Piecogenerator 26 Pierwszy prąd

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 23 ต.ค. 2023
  • Projekt "Piecogenerator" realizowany wspólnie z widzami. Celem projektu jest zbudowanie dużego silnika Stirlinga zasilanego ciepłem z pieca i napędzającego prądnicę. Materiały do realizacji tego projektu kupowane są ze zrzuty od widzów.
    Mój mail: szewgniew@gmail.com
  • ภาพยนตร์และแอนิเมชัน

ความคิดเห็น • 395

  • @abstrahujacod5130
    @abstrahujacod5130 8 หลายเดือนก่อน +40

    Pod koniec w piecu jest jeszcze żar oraz sam piec ma jeszcze sporą pojemność cieplną dlatego to działa. Energia z nikąd nie powstaje 👍👍👍😎

    • @Pheeq
      @Pheeq 3 หลายเดือนก่อน +2

      bravo bravo, odkrywca roku!!! przyjade wreczyc panu medal

  • @dotknieciemgly
    @dotknieciemgly 8 หลายเดือนก่อน +57

    Witam. Jak by nie patrzeć jesteś świetnym wynalazcą i konstruktorem. Bardzo podoba mi się ten projekt. Pozdrawiam.

  • @MADDOGSinc
    @MADDOGSinc 8 หลายเดือนก่อน +14

    Jestem. Prostym chłopakiem powiem tak. Ale to jest zajebiste!!!!! Grzeje, prądzi i wydaje dźwięk jak mała lokomotywa no przecież to jest genialne 🎉

  • @litsteve1968
    @litsteve1968 8 หลายเดือนก่อน +108

    Pełen szacunek za wykonanie projektu i posiadaną wiedzę !

    • @pointer7pl
      @pointer7pl 8 หลายเดือนก่อน +11

      Wspaniale oby takich projektów więcej w naszym kraju

    • @marianm8772
      @marianm8772 8 หลายเดือนก่อน +2

      @@pointer7pl.....z tym ze ja nigdy nie bylem przekonany do silnokow Sterlinga.....wciaz najbardziej przekonywujaca sila pary wodnej

    • @karolsikora9255
      @karolsikora9255 8 หลายเดือนก่อน +3

      Tu szacunek , to za mało , tu trzeba co najmniej KRUPNIK podesłać , bo jest to tego warte . To znaczy warte zdecydowanie więcej niż krupnik , ale dla podkreślenia SZACUNKU .Hej .

    • @immune_eyes
      @immune_eyes 7 หลายเดือนก่อน

      @@marianm8772 @marianm8772 miałem okazję w tym roku zaobserwować moc pary. Co roku gotuje słoiki , weki na zimę. Zawsze zalewałem słoiki wodą - garnek 7 litrów prawie do pełna ze słoikami i czekałem. I to był błąd. Nie dość, że trzeba czekać aż to wszystko się zagotuje to marnujemy gaz. W tym roku nalałem tylko 2 cm wody do garnka i słoiki zagrzały się ( nie chcem skłamać ale co najmniej +/- z 4x szybciej) i przy tym już trzeba być, nie można odejść , bo słoiki pękają.

    • @jb-img1638
      @jb-img1638 7 หลายเดือนก่อน

      @@marianm8772 ani jedno ani drugie niema racji bytu , prędzej dekogenogenerator całkowicie ekologiczne urządzenie nie dostępne w sprzedaży bo jest nie wsmak wszystkim korporacją .

  • @rafals9221
    @rafals9221 8 หลายเดือนก่อน +9

    Super projekt i niech każdy ma taki piec w swoim domu🙂

  • @MarcinPracownia
    @MarcinPracownia 8 หลายเดือนก่อน +11

    Zobaczyłem wszystkie Twoje filmy 👍jestem pod wrażeniem zapału do projektu myślę że STIRLING byłby dumny z takiego projektu. 😎 Pozdrawiam i zdrowia życzę 😎

  • @strefazoo6195
    @strefazoo6195 8 หลายเดือนก่อน +53

    Panowie komentatorzy zapominają że to piec i genarator ma być ciepło i trochę prądu ! Uważam, że projekt się sprawdził reszta to kosmetyka .Brawo za udany projekt .prszę patentować i do seryjnej produkcji.

    • @SzymonHawlicki
      @SzymonHawlicki 8 หลายเดือนก่อน +5

      Witam, śledzę projekt już od dłuższego czasu i uważam że trzeba gratulować wytrwałości i pomysłowości 💪
      Jest to dla mnie inspiracja by kiedyś podobne rozwiązanie użyć w moim piecu CO albo kogeneratorze który już buduje i testuje od ponad roku, co prawda agregat z kosiarki raczej słabo się nadaje do podobnych testów ale może będzie warto zacząć od małej skali i poprawić ogólną sprawność urządzenia regenerując energię cieplną. Niestety kosiarka jest chłodzona powietrzem a agregat V2 jeszcze nie jest wpięty w CO domu, co utrudnia dalsze testy i modernizacje, ale z wytrwałością pana @Lechosłowianin kiedy zakończę projekt 😁

    • @daro7993
      @daro7993 8 หลายเดือนก่อน +8

      A co tu patentować, jak facet zrobil silnik Sterlinga. Który powstał ponad 100lat temu

    • @bozenaromanska1659
      @bozenaromanska1659 8 หลายเดือนก่อน +4

      @@SzymonHawlicki Witam! Spróbój może tak: Silnik od kosiarki niech napędza alternator samochodowy, osadzony bezpośrednio na wale tegoż silnika (bez żadnych przekładni) Alternator ładuje akumulator (akumulatory) z których przetwornica (inwerter fotowoltaiczny) daje nam prąd do urządzeń domowych. Ten zespół prądotwórczy (silnik z alternatorem) zamknij w dźwiękochłonnej skrzyni, a całe wytworzone tam ciepło (spaliny też) przepuść przez wymiennik PC. Taki kogenerator powinien mieć bardzo wysokie COP. P.S. Alternator musi mieć zapewnione bardzo intensywne chłodznie. Do silników od zagęszczarek są dostępne tanie gażniki wielopaliwowe: benzyna, LPG, CNG. Pozdrawiam!

    • @dawidg.9270
      @dawidg.9270 8 หลายเดือนก่อน

      @@bozenaromanska1659 A może lepiej Kraft-Wärme-Kopplung?

