tym radzić kontrując i przyhamowując skrzydło ale coś takiego występuje . Podejrzewam że to "zaleta "większości tego typu skrzydeł (niestety nie wszyscy się chwalą ale oglądając filmy widać że tak jest) . W przypadku skrzydeł Krzysztofa (tu mowa o Buranach ) Jest to spowodowane większą prędkością trymową (u mnie około 48 km/h na zaciągniętych trymerach i przy obciążeniu 5,7kg/m² ) . Zauważyłem że w takich samych warunkach Universal Dudka przy zaciągniętych trymerach ,pilot nie odczuwa takiego dyskomfort (kolega mówił :) ) a ja musiałem walczyć :) . Może dlatego jest taka obiegowa opinia ,że skrzydła Krzysztofa bujają , już tłumaczę się z tej wypowiedzi .Zazwyczaj inni się nie skarżą na swoje skrzydła bo , są to początkujący piloci i przez dłuższy czas latają na zaciągniętych trymerach a następnie się przyzwyczajają , ba znam takich którzy nigdy ich nie odpuszczają całkowicie (sądzę że mądrze ) i dlatego nie spotykają się z tym zjawiskiem .Są jednak tacy co przyznają mi rację ,że prawie każde skrzydło jeśli odpuści się trymery wpada w bujanie na boki . Na koniec podkreślę że to bujanie nie jest spowodowane przez pilota ,leci on ze stałą prędkością obrotową silnika i nie "bawi się sterówkami " .,ba ja je prawie cały czas mam w ręku , jednakowo "napięte "

    • @Mazby2
      @Mazby2 2 ปีที่แล้ว +3

      Film omawia latanie swobodne. Aerodynamika Paralotni z Napędem to zupełnie inny temat, inne zjawiska i będzie wkrótce.
      Mówimy o wahaniu w osi ciężaru pilota. Skrzydło buja nie z powodu prędkości tylko z braku elementów hamujących to bujanie. Skrzydła Air-Sport mają mniejsze wypłaszczenie więc nie ma tam powierzchni przeciwstawiających się przesuwom bocznym. Większość skrzydeł jest wypłaszczone i posiada długie stabilizatory które działają jak hamulce. Skrzydła Advance mają stateczniki pionowe na krawędziach w tym samym celu. Z moich licznych obserwacji nie wynika by skrzydła Buran same wpadały w oscylację. Natomiast obserwując Ciebie zauważam tzw. "syndrom niecierpliwości". Gdy skrzydło nie reaguje natychmiast, pogłębiasz sterówkę. Skrzydło ma opóźnienie reakcji. Zbyt "niecierpliwe" działanie powoduje sprzężenie zwrotne dodatnie, czyli odwrotny do zamierzonego efekt, wzmaga amplitudę wahań. Gdybyś spróbował... nic nie robić , to bujanie ustanie.
      Ogłaszanie , że dane skrzydło ma wadę z powodu braku umiejętności pilota czyni szkodę.
      ps... Buran nie ma profilu Reflex ... tylko nazwę w celach komercyjnych...

    • @grzegorzczaban927
      @grzegorzczaban927 2 ปีที่แล้ว +1

      @@Mazby2 Buran Reflex posiada profil samostateczny tak opisuje go Krzysztof na swojej stronie . Dla mnie dowodem że posiada ono taki profil , jest to , że skrzydło nie "stoi " pod wiatr , w odróżnieniu do mojego poprzedniego skrzydła ,najwolniej na Buranie leciałem 30km/h a z wiatrem 75 km/h to na Alphie przy podobnej szybkości z wiatrem pod wiatr stałem prawie w miejscu . Zbyszku nie wiem czy miałeś okazję latać na tym skrzydle , ale ono samo wpada w oscylację (jak wiele skrzydeł ) . Przez parę sekund próbowałem nic nie robić , a że mam długie linki sterówki (na co zwrócił mi nawet Krzysztof uwagę) to w 100% nie ingerowałem w sterowanie skrzydłem , niestety dłużej się bałem . Na usprawiedliwienie napiszę że ja z tych strachliwych i każdy inny ruch niż do przodu powoduje że podwyższa mi się ciśnienie :) , zapewne dla innych to normalka i nie zwracają na to uwagi .Jednocześnie pragnę podkreślić że jeśli kiedyś będę zmieniał skrzydło to wybór będzie u tego samego producenta , dla kogoś kto nie szaleje , a robi tylko przeloty, to wymarzone skrzydło . Nie posiada drugich sterówek , sterowania 2D czy kulek ,ja tych jedynych rzadko wypuszczam z dłoni :) a trymer służy tylko do korekcji kierunku lotu , maksymalne odpuszczenie prędkość zwiększy o 3-4 kilometry więc ich nie używam i lewy jest zaciągnięty max a prawy odpuszczony aby lecieć na wprost .

    • @Mazby2
      @Mazby2 2 ปีที่แล้ว +1

      Drogi Grzesiu..jak z dzieckiem...
      1 tak!....jest w opisie skrzydła..?ale NIE ma takiego profilu..?Bo ten profil NIE działa!!!!!!! Nawet Paramania , która to wymyślił już nie wszywa profilu z podniesioną krawędzią spływu !!! Zadzwoń do Krzyska i zapytaj czy twój glajt ma wszyty profil z podniesioną krawędzią spływu....!
      2 Co Ma Profil Relex do prędkości ??????? tylko tyle, że jakby Był to by jeszcze spowalniał (niesiona do góry krawędź spływu jak klapa!). Profil spływu nie daje prędkości , tylko zabezpiecza nurkowanie, ale Nie w szmatach! To działa tylko w sztywnopłatach.
      3 prędkość daje mała powierzchnia i zmniejszenie kąta natarcia, trymami.
      4 Poczytaj trochę o aerodynamice !!!!!!! To nie boli. Dyskusja na tym poziomie...nie jest już merytoryczna ...
      5 Skrzydło samo wpada w oscylację !!!!!!! Litości !!!!!!! i TY twierdzisz , że tylko takie chcesz????
      6 NIE MA TAKIEJ WADY konstrukcyjnej paralotni , która by wprowadzała skrzydło w oscylację. jest jedynie brak jej kompensacji i długie wyjście wahań sprowokowanych czynnikami zewnętrznymi lub błędem pilota. jeśli uważasz inaczej to proszę o opis CO MOŻE wprowadzać w samoczynną oscylację ?

    • @grzegorzczaban927
      @grzegorzczaban927 2 ปีที่แล้ว

      @@Mazby2 Chcę NADAL TO SKRZYDŁO , bo prawie każde tego typu wpada w oscylację ,wszystko zależy od wiele czynników ,cześć z nich wymieniłem . To że buja w niektórych przypadkach i ALE CZY bardziej od innych skrzydeł ? .
      Dobrze , jeśli to nie jest profil o którym piszę to jest ona zbudowana i wytrymowana w inny sposób niż moja poprzednia paralotnia ,mam nadzieję że się spotkamy i się przelecisz ,o ile będziesz chciał , jest do 170 kg .

    • @Mazby2
      @Mazby2 2 ปีที่แล้ว

      "bo prawie każde tego typu wpada w oscylację ..."
      trochę jak w tym dowcipie:
      - cholera, moja żona jest w ciąży...
      - hmmmm... podejrzewasz kogoś..?