Menadżer. Jak zawsze na najwyższym poziomie merytorycznym jak i jakościowym - idealne dla nietechnicznych aby w końcu zrozumieli, że menadżery haseł nie gryzą a pomagają :D
To teraz wiem dlaczego nieraz google mnie informuję że moje hasło wyciekło. Nie że ktoś się włamał i je ukradł z jakiejś strony tylko ze pojawiło się w słowniku. 👍👍👍👍👍👍
Menadżer ;) Mała uwaga: jeden minus analogi smoothie jest taki, że użycie nie całkiem takich samych ale podobnych owoców powinno dać dość podobny smak. Dobra funkcja hashująca dla nawet odrobinę innych danych wejściowych powinna dać znacznie różne hashe.
Nie przekonałeś mnie. O łamaniu haseł mniej więcej widziałem i moje jest tak silne, że nie zawsze ja je pamiętam. Muszę w głowie układać ostatnie litery pewnych wyrazów, dat, itp. Długo się loguję do banku, ale warto.
Dzięki wielkie Pomimo siedzenia trochę w necie nie tylko na grach to nie miałem pojęcia ile jest w stanie dać ciut dłuższe halso i jak łatwo można je zrobić
Fajnie tłumaczone tylko mam szereg wątpliwości... 1. Rozumiem że włamywacz dostaje się do serwera gdzie jest umieszczona tabela zawierająca funkcje skrótów do haseł! Pytanie jak ma się tam dostać? 2. Jeżeli już posiądzie taką tabelę z zahaszowanymi hasłami to jednym ze sposobów ich odzyskania jest zgadywanie czyli losowe "podstawianie haseł do funkcji skrótu a następnie sprawdzanie wyniku funkcji czy jest taki sam jak nasz hash?" 6:25! Skąd włamywacz ma mieć funkcję skrótu aby mógł przeprowadzać działania dekodujące? 3. Jaki jest algorytm funkcji deszyfrującej tzn kiedy wie że hasło które odkodował jest tym właściwym? Domniemując że jest logiczne? Jakie kryteria przyjmuje? Wykorzystując go przy logowaniu? Wykorzystując go przy logowaniu? Ale po kilku błędnych użyciach hasła serwis zablokuje użytkownika! "manager"
Ad 1. Przyczyn bywa sporo: błąd w jaki napisano system np pozostawiony publiczny endpoint, wirus w sieci, podatnosc oprogramowania, wreszcie zła wola pracownika.
wszystkie błędy w zabezpieczeniach sprzętowych i programowych da się naprawić łatwo i szybko jeżeli władza państwowa chce i potrafi mądrze rządzić żeby nie uprzykrzać życia ludziom
Menadżer PS. zabrakło wzmianki o pieprzu :( PS2. Następny film o hashowaniu haseł? Jak poprawnie przechowywać w bazie, jakich algorytmów używać i dlaczego nie MD5. Świetna robota!
a jak t o jest klawiaturami Bluetooth? Kiedy wpisuję hasło w komputerze, to czy ktoś może przejać moje nieekranowane dane które klawiatura wysyła do komputera? Czy wciskane klawisze są w jakiś sposób szyfrowane ?
słyszałem kiedyś,że wystarczające dłuugie hasło i odpowiednio skomplikowane czyli raczej generowane hasła przez menedżer haseł, jest nie do odhashowania
Mnie czasami dziwi jak ktoś roznosi ulotki i może nie znać kodu do domofonu do klatki. Ciekawe, że taki kod do klatki może nie wyciec jak się patrzy co wycieka do internetu i jak duże ilości danych osobowych wypadają.
Ze swojej strony dodam iż oprócz trudnych haseł każda strona powinna mieć weryfikacje dwu etapowa. Jest to najlepsze rozwiązanie przy logowaniu się z innego komputera czy telefonu.
Menadżer. Czy przetrzymywanie haseł zapisanych w przeglądarce jest bezpieczne? Jakby nie patrzeć jest to zbiór, który gdzieś jest zapisany na dysku. Pytanie czy przeciętny haker może taki plik z hasłami odczytać?
Cóż, Twórcy mają rację. Osobiście pracuję na helpdesku w Fujitsu. Stosuję losowy ciąg 48 małych i dużych liter, cyfr i znaków specjalnych i proszę, jeżeli jest taka możliwość, aby system upominał się co miesiąc o zmianę hasła. Może to komuś podsunie pomysł...
