CO VŠE UKAZUJE A JAK VYUŽÍT SOFTWARE ? FOTOVOLTAIKA DÍL #6 | BACINA.TV

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 28 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 145

  • @camper6285
    @camper6285 3 ปีที่แล้ว +18

    Zdravím pánové, už jsem viděl hodně videí na YT ohledně FV, některá jakž takž některá úplně o h.. o ničem ale ty vaše jsou prostě úúúúúplně jiná liga!!!!!! prostě paráda, lepší informace jsem zatím nikde jinde nezískal. Přeju vám oběma hodně úspěchů a už se těším na další.

    • @camper6285
      @camper6285 3 ปีที่แล้ว +1

      Jé já zapomněl na Ampéráka, ten to má taky super.

    • @obajer
      @obajer 3 ปีที่แล้ว +2

      Moc díky, lichotek není nikdy dost :D

    • @obajer
      @obajer 2 ปีที่แล้ว

      @@camper6285 Ampérák je legenda, o tom žádná :)

    • @michalbarton1572
      @michalbarton1572 2 ปีที่แล้ว

      @@obajer poslal jsem PM na messenger ohledne racku

  • @tomasvinicky8527
    @tomasvinicky8527 3 ปีที่แล้ว +10

    Ondra Bajer je super

  • @amperak
    @amperak 3 ปีที่แล้ว +18

    Super video kluci, těším se na další.

  • @JindrichStrakos
    @JindrichStrakos 2 ปีที่แล้ว +1

    Pěkné a polopatické video prosté marketingového nánosu. Lidé, kteří se rozhodují o fotovoltaice mají možnost se zamyslet, zda to pro ně smysl dává či nikoliv. Jen tak dál!
    Pokud chcete další metu, měl bych návrh na komentování podobných grafů, ale z hybridní 3 fázové elektrárny, nikoliv 1 fázové ostrovní. Tam se bohužel stává, že tam jsou z principu krátkodobé přetoky ze sítě i v případě nabitých baterií a plného slunce. Věřím, že to plno majitelů minimálně překvapuje.

    • @obajer
      @obajer 2 ปีที่แล้ว

      Díky, téma přetoků a asymetrie je zajímavé, snad se k němu někdy dostaneme. PS: Další videa ze seriálu o FVE najdete zde: th-cam.com/play/PLJpNgLIJ1aMxvf8UMm3fpu6sdfvOj0rqu.html

  • @lejelejenakoleje
    @lejelejenakoleje 3 ปีที่แล้ว +4

    Dávám palec nahoru. Super seriál!

  • @honza5592
    @honza5592 3 ปีที่แล้ว +3

    krasna prace, diky za takovou tvorbu

  • @StanislavD11
    @StanislavD11 3 ปีที่แล้ว +1

    Ďakujem za video.
    Stanislav

  •  2 ปีที่แล้ว +1

    Ten šetřílek v 6 ráno je dobrý :D, si na půl hodiny jde sosnout pár kW :D. Pobavilo.

    • @obajer
      @obajer 2 ปีที่แล้ว +1

      Rozhodně je to zvláštní :)

  • @stanislavharuda5935
    @stanislavharuda5935 3 ปีที่แล้ว +5

    Výborně, jen tak dál, za chvili budeme všichni odborníci. Chceme další video, třeba o cenách hardware.

  • @ludmilkodenevko
    @ludmilkodenevko 2 ปีที่แล้ว

    Opät super video ...chlapi...ste borci na vysokej urovni.
    Ja mam tahane okruhy (20r barak) a spotrebice rozdelene kvoli zatazi faz takze sa musim spolahnut po montazi FVE hybrid a wattrouteru na externe zasuvky do zasuvky a popremyslat ako na to a co kedy zapnut co cez den co v noci (nočný tarif) EV boilery akumulator alebo svokru (tchyni) 🤣🤣🤣.
    "Necht vam to proudi kluci...kruci"

  • @mirek3542
    @mirek3542 2 ปีที่แล้ว +1

    Zdravim vas, chcel by som sa opytat, mam smart home od CZ fy Elko-ep, da sa na tom tiez aplikovat monitoring solarnej energie cez grafanu alebo nieco podobne ? Mam controler Epever aj Solar Blue od victronu.
    Velmi prinosne videjko,
    Dakujem za odpoved

    • @obajer
      @obajer 2 ปีที่แล้ว +1

      Ekosystém Victron Energy je možné do Grafany připojit napřímo. Je potřeba mít nějaké zařízení typu GX (Cerbo, Venus atd.), MPPT regulátory BlueSolar/SmartSolar a také měniče Victron. Data z GX zařízení se pak posílají přes protokol MQTT, schromažďují v databázi InfluxDB a graficky prezentují pomocí Grafana. Pro uvedení do problematiky jsou dobrá videa přímo od Victron Energy: th-cam.com/video/IkNuadRbANA/w-d-xo.html
      Epever už se do toho bude zapojovat složitěji, podobně Inels. Integrovat se to dá, ale člověk potřebuje programátora, který si nastuduje a implementuje příslušné komunikační protokoly.

  • @jaroslavsembera3233
    @jaroslavsembera3233 3 ปีที่แล้ว

    Díky za parádně zpracované video! Systém chytrého domu máte opravdu rozsáhlý. Rozumím spojení různých kompatibilních zařízení, ale jak do systému dostanete např informace z FV měničů, baterií, ...? Plánuji HFVE. Dům řídím průmyslovým PLC a pátrám po možnosti dostat informace z FVE do PLC (stav baterie, aktuální výkon panelů, ...).

    • @obajer
      @obajer 3 ปีที่แล้ว

      V mém případě je to RS232 rozhraní, přes které informace z měničů vyčítám pomocí PLC Tecomat Foxtrot. Naštěstí, k těmto měničům se dal sehnat popis komunikačního protokolu, tedy jaké příkazy měnič přes RS232 umí přijmout a jak vypadá struktura informací, které pak vrací zpět.
      U jiných měničů, například Axpert, je komunikační protokol také známý, navíc se dají už najít i hotové příklady nebo vzorové knihovny.
      Pak jsou měniče, které se dají do automatizace připojit ještě jednodušeji, protože k nim existují knihovny a integrace do Loxone nebo do Home Assistant a fyzicky informace poskytují přes wifi či LAN. Tuším, že třeba GoodWe + Home Assistant je takto již dostupný. U jiných měničů to často stojí a padá na tom získání popisu komunikačního protokolu.

    • @jaroslavsembera3233
      @jaroslavsembera3233 3 ปีที่แล้ว +1

      @@obajer Moc dík za reakci, postupně jak je čas koukám na další videa. Rozvedenej nejsem, tak nechám postavit elektrárnu na klíč :-) Parametry už sem si ujasnil 6,15kWp (s možností rozšíření), 10kW hybridní asymetrickej 3f střídač, a 10kW baterie. Ještě váhám mezi Goodwe a Sofar. Obojí má RS485, ale protokol bohužel neznámej. Kouším dotazovat výrobce (zatím se ozval jen PYLONTECH baterie). Měniče mají WiFi, kdyby tam aspoň běžel MODBUS TCP server.
      Co se komunikací týká, mám přehled jen v těch průmyslovejch, moje IT dovednosti sou malé, proto sem pro řízení domu zvolil PLC.
      Každopádně ať se daří!

  • @yansan9487
    @yansan9487 2 ปีที่แล้ว +1

    Super práce s Fibaro. Můžete prosím udělat nějaký video s polopatickým vysvětlením Fibara a nastavením ? Sám ho mám, ale jak vidím tak s ním funguju tak na 1% než bych mohl.. :-) Děkuji.

    • @obajer
      @obajer 2 ปีที่แล้ว

      To už by asi bylo nad naše síly, je to téma na samostatný seriál. Nebo spíše na samostatný YT kanál. Základní představu člověk získá tím, že zkoukne pár videí, které se už nyní dají na YT najít pod klíčovým slovem Fibaro, případně Home Center. Pro detaily a rady je pak dobré diskusní forum forum.fibaro.com/ a pro rady jak zaintegrovat fotovoltaiku do Fibara www.mypower.cz (opět hledat klíčové slovo Fibaro).
      Mimochodem, specielně integrace často používaných hybridních střídačů jako jsou GoodWe nebo SolaX je mnohem lehčí do konkurečního produktu "Home Assistant".

