Благодаря за видеото и споделения опит и информация! Днес ще засадя 10 корена с малини, за които ми казаха, че плододавали многократно. Дано се хванат, че прогнозите са за застудяване...
Надявам се да се прихванат. Застудяването не е основен проблем, те преминават в покой. Трябва да се следи за напояване, ако през есента и зимата няма достатъчно дъждове, също и през идната година, ако е доста сухо лятото.
Насадих малини преди 2 г и тази пролет видях, че много са се разрастнали. От Вашето видео разбрах, че летораслите които са близо до основните корени не се махат, но какво да правя с другите които вече са доста, всички ли трябва да премахна. Благодаря за всички видеа, от Вас получавам полезна и достъпна информация.
Радвам се, че видеата Ви помагат по някакъв начин! Добре е да премахнете всичко, което Ви пречи да "обслужвате" (да берете, подрязвате, да ходите между тях) и прави редовете с малини твърде гъсти. Хубаво е да има движение на въздуха, за да се намали вероятността от болести и загниване на плода. Където не искате да имате малини, там премахвате всичко. Те пак ще си избиват. Затова при мен са ограничени така, че и от двете им страни се коси. Само горните редове граничат с мястото за насаждане на домати и там си избиват в доматите, въпреки че всяка година премахвам израстъците. Ако искате да имате още малини - оставяте на тези места. Където не искате да имате - там премахвате. И така всяка година по няколко пъти :)
Здравейте! Мрежата против плевели се нарича още мулчиращо фолио. Лично аз съм срещала 2 вида - по-дебела, зелена на цвят, прилича на тъкана от сизал. Такава съм използвала под малините. Закупувам от Лидл и Кауфланд. През някои седмици от годината продават пакети с тази мрежа в размер 1,2 или 1,5 на 5 или 10 метра. Подходяща е за дълги редове, сравнително правоъгълни участъци. Брида се на местата, на които се реже, а е и по-дебела и по-тръдно се "манипулира" в неправилни форми. Другият вид е по-тънка, прилича на плат. Нещо като филц, но по-тънка материя. Използвала съм такава мрежа под алпинеума и в градината с рози и хортензии. Тя е по-подходяща за лехи с неправилна форма. По-лесно се изрязва и не се "брида". И двата вида мрежа против плевели пропускат вода. Хубаво е да се има предвид, че почвата под мрежа против плевели обеднява с годините, тъй като няма разграждаща се органична материя - тя остава върху мрежата. Затова използвам доста ограничено и при големи растения, които мога да подхранвам поединично. При лехи с множество растения и луковици според мен не може да се сложи такава мрежа.
@@thegardenutopia Много ви благодаря! Аз на лехите със цветя съм сложила от това по тънкото, но не знаех че трябва да се тори по-често! Бъдете жива и здрава! Много помагате със знанията си, следя ви редовно и все по още нещо научавам! БЛАГОДАРЯ, БЛАГОДАРЯ!!!
Здравейте, Даниела! Много се радвам, че видеата Ви харесват. Аз съм от Ловеч и в едно ловешко село са ми градините. Малка част от годината пребивавам и във Варна, съпругът ми е от там. По-умерен е климатът на морето, сравнявам със съседката от Варна кога садим в градините, винаги ни водите с датите :) 💚💚💚
Винаги има какво да се научи от вас и все важни неща, актуални . Наложи ми се таэи година да преместя малините от една градина в друга с необработена почва ( ливада) Е, хванаха се , но сякаш боледуват .. листата им не са така свежи и эелени . Та .. поливам ги веднъж седмично , но може би няма да родят таэи година .Имам иэдънки от малини в двора ми и въпросът ми е може ли октомври директно да иэвадя иэдънки с коренчета и да ги посадя там , а също трябва ли почвата да е наторена предварително ? 😟 И аэ се преместих от София блиэо до Варна ( 6 км ) и от няколко години страдаме от суша . След потопа в Аспарухово спря да вали ... Аэ също много обичам малини , но с това местене едва ли ще имам скоро реколта ..😊 Нужно ли е първо да ги слагам в кофички , а после да ги садя?
@@stangracias25 Предполагам, че още не са добре вкоренени и затова не са така свежи. В процеса на вкореняване, т.е. първата година на засаждане, трябва да се поливат доста често. Важно ще е през лятото да ги следите. Ако повяхват много листата, трябва да се полива през ден-два. Въпреки това предполагам ще се прихванат, щом не са изсъхнали и покафенели листата. Реколта най-вероятно следващата година. При пресаждане на другите, да, може есента. Аз препоръчвам винаги да се вкоренят предварително в някакъв съд, защото така по-добре понасят пресаждането. Но пък есента температурите са по-умерени и малко загуби ще имате, ако извадите и директно засадите на новото място. Относно ливадата: Необработваната земя е доста плодородна. Ако имате възможност, аз бих препоръчала да покриете мястото, където ще садите, с картон и косена трева/слама от сега. Така ще задушите бурените, картонът ще се разложи до есента и ще засадите малините на по-култивирано място. Може да наторите вече рано на пролет. Сега не препоръчвам. Нека се вкоренят хубаво първо. Ако се предозира торът, може да се изгорят корените. Освен това не е нужно да стимулирате сега развитие на листна маса, сега е важно да се развива коренът. Помня 2014 г. наводнението. Препълни се градът обаче, нямам нерви, голям ужас ми е като трябва да си ходя до там. Но пък климатът е по-мек, въпреки липсата на дъжд. Ще имате по дълъг сезон за отглеждане! Успех с малините и спокойно - доста устойчиви са, предполагам ще се хванат повечето и следващата година ще похапвате.
