64. Wybrałem Gaz zamiast Pompy Ciepła. Czy żałuję? | Podcast - Budowa domu na odległość.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 9 ก.พ. 2025
  • 🔴Obserwuj mnie na Instagramie! / tata_do_kwadratu
    🔴 Subskrybuj kanał: @TataDoKwadratu
    🟢 Spotify: podcasters.spo...
    🟣 Apple Podcasts: podcasts.apple...
    📧Napisz do mnie: tatadokwadratu@gmail.com
    W zeszłym roku stanąłem przed decyzją, na jakie źródło ciepła się zdecydować. Przeanalizowałem za i przeciw i... postawiłem na ogrzewanie gazowe. Pierwszy sezon grzewczy się zaczął, piec działa i "pali" kilowatogodziny i metry sześcienne gazu. Czy jednak była to dobra decyzja, biorąc pod uwagę ostatnie podwyżki cen gazu?
    Odpowiedź znajdziesz w tym odcinku.
    Link do odcinka:
    • 7. Pompa ciepła - jedn...
    Gaz
    Ogrzewanie Gazowe
    Pompa Ciepła
    ETS2
    Zakaz Gazu
    Podwyżka gazu
    Czyste powietrze

ความคิดเห็น • 114

  • @TataDoKwadratu
    @TataDoKwadratu  2 หลายเดือนก่อน +1

    Mała korekta. Gaz zużyje 10416.6kWh przy efektywności 96%.

    • @Jarek_Szefer
      @Jarek_Szefer 2 หลายเดือนก่อน

      A jak wyliczyłeś ta efektywność....

    • @pingwinyzmadagaskaru2257
      @pingwinyzmadagaskaru2257 2 หลายเดือนก่อน

      @@Jarek_Szefer burzliwe że jak podpisałeś umowę to oni Pytali się jak chciałbyś mieć rozliczane czyli są prognozowane odczyty a po pół roku przychodzi inkasent i sprawdza licznik

    • @Jarek_Szefer
      @Jarek_Szefer 2 หลายเดือนก่อน

      @@pingwinyzmadagaskaru2257 tak to prawidłowa odpowiedź na moje zapytanie 😳😂🤣
      I na pewno do pingwina je kierowałem 😂🤣😭

    • @pingwinyzmadagaskaru2257
      @pingwinyzmadagaskaru2257 2 หลายเดือนก่อน

      @@Jarek_Szefer akurat odpowiedź nie była kierowana do ciebie tylko do autora

    • @TataDoKwadratu
      @TataDoKwadratu  2 หลายเดือนก่อน

      Dali mi dwie opcje. Albo co miesiąc sam podaje odczyt - nie mam fizycznie możliwości żeby to zrobić. Albo mam prognozy i odczyt inkasenta raz na rok. Wybrałem to drugie.
      PS. Tata spisał mi licznik. Od momentu podłączenia kotła do wczoraj - zużyłem 163m3 gazu. Trochę poszło na wygrzewanie posadzki latem, około 50m3. Reszta od połowy października na ogrzewanie (18’C). Dużo? Mało?

  • @graba87krkk
    @graba87krkk 2 หลายเดือนก่อน +1

    Wiadomo że wyjdzie wiecej bo trzeba doliczyć ogrzewanie wody bieżącej ale to dopiero jak zamieszkacie, fajnie ze masz możliwość sprawdzenia tego na sucho

  • @MILCZAR55
    @MILCZAR55 หลายเดือนก่อน

    Dzień dobry Państwu. W ubiegłym sezonie grzewczym (1VI 23r - 1VI 24r) zapłaciłem za gaz ok 4300 zł. Powierzchnia ogrzewana to ok 240 m2. Dom ma w dachu 35 cm wełny, ściany 15 cm styropianu, a posadzka 12 cm styropianu. Okna trzyszybowe. Piec gazowy kondensacyjny Termet (niska półka). Nie mam podłogówki, ale grzejniki purmo są bardzo mocno przewymiarowane. Temperatura wody na piecu to 41 °C, temperatura w mieszkaniu wynosi 22,5 °C. Do tego należy dodać ok 2,5 m3 drewna (ok 600 zł) spalonego w kominku mającym rozprowadzenie gorącego powietrza po całym domu. Paliłem w nim incydentalnie, ale w trakcie świąt codziennie.
    W zasadzie to niskie koszty, wynikają z niskiego zoptrzebowania budynku na energię, dopiero na drugim miejscu jest cena 1 kWh nośnika energii. Na pewno popełniłem kilka błędów w trakcie budowy (ściany i posadzka), i można było uzyskać jeszcze mniejszą emisję energii. Na koniec nadmienię, że przeprowadziłem audyt i wyliczyłem, że samo ogrzewanie, to 60% kosztów, cwu 25%, a kuchnia gazowa 15%. Być może kiedyś kupię pompę ciepła, ale z całą pewnością będzie to system hybrydowy.
    Pozdrawiam.

