Też się przymierzałem do kopania. Rozpytałem sąsiadów i dowiedziałem się, że lustro wody jest na głębokości 22m. Wywiesiłem białą flagę. Ale Pan mi dał natchnienie na kolejne wakacje. Spróbuję. Przy okazji, czekam na materiał dot. jutubowego pompowania COP'ów :) Pozdrawiam.
@@Waldemar_Pachol_officialPrezentujesz filmy o ciekawej i trochę trudnej tematyce interesującej dla małej liczby osób. Filmy z głupotami niestety mają lepszą oglądalność. Ale masz trochę fanów którzy w całości i pewnie kilkukrotnie oglądają twoje filmy. Nie będę wypominał że jest obiecany film "Pompa gruntowa 2.0" bo to by było bardzo nieeleganckie XD.
Witam, Bardzo ciekawy pomysł, Ile wody potrzeba do wykonania takiej studni jak Pan przy pomocy pompy oraz Pana metodą z odzyskiem wody która wypływa z urobkiem? Pozdrawiam
Zrobilem wiertnice płuczkowa w tym roku i tydzień wiercilem 25m i poległem nie ma wydajnosci ze studni. Moze pompe wody do wyplukiwania mialem za słabą.na przyszly rok bedzie proba zrobienia dolnego źródła poziomego.
Dzień dobry panie Waldemarze ile metrów minimum musi być studnia chlonna i druga studnia czerpnia . Od budynku by nie osiadal. Śliczne proszę o podpowiedź
Jeśli odwiert zostanie wykonany w taki sposób by wybrany został jedynie grunt, który zastąpi później rura, dodatkowo poprawnie obsypana, to grunt nie będzie osiadać. W/g przepisów: architektura.info/prawo/warunki_techniczne_budynki/dzial_ii_zabudowa_i_zagospodarowanie_dzialki_budowlanej/rozdzial_6_studnie
@@Waldemar_Pachol_official widzałem ten odcinek chce zrobic taki sam projekt kompletuje materiały szukam sterownika do tej pompy z zaworem eev wczescniej wspomniał pan o tym sterowniku ale zdanego namiaru na człowieka niema
@@SiBex_ovh Był pomysł żeby rury ładować pojedynczo, ale wtedy kolega stwierdził „choć złożymy 20m”. Niestety mimo szczerych chęci nie dało się tego postawić a szkoda. Stąd dwie po 10. XDXDXD
Panie Waldemarze. Na jakiej podstawie przyjmuje się wydajność dolnego źródła? Rozumiem ze dany grunt może byc bardziej lub mniej wilgotny co poprawia proces przekazywania ciepła. Jak przyjąć moc do 20 metrów pod ziemią? Czy rura w ktorej prowadzimy medium przenoszące ciepło z gruntu ma tu istotne znaczenie?
Dzień dobry, Są tabele z „mocami jakie można wyjąć z gruntu”. Ale najłatwiej ocenić grunt, po wykonaniu wiercenia by posiadać faktyczną wiedzę o możliwościach gruntu, za pomocą wykonania obciążenia cieplnego. Podłączamy inwerter i schładzamy otwór - albo na oko moce z tabeli. Rura ma znaczenia w temacie oporów przepływu.
@@Waldemar_Pachol_official Jeżeli chodzi o rurę bardziej mi chodziło o materiał bo średnica to sprawa oczywista. Rozpatruję tutaj grunt mokry piaszczysty. Zastanawiam się na 10 metrowymi odwiertami podobnymi jak pod studnie z zanurzonymi sondami ze stali kwasoodpornej. Są dostępne wymienniki "koszowe" które mają uzysk według producentów od 300 do 700 Wat że sztuki. Szybko patrząc na opór cieplny PE vs INOX to INOX ma około 20krotnie lepszą przewodność. Wtedy medium mniej czasu musi spędzić w gruncie by uzyskać ta samą moc. Wody gruntowe na pewno płyną więc zachodziła by regeneracja. A sama pompę ciepła można by było dać mocniejsza z buforem tak by cykl postoju był dłuższy. Proszę powiedzieć gdzie moje myślenie jest błędne ;) pozdrawiam
@@pruszek90 drive.google.com/drive/folders/1nb-y7kWHetDfpX5WUhhIvZt28D2uTA8L?usp=sharing W „zestawie” jest bardzo fajny materiał Viessmana (temat nr 5). Jest tam deko o głębokościach do 20m, a jeśli nie przeszkadza Panu ruch temperatur w trakcie roku na tych głębokościach to nie ma tematu :). W temacie GWC koszowych, tak, mają większe możliwości odbioru, ale jak zwykle jest jedno ale: oporność cieplna gruntu.To, że wymiennik jest w stanie odebrać to ciepło to jedna strona medalu, jednak czy grunt (woda w nim zawarta) będzie w stanie przekazać te ciepło to druga strona medalu. Oczywiście bez testów nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie. Na pewno w żółtoziemiu w którym płynie woda taki wymiennik się sprawdzi.
