Dívám se na Vás celkem krátce, ale musím říct, ze videa jsou zpracovány neskutečně pečlivě. Je vidět jak jste si dali s videem práci jak příprava, tak i samotný testy, fotky a dokonce i volne dostupný pattern na úchyty pro 3d tiskárnu. Strašně moc si cením takové práce a zasloužíte si mnohem více pozornosti 👍
Takových videí je dost, ale musíš hledat pod anglickým názvem. Viděl jsem i video, kde pak dělá i testy účinnosti, a nejlépe vyšel s roztíráním, a do kříže.
Pěkná snaha o kvalitní test, ale stejně si nejsem jistý, zda je závěr validní. Chybí mi totiž několikanásobné opakování každé metody, aby se zvýšila přesnost a minimalizovala náhodnost. Tenhle test může mít nakonec úplně jiné výsledky pokud by se každá metoda zopakovala např. 10x a porovnával by se průměr. Ano, bylo by to náročné, ale konečně by to opravdu vyjasnilo zásadní otázku. :) Jinak jsem za roztírací metodu, kdy si dáte velice záležet na tenké rovnoměrné vrstvě ;)
S tím naprosto souhlasím. Ostatně i na konci to říkám. Ono také úplně nejlepší je tomu dát několik cyklů před tím než se půjde testovat, aby se pasta zapekla. Já do tohoto šel primárně, abych měl nějakou základní zkušenost s tím, jak ty pasty nanášet a věděl, jestli to, co běžně praktikuji je OK nebo ne a na to si myslím, že mi to dostatečně odpovědělo: Ne, chce to víc pasty Milane! Ale pro příště rozhodně plánuji to, co píšeš nahoře. Myslím si, že pasty jsou téma, ke kterému bych se brzy rád vrátil. Ovšem s takhle náročným testem je potřeba počítat dopředu a ne si ho vymyslet za pochodu. - Milan
Koukám, že intel trpí stejným problémem, jako AMD po začátku série Zen3, než výrobci desek vychytali Biosy. U 11 řady na teplotách nezáleželo (dokud nedošlo k dosažení teplotního, nebo PL1/2 limitu). U 12 už převzali Intel procesory systém řízení napájení a frekvencí podle teploty CPU. Což má za následek, že při dosažení nižší teploty se logika procesoru snaží navýšit boost frekvenci a nastavuje proto vyšší napětí jádra, což ovšem bohužel vede k tomu, že je dosažen PL limit, při nižší frekvenci - to by vysvětlovalo ten rozdíl u Intelu v poměru teplota vs frekvence. U AMD se to řešilo buď offsetem, u Zen+ a Zen2, nebo u Zen 3 přes Curve Optimizer. Pak při nižším napětí šlo dosáhnout vyšší frekvence.
@@wiloni Je to na pytel no, u Ryzenu 3800X jsem dělal offset napětí 0,05-0,1V což dost pomohlo a u Ryzenu 5800X3D mi zase krázně funguje nastavit load line calibration na mode 8, teploty jsou pak lepší a boost frekvence vyšší. Je to prostě v základu továrně blbě nastavený. Hádam že preferujou stabilitu nad teplotou a boostem, ale přecejenom by se mohli snažit trochu víc to líp odladit protože pumpovat až 1,45V do moderního procesoru mi fakt moc normální nepřipadá, to je napětí jak pro nějakou Pentium 4 a i tam by to bylo hodně.
Super video Milane 👌 Takový skvělý test a dokážu si pod tím představit tolik práce a matlání... Nicméně tě beru jako nejlepší geek kanál českého TH-cam. Nepolevuj a jeď dál ! 👍 Hned v závěsu je samozřejmě Ator 😆
ahoj chcem sa spytat mas skusenost aj s teplovodivou podlozkou pod chladic CPU? budem skladat AM5 PC a rozmyslam medzi pastou notua alebo Thermal Grizzly teplovodivou podlozkou co by si doporucil a ake su vyhody a nevyhody
velmi dobre odvedena prace, cenim! Osobne by mne jeste zajimalo jake rozdily v teplotach i taktech by byly u past ruznych cenovych kategorii, jestli se vyplati dat napr. dvojnasobek za "lepsi" znacku nebo bohate staci nejaka no name.
No, nevím, to mi přijde jako skvělý způsob mazání vlašáku na chlebíček, ale u procesoru bych se bál, že mi to přeteče. To samo o sobě nemusí být až takový problém (i když je to pěkný bordel), ale pokud by se ta pasta dostala pod procesor, tak je na prů...švih zaděláno. To fakt nechcete.
Odešla mi grafická karta ve stolním pc (3060). Co by jste mi doporučili jako náhradu? Mám 5600x a 1080p 240hz monitor? Chci hrát hry a dívat na youtubu videa. Furt přemýšlím nad 4070 nebo ti ale nevím kterou vybrat, bude mi stačit 4060ti? Popravdě chci obměnit celý komp za 2-3 roky až budou nové grafiky, že bych měnil i procesor.
Určitě z těchto normální 4070, ta je k tomu procesrou akorát....Ti je na ten procesor moc silná, a 4060Ti je "slabá". Dobrá je Asus Dual, když je teda skladem nebo Palit JetStream. Určo někdo poradí i jinou edici.
Moc děkujeme za podporu! U té grafiky bych asi volil tu 4070. Pro těch 240 Hz by možná nebyla od věci ani ta Ti, ale tam už tě víc bude limitovat CPU. U těch provedení je to upřímně celkem jedno, ono i když vezmeš nějakou tu levnou jako tady zmíněný Palit JetStream, tak vůbec neuděláš špatně. 😇 Slabším kartám bych se ale vyhnul. Jinak o AMD jsi nepřemýšlel? - Milan
já používám tzv. ťupkovací metodu kdy prdnu bobek do prostřed ihs a přes igelitový pytlík to rozťupkuju po celém ihs. Používám opravdu málo pasty ale z kryonautem to je hodně těžké. Je dost tuhá
Tohle patří těm skoro ideálním řešením nanášení , ťupkovací neboli ďupkovací metoda 2/3 prostoru je ideální stav , mírným tlakem se to propojí a vytvoří ideální film ;-)
Zdravím, mám začátečnický dotaz. Jak dlouho nechat schnout termální pastu? Jde mi o to, jak dlouho mám nechat odpočinout před GPU a CPU stress testem. Díky za odpověď.
Pasta neschne (to úplně nechceš 😂), ale zapéká se, což se dělá opakovanými tepelnými cykly, tedy ideální pro začátek je vypínat a zapínat stress test, ale reálně je to celkem jedno. - Milan
Dobrá práce Milane. Doufá, že se na to dívá i Ator, na ty jeho tečky uprostřed jsem se nemohl dívat! Většinou je u pasty i špachtle na roztírání, proč asi? 😀 Já teda vždy rozetřu a doprostřed kidnu ještě tečku. Díky😀😀😀
@@petrbasista9239 špatně nanesená pasta o 3-5°C horší teplota. Dále nevhodně zvolených Cooler, nebo k tomu laciná pasta, špatně Větrná PC skříň, ono se to pak Nabaluje. Potom máš místo 60 rovnou 75°C Za mě to není kravina. Nízké teploty jsou důležité.
@@Hakaluk_BENCHMARK Tohle řeším už od dob kdy bylo dvoujádro best procesor. Dělá se z toho moc velká věda a hlavně jak je u nás zvykem každej je machr a přitom prd umí.S pastou máš pravdu tak na 50%. V pohodě dostačuje MX4 a aby byla po dosednutí chladiče rovnoměrně rozprostřená v co nejslabější vrstvě.Pasta pouze vymezuje drobné nerovnosti mezi dosedacími plochami procesoru a chladiče a zlepšuje tepelný přechod.Jiný význam tam nemá.U chladiče je důležité jakou má účinnost tj. jak dokáže dobře odebírat a vyzářit odebrané teplo. Důležitá je hladkost dosedacích ploch mezi procesorem a chladičem. Osobně na chladiči dosedací plochu plochu zabrušuju a lapuju aby byla perfektně rovná a hladká. Nejlepší chladiče jsou ty co se dají přišroubovat,pač je zajištěná stálá a dobrá přítlačná síla chladiče k procesoru. Průvan ve skříni je důležitý a měl by se řídit tím jak moc topí chladič procesoru a karta aby byla zajištěna dobrá tepelná výměna.Jako příklad dám že jsem s Ninja 5 uchladil pasivně takhle i3 9100 a přitom byl počítač poměrně tichý.Ve skříni byli 2x 140mm větráky.Jeden sání druhý výfuk.Řešir teplotu CPU jestli má 60° nebo 75° je kravina a bylo už i natočené video proč.Jediné co řeším aby se mi teplota nedostala přes 90°.Standartně se pohybuju kolem 68° v plné zátěži počítače.
