Moim zdaniem główną zaletą płyty fundamentowej jest to, że można ją całkowicie odizolować od gruntu. Dzięki temu stworzyć szczelną izolację wokół całego budynku. W domu w którym mieszkam aktualnie są ławy i widać dobrze jak ciepło zmyka do gruntu. To co jest istotne w energooszczędności budynku to właśnie szczelność.
A czy pod posadzką nie zastosowaliście styropianu XPS? Jeżeli tak to ciepło nie powinno iść w stronę gruntu a do wnętrza domu. Na ten przykład: aktualnie mieszkamy w domu zbudowanym na ławach fundamentowych, a pod posadzką znajduje się jedynie 8 cm XPS + na posadzce drewniana podłoga i szczerze podłogi są mimo to ciepłe (bez ogrzewania podłogowego) :) Myślę, że największym błędem jaki może ktoś popełnić przy wykonaniu fundamentu to danie styropianu pod płytę ale nie danie go już pod posadzkę.. Jest to po prostu marnowanie energii na ogrzanie betonu z fundamentu i taka płyta nie ma nigdy sensu.
@@sylwia_buduje jest styropian pod posadzka, ale przemarza od muru w dół i to dokładnie wydać na termowizji. A co do izolacji pod płytą to ma ogrom sensu. Służy jako bufor ciepła. Wielkość ciepła ucieka do góry. Grzeje się pod posadzką, jest szybko ciepło, ale dzięki mimowolnymi nagrzaniu płyty oszczędzamy mnóstwo energii. W ogóle akumulowanie ciepła i szczelność, to podstawa pasywnych budynków.
@@mateuszkwiecien4320 To aby nie uciekało ciepło przez mury należałoby postawić ściany na styropianie, idąc takim tokiem myślenia.. Zawsze ciepło będzie gdzieś uciekać, nie istnieje dom w 100% szczelny, nawet dom pasywny nie bedzie nigdy na tyle szczelny. A styropian pod fundamentem ma sens jedynie kiedy styropian jest też pod posadzką, w innym wypadku nigdy nie będzie w tym logiki, a są ludzie którzy styropianu pod posadzką nie dają bo po co skoro mają pod fundamentem 🤨
@@sylwia_buduje w Twojej wersji płyty dużo ciepła ucieka przez ściany do fundamentów, a następnie do gruntu. W płycie zbudowanej na izolacji taki efekt w ogóle nie występuje. Fundament pobiera ciepło ale jedynie gdzie go odda to do domu, a nie do gruntu tak jak u Ciebie. Dodatkowa izolacja pod posadzką ma sens jeśli ktoś chce miec np. Niska bezwładność podłogówki (ja np. bym tak wolał) czyli szybko nagrzewać posadzkę, ale też szybko pobierać z niej cieplo. Wymaga to jednak dużego buforu dla pompy ciepla dlatego dla wielu brak izolacji nad płytą fundamentową jest pożądane gdyż wolą zakumulować ciepło wyprodukowane przez pompe ciepła efektywnie działającą długo na niskich obrotach, by to ciepło później było powoli oddawane do domu. Płyta fundamentowa dział tutaj jak piec kaflowy.
@@sylwia_buduje i masz racje. Żeby twoja wersja fundamentów jak i wersja tradycyjna była tak dobra termoizolacyjne jak płyta na izolacji to trzeba by docieplać fundamenty dookoła lub stawiać ściany na styropianie. To pierwsze jest bezsensowne ekonomicznie a drugie nie wiem czy jest możliwe.
Ja nie mam wykształcenia w konstrukcjach aby się na ten temat wypowiadać, ale jeżeli Ty też jesteś konstruktorem to z chęcią wysłucham naukowych opini w tym temacie, zawsze chętnie ☺️
@@sylwia_buduje Oczywiście, że xps da radę, chyba, że grunty są bardzo słabe :) To co mnie nurtuje najbardziej to to, jakiego rodzaju grunt mieliście pod płytą? Dlaczego grunt pod płytą fundamentową nie został wymieniony na nie wysadzinowy, jeśli był inny niż piasek? Jeśli były to piaski, to czy zostały odpowiednio zagęszczone? Czy nie wykonywaliście drenażu opaskowego? I na koniec widzę problem z brakiem izolacji na kanalizacji, która znajduje się w płycie ;o Kierownik budowy odebrał to przed zalaniem mieszanką betonową?