  • @acer9124
    @acer9124 2 ปีที่แล้ว

    Zdravím opět pánové můžete prosím přečíst zkušenosti z Goodwee a zhodnotit dle své zkušenosti? Děkuji
    Dobrý den, tak to jsme na tom podobně. Skoro stejná konfigurace, stejný dodavatel, jen o 2 panely víc. Jsem ve zkušebním provozu a zkušenosti zatím tedy moc nemám. S WiFi žádný problém nemám, s dobíjením také ne. Ale to, že při malé spotřebě v noci nebo když nesvítí se baterie vůbec nepoužije a vše jede ze sítě, denně tak 2 kWh a to mi přijde hodně. Kdyby třeba při 100 W zátěže, tak si řeknu chyba nebo zpoždění měření, ale proč baterie nezapne ani při spotřebě 350 W, tak to fakt nechápu. Nevím, jestli je to normální...
    Zkuste ještě zkontrolovat verzi firmware střídače, já mám 070719.
    JS.
    FW mám stejný a toto chování je bohužel běžné. Někdy to zapne baterku při 200W, jindy nestačí ani 400W. Záleží jak jsou spotřebiče rozložené na fázích. On si ten zmetek drží tu svoji virtuální nulu spotřeby (aritmetický součet fází jako sdružený elektroměr) a tím dělá jednak problémy s baterií a jednak uměle zvyšuje spotřebu ze sítě. 2kW denně je takový průměr. Někdy je to jen 1,5, jindy i 3kW. To zase záleží na používání spotřebičů.
    Je tam totiž ještě další problém a to pomalá regulace, která způsobuje, že když zapnete spotřebič, tak mu to trvá cca 5-10 sekund, než najede podpora z baterie a do té doby to bere ze sítě. A při vypnutí je to zase opačně, z baterie to tlačí zase těch 5-10 sekund do sítě. Pokud máte například varnou desku co si zapíná a vypíná co 3 sekundy, tak to udělá cca 0,5kWh za jedno jídlo.Dobrý den, tak to jsme na tom podobně. Skoro stejná konfigurace, stejný dodavatel, jen o 2 panely víc. Jsem ve zkušebním provozu a zkušenosti zatím tedy moc nemám. S WiFi žádný problém nemám, s dobíjením také ne. Ale to, že při malé spotřebě v noci nebo když nesvítí se baterie vůbec nepoužije a vše jede ze sítě, denně tak 2 kWh a to mi přijde hodně. Kdyby třeba při 100 W zátěže, tak si řeknu chyba nebo zpoždění měření, ale proč baterie nezapne ani při spotřebě 350 W, tak to fakt nechápu. Nevím, jestli je to normální...
    Zkuste ještě zkontrolovat verzi firmware střídače, já mám 070719.
    JS.
    FW mám stejný a toto chování je bohužel běžné. Někdy to zapne baterku při 200W, jindy nestačí ani 400W. Záleží jak jsou spotřebiče rozložené na fázích. On si ten zmetek drží tu svoji virtuální nulu spotřeby (aritmetický součet fází jako sdružený elektroměr) a tím dělá jednak problémy s baterií a jednak uměle zvyšuje spotřebu ze sítě. 2kW denně je takový průměr. Někdy je to jen 1,5, jindy i 3kW. To zase záleží na používání spotřebičů.
    Je tam totiž ještě další problém a to pomalá regulace, která způsobuje, že když zapnete spotřebič, tak mu to trvá cca 5-10 sekund, než najede podpora z baterie a do té doby to bere ze sítě. A při vypnutí je to zase opačně, z baterie to tlačí zase těch 5-10 sekund do sítě. Pokud máte například varnou desku co si zapíná a vypíná co 3 sekundy, tak to udělá cca 0,5kWh za jedno jídlo.

  • @JanLauermann
    @JanLauermann 2 ปีที่แล้ว

    Ondro mohl bys prosím napsat, jaký typ chytrých zásuvek používáš?

    • @obajer
      @obajer 2 ปีที่แล้ว

      Používám více typů zásuvek, meřičů a stykačů, ale pokud jde o mezikus do již existující zásuvky, tak nejraději mám tyhle:
      www.alza.cz/fibaro-fib-fgwpe-102-d4071786.htm
      Ovšem pozor, jsou určené pro komunikaci s centrální jednotkou:
      www.alza.cz/fibaro-home-center-3-d5772165.htm
      Alternativně se dá použít i centrální jednotka založená na opensource, například Home Assistant (HA). To vyjde levněji a lze snadno integrovat s nejčastějšími měniči pro FVE. HA pak umí komunikovat jak po ethernetu či wifi, tak ho lze doplnit o bezdrátový modul z-wave, právě pro komunikaci s chytrými zásuvkami.

  • @jakubsevcik733
    @jakubsevcik733 3 ปีที่แล้ว +1

    Pěkné video, díky. Pořizuji hybrid 6,3kWp ( Z+V ) + bat 14,2kWh, 3faz asymetricky. Jen nebudu mít wattrouter, místo něj obyčejné relé v elektroměrném rozvaděči. To při přetoku sepne HDO modul a boiler se bude nahřívat. Nevím, jestli by si mi dražší zařízení typu wattrouter vůbec vyplatilo. Mám boiler 200 l a je až velký na 4- člennou rodinu.

    • @obajer
      @obajer 3 ปีที่แล้ว +2

      Relé (přesněji stykač) jsem také jeden rok používal. Fungovalo to v pohodě, jediný problém byl, že úroveň sepnutí jsem musel nastavit tak vysoko, aby se nestalo, že přebytek byl 200W, stykač sepnul, připojil 2,2kW spirálu v bojleru a rázem jsem byl 2000W v mínusu. U mne to znamenalo vybíjení těch 2000W zbytečně z baterky, u hybridní FVE by to znamenalo buď to samé, nebo dokonce přícuc z ČEZu.
      Kromě úroveně sepnutí je potřeba také nastavit hysterezi, aby stykač příliš necykloval. Ale použitelné to je, jen prostě člověk nedokáže využít ty menší výkonové přebytky. A za něco lepší se to dá vyměnit vždycky :)

    • @amperak
      @amperak 3 ปีที่แล้ว +1

      pohlídej si, aby ti dodali 10kW střídač...

    • @jakubsevcik733
      @jakubsevcik733 3 ปีที่แล้ว

      @@amperak To je jasna volba :-)

    • @stanislavmlcuch2085
      @stanislavmlcuch2085 3 ปีที่แล้ว +1

      Osobne wattrouter mám a jeho kúpu vôbec neľutujem. Dá sa tam pripojiť až 6 SSR a 2 spotrebiče na relé (max 2kW). Navyše vie spínať aj podľa teploty alebo HDO a sú tam aj časové plány. Napr. ja mám nastavené, že ak je medzi 17:00 - 21:00 teplota v bojlery nižšia ako 45°C dohreje mi bojler na 45°C zo siete. Dá sa tam nastaviť aj podmienka, že bude dohrievať bojler len z HDO. Podľa mňa veľmi užitočná škatuľka.
      Nevýhoda je, že vie regulovať len na základe pretokov do siete, takže v ostrove je to nepoužiteľné. Navyše som čítal, že občas blbne aj s hybridmi a batériami (nabíja bojler z bateriek), ale nejako som toto hlbšie neštudoval, čiže mohlo to byť aj zlým zapojením resp. nastavením wattrouteru.

    • @amperak
      @amperak 3 ปีที่แล้ว

      @@stanislavmlcuch2085 pro ostrovní FVE existuje jiný produkt, který se orientuje dle napětí baterie a možná i proudu baterie.

  • @janptacnik6400
    @janptacnik6400 3 ปีที่แล้ว +4

    S takovými přebytky se přímo vybízí těžba kryptoměn!

  • @petrcz74
    @petrcz74 2 ปีที่แล้ว

    mám také fibaro, mohu dotaz jaký měřič energie používáte? chci sledovat také přetoky a zapínat bojler. mám Aeon, 3 terminals, Z-Wave Plus (AEO-ZW0953C60A) a nejde mi nastavit aby měřil přetoky. děkuji za pomoc jak taháte výkon AC do fibara? Děkuji

    • @obajer
      @obajer 2 ปีที่แล้ว +1

      AEO-ZW0953C60A jsem kdysi míval také, ale hlásil mi nesmysly. Respektive, celkovou energii měřil OK, ale na jednotlivých fázích ukazoval nelogické hodnoty. Možná, že už to vyřešil nějaký lepší firmware, ale já ho tenkrát dal pryč. Na 1F spotřebiče s opravdu velkým odběrem, jako je třeba právě bojler apod., se mi nakonec osvědčil Qubino Smart Meter ZMNHTD1. Měří až do proudu 60A. Na velké 3F pak Qubino 3phase Smart Meter ZMNHXD1. Přes ten se dá připojit celý barák. Ovšem jestli bude zvládat reportovat jak odběr tak i přetok, to netuším. Možná by bylo lepší hodnoty přetoku získávat přes API přímo z měniče. Co se týče AC výkonu z FVE, tak to já vyčítám přímo z měničů přes sériový port, podobně jako výkon panelů atd. U zapínání bojleru existuje více způsobů jak to řešit: jednoduché ON/OFF lze vyřešit stykačem, který bude ovládán klidně i malinkým Fibaro modulem, třeba FGS-223. Já bojler ovládám plynule, pomocí výkonového SSR relé na DIN lištu. Výkon pak lze měnit přivedením signálu 0-10V na řídící vstup, což umí třeba Qubino Dimmer ZMNHVD1.