Jedna velká kapka doprostřed je lepší než drátem do oka, pro úplný začátečníky je to asi ok, uprostřed je to nejdůležitější aby tam byl kontakt, ale úplně ideální to neni. Xko bych taky moc nedoporučoval, to vám pak přeteče po stranách když to X uděláte až moc do kraje a nemusí se to roztéct pěkně celoplošně. Nejlepší metoda podle mě (a tak to dělam snad 15 let) je natečkovat skoro celou plochu procesoru a nechat trochu prázdnej okraj třeba 5 mm od kraje procesoru aby se to tam mohlo roztéct ale nepřeteklo to procesor. Když se tuhle metodu naučíte, tak nic lepšího neni. Ale podle mejch zkušeností hodně záleží na tom jednak jak kvalitní plochu má ten chladič (jestli fakt sedí na CPU), pokud sedí přesně, pak budou všechny metody víceméně fungovat. A další věc je tvar základny chladiče, občas má nějakej chladič menší kulatou základnu která nezakreje celej CPU a na to je potřeba při nanášení pasty pak taky myslet co na to vlastně pak prdnete za chladič. Málo pasty je problém, teploty budou horší, moc pasty teploty nezhorší ale zaprasíte si okolí socketu, pro úplný začátečníky bych doporučil možná dát radši spíš trochu víc, akorát to pak budete muset čistit. Jaká pasta - je to úplně jedno z těch zavedenejch výrobců, osobně používam klasiku MX-2 nebo MX-4 protože se dobře nanáší a dá se koupit cenově výhodný velký balení. Roztírání pasty......nechápu kdo tohle dělá, asi autisti. 😀 3:30 - tohle vyvrátil myslim Linus nebo kdo to byl, podle jeho testu ti moc pasty teploty nezhorší, prostě se přebytečná pasta jenom vytlačí ven. Ale há dam že zase bude záležet na tom jak dobře sedí chladič na IHS a podobně, asi nejde říct že to tak bude univerzálně vždycky, ale moje zkušenost by tenhle závěr víceméně taky potvrzovala, moc pasty ti akorát zaprasí socket, ale že by to zhoršilo teploty, neřekl bych. Podle toho co jsem viděl u tebe ve videu bych řekl že hodně tenký X a pár miniaturních teček k tomu bude ideální metoda. Pokud vám to montáž dovolí, tak před dotažením chladiče taky s chladičem zkuste po procesoru trochu zakroužit, na to dneska většina lidí zapomíná. PS: tvuj patent na testování je boží, tohle přesně mě taky napadlo když jsem koukal na podobný testy, že když namontuješ chladič, tak tlak je mnohem vyšší než to že tam prstem zamáčkneš nějaký plexi sklo a taky by to sklo mělo mít tu tuhost jako má základna chladiče, pokud jde ohnout, tak ten test je k ničemu.
@@milanfon Ono teď jaká má AMD ty IHS s vykrojením, tak stejně hodně lidí bude muset svojí metodu pastování upravit, protože tohle je něco co tu nikdy dřív nebylo. Ale docela se mi to líbí, může tam nějak proudit vzduch může to i ulehčit případnej delid.
Ahoj měl bych dotaz mam amd 5 5600x a pastu thermal grizzly se základním chladičem všeci říkají že používat zakladní větrak k tomuto cpu je špatně že jej neuchladí a já se ptám či ani nebo ne? Jako na pc se nebude asi hrát nic extra převážně DayZ a ets2
Ahoj, reálně ten procák je dělaný na 65W a on zas o tolik výš nejede. To X se teda dá trochu popohnat, ale upřímně pro normální používání ti ten BOX chladič naprosto stačí. - Milan
@@milanfon ahoj prosim tak mam jeste dotat zminovany cou a MB gigabyte B550 gaming x V2 nepodporuje w11? Ja si totiž koupil origo klíč a skocila mi tam chyba že pc nemá hw pro windows + mi nejdou načíst hdd po teto hlasce ani kdyz chci z5 dělat instalaci w10
@@milanfon tak už vyřešeno 11cky sem nainstaloval, v biosu bylo cosi zaplé a nebralo to ani ty disky jak sem to vypnul tak se nainstalovalo vše krásně, ale stejně pc skončil na reklamaci na desce vůbec nefungoval lan konektor (bylo to i na kontrole v servisu). Jinak mám dost dobrý tip na vodeo kolem past a to tekutý kov 😂 to je mordovaní 😂 hlavně až teď sem si všiml že to nesmi na hliník
Pasty běžně nejsou vodivé, jen některé speciální či "tekuté kovy", takže to vůbec nevadí, když bude vedle. Jako jestli máš suchou pastu, tak to je docela problém. - Milan
Osobne nanasam viacej pasty davam rozotrety stvorcek/obdlznik zalezi od cpu na stred tak aby vytlacilo aj trochu po okrajoch s tym ze v strede viacej nech neostava bublina v strede.Pri sevojich serveroch pouzivam Moctua NT-H2 a u PC Thermal Grytlly Cronaut. PS: mohli ste k tomu ako ekvivalen este pouzit thermal pad pod cpu.
Skvelé video. Dosť mi to uľahčí pracu ked si jedneho dna budem stavať vlastný PC. Ale mam jeden dotaz. Vo videu také "univerzálne" je kríž a bodky a ak by som pouzil Plus a bodky nebolo by to na podobnej úrovni? Dakujem za odpoveď.
Taková blbost a kolik to dalo práce ^^. Ne, to byl vtípek. Moc dobrý! Já používám metodu rozetření na celou plochu prstem obaleným mikrotenovou fólií, nebo pytlíkem na svačiny. Přijde mi, že rozetření lopatkou není moc dobré a prstem dokážu udělat opravdu nízkou vrstvu
Jak kdy. Třeba Noctua tohle dělá skvěle. U AMD BOXáků bych to ale dal pryč. Je jí tam moc a potom to nejde sundat. Navíc o kvalitě té pasty mám také pochyby. - Milan
mě přijde škoda že na tohle nemyslí už výrobce a nedělá třeba transparentní tubu s nějakými ryskami. Řeknu třeba jako injekční stříkačku. I trouba by potom viděl, kolik tam toho už cca dal :) btw SUPER tip s vážením!!
Já si nemohu pomoct, ale za mě nejlepší řešení je prostě tu pastu v malé vrstvě prostě růčo rozetřít po celé ploše procesoru. Už jsem to parkrát dělal a za mě super teploty :)
Jsme rádi, že se video líbilo 😇 No s tím tekutým kovem. Ano, jde a teplotám to dost pomůže ... ale! Problém je tu pastu udržet na jednom místě. Dneska herní notebooky ho běžně mají, ale také je tam předem udělané nějaká ochrana proti tomu, aby ten kov neutekl a nezkratoval něco jiného. To se v normálním notebooku dělá docela špatně. Spíš bych šel cestou nějaké kvalitní pasty. - Milan
Ono záleží. Takový doporučovaný interval je to měnit jednou za rok, ale už jsem častokrát viděl, že pasta i po 2 letech byla OK (jednalo se zrovna o MX-4). Záleží nejen na druhu pasty, ale i na tom, jak velké teplotní výkyvy na ní jsou. Myslím, že 4 roky už je dost a měla by se vyměnit. - Milan
10 หลายเดือนก่อน
Před 4 dny jsem dával na Ryzen 7 5700X pastu Cooler Master V1. Vodník mám NZXT KRAKEN 280. Byl jsem šokovaný že procesor začal boostovat allcore až 4.71 Ghz a stabilně. Desku mám tuf b450m pro 2. Agesa 1.2.0A a Windows 11 23H2. Max teplota dlouhodobé při běžných benchmarcích 73°C. Když jsem zapnul Prime95 benchmark tak max 85°C. Ani jeden stupeň navíc.
85°C při full loadu s 5700X a vodníkem mi teda jako kdovíjak skvělej výsledek nepřipadá. Podobně jsem na tom byl s 3800X a velkou noctuou, 5700X ale má menší TDP a mělo by to topit míň. U 5000gen Ryzenů funguje dobře změna "load line calibration" na mode 8 což upraví dávkování napětí v zátěži.
Ještě by tam mohl být nějaký referenční test bez pasty. Ani by mě nepřekvapilo, kdyby to bylo náhodou lepší, jak s tou malou tečkou uprostřed. Osobně používám otrocké roztírání prstem přes polyetylenový sáček. Dá se tím docílit krásně tenoučké a rovnoměrné vrstvy. No nevím. Díky za pečlivé video s takovou piplačkou!
Hele nedávno jsem to pro tu prdel zkoušel, když se mi tady někdo v komentářích rozplýval nad tím, jak nepoužívá pastu a s U12S to neuchladilo ani i3. - Milan
Mikroténovej sáček je blbost, to fakt ne. Nejlepší je kreditka, jedním tahem uděláš celou plochu IHS, trik je v tom tahat pomalu, pak se udělá super tenká celistvá vrstva, skoro jako z výroby. Žádný patlání špachtlí a rychlejma pohybama.
Z laického pohledu, tam pasta být nemusí pokud se procesor s chladičem dotýkají celou plochou. Tím pádem to je nejlepší přenos tepla, pokud se nebudeme bavit z jakého je materiálu chladič. Ale pokud se nedotýkají dokonale, tak právě pasta tyto mezery má vyplnit. Opakuji že z mého laického pohledu mně dává smysl aby tam byla co nejtenčí vrstva pasty. Ideálně bez mezer i na okrajích protože by tam to teplo nemělo co chladit a teoreticky by tam mohli být vyšší teploty než ve středu. Takže si dělám osobní amatérský závěr, že nejlepší je to rozetřít, ale v té nejtenčí možné vrstvě po celé ploše abychom dostaly co nejlepší přenos tepla do chladiče a pak závisí na typu chladiči jak je efektivní v chlazení. Chtěl bych vidět test s jedním procesorem, chladičem a dvě různé tloušťky pasty. Teoreticky je nejlepší způsob nanést pastu po celé ploše v co nejtenčí vrstvě.
Ja to roztieram, hrubšiu rovnomernú vrstvu po celom ihs. Pastou moc nešetrím. Pumpu AIO nedoťahujem uplne na fest. Krásne to sedí na tej paste. I5 11. generácie na 2x 5.1ghz 4x5.0ghz idle 45C záťaž 75C, niekedy to na sekundu skočí do 80C.
