Jak podłączyć grzejnik (kaloryfer) z boku do instalacji centralnego ogrzewania? Podłączenie boczne

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 27 ต.ค. 2024

ความคิดเห็น • 37

  • @andrzej8853
    @andrzej8853 2 ปีที่แล้ว +5

    😀 super film, prosty , zrozumiały bez słodkiego pierdzenia.

  • @Vtekabis
    @Vtekabis 4 ปีที่แล้ว +6

    O grzejnikach, teraz to już wiem, po obejrzeniu tej serii, chyba wszystko. Pozdrawiam.

    • @ForumWiedzy
      @ForumWiedzy  4 ปีที่แล้ว +2

      Jeszcze dużo przed nami ;)

  • @ivanlumilux1031
    @ivanlumilux1031 4 ปีที่แล้ว +1

    3:05 to podłączenie grzejnika stosuje się do instalacji centralnego ogrzewania tzw. Leningradka, czyli tylko jedna rura instalacji centralnego ogrzewania na dole, i takie podłączenie grzejnika, czyli od tej rury do samego grzejnika.

  • @kacperxyz429
    @kacperxyz429 2 ปีที่แล้ว

    Podlaczenie zwane przez Ciebie siodlowym jako jedyne gwarantuje najwieksza moc grzejnika i tylko one .Cieplejsza woda unosi sie do gory i wypelnia caly wymiennik po czym ochlodzna opuszcza go.Zasilanie z rory powoduje ze nie zaly wymiennik bedzie grzal na 100%.Woda goraca nie zmiesza sie z chlodniejsza chyba ze dolozysz pomke albo inny mieszacz.

  • @MM2009
    @MM2009 2 ปีที่แล้ว

    Zawory na wyjsciu uzywa sie do balansowania grzejnikow. W UK polaczenie siodlowe jest normalne. Zawor na wyjsciu uzywa sie do ograniczenia przeplywu i zbalansowania ukladu grzewczego o czym nie wspominasz.

  • @Dragon-jw7di
    @Dragon-jw7di ปีที่แล้ว

    Świetny poradnik

  • @tomaszbam820
    @tomaszbam820 หลายเดือนก่อน

    Dzień dobry, mam grzejnik stalowy, dwupłytowy (taki standardowy), wysokość 60cm długość 140cm.
    Podłączyłem: z góry zasilanie z dołu odpływ ale... Po tej samej stronie. Bo odpływa po drugiej stronie był prawie niemożliwy do zrobienia z braku miejsca. Pytanie:... Jak ten grzejnik będzie grzal czy będzie mocna strata? Tomek

  • @adamopala8058
    @adamopala8058 4 ปีที่แล้ว +1

    Super :) Dla czego w Angli ? Czy tylko tam ? Wiec połączenie siodłowe musi mieć plusy , gdyby nie miało nie było masowo tak robione , pojedyncze przypadki rozumiem to może ktoś źle zrobil ale ze więcej niż pojedyncze to mnie zastanawia a wiec jaka to jest idea ? wie Pan może ? Czy tam są grzejniki w wnęce i może to lepiej pracuje ? Pozdrawiam

    • @ForumWiedzy
      @ForumWiedzy  4 ปีที่แล้ว

      Widziałem kilka przypadków i zwykle grzejniki we wnękach. Nie znam idei, ale najwyraźniej tak instalowali, czy teraz tak instalują nowe, to chyba nie ;)

    • @adamopala8058
      @adamopala8058 4 ปีที่แล้ว

      @@ForumWiedzy
      To może w wnęce lepiej pracuje ? Ciężkie pytanie możemy tylko spekulować , w Szwajcari znów jest na zewnątrz blok dolnego przyłączenia grzejnika połączony na boczny , tez ciężko opd na pytanie dla czego ?