@@dawidgala7874Konieczność dawania xps pod płytą pozostawię każdemu do indywidualnego wyboru, bo nie ma sensu się o to spierać :) Grunt pod płytą był piaskiem odpowiednim pod płytę fundamentową. Natomiast jeżeli jest konieczność izolacji rur kanalizacyjnych w betonie to z chęcią przeczytam jakie są ku temu poparte nauką przesłanki, bo może po prostu nigdy o tym nie słyszałam Pozdrawiam
@@sylwia_buduje To extra, bo wymiana grunty to spory wydatek :) Z tą kanalizacją chodzi o to, że przechodząc przez płytę bez jakiejkolwiek otuliny jest narażona na uszkodzenie - może po prostu popękać. Powinna przebiegać pod, a przez samą płytę przejść pionowa w otulinie, aby podczas pracy płyty mogła zachować swój wymiar. Przy całkowitym „obtoczeniu” rury mieszanką betonową (w dodatku na tak dużym odcinku poziomym, jaki zobaczyłem na filmie), może dojść do jej uszkodzenia - oby się tak nie stało.
To z ciekawości pytanie ode mnie: jakie jest uzasadnienie styropianu pod żebrami i pod płytą która znajduje się po środku domu? Czy budowaliście się w rejonie Polski gdzie jest bardzo zimno?
@@magicmission7231 To aktualnie cena za ten dodatkowy styropian byłaby raczej już nie do zaakceptowania 🫢 Nie wiem czy taka ilość styropianu jest niezbędna, tym bardziej patrząc na aktualną pogodą w Polsce, ale lepiej że macie za dużo niż za mało 🙂
Ja też miałem takie podejście że po zniej ciężko docieplać fundamenty. Kiedyś krytykowano mnie że budownictwo pasywne czyli dopracowane technologicznie.
@@sylwia_buduje tu nie chodzi o pogodę a o ceny energii. Taka plyta pod względem termiki jest gorsza niż lawy bo jej Powierzchnia jest nieporównywalnie większą. Za to min 15 pod plyta odcina budynek od gruntu i zapewnia ciągłość izolacji. Osobę, która zaprojektowała Pani płytę bez izolacji termicznej wypadałoby pozwać o celeowe działanie na Pani niekorzyść. Z drugiej strony sama Pani powinna się zorientować ze czegoś tam brakuje. Tak czy siak życzę dobrej pogody bo energii do gruntu ooda Pani co nie miara.
Na tzw zachodzie pod plyte czesto nie daja ocieplenia nie dlatego ze cos potrafia lepiej, albo znaja jakies tajemne rozwiazania, a dlatego ze nie ma zimy, przynajmniej polskiej zimy. Osobiscie widzialem jak do plaskiego wykopu sypano tluczen, zageszczanie, szalunek, zbrojenie i beton, potem dopiero kanalizacja. zadnego ocieplenia czy folii, tylko wewnatrz. Wykonanie takiej plyty podobnej do waszej wielkosci zajmuje 2-3 dni. Takie poszerzenia a la lawa w PL jest znane od baaaaardzo dawna, tylko stosowane jedynie gdy rodzaj podloza czy wielkosc budynku (np wierzowiec) to w jakikolwiek sposb uzasadnia. Oczywiscie mily konstruktor odpowiednio zachecony zaprojektuje dowolna rzecz, przeciez to nie on placi.