Jak rozumiem do środka trafi jakaś ultra cienka pompa głębinowa? Jeśli lustro będzie poniżej 8m to nie będzie możliwe użycie pompy powierzchniowej. Czy przeliczał Pan udział kosztów energii pompy w ogólnych kosztach pompy ciepła. Ja na działce mam 1 warstwę wodonośną na 3 metrach. Również rozważałem instalacje pompy gruntowej opartej na 2 studniach. Ale przy moim poziomie wód wystarczy użycie pompy obiegowej. Pozdrawiam Stefan
Proszę zobaczyć inne wcześmiejsze odcinki tam jest wszystko opisane. Nawet COP policzone z energią elektryczną pompy głębinowej oraz w innym przypadku z pompą obiegową.
Klasycznie, normalnie :) u mnie czasami w ogóle nie wrzuca powiadomienia. Jak sam nie przejdę się po kanałach to nic nowego nie zobaczę, Za te te kanały z bzdurami i gupotami na głównej - żeby nie wycinka skryptem to bym się nie opędził.
Rozumiem że studnia 18 m lecz samo lustro wody jest do 5-7m?Pytam gdyż nie widzę pompy głębinowej tylko sam filtr. Proszę o więcej detali interesuje mnie wykonanie studni o podobnej głębokości lecz lustro wody będzie coś ok 12 mb więc jedynie pompa głębinowa. Uda się tłoczenie większą rurą np 110? Z jakiego powodu użyto rury pp 50 kanalizacyjnej z łączeniem co 2 mb zamiast jednorodnego węża pp gwarantującego szczelność na całej długości?
Rura osłonowa daje możliwość „kopania” metodą wypłukiwania urobku. I jak najbardziej można użyć 110 czy 160 - motopompa w naszym przypadku chodziła na najniższych obrotach - przy wyższych trudno było utrzymać rurę.
@@Waldemar_Pachol_official Panie Waldemarze, w twardej glinie zda ta metoda egzamin? Pytam ponieważ zacząłem robić studnie (w wiadomym celu 😎), do 7metrow zszedłem rurą fi 200, rurą fi 160 na 10 metrów (dalej już świder nie chciał już na sam dół schodzić, cały czas glina w międzyczasie 2-3 cieniutkie warstwy żwiru). W najbliższych dniach chciałem zrobić ostateczną dogrywkę "tradycyjną" metodą. Jak Pan uważa, w moim przypadku zda egzamin proponowana przez Pana metoda zda egzamin? Oczywiście chodzi mi o pogłębienie istniejącej (od sierpnia studnia czeka). Pozdrawiam
@@bartoszgramsch9251 Panie Bartoszu, tak, ale do twardej gliny trzeba deko przerobić początek rury „wietrniczej” - musi mieć ona średnicę kielicha, w przeciwnym razie zaklinuje się Pan na kielichu i ani w górę ani w dół już rura nie pójdzie.
Ta rura z otworami jest tylko osłoną, a prawdziwą studnią jest ta niebieska rura 40mm z filtrem. Lustro wody może być dopiero na 11metrach albo może nie być go wcale, bo rury osłonowe mają 20m z czego ostatnie 2m nawiercone jest dużym wiertłem 1cm i przez takie otwory ziemia będzie wpadać do rury okładzinowej (osłony) , a woda będzie dalej wypychać ił, kurzawkę w górę odwiertu. Te rury osłonowe można na końcu wyciągnąć z ziemi, jeśli tylko są porządnie połączone. Ta rura nie jest dalej potrzebna do prawidłowej pracy studni.