    • @bozenaromanska1659
      @bozenaromanska1659 8 หลายเดือนก่อน

      @@dawidg.9270 Na pewno było by lepiej kupić gotowy kogenerator, ale po pierwsze ceny używanych są kosmiczne, a po drugie trzeba mieć możliwość oddawania prądu do sieci jak w przypadku fotowoltaicznego ON GRIG'u.

  • @mcfmc
    @mcfmc 8 หลายเดือนก่อน +25

    Taki ko-generator, tylko nie na gaz, a na drewno. Świetny temat, zwłaszcza że w naszym klimacie energii elektrycznej ze słońca - od listopada do końca lutego/marca nie ma za dużo. Super temat. Też kiedyś o tym myślałem, ale myśleć to jedno, a wykonać to drugie. Gratulacje.

    • @atamazykrawczynski
      @atamazykrawczynski 8 หลายเดือนก่อน +4

      Zgadzam się z panem. Takie rozwiązanie, się samo sugeruje kiedy się gdzieś tam przyobserwuje stirlinga. Pewnie silnik parowy też dałby radę, tylko że jest mniej bezpieczny.
      Świetny projekt zrobił autor filmu. Osiągi są dość nikłe, ale zabawa przy tym pewnie duża. Autorowi życzę sukcesu w tym projekcie, chociaż już ma sukces, wkomponował w piec stirlinga który działa. Każdy by tak chciał.

  • @geniuszK
    @geniuszK 8 หลายเดือนก่อน +7

    Super👍👍ładnie, precyzyjnie wykonane i w dodatku działa👋👋👋Pozdrawiam

  • @andrzejslominski5872
    @andrzejslominski5872 8 หลายเดือนก่อน +32

    Grunt to pasja. Dzięki niej wszystko staje się możliwe.
    Podziwiam!
    Pozdrawiam serdecznie.

    • @DOMINIK_NOWAK
      @DOMINIK_NOWAK 8 หลายเดือนก่อน +1

      NARÓD SOBIE

  • @hermionablokad5326
    @hermionablokad5326 8 หลายเดือนก่อน +16

    Gratulacje! Moc 7.5 Wata wprawdzie niewielka, ale do napędu pompki czy oświetlenia wystarczy. Wiadomo, że sprawność silnika cieplnego zależy głównie od różnicy temperatur, dlatego warto się na tym skupić jak również na tzw. rozbiorem ciepła. Im większa będzie powierzchnia wymiany między płomieniami, spalinami a komorą z wypornikiem tym lepiej. Może jakieś użebrowanie łatwe w czyszczeniu. Również zwiększenie ciśnienia wewnątrz powinno podnieść spr. Czekałem na ten pomiar mocy i się dużo nie pomyliłem w swoich szacunkach.
    Nie mniej wlk. szacun za ogrom pracy i pasji !!!

    • @Arbaql
      @Arbaql 8 หลายเดือนก่อน +3

      Potwierdzam. Podniesienie ciśnienia podniesie sprawność, niestety twórca jest przekonany że podnosząc ciśnienie gazu w silniku straci ten ułamek pracy jaką wykonuje ciśnienie atmosferyczne działając na tłok od zewnątrz. Moim zdaniem dużo energii traci ta membrana elastyczna - widać wyraźnie że podczas pracy jest ona wybrzuszona i wsysana znacznie dalej niż wynosi skok tłoka którym porusza.

  • @qwertyqwertyx8188
    @qwertyqwertyx8188 8 หลายเดือนก่อน +12

    Привет мой польский друг ,надеюсь Он заработает ,уже год смотрю Твои самоделки 👍👋Привет из Северного кавказа😂

  • @Kafarion
    @Kafarion 8 หลายเดือนก่อน +30

    Na dobrą sprawę, wystarczy że da tyle prądu, aby zasilać pompę obiegową w domu. Wtedy jesteśmy niezależni od dostaw prądu z zewnątrz.

    • @MarcinPracownia
      @MarcinPracownia 8 หลายเดือนก่อน +7

      Wystarczy zamiast generatora założyć pompkę na pasku i sprawa załatwiona, ale czy można było by tu iść dalej i zrobić pompę ciepła 🤔🤔mała jak lodówka?

    • @5Dale65
      @5Dale65 8 หลายเดือนก่อน +5

      Pompka napędzana paskiem zajebista rzecz, odpadają straty prądnicy

    • @soltys_w7461
      @soltys_w7461 8 หลายเดือนก่อน +1

      ​@@5Dale65pompa specjalnej konstrukcji, która będzie miała odpowiedni przepływ przy tak niskich obrotach.

    • @adriansprawka4109
      @adriansprawka4109 6 หลายเดือนก่อน +1

      Bez pompy obiegowej woda także będzie podlegać rotacji, tylko że wolniej.

  • @leszekrozen8743
    @leszekrozen8743 8 หลายเดือนก่อน +7

    Autorowi oczywiście serdeczności ślemy i szacunek za wiedzę oraz pracę bezwarunkowo rozdawaną, świadomej uwadze polecam pojąć treści i rozpropagować temat świetny materiał edukacyjny.

  • @kamilbochenek7557
    @kamilbochenek7557 4 หลายเดือนก่อน +5

    Jestem pod wrażeniem konstrukcji wynalazku i tak poszukuję różnych alternatyw do wyprodukowania trochę prądu i na koniec dochodzę do wniosku, że chyba zdecydowanie naj mniej energii kosztuje po prostu pójście spać o zmroku, pobudka o świcie, a bez tego telefonu też dało się żyć. ;) resztę zrobią nasze mięśnie a na starość to już dość i wszystko jedno.

    • @1Helios
      @1Helios 3 หลายเดือนก่อน

      Nie ma co tragizować. Do roweru stacjonarnego można podłączyć jeszcze prądnice. To będziesz miał i mięśnie i prąd w domu :)
      A jedyne paliwo jakie się zużyje to kilka stejkow 😂
      Ja to muszę coś takiego zrobić i zobaczyć jak to będzie działało 😃

    • @DHRDER
      @DHRDER 2 หลายเดือนก่อน

      A no jasne, że trochę nakręcić prądu to fajna sprawa, powodzenia, ten patent też mi się podoba a rower to moja pasja, więc chyba cały rok będzie można kręcić 😉 jak zrobisz to pochwal się, powodzenia.