    • @petrcz74
      @petrcz74 2 ปีที่แล้ว

      @@obajer Děkuji moc , mám v bojleru 3spiráli/1,2Kw takže moje úvaha je , podle proudu vyrobeného zapínat 1.2 nebo tri z-wave spinačem ten co mám dá 10A na kanál odporové zátěže. Ty přetoky bych také rád vyčetl ze střídače, ale mám Growatt a nenašel jsem nikde způsob jak to udělat, jen nejaké api na jejich cloud, což vypadá strašidelně ( nejde garantovat, že oni budou vždy online, internet funkční a má to 5min zpoždění. Takže tím AOE jsem si to chtěl ulehčit, mohu mu otočit svorky a měřit jen přetoky, ale přijde mi divný, když má načteny ve fibaro boxy jak výroba tak spotřeba, že to nefunguje...

  • @radovanjelinek3601
    @radovanjelinek3601 3 ปีที่แล้ว

    Dobrý den. Díky za super videa. Je možnost získat kontakt na pana Bajera? Děkuji Jelínek

    • @obajer
      @obajer 3 ปีที่แล้ว +1

      Moc se omlouvám, ale já už toho mám na sobě příliš mnoho. Pokud máte nějaké nápady / dotazy ohledně fotovoltaiky nebo monitoringu, zkuste si založit vlákno na diskusním serveru solarforum.cz Občas tam mrknu také, ale hlavně tam najdete mnohem zkušenější kolegy, než jsem já. Díky za pochopení, O.BAJER

  • @Joe.Azbest
    @Joe.Azbest 3 ปีที่แล้ว

    Tak přesně tuto sérii videí jsem potřeboval, protože se na to chystám příští rok a chci taky ostrovní systém doplňovaný energií od distributora. Měl bych dva dotazy. Bude ještě nějaký další díl, kde se zohlední kam se posunula ekonomika FV po tom co se začalo dít s energiemi na podzim (návratnost ostrovní FV ap.)? A jedna otázka na pana Bajera. Plánujete opětovný nákup elektrocentrály z důvodu nebezpečí blackoutu, který reálně hrozí v době kdy příkon z FV bude minimální a je nebezpečí, že v tomto případě zůstanete úplně bez energie jako ostatní spotřebitelé?

    • @obajer
      @obajer 3 ปีที่แล้ว

      Abych se přiznal, opětovný nákup elektrocentrály neplánuji. Většina těch malých má spotřebu cca 0,6L na 1kWh elektřiny. Pro výrobu potřebných 20kWh denně bych tak potřeboval 12L benzínu a dva kanystry (40L) by mi stačily jen na 3 dny. Předpokládám, že benzínky by zavřely ještě týž den, maximálně druhý, takže doplňování by asi byl problém. Nehledě na to, jak by určitě vyskočila cena benzínu.
      Vidím to tedy tak, že hlavně si budu muset vyřešit topení a prostě se smířit s tím, že v nejhorším případě, když bude opravdu špatné počasí, zůstanu týden či dva bez elektriky. Nedávno jsem zvedl kapacitu baterek na 50kWh, takže pokud bych se včas omezil, možná bych dokázal 3 až 4 dny vyžít zcela bez slunce. Jinak nějaká výroba z FVE je i přes zimu, většinou je týden až dva nula, další týden pak 20kWh denně a tak furt dokola :)

    • @Joe.Azbest
      @Joe.Azbest 3 ปีที่แล้ว

      @@obajer Děkuji za odpověď. Vaše rady a postřehy včetně videí jsou pro mě velice cenné.

  • @TomH519
    @TomH519 3 ปีที่แล้ว +2

    Super. Mě by zajímalo, jestli existují nějaké hybridy ideálně 3f 10kw, které nemají prakticky žádné přetoky do sítě i bez použití baterie? Společně s tím, že všechny přebytky by se poslali do odporové zátěže.
    Baterie nechci kupovat letos, raději přes topnou sezónu pošlu všechny přebytky do tepla, protože plyn mě teď stojí cca 3kč kWh.

    • @obajer
      @obajer 3 ปีที่แล้ว +1

      Ano, spousta hybridních měničů umí pracovat i v ongrid režimu, tedy bez baterií. Pokud tuto funkci umí, mají to uvedené v manuálu. Hybridní FVE se tedy dá zprovoznit jen s panely a měničem, s tím, že baterka se dokoupí až po čase. Samozřejmě, bez baterky nefunguje backup a je potřeba mít měnič přifázovaný k distribuční síti. Nějaké menší přetoky tam naskáčou vždycky, ale všechny tyhle měniče mají možnost zapojení proudového senzoru, který přetoky detekuje a následně snižuje výkon měniče tak, aby přetok do DS nebyl skoro žádný.
      Ovšem pozor - bez oficiálního připojení FVE k DS a souhlasu distributora elektřiny to udělat nepůjde, nové elektroměry totiž dokážou chytit a detekovat i velmi malé přetoky a distributor by se pak čertil.

    • @TomH519
      @TomH519 3 ปีที่แล้ว

      @@obajer Mě právě jde o to, abych to šlo bez souhlasu distribuce :-) Chtěl jsem dělat ofiko FV s dotací, ale v pondělí mi dorazí 3,6kWp, které jsem objednával před 4 měsíci a už jsem ani nedoufal, že někdy přijdou. 1kWp vyšel na cca 6000Kč.To jsem nemohl odmítnout.Potřebuji tedy, aby žádný přetok nebyl. Technicky by neměl být problém vzniklý přetok přeměnit na teplo. Přece jen nejde o velkou energii. Ale chápu, že výrobci toto řešit nemusí, když je to ofiko.
      100% řešení bez přetoků by byl ostrov s dokrmením na DC vstupu ze sítě. Jdu hledat, ať v pondělí nekoukám na panely a nemám využití :-)

    • @obajer
      @obajer 3 ปีที่แล้ว +3

      @@TomH519 Bohužel to opravdu nejde. Už jsme to na diskusních fórech řešili milionkrát a chtělo to asi tak 1000 lidí.
      Při odepnutí zátěže totiž vzniká energetická špička, kterou je potřeba někam nacpat.
      - Ostrovní měniče ji pošlou do baterie, zatímco přifázované měniče ji pošlou do sítě.
      - Hybridní měniče s baterií pošlou část do sítě a část do baterie. Zde záleží, jak rychle umí regulovat.
      Regulace přitom musí být rychlejší, než samotný průběh AC sinusovky. Zatím nejrychlejší regulaci mají hybridní měniče Studer XTM a XTH, které mají snímací obvody přímo v sobě. Jiné měniče většinou používají externí proudové transformátory, což není tak přesné a je to pomalejší. Nejpomalejší regulaci mají měniče, které používají na hlídání přetoků externí elektroměry připojené přes modbus nebo jinou datovou komunikaci. Tam to sítě valí plný výkon klidně ještě pár vteřin po odpojení zátěže.
      Každopádně, seberychlejší regulace nefunguje bez baterie, protože je prostě potřeba mít k dispozici ten buffer, do kterého se špička uklidí.
      Jediné, co funguje spolehlivě a zároveň to stojí pár šupů je ostrovní měnič Axpert King aka PIP5048MK s dvojitou konverzí (stejně jako online UPS). Musí mít baterii, k síti není přifázován ale umí tu baterii kontinuálně dobíjet pomocí své interní AC-DC nabíječky. Všechny případné špičky tak vždy chytne baterka, nabíječkou do sítě neprojdou.
      Jestli chcete stejnou odpověď slyšet ještě od někoho jiného, zkuste se mrknout na www.mypower.cz Opravdu jsme to už řešili tisíckrát :(

    • @TomH519
      @TomH519 3 ปีที่แล้ว +2

      @@obajer Dík za rady. Dnes mi přišlo 8x450Wp, tedy 3,6kWp. Rozhodl jsem se, že zatím půjdu do MPP Solar PIP 5048MKX a nebo identického Axpert KING II-5000-48. Oproti MK mají rozsah MPPT až 450V, což se trochu podepíše na lepší účinnosti a úspoře na kabelu atd.. Ještě baterku a funguji.

  • @petakral
    @petakral 2 ปีที่แล้ว

    Optimizéry jak moc pomůžou při stínění panelu (mrak, strom atd.)?

    • @obajer
      @obajer 2 ปีที่แล้ว +2

      Optimizéry se hodí na střechy, na kterých se během dne objevují menší stíny. Od komínů, stožárů, větví stromů. Tam fungují perfektně a opravdu pomáhají vyždímat v této situaci více výkonu. Naopak, pokud se slunce schová za mrak, tak to nijak nezachrání ani optimizéry. Na velké polní FVE se například optimizéry vůbec nedávají.