    • @TataDoKwadratu
      @TataDoKwadratu  หลายเดือนก่อน

      Dziękuję za komentarz!
      Koszt gazu w tym sezonie wyniesie około 25-30% więcej. Niestety..
      Jeśli przy tak niskiej temperaturze czynnika może Pan mieć komfortową temperaturę pomieszczeń to pompa z pewnością by się sprawdziła.
      W Anglii płacę za CO i CWU z kotła kondensacyjnego ze zwykłymi grzejnikami i 4-osobowej rodzinie około £700 rocznie. Nigdy się tym nie przejmowałem. Po przeprowadzce będę musiał zacząć..
      Pozdrawiam!👋

  • @Raven-man52
    @Raven-man52 5 วันที่ผ่านมา

    Właśnie dobrze gadasz, dom musi mieć jak najmniejsze zapotrzebowanie na energie, czyli domy z gazobetonu, silki czy innych tego typu materiałów maja bardzo dużą pojemność cieplną która należy ogrzać zanim w domu osiągniesz komfort. Ja mam szkielet niemiecki ciężki i w moim wypadku pompa ciepła wychodzi drożej, ale dom to konstrukcja drewniana. I ja mam kocioł 1 funkcyjny, 2 funkcyjny ma mniejsza wydajność. Musisz zobaczyć jakie masz zurzycie energi dobowe i tak dobrac magazyn energi, gdyby cos służę pomocą. Jak masz rekuperacje to nie możesz kozy, musisz miec kominek z zamknieta komorą spalania, bo wywali ci uszczelki z okien :)

    • @TataDoKwadratu
      @TataDoKwadratu  5 วันที่ผ่านมา

      Hej. Dzięki za komentarz. Mam doprowadzenie powietrza z zewnątrz. Są kozy które to obsługują. :)

  • @tomaszkrol5893
    @tomaszkrol5893 หลายเดือนก่อน +1

    W domu 18 stopni to jest nawet ciepło. Wszystko zależy ile masz wcześniej... 🙂

  • @noob-n8g
    @noob-n8g 2 หลายเดือนก่อน

    Cześć.Efektywnosc zalezy czy podłogowka (94-6% wychodzi)czy grzejniki(tutaj mniejsza) .Mam w "drodze gaz" i tak montuje.Odnosnie kominka,robimy razem z rozprowadzeniem ciepła DPG ,400zeta nam krzykneli za kazde pomieszczenie>w garazu nie bede robił podłogowki ale rurke od kominka doprowadze.1000zeta turbina przepychajaca ciepełko do pomieszczen(bedzie w garazu ).Montujemy tez klimatyzacje 18k,multisplit 4 jednostki + zewnetrzana,scope 4.itd.Koncza dach i nastepne okna.Moze gospodarz i goscie poleca jakies fimy?zerkałem oknoplast,adams .Pozdrawiam ekipe.Buduje w swietorzyskim

    • @TataDoKwadratu
      @TataDoKwadratu  2 หลายเดือนก่อน

      Hej! U mnie będzie 100% podłogówka. Zobaczymy po pierwszym pełnym sezonie grzewczym. 😊
      Jeśli chodzi o okna to ja założyłem okna Wiśniowski Primo 82mm. Wyglądają solidnie.
      Same okna są ważne ale ich prawidłowy miraż chyba nawet ważniejszy. Weź to pod uwagę!
      Nie warto tutaj oszczędzać.
      Pozdrawiam!

    • @noob-n8g
      @noob-n8g 2 หลายเดือนก่อน

      @@TataDoKwadratu U mnie również 100% podłogówka.Poczytam o oknach.Pozdrawiam.

  • @rafalmichalski1702
    @rafalmichalski1702 2 หลายเดือนก่อน

    Dzięki za podzielenie się tym
    Ja także 😮stawiam na gaz a jak będzie trzeba to zmienię na coś co będzie znacznie sprawniejsze a w tej chwili nie widzę znacznej różnicy

    • @TataDoKwadratu
      @TataDoKwadratu  2 หลายเดือนก่อน

      Hej! 🙋‍♂️ masz już za sobą pełny sezon grzewczy? Jeśli tak podziel się ilością m3 i powierzchnią ogrzewaną. Pozdrawiam!👋

  • @ps-dn7ce
    @ps-dn7ce 2 หลายเดือนก่อน +1

    Super podcast! Jeśli chodzi o kozę/kominek w pokoju, to czy nie zastanawiasz się nad zanieczyszczeniem powietrza wewnątrz domu? Jaki to ma wpływ na zdrowie i czy warto poświęcać to co masz najcenniejsze dla jakiś groszy?

    • @TataDoKwadratu
      @TataDoKwadratu  2 หลายเดือนก่อน

      Cześć. Dzięki za miłe słowo. 😍
      Może się zdążyć jakiś lewy dym 💨 z takiej kozy. To prawda. Będę się starał to zminimalizować.

    • @lukaszzielinski2272
      @lukaszzielinski2272 2 หลายเดือนก่อน +1

      @@ps-dn7ce nie popadajmy w paranoje. Tak podczas rozpalania na zimnym kolinie trochę dymu wpadnie do salonu, potem podczas podkladania co dwie godziny juz praktycznie u mnie nic nie wlatuje. Jestem pewny że i tak take rozpalanie jest zdrowsze niz spacer w centrum miasta w godzinach szczytu.