Kacper, czy zrobisz filmik o bezpieczeństwie płatności telefonami? Mam na myśli Apple Pay, Google Pay, z naciskiem na to drugie z uwagi na otwarość Androida.
hasło to podstawowy pierwszy etap identyfikacji dlatego strony internetowe potrzebują dodatkowego wzmocnienia identyfikacji istnieje sprzętowa identyfikacja w procesorach cpu na przykład procesor intel core i7 870 ale kapitaliści nie zachęcają ludzi do wzmocnienia szyfrowania bo strony internetowe są na serwerach korporacyjnych tam pracują hakerzy i oszuści dlatego najlepsze zabezpieczenia nie gwarantują bezpieczeństwa
hasło nie jest zabezpieczeniem tylko potwierdzeniem identyfikacji ale kamery mikrofony czytniki linii na ludzkiej skórze palców czytniki siatkówki oka ludzkiego sztuczna inteligencja telemetria to największe zagrożenie bezpieczeństwa i prywatności dla ludzi
Ostatnio mial włam na google, facebooka czy discorda Wszystkie hasla mialem zapisane w google ale odziwo pierwszy atak poszedl na facebooka wiec z menedżera hasel google nie wziął hasła oraz wszedzie dwustopniowa weryfikacja ktora nigdzie nie zadziala ani na google ani na facebooku, ktoś w jaki sposób ktos mi sie włamał? Konta odzyskane przez powiadomienia na mailu o zalogowaniu na konto
Menadżer Właśnie kończę książkę, którą już jakiś czas temu polecałeś, Niewidzialni. Genialna! Jakbyś miał coś jeszcze na liście ala biografie/zdarzyło się naprawdę to byłbym wdzięczny za polecenie. pzdr
Przykład ze Smoothie merytorycznie nietrafiony - badając skład zmiksowanej substancji dowiemy się dokładnie jakiej ilości i jakich składników użyto. Hash przy bezpiecznej funkcji skrótu nie powie nic o skracanej wiadomości. Nie zmienia to faktu, że materiał bardzo dobry :)
Zajrzyj na kanał Mateusz Chrobok. Nagrał materiał na ten temat z miesiąc temu i opowiadał co i gdzie może być niebezpieczne. Generalnie oba kanały - Kacpra i Mateusza świetnie się uzupełniają.
Tylko i wyłącznie menadżer, hasła w nim mają po minimum 64 znaki, główne hasło ma ponad 9 znaków i wykorzystuje różne pierdółki w nim. Sam plik z bazą haseł trzymany jest w kilku kopiach na różnych urządzeniach, dyskach czy nawet chmurach
Niezwykle dużo informacji, Czy jest menedżer haseł w którym ustawiamy "sól"? i żeby nie była ona nigdzie zapisana? i mimo zapamiętania pól nie dało się zalogować bez "soli". Takie coś by mnie z pewnością przekonało
@@KacperSzurek ale czy wtedy autouzupelnianie nie zapisywało by tej soli? Aktualnie próbuje sprawdzić Dashlane i Bitwarden, liczę że uda mi się znaleźć coś żeby mi samo uzupełniało, a ja tylko dopiszę sól, szukamy!
No ale jak mam proste hasło, ale dwuetapowe uwierzytelnianie to co hakerom z mojego hasła? Jak przyjdzie mi sms albo powiadomienie w aplikacji a ja nie korzystam z serwisu to wiem, że ktoś próbuje się włamać na moje konto. 😉 W ogóle to nie wiem czy można na stronie bankowej korzystać z logowania bez uwierzytelniania aplikacją lub smsem.
W teorii nic. Ale w praktyce trzeba pamiętać, że 2FA to ostateczna linia obrony. Wystarczy tylko, że strona nie posiada zabezpieczenia przed testowaniem wielu kodów na raz. A błędy się przecież zdarzają. Banki to co innego bo muszą się dostosowywać do ustaw.
HA HA HAHA HA !!!!!! Jutro swiat padnie mi do stop!!!!! Po tym programie wlamie sie na kazdego kompa!!! Zaczynam od Ciebie moj drogi Kacprze!!!!!! Drzyjcie bo jam jest potezny i pragne krwi!!!
Apropo hash.. Wywnioskowałem, że jeśli ktoś ma konto w danym serwisie i uda mu się skopiować część lub całą bazę danych ze swoim loginem to odgadnie hash na podstawie swojego hasła..