Mam zrobioną studnie w ten sam sposób, niestety moja woda jest mocno zażelaziona obawiam się że byłyby z takiego dolnego źródła same kłopoty ( kłopoty z wymiennikiem)
@@Waldemar_Pachol_official To dobrze. Bo myślałem że się zamuliła albo inna katastrofa się stała. A na tytuł to proponuję: " SZOK studnia za 200zł bez kopania".😂
Co Pan sądzi aby zrobić studnię max 3 metry gdzie właśnienzaczyna się ił? Iłu napewno jest kilka metrów a może kilkadziesiąt?? Woda zimą w drenażu ma 7stopni (na metrze głębokości)
Jeśli woda jest płytko a w dodatku mamy niżej warstwę iłów, to istnieje ryzyko słabej wydajności studni czerpalnej. Iły również mogą powodować problemy ze zrzutem wody.
@@Waldemar_Pachol_official tak. Jak teraz najlepiej ugryźć? Studnia i zrzut? Czy z 80 metrów 32 niebieskiej w mokrym gruncie i roztwór glikolu? Nadmienię że główne założenie (z powodu budżetu) to chłodnica(chłodnice?) za pompą ciepła , za parownikiem. Jest już taki projekt na jutu
@@marcing4735 Z 80mb rury, z mokrego gruntu dałoby się wyciągnąć w początkowej fazie 35-40W/mb. Czyli w optymistycznej wersji 3200Wh, najważniejsze by nie zamrozić dolnego źródła. Natomiast ze studni to ograniczeniem mocy jest tylko ilość wody.
Dopiero teraz zauważyłem, że zostałem wspomniany. Bardzo głęboka studnia. Ciekawe wykonanie. Pozdrawiam!
Oo kolega podobne pomysły,, u mnie właśnie testy świdra i szlamówki w piwnicy.....daje suba pozdrawiam
W najbliższym czasie mam spodziewać się kolejnych odcinków? Bardzo proszę podzucac regularnie
Też się przymierzałem do kopania. Rozpytałem sąsiadów i dowiedziałem się, że lustro wody jest na głębokości 22m. Wywiesiłem białą flagę. Ale Pan mi dał natchnienie na kolejne wakacje. Spróbuję.
Przy okazji, czekam na materiał dot. jutubowego pompowania COP'ów :)
Pozdrawiam.
:D Będzie, jeszcze rok góra dwa. Zapierdziel taki, że nie ma czasu taczki załadować. A na poważnie, proszę o jeszcze deko cierpliwości.
Świetna robota, ale w samym piasku to podejrzewam że po wyciągnięciu rury od razu zajdzie piachem,
Oglądamy 😊
No dziś króciutko. :)
@@Waldemar_Pachol_officialzdecydowanie zbyt krótko, trzeba było więcej pokazać
@@teresabukowska8326 drive.google.com/file/d/19IeiYz3uqCve8pI6ppJRHG2uZVVXFqVR/view?usp=sharing
@@Waldemar_Pachol_officialPrezentujesz filmy o ciekawej i trochę trudnej tematyce interesującej dla małej liczby osób. Filmy z głupotami niestety mają lepszą oglądalność. Ale masz trochę fanów którzy w całości i pewnie kilkukrotnie oglądają twoje filmy.
Nie będę wypominał że jest obiecany film "Pompa gruntowa 2.0" bo to by było bardzo nieeleganckie XD.
@@TomekCebula12 Będzie wrzucony jako kolejny - w kolejną sobotę. XD
Mega profesjonalne. 92👍 moja - nie ruszać.
Też tak zamierzałem robić ale niebieska 32ką zakończoną grotem.
Woda będzie w cenie
Dzięki za 92gą ,👍🏻przyda się :) ! Mam drugi film na 110, trza obrobić tylko czasu wolnego brak. :)
32 - czyli poziom wód nie głębiej niż 6-7m?
@@Waldemar_Pachol_official woda podskórna 4-6m a wodonośna do gliny 9-10m
Brawo
Dzięki śliczne! :)
Wykopalem wiertlem 4 studnie piach glina masakra ale wody jes multm pozdro😊
Witam,
Bardzo ciekawy pomysł,
Ile wody potrzeba do wykonania takiej studni jak Pan przy pomocy pompy oraz Pana metodą z odzyskiem wody która wypływa z urobkiem?