Příliš moc pasty je urban legend, jakýkoliv přebytek se vytlačí bokem a rozhodně nemá vliv na teplotu. Vždycky je lepší dát víc než míň. Chybí taky důležitá zmínka o AMD offset mountu, kde hotspot je mezi spodními dvěma třetinami, a na té horní pak vůbec není potřeba kontakt coldplatu s IHS a chladí to ještě o pár stupňů líp než kdyby to bylo vycentrovaný (tenhle mount umí např. Liquid Freezer II). To taky ale znamená že při normálním mountu u AMD je důležitý mít 100% pokrytí ve spodních 2 třetinách, nahoře je to pak už optional.
Já myslím, že ta pointa je trochu někde jinde. Hodně pasty nikdy neuškodí oproti tomu když jí je málo, ovšem každý úchyt chladiče se chová jinak a stejně tak i socket, takže to vytlačení bude všude fungovat trochu odlišně a furt bude nějaké adekvátní množství. Každopádně o offset mountu jsem původně ve videu diskutovat chtěl, ale pak jsem narazil na to, že mi s tím chybí praktická zkušenost a je to něco, čemu bych se v nějakém videu také chtěl věnovat. Ono je hezké, že offset mount pomáhá s pastama či kovem a ideálně na direct die. Ovšem co jsem teď viděl nějaké ukázky, tak thermal pad tohle dokáže vyřešit bez nutnosti offsetu. - Milan
vzhledem k tomu, že rozdíly v teplotách s pastou a bez pasty na CPU jsou okolo 13C, tak je naprosto zbytečné řešit, jestli pastou na tento či tento způsob pokryjete 100% plochy cpu, nebo "jenom" 85% plochy... výsledek bude naprosto zanedbatelný.... rozdíly cca 2-3C
Omlouvam se za offtopic, ale mohl by mi nekdo prosim poradit ohladne kompatibility sestavy? Zejména jestli cpu nebude pro gpu bottleneck a jestli je daná skříň z hlediska provozu(hlavně hlučnosti ok) CPU : i3 13100f GPU: Gigabyte RTX 4060 ti eagle Motherboard:Gigabyte H610M S2H V2 DDR4 Zdroj : Endorfy Vero L5 Bronze 600W RAM : Patriot Viper Steel 32GB RAM SSD : Samsung SSD 970 EVO PLUS Chladič CPU: Endorfy Fortis 5 Skříň: Endorfy Regnum 400 ARGB Jde mi hlavně o kompatibilitu, vim ze amd+radeon by bylo cenově vyhodnejsi, ale proste preferuji intel+nVidia.. Diky moc..
Ja rozpatlávám už od dob starého C2D 😂 vždy si s tím vyhraju jak s penachymem aby byla vrstva co nejmenší ale přitom poctivá… nikdy jsem moc nevěřil nějakým tečkám apod… super video a celkem obdivuju ze se vám s tím chtělo srat hoši 😂😂👍
Ja proste budem stále používať rozotretie pred osadením chladiča. Len tak uvidíte vopred, kde tá pasta všade bude a aké množstvo ( veľa, či málo ) vám tam ostane..
Je to tak. Zase ne vždycky je to uchycení socketu úplně rovné, takže i když nános rovnoměrný bude, výsledek stejně tak hezký být nemusí. Viz třeba tohle: milanfon.cz/uploads/monthly_2023_09/20230926_160041.jpg.7847cc0e15ce994647434ec4dab3af7d.jpg - Milan
Tech pet tecek se dela tak, ze ta uprostred je velka a ctyri po krajich jsou mensi. Myslim, ze tohle doporuceni ma noctua primo v navodu pro AM4, prijde mi tedy divne ze ti to vyslo na AMD jako nevyhovujici. Jinak diky za info a test.
Ne každý chladič vytvoří stejný tlak a hlavně ne každý socket je rovný. Krásným příkladem je právě zde ukázaný Intel 1700, jehož uchycení není příliš dobré a nedrží tak CPU v rovině. Ono v ideálním případě by to fakt mělo být jedno, pokud tam bude pasty hodně (a vždycky je to lepší než máloú, protože jak píšeš, zůstane tak jen tolik pasty, co se nevytlačí, ale je nutné myslet i na to, že ne vždy je to uchycení ideální. - Milan
mám dotaz, sice uplně mimo mísu, ale kamarád má tuhle sestavu, Intel Core i9-12900K, asus rog rtx 4090, ADATA XPG DIMM DDR5 16GB 6000MHz CL40 RGB Lancer, desku ted nevím, no prostě dělo má :D ale prostě některé hry se mu sekaji, jako že i třeba fortnite :D , nebo taky ready or not, zatížení grafiky měl tak na 20% ale trhá se mu to. ale třeba jine hry mu jedou v pohodě..... čím by to mohlo být?
Já aplikuju pastu tak že udělám takovou "hranatou spirálu" a pak to rozetřu po celým procesoru za mě je to nejlepší způsob jak to udělat tak aby pasta byla všude. Samozřejmě je nutný dát správný množství tý pasty to joo. Protože když pastu rozmažeš po procesoru tak nemusíš řešit jestli je to Intel nebo AMD. Dělám to tak vždycky a nikdy sem s tím neměl žádnej problém.
Mě se nejvíce osvědčilo udělat malé tečky (opravdu malé) jednu vedle druhé po celém procesoru. Nemusím to roztírat, mnohdy to jde blbě. Záleží na pastě. Osobně již léta používím Noctua NT-H1. Tím se nejvíce napodobí to co je u přiložených chladičů - celistvá vrstva nánosu pasty. A s chladičem při tom nasazování trochu zavrtět...a je to...žádná věda. Vždy to bylo po celém CPU a moc to nepřeteklo. To video je sice pěkné, muselo dát práci. Ale děláš z komára velblouda. Za mě je to v podstatě zbytečně dlouhé video... Ps.: rozetřít jde většina past jednoduše i prstem v igeliťáku.
Délka videa je naprosto adekvátní, ba si naopak myslím, že tam ještě spousta informací chybí 😅 Přesně, jak píšeš, ne všechny pasty jdou dobře rozetírat, a proto jsem to chtěl zkusit, ať víme, co funguje a co ne. - Milan
Mám veľké skúsenosti s termo-pastami. Je treba si uvedomiť, že čím viac pasty, tým väčší tepelný odpor. Pasta, aby čo najlepšie fungovala, mala by byť nanášaná po celej vrstve procesora, ale v čo najtenšej vrstve!!! Aj keď má jedna pasta lepšiu tepelnú vodivosť než nejaká druhá (podľa uvádzaných informácii výrobcov), nemusí lepšie odvádzať teplo. Prečo? Môžu za to 2 faktory: 1) roztierateľnosť (viskozita pasty) a 2) rovnomerné uchytenie chladiča k ploche procesora. Ak sa pasta horšie rozotiera, ale má dobrú tepelnu vodivosť, je to horšie, než pasta, ktorá sa lepšie rozotiera (nanáša), ale má horšiu vodivosť. Napr. MX-4 pasta sa rozotiera ľahšie než Noctua NT-H1 alebo NT-H2 a aj o niečo lepšie výsledky dosahuje, napriek papierovo "lepším! parametrom.
jako dítě jsem roztíral žiletkou do tenkého filmu a zaviklání chladiče na CPU, ale už jsem starý cyp a 1*C nehraje roli u mě, takže dávam něco jako čárku, podle plochy. Rozhodně nedávám něco, co by "zamklo"vzduch uprostřed
Rozhodně do kříže, pasta se rozprostře rovnoměrně, kdy přebytek z konců jde směrem k sobě, tím si drží tvar čtverce(obdélníku), a zároveň při tom vytlačuje veškerý vzduch, když se tam dají ještě tečky, hrozí, že se vytvoří vzduchová kapsa. Takže za mě tohle, vždycky když jsem to tak dal, bylo to přes celou plochu heat spreaderu, s žádným, nebo minimálním přetokem.
Tyjo, já přemýšlím, jestli jsem vůbec někdy viděl i486 s pastou a chladičem. Pamatuju, že tam vždycky byli takové ty pasivy, které byli přilepené lepidlem a větrák byl tak maximálně na straně bedny 😅 - Milan
U DX4/100 to bylo v pohode,tam jsem jeste jel bez pasty s malym pasivem,ale od 5x86 120MHZ (porad to byla 486),jsem uz bez pasty a aktivu nejel,kor kdyz jsem ji taktoval na 4x40Mhz.Neslo to jinak uchladit.
milanfon,,,Dobrý den, potřebuji poradit. Mám Windows 11 a přišla mi aktualizace pro Windows 11 na novou verzi BIOSu s datem AMI F.30, 24.07.2023. Chtěl jsem si ověřit, jestli je to opravdu nejnovější verze, tak jsem šel na webovou stránku HP a zjistil jsem, že nejnovější verze pro můj systém je F.21 Rev.A, vydaná 25. dubna 2023. Nejsem si tedy jistý, kde tento Windows 11, AMI F.30, 24.07.2023 aktualizace přišla z. Teď si nejsem jistý, jestli si mám stáhnout starší verzi od HP a nainstalovat ji."
@@milanfon Děkuji za odpověd. Thermal grizzly Carbonaut jsem použil kuli jeho tepelné vodivosti W/mK 62,5 . Dost velký teplotní rozdíl směrem dolů na rozdíl od pasty.
Jedna menší kapka na střed. Navléct na prst nějaký roh sáčku(vždy je nějaký v balení HW) a "rozťupkovat" po celém CPU. Nikde to nepřetéká, nejste zaprasený a není toho tam vagón. Beru to tak, že pasta je pouze na vyplnění nerovností na povrchu chladiče a CPU.