Menadżer. Zastanawiam się czy jest jakiś dobry sposób do dzielenia się haseł dla subskrypcji rodzinnych , np. Netflix czy spotify. Chodzi o to że nawet jak podasz przez kartę to jest możliwe że have been pwned albo inne narzędzie wykryje że ktoś złamał Twoje hasło bo używa inne IP.
@@petrygon no zależy ile hasło miało znaków i jak skomplikowane było bo może lepiej będzie się zająć innymi użytkownikami gdzie hasła będą że słownika lub proste do odgadniecia przy użyciu masek. Nie bronimy się wtedy całkowicie ale ograniczamy prawdopodobieństwo tego że ktoś będzie chciał poświęcić czas i środki aby zdobyć nasze hasło skoro inne są na wyciągnięcie ręki
@@lukasszn nawet gdy będzie 4 cyfry czli 10 000 kombinacji zajmie to haszowi okolo 3000 dni max a średnio 1500 dni. Czyli to nie wielkość hasła gra tu rolę tylko administrator serwera.
@@petrygon jeśli będzie wyciek z bazy - a zdarza się najlepszym - to te hasła z 4 znakami będzie miał ktoś gotowe od zaraz :). Rozumiem mechanizmy na stronie, w web aplikacji... Serwer nie pozwoli próbować kolejny raz.. Ale tak nikt haseł nie łamie właśnie. Tego względu. Łamanie odbywa się na wyciekach hashy...lub zdobytych hashach właśnie za pomocą np Hashcat a. Wtedy krótkie i slownikowe hasła padają pierwsze a managery haseł maja przed tym uchronić... lub choć utrudnić odszyfrowanie hasła z wartości zahashowanej. END :)
Przecież używanie menadżera haseł oznacza nieznajomość swoich własnych haseł, a to powoduje tylko problemy, np z zalogowaniem się na nie swoim kompie, np. w kafejce internetowej, albo u kumpla w przypadku awarii własnego kompa. Wszystkie hasła są zapisane w menadżerze na twoim kompie i tylko na nim możesz się logować. A co jeśli coś się zepsuje. A co jeśli ktoś zgubi taki plik z hasłami, np. w wyniku padnięcia dysku. To ja już wolę znać na pamięć wszystkie swoje hasła.
Jeżeli używasz menadżera, który działa w chmurze to dostęp do swoich haseł masz z każdego miejsca na ziemi. Chociaż pewno większość poza domem sprawdza hasła w aplikacji na telefonie.
@Agrafka Agrafka kto korzysta w obecnych czasach z kafejek Internetowych? Mam wrażenie, że to dość mocno abstrakcyjny problem. No chyba, że mówimy o wyjazdach zagranicznych w bardzo odległe miejsca. Logowanie się na jakikolwiek serwis w takich miejscach jest niebezpieczne. Bo nigdy nie wiemy, czy właściciel nie zainstalował czasem oprogramowania do monitorowania wciśniętych klawiszy.
Menadżer działający w chmurze? Czyli wystarczy, że hakerzy złamią jedno hasło, żeby mieć dostęp do wszystkich? Tym bardziej podziękuję. Wolę mieć hasła, które znam na pamięć. Osobne mam do banku, osobne do Allegro, osobne do maila i osobne do innych stron typu forum. Aha, do fejsa też mam inne.
@@KacperSzurek Owszem, nigdy nie wiadomo czy na kompie użyteczności publicznej, ktoś nie zainstalował keyloggera, ale jeśli problem jest tego typu, że ktoś gdzieś zapodział bilet powrotny na samolot, a jedyną kopie ma na mailu, to wtedy priorytetem jest powrót do domu i człowiek jest w stanie zaryzykować keylogger, oczywiście w domu po powrocie rozsądnie jest zmienić hasło.Oczywiście można mieć kopię w telefonie, ale te się szybko rozładowują, można mieć powerbanka, który też może być padnięty i czasami wizyta w kafejce może okazać się jedynym rozwiązaniem. Kiedyś miałem taką sytuację, że jechaliśmy z kumplem pociągiem do Poznania, a stamiąt mieliśmy autobus na festiwal ASOT w Holandii. W pociągu do Poznania ktoś zajumał kumplowi torbę podróżną w której miał bilet na ten event. Mieliśmy hotel w Poznaniu przed wyjazdem i uspokajałem go w pociągu, że jak ma bilet na mailu, to w Poznaniu gdzieś się wydrukuje i będzie po problemie. W recepcji była opcja wydruku, ale okazało się, że kumpel nie mógł się zalogować na własnego maila, bo to był gmail, który wykrył próbę logowania na innym urządzeniu niż zwykle i konieczna była weryfikacja, która okazała się niemożliwa, bo kumpel przy zakładaniu tego gmaila podał numer, którego od dawna nie ma i nici z weryfikacji. Ktoś mu kupił nowy bilet, za większe pieniądze, bo z rynku wtórnego, bo był sold out i dopiero na miejscu w Holandii mu go dał wydrukowanego. Jak widać, weryfikacja dwuetapowa też może powodować więcej szkody niż pożytku.