Pozdrawiam
Dzień dobry,
Akurat w tym przypadku mniej-więcej 1/5 paletopojemnika, bo grunty słabo chłonne.
Dzięki za komentarz! :D
super dzięki
Zrobilem wiertnice płuczkowa w tym roku i tydzień wiercilem 25m i poległem nie ma wydajnosci ze studni. Moze pompe wody do wyplukiwania mialem za słabą.na przyszly rok bedzie proba zrobienia dolnego źródła poziomego.
U mnie byla glina od góry do dołu. Glebiej niz 10m nie moglem kopac bo abisynka nie pociagnie wody.
Jaka średnica tych rur - pompy głębinowej ?
Dzień dobry panie Waldemarze ile metrów minimum musi być studnia chlonna i druga studnia czerpnia . Od budynku by nie osiadal. Śliczne proszę o podpowiedź
Jeśli odwiert zostanie wykonany w taki sposób by wybrany został jedynie grunt, który zastąpi później rura, dodatkowo poprawnie obsypana, to grunt nie będzie osiadać.
W/g przepisów: architektura.info/prawo/warunki_techniczne_budynki/dzial_ii_zabudowa_i_zagospodarowanie_dzialki_budowlanej/rozdzial_6_studnie
witam p waldemarze szukałem ale nie znalazłem mozna prosic o podlinkowanie sterownika pompy która jest zastosowana w tym projekcie
Dzień dobry,
Proszę bardzo: th-cam.com/video/r6Yd7ZvTN6A/w-d-xo.html
@@Waldemar_Pachol_official widzałem ten odcinek chce zrobic taki sam projekt kompletuje materiały szukam sterownika do tej pompy z zaworem eev wczescniej wspomniał pan o tym sterowniku ale zdanego namiaru na człowieka niema
Witam. A jest jakiś sposób inny sposób na przebicie się przez glinę oprócz odwiertów ?
Sztanga aż do nieba, uśmiałem się nie miłosiernie :). U mnie teren gliniasty więc raczej pierwsza metoda :).
Właśnie, a gdzie na początku jest czarodziej z różdżką :)
@@SiBex_ovh Był pomysł żeby rury ładować pojedynczo, ale wtedy kolega stwierdził „choć złożymy 20m”. Niestety mimo szczerych chęci nie dało się tego postawić a szkoda. Stąd dwie po 10. XDXDXD
Kiedy film ze studni 110? Bardzo jestem ciekawy jak to będzie szło i sprawdziło by się to u mnie
Proszę o podpowiedź jak zrobiłeś studnia chlonna do tej pompy ciepla . Tak samo jak czerpnia
Tak, tylko rurą 110.
@@Waldemar_Pachol_official dziękuję ślicznie za pomoc
200 zł, bez żartów, a jaki koszt roboczo godziny całej ekipy?
Panie Waldemarze. Na jakiej podstawie przyjmuje się wydajność dolnego źródła? Rozumiem ze dany grunt może byc bardziej lub mniej wilgotny co poprawia proces przekazywania ciepła. Jak przyjąć moc do 20 metrów pod ziemią? Czy rura w ktorej prowadzimy medium przenoszące ciepło z gruntu ma tu istotne znaczenie?
Dzień dobry,
Są tabele z „mocami jakie można wyjąć z gruntu”. Ale najłatwiej ocenić grunt, po wykonaniu wiercenia by posiadać faktyczną wiedzę o możliwościach gruntu, za pomocą wykonania obciążenia cieplnego. Podłączamy inwerter i schładzamy otwór - albo na oko moce z tabeli.
Rura ma znaczenia w temacie oporów przepływu.