To by jste mohli používat experty z Asus. Jejich notebooky jsou katastrofální. Pasta vylitá všude kolem, ale jen ne tam, kde má být. Spálené obvody a lagování ve hrách. Bavíme se o noteboocích s rtx 4090 mobile. Katastrofální
Dobrá práce, také roztírám, ale hned chladič neutahuju, sundám a mrknu jestli se pasta rozprostřela přes celý cpu, pak teprve chladič dám zpátky a utáhnu, je to jistota.
V první řadě musí člověk vědět k čemu pasta slouží !!! Pasta je přechodové vytěsňovací médium tedy ji nepoužívat jako přechodovou vrstvu ! Slouží k vyplnění nerovností plochy mezi lícovanými plochamy. Pasta má mít co nejmenší vrstvu která se vytlačí až k rohům ale ne úplně do rohů. Uchycení chladiče by nemělo být na silu ale ani volně , pasta stejně časem tvrdne a přechodový teplotní odpor se zvětšuje ! Proto se ideálně po více letech přepastovává. Jinak ideální nanesení pasty je takzvaným ďupkováním vedle sebe ale ne do krajů a šetřit ! Jelikož jsem skládal PC přes 15 let , tak tohle amatérské video mě hodně pobavilo ! Díky 😀
Hele a jaký máš názor na koment, který tady psal někdo nahoře. Cituji: "Příliš moc pasty je urban legend, jakýkoliv přebytek se vytlačí bokem a rozhodně nemá vliv na teplotu. Vždycky je lepší dát víc než míň." Já teda dával vždy radši míň pasty, ale nevím, co si myslet o tomhle opačným pohledu? 🙂
@@Trickyman26 Každá další vrstva pro odvod tepla je spíš nežádoucí a ideální by bylo mít plochy CPU a chladiče dokonale slícované pro nasazení bez pasty aby bylo maximum odevzdaného tepla rychleji odvedeno a líp to tedy chladilo, jenže v reálu je potřeba trochu pasty vždy. Při tenkých vrstvách to nějaký stupeŇ udělá , ale důležitější bude jakou základnu(měď nebo hliník) chladiče máš a jak moc bude médium chlazené (kvalita a velikost chladiče). To se však bavíme o taktování, běžné chlazení netaktovaného CPU zvládne i přiložený chladič u CPU jak to je teĎ u AMD docela běžná věc.
🤦 panebože Vy jste laici, že? Měli jste udělat mnoho testů s vzory a množstvím! To znamená, že doporučení má vypadat: Ryzen 9 xxxx, kříž z rohu do rohu, jedna čára 1g. (Na injekci by mělo být značení množství aplikované pasty!)
@@milanfon hledá se minimum pasty, které se dá aplikovat. Pasty se také testují! Takže k laboratorním testům, stejně jako dělají výrobci, máte daleko...
@@michalmazgal V teorii ano, ale prakticky to nemusí být ten nejlepší způsob a více nidky neuškodí. Mimochodem, kdo říkal, že tohle jsou laboratorní testy, když je tam jednoznačně řečeno, že jsou pouze orientační? - Milan
@@milanfon mě šlo jenom o to, aby to mělo nějakou hodnotu. V Česku je totiž strašně moc lidí naprosto mimo a bylo by dobré říct ve videu, že nebyly testovány všechny pasty, možné gramáže, ale jen to jestli se procesor přehřívá, nebo nepřehřívá...
Já vždy roztírám prstem přes pytlík a pastou hodně šetřím. Za coronapicusu jsem se nudil, tak jsem takhle taky blbnul a to roztírání mě vyšlo jako nejlepší.
tento problém v podstate vyriešilo stavebníctvo, nanášanie lepidla pri lepení presných tvárnic pri minimálnom množstve lepidla.. Je to hrebeňová "špachtla" kde optimálnu rozteč a výšku zubov treba určiť v praxi podľa konzistencie pasty.
Noo tak vizuální testy rozhodně chyba není a co se týče "teplotních" testů, tak tam je to doslova řečeno, že chybovost je tam velká, ovšem když se koukeneme na takty, tak ty už nám něco skutečně řeknou. - Milan
@@michaltison3007 Teplota CPU je dneska naprosto irelevantní údaj. Máme celé video, které to vysvětluje. th-cam.com/video/DqcKyPOgzLQ/w-d-xo.html - Milan
Dívám se na Vás celkem krátce, ale musím říct, ze videa jsou zpracovány neskutečně pečlivě. Je vidět jak jste si dali s videem práci jak příprava, tak i samotný testy, fotky a dokonce i volne dostupný pattern na úchyty pro 3d tiskárnu.
Strašně moc si cením takové práce a zasloužíte si mnohem více pozornosti 👍
Díky, rádi takové ohlasy slyšíme 😇 Myslím, že ale co se týče testování, máme u těch past ještě velkou rezervu.
- Milan
ja to nanesiem normalne modelarskym stetcom po oboch plochach rozumnej hrubke a nejako neriesim@@milanfon
Konečně někdo pořádně ukázal jak se pasta po nasazení chladiče rozprostře. 👌
Já teda vždycky roztírám a funguje to docela dobře.
Jsme rádi, že se líbilo 😁
Takových videí je dost, ale musíš hledat pod anglickým názvem. Viděl jsem i video, kde pak dělá i testy účinnosti, a nejlépe vyšel s roztíráním, a do kříže.
Já osobně používal roztírání, ale rád, vidím, že jde něco i dělat líp, díky za video, dost pomohlo
Ďakujeme.
Také moc děkujeme za podporu 😇 Vážíme si jí!
Vdaka za test!
Jsme rádi, že se líbil a moc díky za příspěvek! 😇
Děkuji za rady na rozpoložení pasty na CPU :) , které využiju na stavbě pc.
Rádo se stalo, snad se budou hodit 😇
Pěkná snaha o kvalitní test, ale stejně si nejsem jistý, zda je závěr validní. Chybí mi totiž několikanásobné opakování každé metody, aby se zvýšila přesnost a minimalizovala náhodnost. Tenhle test může mít nakonec úplně jiné výsledky pokud by se každá metoda zopakovala např. 10x a porovnával by se průměr. Ano, bylo by to náročné, ale konečně by to opravdu vyjasnilo zásadní otázku. :) Jinak jsem za roztírací metodu, kdy si dáte velice záležet na tenké rovnoměrné vrstvě ;)
S tím naprosto souhlasím. Ostatně i na konci to říkám. Ono také úplně nejlepší je tomu dát několik cyklů před tím než se půjde testovat, aby se pasta zapekla. Já do tohoto šel primárně, abych měl nějakou základní zkušenost s tím, jak ty pasty nanášet a věděl, jestli to, co běžně praktikuji je OK nebo ne a na to si myslím, že mi to dostatečně odpovědělo: Ne, chce to víc pasty Milane! Ale pro příště rozhodně plánuji to, co píšeš nahoře. Myslím si, že pasty jsou téma, ke kterému bych se brzy rád vrátil. Ovšem s takhle náročným testem je potřeba počítat dopředu a ne si ho vymyslet za pochodu.
- Milan
Koukám, že intel trpí stejným problémem, jako AMD po začátku série Zen3, než výrobci desek vychytali Biosy.
U 11 řady na teplotách nezáleželo (dokud nedošlo k dosažení teplotního, nebo PL1/2 limitu).
U 12 už převzali Intel procesory systém řízení napájení a frekvencí podle teploty CPU.
Což má za následek, že při dosažení nižší teploty se logika procesoru snaží navýšit boost frekvenci a nastavuje proto vyšší napětí jádra, což ovšem bohužel vede k tomu, že je dosažen PL limit, při nižší frekvenci - to by vysvětlovalo ten rozdíl u Intelu v poměru teplota vs frekvence.
U AMD se to řešilo buď offsetem, u Zen+ a Zen2, nebo u Zen 3 přes Curve Optimizer.
Pak při nižším napětí šlo dosáhnout vyšší frekvence.
No není problém, tak mají ty procesory prostě fungovat.
- Milan
@@wiloni Je to na pytel no, u Ryzenu 3800X jsem dělal offset napětí 0,05-0,1V což dost pomohlo a u Ryzenu 5800X3D mi zase krázně funguje nastavit load line calibration na mode 8, teploty jsou pak lepší a boost frekvence vyšší. Je to prostě v základu továrně blbě nastavený. Hádam že preferujou stabilitu nad teplotou a boostem, ale přecejenom by se mohli snažit trochu víc to líp odladit protože pumpovat až 1,45V do moderního procesoru mi fakt moc normální nepřipadá, to je napětí jak pro nějakou Pentium 4 a i tam by to bylo hodně.
Super video Milane 👌 Takový skvělý test a dokážu si pod tím představit tolik práce a matlání... Nicméně tě beru jako nejlepší geek kanál českého TH-cam. Nepolevuj a jeď dál ! 👍 Hned v závěsu je samozřejmě Ator 😆
Cením práci za zpracování tohoto videa. :D
To rádi slyšíme 😅 Občas to bylo docela na nervy 😂
- Milan
ahoj chcem sa spytat mas skusenost aj s teplovodivou podlozkou pod chladic CPU? budem skladat AM5 PC a rozmyslam medzi pastou notua alebo Thermal Grizzly teplovodivou podlozkou co by si doporucil a ake su vyhody a nevyhody
velmi dobre odvedena prace, cenim! Osobne by mne jeste zajimalo jake rozdily v teplotach i taktech by byly u past ruznych cenovych kategorii, jestli se vyplati dat napr. dvojnasobek za "lepsi" znacku nebo bohate staci nejaka no name.
Jsme rádi, že se video líbilo 😇 Na pasty a jejich alternativy bych se určitě rád v nějakém videu podíval také.