    • @ForumWiedzy
      @ForumWiedzy  4 ปีที่แล้ว

      Może to wynika z doświadczenia i wybranej metody danego instalatora lub firmy.
      Gdy ktoś dobrze obliczy zapotrzebowanie, to każda metoda będzie dobra. Dużo domów teraz ma Super ocieplenie i zapotrzebowanie mniejsze. Głównie liczy się estetyka

    • @adamopala8058
      @adamopala8058 4 ปีที่แล้ว

      @@ForumWiedzy
      Prawda ale jak z tego sens skoro jest strata ? Chyba dąży się do perfekcji , a nie przeciwnie ? Tez myślałem że estetyka ale i tak przychodzą zasłony wiec duzo nie widać , chyba ze krótkie , na dole jak jest to może ktoś stanąć i złamać czy coś a w gorze ciężko już , bardzo zaciekawiło mnie to zagadnienie .

    • @ivanlumilux1031
      @ivanlumilux1031 4 ปีที่แล้ว +1

      W byłym ZSRR też byłi grzejniki z podłączeniem siodłowym, ogólnie do instalacji "Leningradka".

  • @dziikrg5888
    @dziikrg5888 3 ปีที่แล้ว

    Witam . Mam takie pytanie bo nigdzie nie potrafie znalezc odpowiedzi. Kupilem i zamontowalem grzejnik dolnoobiegowy. Zastosowalem połączenie boczne w tym grzejniku. Otoz wyglada to tak polaczenie gora lewa strona cieplo, na dole lewa strona odplyw. Z prawej strony jest zaslepione bo to ostatni grzejnik i dolny obieg tez z prawej strony zaslepiony. I takie pytanie czy jest to prawidlowe, jak zwiekszyc moc tego grzejnika, moze dac odplyw do tego dolnego odplywu albo z prawej strony? Czy lepiej zmienic grzejnik z polaczeniem bocznym?

  • @Jaroooo2008
    @Jaroooo2008 2 ปีที่แล้ว

    Od jakiej długości podlanczac grzejniki na krzyż? wysokość grzejnika dwu panelowy 60cmmam długość obecnie 90cm ale chciałbym dodać jeszcze jeden max również 90cm

  • @nayukizone3490
    @nayukizone3490 4 ปีที่แล้ว

    İyi film
    İçten tebrikler

  • @MrSzczepko
    @MrSzczepko 2 ปีที่แล้ว

    witam. ile grzejników minimalnie mogę podłączyć do kotła 20kw do sprawnego działania instalacji w domku 30m2. w jaki sposób podłączyć grzejniki (dopływy i odpływy) grzejniki podłączane z boków 60x60. dzieki bardzo za pomoc.

  • @sew9047
    @sew9047 3 ปีที่แล้ว +1

    Witam.
    w domu ktory remontuje stare grzejniki byly podlaczone siodlowo.
    Tutaj pytanie.
    Czy gdy kupie grzejniki uniwersalne i podepnę od dołu zasilanie i woda przeplynie rurka do góry termostat dam z tej samej strony na górze a odpływ po przeciwnej na dole czy takie podłączenie zda egzamin. Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

    • @ForumWiedzy
      @ForumWiedzy  3 ปีที่แล้ว +1

      Myślę że bez problemu, jedynie zweryfikować należy instrukcję i zalecenia do danego grzejnika, czy nie ma przeciwskazań.

    • @sew9047
      @sew9047 3 ปีที่แล้ว +1

      @@ForumWiedzy super. dziękuję za szybką odpowiedź.

    • @sew9047
      @sew9047 3 ปีที่แล้ว

      Wracając do tematu. Juz jestm po montażu i podłączeniu grzejników ( wcześniejsze podłączenie siodlowe) aktualnie zasilanie podłączenie dolne z zaworem odcinającym, powrót podłączenie boczne, wszystko dziala jak trzeba.

  • @dawid5342
    @dawid5342 3 หลายเดือนก่อน

    Czemu w pl czesto widze oodlaczenie na dole pod spodem wejscie i wyjście czy to wygoda montującego?

  • @SuperRangers83
    @SuperRangers83 ปีที่แล้ว

    Podłączyłem grzejnik tak jak mówisz
    Jest to grzejnik uniwersalny można podłączyć od dołu. Zaslepilem wlot i wylot na dole. I teraz mam wlot u góry i wylot na dole po przeciwnej stronie. Nie grzeje

  • @GeorgefroPoland2013
    @GeorgefroPoland2013 2 ปีที่แล้ว

    Czy można połączyć ze sobą dwa grzejniki. Jeśli tak, to jak? Dziękuję.