    • @ps-dn7ce
      @ps-dn7ce 2 หลายเดือนก่อน +1

      @@lukaszzielinski2272 Wiem co się dzieje z odczytem pomiaru zanieczyszczeń na oczyszczaczu jak palę w kominku - takich poziomów nie doświadczysz nawet w najbardziej smogowe dni w Bielsku Białej, gdzie spędzam część zimy.
      Dla mnie to po prostu nie ma sensu. Dosłownie oszczędzasz setki złotych równocześnie znacząco pogarszając powietrze, którym oddycha Twoja rodzina.

    • @dorotal8633
      @dorotal8633 2 หลายเดือนก่อน

      Mam kozę (nie korzystam za często bo nie lubię jak jest za ciepło), dobrze podłączona koza absolutnie nie zanieczyszcza powietrza, jak jest dobry ciąg, do nic w domu nie czuć (inaczej jak jest podłączona kiepsko, a mam porównanie na działce u rodziców). Poza tym są czujniki czadu, warto się w taki wyposażyć.

    • @ps-dn7ce
      @ps-dn7ce 2 หลายเดือนก่อน +1

      @@dorotal8633 Tu jest dość sensownie wyglądający eksperyment: th-cam.com/video/EaiOAiPi9Ik/w-d-xo.htmlsi=ZlgNLFQ_oOAFdi3A
      Czyli faktycznie, jak jest dobrej jakości koza to nie ma tragedii, ale i tak w pewnym stopniu zanieczyszcza powietrze.

  • @graba87krkk
    @graba87krkk 2 หลายเดือนก่อน +4

    Ludzie wpadli w panikę, pamiętajmy wojna kiedyś się skończy i ceny też zmaleją. A jeśli zmieni się władza i wypowiemy ETS2 tak jak Słowacja czy Węgry to będzie jeszcze taniej.

    • @TataDoKwadratu
      @TataDoKwadratu  2 หลายเดือนก่อน

      A oni to wypowiedzieli?

    • @beatamalanowska108
      @beatamalanowska108 2 หลายเดือนก่อน

      Przecież to PIS zgodził się na "zielony ład", "ETS, ETS2", gdyż to podatki, którymi latali dziurę budżetową zamiast inwestować w modernizację energetyki w Polsce. Na dodatek podpisali niekorzystne długoletnie umowy na zakup gazu z USA i dlatego Polacy kupują gaz dwa razy drożej gaz niż inne kraje UE. Gdybyśmy kupowali gaz dwa razy taniej jak inni to nie straszny nam ETS2 za który można byłoby budować nowe bloki gazowo parowe, magazyny energii i modernizować linie energetyczne.

    • @TataDoKwadratu
      @TataDoKwadratu  2 หลายเดือนก่อน

      @beatamalanowska108 To prawda. 👍

    • @graba87krkk
      @graba87krkk 2 หลายเดือนก่อน

      @@beatamalanowska108 Zgadza się dlatego napisałem że kiedy zmienią się rządy, nie napisałem na jakie. Bo i te i poprzednie nic nie warte.

    • @TataDoKwadratu
      @TataDoKwadratu  2 หลายเดือนก่อน +1

      @graba87krkk Wszyscy gadają na unię, ale nikt z rządzących się nie przyzna, że te podatki ETS wpływają do budżetu państwa - nie UE. (Przynajmniej narazie).

  • @lukaszzielinski2272
    @lukaszzielinski2272 2 หลายเดือนก่อน

    Ja dogrzewam swoją budowę kozą k6 od kratki. Zostanie ze mna na dłużej, ogolnie spoko, ale nie licz że nagrzeje coś więcej jak salon, i podłogi na pewno nie ogrzeje (podczas palenie moga spokojnie lapac za żeliwne nogi, które się prawie nie nagrzewaja). U mnie kocioł główny to Villand VC 15sc1-5, bugor 50l, na górze sterowanie strefowe. Pozdro.

    • @TataDoKwadratu
      @TataDoKwadratu  2 หลายเดือนก่อน

      Dzięki za komentarz! Masz rekuperację u siebie? Pozdrawiam!

    • @lukaszzielinski2272
      @lukaszzielinski2272 2 หลายเดือนก่อน

      @@TataDoKwadratu niestety nie.

    • @TataDoKwadratu
      @TataDoKwadratu  2 หลายเดือนก่อน

      Nie ma z tego wielkich zysków. Jeden z moich słuchaczy napisał że u niego ręki dało około 800-900kWh oszczędności rocznie. Czyli zwrot inwestycji w 30 lat….

  • @david7238
    @david7238 2 หลายเดือนก่อน

    Podobnie mam jak Ty, już druga zimę grzeje gazem 15stopni. Akurat viessmann to też na apce oglądam i 3 termometry po domu. Kominek zamówiłem tylko z płaszczem wodnym po dłuższym czasie namysłu . Pozdrawiam

    • @TataDoKwadratu
      @TataDoKwadratu  2 หลายเดือนก่อน

      Cześć! 🙋‍♂️ Też mieszkasz za granicą? Z ciekawości. Ile ci wyszło zużycia na cały sezon przy tych 15’C? I ile masz metrów?
      Pozdrawiam! 👋

    • @david7238
      @david7238 2 หลายเดือนก่อน

      Też UK, dom 120m2 na liczniku gazu od maja 2023 do teraz 530 m3. Coś się zużyło na cwu jak się na urlop jedzie 3 x na rok plus kuchenka gazowa 3 tyg używana w te wakacje, myślę że jest ok.

