Most Poniatowskiego

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 11 ต.ค. 2024
  • Most Poniatowskiego, właśc. most Księcia Józefa Poniatowskiego (dawniej: most Mikołajewski, most im. Cesarza Mikołaja II, Trzeci Most), zwyczajowo Poniatoszczak - most przez Wisłę w Warszawie zbudowany w latach 1904-1914. Obecną nazwę nadano w kwietniu 1917.
    Pierwsze plany budowy mostu na przedłużeniu alei Jerozolimskiej pojawiały się w latach 70. XIX wieku.
    Most powstał w latach 1904-1914. Wieżyce przy wjeździe na most miały pełnić funkcje obronne; powstały na żądanie rosyjskich władz wojskowych.
    Była to największa inwestycja miasta od czasu budowy systemu kanalizacji. Trasa mostowa wraz z dojazdami, nie licząc wałów ochronnych, wyniosła 3542 metry, w tym 506 m długości mostu i wiadukt o długości 700 m nad Powiślem, będący przedłużeniem Alej Jerozolimskich. Most o ośmiu przęsłach stalowych wspartych na kamiennych filarach otwarto dla ruchu 8 czerwca 1913, natomiast uroczystego otwarcia całej trasy, wraz z wiaduktem, dokonano 6 stycznia 1914. Był chronologicznie czwartym stałym mostem, jednak mieszkańcy nazywali go Trzecim Mostem, gdyż dwa mosty przy Cytadeli (drogowy z 1875 i kolejowy z 1908) traktowali jako jeden.
    5 sierpnia 1915 wycofujące się z Warszawy wojska rosyjskie wysadziły górne części 2 filarów przeprawy. Wzniesiony w ich miejscu przez Niemców prowizoryczny drewniany pomost, wzmocniony paraboliczną konstrukcją stalową, spłonął z nieznanych przyczyn krótko po zakończeniu budowy w 1916. Do końca okupacji Niemcy nie podjęli już drugiej próby odbudowy mostu. Spowodowało to przeciążenie odbudowanego mostu Kierbedzia.
    Most odbudowano w latach 1921-1927. W 1925 otwarto dla ruchu jedną jezdnię, a w 1927 oddano do użytku most na całej szerokości.
    Podczas przewrotu majowego, 12 maja 1926 ok. godz. 17.00, na moście doszło do spotkania prezydenta Stanisława Wojciechowskiego z marszałkiem Józefem Piłsudskim. Inicjatorem spotkania był prezydent. Nie osiągnięto porozumienia, a wierni rządowi Wincentego Witosa żołnierze z Oficerskiej Szkoły Piechoty nie przepuścili Piłsudskiego na lewy brzeg.
    Most został wysadzony przez Niemców 13 września 1944 o godz. 12.15 z powodu niebezpieczeństwa połączenia się nacierających wojsk radzieckich i polskich z powstańcami. Zniszczeniu uległy cztery stalowe przęsła łukowe mostu o łącznej długości 274 metrów i jedno żelbetowe przęsło wiaduktu długości 19 metrów. Uszkodzone zostały również filary mostu.
    Most został oddany do użytku 22 lipca 1946. Pozwoliło to na uruchomienie pierwszego po wojnie tramwajowego połączenia przez Wisłę. Na odbudowanym moście zainstalowano także rurę dostarczającą wodę z miejskiego wodociągu do prawobrzeżnej części miasta.
    Do czasu oddania do użytku mostu Śląsko-Dąbrowskiego (1949) most Poniatowskiego zapewniał jedyne połączenie tramwajowe lewobrzeżnej części miasta z Pragą.
    Po odbudowie most stracił część elementów swojego dotychczasowego charakteru. Ozdobną balustradę zastąpiono prostym „parkanem” stalowym. Nie odbudowano też kilku kamiennych ławek, które stały na filarach mostu. Inna jest też konstrukcja samych przęseł. Szczątki oryginalnych ławek do dzisiaj leżą w wiślanym nurcie i można je zobaczyć przy niskim stanie wody.
    W latach 1963-1966 zbudowano drugą łącznicę z Wisłostradą na zachodnim brzegu rzeki. Most został poszerzony o 4 metry kosztem kamiennych wnęk i chodników. W trakcie kolejnego remontu w latach 1985-1990 wymieniono całą konstrukcję stalową wiaduktu na nową szerszą. Elementy betonowe wyglądające jak kamienne obłożono zbrojoną obrzutką betonową i odtworzono pierwotny wygląd powierzchni. Wymieniono wszystkie poprzeczne belki betonowe i dobudowano drugą łącznicę po stronie praskiej (z Wałem Miedzeszyńskim), oraz podniesiono torowisko tramwajowe. Na czas tego remontu na północ od przeprawy zbudowano tymczasowy most Syreny.
    W latach 2004-2005 wyremontowano obydwie wieżyczki na moście, a od nowa zbudowano te po praskiej stronie, oraz cztery pierwsze pawilony wiaduktu. Odnowiono neorenesansowe wieżyczki i pawilony na wiadukcie doń prowadzącym. Przy okazji tego remontu na wieżyczkę przy Muzeum Wojska Polskiego powrócił wykuty w kamieniu kartusz herbowy z wizerunkiem Syreny (zdemontowany podczas remontu w latach 80. XX wieku).
    W latach 2011-2014 przy moście prowadzono prace poszukiwawcze, w wyniku których z dna rzeki wydobyto m.in. fragment przęsła o wymiarach ok. 7x6x1,5 m i wadze ponad 20 ton. Od 2013 jest on eksponowany na terenie Instytutu Badawczego Dróg i Mostów.
    Music:
    Abyss by Rexlambo / rexlambo
    Free Download / Stream: bit.ly/3ksUw0D
    Music promoted by Audio Library • abyss - Rexlambo (No C...
    Love Trip - jiglr / jiglrmusic
    Free Download / Stream: bit.ly/3wQfgER
    Music promoted by Audio Library • Love Trip - jiglr (No ...
    Prisms by DESISEQ is licensed under a Creative Commons License.
    creativecommon....
    Support by RFM - NCM: bit.ly/2xGHypM
    buycoffee.to/w...

ความคิดเห็น • 8

  • @travelpl66
    @travelpl66 2 ปีที่แล้ว +1

    piękne ujęcia ! dobra robota, pozdrawiam👍31

    • @winkiel82
      @winkiel82  2 ปีที่แล้ว

      Dziękuję bardzo :) pozdrawiam.

  • @lionsheart1980
    @lionsheart1980 2 ปีที่แล้ว +2

    Mam dwa ulubione mosty w Warszawie. To właśnie most Poniatowskiego i Śląsko-Dąbrowski. Jak już życie dojebie całkowicie, będę miał problem z wyborem pod który się wyprowadzić.! 😂😜

    • @kilyann
      @kilyann 2 ปีที่แล้ว

      w każdym razie pod oboma wkrótce nie będzie wody, więc będziesz miał suchutko.

  • @urbex1232
    @urbex1232 2 ปีที่แล้ว +2

    Siemka świetny materiał ładne widoki 👍 Pozdro

    • @winkiel82
      @winkiel82  2 ปีที่แล้ว

      Dzięki, pozdrawiam :)

  • @diegoon5315
    @diegoon5315 2 ปีที่แล้ว +1

    👍👍👍👍

  • @newlanark6662
    @newlanark6662 2 ปีที่แล้ว

    winkiel82 czy była by możliwość nagrania z drona widoku na Hute Warszawa na bielanach póki jest jeszcze ładna pogoda i póki ona istnieje ?