- Milan
Nanesu housenku přes celou šířku CPu a rozetírám jedním tahem plastovou špachtlí širokou přes celý CPU. Video paráda, jako vždy :)
No, nevím, to mi přijde jako skvělý způsob mazání vlašáku na chlebíček, ale u procesoru bych se bál, že mi to přeteče. To samo o sobě nemusí být až takový problém (i když je to pěkný bordel), ale pokud by se ta pasta dostala pod procesor, tak je na prů...švih zaděláno. To fakt nechcete.
Odešla mi grafická karta ve stolním pc (3060). Co by jste mi doporučili jako náhradu? Mám 5600x a 1080p 240hz monitor? Chci hrát hry a dívat na youtubu videa. Furt přemýšlím nad 4070 nebo ti ale nevím kterou vybrat, bude mi stačit 4060ti? Popravdě chci obměnit celý komp za 2-3 roky až budou nové grafiky, že bych měnil i procesor.
Určitě z těchto normální 4070, ta je k tomu procesrou akorát....Ti je na ten procesor moc silná, a 4060Ti je "slabá". Dobrá je Asus Dual, když je teda skladem nebo Palit JetStream. Určo někdo poradí i jinou edici.
Moc děkujeme za podporu! U té grafiky bych asi volil tu 4070. Pro těch 240 Hz by možná nebyla od věci ani ta Ti, ale tam už tě víc bude limitovat CPU. U těch provedení je to upřímně celkem jedno, ono i když vezmeš nějakou tu levnou jako tady zmíněný Palit JetStream, tak vůbec neuděláš špatně. 😇 Slabším kartám bych se ale vyhnul. Jinak o AMD jsi nepřemýšlel?
- Milan
já používám tzv. ťupkovací metodu kdy prdnu bobek do prostřed ihs a přes igelitový pytlík to rozťupkuju po celém ihs. Používám opravdu málo pasty ale z kryonautem to je hodně těžké. Je dost tuhá
To zní taky docela zajímavě. U toho Kryonauta se nedivím, to prostě není určené pro běžný provoz.
- Milan
Tohle patří těm skoro ideálním řešením nanášení , ťupkovací neboli ďupkovací metoda 2/3 prostoru je ideální stav , mírným tlakem se to propojí a vytvoří ideální film ;-)
Pecka. Hezky udelany, video 12min a prace za tim jak na kostele. Ale urcite i pro profika jako ty je to obohacujici. :) gg
Zdravím, mám začátečnický dotaz. Jak dlouho nechat schnout termální pastu? Jde mi o to, jak dlouho mám nechat odpočinout před GPU a CPU stress testem. Díky za odpověď.
Pasta neschne (to úplně nechceš 😂), ale zapéká se, což se dělá opakovanými tepelnými cykly, tedy ideální pro začátek je vypínat a zapínat stress test, ale reálně je to celkem jedno.
- Milan
Dobrá práce Milane. Doufá, že se na to dívá i Ator, na ty jeho tečky uprostřed jsem se nemohl dívat! Většinou je u pasty i špachtle na roztírání, proč asi? 😀 Já teda vždy rozetřu a doprostřed kidnu ještě tečku. Díky😀😀😀
Ator z toho nedělá vědu.Stejný princip používám léta a úspěšně bez problémů funguje.Řešíte kraviny.
@@petrbasista9239 špatně nanesená pasta o 3-5°C horší teplota. Dále nevhodně zvolených Cooler, nebo k tomu laciná pasta, špatně Větrná PC skříň, ono se to pak Nabaluje. Potom máš místo 60 rovnou 75°C Za mě to není kravina. Nízké teploty jsou důležité.
@@Hakaluk_BENCHMARK Tohle řeším už od dob kdy bylo dvoujádro best procesor. Dělá se z toho moc velká věda a hlavně jak je u nás zvykem každej je machr a přitom prd umí.S pastou máš pravdu tak na 50%. V pohodě dostačuje MX4 a aby byla po dosednutí chladiče rovnoměrně rozprostřená v co nejslabější vrstvě.Pasta pouze vymezuje drobné nerovnosti mezi dosedacími plochami procesoru a chladiče a zlepšuje tepelný přechod.Jiný význam tam nemá.U chladiče je důležité jakou má účinnost tj. jak dokáže dobře odebírat a vyzářit odebrané teplo. Důležitá je hladkost dosedacích ploch mezi procesorem a chladičem. Osobně na chladiči dosedací plochu plochu zabrušuju a lapuju aby byla perfektně rovná a hladká. Nejlepší chladiče jsou ty co se dají přišroubovat,pač je zajištěná stálá a dobrá přítlačná síla chladiče k procesoru. Průvan ve skříni je důležitý a měl by se řídit tím jak moc topí chladič procesoru a karta aby byla zajištěna dobrá tepelná výměna.Jako příklad dám že jsem s Ninja 5 uchladil pasivně takhle i3 9100 a přitom byl počítač poměrně tichý.Ve skříni byli 2x 140mm větráky.Jeden sání druhý výfuk.Řešir teplotu CPU jestli má 60° nebo 75° je kravina a bylo už i natočené video proč.Jediné co řeším aby se mi teplota nedostala přes 90°.Standartně se pohybuju kolem 68° v plné zátěži počítače.
Jedna velká kapka doprostřed je lepší než drátem do oka, pro úplný začátečníky je to asi ok, uprostřed je to nejdůležitější aby tam byl kontakt, ale úplně ideální to neni.
Xko bych taky moc nedoporučoval, to vám pak přeteče po stranách když to X uděláte až moc do kraje a nemusí se to roztéct pěkně celoplošně.
Nejlepší metoda podle mě (a tak to dělam snad 15 let) je natečkovat skoro celou plochu procesoru a nechat trochu prázdnej okraj třeba 5 mm od kraje procesoru aby se to tam mohlo roztéct ale nepřeteklo to procesor. Když se tuhle metodu naučíte, tak nic lepšího neni.
Ale podle mejch zkušeností hodně záleží na tom jednak jak kvalitní plochu má ten chladič (jestli fakt sedí na CPU), pokud sedí přesně, pak budou všechny metody víceméně fungovat. A další věc je tvar základny chladiče, občas má nějakej chladič menší kulatou základnu která nezakreje celej CPU a na to je potřeba při nanášení pasty pak taky myslet co na to vlastně pak prdnete za chladič.
Málo pasty je problém, teploty budou horší, moc pasty teploty nezhorší ale zaprasíte si okolí socketu, pro úplný začátečníky bych doporučil možná dát radši spíš trochu víc, akorát to pak budete muset čistit.
Jaká pasta - je to úplně jedno z těch zavedenejch výrobců, osobně používam klasiku MX-2 nebo MX-4 protože se dobře nanáší a dá se koupit cenově výhodný velký balení.
Roztírání pasty......nechápu kdo tohle dělá, asi autisti. 😀
3:30 - tohle vyvrátil myslim Linus nebo kdo to byl, podle jeho testu ti moc pasty teploty nezhorší, prostě se přebytečná pasta jenom vytlačí ven. Ale há dam že zase bude záležet na tom jak dobře sedí chladič na IHS a podobně, asi nejde říct že to tak bude univerzálně vždycky, ale moje zkušenost by tenhle závěr víceméně taky potvrzovala, moc pasty ti akorát zaprasí socket, ale že by to zhoršilo teploty, neřekl bych.
Podle toho co jsem viděl u tebe ve videu bych řekl že hodně tenký X a pár miniaturních teček k tomu bude ideální metoda.
Pokud vám to montáž dovolí, tak před dotažením chladiče taky s chladičem zkuste po procesoru trochu zakroužit, na to dneska většina lidí zapomíná.
PS: tvuj patent na testování je boží, tohle přesně mě taky napadlo když jsem koukal na podobný testy, že když namontuješ chladič, tak tlak je mnohem vyšší než to že tam prstem zamáčkneš nějaký plexi sklo a taky by to sklo mělo mít tu tuhost jako má základna chladiče, pokud jde ohnout, tak ten test je k ničemu.
Tak ono víceméně stačí pravidlo "více pasty nikdy neuškodí". Co přeteče po straně můžeš pak utřít.
- Milan
@@milanfon Ono teď jaká má AMD ty IHS s vykrojením, tak stejně hodně lidí bude muset svojí metodu pastování upravit, protože tohle je něco co tu nikdy dřív nebylo. Ale docela se mi to líbí, může tam nějak proudit vzduch může to i ulehčit případnej delid.
Ahoj měl bych dotaz mam amd 5 5600x a pastu thermal grizzly se základním chladičem všeci říkají že používat zakladní větrak k tomuto cpu je špatně že jej neuchladí a já se ptám či ani nebo ne? Jako na pc se nebude asi hrát nic extra převážně DayZ a ets2
Ahoj, reálně ten procák je dělaný na 65W a on zas o tolik výš nejede. To X se teda dá trochu popohnat, ale upřímně pro normální používání ti ten BOX chladič naprosto stačí.
- Milan
@@milanfon děkuji moc :)
Není za co 😇
@@milanfon ahoj prosim tak mam jeste dotat zminovany cou a MB gigabyte B550 gaming x V2 nepodporuje w11? Ja si totiž koupil origo klíč a skocila mi tam chyba že pc nemá hw pro windows + mi nejdou načíst hdd po teto hlasce ani kdyz chci z5 dělat instalaci w10
@@milanfon tak už vyřešeno 11cky sem nainstaloval, v biosu bylo cosi zaplé a nebralo to ani ty disky jak sem to vypnul tak se nainstalovalo vše krásně, ale stejně pc skončil na reklamaci na desce vůbec nefungoval lan konektor (bylo to i na kontrole v servisu). Jinak mám dost dobrý tip na vodeo kolem past a to tekutý kov 😂 to je mordovaní 😂 hlavně až teď sem si všiml že to nesmi na hliník
Zdravím,akurát som naniesol pastu,zložil... otázka môžem hneď používať comp alebo čakať kým to prischne?