@@thegardenutopia Благодаря эа коректния и много точен отговор ! Благодаря эа вниманието! , Да, на новото място се опитвам да правя лехи , теэи които са готови съм покрил черен найлон след 1вата оран . Смятам преэ эимата да ги эапълвам с окосена трева и други иэлишества от кухнята , а пролетта да ги освежа с конска тор .. Също и да эасядя 2-3дръвчета эа някаква сянка .. градинската част е около 1дка , ще полэвам мястото эа эеленчукова градина умерено . Но е добре да има тук там и малко сянка . Аэ съм против оранжериите . Както ви писах , най лошото е , че в тоэи регион няма дъжд от няколко години , но пък има вятър 😊Ще се постарая да поливам малините поне 2 пъти седмично ... Иначе касис и арония се раэвиват добре на таэи вкаменена почва .... Эа эемеделие вашия ловешки район е эа предпочитане ... Желая ви успех ! 👍🍀🤗
@@stangracias25 добре звучат плановете. С времето всичко ще се оформи и развие. Малините обичат лека сянка по някое време на деня, затова и в стари дворове често са засадени до дуварите. Вятър по Черноморието не липсва, тъкмо по-добре се опрашват доматите 😀 Успех и на Вас в начинанията! Споделяйте как вървят нещата!
Много интересно се разпространяват. Така съм виждала да се умножава дървото Рустифина. Разбрах го по трудния начин, като си откраднах от магистралата между София и Перник 🤣🤣🤣
Здравейте! Препоръчва се засаждане през пролетта или през есента, защото в тези сезони температурите са по-умерени, налага се по-малко поливане. Ако садите есента, преценете да има поне 6 седмици преди първо замръзване на почвата (не просто минусови температури, а сериозно замръзване), за да имат време растенията да се вкоренят преди това замръзване.
Не е нужно да се чака да опадат листата. Сега могат да се садят малини. Хубаво е да се следи за вода - обилно поливане след засаждането, а ако има сухи дни през есента или зимата, поне веднъж седмично да се поливат.
Честно казано така от "издънки" съм вкоренявала и през пролетта, и през лятото. Като за първи път е по-добре да се опита при умерени пролетни температури. Важно е при ваденето да извадите достатъчно корени. Освен това да следите за поливането, да не засъхват напълно саксийките или съдовете, които сте избрали. Реално можете издънките с корените да ги засадите направо на мястото им в градината. Като следите за поливане, пак ще се прихванат повечето. Освен това след засаждане не се притеснявайте, ако някои коренчета се оклюмат или изглеждат леко изсъхнали. Оставете им време да се съвземат. Може да си пуснат листенца после. Понякога дори са ми избивали от корена отдолу, а първата издънка е загивала. Да, пролетта е подходящо време за торене (напр. сега). Можете да сложите конски тор в кръг около всяка туфа. Не съм ползвала конски тор - може би трябва да угние, за да не изгори културите. За предпазливост и ако и Вие не знаете, сложете 2 шепички само около туфата и след обиране на реколтата може пак да наторите. Не е хубаво торене точно по време на цъфтеж (така се казва за повечето растения, не съм пробвала да торя по време на цъфтеж).
Аз също имам този стар сорт малини ,насаде са от баба когато е построена къщата ни през 1980г.и се грижа за тях .Правя много компоти всички много го харесваме Ще покажеш ли как правиш сладко моля❤!
Чудесно! И моите са засаждани от баба и дядо. С удоволствие ще покажа "рецептата" за сладко. Вече нямам търпение да зреят пресните плодове от градината 💚💚💚
“Мрежа против превели” - метална ли е…, пластмасова ли е…, с колко големи дупки? От къде се купува, така ли е наречена в търговската мрежа? Това не е ли мрежата, която се използва за шпакловане на стени - пластмасова на квадратчета около половин см? Благодаря за прекрасните видеа! Полезни са са ми, възхищавам ти се и ми носят знание и удоволствие!
Точно като "мрежа против плевели" съм я срещала, търсене в Гугъл дава хиляди резултати. Нарича се още агротекстил, покривало против плевели и т.н. xn--e1acgnu.com/%D0%BC%D1%80%D0%B5%D0%B6%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%B2-%D0%BF%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B8/cgc100v Пластмасова, тъкана мрежа без дупки (целта е да потиска плевелите). Нишките приличат най-вече на чувал от сезал, ако сте виждали. Най-често е тъмнозелена на цвят. Купувам моите в опаковки с размери 8х1 м или 8х1,5 м от Кауфланд и Лидл, където често ги пускат през пролетта, не са в постоянния асортимент. Иначе в градински центрове или в интернет се продава и на метър. Благодаря за чудесните отзиви! 💚💚💚
Здравейте! Няма проблем да Ви пратя няколко коренчета. Най-много издънки пускат лятно време. Можете да ме подсетите на garden_utopia@yahoo.com някъде към средата/края на юни месец.
Здравейте. Благодаря ще ви подсетя. Аз съм в Италия повече от 20 години, но преди 2 години реших да се връщам на село там където съм се родил.. Ако искате нещо екзотично от Италия, няма проблеми. Миналата пролет пренесох маслини на село. Там е високо 1200/1400 метра и тая зима са остискали. Вероятно няма да ям маслини от тях, но така за екзотиката. Мой приятел се грижи за имота, така че ако аз не съм в България той ще получи малините
С времето човек разбира че е неразделна част от земята, природата, животните. Сама знаете колко е трудно едно растение да го приспособиш на друг климат. Купих си терен в Италия и винаги съм бил вързан за земята. Отглеждам български домати които са стигали до 860 грама. Отглеждам си почти всичко, започнал съм строеж, но корените ми са там. Привеждам всичко за продаване и кой от където е 😂. Ще ви изпратя на е-мейла мои снимки.
Здравейте, споменахте, че сте мулчирали с фолио малините. На мен ми предстои да засадя малини на празно място. Фолиото кога го слагате? Благодаря от сърце!