    • @TataDoKwadratu
      @TataDoKwadratu  2 หลายเดือนก่อน

      @davidbracki7238 Ooo.. Fajnie, że wpadłeś na kanał. 😊Kto dom na odległość budował w cyrku się nie śmieje.🤡
      Tak sobie czasami myślę, że wybudowaliśmy sobie całkiem drogi domek letniskowy i to w słabym miejscu.😂
      Co do gazu. To przez lata kWh była około 20-25gr bez żadnych osłon - bajka. Teraz wychodzi ciut drożej ale myślę, że dla kogoś kto ma gaz w drodze to i tak dobra opcja.

    • @david7238
      @david7238 2 หลายเดือนก่อน

      Nasze dziadki i rodzice dali radę to my też damy radę, poza tym chyba też byłby czas wrócić do domu 🙂. Pozdrawiam.

    • @TataDoKwadratu
      @TataDoKwadratu  2 หลายเดือนก่อน

      Powodzenia! 🤞

  • @robirobi6662
    @robirobi6662 2 หลายเดือนก่อน +1

    Zastanawiam się ciągle nad jedną kwestią budowa domu to kosz ok 1 mln PLN całkowite koszty ogrzewania,pradu etc. ok 8-10 tys rocznie to 1% czy jest o czymś w ogóle rozmawiać?? 10 lat temu kupując nowy samochód placilem 5 tyś samego ubezpieczenia.! Kupując auto ludzie nie płaczą z powodu zbyt wysokiego spalania czy kosztów przeglądu.Jeśli zaoszczędziłeś na gazie 25 tyś to tylko się cieszyć bo przez kolejne 5 lat nasz na gaz zapewnione środki. Mam przyjemność budowac tak jak ty na odległość i wracając do nowego samochodu to jak jego konfiguracja przed zakupem wybieram co mi jest potrzebne na co mnie stać by mi służył na lata i bym sie nim cieszył z najbliższymi. pozdrawiam dobra robota

    • @TataDoKwadratu
      @TataDoKwadratu  2 หลายเดือนก่อน

      Coś. W tym jest.
      Myślę, że to przez tą niestabilność cen paliw, prądu etc. Gdyby nie to co się stało z np. Z ceną węgla- nie byłoby takiego wysypu pomp ciepła.
      Cześć ludzi chce dziś zapracować ciężej, lub wydać więcej żeby płacić mniej. Nawet jeśli w praktyce to nie będzie miało sensu.
      Dzięki za komentarz! Pozdrawiam!

  • @robertartemniak7261
    @robertartemniak7261 2 หลายเดือนก่อน

    Zapytałem AI co wychodzi taniej gaz p.kondensacyjny - p.ciepla powietrze-powietrze COP4 - suche (8%) drewno bukowe Zaopatrzyłem model we wszystke dane. Na ogrzanie domu potrzebuje rocznie 12000kWh. AI po wyliczeniach : 1 miejsce) drewno bukowe 2) Pompa powietrze-powietrze 3) Gaz z rury w piecu kondensacyjnym wyszlo mi okolo 5.5 tyś. Mam troche wiekszy dom od Ciebie. Za gaz faktycznie tyle płace. Takze mam rekuperacje. Ide w pompe ciepla powietrze powietrze, a gaz bedzie na temp ponizej zera. Pompa Rotenso ma COP 5.3. Co do ETS2 poszukaj materiałów z GAZ-SYSTEM jest taka prezentacja na YT. Jesli w rurze gazu bedzie np.: 5% biometanu to bedziesz zwolniony z kar za emisje. Jak masz fotowoltanike lub rekuperacje takze kary nie zaplacisz. Poszukaj wiedzy. Media gównego nurtu o tym nie pisza

    • @TataDoKwadratu
      @TataDoKwadratu  2 หลายเดือนก่อน

      Cześć Robert. Dzięki za komentarz. Zaraz też sobie z GPT pogadam o tym 😂
      Można piec gazowy wpiąć jako źródło szczytowe zamiast grzałek w pompie ciepła.
      Pozdrawiam 👋

    • @piotrp3909
      @piotrp3909 2 หลายเดือนก่อน

      ETS2 będzie doliczany do ceny nośnika już na etapie dostawcy w zależności ile przy jego spalaniu powstanie CO2 wiec na jakiej podstwie ma ktos być indywidualnie zwolniony? Gaz jest pase i celem jest jego całkowita eliminacja z ogrzewania indywidualnego. I można zakilinac rzeczywistośc na milion sposobów ale prawda jest taka że na tę chwile wszystko idzie w tym kierunku by i to paliwo uczynic nieatrakcyjnym ekonomicznie.

    • @TataDoKwadratu
      @TataDoKwadratu  2 หลายเดือนก่อน

      @piotrp3909 Problematyczne, a zarazem pocieszające jest to, że stoi za tym ideologia, a nie nauka i fakty. Ideologię można zawsze zmienić.🙂
      Jak byłem dzieckiem w szkole straszyli nas że dziura ozonowa nas zabije.😅 Teraz, że CO2.
      Są wciąż ludzie którzy w tym momencie zakładają kopciucha do domu. Jeszcze długa droga przed nami do eliminacji gazu. Swoją drogą UE jeszcze do końca roku przyznaje dotacje do wymiany pieców na kotły gazowe. Więc można się załapać. 😅

  • @karolll20000
    @karolll20000 หลายเดือนก่อน

    Witam. oglądam youtube TomTECH tytuł- Jak kondensacja wpływa na zużycie gazu, czyli oszczędności ciąg dalszy na przykładzie CWU. pozdr.