Na zachodzie (bo jest to zachód w stosunku do położenia Polski) nie dają styropianu, ponieważ jest tam cieplejszy klimat, co również podkreślam w filmie iż chodzi o głębokość przemarzania gruntu :) A zawsze uzasadnieniem jest lepiej wykonana płyta fundamentowa niż gorzej, ale każdy wybiera co innego bo wydaje na to swoje pieniądze i nie nam to oceniać :) Pozdrawiam
Ja jakoś nie jestem przekonany do ocieplania płyty fundamentowej od spodu. Przecież to ma koszmarną pojemność cieplną. A że i tak siedzi w ziemi, to przed sezonem grzewczym i tak jest wychłodzona, więc trzeba ją najpierw ogrzać. Ja planuję zimną płytę zaizolowaną termicznie jedynie z boku- tańszy EPS zamiast drogiego XPSa. A izolacja i tak będzie lepsza, niż przy typowych ławach. Jedyny problem jaki widzę przy płycie, to niski poziom zero. Płyty na wierzchu nie da rady zrobić- przepisy nie pozwalają.
@@marekduczman Jedyny powód dla którego wybraliśmy XPS zamiast EPS do ocieplenia bocznego to fakt, że XPS o wiele mniej nasiąka, przez co jest to atut skoro ma znajdować się pod ziemią. A jeżeli chodzi o odporność na ściskanie dla izolacji bocznej raczej nie ma to aż tak kluczowego znaczenia. U nas poziom zero będzie 32 cm powyżej fundamentu (podnieśliśmy z 25 cm na 32 cm). Myślę, że jeżeli samo miejsce usytuowania domu jest wyżej niż poziom drogi dojazdowej to nie ma znaczenia fakt, że poziom zero jest dosyć nisko, np. w naszym wypadku fundament położony jest około 40 cm powyżej drogi, co z posadzką daje 72 cm wyżej.
@@sylwia_buduje To jaka jest grubość waszej płyty? Ja chcę dać max 25cm-lekki domek parterowy- i tu trochę słabo z podnoszeniem do góry takiej płyty. U mnie bardzo ważne są koszty, sprzedaję mieszkanie i ma bez kredytu starczyć na domek i niewielką koziarnię 😁
@@marekduczman My mamy właśnie 25 cm wysokości płyty fundamentowej poza miejscami pod scianami (tam mamy 60 cm głębokie żebra). Płyta fundamentowa wyszła nam na równo z gruntem w miejscu gdzie będzie dom (czyli juz 40 cm wyzej niz droga). Ale to nie jest jeszcze poziom 0, bo poziom 0 jest zawsze nad posadzką, czyli w naszym wypadku te 32 cm wyżej niż góra fundamentu. Tak więc woda będzie zawsze spływać w stronę ulicy i raczej nas nie zaleje :) Planujesz sam robić płytę czy wynająć ludzi? :)
Technologie znacie z Belgii ale zapomnieliście że tam jest inny klimat, jest dużo cieplejszy od naszego co przekłada się na poziom przemarzania gruntu. W Polsce 60cm bez ciągłej izolacji to porażka a ten spec co to klepnął to uprawnienia dostał po znajomości...
O niczym nie zapomnieliśmy, proszę się tym nie przejmować 🙂 I prosiłabym nie pisać tak o kwalifikacjach innych osób, bo zakładam że konstruktorem Pan nie jest, chyba że się mylę? Pozdrawiam 🙂
Taki typ płyty jest znany w Polsce jednak stosuje się go w bardzo skomplikowanych warunkach gruntowych. Tak zwane ciee płyty fundamentowe są robione na Xps nie zaś jak mówisz na styropianie czyli EPS. Styropian jak mówisz nie nadaje sienpod płytę bo nie jest przystosowany do przenoszenia tak znacznych obciążeń w przeciwieństwie do Xps-a który jest przystosowany do przenoszenia znacznych obciążeń.
Może taki typ płyty fundamwntowej jest znany też w Polsce, nie zaprzeczam, ale jeszcze go nie widziałam na terenie Polski osobiście :) Natomiast mówiąc o styropianie ciągle mam na myśli styropian XPS czyli styropian ekstrudowany, a sprawę przenoszenia obciążeń pozostawiliśmy wykwalifikowanym osobom, my konstruktorami nie jesteśmy :) Pozdrawiam
Moim zdaniem główną zaletą płyty fundamentowej jest to, że można ją całkowicie odizolować od gruntu. Dzięki temu stworzyć szczelną izolację wokół całego budynku. W domu w którym mieszkam aktualnie są ławy i widać dobrze jak ciepło zmyka do gruntu. To co jest istotne w energooszczędności budynku to właśnie szczelność.