Eeeee... suchá pasta je přesně to, co nechceš. Ono ji správně máš zapéct, což se provede samo po pár spouštěcích cyklech počítače.
- Milan
No suchá ako suchá, ťahala sa ako sopel...tak neviem,ale zapol som tanky, tak zrejme to zapečie
Otázka ešte,je tá pasta vodivá aj inak okrem tepla,kus sa podarilo vedľa,niečo som utrel niečo možno ostalo...môže to vyskratovať..?
Pasty běžně nejsou vodivé, jen některé speciální či "tekuté kovy", takže to vůbec nevadí, když bude vedle. Jako jestli máš suchou pastu, tak to je docela problém.
- Milan
Osobne nanasam viacej pasty davam rozotrety stvorcek/obdlznik zalezi od cpu na stred tak aby vytlacilo aj trochu po okrajoch s tym ze v strede viacej nech neostava bublina v strede.Pri sevojich serveroch pouzivam Moctua NT-H2 a u PC Thermal Grytlly Cronaut.
PS: mohli ste k tomu ako ekvivalen este pouzit thermal pad pod cpu.
A co máš k tomu Cryonautu za chlazení? Víš, že to je dělané pro sub-zero chlazení a s normálními chladiči to nemá úplně nejlepší vlastnosti? 😀
Skvelé video. Dosť mi to uľahčí pracu ked si jedneho dna budem stavať vlastný PC. Ale mam jeden dotaz. Vo videu také "univerzálne" je kríž a bodky a ak by som pouzil Plus a bodky nebolo by to na podobnej úrovni? Dakujem za odpoveď.
No jakoby jo, jen výhoda toho pluska je, že využije méně pasty, jak kříž, což s těma tečkama už pak neplatí.
- Milan
Taková blbost a kolik to dalo práce ^^. Ne, to byl vtípek. Moc dobrý! Já používám metodu rozetření na celou plochu prstem obaleným mikrotenovou fólií, nebo pytlíkem na svačiny. Přijde mi, že rozetření lopatkou není moc dobré a prstem dokážu udělat opravdu nízkou vrstvu
Moc děkujeme 😇 Máš pravdu, některé pasty jdou fakt hůř a prstem to může být lepší 😅
- Milan
Kdyz neberu v potaz prepastovani, ale osazeni noveho chladice na kterem je nanesena pasta z vyroby, vyuzit toho nebo dat pryc a nanest na cpu pastu ?
Jak kdy. Třeba Noctua tohle dělá skvěle. U AMD BOXáků bych to ale dal pryč. Je jí tam moc a potom to nejde sundat. Navíc o kvalitě té pasty mám také pochyby.
- Milan
Škoda ze jsi nemeril množství nanesené pasty. Stačilo vždy tubu vážit.
Vidíš, dobrý tip pro příště, díky!
mě přijde škoda že na tohle nemyslí už výrobce a nedělá třeba transparentní tubu s nějakými ryskami. Řeknu třeba jako injekční stříkačku. I trouba by potom viděl, kolik tam toho už cca dal :) btw SUPER tip s vážením!!
Já používám tekutý kov místo pasty. Za mě nejlepší varianta.
Je, ale taky je drahý, ne všude se hodí a není kompatibilní se všemi chladiči.
- Milan
Ja to vzdy rozotrel, ale zacal som pouzivat thermal pad. Je thermal pad lepsia horsia vs pasta?
Inak video dobre👌
a co test thermal padu ? jde to ? dost by me to zajimalo
Někdy se k tomu asi taky dostaneme.
- Milan
Já si nemohu pomoct, ale za mě nejlepší řešení je prostě tu pastu v malé vrstvě prostě růčo rozetřít po celé ploše procesoru. Už jsem to parkrát dělal a za mě super teploty :)
Dělám to naprosto stejně. :)
Jako jo, ale ne s každou pastou to jde zrovna dobře 😅
Zajímavý .. technicky by mě zajímalo jestli by T pattern měl u AMD nějákej zajímavej efekt oproti čáře :)
aka pc case je na videu?
Je to Shadow Base 500 FX od BeQuiet! Recenzi na ní jsme dělali tady: th-cam.com/video/Fn92gAfWAxM/w-d-xo.htmlsi=M5jfKlAQXqtJ2eLm
Dobré video, chtěl bych zvýšit účinost chlazení notebooku. Jde tam dát tekutý kov místo pasty? Pomůže to? Nebude to tak hlučné? *Nitro 5 3070
Jsme rádi, že se video líbilo 😇 No s tím tekutým kovem. Ano, jde a teplotám to dost pomůže ... ale! Problém je tu pastu udržet na jednom místě. Dneska herní notebooky ho běžně mají, ale také je tam předem udělané nějaká ochrana proti tomu, aby ten kov neutekl a nezkratoval něco jiného. To se v normálním notebooku dělá docela špatně. Spíš bych šel cestou nějaké kvalitní pasty.
- Milan
Případně bych se mrknul na thermalpady tipu PTM9750. Blbě se shánějí, ale mají skvělou účinnost.
- Harry
Velmi zajímavý a špinavý testy. 😅. Dík za tak podrobné video.
mam pc 4 roky stavěl jsem ho sám cpu amd jak často mam měnit pastu ?
je špatný nechat pastu 4 roky nebo radějí utřít a dát novou
Ono záleží. Takový doporučovaný interval je to měnit jednou za rok, ale už jsem častokrát viděl, že pasta i po 2 letech byla OK (jednalo se zrovna o MX-4). Záleží nejen na druhu pasty, ale i na tom, jak velké teplotní výkyvy na ní jsou. Myslím, že 4 roky už je dost a měla by se vyměnit.
- Milan
Před 4 dny jsem dával na Ryzen 7 5700X pastu Cooler Master V1. Vodník mám NZXT KRAKEN 280. Byl jsem šokovaný že procesor začal boostovat allcore až 4.71 Ghz a stabilně. Desku mám tuf b450m pro 2. Agesa 1.2.0A a Windows 11 23H2. Max teplota dlouhodobé při běžných benchmarcích 73°C. Když jsem zapnul Prime95 benchmark tak max 85°C. Ani jeden stupeň navíc.
85°C při full loadu s 5700X a vodníkem mi teda jako kdovíjak skvělej výsledek nepřipadá. Podobně jsem na tom byl s 3800X a velkou noctuou, 5700X ale má menší TDP a mělo by to topit míň. U 5000gen Ryzenů funguje dobře změna "load line calibration" na mode 8 což upraví dávkování napětí v zátěži.
Kolik hodin zabralo vytvořit takové video včetně testovaní?
Docela dost 😅 Pár dní vymýšlení, pár dní testování a pak to natočit a sestříhat.
- Milan
Ještě by tam mohl být nějaký referenční test bez pasty. Ani by mě nepřekvapilo, kdyby to bylo náhodou lepší, jak s tou malou tečkou uprostřed. Osobně používám otrocké roztírání prstem přes polyetylenový sáček. Dá se tím docílit krásně tenoučké a rovnoměrné vrstvy. No nevím. Díky za pečlivé video s takovou piplačkou!
Hele nedávno jsem to pro tu prdel zkoušel, když se mi tady někdo v komentářích rozplýval nad tím, jak nepoužívá pastu a s U12S to neuchladilo ani i3.
- Milan
Mikroténovej sáček je blbost, to fakt ne. Nejlepší je kreditka, jedním tahem uděláš celou plochu IHS, trik je v tom tahat pomalu, pak se udělá super tenká celistvá vrstva, skoro jako z výroby. Žádný patlání špachtlí a rychlejma pohybama.
Z laického pohledu, tam pasta být nemusí pokud se procesor s chladičem dotýkají celou plochou. Tím pádem to je nejlepší přenos tepla, pokud se nebudeme bavit z jakého je materiálu chladič. Ale pokud se nedotýkají dokonale, tak právě pasta tyto mezery má vyplnit. Opakuji že z mého laického pohledu mně dává smysl aby tam byla co nejtenčí vrstva pasty. Ideálně bez mezer i na okrajích protože by tam to teplo nemělo co chladit a teoreticky by tam mohli být vyšší teploty než ve středu. Takže si dělám osobní amatérský závěr, že nejlepší je to rozetřít, ale v té nejtenčí možné vrstvě po celé ploše abychom dostaly co nejlepší přenos tepla do chladiče a pak závisí na typu chladiči jak je efektivní v chlazení.
Chtěl bych vidět test s jedním procesorem, chladičem a dvě různé tloušťky pasty. Teoreticky je nejlepší způsob nanést pastu po celé ploše v co nejtenčí vrstvě.
Ja to roztieram, hrubšiu rovnomernú vrstvu po celom ihs. Pastou moc nešetrím. Pumpu AIO nedoťahujem uplne na fest. Krásne to sedí na tej paste. I5 11. generácie na 2x 5.1ghz 4x5.0ghz idle 45C záťaž 75C, niekedy to na sekundu skočí do 80C.
Příliš moc pasty je urban legend, jakýkoliv přebytek se vytlačí bokem a rozhodně nemá vliv na teplotu. Vždycky je lepší dát víc než míň.
Chybí taky důležitá zmínka o AMD offset mountu, kde hotspot je mezi spodními dvěma třetinami, a na té horní pak vůbec není potřeba kontakt coldplatu s IHS a chladí to ještě o pár stupňů líp než kdyby to bylo vycentrovaný (tenhle mount umí např. Liquid Freezer II). To taky ale znamená že při normálním mountu u AMD je důležitý mít 100% pokrytí ve spodních 2 třetinách, nahoře je to pak už optional.