    • @petakral
      @petakral 2 ปีที่แล้ว

      @@obajer moc dekuji za vyjasneni

  • @evaprochazkova9565
    @evaprochazkova9565 3 ปีที่แล้ว +1

    Dobrý den, super video - jenom rychlý dotaz.. Potřebuji kvůli něčemu řešit to "rozložení" spotřebičů do jednotlivých fází (konec Vašeho videa), když mám asymetrický střídač, který umí rozložit výkon podle spotřeby? Děkuji moc...

    • @amperak
      @amperak 3 ปีที่แล้ว +8

      ano. asymetrický střídač narozdíl od symetrického umí snižovat výkon do jednotlivých fází asymetricky, ale neumí jednu věc.
      Asymetrický střídač nedokáže zvýžšit výkon do více zatížené fáze nad limit třetiny výkonu střídače.
      česky: když na jedné fázi budu nabíjet EV a třeba pračka bude ohřívat vodu, tak z jedné fáze budu odebírat 5kW výkonu. ale asymetrický měnič sice na další dvě nezatížené fáze nebude dodávat výkon, ale do té zatížené dokáže dát jen třetinu výkonu střídače. tj pro 11kW střídač to je 3,6kW. rozdílový příkon 1,4kW se dokoupí od čezu. přepojením jednoho spotřebiče na druhou fázi ale dokážeme to, že se pokryje příkon komplet z FVE.
      Proto nemá smysl instalovat na FVE měniče třífázové pod 10kW, většina spotřebičů s topným tělesem, nabíjení EV, vše potřebuje alespoň 2,2kW, což je těch 10kW. Pro 5kW střídač to vychází jen 1,8kW na fázi. a s tím se opravdu blbě šetří.

    • @evaprochazkova9565
      @evaprochazkova9565 3 ปีที่แล้ว +4

      @@amperak Děkuji moc a moc Ampéráku - skvěle vysvětleno...

    • @obajer
      @obajer 3 ปีที่แล้ว +8

      Je to přesně jak říká kolega Ampérák. Asymetrický střídač je v ČR určitě potřeba, ale ani on nedokáže do jedné fáze dodávat více výkonu než 3.3kW (platí pro 10kW asymetrický střídač). Takže když se na jedné fázi sejdou dva silnější spotřebiče, budete v tu chvíli zbytečně dokupovat energii z ČEZu, ačkoliv zbylé dvě fáze nebudou dělat nic. A to je škoda.
      - Typicky se jedná o souběhy různých kuchyňských spotřebičů typu indukce, myčka, trouba.
      - Podobně, pokud máte větší dům a v něm například dvě či tři klimatizace. Pokud by nebyly rozloženy rovnoměrně po fázích, budete celý den do jedné z nich dokupovat energii z ČEZu ikdyž slunce bude pražit na plné pecky.
      - Zcela speciální případ je nabíjení elektromobilu. To je ideální řešit chytřejším wallboxem, který dokáže dynamicky snižovat výkon, kdykoliv by se mělo dokupovat z ČEZu. Během vaření oběda tedy výkon do wallboxu klesne, ale jakmile indukci vypnete, tak se nabíjení auta opět zrychlí na maximum.

    • @viliamgajdos5917
      @viliamgajdos5917 3 ปีที่แล้ว +1

      @@obajer zdravim takze co je riesenie? menic s akymi parametrami kupit bez ohladu na kapacitu panelov? ako spravit elektricke rozvody s ohladom na silne spotrebice? diky

    • @obajer
      @obajer 3 ปีที่แล้ว +3

      @@viliamgajdos5917 Pro hybridní FVE dnes jednoznače kupovat třífázový asymetrický měnič, minimálně o výkonu 10kW. A to ikdyž budete mít na střeše třeba jen 5kWp panelů. Některé montážní firmy nabízejí už i 12kW či 15kW měniče. Bude-li mít člověk například elektromobil, nebo tepelné čerpadlo, pak je na zvážení jestli nevzít rovnou takovýto silnější měnič.
      Ještě pozor: problém s asymetrií a třemi fázemi existuje pouze v ČR. Pokud bydlíte v zahraničí, včetně velké části Slovenska, tam tam všude funguje takzvané "součtové měření". U toho je pak úplně jedno, jak spotřebiče rozházíte a dokonce můžete využít celý výkon měniče (třeba těch 10kW) i pro spotřebiče na jedné fázi. To proto, že u "součtového měření" měnič posílá energii ven a distributor Vám ji v tu samou chvíli vrací na té jedné fázi, kde energii potřebujete. V součtu je to pak nula a neplatíte nic. (Snad jsem to popsal srozumitelně, možná na to někdy uděláme krátké video....)

  • @ondrej5912
    @ondrej5912 2 ปีที่แล้ว

    Paradní video. Ještě by mě zajímalo jak to vychází v zimních měsících - kolik dní v roce, ať už celý den nebo jen část dne, je nutné použít elektřinu od dodavatele?

    • @obajer
      @obajer 2 ปีที่แล้ว

      O zimním provozu už máme natočené video, za nějakou dobu ho snad Tesláček vydá. Jinak ve zkratce - pokud člověk elektřinou netopí, tak ty 3 zimní měsíce v roce to funguje tak, že cca 50% z té doby jakž-takž stačí FVE a zbylých 50% se neobejdete bez ČEZu, nebo jiného zdroje. Pokud člověk elektřinou topí, ať už přímo nebo přes tepelné čerpadlo, tak se bez ČEZu neobejde minimálně půl roku :(

  • @michalpudich
    @michalpudich 3 ปีที่แล้ว

    Dobrý den, mohu se prosím zeptat, jaké spínací, stmívací a "měřící" aktory používáte? Máte je všechny od Fibaro nebo doporučíte jiné. Mám Fibaro HC3 a aktuálně zvažují pořídit FVE. děkuji

    • @obajer
      @obajer 3 ปีที่แล้ว

      Mezikusy do zásuvek mám Fibaro. Jsou sice jen 10A, ale mají nejlepší integraci do HC a minimalistický design.
      Od Fibaro také používám vestavné mikromoduly co se dávají pod vypínače, například ke světlům.
      Pokud potřebuji spínat ON/OFF něco opravdu výkonného, tak vždycky zkombinuji klasický stykač na DIN lištu + mikromodul of Fibara, který pak stykač ovládá.
      Z-wave elektroměry Qubino, mají 1F i 3F verzi a jsou přímo k montáži na DIN lištu. Utáhnou proud až 60A.
      Tam kde chci mít plynulé řízení výkonu (fázové řízení) tak používám SSR relé (Carlo Gavazzi) s řízením 0-10V, signál 0-10V generuji modulem od Qubina.
      K měření analogových veličin, například výška hladiny v nádrži na dešťovou vodu, je dobrý průmyslový ponorný tlakový senzor s výstupem 0-10V a opět příslušný Z-wave modul, který má analogový vstup 0-10V. Dnes má tento vstup například Fibaro universal implant (jestli se nepletu), já ve své době použil jednočipový počítač Z-UNO, protože nic jiného dostupné nebylo.
      Obecně bych řekl, že kombinací koncových prvků Fibaro a Qubino se dnes dá udělat 99% věcí, co člověk potřebuje. Samozřejmě, komunikace s chytřejšími zařízeními jako jsou například fotovoltaické měniče už vyžaduje něco lepšího, takže tam používám PLC Tecomat Foxtrot, které s měniči komunikuje přes několik RS232 linek a do Fibara pak data předává po LAN pomocí JSON.

    • @obajer
      @obajer 3 ปีที่แล้ว

      Pokud byste také chtěl komunikovat přímo s měničem ve FVE, tak buď použít takový měnič co má LAN port a existuje k němu popis API (aby se dalo na toto API napsat vyčítání v LUA). Nebo použít jako mezikus nějaké PLC či Rasperry, které bude s měničem mluvit přes sériovou linku RS232 a teprve z tohoto PLC pak vyčítat data do HC3 pomocí LAN.

  • @RoroAndroid
    @RoroAndroid 3 ปีที่แล้ว

    Zdravím lze propojit tecomat foxtrot s grafanou? Co by bylo k tomu potřeba?

    • @obajer
      @obajer 3 ปีที่แล้ว +1

      Ano, propojit se to dá hned několika způsoby.
      A) Foxtrot může přes HTTP API volat InfluxDB a ukládat do něj hodnoty. Grafana pak klasicky zobrazí obsah InfluxDB.
      B) Další možnost je, že Grafana si může sama přímo tahat hodnoty z Foxtrotu. K tomu je potřeba "JSON grafana plugin".
      C) Další možnost je propojit Foxtrot + NodeRed + Grafana: github.com/PizlaTheDeveloper/Foxtrot-Node-Red
      Osobně bych asi volil možnost C.
      Každopádně pokud zadáte do vyhledávače správná klíčová slova: Foxtrot, InfluxDB, Node Red, Grafana tak by mělo vyběhnout několik návodů ze kterých to nějak poskládáte.
      (Já osobně to na Fibaro dělám přes možnost A, tedy volám HTTP API InfluxDB a ukládám tam hodnoty které si pak Grafana vyzvedává a vykresluje.)