  • @movecizetodobryfilm
    @movecizetodobryfilm 8 หลายเดือนก่อน +14

    Dzień dobry, poza niewątpliwie walorem techniczno-użytkowym bardzo istotną kwestią budowania różnych konstrukcji jest SATYSFAKCJA. Człowiek ma cel, dąży do niego, pokonuje trudności różnych kategorii, osiąga cel, analizuje, wnosi poprawki, modyfikacje, pojawiają się nowe wnioski, wiedza itd. Ten tworczo-badawczy proces jest wyjątkowym doznaniem, tak samo mentalnym, jak i emocjonalnym. Zawsze cenię bardziej taką aktywność u ludzi niż odtworcze, utarte gotowymi koleinami działań czynności, jakie robi większość. Życzę Panu dalszych sukcesów oraz tej uskrzydlajacej satysfakcji! Pozdrawiam!

    • @karolsikora9255
      @karolsikora9255 8 หลายเดือนก่อน +2

      Witam .I tu swoim komentarzem trafił Pan dosłownie w dziesiątkę , na osiem możliwych . Przy czymś takim więcej upadków , aniżeli wzlotów , ale ile radochy po wzlocie po upadku , to bezcenne doznania .Hej i Pozdrawiam .

    • @movecizetodobryfilm
      @movecizetodobryfilm 8 หลายเดือนก่อน +1

      @@karolsikora9255 Dzięki. Owszem, satysfakcja po upadku to mega uczucie. Poza tym, jest ono w gronie nielicznych doznań, których nie są się kupić. Proszę to zauważyć. Ludzie kupują gotowe rzeczy, zlecają usługi itd, aczkolwiek satysfakcji wykonania czegoś własnoręcznie - kupić się nie da. To uczucie wymyka się cenie. Jest tylko jedna droga, aby je poczuć. Pozdrawiam i życzę udanych projektów :)

    • @karolsikora9255
      @karolsikora9255 8 หลายเดือนก่อน +1

      @@movecizetodobryfilm A jak Pan myśli , skąd u mnie taka ocena sytuacji by się wzięła ? tylko z tego , że na jeden wzlot , to na bank z 19 upadków zawsze zaliczam , a najgorsze to zawsze jest to , że im wyżej zaczynam się wznosić , tym niżej spadam , ale na końcu i tak zawsze jest to , co Pan mówi --- TEGO SIĘ NIE KUPI za żadne pieniądze . Iść do sklepu i kupić , potem się tym obnosić , to prymitywne prostactwo . Ja to mówię tak --- to żadne osiągnięcie z poczwórnie sprzężonego działa przeciwlotniczego ustrzelić przycupniętego na wierzbie wróbelka , ale gołymi rękami złapać lwa , wsadzić go do worka i przynieść do domu , a on niemiłosiernie drapie po grzbiecie , wypuścić w stodole i uczynić go sobie posłusznym sługą , TO JEST OSIĄGNIĘCIE . POZDRAWIAM . HEJ .

    • @movecizetodobryfilm
      @movecizetodobryfilm 8 หลายเดือนก่อน

      @@karolsikora9255 Rzeczy ogarnięte samemu, nieosiągalne za hajs, smakują wybornie. Jasne, "cena" energii, czasu, frustracji itd jest, ale radość jest tego warta :) No i smak satysfakcji gdy coś zadziala, nie mówiąc już, że może coś uratować, pomoc, nawet jak minie 10...20 lat i to nadal działa, jest extra. Pozdrawiam!

  • @PP.EKOTECH
    @PP.EKOTECH 8 หลายเดือนก่อน +3

    Witam. Widzę że maszyna pracuje.. ! :) Bravo ! Wygląda zacnie ! :)
    Teraz kwestia odpowiedniej prądnicy i powinno hulać ! ;) Na silnikach BLDC szału nie bedzie..! ;)
    Pozdrawiam z Podhala ;) Hej ! ;)

  • @L.echu1982
    @L.echu1982 6 หลายเดือนก่อน +4

    Masz chłopie łeb na karku👍
    Powodzenia w dalszych projektach 😊
    Wesołych Świąt 🌟❄️🌟

  • @aa-np1yj
    @aa-np1yj 8 หลายเดือนก่อน +3

    Myli Pan moc z energią. Pozdrawiam.

  • @kubac8578
    @kubac8578 8 หลายเดือนก่อน +3

    Super. Jestem pod wrażeniem . Takie "zapomniane" rozwiązania powinny być dalej rozwijane.

  • @zbyszekkowalski1983
    @zbyszekkowalski1983 8 หลายเดือนก่อน +11

    Moim Zdaniem moc energii elektrycznej bardzo duza, wystarczy na zasilenie radia i wysluchaniu komunikatow pi wojnie atomowej.

    • @krzysztofrezler2802
      @krzysztofrezler2802 8 หลายเดือนก่อน +1

      zeby sluchac radia trzeba palic w piecu.... genialne rozwiązanie.....

  • @gajowyja6615
    @gajowyja6615 8 หลายเดือนก่อน +2

    Jak piec jest gorący, to ma energię, a silnik działa dzięki różnicy temperatur. Dlatego niemożna mówić, że "nie ma energii". Prawo zachowania energii działa!

  • @vepo24
    @vepo24 8 หลายเดือนก่อน +12

    Ta miska ma niepotrzebnie tyle pojemnosci powietrza. Zmniejsza to cisnienie pracy i stąd niska sprawność. Najlepiej jakby w gornym polozeniu bylo zero powietrza w cylindrze. Jeszcze lepszym rozwiazaniem byly by tloki wmontowane w wymienniku ale to trzeba by przekonstruowac dosyc sporo. Powietrze pchane przez weze do silownika tez sie schladza i oziębia co powoduje dalsze straty.

    • @IKKOM007
      @IKKOM007 8 หลายเดือนก่อน +1

      To trochę nie tak z tą pojemnością.
      Najważniejszym współczynnikiem jest całkowita objętość układu do objętości wypornika.
      Chodzi o to by jak najwięcej powietrza było chłodzone i grzane (bez martwych objętości).
      Inna sprawa jest "mieszanie powietrza w komorze na piecu. Proponuję zmniejszyć ilość otworów co wymusi szybszy przepływ i większe turbulencje w komorze.
      Membrana jest też słabym rozwiązaniem bo generuje dużo strat.