Здравейте! При малините използвах мрежа против плевели, не фолио. Само като пример за материята Ви копирам тук този линк: vipborsa.com/index.php?route=product/product&path=345&product_id=649 Не съм пазарувала от този магазин. Купувам си мрежата против плевели от Кауфланд или Лидл, където се продава в пликове, ширина 1,5 м, дължина 5 или 10 м. В тези вериги се продава и друга, чисто черна, по-тънка мрежа против плевели. В малините съм използвала такава "материя" като от линка (като тъкан сизал). Полагах я при вече засадени малини. Можете да решите как да процедирате. Може и преди, може и след засаждане. Преди засаждане си полагате мрежата и след това с макетен нож режете Х, където ще садите корена, подгъвате ъглите на хикса надолу към почвата и засаждате корена. Дупки в мрежата могат да се горят и с горелка. Друг вариант е да засадите малините и да опънете мрежата, като срязвате за заобикаляне на стъблата. Може би предварително полагане преди засаждане и срязване на дупки е по-лесният вариант.
Здравейте аз също имам малини не зная какъв е сортат но аз ги харесвам.Може ли да ми помогнете на какво разстояние се сеят.Как така не ги поливате тем.са много високи нямали опасност от изсъхване плододаването при мен е от Юли Август и в момента имам нови плодове за зреене.Вие торители ги.На есента подрязвалете ги и на колко см.ги оставате новите леторастли по колко стебла оставате.Благодаря много
Здравейте! По описанието изглежда, че Вашите малини са ремонтантни, а не раждащи само през юни, каквито са моите. Малините се подрязват според вида. Грубо казано има два вида: 1. юнски и 2. целогодишни. Основната разлика е, че 1. юнските раждат само на двугодишни леторасти, т.е. на израсналите тази година стебла ще има плодове следващия юни. 2. целогодишните раждат както на едногодишни, така и на двугодишни леторасти. Целогодишните (ремонтантни) се подрязват рано на пролет изцяло до долу (3-4 см над почвата) или се накъсяват, за да има слаба реколта по-рано през годината и последващо плододаване през лятото на новите, избили от почвата леторасти. Не поливам моите малини почти никога. Тази година беше изключение - един път полях в самото видео th-cam.com/video/NWosv8vk6YI/w-d-xo.html Торя ги принципно рано на пролет или след подрязването през юли/август. Миналата година също имаше видео за подрязването: th-cam.com/video/bOdtznRjOuM/w-d-xo.html
А моите малини последно ги е поливал дъжд през май месец! От тогава нямаме дъжд, нямаме и вода! Пресъхнаха и подпочвените води! (Сондата) И малините изсъхнаха, изгоряха!!! Ако ги изрежа в дъно, до земята, дали имат шанс да изкарат отново? Раждат веднаж годишно! БЛАГОДАРЯ!❤
@@ПенкаСтоилова-ц7у Здравейте! Според мен изчакайте. Не ги изрязвайте до долу, така ще загубите потенциална реколта за следващата година. Тази година подрязвахте ли плододавалите? Ако малините са на доста години, шансът е голям пролетта двугодишните да се облистят и да има нов растеж от земята. Полейте при първа възможност, а и да се надяваме, че ще има дъжд през есента и сняг през зимата.
@@ПенкаСтоилова-ц7у в такъв случай пак не ги изрязвайте. Изчакайте пролетта и нищо няма да изгубите. Ако не са оцелели, и на пролет можете да ги изрежете.
Иэвинете , но и аэ имам същия сорт , но не энам какво гледам , но когато обера малините не мога да раэлича кое стебло да отрежа ...😟 може ли да покажете като му дойде времето?
😊Здравейте, Деси ! Преглеждам често Вашите съвети но виждам , че моите малини , около 10годишни не правят издънки и съм доста отчаян , защото се надявах да ги размножа . Купувал съм няколко корона , но изсъхваха. Въпросът ми е ... Тъй като казвате , че когато прочистване вашите някои са ви в повече ...Бихте ли ми изпратила от излишните за да го засадя - срещу заплащане, разбира се ? Благодаря .🍀🤗🍀
Понякога така става, затова споменавам и за металната преграда. В другия двор, който тепърва почвам да обработвам, ще инсталирам такава преграда. Комшиите вече доста са се измъчили с години да се борят срещу плевели, идващи от това пустеещо място. Лек страх видях в очите им като казах, че близо до оградата ще слагам редове с малини и къпини и подобни :)
❤ благодаря за вниманието моля аз съм Стефан ясновидец от България,за първи път ще отглеждам малини,купих си по интернет корени и сега се показаха израстъци, искам да те попитам дали още тази година ще завържат плодове, ще чакам да ми се обадиш напишеш,@Стефан Енев, ютюб общество.
Здравейте, @Стефан Енев! Много зависи от сорта, но когато съм купувала и засаждала нови корени, винаги има няколко плодчета още същата година. Въпросът е, че аз закупувам от сортовете, които дават реколта по няколко пъти през годината (ремонтантни или целогодишни). Тъй като имам голямо количество от стария сорт, който плододава веднъж в годината през юли, нови садя само от другите сортове, напр. жълт Fall Gold. Подрязването също зависи от сорта. Аз обяснявам само за сорт, който плододава веднъж в годината.
@@thegardenutopia Здравей и благодаря за отговора,аз си закупих малини по интернет корени,сорт Люлин, розови или червени,покараха вече леторасли около 20см,а преди това от една приятелка взех овчи тор и там имаше изхвърлени корени от малини и бяха изсъхнали но се вкорениха и покараха леторасли около 50см са високи, незнам какъв сорт е,а като твоите жълти малини съм вкусвал в Трявна като живях там и много ми харесаха,но вече 20г не съм ходил там и незнам дали има още от тях,ако ти продаваш пиши ми,аз ще си закупя от теб аз живея в село Сърнево област Хасково близо до Раднево, Стара Загора
@@СтефанЕнев-в1б Люлин са целогодишни малини, от юли до есен плододават. Оставете ги да растат, би трябвало още тази година да имат завръз. Аз не продавам малини - нито от червените, нито жълти.