    • @RoroAndroid
      @RoroAndroid 3 ปีที่แล้ว

      @@obajer Pokusím se to rozchodit. Díky

  • @robertnovak7904
    @robertnovak7904 3 ปีที่แล้ว

    Dobrý den, dá se poznat kolik elektrárna mohla vyrobit, ale nevyrobila protože pro nebyla spotřeba v domácnosti?

    • @obajer
      @obajer 3 ปีที่แล้ว

      Přesně změřit se to nedá, protože u elektřiny je to tak, že když není spotřeba, tak není ani výroba.
      Dá se to ale odhadnout. Buď přímo z těch grafů, nebo porovnáním reálné výroby s výpočty teoretické výroby na základě statistik (např.: re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html)
      Já například vím, že docela velkou část roku moje FVE zvládne vyrobit cca 80kWh denně. Spotřebuju tak 25-40kWh, takže více než půlka potenciálu zůstane nevyužitá. V zimě, a někdy už i na podzim, už je to ale úplně jinak - třeba zrovna včera bylo opravdu škaredě a vyrobilo mi to jen 4,8kWh za celý den.

  • @jirivykydal5827
    @jirivykydal5827 3 ปีที่แล้ว

    Dobrý den, rád bych se zeptal, jaké měřící prvky konkrétně ve spolupráci s Fibaro systémem používat? Mám na mysli s indukční cívkou na pevné instalace, tepelné čerpadlo, bojler, klima atd. Pro monitoring a řízení měničů a beterií používáte speciální driver do Fibara? S diky a pozdravem JV

    • @obajer
      @obajer 3 ปีที่แล้ว

      Měřiče s indukčními cívkami pro Z-Wave jsem používal dříve, ale v rozvaděčích to nevypadá vůbec hezky a integrace do Fibara taky nebyla moc dobrá. Místo toho jsem vše předělal na Z-wave elektroměry Qubino. Mají 1F i 3F verzi a jsou přímo k montáži na DIN lištu. Utáhnou proud až 60A.

    • @obajer
      @obajer 3 ปีที่แล้ว

      Dostat signál z automatizačního systému do klimatizace můžete více způsoby:
      A) Na protokolu Z-Wave pomocí IR modulu REMOTEC ZXT600. Právě tak to mám třeba já na Fibaru.
      B) Řídit výkon klimatizace (ale hlavně tepelných čerpadel) lze také pomocí průmyslového standardu 0-10V. Automatizace tedy generuje analogový signál o napětí 0 až 10V, kdy velikost napětí odpovídá požadovanému chladícímu či topnému výkonu 0-100%. Jen pozor na to, že ne každé TČ či klima má vstup na 0-10V signál. Většinou to mají dražší modely, případně se tento vstup prodává jako přídavný HW modul. Napříkad u klimatizací Sinclair jde o modul SCMI-01. Výroba 0-10V pomocí Fibara je snadná, tento výstup má několik různých modulů Qubino i originál Fibaro.
      C) Některá tepelná čerpadla používají pro své řízení vestavěné PLC Tecomat Foxtrot (Acond, AZ-Heating). Pokud Vám to výrobce umožní, můžete pak použít jeho API a s TČ (tedy s jeho řídícím PLC) komunikovat přímo po LAN.

    • @obajer
      @obajer 3 ปีที่แล้ว

      Pro řízení a monitoring měničů a baterií používám PLC, do kterého jsem si napsal vlastní program. S měniči komunikuje po RS232, s bateriemi komunikuje po CAN bus. S Fibarem potom pomocí LAN, konkrétně protokolem HTTP / JSON.
      Něco podobného si můžete vyrobit i pomocí levnějšího Raspberry. Jen je potřeba umět trochu programovat a mít přístup k popisu protokolu pro Vaše měniče. Například popisy protokolů pro Axpert a InfiniSolar jsou dostupné přímo na internetu, u jiných měničů je to výrazně složitější. Některé měniče poskytují přímo API přes LAN či přes cloudovou službu(což ale osobně nemám rád).

    • @jirivykydal5827
      @jirivykydal5827 3 ปีที่แล้ว

      @@obajer Moc děkuji za inspiraci. Nyní k měření používám prvky od xComfort, pak přes ECI most do Control4, což je můj nadřazený systém řízení. Ale chci to nahradit něčím novějším, idealne přes to Fibaro (které má dobře udělané grafy) a pak do Control4. Zkusím to Qubino, vypada to celkem dobře. Hezký večer.

  • @jaroslav-jaroslavsson
    @jaroslav-jaroslavsson 2 ปีที่แล้ว

    Rikate baterie 15 clanku? To je LFP? Chci stavet uloziste z LMO pocital jsem 14 clanku, pac k tomu potom 16 LFP naprosto napetove sedi. Chci pozdeji dokoupit LFP. Co ze nekdo vyrabi baterii clanku 15, je to standard?
    Chapu to tak ze ty 3 menice jsou kazdej pro jednu fazi nebo jsou to 3fazove a pouze se spoustenim dalsich pridava vykon?

    • @obajer
      @obajer 2 ปีที่แล้ว

      Moje baterky jsou LFP (LiFePO4). U této chemie se většinou používá pro 16S zapojení (56V), ale Pylontech má jen 15S (52,5V). U ostatních Liion chemií, jako je právě NCA, LMO atd. se nejčastěji používá 14S - na to jsou přizpůsobeny i polotovary BMSek.
      Kombinovat dohromady LFP a LMO není dobrý nápad - nejde jen o napětí, ale každá chemie má jiný průběh vybíjecí křivky a docházelo by tak k neustálému přelévání energie tam a zpět mezi jednotlivými články, což by je rychleji opotřebilo. Ale na to jsou experti na diskusním serveru www.mypower.cz

    • @obajer
      @obajer 2 ปีที่แล้ว

      U mne jsou měniče jednofázové, dohromady jsou spojené také jednofázově a jejich postupným spouštěním a vypínáním lze dynamicky řídit maximální dostupný výkon. Pro FVE galvanicky oddělené od distribuční sítě je lepší mít jednofázové zapojení. Pro FVE přifázováné k síti (ongridy a hybridy) distributor vyžaduje třífázové, ale mu případný velký počet FVE v jedné vesnici nerušil rovnováhu fází v síti. Mluvíme o tom v jednom z těch předchozích videí někde....

    • @jaroslav-jaroslavsson
      @jaroslav-jaroslavsson 2 ปีที่แล้ว

      @@obajer To jiste mate pravdu protoze ty baterky nebudou mit uplne stejne vnitrni odpory a absorbce naboje je jina, takze po odlehceni dobijece bude dochazet k tomu ze jedna bude trochu dobijet tu druhou. To je ale vec, se kterou dokazu zit. Pokyd chcete pouzivat 12 kWh baterii ktera mela nova 24kWh tak vam moc na tom jestli se tam preleva nejakej naboj nezajima. Nikdo nevi jak dlouho to jeste bude fungovat.az dostanu sveho terenaka zase na kola tak hnedka menim baterky v EV a pak teprve uvidim jak ty stary baterky na tom jsou. Je to tusim 96 clanku (48 modulu) a nevim jestli nektere nebudou poskozene i mechanicky a jak budou mit shodnou kapacitu. Mam jeste nejake moduly extra takze v nejlepsi pripade z toho udelam 14S7P. Ale degradace se projevuje v ruznych castech baterie jinak kvuli neexistujicimu teplotnimu managementu a je mozne ze z toho nektere clanky vytridim. Kazdej modul samostatne zmerim jeho kapacitu a uvidim zda jich plovinu nevyhazim. V aute to vypada tak ze kdyz BMS hlasi prazdno ze je tam rozdil 200-300mV mezi nejhorsim a nejlepsim takze tak jako tak balancing v bms bude muset makat dost. Mozna krome bms tam budu mit i aktivni balancer pro tahle rozdilne clanky. Takze z toho vidite ze prelevani energie tam a zpet se tam bude delat uz v ramci jednoho bloku a kdyz by to bylo mezi blokem jine chemie tak to nic zasadne dalsiho uz nezhorsi. Ale praxe mozna bude jinak :) Diky za odkaz na ten web. Ja ceskou scenu vubec nesleduji takze mi unikaji legislativni problemy, doufam ze tam najdu odpovedi.

  • @tompenc
    @tompenc 2 ปีที่แล้ว

    Zajímalo by mě, jaký používá kolega bojler, že může softwarově nastavovat termostaty a sledovat teplotu? Aktuálně hledám nějaký chytrý bojler s otevřeným API, který bych integroval do své chytré domácnosti.