A czy pod posadzką nie zastosowaliście styropianu XPS? Jeżeli tak to ciepło nie powinno iść w stronę gruntu a do wnętrza domu. Na ten przykład: aktualnie mieszkamy w domu zbudowanym na ławach fundamentowych, a pod posadzką znajduje się jedynie 8 cm XPS + na posadzce drewniana podłoga i szczerze podłogi są mimo to ciepłe (bez ogrzewania podłogowego) :) Myślę, że największym błędem jaki może ktoś popełnić przy wykonaniu fundamentu to danie styropianu pod płytę ale nie danie go już pod posadzkę.. Jest to po prostu marnowanie energii na ogrzanie betonu z fundamentu i taka płyta nie ma nigdy sensu.
@@sylwia_buduje jest styropian pod posadzka, ale przemarza od muru w dół i to dokładnie wydać na termowizji. A co do izolacji pod płytą to ma ogrom sensu. Służy jako bufor ciepła. Wielkość ciepła ucieka do góry. Grzeje się pod posadzką, jest szybko ciepło, ale dzięki mimowolnymi nagrzaniu płyty oszczędzamy mnóstwo energii. W ogóle akumulowanie ciepła i szczelność, to podstawa pasywnych budynków.
@@mateuszkwiecien4320 To aby nie uciekało ciepło przez mury należałoby postawić ściany na styropianie, idąc takim tokiem myślenia.. Zawsze ciepło będzie gdzieś uciekać, nie istnieje dom w 100% szczelny, nawet dom pasywny nie bedzie nigdy na tyle szczelny. A styropian pod fundamentem ma sens jedynie kiedy styropian jest też pod posadzką, w innym wypadku nigdy nie będzie w tym logiki, a są ludzie którzy styropianu pod posadzką nie dają bo po co skoro mają pod fundamentem 🤨
@@sylwia_buduje w Twojej wersji płyty dużo ciepła ucieka przez ściany do fundamentów, a następnie do gruntu. W płycie zbudowanej na izolacji taki efekt w ogóle nie występuje. Fundament pobiera ciepło ale jedynie gdzie go odda to do domu, a nie do gruntu tak jak u Ciebie. Dodatkowa izolacja pod posadzką ma sens jeśli ktoś chce miec np. Niska bezwładność podłogówki (ja np. bym tak wolał) czyli szybko nagrzewać posadzkę, ale też szybko pobierać z niej cieplo. Wymaga to jednak dużego buforu dla pompy ciepla dlatego dla wielu brak izolacji nad płytą fundamentową jest pożądane gdyż wolą zakumulować ciepło wyprodukowane przez pompe ciepła efektywnie działającą długo na niskich obrotach, by to ciepło później było powoli oddawane do domu. Płyta fundamentowa dział tutaj jak piec kaflowy.
@@sylwia_buduje i masz racje. Żeby twoja wersja fundamentów jak i wersja tradycyjna była tak dobra termoizolacyjne jak płyta na izolacji to trzeba by docieplać fundamenty dookoła lub stawiać ściany na styropianie. To pierwsze jest bezsensowne ekonomicznie a drugie nie wiem czy jest możliwe.
Cześć można namiary na kierasa budowy?
"M Projekt" Mariusz Skrzypczak w Zielonej Górze ;)
XPS nie wytrzyma obciążenia pod płyta fundamentowa?
Udany ten konstruktor jakiś.
Ja nie mam wykształcenia w konstrukcjach aby się na ten temat wypowiadać, ale jeżeli Ty też jesteś konstruktorem to z chęcią wysłucham naukowych opini w tym temacie, zawsze chętnie ☺️
@@sylwia_buduje
Oczywiście, że xps da radę, chyba, że grunty są bardzo słabe :)
To co mnie nurtuje najbardziej to to, jakiego rodzaju grunt mieliście pod płytą? Dlaczego grunt pod płytą fundamentową nie został wymieniony na nie wysadzinowy, jeśli był inny niż piasek?
Jeśli były to piaski, to czy zostały odpowiednio zagęszczone?
