ไม่สามารถเล่นวิดีโอนี้
ขออภัยในความไม่สะดวก

"Pan Bóg odwrócił się od Zasiek" - pożar lasu 1982

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 26 ม.ค. 2023
  • w materiale m.in. wypowiedzi i relacje:
    Tadeusz Grotkiewicz - ówczesny Nadleśniczy Nadleśnictwa Lubsko
    Leszek Banach - Nadleśniczy Nadleśnictwa Lubsko
    Waldemar Michałowski, ówczesny plutonowy, uczestnik akcji gaśniczej w 1982 r. w Zasiekach
    Karol Wiler ówczesny Starszy Inspektor Ochrony P.Poż. Lasu, mjr pożarnictwa, uczestnik akcji gaśniczej w 1982 r. w Zasiekach
    Skrót treści filmu:
    W dniach 3 i 4 sierpnia 1982 r. w województwie zielonogórskim (obecnie południowa część województwa lubuskiego), na terenie Nadleśnictwa Lubsko, leśnictw: Marianka i Zasieki, miał miejsce największy pożar w lasach gospodarczych powojennej Polski.
    14 września 2022 roku uczestnicy akcji gaśniczej i świadkowie tamtych dni spotkali się w Brodach na konferencji pod hasłem "Na straży lasów - 40 lat po wielkim pożarze". Udział wzięli także lokalni samorządowcy, przedstawiciele Straży Pożarnej, członkowie Rady Społeczno-Naukowej Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Bory Lubuskie" oraz przedstawiciele Lasów Państwowych.
    W części terenowej konferencji miało miejsce uroczyste wydarzenie nadania imienia Karola Wilera wieży widokowo-przeciwpożarowej w Jeziorach Wysokich.
    Karol Wiler jest inżynierem pożarnictwa, starszym brygadierem w stanie spoczynku, absolwentem Technikum Leśnego w Rzepinie oraz Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej w Warszawie. W Lasach Państwowych przepracował 43 lata. Całe życie zawodowe związał z ochroną przeciwpożarową lasów. Jest współautorem podręczników i instrukcji, inicjatorem wielu nowatorskich metod i rozwiązań w zakresie ochrony ppoż. Był wielokrotnie wyróżniany za osiągnięcia zawodowe i udział w zwalczaniu wielkoobszarowych pożarów lasu (m.in. 1982 r. „Zasieki"; 1992 r. „Rudy Raciborskie"); odznaczony „Złotym Krzyżem Zasługi", medalem „Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej", „Za Ofiarność i Odwagę" i innymi; uhonorowany tytułem „Leśnik Roku 2003" przez działającą przy Redakcji "Przeglądu Leśniczego" kapitułę. W dowód uznania za całokształt kariery otrzymał od Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych „Złoty Kordelas Leśnika Polskiego".
    Po uroczystości, w pobliskim Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich, w alei potomków sławnych dębów Polski i Europy, został posadzony - przez naczelnik Wydziału Ochrony Lasu DGLP Aldonę Perlińską oraz dyrektora RDLP w Zielonej Górze Wojciecha Grochalę - potomek dębu "Major Oak" z Wielkiej Brytanii, nazywany dębem Robin Hooda.
    Na zakończenie konferencji, jej uczestnicy udali się na teren byłego pożarzyska. Dziś, w tym miejscu, rośnie sosnowo-brzozowy las, a o pożarze przypomina pamiątkowy kamień i tablice informacyjne.
    Przez 40 lat po tragicznym pożarze udało się zaleczyć rany zadane lasom, mamy także nowoczesny i sprawny system przeciwpożarowy, co zostało w naszej pamięci do dziś?
    Cytaty prasowe z tragicznych wydarzeń - Gazeta Lubuska:
    „Akcja ratunkowa trwa dzień i noc (…) Gaszenie całych połaci płonącego lasu odbywa się głównie przy pomocy wody i piany, oraz obkopywania i oborywania pasów. (…) Walka z żywiołem na tak wielkim obszarze jest niezwykle trudna i niebezpieczna. Zagłębiający się w płonący las strażacy i żołnierze mogą być w każdej chwili odcięci od bezpiecznych miejsc przez przerzuty ognia idące górą i dołem.
    Akcja ratunkowa angażująca coraz więcej sił ludzkich i środków prowadzona będzie dniem i nocą aż do skutku. Już obecnie można stwierdzić, że straty są ogromne. Słupy dymu i łunę pożaru widać nocą z wielkich odległości.
    Nikt, kto nie był w Zasiekach nie uwierzy, że zdjęcie to robione było w słoneczny dzień. Drugiego dnia o godzinie 16 po południu, kiedy ściana ognia waliła na Mariankę.
    Gdy zabrakło łopat leśnicy i żołnierze samymi rękami, uzbrojonymi w gałęzie, próbowali dusić rozrastające się z sekundy na sekundę płomienie.”
    Tytuł pochodzi z artykułu „Trybuny Leśnika” z sierpnia 1982 r
    Teksty w oparciu o materiał Pani Anny Niemiec z 2013 na stronach RDLP Zielona Góra: www.zielonagor...
    oraz w oparciu o artykuł Ilony Mrowińskiej na stronach www Nadleśnictwa Lubsko
    lubsko.zielona...
    Film zrealizowany na zlecenie Nadleśnictwa Lubsko, wykorzystane zostały materiały archiwalne Lasów Państwowych oraz Gazety Lubuskiej
    Nagrania Zielona Góra - Lubsko-Brody-Zasieki-Nowogród Bobrzański
    Carbo Media 2022
    muzyka wymagająca zamieszczenia w opisie filmu:
    Utwór A Mission - Scoring Action (autor: Kevin MacLeod) jest dostępny na licencji
    Licencja Creative Commons - uznanie autorstwa 4.0. creativecommon...
    Źródło: incompetech.com...
    Wykonawca: incompetech.com/
    Utwór News Theme 1 (autor: Audionautix) jest dostępny na licencji Licencja Creative Commons - uznanie autorstwa 4.0. creativecommon...
    Wykonawca: audionautix.com/

ความคิดเห็น •