    • @obajer
      @obajer 2 ปีที่แล้ว

      Bojler stačí ten nejobyčejnější, jen se k němu musí doplnit SSR relé s řízením 0-10V a potom nějaký aktor, který umí ten 0-10V signál generovat na základě pokynů z automatizace. Inspirace zde: forum.mypower.cz/viewtopic.php?p=132457#p132457
      Teoreticky je možné, že někdo dělá bojler s připojením na zigbee, zwave, wifi a s RestAPI, ale moc bych na to nesázel :)

  •  3 ปีที่แล้ว +4

    Mě bavily výrazy: "No, tady poránu sluníčko teprve vychází, a tak to moc nedává" - a střecha sype skoro 2kW. A pak: "No a tady vidíte nějakej mrak, nebo uskupení mraků a tak to padlo skoro na půlku" - nojo, ale pořád mu to sype 4kW i pod mrakem :) Teď na podzim..no tak to mně pobavilo.... Ja vím, Ondra má mega elektrárnu. Ale to co to Ondrovi sype teď na podzim, to normálním lidem sype jen v létě :) ...se mně líbí, jak je nastavenej na jiný výkony :)

    • @obajer
      @obajer 3 ปีที่แล้ว

      Tak už dosypalo: Včera i dnes výroba ze slunce jen 16kWh za celý den :(

    • @amperak
      @amperak 3 ปีที่แล้ว

      @@obajer hej jo, někdo jako já měl 26,1Wh... :D ano není tam chyba...

    • @stanislavmlcuch2085
      @stanislavmlcuch2085 3 ปีที่แล้ว

      @@obajer ja mám rekord 22kWh za deň a vám to vyrobí FVE za hnusného počasia :D

  • @robolindor7301
    @robolindor7301 3 ปีที่แล้ว

    čiže to je jednofázova elekráren s 3x5kW hybridnými meničmi zapínajúcimi sa paralelne? A FVT panely tam má aké? Polykrištalické? A to nabíjanie elektromobilu to má pre verejnosť a free? Je tam 32A/230V wallbox žiže 7,2kW max?

    • @obajer
      @obajer 3 ปีที่แล้ว +1

      Vše je to probíráno ve videu tady (akorát zvuk je fakt hroznej): th-cam.com/video/9nkCFEfZQQY/w-d-xo.html
      3x5kW InfiniSolar v offgrid režimu, zapojeno paralelně jednofázově, 72x 280Wp poly, LiFePO4 Pylontech 50kWh, Wallbox jednofázový 32A pro veřejnost zdarma.

  • @radimdolecek9088
    @radimdolecek9088 3 ปีที่แล้ว

    Zdravím, měl bych technické dotaz, na stridacich a jejich datasheetech bývá uvedeny max AC output na fázi, obvykle 3000w, celkový výkon 10000VA; znamená to tedy že max výkon který mi může ten asymetrický střídač poskytnout na fázi je tedy 3 ke i přesto že na.ostatnich fázích bude odběr minimální?
    Konkrétní příklad, zapnu dvě plotny na sporáku na stejné fázi, bude odběr 4,5 kW, tedy střídač mi dá z FVE max 3 ke a zbytek dobere že sítě? Díky za odpověď.

    • @radimdolecek9088
      @radimdolecek9088 3 ปีที่แล้ว

      Už jsem našel odpověď v předchozích komentářích.

    • @radimdolecek9088
      @radimdolecek9088 3 ปีที่แล้ว

      Tak mě napadá, že tedy ve státech kde se měří celková spotřeba a ne po fázích to znamená že i ten 10kw střídač i přes ty výkyvy na fázi stačí, protože pokryje i ty velké odběry protože se to s odběrem že sítě prostě "vynuluje"?

    • @obajer
      @obajer 3 ปีที่แล้ว

      Ano, přesně tak.

    • @obajer
      @obajer 3 ปีที่แล้ว

      @@radimdolecek9088 Účtování po fázích je specialita ČR, malé části Slovenska a snad ještě jedné exotické republiky. Všude jinde se účtuje součtově. Proto také nikdo nevyrábí střídače, které by měly celkový výkon 10kW a výkon na fázi také 10kW (bylo by to složité i technicky). Kvůli účtování po fázích pak právě v ČR nastávají problémy, že uživatel je přesvědčen, že využívá vlastní solární energi a přitom ve skutečnosti využívá jen 30%, zatímco zbytek energie v ten samý okamžik dokupuje z uhelné elektrárny.
      Částečným řešení je použít silnější hybridní měnič, například 15kW (3x5). Je však potřeba ověřit u distributora, zda-li mu to nebude vadit. Maximální výkon exportovaný do sítě lze u hybridních měničů naštěstí omezit, takže do RD měnič dodává až 3x5kW, ale do sítě exportuje i při nejlepším počasí třeba jen 3x3kW.

    • @radimdolecek9088
      @radimdolecek9088 3 ปีที่แล้ว +1

      @@obajerdíky, myslel jsem si že to tak je, a je to teda pěkně naprd. Protože se v tu chvíli uměle navyšuje návratnost fve.

  • @Honzik_S
    @Honzik_S 3 ปีที่แล้ว

    Žeru Vaše videa. Je vidět že jak by nehezky neznale řekla moje moladá: ty se hodně nudíš viď tvl :D Rvu teď money trochu do ostrova až namrznou zase dráty. Loni jsme kamarádovi co byl na dovolené UPCčkem zachraňovali doma mořské akvárko aby mu nepochcípaly ryby tak mě to nabudilo. Ale proč píšu. Představte si čistě teoretickou situaci, že někde v imaginárním světě máte přístup k el. energii zdarma. Na jakém webu najít co největší možnou baterii c ČR abych si tu "výhodně získanou energii" mohl uchovat. Moc děkuji za tipy.

    • @obajer
      @obajer 3 ปีที่แล้ว +1

      Pozor, babám zásadně neukazovat :D Ohledně té baterky bych se určitě poptal na diskusních fórech www.mypower.cz a www.solarforum.cz Je tam spousta chytrých solárnických bastlířů, a občas se objeví i info o nějaké levné baterce z druhé nebo třetí ruky. Třeba staré LiFePO4 články Winston, nebo nové články od Mivvy.

  • @milakubin1090
    @milakubin1090 3 ปีที่แล้ว

    Když jste v závěru mluvili o ideálu - každá zásuvka vlastní kabel a u existujících rozvodů možnost měřicích mezikusů s tím, že tím nijak nevyřeším zatížení jednotlivých fází. A že by bylo vhodné si pořídit jednorázové zařízení, které mi to rozložení zátěže změří a na základě takového měření pak nechat elektrikáře přeskládat okruhy. Nevím, zda jsem to celé dobře pochopil, ale není mi to ve vztahu k FVE s třífázovým asymetrickým měničem jedno? Měl jsem za to, že právě případnou nesymetričnost v zátěži přes fáze mi takový měnič řeší...

    • @martinsloboda8462
      @martinsloboda8462 3 ปีที่แล้ว +1

      to neries...nerozumeju tomu..ak si spocitas to co navrhuju zistis ze to nema vyznam...lebo vyznam.maju vzdy len jednoduche technicke.riesenia..

    • @amperak
      @amperak 3 ปีที่แล้ว +3

      právěže není. napsal jsem to pod příspěvek Evy. asymetrický střídač umí nedodávat na nezatížené fáze. ale neumí ten výkon poslat do více zatížené fáze.
      U asymetrického střídače je vždy výkon do jedné fáze rovný třetině maximálního výkonu měniče. A proto všem říkám, nenechat si instalovat měnič míň jak 10kW

    • @obajer
      @obajer 3 ปีที่แล้ว

      @@martinsloboda8462 Je to přesně jak říká kolega Ampérák. Asymetrický střídač je v ČR určitě potřeba, ale ani on nedokáže do jedné fáze dodávat více výkonu než 3.3kW (platí pro 10kW asymetrický střídač). Takže když se na jedné fázi sejdou dva silnější spotřebiče, budete v tu chvíli zbytečně dokupovat energii z ČEZu, ačkoliv zbylé dvě fáze nebudou dělat nic. A to je škoda.
      - Typicky se jedná o souběhy různých kuchyňských spotřebičů typu indukce, myčka, trouba.
      - Podobně, pokud máte větší dům a v něm například dvě či tři klimatizace. Pokud by nebyly rozloženy rovnoměrně po fázích, budete celý den do jedné z nich dokupovat energii z ČEZu, ikdyž slunce bude pražit na plné pecky.
      - Zcela speciální případ je nabíjení elektromobilu. To je ideální řešit chytřejším wallboxem, který dokáže dynamicky snižovat výkon, kdykoliv by se mělo dokupovat z ČEZu. Během vaření oběda tedy výkon do wallboxu klesne, ale jakmile indukci vypnete, tak se nabíjení auta opět zrychlí na maximum.