    • @LanGista02
      @LanGista02 8 หลายเดือนก่อน +1

      @@IKKOM007 Dlatego już w planach jest tłok w cylindrze, znacznie poprawi to sprawność ale trzeba zadbać o jak najmniejsze straty ciepła, do tego same kanały dolotowe można ukształtować tak, aby same zwiększały turbulencje i przepływ.

  • @pawel80
    @pawel80 8 หลายเดือนก่อน +9

    Uwielbiam oglądać ludzi z pasją. Powodzenia w dalszych pracach nad tym urządzeniem. :D

  • @treborw6140
    @treborw6140 8 หลายเดือนก่อน +2

    Zajefajna sprawa naprawdę poczekam na dalsze rozwojowe filmiki w stosunku do tego pieca 🎉🎉🎉🎉

  • @ZPDU
    @ZPDU 8 หลายเดือนก่อน +16

    Nie mogłem się doczekać kolejnego odcinka i jest. Fantastyczny projekt jestem jego fun-em. Trzymam kciuki za sukces.
    Piękne wykonanie.
    Pozdrawiam serdecznie.

  • @user-bc3un7ef1u
    @user-bc3un7ef1u 8 หลายเดือนก่อน +4

    Wygląda wspaniale, tylko trzeba się liczyć z ograniczeniami możliwości palenia w piecu, na co się niestety zanosi. Na przykład w Sopocie ma wejść od początku przyszłego roku całkowity zakaz palenia w piecach, zapowiadają kontrole i kary. Takie to nienormalne czasy.

    • @pabloz9989
      @pabloz9989 5 หลายเดือนก่อน

      I czym ludzie mają się grzać?

    • @user-bc3un7ef1u
      @user-bc3un7ef1u 5 หลายเดือนก่อน

      @@pabloz9989 Znaczną część miasta ogrzewa przedsiębiorstwo ciepłownicze, reszta ma ogrzewanie gazowe albo elektryczne.

  • @piotrszemraj602
    @piotrszemraj602 8 หลายเดือนก่อน +11

    Witam serdecznie
    Brawo, jestem pełen podziwu dla Pana. Dziękuję za kolejny film

  • @slawekwnuk2137
    @slawekwnuk2137 8 หลายเดือนก่อน +10

    Dzięki za film, mądry i pracowity człowieku

  • @kapelusznikdex4619
    @kapelusznikdex4619 8 หลายเดือนก่อน +4

    genialny pomysł na dodatek do off girda

  • @2003pipi
    @2003pipi 7 หลายเดือนก่อน +7

    Pełen ukłon za jakość wykonania tego zapomnianego projektu życzę wielu sukcesów i wytrwaółosci !!!!

  • @punisher8429
    @punisher8429 7 หลายเดือนก่อน +1

    Niezmiennie zadziwia mnie ten projekt, piękna maszyna :)

  • @paweisyn7446
    @paweisyn7446 8 หลายเดือนก่อน +10

    Fajna machina,mnie się podobają takie prace warsztatowe.👍👍👍
    - Pozdrawiam ,Paweł.

  • @janbednarz6549
    @janbednarz6549 8 หลายเดือนก่อน +1

    Ogniwo Peltiera też może przetwarzać ciepło na prąd
    Używane jest w lodówkach samochodowych które mogą grzać i chłodzic
    Termogeneratory (TEG) umożliwiają bezpośrednią konwersję energii cieplnej w elektryczną. Nie mają przy tym żadnych części ruchomych, uruchamiają się bezzwłocznie i są długowieczne. Cechy te umożliwiają zastosowanie ogniw TEG do produkcji pomocniczej energii elektrycznej w systemach cieplnych.

  • @saweks325
    @saweks325 8 หลายเดือนก่อน +4

    Ten piecogenerator jest epicki 😍

  • @christomold3142
    @christomold3142 7 หลายเดือนก่อน

    Witam serdecznie. Szacuneczek za ten ogrom pracy. Siłownik membranowy ma dużą obiętość "martwą" która nie pracuje i powoduje znaczne straty. Pozdrowioneczka!

  • @sylwesters.4048
    @sylwesters.4048 8 หลายเดือนก่อน +4

    Powodzenia . Sztos jak zawsze

  • @incelpolskatv3855
    @incelpolskatv3855 8 หลายเดือนก่อน +3

    odkrywanie kola na nowo.

  • @marcin8216
    @marcin8216 8 หลายเดือนก่อน

    Jestem pod wrażeniem i to wielkim . Wielkim 🎉 wiedzę ma Pan wielką.🫣 Jestem ciekaw co tam w piwnicy Pan ma 😊😊😊czego oczy nie widzą 😮😊. Jest wiele źródeł energii do których zwykły zjadacz chleba nie ma dostępu.
    Pozdrawiam serdecznie Marcin 🇵🇱 życzę owocnych eksperymentów 🎉🎉🎉

  • @mrmyagi5390
    @mrmyagi5390 8 หลายเดือนก่อน +7

    Super temat jeszcze do tego niskoobrotowy trój fazowy silnik przerobiony na prądnicę i ma pan 220 volt przy 120 obrotach na minutę. Pozdrawiam

    • @krzysztofrezler2802
      @krzysztofrezler2802 8 หลายเดือนก่อน

      i 5W mocy.... no super

    • @mrmyagi5390
      @mrmyagi5390 8 หลายเดือนก่อน

      @@krzysztofrezler2802 to zależy od mocy silnika parowego

  • @tsbrownie
    @tsbrownie 8 หลายเดือนก่อน +1

    Great for winter blackouts, especially in rural areas!

  • @krzysiekniewazne9258
    @krzysiekniewazne9258 8 หลายเดือนก่อน +1

    Brawo!!! Dla mnie test udany. Jedyne co bym zmienił to przekładnie na prądnicy. Moc prądnicy rośnie w wykładniczo wraz z obrotami.