    • @TataDoKwadratu
      @TataDoKwadratu  หลายเดือนก่อน

      Hej!
      Też go oglądałem. To właśnie ten materiał o którym wspominałem w moim filmie. Nie pamiętałem jak ten kanał się nazywa. Super przydatne informacje!
      Pozdrawiam!

  • @pingwinyzmadagaskaru2257
    @pingwinyzmadagaskaru2257 2 หลายเดือนก่อน

    Jaki rachunek dostałeś za ostatnie 2 miesiące bo wiadomo że w lato jest mniejsze zużycie gazu jak w okresie zimowym

    • @TataDoKwadratu
      @TataDoKwadratu  2 หลายเดือนก่อน

      Mam tylko prognozy. Będę wiedział dokładnie ile zużyłem jak spisze licznik w Lutym. 🙂

    • @pingwinyzmadagaskaru2257
      @pingwinyzmadagaskaru2257 2 หลายเดือนก่อน

      @TataDoKwadratu dziwne. U mnie przyjeżdżają i sami spisują licznik. Na drugi dzień mam fakturę na apce. Przy 16 stopniach za październik i listopad 580zl. 250m2 podlogowka plus 2 grzejniki w garażu ustawione na 18 stopni. Również w to.wchodzi grzanie acv z ciepła woda.

    • @maggiek7051
      @maggiek7051 2 หลายเดือนก่อน

      Jaka firma ?​@@pingwinyzmadagaskaru2257

  • @noob-n8g
    @noob-n8g 2 หลายเดือนก่อน

    Dodam,jeszcze.Identycznie jak gospodarz.Kupie pompe ciepła jak bedzie potrzeba od chinczyka.Zreszta klima tez moge grzac .Mozna kupic panele 8kw inwerter6 komplet zaniecałe 20k i podpiac,nie musi byc pompa co.

    • @TataDoKwadratu
      @TataDoKwadratu  2 หลายเดือนก่อน

      Masz już pompę ciepła. Te klimatyzacje. Powietrze-powietrze. Pamiętaj że można wziąć na to dotacje z moje ciepło. Tylko wymóg energii pierwotnej jest.

  • @smart-offgrid-diy
    @smart-offgrid-diy 2 หลายเดือนก่อน

    Niestety mylisz się w temacie starego domu i pompy ciepła, (i w innych też z resztą) bo wiedzę czerpiesz z "click bajtowych filmików". W domu z lat 80/90 gdzie stał kopciuch 15kW, od 3 lat stoi PC 9kW + PV 14kW + magazyn poza siecią. Dom 150 m2 co prawda ma grube mury, ale tylko 12 cm styro na elewacji, 15 cm wełny na stropie. Efekt końcowy jest taki, że zużycie energii elektrycznej, którą należy kupić ponad to co należało kupić wcześniej przed modernizacją wzrósł o 1300 kWh, a odpadł koszt węgla i pracy przy kopciuchu. Dom potrzebuje 14 000 kWh ciepła. Sposób w jaki to przedstawiasz, ja mogę przedstawić w taki sposób, że potrzebuje 1300 kWh na pokrycie zapotrzebowania na ciepło 14000 kWh, a zapotrzebowanie na prąd bytowy pozostaje bez zmian. Instalatorzy dobrze Ci mówili, gazu sobie nie wyprodukujesz.

    • @TataDoKwadratu
      @TataDoKwadratu  2 หลายเดือนก่อน

      Hej. Napisz coś więcej. Ocieplenie to jedno. Jakie masz okna? Grzejniki czy podłogówka? I czy ta PV jest w net billingu?🙂

    • @smart-offgrid-diy
      @smart-offgrid-diy 2 หลายเดือนก่อน

      @@TataDoKwadratu Na wstępie, na potwierdzenie mogę przesłać screeny z grafany, ponieważ wszystko mam monitorowane.
      Okna standard dwie szyby, grzejniki standard płytowe, brak podłogówki, PV off-grid poza jakimkolwiek prosumentem. Dom budowany w czasach kiedy o standardach nikt nie słyszał a i wyboru materiału nie było.
      5 lat temu byłem sceptykiem PV, 4 tala temu pojawiła się potrzeba wymiany kopciucha ze względu na rozporządzenie anty smogowe, i zrobiłem to co Ty, usiadłem i policzyłem. Miałem ten sam dylemat, gaz (który jest już w domu) czy PC i stanęło na PC (pomimo że jest droższa na starcie), ponieważ gazu sobie nie wyprodukuje a i jego przyszłość jest zagadkowa, a instalację i tak będzie trzeba dostosować. Skoro stanęło na PC to oczywistą konsekwencją była fotowoltaika i tu znów dylemat, ponieważ net mettering się kończył, a net billing był, jest i będzie fatalny stanęło na off gridzie (jakość sieci też odegrała tu rolę), gdzie z wyliczeń wynikało, że niewiele strace w porównaniu do net-billingu pomimo znów większych kosztów na starcie. Efekt końcowy jest taki jak napisałem wyżej, przez większą część roku mam nadmiar energii i nie muszę się przejmować jej zużyciem, klimatyzacja hula, C.W.U się grzeje, nawet w okresach przejściowych wrzesień/październik marzec/ kwiecień/początek maja nadwyżką energii grzeje CO.
      Tylko, że w swoich obliczeniach brałem pod uwagę nie tylko wąski aspekt samego ogrzewania czy prądu bytowego, podszedłem do tematu globalnie: "Ile ja w ogóle potrzebuje energii do funkcjonowania w roku (prąd + gaz + węgiel)??? Ile zapłaciłem przez ostatnie 10 lat za energię wszelaką??? Ile zapłaciłbym w ciągu kolejnych 10 lat nic nie zmieniając??? Ile zapłacę jeśli wprowadzę zmiany??? Po takich obliczeniach wybór był jednoznaczny.