@@Waldemar_Pachol_official Jeżeli chodzi o rurę bardziej mi chodziło o materiał bo średnica to sprawa oczywista. Rozpatruję tutaj grunt mokry piaszczysty. Zastanawiam się na 10 metrowymi odwiertami podobnymi jak pod studnie z zanurzonymi sondami ze stali kwasoodpornej. Są dostępne wymienniki "koszowe" które mają uzysk według producentów od 300 do 700 Wat że sztuki. Szybko patrząc na opór cieplny PE vs INOX to INOX ma około 20krotnie lepszą przewodność. Wtedy medium mniej czasu musi spędzić w gruncie by uzyskać ta samą moc. Wody gruntowe na pewno płyną więc zachodziła by regeneracja. A sama pompę ciepła można by było dać mocniejsza z buforem tak by cykl postoju był dłuższy. Proszę powiedzieć gdzie moje myślenie jest błędne ;) pozdrawiam
@@pruszek90 drive.google.com/drive/folders/1nb-y7kWHetDfpX5WUhhIvZt28D2uTA8L?usp=sharing W „zestawie” jest bardzo fajny materiał Viessmana (temat nr 5). Jest tam deko o głębokościach do 20m, a jeśli nie przeszkadza Panu ruch temperatur w trakcie roku na tych głębokościach to nie ma tematu :).
W temacie GWC koszowych, tak, mają większe możliwości odbioru, ale jak zwykle jest jedno ale: oporność cieplna gruntu.To, że wymiennik jest w stanie odebrać to ciepło to jedna strona medalu, jednak czy grunt (woda w nim zawarta) będzie w stanie przekazać te ciepło to druga strona medalu.
Oczywiście bez testów nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie. Na pewno w żółtoziemiu w którym płynie woda taki wymiennik się sprawdzi.
@@Waldemar_Pachol_official dziękuję za materiały. Sporo ciekawej wiedzy do przestudiowania. Zabieram się do nauki :) Pozdrawiam Konrad Pruszkowski
Jak rozumiem do środka trafi jakaś ultra cienka pompa głębinowa? Jeśli lustro będzie poniżej 8m to nie będzie możliwe użycie pompy powierzchniowej. Czy przeliczał Pan udział kosztów energii pompy w ogólnych kosztach pompy ciepła. Ja na działce mam 1 warstwę wodonośną na 3 metrach. Również rozważałem instalacje pompy gruntowej opartej na 2 studniach. Ale przy moim poziomie wód wystarczy użycie pompy obiegowej. Pozdrawiam Stefan
Proszę zobaczyć inne wcześmiejsze odcinki tam jest wszystko opisane. Nawet COP policzone z energią elektryczną pompy głębinowej oraz w innym przypadku z pompą obiegową.
Jak Pan myśli, tym sposobem przebije się przez warstwę gliny?
Pozdrowienia 👍
Dziękuję i z wzajemnością! :)
Po 4dniach otrzymałem propozycje ogladniecia mimo subskrypcji
Klasycznie, normalnie :) u mnie czasami w ogóle nie wrzuca powiadomienia. Jak sam nie przejdę się po kanałach to nic nowego nie zobaczę, Za te te kanały z bzdurami i gupotami na głównej - żeby nie wycinka skryptem to bym się nie opędził.
@@Waldemar_Pachol_official 👌👌👌👌👌👌dookkkłłaaaddniieee
Rozumiem że studnia 18 m lecz samo lustro wody jest do 5-7m?Pytam gdyż nie widzę pompy głębinowej tylko sam filtr. Proszę o więcej detali interesuje mnie wykonanie studni o podobnej głębokości lecz lustro wody będzie coś ok 12 mb więc jedynie pompa głębinowa. Uda się tłoczenie większą rurą np 110? Z jakiego powodu użyto rury pp 50 kanalizacyjnej z łączeniem co 2 mb zamiast jednorodnego węża pp gwarantującego szczelność na całej długości?
Rura osłonowa daje możliwość „kopania” metodą wypłukiwania urobku. I jak najbardziej można użyć 110 czy 160 - motopompa w naszym przypadku chodziła na najniższych obrotach - przy wyższych trudno było utrzymać rurę.
@@Waldemar_Pachol_official Panie Waldemarze, w twardej glinie zda ta metoda egzamin? Pytam ponieważ zacząłem robić studnie (w wiadomym celu 😎), do 7metrow zszedłem rurą fi 200, rurą fi 160 na 10 metrów (dalej już świder nie chciał już na sam dół schodzić, cały czas glina w międzyczasie 2-3 cieniutkie warstwy żwiru). W najbliższych dniach chciałem zrobić ostateczną dogrywkę "tradycyjną" metodą. Jak Pan uważa, w moim przypadku zda egzamin proponowana przez Pana metoda zda egzamin? Oczywiście chodzi mi o pogłębienie istniejącej (od sierpnia studnia czeka). Pozdrawiam
@@bartoszgramsch9251 Panie Bartoszu, tak, ale do twardej gliny trzeba deko przerobić początek rury „wietrniczej” - musi mieć ona średnicę kielicha, w przeciwnym razie zaklinuje się Pan na kielichu i ani w górę ani w dół już rura nie pójdzie.