Така е, като премахна мрежата след 1-2 години със сигурност ще мулчирам с нещо "натурално". Просто в началото и средства, и материали, и липса на време доведоха до това решение с мрежата против плевели.
Здравей 🍀🍀🤔🍀🍀 . Имам 4 реда МАЛИНИ - копая ги , режа ги , торя ги .. Но като мине 2 месеца суша ....👎👎👎👎👎 .... Трябва да ги ПОЛИВАМ всяка седмица - 2кубика вода .... ..... ...... Поздрави ГАБРОВО 🔝🎁💫💯🍀
Здравейте, следя канала ви и се възхищавам на прекрасната ви градина. Според мен имате голям опит и бих се радвала да ми дадете съвет относно луковиците на лалета, нарциси и минзухари. Предстои реконструиране на цветните ми лехи и се налага изваждането на луковиците. Как мога да ги съхраня правилно до септември? Ако ги извадя сега какво трябва да направя - да ги оставя в съд с почва или
Здравейте и Благодаря за хубавите думи! Относно това вадене на луковиците и съхраняването до есента - винаги има риск. Затова и моите не ги вадя. Принципът е следният: след внимателно изваждане, така че да не се насекат луковиците, всички здрави се разпределят на проветриво място със заслон (например под навес, в стара плевня, гараж с отворена врата и подобни). Направо разстелете с листата, ако още не са пожълтели, оставете да пожълтеят така с извадените луковици. Важно е луковиците да се разстелят добре и да има движение на въздуха, за да засъхнат и да не остане влага или почва с влага, полепнала по тях. Затова и не е зле да се обмисли и да не се вадят в дъждовен ден или непосредствено след като е валяло. Не трябва и да са на слънце или да може да ги вали. Ако сте отглеждали лук за глави, подобно е засъхването и тук, с цел да няма излишна влага, която да развали луковиците при съхранение. След това засъхване, което според влажността на въздуха ще продължи различно време (7-10-15 дни), съхранението се прави в някакви съдове или торбички с дупки - мрежички за лук/картофи, щайги/касетки (не много дълбоки) с дупки. Режете листата и слагате луковиците на тънък слой. Препоръчва се съхранение на температура 18-20 градуса и на тъмно или поне на възможно по-тъмно (хладна стая, евентуално не много влажно мазе, хладен гараж/килер). Когато съм купувала луковици, най-дълго се съхраняват тези в хартиени торби. Може да обмислите да сложите вестник на дъното на касетките или да вземете хартиени пликчета (кафява хартия, която абсорбира влага, не лъскава хартия), ако нямате щайги/касетки или мрежички. Със или без опит - винаги може нещо да се обърка. Евентуално ще имате някакви загуби, но ако няма излишна влага по луковиците, не съхранявате в голяма купчина или на много топло, би трябвало да успеете да запазите повечето. Може и в съдове със суха почва да съхранявате, но не виждате какво се случва там под почвата. Ако не можете да засадите луковиците в градината до декември, тогава вече засадете в съдове с почва, полейте веднъж и ги презимувайте някъде на неотопляемо място (в гараж, неотопляема оранжерия и подобни). Аз даже оставям лалета и нарциси в саксии навън през зимата, но зависи колко ще паднат температурите, при големи минуси лалетата може да замръзнат. При презимуването в саксии се следи да се полива умерено (на 1-2 седмици), за да не засъхне почвата напълно и да могат да си покарат луковиците след студения период. Успех Ви пожелавам! Надявам се да успеете да съхраните голяма част или дори всички луковици, и да си ги засадите отново заедно с нови разновидности 💚💚💚
@@thegardenutopia Благодаря Ви за бързия , изчерпателен и много полезен отговор. Благодаря че ми отделихте време. Надявам се да успея да ги съхраня правилно с помощта на съветите ви.
Strahotna prezentazia ,ocharovan sam . da vi varvi mnogo s kanala . Blagodaria vi i izvianiavaite za latinizata
Много Ви благодаря за чудесните думи! 💚💚💚
Благодаря за видеото и споделения опит и информация! Днес ще засадя 10 корена с малини, за които ми казаха, че плододавали многократно. Дано се хванат, че прогнозите са за застудяване...
Надявам се да се прихванат. Застудяването не е основен проблем, те преминават в покой. Трябва да се следи за напояване, ако през есента и зимата няма достатъчно дъждове, също и през идната година, ако е доста сухо лятото.
Отново полезна информация. Страхотна чаровница. Успех
Благодаря сърдечно! 💚💚💚
Насадих малини преди 2 г и тази пролет видях, че много са се разрастнали. От Вашето видео разбрах, че летораслите които са
близо до основните корени не се махат, но какво да правя с другите които вече са доста, всички ли
трябва да премахна. Благодаря за всички видеа, от Вас получавам полезна и достъпна информация.
Радвам се, че видеата Ви помагат по някакъв начин! Добре е да премахнете всичко, което Ви пречи да "обслужвате" (да берете, подрязвате, да ходите между тях) и прави редовете с малини твърде гъсти. Хубаво е да има движение на въздуха, за да се намали вероятността от болести и загниване на плода. Където не искате да имате малини, там премахвате всичко. Те пак ще си избиват. Затова при мен са ограничени така, че и от двете им страни се коси. Само горните редове граничат с мястото за насаждане на домати и там си избиват в доматите, въпреки че всяка година премахвам израстъците. Ако искате да имате още малини - оставяте на тези места. Където не искате да имате - там премахвате. И така всяка година по няколко пъти :)
@@thegardenutopia Благодаря за бързия и компетентен отговор.