    • @TataDoKwadratu
      @TataDoKwadratu  2 หลายเดือนก่อน

      @smart-offgrid-diy Dziękuję za obszerną odpowiedź! Super!🔥
      Ja prędzej czy później założę PV choćby na prąd bytowy. Zrobiłbym to już teraz gdybym miał trochę pojęcia o temacie i mógł zrobić to sam. I może przede wszytkim gdybym był na miejscu w Polsce, a nie za granicą…
      Nie mogę teraz wydać 30k na 8kWp paneli, a tyle ode mnie chcą instalatorzy… to jest przesada, a na budowie są ważniejsze potrzeby. Wiem też, że takie instalacje na zwykłym falowniku można mieć za 1/3 tej ceny.
      Co do twojego przypadku. Jeśli jesteś w stanie produkować wystarczająco dużo prądu, żeby zaspokoić swoje zapotrzebowanie to jasne, że pompa ciepła była najlepszym wyborem.
      Nie wiem czy wydzialeś inne moje materiały. Mam instalację przygotowaną na PC w przyszłości. Gaz zostanie ewentualne jako źródło szczytowe.
      Dla mnie rachunek był prostu. Gaz był po prostu tańszy. Zrezygnowałem z PC po tym jak policzyłem, że muszę kupić pompę, PV, baterie i zrobi się z tego ponad 100k, a ja dalej nie będę miał ogrzewania „za darmo”.
      Mój znajomy niedawno założył 5kWp z magazynem 3kWh. Ma PC. Czy będzie mógł grzać się z tego co panele wyprodukują? Napisz jak można we w miarę rozsądnych pieniądzach założyć PV na prąd bytowy. Chętnie poczytam.
      Pozdrawiam!

    • @smart-offgrid-diy
      @smart-offgrid-diy 2 หลายเดือนก่อน

      @@TataDoKwadratu Od końca. "Czy będzie mógł grzać się z tego co panele wyprodukują?" Nie wiem, bo to indywidualna sprawa na którą składa się wiele czynników, ale jeśli była to kalkulacja jakiegoś handlowca, a instalacja jest w net-billingu to absolutnie nie, ponieważ:
      a) handlowcy bazują na obecnym zużyciu prądu wynikającym z faktur, a przeważnie jako źródło ciepła korzysta się z innego nośnika energii
      b) net-billing jest wymyślony w taki sposób aby maksymalizować autokonsumpcję, a nie sprzedawać energię i zarabiać na tym (bądź odkładać na zimę)
      c) 5 kWh magazynu to:
      - zbyt mała pojemność, aby przetrwać nawet jeden deszczowy dzień w lecie (wszystko zależy od zapotrzebowania na prąd)
      - zbyt mała moc (0,5C czyli 2,5 kW) do zasilenia całego domu + czajnik :) (prawdopodobnie BMS lub falownik będzie ograniczał magazyn dobierając z sieci)
      d) szybkie pobieżne wyliczenie: instalacja wyprodukuje ok. 5000 kwh w roku z czego 75% od kwietnia do września 25% od października do marca.
      e) sprzedana energia (optymistycznie zakładając 60% autokonsumpcję) czyli 2000 kWh da w wirtualnym portfelu ok. 600 zł oczczędności na zakup/obniżenie rachunków tylko na energię czynną kolejnych 1100 kWh. Za resztę trzeba płacić normalnie.
      Na dziś, w miarę rozsądne pieniądze za instalację na prąd bytowy, prawie 100 % pokrywające zapotrzebowanie od kwietnia do października włącznie i uzupełniające zapotrzebowanie na resztę miesięcy to:
      a) przy instalacji 3f
      - falowniki od 6 000 zł
      - panele 5 kWp od 3 000 zł
      - magazyn 15 kWh od 8 000 zł
      - osprzęt (przewody, zabezpieczenia, skrzynki, konstrukcja) od 1500 zł
      b) przy instalacji 1f
      - falowniki od 2 000 zł
      - panele 5 kWp od 3 000 zł
      - magazyn 15 kWh od 8 000 zł
      - osprzęt (przewody, zabezpieczenia, skrzynki, konstrukcja) od 1500 zł
      c) instalacja, którą chciałbyś zgłosić aby zostać prosumentem
      - falowniki od 12 000 zł
      - panele 5 kWp od 3 000 zł
      - magazyn nie większy niż 2,2 x kWp paneli - 11 kWh od 11 000 zł
      - osprzęt (przewody, zabezpieczenia, skrzynki, konstrukcja) od 1500 zł
      W każdym przypadku wymagana własna wiedza i praca, dodatkowo w przypadku ostatnim wymagany znajomy elektryk. Wszystkie powyższe można taniej ale mówimy o sensownych rozwiązaniach.
      Twoje inne materiały przemknęły przez moją bańkę informacyjną jednak ich nie oglądałem.
      W Twoim przypadku jeżeli już zdecydowałeś się na gaz i wydałeś pieniądze na przyłącz i doprowadzenie instalacji do domu, to puki kocioł nie wyzionie ducha lub nie nastąpią jakieś inne kataklizmy typu uwolnienie rynku gazu po 2027 lub ETS2 po 2030 lub odwrotnie i znacząco cena gazu nie zacznie rosnąć to tak bym zostawił, bo gaz wciąż nie jest złym rozwiązaniem. Kwestia indywidualna.
      Niestety dziś już nie da się mieć ogrzewania za darmo, które będzie bezobsługowe, dlatego trzeba dobrze wszystko liczyć przed podjęciem decyzji. Z budową domu jest trochę jak z drukarkami, jeżeli zainwestujesz na początku w droższą, jej eksploatacja będzie tańsza w przyszłości. Zwykły rachunek ekonomiczny, ale wiem że każdy szuka oszczędności przy budowie domu, jednak czy aby na pewno w odpowiednich miejscach??? W końcu dom teoretycznie budujesz na całe życie. Nie?