    • @obajer
      @obajer 3 ปีที่แล้ว

      @@martinsloboda8462 Tahání extra kabelu pro každou zásuvku, nebo samostatné měření příkonu každého spotřebiče, je opravdu zbytečný overkill, který se nikdy nezaplatí. Správné rozložení spotřebičů po fázích je naopak velmi důležité, protože dokáže zásadním způsobem ovlivnit to, abyste zbytečně nedokupoval energii z distribuční sítě.

    • @martinsloboda8462
      @martinsloboda8462 3 ปีที่แล้ว

      @@amperak 😀 😀 zaujimave teorie. realna spotreba priemernej domacnosti na svk je 2500 kwh za rok +-. moja spotreba domacnosti je 3300... fotovoltika co mam realne vyrobi rocne 4800 - 5300 kw hodin. realne grafy ukazuju ze ked nikto nie je doma alebo.spime tal dom ma spotrebu 150-250 watov..realna priama spotreba.domu z fotovoltiky cini 35-40 percent plus virtualna bateria prida do 10 percent celkova realna uspora fotovoltiky je cca 40-60 percent rocne..to jest na svk pomery realne do 300 euro..prosim...zobudte sa....zlozite systemy nemaju vyznam. moja fotovoltika ma.realnu navratnost po odpocitani dotacie cca 9-11 rokov...a kupil.so si to alo technicku hracku..takze...amatery a youtubery nesirte demagogie

  • @michalmrmus
    @michalmrmus 2 ปีที่แล้ว

    Ahojte, viete mi odporučiť inteligentnú zásuvku ktorá vám ukáže v grafe aktuálnu spotrebu pripojeného spotrebiča? Také niečo ako je vidieť vo videu

    • @obajer
      @obajer 2 ปีที่แล้ว

      Já používám Fibaro Smart Plug, ale to jsou zásuvky určené pro větší systémy a potřebují tedy centrální jednotku. Pokud byste chtěl měřit opravdu jen jednu zásuvku, tak se dá vybrat něco z odkazu dále. Jen pozor, levné zásuvky s měřením spotřeby ukazují akorát okamžitý příkon či celkovou spotřebu, ale nakreslit pěkný graf neumí. Pokud to člověk myslí vážně, tak je vždycky lepší systém s centrální jednotkou, do kterého pak zapojí všechny možné spotřebiče, zásuvky i další senzory. www.alza.cz/levne-chytre-zasuvky/18860126.htm#f&cst=null&cud=0&pg=1&pn=1&prod=&par17825=17825-239325872&par16564=16564-239709273&sc=2958

  • @hajduch42
    @hajduch42 3 ปีที่แล้ว

    Pozdravujem Páni, sledujem vás a držím palce ku ďalším super videám.
    Možno taká blbá základná otázka. Plánujem komplet prerábať elektriku + nahodiť fotovoltaiku na garáž ktorá by spolupracovala s el. kúrením a ohrevom vody. Samozrejme s baterkami.
    Komu by ste dali vypracovať takýto projekt, robí to takto komplexne vôbec niekto?

    • @obajer
      @obajer 3 ปีที่แล้ว

      Pokud člověk potřebuje jen poradit a chce pak maximum vyřešit svépomocí, tak na to jsou výborná diskusní fóra mypower.cz a solarforum.cz. Naopak pro nalezení schopného projektanta či realizační firmy se mnohem více osvědčilo několik skupin na Facebooku (fotovoltaická elektrárna, FVE - solární elektrárny CZ/SK atd.) Vtip je v tom, že v těch skupinách na Facebooku "loví" právě projektanti a některé menší realizační firmy, takže se snimi dá dohodnout na spolupráci. Držím palce!

    • @hajduch42
      @hajduch42 3 ปีที่แล้ว

      @@obajer ďakujem za odpoved, určite sa pozriem na jedno aj druhé 👍

  • @Omega__X980
    @Omega__X980 3 ปีที่แล้ว

    Rad by som sa spytal ako je to s tym plynulym riadenim klimatizacie podla prebytkov z fotovoltaiky. Co vsetko na to treba pripadne ako sa to zapaja. Nakolko aj ked som oslovil viacero firiem tak niesu schopny spravit plynulu regulaciu pre klimatizaciu. Maximalne tak spravit on off, ale regulaciu nie

    • @obajer
      @obajer 3 ปีที่แล้ว

      1) Nejdřív potřebujete mít nějaký automatizační systém, který umí vyčítat informace z FVE a na základě těch informací se rozhodovat. Já používám FIBARO, ale úlně stejně se dá použít třeba HomeAssistant, Loxone, TECO atd. Alternativně lze použít GreenBono nebo Wattrouter, které sice nekomunikují přímo s měničem, ale dokážou poznat přebytky podle přetoků do sítě nebo podle stavu baterie. Podle toho pak umí generovat signál 0-10V.
      2) Dostat signál z automatizačního systému do klimatizace pak můžete třemi způsoby:
      A) Používáte-li automatizaci na protokolu Z-Wave, tak pomocí IR modulu REMOTEC ZXT600. Právě tak to mám třeba já na Fibaru.
      B) Máte-li jinou automatizaci, tak je nejjednodušší řídit výkon klimatizace pomocí průmyslového standardu 0-10V. Automatizace tedy generuje analogový signál o napětí 0 až 10V, kdy velikost napětí odpovídá požadovanému chladícímu výkonu 0-100%. Jen pozor na to, že ne každá klimatizace má vstup na 0-10V signál. Většinou to mají dražší modely, případně se tento vstup prodává jako přídavný HW modul. Napříkad u klimatizací Sinclair jde o modul SCMI-01.
      C) Umí-li Vaše automatizace přímo připojit IR vysílač, pak může signály do klimatizace posílat rovnou (tak jako to dělají aplikace na starších mobilních telefonech s IR portem). Jen musíte svůj program naučit kódy odpovídající danému výrobci.
      Pokud jsou výše uvedené věci příliš mimo Vaši odbornost, pak je lepší obrátit se na nějaké firmy, které komerčně montují právě domácí automatizace nebo systémy řízení budov. Chlaďaři se v tomto až na vyjímky moc nevyznají a firmy co montují FVE jsou mimo úplně.

    • @robolindor7301
      @robolindor7301 3 ปีที่แล้ว

      @@obajer a podmienka je DC invertor, len ten dokáže pracovať s výkonom podľa otáčok kompresora, on má určite AC invertor v klimatizácii. Však?

    • @obajer
      @obajer 3 ปีที่แล้ว

      @@robolindor7301 Obecně je potřeba mít takovou klimu, která umožňuje plynulou změnu otáček kompresoru. A většinou jsou takové klimošky skutečně označeny jako "DC invertor". Myslím ale, že ikdyž přímo na krabici podobné označení nebude, tak všechny moderní klimošky tu plynulou změnu otáček umožňují. U té mojí je to krásně vidět na online grafu příkonu, který plynule roste a klesá.