    • @ForumWiedzy
      @ForumWiedzy  2 ปีที่แล้ว

      Łączysz dwa i termostaty oraz kryzowanie zaworów grzejnikowych umożliwia podzielenie gorącej wody na 2 grzejniki.

  • @ukaszpierzchaa1837
    @ukaszpierzchaa1837 4 ปีที่แล้ว

    Czy może wie ktoś jakie minimalne ciśnienie robocze powinien mieć grzejnik zasilany z miejskiej sieci centralnego ogrzewania (elektrociepłownia) ? Mieszkanie na 2 piętrze bloku 3 piętrowego. Z góry dzięki

    • @ForumWiedzy
      @ForumWiedzy  4 ปีที่แล้ว

      Najlepiej będzie uzyskać wymagania techniczne od spółdzielni, działu technicznego. Zapewne będzie to około 5- 6 Barów, podobnie do ciśnienia wody z wodociągów.
      Grzejniki i armatura zwykle są do 10 Barów dostosowane. Czasem można się spotkać z grzejnikami wzmacnionymi do około 16 Barów, ale z tego co wiem, nawet na wysokim piętrze, ciśnienie podczas pracy instalacji nie przekracza 6 Barów. Nie słyszymy o zalaniach, a gdy ktoś wymienia grzejnikami, to zwykle wstawia standardowe np. PURMO płytowe i wszystko działa jak trzeba, zaś nastawą na zaworze termostatycznym ustawia się przepływ.
      Ale zawsze warto uzyskać zgodę i warunki techniczne z działu technicznego od właściciela instalacji centralnego ogrzewania. Tak by w razie problemu, bo ciśnienie nagle wzrośnie i zalejesz sąsiadów, no i musisz ponieść koszty.
      Pozdrawiam

    • @ukaszpierzchaa1837
      @ukaszpierzchaa1837 4 ปีที่แล้ว

      @@ForumWiedzy Dzięki wielkie za odpowiedź! Napisałem do administracji, ale czekam na odpowiedź już dłuższy czas (wiem, że muszę mieć od nich informacje). W mpec nikt nie odbiera, wykonałem już chyba 1000 połączeń i nic. Strasznie w głowie namieszał mi fachowiec, który chciałem aby mi podczas remontu wymienił grzejniki i o ile w pokojach było ciśnienie wg niego w porządku (tych co wybraliśmy) to do łazienki (drabinkowy), ten jaki wybraliśmy miał ciśnienie robocze 8 barów. Wg fachowca ciśnienie takich grzejników musi być większe tzn jak mi powiedział 12-16 barów w miejskich sieciach CO. Zadzwoniłem do producenta tego grzejnika i dowiedziałem się, że nawet konkurencja nie produkuje grzejników łazienkowych o ciśnieniu roboczym większym nić 10 bar. Więc już mam taki mętlik w głowie, że szukam wszędzie informacji. Logicznie myśląc przecież ludzie robiąc remonty w dużej mierze kupują grzejniki w marketach, których ciśnienie robocze to zazwyczaj 10 barów i nie sadzę żeby nie nadawały się do instalacji z miejskiej sieci centralnego ogrzewania. Coś mi się wydaje, że koleś mi bzdur nagadał tylko zastanawiam się w jakim celu.

  • @KrzysztofGierlicki
    @KrzysztofGierlicki หลายเดือนก่อน

    Ƙ

  • @kurak2010
    @kurak2010 3 ปีที่แล้ว

    Z tą głowicą to głupoty gadasz bo w pewnych przypadkach jej stosowanie jest niewskazane.

    • @marcinsuleja9232
      @marcinsuleja9232 3 ปีที่แล้ว

      W jakich np?

    • @dzamber18
      @dzamber18 ปีที่แล้ว

      @@marcinsuleja9232
      Np. gdy posiadamy w instalacji zawor 3 drożny z słownikiem. Jednak w takim przypadku nadal warto w miejscu zaworu termostatycznego, zamocować zawór odcinający, wtedy nie musimy spuszczać wody z układu przy ewentualnym demontażu lub wymianie grzejnika.