@@bagi6 to tylko pogratulować kumplowi. Piszesz o problemie, który sam stworzył Twój kolega. Dodatkowo obecny właściciel starego numeru Twojego kolegi może się zalogować na jego konto. Wystarczy, że wejdzie na Gmaila, zaznaczy, że zapomniał hasła i da przypomnienie na numer telefonu. Kopię bazy danych z hasłami można mieć offline. Kody do 2FA można mieć również w paru miejscach. Korzystanie z menadżerów haseł i 2FA może na początku jest upierdliwe, do czasu aż nie wyrobimy sobie pewnych nawyków. Od 4 lat korzystam z obydwu i nigdy nie miałem problemu z zalogowaniem się gdziekolwiek. A nawet nie znam swojego głównego hasła do menadżera.
Menadżer
Powiem tak - póki co, to ten kanał jest dla mnie odkryciem roku na TH-cam. Szacunek dla autora!
W końcu dowiedxialem sie co to jest to smoothie. Kacper uczy i bawi. Dzięki
Pierwszy raz na kanale... i od razu pod WRAŻENIEM łapka w górę i dzwoneczek OBOWIĄZKOWO !!!
Miło słyszeć ;) dziękuje za zaufanie.
Kacper lubię tą tematykę. Mam nadzieję, że będą kolejne materiały o tej tematyce 😊 Pozdrawiam
Menadżer.
Jak zawsze fajny przekrój przez problem w formie którą można się podzielić z nietechnicznymi.
Menadżer.
Jak zawsze na najwyższym poziomie merytorycznym jak i jakościowym - idealne dla nietechnicznych aby w końcu zrozumieli, że menadżery haseł nie gryzą a pomagają :D
Menadzer solidna wiedza dzieki
liczb użytkowników używających % do hasła zwiększyła się :D
Spoko film, dzięki :D
Ten film powinien być obowiązkowy w szkole, pracy itd. Good job 🎉
Kacper, Adam, Piotr - dobór i kolejność zupełnie przypadkowa :)
To teraz wiem dlaczego nieraz google mnie informuję że moje hasło wyciekło. Nie że ktoś się włamał i je ukradł z jakiejś strony tylko ze pojawiło się w słowniku. 👍👍👍👍👍👍
Dzięki.
Potężna dawka wiedzy.
Znowu uświadomiłem sobie jak mało wiem.
Menadżer
Kapitalny film - podstawa dla każdego użytkownika w sieci!
Powinni go włączyć do obowiązkowego programu nauczania w szkołach 😁👊😎
xDdddddd nikt tak nie kradnie tak haseł
Menadżer ;)
Mała uwaga: jeden minus analogi smoothie jest taki, że użycie nie całkiem takich samych ale podobnych owoców powinno dać dość podobny smak. Dobra funkcja hashująca dla nawet odrobinę innych danych wejściowych powinna dać znacznie różne hashe.
Odkryłem ten kanał niedawno, a już jest jednym z moich ulubionych 👌
Menadżer. Jutro dzieciaki będą oglądać ten odcinek na lekcji :) Dzięki!
Pięknie to tłumaczysz nawet dla osób które niezbyt się znają
Menadżer.
Świetny materiał. Naprawdę świetny!
Bardzo dobra forma materiału wszystko czytelne dobrze zilustrowane i cacy :D
Kurczę, widzę, że muszę nieco utrudnić swoje i tak już trudne hasła :D Dobra robota Kacper!
Menadżer
Jak zawsze doskonały materiał! Merytoryczny, a jednocześnie w bardzo przystępnej formie. Wielkie dzięki Kacper.