Моля ви кажете нещо повече за тази "мрежа против плевели!" ?
БЛАГОДАРЯ!❤
Здравейте! Мрежата против плевели се нарича още мулчиращо фолио. Лично аз съм срещала 2 вида - по-дебела, зелена на цвят, прилича на тъкана от сизал. Такава съм използвала под малините. Закупувам от Лидл и Кауфланд. През някои седмици от годината продават пакети с тази мрежа в размер 1,2 или 1,5 на 5 или 10 метра. Подходяща е за дълги редове, сравнително правоъгълни участъци. Брида се на местата, на които се реже, а е и по-дебела и по-тръдно се "манипулира" в неправилни форми. Другият вид е по-тънка, прилича на плат. Нещо като филц, но по-тънка материя. Използвала съм такава мрежа под алпинеума и в градината с рози и хортензии. Тя е по-подходяща за лехи с неправилна форма. По-лесно се изрязва и не се "брида". И двата вида мрежа против плевели пропускат вода. Хубаво е да се има предвид, че почвата под мрежа против плевели обеднява с годините, тъй като няма разграждаща се органична материя - тя остава върху мрежата. Затова използвам доста ограничено и при големи растения, които мога да подхранвам поединично. При лехи с множество растения и луковици според мен не може да се сложи такава мрежа.
@@thegardenutopia Много ви благодаря! Аз на лехите със цветя съм сложила от това по тънкото, но не знаех че трябва да се тори по-често!
Бъдете жива и здрава!
Много помагате със знанията си, следя ви редовно и все по още нещо научавам!
БЛАГОДАРЯ, БЛАГОДАРЯ!!!
Много съм щастлива,че попаднах на вашите видеа и се абонирах.Благодаря ви! Къде се намирате,в коя част на България, мила. Аз съм от Варна
Здравейте, Даниела! Много се радвам, че видеата Ви харесват. Аз съм от Ловеч и в едно ловешко село са ми градините. Малка част от годината пребивавам и във Варна, съпругът ми е от там. По-умерен е климатът на морето, сравнявам със съседката от Варна кога садим в градините, винаги ни водите с датите :) 💚💚💚
Винаги има какво да се научи от вас и все важни неща, актуални . Наложи ми се таэи година да преместя малините от една градина в друга с необработена почва ( ливада) Е, хванаха се , но сякаш боледуват .. листата им не са така свежи и эелени . Та .. поливам ги веднъж седмично , но може би няма да родят таэи година .Имам иэдънки от малини в двора ми и въпросът ми е може ли октомври директно да иэвадя иэдънки с коренчета и да ги посадя там , а също трябва ли почвата да е наторена предварително ? 😟
И аэ се преместих от София блиэо до Варна ( 6 км ) и от няколко години страдаме от суша . След потопа в Аспарухово спря да вали ... Аэ също много обичам малини , но с това местене едва ли ще имам скоро реколта ..😊 Нужно ли е първо да ги слагам в кофички , а после да ги садя?
@@stangracias25 Предполагам, че още не са добре вкоренени и затова не са така свежи. В процеса на вкореняване, т.е. първата година на засаждане, трябва да се поливат доста често. Важно ще е през лятото да ги следите. Ако повяхват много листата, трябва да се полива през ден-два. Въпреки това предполагам ще се прихванат, щом не са изсъхнали и покафенели листата. Реколта най-вероятно следващата година. При пресаждане на другите, да, може есента. Аз препоръчвам винаги да се вкоренят предварително в някакъв съд, защото така по-добре понасят пресаждането. Но пък есента температурите са по-умерени и малко загуби ще имате, ако извадите и директно засадите на новото място. Относно ливадата: Необработваната земя е доста плодородна. Ако имате възможност, аз бих препоръчала да покриете мястото, където ще садите, с картон и косена трева/слама от сега. Така ще задушите бурените, картонът ще се разложи до есента и ще засадите малините на по-култивирано място. Може да наторите вече рано на пролет. Сега не препоръчвам. Нека се вкоренят хубаво първо. Ако се предозира торът, може да се изгорят корените. Освен това не е нужно да стимулирате сега развитие на листна маса, сега е важно да се развива коренът. Помня 2014 г. наводнението. Препълни се градът обаче, нямам нерви, голям ужас ми е като трябва да си ходя до там. Но пък климатът е по-мек, въпреки липсата на дъжд. Ще имате по дълъг сезон за отглеждане! Успех с малините и спокойно - доста устойчиви са, предполагам ще се хванат повечето и следващата година ще похапвате.
@@thegardenutopia Благодаря эа коректния и много точен отговор ! Благодаря эа вниманието! , Да, на новото място се опитвам да правя лехи , теэи които са готови съм покрил черен найлон след 1вата оран . Смятам преэ эимата да ги эапълвам с окосена трева и други иэлишества от кухнята , а пролетта да ги освежа с конска тор .. Също и да эасядя 2-3дръвчета эа някаква сянка .. градинската част е около 1дка , ще полэвам мястото эа эеленчукова градина умерено . Но е добре да има тук там и малко сянка . Аэ съм против оранжериите . Както ви писах , най лошото е , че в тоэи регион няма дъжд от няколко години , но пък има вятър 😊Ще се постарая да поливам малините поне 2 пъти седмично ... Иначе касис и арония се раэвиват добре на таэи вкаменена почва .... Эа эемеделие вашия ловешки район е эа предпочитане ... Желая ви успех ! 👍🍀🤗
@@stangracias25 добре звучат плановете. С времето всичко ще се оформи и развие. Малините обичат лека сянка по някое време на деня, затова и в стари дворове често са засадени до дуварите. Вятър по Черноморието не липсва, тъкмо по-добре се опрашват доматите 😀 Успех и на Вас в начинанията! Споделяйте как вървят нещата!