Czy nie wykonywaliście drenażu opaskowego?
I na koniec widzę problem z brakiem izolacji na kanalizacji, która znajduje się w płycie ;o
Kierownik budowy odebrał to przed zalaniem mieszanką betonową?
@@dawidgala7874Konieczność dawania xps pod płytą pozostawię każdemu do indywidualnego wyboru, bo nie ma sensu się o to spierać :)
Grunt pod płytą był piaskiem odpowiednim pod płytę fundamentową. Natomiast jeżeli jest konieczność izolacji rur kanalizacyjnych w betonie to z chęcią przeczytam jakie są ku temu poparte nauką przesłanki, bo może po prostu nigdy o tym nie słyszałam
Pozdrawiam
@@sylwia_buduje
To extra, bo wymiana grunty to spory wydatek :)
Z tą kanalizacją chodzi o to, że przechodząc przez płytę bez jakiejkolwiek otuliny jest narażona na uszkodzenie - może po prostu popękać.
Powinna przebiegać pod, a przez samą płytę przejść pionowa w otulinie, aby podczas pracy płyty mogła zachować swój wymiar. Przy całkowitym „obtoczeniu” rury mieszanką betonową (w dodatku na tak dużym odcinku poziomym, jaki zobaczyłem na filmie), może dojść do jej uszkodzenia - oby się tak nie stało.
Ja mam podobną płytę ale cała ocieplona od spodu. Pod ostrogami mam 10cm xps a tam gdzie jest płyta na 20cm betonu jest 30cm styro
To z ciekawości pytanie ode mnie: jakie jest uzasadnienie styropianu pod żebrami i pod płytą która znajduje się po środku domu? Czy budowaliście się w rejonie Polski gdzie jest bardzo zimno?
@@sylwia_buduje budownictwo pasywne na tamte czasy 13tys mnie to kosztowało extra. 173m2
@@magicmission7231 To aktualnie cena za ten dodatkowy styropian byłaby raczej już nie do zaakceptowania 🫢
Nie wiem czy taka ilość styropianu jest niezbędna, tym bardziej patrząc na aktualną pogodą w Polsce, ale lepiej że macie za dużo niż za mało 🙂
Ja też miałem takie podejście że po zniej ciężko docieplać fundamenty. Kiedyś krytykowano mnie że budownictwo pasywne czyli dopracowane technologicznie.
@@sylwia_buduje tu nie chodzi o pogodę a o ceny energii. Taka plyta pod względem termiki jest gorsza niż lawy bo jej Powierzchnia jest nieporównywalnie większą. Za to min 15 pod plyta odcina budynek od gruntu i zapewnia ciągłość izolacji. Osobę, która zaprojektowała Pani płytę bez izolacji termicznej wypadałoby pozwać o celeowe działanie na Pani niekorzyść. Z drugiej strony sama Pani powinna się zorientować ze czegoś tam brakuje. Tak czy siak życzę dobrej pogody bo energii do gruntu ooda Pani co nie miara.
Na tzw zachodzie pod plyte czesto nie daja ocieplenia nie dlatego ze cos potrafia lepiej, albo znaja jakies tajemne rozwiazania, a dlatego ze nie ma zimy, przynajmniej polskiej zimy. Osobiscie widzialem jak do plaskiego wykopu sypano tluczen, zageszczanie, szalunek, zbrojenie i beton, potem dopiero kanalizacja. zadnego ocieplenia czy folii, tylko wewnatrz. Wykonanie takiej plyty podobnej do waszej wielkosci zajmuje 2-3 dni. Takie poszerzenia a la lawa w PL jest znane od baaaaardzo dawna, tylko stosowane jedynie gdy rodzaj podloza czy wielkosc budynku (np wierzowiec) to w jakikolwiek sposb uzasadnia. Oczywiscie mily konstruktor odpowiednio zachecony zaprojektuje dowolna rzecz, przeciez to nie on placi.