@@Waldemar_Pachol_official Mam kielichy obcięte, a rury połączyłem nitami i silikonem. Czyli mogę patrzeć optymistycznie? 😀
Ta rura z otworami jest tylko osłoną, a prawdziwą studnią jest ta niebieska rura 40mm z filtrem. Lustro wody może być dopiero na 11metrach albo może nie być go wcale, bo rury osłonowe mają 20m z czego ostatnie 2m nawiercone jest dużym wiertłem 1cm i przez takie otwory ziemia będzie wpadać do rury okładzinowej (osłony) , a woda będzie dalej wypychać ił, kurzawkę w górę odwiertu.
Te rury osłonowe można na końcu wyciągnąć z ziemi, jeśli tylko są porządnie połączone. Ta rura nie jest dalej potrzebna do prawidłowej pracy studni.
Mam zrobioną studnie w ten sam sposób, niestety moja woda jest mocno zażelaziona obawiam się że byłyby z takiego dolnego źródła same kłopoty ( kłopoty z wymiennikiem)
Na większości górnego ślaska ten sam problem że bez stacji uzdatniania niema szans na wodę pitną która przechodzi testy wszystkie
Za wkrętarkę, to szanuję :)
XD Dzięki!
Na zdjęcui tytułowym pisze "utopione 200 zł". Czy jednak studnia nie działa?
Działa, działa. Ale niestety grzeczne tytuły na jutubje się słabo sprzedają. XD
@@Waldemar_Pachol_official To dobrze. Bo myślałem że się zamuliła albo inna katastrofa się stała.
A na tytuł to proponuję: " SZOK studnia za 200zł bez kopania".😂
Co Pan sądzi aby zrobić studnię max 3 metry gdzie właśnienzaczyna się ił? Iłu napewno jest kilka metrów a może kilkadziesiąt?? Woda zimą w drenażu ma 7stopni (na metrze głębokości)
Jeśli woda jest płytko a w dodatku mamy niżej warstwę iłów, to istnieje ryzyko słabej wydajności studni czerpalnej. Iły również mogą powodować problemy ze zrzutem wody.
@@Waldemar_Pachol_official mam staw. Igłofiltry non stop tłoczyły gdy robili kanalizację. Wody w brud. Woda kryształ
@@marcing4735 Czyli możliwości są.
@@Waldemar_Pachol_official tak. Jak teraz najlepiej ugryźć? Studnia i zrzut? Czy z 80 metrów 32 niebieskiej w mokrym gruncie i roztwór glikolu? Nadmienię że główne założenie (z powodu budżetu) to chłodnica(chłodnice?) za pompą ciepła , za parownikiem. Jest już taki projekt na jutu
@@marcing4735 Z 80mb rury, z mokrego gruntu dałoby się wyciągnąć w początkowej fazie 35-40W/mb. Czyli w optymistycznej wersji 3200Wh, najważniejsze by nie zamrozić dolnego źródła. Natomiast ze studni to ograniczeniem mocy jest tylko ilość wody.
W jaki sposób zakończony jest wąż do wiercenia?
Nie jest w żaden sposób zakończony - kończy się tak jak kończy się rura.
@@Waldemar_Pachol_official to już jest ta docelowa rura z otworami? Czy po prostu rura fi 50?
@@adamrochewicz7993 Ta rura z otworami jest tylko osłoną, a prawdziwą studnią jest ta niebieska rura 40mm z filtrem.
Te szare rury łączysz jak?
Taka studnia da rade pod pompę ciepla 8kW
th-cam.com/video/JFEOz_Kd8rA/w-d-xo.html
bez sensu ta 50 po co komu 18m niby jak i tak nie wstadzi sie tam pompy a zwykla saca ciagnie do max 8m cos mi tu jie pasuje
Ale w jakim celu wsadzać tam pompę? o_O
Zowaczci jak wazap kopał studnie