Много интересно се разпространяват. Така съм виждала да се умножава дървото Рустифина. Разбрах го по трудния начин, като си откраднах от магистралата между София и Перник 🤣🤣🤣
Рустифината пуска доста издънки. Бих засадила само на средата на тревна площ, за да се коси всичко около нея :)
Здравейте, кога се садят малини? През есента може ли?
Здравейте! Препоръчва се засаждане през пролетта или през есента, защото в тези сезони температурите са по-умерени, налага се по-малко поливане. Ако садите есента, преценете да има поне 6 седмици преди първо замръзване на почвата (не просто минусови температури, а сериозно замръзване), за да имат време растенията да се вкоренят преди това замръзване.
Трябва ли да чакаме да опадат листата, за да засади машините есента на друго място? Кога да засадим окоренени малини?
Не е нужно да се чака да опадат листата. Сега могат да се садят малини. Хубаво е да се следи за вода - обилно поливане след засаждането, а ако има сухи дни през есента или зимата, поне веднъж седмично да се поливат.
Здравей, ще ми подариш ли някой друг корен ???
Мерси!
Здравейте! Пишете ми на garden_utopia@yahoo.com и ще Ви изпратя.
Здравейте, писах ви! Лек и спокоен ден!
кое време е най подходящо эа вкореняване на малината ?Добре ли ще е ако пролет се торят с оборска тор, напр конска?
Честно казано така от "издънки" съм вкоренявала и през пролетта, и през лятото. Като за първи път е по-добре да се опита при умерени пролетни температури. Важно е при ваденето да извадите достатъчно корени. Освен това да следите за поливането, да не засъхват напълно саксийките или съдовете, които сте избрали. Реално можете издънките с корените да ги засадите направо на мястото им в градината. Като следите за поливане, пак ще се прихванат повечето. Освен това след засаждане не се притеснявайте, ако някои коренчета се оклюмат или изглеждат леко изсъхнали. Оставете им време да се съвземат. Може да си пуснат листенца после. Понякога дори са ми избивали от корена отдолу, а първата издънка е загивала. Да, пролетта е подходящо време за торене (напр. сега). Можете да сложите конски тор в кръг около всяка туфа. Не съм ползвала конски тор - може би трябва да угние, за да не изгори културите. За предпазливост и ако и Вие не знаете, сложете 2 шепички само около туфата и след обиране на реколтата може пак да наторите. Не е хубаво торене точно по време на цъфтеж (така се казва за повечето растения, не съм пробвала да торя по време на цъфтеж).
Аз също имам този стар сорт малини ,насаде са от баба когато е построена къщата ни през 1980г.и се грижа за тях .Правя много компоти всички много го харесваме
Ще покажеш ли как правиш сладко моля❤!
Чудесно! И моите са засаждани от баба и дядо. С удоволствие ще покажа "рецептата" за сладко. Вече нямам търпение да зреят пресните плодове от градината 💚💚💚
“Мрежа против превели” - метална ли е…, пластмасова ли е…, с колко големи дупки? От къде се купува, така ли е наречена в търговската мрежа? Това не е ли мрежата, която се използва за шпакловане на стени - пластмасова на квадратчета около половин см? Благодаря за прекрасните видеа! Полезни са са ми, възхищавам ти се и ми носят знание и удоволствие!
Точно като "мрежа против плевели" съм я срещала, търсене в Гугъл дава хиляди резултати. Нарича се още агротекстил, покривало против плевели и т.н. xn--e1acgnu.com/%D0%BC%D1%80%D0%B5%D0%B6%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%B2-%D0%BF%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B8/cgc100v Пластмасова, тъкана мрежа без дупки (целта е да потиска плевелите). Нишките приличат най-вече на чувал от сезал, ако сте виждали. Най-често е тъмнозелена на цвят. Купувам моите в опаковки с размери 8х1 м или 8х1,5 м от Кауфланд и Лидл, където често ги пускат през пролетта, не са в постоянния асортимент. Иначе в градински центрове или в интернет се продава и на метър. Благодаря за чудесните отзиви! 💚💚💚
Здравейте. Дядо ми едно време отглеждаше този сорт, но него го няма вече и те изчезнаха. Как мога да получа от вашите. Габрово
Здравейте! Няма проблем да Ви пратя няколко коренчета. Най-много издънки пускат лятно време. Можете да ме подсетите на garden_utopia@yahoo.com някъде към средата/края на юни месец.
Здравейте. Благодаря ще ви подсетя. Аз съм в Италия повече от 20 години, но преди 2 години реших да се връщам на село там където съм се родил.. Ако искате нещо екзотично от Италия, няма проблеми. Миналата пролет пренесох маслини на село. Там е високо 1200/1400 метра и тая зима са остискали. Вероятно няма да ям маслини от тях, но така за екзотиката. Мой приятел се грижи за имота, така че ако аз не съм в България той ще получи малините
@@lyubomirlalevrachev9720 Чудесно! Радвам се, че сте решили да се завърнете към родните градини :)
С времето човек разбира че е неразделна част от земята, природата, животните. Сама знаете колко е трудно едно растение да го приспособиш на друг климат. Купих си терен в Италия и винаги съм бил вързан за земята. Отглеждам български домати които са стигали до 860 грама. Отглеждам си почти всичко, започнал съм строеж, но корените ми са там. Привеждам всичко за продаване и кой от където е 😂. Ще ви изпратя на е-мейла мои снимки.
@@lyubomirlalevrachev9720 Познато ми е, и аз бях 8 години в Мюнхен. Понякога човек, дори идеално интегриран, има нужда да си е у дома.