  • @damianwie476
    @damianwie476 8 หลายเดือนก่อน

    konsekwentnie i po kolei.. bardzo mi się podoba pańska praca i rozwiązania.. warto czekać na materiał.. pozdrawiam serdecznie

  • @MrAndrzejWu
    @MrAndrzejWu 8 หลายเดือนก่อน

    dziękuję, tym się inspiruję :) powodzenia w osiąganiu celów

  • @dariuszduda9948
    @dariuszduda9948 8 หลายเดือนก่อน

    Bardzo fajna konstrukcja i pomysł. kilka lat temu krążył filmik z Holandii . Opracowali oni tam piec ogrzewania z generatorem prądu opartym na pomysle Stirlinga. Opalany był gazem . Natomiast silnik Stirlinga był zakończony dwona przeciwstawnymi magnesami neodymowyni poruszajacych się wewnątrz uzwojenia . wykonując ruch jak cylinder w silniku spalinowym. Urządzenie było niezwykle ekonomiczne i dostało status ( dosłownie ) zakazu dla prywatnych gospodarstw a tylko dla urzędów . Produkowało ciepło i energie elektryczną nawet o mocy 12 KW. pierwsze urządzenie miało rozmiar klasycznego pieca gazowego CO i CWU. drugie urządzenie było wieksze . Jak widać do pracy silnika S. nie potrzeba dużo energii.

  • @Fabi....
    @Fabi.... 8 หลายเดือนก่อน +2

    Witam, no sezon grzewczy można pkwoli otwierać 😀 Będzie można testować... Pozdrowionka i powodzonka 👊👍

  • @bajabongosoffgrid
    @bajabongosoffgrid 8 หลายเดือนก่อน +7

    naprawdę genialny projekt👍 ,,czapki z głów --pozdrawiam

  • @ryszardryszard1671
    @ryszardryszard1671 8 หลายเดือนก่อน

    Bravo, bravo dla wynalazcy jak tzw "anty perpetum mobile" wydajnośc moze kika procent. Anty bravo. Hej. Prosze o następne Anty wynalazki.,

  • @elespe8167
    @elespe8167 8 หลายเดือนก่อน +2

    Obserwuje i podziwiam👍

  • @Raul-pp1uh
    @Raul-pp1uh 8 หลายเดือนก่อน +5

    Bardzo dobrze wykonany projekt, z dbałością o szczegóły.

    • @zifi123
      @zifi123 8 หลายเดือนก่อน +2

      Też zwróciłem uwagę na to - dbałość o szczegóły, detale. Facet ma potencjał.

  • @GameVentureGameplay
    @GameVentureGameplay 7 หลายเดือนก่อน

    Najważniejsze to się nie poddawać! Jestem pod wrażeniem ogromu pracy jaki włożył Pan w ten projekt, coś pięknego! Ciekaw jestem jaki będzie rezultat z metalowym tłokiem. Można tez pomyśleć o budowie potężnej prądnicy, grunt w tym aby teraz kombinować tak by wzrósł generowany prąd przy coraz mniejszej sile mechanicznej. Jeśli uda się tym ładować akumulator 12V to myśle ze projekt można uznać za skończony :)

  • @__fokkus5260
    @__fokkus5260 5 หลายเดือนก่อน

    Kocioł z wodą nad paleniskiem i turbina napędzana parą da wiecej prądu, lepsze odzyskanie ciepła, dla bezpieczeństwa oczywiście zawór upustowy ciśnienia

  • @honorata1935
    @honorata1935 8 หลายเดือนก่อน +1

    Brawo Sławianinie!

  • @zuzannaula740
    @zuzannaula740 8 หลายเดือนก่อน +1

    Kawał roboty wykonałeś i za to wielki szacun. Co do sprawności elektrycznej to jest śladowa. Powodów jest kilka: po pierwsze prądnica którą użyłeś lubi obroty zmień przekładnię z 1:1 to co masz na filmie na ~8:1 czyli pasek załóż na zewnętrzną powierzchnię koła zamachowego wzrośnie napięcie i prądy. Po drugie silniki realizujące ten obieg zawsze nędznie pracują jeżeli czynnikiem roboczym jest powietrze. Profesjonalne pracują na wodorze lub helu lub ich mieszaninie. Wodór jest niebezpieczny to nie polecam, ale hel można kupić i jeżeli go użyjesz sprawność znacznie wzrośnie. Wełna stalowa moim zdaniem jest OK. "Turbulencje" w regeneratorze o których mówisz pracują na twoją niekorzyść a nie na korzyść i generalnie w profesjonalnych konstrukcjach się ich unika bo generują stratę mocy na przepływie. Przepływy turbulentne wymusza się tylko w okolicach ścian wymienników ciepła zarówno po stronie gorącej jak i zimnej. Co do tych grubaśnych niebieskich węży, to też generują straty tak zwanej martwej przestrzeni. I obniżasz sobie tym sprawność. Wszystkie martwe czyli niepracujące przestrzenie/objętości powinny być jak najmniejsze a najlepiej bliskie zeru i przede wszystkim sztywne. Zamontuj cieńsze węże a silnik zacznie pracować lepiej i z wyższą sprawnością. Polecam gotowe wężyki do instalacji pneumatycznych (do siłowników pneumatycznych), są tanie, niezawodne i sztywne.. itd itd. Jest trochę literatury fachowej na rynku, niestety większość po angielsku, tym nie mniej warto się z nią zapoznać. Ale jeszcze raz wielki, wielki szacunek za to co zrobiłeś.👍👍👍 Ja też marzyłem kiedyś o zrobieniu czegoś podobnego, ale zabrakło motywacji.

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  8 หลายเดือนก่อน +1

      miałem cieńsze węże to stawiały duży opór przepływu. Dlatego mam zamiar zrezygnować z tych długich węży

    • @LeoLeoJR
      @LeoLeoJR 8 หลายเดือนก่อน

      Te węże mają niewielką pojemność względem reszty objętości silnika, a komory regeneratorów z siłownikiem czymś połączyć trzeba. Cieńsze węże już były próbowane, nie sprawdziły się, jestem zdania że należy dać grubsze, ale i skrócić, jak się da. Obie te rzeczy zmniejszą opory przepływu gazu. Więcej zostanie dla generowania energii mechanicznej (a więc i później prądu).

  • @kasiakrol7055
    @kasiakrol7055 8 หลายเดือนก่อน

    Manometr, czujnik cisnienia a nawet kilka w tym jeden roznicowy to podstawa w dalszych rozważaniach i ulepszeniach piecogeneratora,.
    Silnik ten w uproszczeniu działa dzięki pulsowaniu ciśnienia powietrza roboczego,
    Na podstawie pomiarów z pojemnością martwa np dwa litry i bez niej, przed rurami za nimi l na samej zamkniętej komorze bocznej będzie wiadomo jaka moc można wycisnąć z tego wynalazku. Będzie tez wiadomo gdzie gubi się moc, Pomiar ułatwi tez dobranie wypełnienia w wahadlach.
    Dla bardzjej mjarodajnych i powtarzalnych pomiarow grzać jedna komorę przykładowo przenośnym palnikiem gazowym .
    Jesli jest wrażenie, ze sprawność rośnie przy małych obrotach to wąskim gardłem mogą być opory przepływu przez rury zasilające miske cylindra.