  • @JaneKLX
    @JaneKLX 2 ปีที่แล้ว

    Tak to je mazec. Bohužel tohle budí dojem, že fve je něco strašně komplikovaného a Ondra TA to pořád ještě posouvá v rámci svých znalostí a znalostí možností současné doby do "krajností" 🙂. Samozřejmě beru, že i tohle je cesta, ale na druhou stranu mi přijde, že to trochu boří celou ekonomiku fve. Je to opravdu až fascinující, ale s postupem videa od minuty k minutě jsme čím dál víc ztracen 🙂
    Jaká je prosím vnitřní spotřeba všech komponentů tohoto chytrého řízení? Pro ostrov je to dost podstatné, protože pokud bych si jen kvůli této vnitřní spotřebě musel dokupovat například další blok pylontechu za bratru 35t (od podzimu do jara jsou večery sakra dlouhé, kdy fve nevyrábí), tak opět docházím na ekonomickou stránku fve.
    Dala by se doplnit informace, kolik hodin zabralo evidentně zdatnému "elektronikovi" (nevím, jaké správné slovo použít) toto všechno nasledovat, naplánovat, pozapojovat, naprogramovat, udržovat, upgradovat ....... ?
    Kolik stojí takováto automatizace hlavně chytrého monitorování a řízení ve smyslu s propojením s fve, něco jako "o kolik to prodraží" vybudování již postavené funkční fve bez té "chytrosti"?
    Na kolik například vyjde vytvořit si zálohu na selhání systému chytrého řízení ve spolupráci s fve, jak to funguje, když provozovatel sítě vypne signál, když je to takto autonomní?
    Jaká je kybernetická bezpečnost tohoto systému, protože v tomto internetové propojení na dálku vidím opravdu reálnou hrozbu v horizontu několika let. Ve videu jste řekli krásnou myšlenku "Abys mohl něco ovládat, tak to nejřív musíš monitorovat" . A to je princip fungování vlád, EU, .... všech. Co se stane, až si kdokoliv, kdo bude mít zájem, začne monitorovat tento open systém a začne vás tím ovládat? Myslíte, že je to fikce? Myslím, že není.
    Trochu mi to přijde jako tendenční video a opravdu bych byla rád, kdyby bylo například v popisu nebo v top komentu doplněné o dle mě, jakožto zájemce o fve, důležité informace.
    Prosím neberte to jako nějaké rýpání, sleduju to s vděčností za tvorbu a smekám před top kvalitou komunikace, projevu, inteligencí protagonistů. ...
    Dále mi přijde trochu manipulativní časté používání slova ekologie např. čas videa cca 12.30 - 13.10. Všechny komponenty, které jsou použité v této fve zatížily tuto planetu neuvěřitelným způsobem, ale už je to minulý čas (následky tohoto vytvoření jsou už v platnosti). Není možné nevnímat fakt, že jakkoliv ekologicky vyrobená energie v přenosové soustavě bude také ekologicky spotřebovaná. Nejekologičtější energie je taková, která se nikdy nevyrobí a nebo nespotřebuje a v tom je pro mě kouzlo ostrova - nepodporovat distributory jen kvůli mrskému zisku z pár megawat dodaných do sítě. Je to spoluvina na okrádání lidí, protože i za tuto "ekologicky" dodanou elektřinu zaplatí její spotřebitel - zpravidla váš první soused zaplatí cenu jako na burze a musí zaplatit i daně na obnovitelné zdroje. Každý, kdo má hybrid, se podílí na zlodejině. A že je to beztrestné a ještě státem dotované neznamená, že to zlodejina není.
    Fve v kombinaci se smýšlením 90% západoevropanů (jak se říká civilizovaných lidí) mi přijde jako průser na entou. 20 let žijeme v baráčku a v horkých letních dnech a nocích je to nekomfortní, ale je to jen nekonfortní, není to život ohrožující nebo nesnesitelné. Díky fve už přemýšlím, co si koupím, abych ty přebytky zužitkoval a tak klimatizace bude jako první, ale ne jako nezbytnost, pouze jako komfort = zbytečnost, kterou opět jen budu zatěžovat planetu.
    Až se z fve stane odborná záležitost místo dnešního nekritického nadšení, budeme koukat, jaký přínos v zatížení planety tím způsobujeme. Na ty regulace potom budeme ještě koukat.

    • @ondrej.bacina
      @ondrej.bacina  2 ปีที่แล้ว

      Právě proto děláme tento seriál, aby bylo vidět, že to "není prdel" a udělat si to sám jen tak nikdo nedá. Taky správě chápete, že zjistit si vlastní spotřebu FVE je VELICE důležité což je pak vidět v dalších dílech :) a taky správně přicházíte na to, co Ondra říkal už v #1 díle :) že v ČR Ostrov nedává moc smysl.

  • @liborvykoukal29
    @liborvykoukal29 ปีที่แล้ว

    On provozuje veřejný walbox zdarma jo ? wau To je nadšenec.

  • @jirikares792
    @jirikares792 2 ปีที่แล้ว

    Jako musím říct, že jte mě donutili slézt z postele, vyhrabat faktury a aspoň se podívat na to jakou mám spotřebu ve MWh. Zkoušel jste zjistit, kolik procent potenciálu sluneční energie Vám elektrárna nevyužije = to dokreslení kopečků ploch na grafu výroby energie ?

    • @obajer
      @obajer 2 ปีที่แล้ว +1

      Zkoušel a je to tragédie: cca 60% ročního potenciálu nejsem schopen spotřebovat. Tak se utěšuji tím, že mám aspoň rezervu do budoucna. Na druhou stranu, v zimě mi energie chybí.

  • @bendzo1996
    @bendzo1996 3 ปีที่แล้ว

    Prosim aký tip meničov pozíva doma konkretne

    • @obajer
      @obajer 3 ปีที่แล้ว

      InfiniSolar 5 kW Plus. Umi tri rezimy: ongrid, hybrid, offgrid. Ale nedoporucuji, ma velkou spotrebu naprazdno, asi 125W. Mnohem lepsi je Victron Multiplus II 5000VA, ten zere na prazdno jen tretinu.

  • @baloo654321
    @baloo654321 3 ปีที่แล้ว +2

    No ja to uplne neresim a kaslu na to. Pritelkyni to stejne nevysvetlim a kdyz je s prckem doma, tak ji blbe vysvetlim, ze mu ma ohrat mliko kdyz sviti slunicko, ne kdyz je zrovna za mrakem. 😂
    Jinak ja mam udelany rozvod, ze ma kazda mistnost a kazde svetlo mistnosti vlastni kabel + kazdy silny spotrebic ma vlastni kabel do rozvadece. Nicmene rozhazet to taky presne nejde, protoze nekdy je soubeh spotrebicu dost blbej.

    • @obajer
      @obajer 3 ปีที่แล้ว +8

      Znám jednoho, co má v kuchyni indikační žárovku a drahá polovička má dovoleno prát a vařit jenom když ta žárovka svítí. Ale to je fakt overkill :DDD

    • @baloo654321
      @baloo654321 3 ปีที่แล้ว +3

      @@obajer To udelat, tak se stehuju pocitam 😂

  • @stanislavharuda5935
    @stanislavharuda5935 3 ปีที่แล้ว

    Pardon, oprava konce věty o cenách hardware.

  • @ArciKokot
    @ArciKokot 3 ปีที่แล้ว +2

    Ondro, jestli jsi s Grafanou nikdy nedelal a kdybys mel zajem na ni prejit, nabizim nejake zakladni how-to pro zorientovani, hlavne co se tam da, neda, pripadne jak, tak klidne dej vedet

    • @amperak
      @amperak 3 ปีที่แล้ว +1

      Já sem ale na seznamu před ondrou!
      sakra... Tesla nejde u mne nabíjet kvuli podpětí čezu... Tak ondro, asi máš výhodu :D
      ale arci, ondra psal že grafanu už má

    • @ArciKokot
      @ArciKokot 3 ปีที่แล้ว

      @@amperak Tobe Grafana uz nejak funguje, zbytek si tam muzes doklikat sam ;)

    • @obajer
      @obajer 3 ปีที่แล้ว

      Ahoj, moc díky za nabídku pomoci! Realita je taková, že hned po natočení tohodle videa jsem se konečně rozhoupal a předělal to. Takže už to mám na RPi, InfluxDB i Grafaně :) A musím říct, že oproti EmonCMS je grafana absolutní luxus.
      Jediné co mne trápí je, že mám dosti nešikovný převod z kW na kWh statistiky pomocí složeného SQL query do InfluxDB. Denní a měsíční statistiky spotřeby to z těch výkonových průběhů spočítá celkem rychle, ale na roční statistice už to chroupá dýl. Vím, že řešením by byl NodeRed, ale ten tam dávat nechci :/ Raději bych nějaký Continuous Query nebo něco na ten způsob.
      Snad jsem ten problém popsal srozumitelně...

    • @amperak
      @amperak 3 ปีที่แล้ว

      @@ArciKokot slíbils že mi to vysvětlíš. fuert nefunguje to průměrování víc než týden starých hodnot a nemáme historii výroby po dnech :D a nevím kupu jiných věcí :D

    • @ArciKokot
      @ArciKokot 3 ปีที่แล้ว

      @@obajer Tak super :) s tema kWh u delsich obdobi jsme u amperaka taky trochu laborovali, umelo to slusne zatizit to RPi a nekdy tam i dosla pamet, tak to sestrelil OOM killer :) Vyresili jsme to ze se to predpocitava cronem za delsi casove useky do jine tabulky, coz asi taky neni idealni reseni, ale na vykon docela funkcni...

  • @viliamgajdos5917
    @viliamgajdos5917 3 ปีที่แล้ว

    Od 12 do 4tej mozes kazdy den nabijat ludom ebicykle, kolobezky pripadne auto a vyuzijes potencial svojej elektrarne. musel by si byt ale doma a dozerat na to, vymienat spotrebice...

    • @obajer
      @obajer 3 ปีที่แล้ว

      Je to tak :) Namontoval jsem před barák veřejně přístupnou nabíječku na elektromobily a také zásuvku na 230V. Občas se tu někdo zastaví a trochu si dobije. Někdy se snimi i potkám, ale často se stává, že zrovna nejsem doma. Nebo mi tu jezdí ten pán, co si nabíjí brzy ráno, když je ještě tma. Tak se mu to dá z baterky a ta se pak zase přes den automaticky dobije. Od jara to funguje perfektně, teď když je podzimní inverze už ale ty výkony stojí za prd. Snad se to zlepší v Prosinci, až bude zase čistá obloha.