Na zachodzie (bo jest to zachód w stosunku do położenia Polski) nie dają styropianu, ponieważ jest tam cieplejszy klimat, co również podkreślam w filmie iż chodzi o głębokość przemarzania gruntu :) A zawsze uzasadnieniem jest lepiej wykonana płyta fundamentowa niż gorzej, ale każdy wybiera co innego bo wydaje na to swoje pieniądze i nie nam to oceniać :)
Pozdrawiam
Ja jakoś nie jestem przekonany do ocieplania płyty fundamentowej od spodu. Przecież to ma koszmarną pojemność cieplną. A że i tak siedzi w ziemi, to przed sezonem grzewczym i tak jest wychłodzona, więc trzeba ją najpierw ogrzać. Ja planuję zimną płytę zaizolowaną termicznie jedynie z boku- tańszy EPS zamiast drogiego XPSa. A izolacja i tak będzie lepsza, niż przy typowych ławach.
Jedyny problem jaki widzę przy płycie, to niski poziom zero. Płyty na wierzchu nie da rady zrobić- przepisy nie pozwalają.
@@marekduczman Jedyny powód dla którego wybraliśmy XPS zamiast EPS do ocieplenia bocznego to fakt, że XPS o wiele mniej nasiąka, przez co jest to atut skoro ma znajdować się pod ziemią. A jeżeli chodzi o odporność na ściskanie dla izolacji bocznej raczej nie ma to aż tak kluczowego znaczenia.
U nas poziom zero będzie 32 cm powyżej fundamentu (podnieśliśmy z 25 cm na 32 cm). Myślę, że jeżeli samo miejsce usytuowania domu jest wyżej niż poziom drogi dojazdowej to nie ma znaczenia fakt, że poziom zero jest dosyć nisko, np. w naszym wypadku fundament położony jest około 40 cm powyżej drogi, co z posadzką daje 72 cm wyżej.
@@sylwia_buduje To jaka jest grubość waszej płyty? Ja chcę dać max 25cm-lekki domek parterowy- i tu trochę słabo z podnoszeniem do góry takiej płyty.
U mnie bardzo ważne są koszty, sprzedaję mieszkanie i ma bez kredytu starczyć na domek i niewielką koziarnię 😁
@@marekduczman My mamy właśnie 25 cm wysokości płyty fundamentowej poza miejscami pod scianami (tam mamy 60 cm głębokie żebra). Płyta fundamentowa wyszła nam na równo z gruntem w miejscu gdzie będzie dom (czyli juz 40 cm wyzej niz droga). Ale to nie jest jeszcze poziom 0, bo poziom 0 jest zawsze nad posadzką, czyli w naszym wypadku te 32 cm wyżej niż góra fundamentu. Tak więc woda będzie zawsze spływać w stronę ulicy i raczej nas nie zaleje :)
Planujesz sam robić płytę czy wynająć ludzi? :)
Technologie znacie z Belgii ale zapomnieliście że tam jest inny klimat, jest dużo cieplejszy od naszego co przekłada się na poziom przemarzania gruntu. W Polsce 60cm bez ciągłej izolacji to porażka a ten spec co to klepnął to uprawnienia dostał po znajomości...
O niczym nie zapomnieliśmy, proszę się tym nie przejmować 🙂 I prosiłabym nie pisać tak o kwalifikacjach innych osób, bo zakładam że konstruktorem Pan nie jest, chyba że się mylę?
Pozdrawiam 🙂
Taki typ płyty jest znany w Polsce jednak stosuje się go w bardzo skomplikowanych warunkach gruntowych. Tak zwane ciee płyty fundamentowe są robione na Xps nie zaś jak mówisz na styropianie czyli EPS. Styropian jak mówisz nie nadaje sienpod płytę bo nie jest przystosowany do przenoszenia tak znacznych obciążeń w przeciwieństwie do Xps-a który jest przystosowany do przenoszenia znacznych obciążeń.
Może taki typ płyty fundamwntowej jest znany też w Polsce, nie zaprzeczam, ale jeszcze go nie widziałam na terenie Polski osobiście :) Natomiast mówiąc o styropianie ciągle mam na myśli styropian XPS czyli styropian ekstrudowany, a sprawę przenoszenia obciążeń pozostawiliśmy wykwalifikowanym osobom, my konstruktorami nie jesteśmy :)
Pozdrawiam