Здравейте, споменахте, че сте мулчирали с фолио малините. На мен ми предстои да засадя малини на празно място. Фолиото кога го слагате? Благодаря от сърце!
Здравейте! При малините използвах мрежа против плевели, не фолио. Само като пример за материята Ви копирам тук този линк: vipborsa.com/index.php?route=product/product&path=345&product_id=649 Не съм пазарувала от този магазин. Купувам си мрежата против плевели от Кауфланд или Лидл, където се продава в пликове, ширина 1,5 м, дължина 5 или 10 м. В тези вериги се продава и друга, чисто черна, по-тънка мрежа против плевели. В малините съм използвала такава "материя" като от линка (като тъкан сизал). Полагах я при вече засадени малини. Можете да решите как да процедирате. Може и преди, може и след засаждане. Преди засаждане си полагате мрежата и след това с макетен нож режете Х, където ще садите корена, подгъвате ъглите на хикса надолу към почвата и засаждате корена. Дупки в мрежата могат да се горят и с горелка. Друг вариант е да засадите малините и да опънете мрежата, като срязвате за заобикаляне на стъблата. Може би предварително полагане преди засаждане и срязване на дупки е по-лесният вариант.
😅@@thegardenutopia
Здравейте аз също имам малини не зная какъв е сортат но аз ги харесвам.Може ли да ми помогнете на какво разстояние се сеят.Как така не ги поливате тем.са много високи нямали опасност от изсъхване плододаването при мен е от Юли Август и в момента имам нови плодове за зреене.Вие торители ги.На есента подрязвалете ги и на колко см.ги оставате новите леторастли по колко стебла оставате.Благодаря много
Здравейте! По описанието изглежда, че Вашите малини са ремонтантни, а не раждащи само през юни, каквито са моите.
Малините се подрязват според вида. Грубо казано има два вида: 1. юнски и 2. целогодишни. Основната разлика е, че 1. юнските раждат само на двугодишни леторасти, т.е. на израсналите тази година стебла ще има плодове следващия юни. 2. целогодишните раждат както на едногодишни, така и на двугодишни леторасти. Целогодишните (ремонтантни) се подрязват рано на пролет изцяло до долу (3-4 см над почвата) или се накъсяват, за да има слаба реколта по-рано през годината и последващо плододаване през лятото на новите, избили от почвата леторасти.
Не поливам моите малини почти никога. Тази година беше изключение - един път полях в самото видео th-cam.com/video/NWosv8vk6YI/w-d-xo.html Торя ги принципно рано на пролет или след подрязването през юли/август.
Миналата година също имаше видео за подрязването: th-cam.com/video/bOdtznRjOuM/w-d-xo.html
А моите малини последно ги е поливал дъжд през май месец! От тогава нямаме дъжд, нямаме и вода! Пресъхнаха и подпочвените води! (Сондата)
И малините изсъхнаха, изгоряха!!! Ако ги изрежа в дъно, до земята, дали имат шанс да изкарат отново?
Раждат веднаж годишно!
БЛАГОДАРЯ!❤
@@ПенкаСтоилова-ц7у Здравейте! Според мен изчакайте. Не ги изрязвайте до долу, така ще загубите потенциална реколта за следващата година. Тази година подрязвахте ли плододавалите? Ако малините са на доста години, шансът е голям пролетта двугодишните да се облистят и да има нов растеж от земята. Полейте при първа възможност, а и да се надяваме, че ще има дъжд през есента и сняг през зимата.
@@thegardenutopia БЛАГОДАРЯ!
Но няма никаква вода за да ги полея! Нито от сондата, а чешмата "тече" като ракия!
@@ПенкаСтоилова-ц7у в такъв случай пак не ги изрязвайте. Изчакайте пролетта и нищо няма да изгубите. Ако не са оцелели, и на пролет можете да ги изрежете.
Иэвинете , но и аэ имам същия сорт , но не энам какво гледам , но когато обера малините не мога да раэлича кое стебло да отрежа ...😟 може ли да покажете като му дойде времето?
Няма проблем, ще направя видео лятото, когато ще ги подрязвам и привързвам.
😊Здравейте, Деси ! Преглеждам често Вашите съвети но виждам , че моите малини , около 10годишни не правят издънки и съм доста отчаян , защото се надявах да ги размножа . Купувал съм няколко корона , но изсъхваха. Въпросът ми е ... Тъй като казвате , че когато прочистване вашите някои са ви в повече ...Бихте ли ми изпратила от излишните за да го засадя - срещу заплащане, разбира се ? Благодаря .🍀🤗🍀
Имам малки бели червейчета по моите малини
Появяват се при узряването
Какво ще ме посъветвате
Не е нужно да изкоренявате малините, пръска се след разлистването и след прецъфтяването.
С какъв препарат се пръскат
Много ви благодаря че ми отговорихте
Не разбрах в каква почвена смес пълните саксийките! Благодаря!😅
Здравейте! Използвам смес от торф и агроперлит. Закупувам двете отделно в големи чували от градински център. Торфът е 250 или 220 литра, фракция S.
Малините на моята съседка дойдоха в моята градина. Сега аз ям, а тя ме гледа.😮😂
Понякога така става, затова споменавам и за металната преграда. В другия двор, който тепърва почвам да обработвам, ще инсталирам такава преграда. Комшиите вече доста са се измъчили с години да се борят срещу плевели, идващи от това пустеещо място. Лек страх видях в очите им като казах, че близо до оградата ще слагам редове с малини и къпини и подобни :)
❤ благодаря за вниманието моля аз съм Стефан ясновидец от България,за първи път ще отглеждам малини,купих си по интернет корени и сега се показаха израстъци, искам да те попитам дали още тази година ще завържат плодове, ще чакам да ми се обадиш напишеш,@Стефан Енев, ютюб общество.