    • @TataDoKwadratu
      @TataDoKwadratu  2 หลายเดือนก่อน

      @smart-offgrid-diy Dzięki za obliczenia. Muszę coś założyć bo na chwilę obecną w UK moja 4 osobowa rodzina zużywa 4500kWh prądu rocznie. Za taką ilość energii zapłacę w Polsce więcej niż za ogrzewanie mojego domu gazem przez cały sezon.
      Jeśli chodzi o gaz - jestem bardzo zadowolony, że go podłączyłem. Tak jak wspominałem nie kosztowało mnie to dużo.
      Zgadzam się co do inwestycji w dom. Dlatego Nie oszczędzałem na rzeczach istotnych, których nie da się łatwo wymienić. Mam dobre okna, drzwi, bardzo dobra izolację, wentylację mechaniczną z odzyskiem i 100% podłogówki z dużym zagęszczeniem rurek i dużą średnicą podejść do rozdzielaczy. Krótko mówiąc jest to dom idealny pod pompę ciepła. I kiedyś sobie taką wstawię tylko nie będzie to Nibe ani Daikin, tylko SunRain z Aliego. 😂 Kupię 3-4kW monoblok i sam go podłączę.
      Wspominałeś o uwolnieniu cen. Jeśli chodzi o gaz to już od lipca są one częściowo uwolnione. Nie ma mrożenia cen. Dalej jest konsultacja z regulatorem. Ale to jak gadanie do lustra bo obie instytucje są rządowe. PGNiG i URE 😂
      Prąd natomiast jest dalej mrożony. Bo mamy wybory prezydenckie w przyszłym roku. Więc musieli to zrobić. Nie wiadomo co będzie jak te ceny odmrożą. Tzn w sumie wiadomo - cena wzrośnie. Puki co przy obecnych cenach grzanie powietrzną pompą bez PV kosztuje praktycznie tyle samo co grzanie gazem, a w domach gorzej ocieplonych grzanie gazem może być tańsze.
      PS. Zerknąłem na twój kanał. Nagrywaj dalej, dobrze się słucha. 🙂

  • @Rafal38
    @Rafal38 2 หลายเดือนก่อน +2

    Niestety nie wygląda to tak jak opisałeś. Sprawność kotła kondensacyjnego to 90%(u mnie z wyliczeń wychodziło nawet bardziej 80%) czasem mniej, a sprawność przy podłogówce roczne to ponad 4.5 (u mnie 4.6), czyli dla 10MWh mamy 1000m3 vs 2250kWh czyli 4600zł do 2700zł. Teraz co do przeglądów to pompa raz w roku około 500zł kocioł gazowy to samo u mnie, plus w gazie dochodzi coroczny przegląd kominiarski 200zł. A co do instalacji ile wyniósł koszt komina i metraż który komin zajmuje oraz dolicz mostek termiczny który komin powoduje. U mnie komin+przyłącze+kocioł wyniusł 20k i to dawno temu.

    • @TataDoKwadratu
      @TataDoKwadratu  2 หลายเดือนก่อน +1

      80% to nowoczesne kotły na węgiel mają. 😅

    • @Rafal38
      @Rafal38 2 หลายเดือนก่อน +1

      @@TataDoKwadratu Tak w instrukcji :).

    • @TataDoKwadratu
      @TataDoKwadratu  2 หลายเดือนก่อน

      @Rafal38 racja 😂. Zobaczymy jak będzie pełny sezon i odczyty z licznika. Sam jestem ciekawy. 🙂

    • @ukaszw.5461
      @ukaszw.5461 2 หลายเดือนก่อน

      ​@@Rafal38I nowiutkie, czyściutkie prosto z fabryki

    • @adamusekk
      @adamusekk 2 หลายเดือนก่อน

      Ja również będę zakładał pompę, mój prosty kocioł ma ok 104% miałem mierzone przy przegladzie ale gazu nie wyprodukuje i nie ma startu do obecnych pomp, aktualnie grzanie pompą podłogowymi jest 2xtansze niż gazem , zwłaszcza że zimy mamy lekkie. Poza tym na sprzedaży prądu nie oszukasz a gaz bywa różny.