Příliš moc pasty dost pravděpodobně pramení z dob, kdy dost možná bylo větší množství past elektricky vodivých (je to jen domněnka).
Já myslím, že ta pointa je trochu někde jinde. Hodně pasty nikdy neuškodí oproti tomu když jí je málo, ovšem každý úchyt chladiče se chová jinak a stejně tak i socket, takže to vytlačení bude všude fungovat trochu odlišně a furt bude nějaké adekvátní množství. Každopádně o offset mountu jsem původně ve videu diskutovat chtěl, ale pak jsem narazil na to, že mi s tím chybí praktická zkušenost a je to něco, čemu bych se v nějakém videu také chtěl věnovat. Ono je hezké, že offset mount pomáhá s pastama či kovem a ideálně na direct die. Ovšem co jsem teď viděl nějaké ukázky, tak thermal pad tohle dokáže vyřešit bez nutnosti offsetu.
- Milan
vzhledem k tomu, že rozdíly v teplotách s pastou a bez pasty na CPU jsou okolo 13C, tak je naprosto zbytečné řešit, jestli pastou na tento či tento způsob pokryjete 100% plochy cpu, nebo "jenom" 85% plochy... výsledek bude naprosto zanedbatelný.... rozdíly cca 2-3C
Omlouvam se za offtopic, ale mohl by mi nekdo prosim poradit ohladne kompatibility sestavy? Zejména jestli cpu nebude pro gpu bottleneck a jestli je daná skříň z hlediska provozu(hlavně hlučnosti ok)
CPU : i3 13100f
GPU: Gigabyte RTX 4060 ti eagle
Motherboard:Gigabyte H610M S2H V2 DDR4
Zdroj : Endorfy Vero L5 Bronze 600W
RAM : Patriot Viper Steel 32GB RAM
SSD : Samsung SSD 970 EVO PLUS
Chladič CPU: Endorfy Fortis 5
Skříň: Endorfy Regnum 400 ARGB
Jde mi hlavně o kompatibilitu, vim ze amd+radeon by bylo cenově vyhodnejsi, ale proste preferuji intel+nVidia..
Diky moc..
Ja rozpatlávám už od dob starého C2D 😂 vždy si s tím vyhraju jak s penachymem aby byla vrstva co nejmenší ale přitom poctivá… nikdy jsem moc nevěřil nějakým tečkám apod… super video a celkem obdivuju ze se vám s tím chtělo srat hoši 😂😂👍
😂😂😂😂😂 Taky možnost, jak to popsat
Doufám, že to tím penachymem i roztíráš, jinak to postrádá smysl.
@@corbencz1644 vidíš… příště to zkusím jestli budou nižší teploty 👍 díky za tip
Já jsem ještě dělal to, že po připlácnutí chladiče jsem s ním mírně zatočil doleva, doprava a pak teprve přichytil.
Ja proste budem stále používať rozotretie pred osadením chladiča. Len tak uvidíte vopred, kde tá pasta všade bude a aké množstvo ( veľa, či málo ) vám tam ostane..
Je to tak. Zase ne vždycky je to uchycení socketu úplně rovné, takže i když nános rovnoměrný bude, výsledek stejně tak hezký být nemusí. Viz třeba tohle: milanfon.cz/uploads/monthly_2023_09/20230926_160041.jpg.7847cc0e15ce994647434ec4dab3af7d.jpg
- Milan
Tech pet tecek se dela tak, ze ta uprostred je velka a ctyri po krajich jsou mensi. Myslim, ze tohle doporuceni ma noctua primo v navodu pro AM4, prijde mi tedy divne ze ti to vyslo na AMD jako nevyhovujici. Jinak diky za info a test.
A ako ovplyvní množstvo pasty tepelnú vodivosť, keď všetok prebytok sa vytlačí po stranách?
Ne každý chladič vytvoří stejný tlak a hlavně ne každý socket je rovný. Krásným příkladem je právě zde ukázaný Intel 1700, jehož uchycení není příliš dobré a nedrží tak CPU v rovině. Ono v ideálním případě by to fakt mělo být jedno, pokud tam bude pasty hodně (a vždycky je to lepší než máloú, protože jak píšeš, zůstane tak jen tolik pasty, co se nevytlačí, ale je nutné myslet i na to, že ne vždy je to uchycení ideální.
- Milan
tiež som skúšal rôzne vzory :) .... ktoré som nakoniec aj tak manuálne rozotrel :D
mám dotaz, sice uplně mimo mísu, ale kamarád má tuhle sestavu, Intel Core i9-12900K, asus rog rtx 4090, ADATA XPG DIMM DDR5 16GB 6000MHz CL40 RGB Lancer, desku ted nevím, no prostě dělo má :D ale prostě některé hry se mu sekaji, jako že i třeba fortnite :D , nebo taky ready or not, zatížení grafiky měl tak na 20% ale trhá se mu to. ale třeba jine hry mu jedou v pohodě..... čím by to mohlo být?
super video super test ja pouzivam rozotieranie ale nabuduce vyskusam plusko
Zkus, má taky zajímavé výsledky 😅
Teda, to muselo dát práci. Přitom taková blbost, co? 😁 Ne vážně, cením práci, video jsem si rád přehrál.
Docela dost no 😅 Jsme rádi, že se líbilo 😇
Roztieram pastu odjakživa cez mikroténový sáčok na prste a ťupkováním.
Já aplikuju pastu tak že udělám takovou "hranatou spirálu" a pak to rozetřu po celým procesoru za mě je to nejlepší způsob jak to udělat tak aby pasta byla všude. Samozřejmě je nutný dát správný množství tý pasty to joo. Protože když pastu rozmažeš po procesoru tak nemusíš řešit jestli je to Intel nebo AMD. Dělám to tak vždycky a nikdy sem s tím neměl žádnej problém.
Super video, dávám 👍
Děkujeme 😇
Mě se nejvíce osvědčilo udělat malé tečky (opravdu malé) jednu vedle druhé po celém procesoru. Nemusím to roztírat, mnohdy to jde blbě. Záleží na pastě. Osobně již léta používím Noctua NT-H1. Tím se nejvíce napodobí to co je u přiložených chladičů - celistvá vrstva nánosu pasty. A s chladičem při tom nasazování trochu zavrtět...a je to...žádná věda. Vždy to bylo po celém CPU a moc to nepřeteklo.
To video je sice pěkné, muselo dát práci. Ale děláš z komára velblouda. Za mě je to v podstatě zbytečně dlouhé video...
Ps.: rozetřít jde většina past jednoduše i prstem v igeliťáku.
Délka videa je naprosto adekvátní, ba si naopak myslím, že tam ještě spousta informací chybí 😅 Přesně, jak píšeš, ne všechny pasty jdou dobře rozetírat, a proto jsem to chtěl zkusit, ať víme, co funguje a co ne.
- Milan
Mám veľké skúsenosti s termo-pastami. Je treba si uvedomiť, že čím viac pasty, tým väčší tepelný odpor. Pasta, aby čo najlepšie fungovala, mala by byť nanášaná po celej vrstve procesora, ale v čo najtenšej vrstve!!! Aj keď má jedna pasta lepšiu tepelnú vodivosť než nejaká druhá (podľa uvádzaných informácii výrobcov), nemusí lepšie odvádzať teplo. Prečo? Môžu za to 2 faktory: 1) roztierateľnosť (viskozita pasty) a 2) rovnomerné uchytenie chladiča k ploche procesora. Ak sa pasta horšie rozotiera, ale má dobrú tepelnu vodivosť, je to horšie, než pasta, ktorá sa lepšie rozotiera (nanáša), ale má horšiu vodivosť. Napr. MX-4 pasta sa rozotiera ľahšie než Noctua NT-H1 alebo NT-H2 a aj o niečo lepšie výsledky dosahuje, napriek papierovo "lepším! parametrom.
To muselo dát práci ufff. Já ani nevím co mám u sebe. Možná by bylo zajímavé k tomu rozetření udělat prostě tečky víc na husto, ale kdo ví ;)
Co tak s tím chladičem ještě při nasazení otočit :D (otočím trochu doleva pak doprava a je to top :D)
No zkus si to třeba s tou NH-D15 😅 Ne s každou deskou to dokážeš 😂
- Milan
osobne vždy som roztieral - nakoľko aj na samotnom boxovanom chladiči je po celom roztretá tenká vrstva teplovodivej pasty.
jako dítě jsem roztíral žiletkou do tenkého filmu a zaviklání chladiče na CPU, ale už jsem starý cyp a 1*C nehraje roli u mě, takže dávam něco jako čárku, podle plochy. Rozhodně nedávám něco, co by "zamklo"vzduch uprostřed
Rozhodně do kříže, pasta se rozprostře rovnoměrně, kdy přebytek z konců jde směrem k sobě, tím si drží tvar čtverce(obdélníku), a zároveň při tom vytlačuje veškerý vzduch, když se tam dají ještě tečky, hrozí, že se vytvoří vzduchová kapsa. Takže za mě tohle, vždycky když jsem to tak dal, bylo to přes celou plochu heat spreaderu, s žádným, nebo minimálním přetokem.
Video super,ale uz od dob 486 rozestiram po cele plose a uz to menit nehodlam.Samozrejme si davam pozor aby vrstva nebyla silna.