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  8 หลายเดือนก่อน +2

      Myślę że na takim silniku można by pracę magisterską robić. Na razie robię na wyczucie. Ale z czasem będę chciał zrobić pomiary i wyznaczyć zależności

  • @Radek__
    @Radek__ 8 หลายเดือนก่อน +1

    4:30 taa beczkę z wodą... przyznaj sie - tam jest zacier na bimberek🤣

  • @jacekkubisiak893
    @jacekkubisiak893 8 หลายเดือนก่อน

    Dołożę swoje 3 grosze .
    Zamiast zwykłego pieca proponuję piec rakietowy .
    Znacznie wyższa temperatura pracy .
    I wtedy można zrobić tak jak w prawdziwych silnikach sterlinga .

  • @grundik8282
    @grundik8282 8 หลายเดือนก่อน +5

    Fajny eksperyment, życzę dalszych sukcesów. Pozdrawiam

  • @andrzejkwiatkowski2974
    @andrzejkwiatkowski2974 8 หลายเดือนก่อน

    Bardzo ciekawy pomysł to jest genialne

  • @motoresesistemasautomatos.
    @motoresesistemasautomatos. 8 หลายเดือนก่อน +1

    Um projeto maravilhoso. Um dos mais bem elaborados que já vi. Parabéns por nos inspirar!

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  8 หลายเดือนก่อน

      Que bom que você gostou

  • @matid8453
    @matid8453 8 หลายเดือนก่อน +1

    super sprawa z chęcią bym sobie coś takiego do swojego pieca zamontował

  • @Funia-rg1qy
    @Funia-rg1qy 8 หลายเดือนก่อน

    Arcy Szacun !!!! hylę czoła do samej ziemi !!!

  • @RyszardSandek
    @RyszardSandek 7 หลายเดือนก่อน

    Dziękuje i Pozdrawiam

  • @uki5106
    @uki5106 6 หลายเดือนก่อน +1

    Myślę że gdybyś w następnym projekcie użył ogniw Peltiera piec był by dużo efektywniejszy kibicuje i pozdrawiam

  • @TymexComputing
    @TymexComputing 8 หลายเดือนก่อน +1

    Fajne :) - przeczytałem piezogenerator i spodziewałem się jakiegoś kultiwibratora

  • @LeoLeoJR
    @LeoLeoJR 8 หลายเดือนก่อน

    Piękna demonstracja postępu projektu. Pojawienie się filmu jest bardzo miłą niespodzianką. Z przyjemnością obejrzałem i jestem pod ogromnym wrażeniem działania urządzenia. Wyrazy uznania i podziwu dla Konstruktora.
    Nasunęły mi się pewne refleksje, którymi chciałbym się podzielić.
    ➤ Z tego, co mi wiadomo, teoretyczna wydajność silnika Stirlinga jest równa teoretycznej wydajności cyklu Carnota, czyli jest jeszcze trochę więcej, niż Pan wspomniał w komentarzu. To daje więcej rezerwy na uzysk generowanej energii elektrycznej.
    ➤ Wydaje mi się, że ogrzewanie i chłodzenie powietrza roboczego wewnątrz silnika nie jest upośledzone. Z powodu zastosowania regeneratora w każdym cyklu musi być ono tylko dogrzane o tyle, ile zostało schłodzone w wyniku odebrania energii przez wykonanie pracy na siłowniku. To, że opory przepływu przez regenerator są małe, to moim zdaniem jest zaleta, a nie wada. Im mniejszy opór przepływu powietrza w poszczególnych elementach silnika, a tym samym strat energii mechanicznej z jego powodu, tym więcej tej energii zostanie do uruchomienia siłownika a więc i prądnicy. Jeżeli miałbym coś zmienić w celu usprawnienia odbioru / oddawania ciepła w odpowiednich strefach pieca, zrobił bym rodzaj "kierownic" na powierzchni wyporników, np. w postaci skośnych płytek, żeby odchylały i zawirowywały bieg powietrza, ale właśnie tak, aby stawiały mu jak najmniejszy opór ze wspomnianego wyżej względu (Wspominałem o tym w komentarzu pod jednym z wcześniejszych filmów dotyczących projektu).
    Wydaje mi się, że działanie regeneratora opiera się przede wszystkim na gęstej i zwartej strukturze regeneratora, tak, żeby przepływający gaz w trakcie przepływu "miał do niej blisko".
    ➤ Wydaje mi się, że wąskim gardłem konstrukcji są przewody do siłownika (Wspomniał Pan o "sapaniu" wewnątrz nich). Podejrzewam, że to może być główny czynnik mechanicznie hamujący cały silnik. Pomysł skrócenia ich i / lub zwiększenia przekroju wydaje się brzmieć bardzo sensownie. To zmniejszy opory silnika jako takiego i "odda więcej mocy do dyspozycji prądnicy".
    ➤ Jeszcze raz wspomnę jednak o tym, że moim zdaniem podłączenie siłownika powinno być do jednej strefy termicznej silnika. Moim zdaniem - chłodnej, jeżeli i przewód do siłownika i sam siłownik nie będą izolowane termicznie od otoczenia, gdyż będzie to przyczynek do strat energii cieplnej, zanim zostanie ona wykorzystana do wytworzenia energii mechanicznej. Upieram się przy tym, ponieważ, jak mi się wydaje, obecnie powietrze wprowadzane do przewodów siłownika (jak mi się wydaje - ze środka komory, która jest raz po jednej, raz po drugiej stronie granicy między strefami termicznymi silnika wyznaczanej przez wyporniki) jest w nich względnie intensywnie schładzanie w trakcie ogrzewania i rozprężania się gazu, co w pewnym stopniu osłabia efektywność tego procesu. Natomiast podczas chłodzenia i następnie odpływu gazu z siłownika do komór wyporników niepotrzebnie dostarczone tam ciepłe powietrze (choć już nieco schłodzone z powodu wspomnianego przed chwilą procesu) podgrzewa znajdujące się w chłodnej strefie powietrze, znów osłabiając efektywność jego schładzania.
    ➤ Wydaje mi się, że znacznie zwiększyć moc dostarczaną do prądnicy może zwykła zmiana przełożenia ( w kierunku szybszych obrotów prądnicy względem koła zamachowego silnika). To "nałoży" większe obciążenie na prądnicę, być może trochę zwolni obroty samego silnika, ale tym samym spowolni przepływ powietrza w przewodach do siłownika a zatem i straty spowodowane hamowaniem w nich ruchu powietrza. Takie doraźne rozwiązanie. (Wydaje się, że także prądnica może wtedy pracować bardziej "po swojemu") W sumie prezentacja efektywnej pracy prawie wygaszonego pieca wydaje się tak sugerować.
    Przepraszam za "ścianę tekstu", mam nadzieję, że moja argumentacja jest merytoryczna i pomocna.
    Ciekaw jestem, jak będzie działać piec po zmianie siłownika na tłokowy. W zasadzie nie jestem fanem membran w silnikach, tym bardziej zdumiewa mnie, jak ładnie i efektywnie tutaj takie rozwiązanie się sprawdza.
    Życzę powodzenia w dalszych pracach nad piecogeneratorem.