  • @arturccccc
    @arturccccc 2 หลายเดือนก่อน +1

    SCOP dla takiego domu jak twój to można spokojnie przyjąć SCOP 4. Takie niskie wartości jak 3 czy 3,5 dotyczy grzejników i słabo ocieplanych domów.

    • @TataDoKwadratu
      @TataDoKwadratu  2 หลายเดือนก่อน

      Ok. To załóżmy, że SCOP będzie równy 4. Przy dzisiejszych stawkach to daje 900zl różnicy przy 10.000kWh na rok.
      Im dłużej o tym myślę, to chyba przy dzisiejszych dotacjach lepiej jest zrobić pompę gruntową.

  • @krzysztofskrzypek877
    @krzysztofskrzypek877 2 หลายเดือนก่อน

    Pozdrawiam Cześć

  • @pingwinyzmadagaskaru2257
    @pingwinyzmadagaskaru2257 2 หลายเดือนก่อน

    Jakie dane przecież jeżeli używasz gazu to ci wystawiają rachunek i wystarczy powiedzieć ile co kosztowało

    • @TataDoKwadratu
      @TataDoKwadratu  2 หลายเดือนก่อน

      Mam same prognozy niestety.

  • @rafalhatlik1511
    @rafalhatlik1511 2 หลายเดือนก่อน

    Ja mam dom 180m2 pompa ciepła za miesiąc listopad 550kwh 570zl za miesiąc ogrzewanie domu 21stopni Pompa DAIKIN

    • @TataDoKwadratu
      @TataDoKwadratu  2 หลายเดือนก่อน

      Hej. To dużo czy mało według Ciebie?

    • @rafalhatlik1511
      @rafalhatlik1511 2 หลายเดือนก่อน

      Bardzo mało 550kwh ja się zpodziewałem że będzie 800kwh

    • @PP-ds9yr
      @PP-ds9yr 2 หลายเดือนก่อน +1

      ​@@TataDoKwadratu Czy to dużo, czy to mało? To jest moje ulubione pytanie na budowie.
      Ja też zdecydowałem się na gaz (dzięki tobie) ale zrobię wyprowadzenie na pompe i zainwestuje kiedys jak spłacę kredyt.

    • @barrybookmaker7433
      @barrybookmaker7433 2 หลายเดือนก่อน

      wg mnie te 21 stopni to malo ​@@TataDoKwadratu

    • @inethd
      @inethd 2 หลายเดือนก่อน

      ​@@barrybookmaker7433Wg. mnie 21 jest ok. Grzeje gazem i widzę różnicę w kosztach 21 vs np. 22.

  • @Folianplandeki
    @Folianplandeki 2 หลายเดือนก่อน

    Ho ho ho.Jestem regularnie ale
    Dawno nic nie pisałem ,byłem zmuszony pracować w pracy 😅
    My będziemy zakładać PC bo mamy sąsiada uja i nie mam jak się do gazu przyłączyć .Gdybym miał gaz w drodze to nawet nie brałbym pod uwagę PC.

    • @TataDoKwadratu
      @TataDoKwadratu  2 หลายเดือนก่อน

      Hej! 🙋‍♂️ Pompa ciepła ro fajne urządzenie. Ostanio ma zły PR przez nieuczciwych sprzedawców.
      Napisz co planujesz założyć. Jaki model i marka. Pozdrawiam!👋

    • @Folianplandeki
      @Folianplandeki 2 หลายเดือนก่อน

      Hej.Wiem, wiem.Ludzie brali dotacja i brali co popadnie bo tak im sprzedawcy rekomendowali.Ja raczej będę brał pompę sas vesta 6kW .To tak jak mówisz jak masz budynek wyizolowany dobrze to ogrzejesz go tzw “zapałka”zawsze chciałem gaz i kominek .w UK mamy gaz i jest ok a widomo jak tu budynki są wyizolowane :)

    • @TataDoKwadratu
      @TataDoKwadratu  2 หลายเดือนก่อน

      Dobrze w sunie, że się wentylują 🤪

  • @MagorzataS-uu3pl
    @MagorzataS-uu3pl หลายเดือนก่อน +1

    Na giełdzie gaz ziemny zdrożał w ciągu trzech miesięcy 58%

    • @TataDoKwadratu
      @TataDoKwadratu  หลายเดือนก่อน

      😮

    • @AndrzejSpychalski-q9k
      @AndrzejSpychalski-q9k หลายเดือนก่อน

      I co z tego wynika? Nic. Bo cena gazu w ciągu roku rośnie i spada. Polecam patrzeć na dłuższy okres.

  • @zdzisawgrabka9637
    @zdzisawgrabka9637 หลายเดือนก่อน

    Jeśli nie mieszkasz w domu to nie pierdół głupot

    • @TataDoKwadratu
      @TataDoKwadratu  หลายเดือนก่อน

      Można prosić jaśniej Zdzisławie? 😅