Здравейте, @Стефан Енев! Много зависи от сорта, но когато съм купувала и засаждала нови корени, винаги има няколко плодчета още същата година. Въпросът е, че аз закупувам от сортовете, които дават реколта по няколко пъти през годината (ремонтантни или целогодишни). Тъй като имам голямо количество от стария сорт, който плододава веднъж в годината през юли, нови садя само от другите сортове, напр. жълт Fall Gold. Подрязването също зависи от сорта. Аз обяснявам само за сорт, който плододава веднъж в годината.
@@thegardenutopia Здравей и благодаря за отговора,аз си закупих малини по интернет корени,сорт Люлин, розови или червени,покараха вече леторасли около 20см,а преди това от една приятелка взех овчи тор и там имаше изхвърлени корени от малини и бяха изсъхнали но се вкорениха и покараха леторасли около 50см са високи, незнам какъв сорт е,а като твоите жълти малини съм вкусвал в Трявна като живях там и много ми харесаха,но вече 20г не съм ходил там и незнам дали има още от тях,ако ти продаваш пиши ми,аз ще си закупя от теб аз живея в село Сърнево област Хасково близо до Раднево, Стара Загора
@@СтефанЕнев-в1б Люлин са целогодишни малини, от юли до есен плододават. Оставете ги да растат, би трябвало още тази година да имат завръз. Аз не продавам малини - нито от червените, нито жълти.
@@thegardenutopia teşekkürler güzel kız, Stefan friends.
Мисля че ако се мулчира с борови кори или слама ще подтисне плевелите. Освен това с времето ще гние и доставя полезни микроорганизми за корените 😊
Така е, като премахна мрежата след 1-2 години със сигурност ще мулчирам с нещо "натурално". Просто в началото и средства, и материали, и липса на време доведоха до това решение с мрежата против плевели.
Здравей 🍀🍀🤔🍀🍀 . Имам 4 реда МАЛИНИ - копая ги , режа ги , торя ги .. Но като мине 2 месеца суша ....👎👎👎👎👎 .... Трябва да ги ПОЛИВАМ всяка седмица - 2кубика вода .... ..... ...... Поздрави ГАБРОВО 🔝🎁💫💯🍀
Да, възможно е да се наложи да се поливат.
Здравейте, следя канала ви и се възхищавам на прекрасната ви градина. Според мен имате голям опит и бих се радвала да ми дадете съвет относно луковиците на лалета, нарциси и минзухари. Предстои реконструиране на цветните ми лехи и се налага изваждането на луковиците. Как мога да ги съхраня правилно до септември? Ако ги извадя сега какво трябва да направя - да ги оставя в съд с почва или
Или може и почистени луковици с кашон например?
Здравейте и Благодаря за хубавите думи! Относно това вадене на луковиците и съхраняването до есента - винаги има риск. Затова и моите не ги вадя. Принципът е следният: след внимателно изваждане, така че да не се насекат луковиците, всички здрави се разпределят на проветриво място със заслон (например под навес, в стара плевня, гараж с отворена врата и подобни). Направо разстелете с листата, ако още не са пожълтели, оставете да пожълтеят така с извадените луковици. Важно е луковиците да се разстелят добре и да има движение на въздуха, за да засъхнат и да не остане влага или почва с влага, полепнала по тях. Затова и не е зле да се обмисли и да не се вадят в дъждовен ден или непосредствено след като е валяло. Не трябва и да са на слънце или да може да ги вали. Ако сте отглеждали лук за глави, подобно е засъхването и тук, с цел да няма излишна влага, която да развали луковиците при съхранение. След това засъхване, което според влажността на въздуха ще продължи различно време (7-10-15 дни), съхранението се прави в някакви съдове или торбички с дупки - мрежички за лук/картофи, щайги/касетки (не много дълбоки) с дупки. Режете листата и слагате луковиците на тънък слой. Препоръчва се съхранение на температура 18-20 градуса и на тъмно или поне на възможно по-тъмно (хладна стая, евентуално не много влажно мазе, хладен гараж/килер). Когато съм купувала луковици, най-дълго се съхраняват тези в хартиени торби. Може да обмислите да сложите вестник на дъното на касетките или да вземете хартиени пликчета (кафява хартия, която абсорбира влага, не лъскава хартия), ако нямате щайги/касетки или мрежички.
Със или без опит - винаги може нещо да се обърка. Евентуално ще имате някакви загуби, но ако няма излишна влага по луковиците, не съхранявате в голяма купчина или на много топло, би трябвало да успеете да запазите повечето. Може и в съдове със суха почва да съхранявате, но не виждате какво се случва там под почвата. Ако не можете да засадите луковиците в градината до декември, тогава вече засадете в съдове с почва, полейте веднъж и ги презимувайте някъде на неотопляемо място (в гараж, неотопляема оранжерия и подобни). Аз даже оставям лалета и нарциси в саксии навън през зимата, но зависи колко ще паднат температурите, при големи минуси лалетата може да замръзнат. При презимуването в саксии се следи да се полива умерено (на 1-2 седмици), за да не засъхне почвата напълно и да могат да си покарат луковиците след студения период. Успех Ви пожелавам! Надявам се да успеете да съхраните голяма част или дори всички луковици, и да си ги засадите отново заедно с нови разновидности 💚💚💚
@@MUSICFORTHESOUL1001 може и в кашонче, но на тънък слой. Да не са много натрупани луковици, за да не се получи загниване/мухлясване.
Добавям още нещо: ако са от доста години засадени луковиците Ви, подгответе се - на доста дълбоко ще са.
@@thegardenutopia Благодаря Ви за бързия , изчерпателен и много полезен отговор. Благодаря че ми отделихте време. Надявам се да успея да ги съхраня правилно с помощта на съветите ви.