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  8 หลายเดือนก่อน

      Myślę, że jeżeli chodzi o wypornik i gęstość struktury wełny stalowej to trzeba znaleźć optymalną (chyba doświadczalnie) ponieważ stanowi to o sprawności całości. Najlepiej gdyby całe ciepło wytworzone w palenisku było na bieżąco przekazywane na ogrzanie powietrza w cyklu grzania. Tylko intensywne odmuchiwanie ścian może w tym pomóc. Oczywiście na to odmuchiwanie potrzebna jest energia i dlatego trzeba tu wypracować kompromis, znaleźć właściwą proporcję.
      Również sądzę, że dopływ powietrza do siłownika i sam siłownik powinny być wyizolowane termicznie.
      Na prądnicy trzeba koniecznie zwiększyć obroty. Mam zamiar przewinąć ją na wyższe napięcie, sprawność jej wtedy rośnie. Oraz docelowo zastosować przetwornice. Ale póki co trzeba z silnika wydusić więcej mocy. Pozdrawiam

  • @GlampingNowiny
    @GlampingNowiny 8 หลายเดือนก่อน +8

    Ta membrana jest cudowna taki hipnotyczny rytm wybija maszyna

  • @arturowczarek9585
    @arturowczarek9585 8 หลายเดือนก่อน +1

    Podziwiam za wiedzę. Dodatkowo pełen szacunek za estetykę wykonania. Większość osób zrobiłaby prowizorkę do testowania, a tutaj wykonanie jak na gotowo, chociaż będą przeróbki. Bravo.

  • @elva.venustatem
    @elva.venustatem 6 หลายเดือนก่อน

    Fantastyczne. Daje ciepło, robi prąd i gra 😊

  • @maximmono1
    @maximmono1 8 หลายเดือนก่อน +3

    Dla 150 watt dużo taniej wyjdzie zamontowanie płytek Peltier ego. Bez hałasu, całkiem sprawne. Przy takiej powierzchni aż się prosi o nie.
    Stirlink to dobra rzecz ale najlepiej działa jeżeli jednostka jest mała i różnica temperatur ogromniasta. Zapewne lepszym rozwiązaniem były by 2 tłoki w celu kompensacji momentu obrotowego. Pozdrawiam.

    • @szogun1987
      @szogun1987 8 หลายเดือนก่อน

      Miałem zaproponować podobne rozwiązanie.
      Jest amerykańska firma produkująca piecyki camp-stove.
      Możnaby obłożyć piec ogniwami peltiera (trochę drogo) po drugiej stronie wstawić chłodnice wodne, z płytek zasilać pompę wodną, chłodzące ogniwa i podnoszące ich sprawność.
      Mamy sporo prądu i ciepłą wodę.

  • @MegaPierzak
    @MegaPierzak 8 หลายเดือนก่อน +1

    To jest wszystko tak wykonane że fabryka mogłaby się powstydzić! Gratuluję pomysłu, chęci i jakości wykonania.

  • @boleslawzajaczkowski9392
    @boleslawzajaczkowski9392 8 หลายเดือนก่อน

    Przy tych obrotach sprawność prądnicy jest rzędu kilkunastu procent.
    Zastosowanie przekładni podwyższającej obroty najprawdopodobniej da dużo większą moc z prądnicy.

  • @pawelkowalski3173
    @pawelkowalski3173 8 หลายเดือนก่อน +1

    Ale fajnie działa 😊 . Super

  • @karolsikora9255
    @karolsikora9255 8 หลายเดือนก่อน +1

    Witam . A jednak się kręci , jak to kiedyś powiedzieli gdy wstrzymali słońce i ruszyli ziemię . Pozdrawiam i dalszych udoskonaleń czekam , bo teraz to diabeł już siedzi tylko w szczegółach . Hej .

  • @Tomasz_O
    @Tomasz_O 8 หลายเดือนก่อน

    Super sprawa 👍
    Pozdrawiam 🤝

  • @arturpapiernik700
    @arturpapiernik700 8 หลายเดือนก่อน

    Super przykład 👍
    Można też robić gaz drzewny i napędzać wszystkie silniki cieplne 😊

    • @technics6215
      @technics6215 8 หลายเดือนก่อน

      Kiedyś były samochody z takimi silnikami (na gaz drzewny). Był tam piec i silnik spalinowy zasilany gazem drzewnym z pieca. W jakimś okresie chyba nawet robili takie auta fabrycznie, a później chyba już tylko modyfikacje DIY.

    • @arturpapiernik700
      @arturpapiernik700 8 หลายเดือนก่อน +2

      @@technics6215
      Dokładnie nie pamiętam ale to był Ford ciężarówka zużycie czterdzieści kilo drewna sosnowego prosto z lasu na sto kilometrów gdzie zużycie benzyny dwadzieścia litrów.
      Teraz mondralinscy piszą , że musi to być specjalny silnik. Pewnie mają rację obecnie to teraz trzeba mieć specjalny mózg żeby żyć i specjalne środowisko.
      Normalnie to się nie da żyć , tylko specjalnie!
      Pozdrawiam serdecznie 🙂

    • @technics6215
      @technics6215 8 หลายเดือนก่อน

      @@arturpapiernik700 he he :) na pewno współczesny silnik długo by nie pochodził na mieszance gazu drzewnego i pary wodnej, ale tamte auta też nie robiły wielkich przebiegów.