Tyjo, já přemýšlím, jestli jsem vůbec někdy viděl i486 s pastou a chladičem. Pamatuju, že tam vždycky byli takové ty pasivy, které byli přilepené lepidlem a větrák byl tak maximálně na straně bedny 😅
- Milan
U DX4/100 to bylo v pohode,tam jsem jeste jel bez pasty s malym pasivem,ale od 5x86 120MHZ (porad to byla 486),jsem uz bez pasty a aktivu nejel,kor kdyz jsem ji taktoval na 4x40Mhz.Neslo to jinak uchladit.
Nejlepší je kosočtverec s čárkou uprostřed a tečkami v rozích ;-)
Milane, hustýýýý :)
Ja mam pc uz 6 rokov a nemenim pastu a chladi super pretim som menil pastu asi dva razi a uz pc nesel od tedi nemenim a ide stale
milanfon,,,Dobrý den, potřebuji poradit. Mám Windows 11 a přišla mi aktualizace pro Windows 11 na novou verzi BIOSu s datem AMI F.30, 24.07.2023. Chtěl jsem si ověřit, jestli je to opravdu nejnovější verze, tak jsem šel na webovou stránku HP a zjistil jsem, že nejnovější verze pro můj systém je F.21 Rev.A, vydaná 25. dubna 2023. Nejsem si tedy jistý, kde tento Windows 11, AMI F.30, 24.07.2023 aktualizace přišla z. Teď si nejsem jistý, jestli si mám stáhnout starší verzi od HP a nainstalovat ji."
Ďalšie top video
Osobně dělám malou tečku uprostřed a okolo malí obdelníček
A levačkou po tmě jsi nezkoušel?😁😁
Klasika furt platí... celá plocha a ne jak másla na chleba...
Osobně zajímavější by byl test bez a s contact frame aspoň 3 typů. 🤔 ...
Však na tohle téma tu už bylo tisíce videí ne ? :D a výsledky ? Rozdíl cca 5-10%
Já po užívám teplovodicou podložku grizli teplota bez zátěže kolem 25° a s plonu zátěží kolem 70° na intel 9700. A pastu vedšinou rostírám papírkam.
Jo, ten jejich thermal pad bych v nějakém videu také rád vyzkoušel.
- Milan
@@milanfon Děkuji za odpověd. Thermal grizzly Carbonaut jsem použil kuli jeho tepelné vodivosti W/mK 62,5 . Dost velký teplotní rozdíl směrem dolů na rozdíl od pasty.
Nechci kecat, ale myslím, že tohle je tepelná vodivost do strany, ale skrz je nižší.
- Milan
@@milanfon Je asi možné že tepelná vodivost je nižšší než uvádí vírobce prosím uveďte mi příklat jak to změřit.
No mě by spíš zajímalo, kde to přesně Thermal Grizzly uvádí. Na stránkách to totiž nemají a uvádí to jen reselleři.
- Milan
Jedna menší kapka na střed. Navléct na prst nějaký roh sáčku(vždy je nějaký v balení HW) a "rozťupkovat" po celém CPU. Nikde to nepřetéká, nejste zaprasený a není toho tam vagón. Beru to tak, že pasta je pouze na vyplnění nerovností na povrchu chladiče a CPU.
Třeba mně stačí tečka, popřípadě udělat znova s větší tečkou...
Mezitím my co používáme Conductonaut.
Stačí minimum pasty, ide len o vyrovnanie povrchu. Najlepsie prilozit chladic a zatocit.
To by jste mohli používat experty z Asus. Jejich notebooky jsou katastrofální. Pasta vylitá všude kolem, ale jen ne tam, kde má být. Spálené obvody a lagování ve hrách. Bavíme se o noteboocích s rtx 4090 mobile. Katastrofální
Dnes ještě někdo používá ručně nanášenou teplovodivou pastu?
A ty to nanášíš elektronicky? 😅
@@milanfon Teplovodivá samolepka zaručí stejnou vrstvu.
Ja dam tecku a pritlacim chladic a spravim kruzivy pohy a az potom zaskrutkujem.
video výborne
nedám žádnou a taky jedu, bez potíží :D :D :D
já osobně to nanáším ve tvaru procenta %
Dobrá práce, také roztírám, ale hned chladič neutahuju, sundám a mrknu jestli se pasta rozprostřela přes celý cpu, pak teprve chladič dám zpátky a utáhnu, je to jistota.
Takže já svého drahocenného grizzlyho rozetřu, to je jasný 😂
V první řadě musí člověk vědět k čemu pasta slouží !!! Pasta je přechodové vytěsňovací médium tedy ji nepoužívat jako přechodovou vrstvu ! Slouží k vyplnění nerovností plochy mezi lícovanými plochamy. Pasta má mít co nejmenší vrstvu která se vytlačí až k rohům ale ne úplně do rohů. Uchycení chladiče by nemělo být na silu ale ani volně , pasta stejně časem tvrdne a přechodový teplotní odpor se zvětšuje ! Proto se ideálně po více letech přepastovává. Jinak ideální nanesení pasty je takzvaným ďupkováním vedle sebe ale ne do krajů a šetřit ! Jelikož jsem skládal PC přes 15 let , tak tohle amatérské video mě hodně pobavilo ! Díky 😀
Hele a jaký máš názor na koment, který tady psal někdo nahoře. Cituji: "Příliš moc pasty je urban legend, jakýkoliv přebytek se vytlačí bokem a rozhodně nemá vliv na teplotu. Vždycky je lepší dát víc než míň." Já teda dával vždy radši míň pasty, ale nevím, co si myslet o tomhle opačným pohledu? 🙂
@@Trickyman26 Každá další vrstva pro odvod tepla je spíš nežádoucí a ideální by bylo mít plochy CPU a chladiče dokonale slícované pro nasazení bez pasty aby bylo maximum odevzdaného tepla rychleji odvedeno a líp to tedy chladilo, jenže v reálu je potřeba trochu pasty vždy. Při tenkých vrstvách to nějaký stupeŇ udělá , ale důležitější bude jakou základnu(měď nebo hliník) chladiče máš a jak moc bude médium chlazené (kvalita a velikost chladiče). To se však bavíme o taktování, běžné chlazení netaktovaného CPU zvládne i přiložený chladič u CPU jak to je teĎ u AMD docela běžná věc.
🤦 panebože Vy jste laici, že?
Měli jste udělat mnoho testů s vzory a množstvím!
To znamená, že doporučení má vypadat:
Ryzen 9 xxxx, kříž z rohu do rohu, jedna čára 1g.
(Na injekci by mělo být značení množství aplikované pasty!)
A to ti řekne přesně co, když každá pasta ma jinou hustotu?
- Milan
@@milanfon hledá se minimum pasty, které se dá aplikovat.
Pasty se také testují!
Takže k laboratorním testům, stejně jako dělají výrobci, máte daleko...
@@michalmazgal V teorii ano, ale prakticky to nemusí být ten nejlepší způsob a více nidky neuškodí. Mimochodem, kdo říkal, že tohle jsou laboratorní testy, když je tam jednoznačně řečeno, že jsou pouze orientační?
- Milan
@@milanfon mě šlo jenom o to, aby to mělo nějakou hodnotu. V Česku je totiž strašně moc lidí naprosto mimo a bylo by dobré říct ve videu, že nebyly testovány všechny pasty, možné gramáže, ale jen to jestli se procesor přehřívá, nebo nepřehřívá...
Chybí mi tam můj osvědčený pentagram
No jo 😢
Ave satanas
Já vždy roztírám prstem přes pytlík a pastou hodně šetřím. Za coronapicusu jsem se nudil, tak jsem takhle taky blbnul a to roztírání mě vyšlo jako nejlepší.
tento problém v podstate vyriešilo stavebníctvo, nanášanie lepidla pri lepení presných tvárnic pri minimálnom množstve lepidla.. Je to hrebeňová "špachtla" kde optimálnu rozteč a výšku zubov treba určiť v praxi podľa konzistencie pasty.
vždycky dělám větší tečku a zatím to všechno šlape takže asi ok
No, taky jsem si vždycky myslel, že tím nic nezkazím, ale jak se mi tady ukazuje, tak třeba na AM4/5 to úplně nejlepší volba být nemusí.
- Milan
vse ve videu je jen chyba mereni nic z toho testu nevyslo a za me zbytecne ztraceny cas :D
Noo tak vizuální testy rozhodně chyba není a co se týče "teplotních" testů, tak tam je to doslova řečeno, že chybovost je tam velká, ovšem když se koukeneme na takty, tak ty už nám něco skutečně řeknou.
- Milan
A co nam rekne takt ? ze teplota tomu taktu neodpovida :D protoze je blbost aby na stejnem procesoru pri vetsi teplote byl vetsi takt.@@milanfon
@@michaltison3007 Teplota CPU je dneska naprosto irelevantní údaj. Máme celé video, které to vysvětluje.
th-cam.com/video/DqcKyPOgzLQ/w-d-xo.html
- Milan
jo, mělo by se správně sundat IHS a nanést pastu přímo na čip a chladič dát přímo na čip! 😉
Čína vypne tvé pc pokud budeš mít pasty moc nebo málo!!!
A co když použiju thermal pad? 🥺
@@milanfon pak to jde taky do číny,,čína má monopol na měď :)
@@milanfon na sucho bych je nepoužíval.musíš stejně pastovat :)
@@milanfon jo tzy myslíš ty polštáčky? pak ale nenazívej vid.-Jak nanášet PASTU na CPU
Tan tvůj hlas rve uši.
9 botiek
A přesně v jakém vzoru? 😅
@@milanfon 3 hore 3 dole 3 stred
Zajímavé, na to jsem ještě nenarazil.
- Milan
dve rovné čiary
Jedine co mi vadí je ten tvuj flow alaFizzy NPC hrozneeee kamo začni mluvit normalne jak člověk omg
První