  • @piotrlejofon8832
    @piotrlejofon8832 8 หลายเดือนก่อน

    Dobra robota, pozdrawiam.

  • @dzikiwiki2915
    @dzikiwiki2915 8 หลายเดือนก่อน +3

    Pięknie to wygląda ale słabo działa. Prądnica powinna się wkręcić na wyższe obroty plus przerobienie tak jak to zrobił Kaslo Poland. Obciążenie żarówką 12V 4 Ω to dla prądnicy męczarnia(prawie zwarcie), trzeba iść w wyższe napięcie 48V-60V lub wyższe i przy 1A będzie już 60W. I śmiało można ładować 4 akumulatory połączone szeregowo prosto z mostka przez żarówkę aby za bardzo nie obciążyć prądnicy gdy akumulatory są rozładowane. Twoje sprzęty bardzo mi się podobają, powodzenia.

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin  8 หลายเดือนก่อน

      Chyba mi to już mówiłeś. Zajmę się tym w końcowej fazie

  • @technics6215
    @technics6215 8 หลายเดือนก่อน +1

    Gratuluję determinacji, ale widzę że jeszcze duuuużo musi się Pan dowiedzieć na temat silników cieplnych i ogólnie samej fizyki. Ale jak Pan powiedział - grunt to determinacja, proszę się nie poddawać, pozdrawiam i życzę postępów :) Na pewno Pan jest bliżej sukcesu, niż osoby obeznane z fizyką, które nigdy nawet nie spróbują zbudować takiego urządzenia bo nie mają w domu nawet śrubokręta.

  • @bogdanborys536
    @bogdanborys536 8 หลายเดือนก่อน +1

    Ciekawe pomysły i to realizowane. Gratulacje i wielki szacun.

  • @krolice7219
    @krolice7219 7 หลายเดือนก่อน

    Kurde życzę wielkiego powodzenia ! 100w to był by super sukces bo większość ludzi ma przy sobie lasy pełne darmowego chrustu a 100w przez 10h to kilowatogodzina na gorsze czasy jak znalazł !

  • @rafd1617
    @rafd1617 8 หลายเดือนก่อน +1

    Jak zawsze mi Pan zaimponował ;) ciekawe jak to wszystko będzie działalo po przeróbkach ;) takimi rzeczami powinni zajmować się w technikach uczniowie. A ludzie tacy jak Pan powinni nad nimi czuwać i wspierać. Wtedy szkoła miałaby jakiś wiekszy sens

  • @mariuszsternik4265
    @mariuszsternik4265 7 หลายเดือนก่อน

    podbijam i pozdrawiam.

  • @paweswiatek7592
    @paweswiatek7592 8 หลายเดือนก่อน

    Bardzo dobra robota !

  • @grzegorzcajzner1742
    @grzegorzcajzner1742 8 หลายเดือนก่อน

    Wow Jest Pan niesamowity

  • @nietypowerozwiazania1659
    @nietypowerozwiazania1659 8 หลายเดือนก่อน +2

    Działa fajnie , teraz tylko potrzebne podłączenie do inwertera On Grid i w magazyn :) Jakby sie dziwili w ZE to powiesz że to odbicie księżyca w nocy pompuje fotowolataikę :)

  • @antoninarkiewicz4670
    @antoninarkiewicz4670 6 หลายเดือนก่อน

    Szacun wielki!

  • @tomaszt4045
    @tomaszt4045 6 หลายเดือนก่อน

    Ale gorąca żarówka! Hehe

  • @rafalkrawczyk1426
    @rafalkrawczyk1426 8 หลายเดือนก่อน

    Gratulacje. Moim zdaniem dopiero cylinder poprawi sytuację na co czekam cierpliwie ;)

  • @stonroad89
    @stonroad89 8 หลายเดือนก่อน

    Czekałem na kolejną część pracy nad piecogeneratorem i bardzo się cieszę że w końcu można zobaczyć ulepszenia 🙂

  • @geekyprojects1353
    @geekyprojects1353 8 หลายเดือนก่อน +3

    Jakie eleganckie multimetry.

  • @sbstn4828
    @sbstn4828 8 หลายเดือนก่อน +1

    Na ten kanał chcę się wracać! 🤙

  • @WaldekDudzinski
    @WaldekDudzinski 8 หลายเดือนก่อน +5

    Ładnie elegancko profesjonalne 😊

  • @arkadiuszstudzinski4642
    @arkadiuszstudzinski4642 8 หลายเดือนก่อน +1

    Czyli można być samowystarczalnym. Na to nam nie pozwolą tak jak na samochody na wodę. Konflikt interesów. Takie życie. Pozdrawiam. Projekt super 👍✋🙂

  • @GlampingNowiny
    @GlampingNowiny 8 หลายเดือนก่อน +1

    To ciekawe gdybyś miał zawór to podczas palenia mógłbyś nieco zdławić przepływ ciepła i byśmy wiedzieli czy nie jest za dużo gorącą idzie albo gdyby było coś w napędzie w stylu przezutek rowerowych . Gdy się rozpędzi to zmiana biegu

  • @marekdomanski8483
    @marekdomanski8483 8 หลายเดือนก่อน +5

    Świetnie to wygląda😉

  • @soltys_w7461
    @soltys_w7461 8 หลายเดือนก่อน

    Do określenia mocy maksymalnej przydałaby się przetwornica mppt, która wyciągnęłaby całą dostępną energię.
    Silnik od deski elekteycznej może pracować jako prądnica ale potrzebuje wyższych obrotów.

  • @pawedabrowski2320
    @pawedabrowski2320 7 หลายเดือนก่อน

    Genialne

  • @AnimalWildlifeChannelCKC
    @AnimalWildlifeChannelCKC 7 หลายเดือนก่อน

    Great 👍👍👍

  • @spm3713
    @spm3713 8 หลายเดือนก่อน +1

    super projekt! spróbowałbym z mniejszym kołem pasowym na prądnicy, oraz z jakimś stabilizatorem napięcia