Menadżer
Pozdrawiam serdecznie. Świetny materiał!
Ciekawy odcinek. Dużo można się dowiedzieć, łapka w górę zostawiona jak zawsze :)
Menadżer.
Rewelacyjny film, zresztą jak i wszystkie inne!
Już dawno nikt mnie tak nie zainteresował i to po pierwszym filmie :)
Manager. Świetny film, ciekawy materiał i doskonale poprowadzony.
Gratuluję
Menadżer, fajnie sie słucha twojego głosu i dowiedzialem sie tez sporo nowych rzeczy, dzięki
Menadżer. Jak zawsze dobra robota. Pozdrawiam.
Menadzer
i jak zwykle klasa !!
MANAGER :)
Kacper jak zawsze kawał dobrej roboty :D
Menadżer.
Jak zawsze trzymasz poziom :)
Menadżer.
Dziękuję za świetny materiał!
Menadżer - super odcinek, udostępnione. niech się niesie
Jak zawsze świetny materiał. Pozdrawiam.
Nie przekonałeś mnie. O łamaniu haseł mniej więcej widziałem i moje jest tak silne, że nie zawsze ja je pamiętam. Muszę w głowie układać ostatnie litery pewnych wyrazów, dat, itp. Długo się loguję do banku, ale warto.
Świetny materiał jak zawsze! menadżer ;)
Pozamiatałeś tym filmem! Bardzo dobry research!
Menadżer.
Kolejny ciekawy film! Pozdrawiam! :)
Dzięki wielkie
Pomimo siedzenia trochę w necie nie tylko na grach to nie miałem pojęcia ile jest w stanie dać ciut dłuższe halso i jak łatwo można je zrobić
Taaaaak... Czas pozmieniać hasła
Używam menadżera haseł. Film utwierdził mnie że tak trzeba. Choć jest jeszcze tyle wektorów że aż mnie głowa boli 😵💫
Jakoś te porównania mnie rozpraszają i trudniej mi się to wgryźć ale bardzo ciekawe.
Jarosław Głowacki. Tak, te barwne porównania tylko przeszkadzają i utrudniają percepcję.
Menadżer
Dzięki za ciekawą wiedzę. Pozdrawiam.
dobry odcinek, jak zwykle
Fajnie tłumaczone tylko mam szereg wątpliwości...
1. Rozumiem że włamywacz dostaje się do serwera gdzie jest umieszczona tabela zawierająca funkcje skrótów do haseł! Pytanie jak ma się tam dostać?
2. Jeżeli już posiądzie taką tabelę z zahaszowanymi hasłami to jednym ze sposobów ich odzyskania jest zgadywanie czyli losowe "podstawianie haseł do funkcji skrótu a następnie sprawdzanie wyniku funkcji czy jest taki sam jak nasz hash?" 6:25! Skąd włamywacz ma mieć funkcję skrótu aby mógł przeprowadzać działania dekodujące?
3. Jaki jest algorytm funkcji deszyfrującej tzn kiedy wie że hasło które odkodował jest tym właściwym? Domniemując że jest logiczne? Jakie kryteria przyjmuje? Wykorzystując go przy logowaniu?
Wykorzystując go przy logowaniu? Ale po kilku błędnych użyciach hasła serwis zablokuje użytkownika!
"manager"
Ad 1. Przyczyn bywa sporo: błąd w jaki napisano system np pozostawiony publiczny endpoint, wirus w sieci, podatnosc oprogramowania, wreszcie zła wola pracownika.
a czy menager hasel. nie wysyla gdzies tych hasel.. sam generuje. i wysyla....
Menadżer haseł też ktoś wymyślił. A zatem ....
wszystkie błędy w zabezpieczeniach sprzętowych i programowych da się naprawić łatwo i szybko jeżeli władza państwowa chce i potrafi mądrze rządzić żeby nie uprzykrzać życia ludziom
Menadżer
PS. zabrakło wzmianki o pieprzu :(
PS2. Następny film o hashowaniu haseł? Jak poprawnie przechowywać w bazie, jakich algorytmów używać i dlaczego nie MD5.
Świetna robota!
świetny odcinek 💪
Menadżer. Super materiał.
a jak t o jest klawiaturami Bluetooth? Kiedy wpisuję hasło w komputerze, to czy ktoś może przejać moje nieekranowane dane które klawiatura wysyła do komputera? Czy wciskane klawisze są w jakiś sposób szyfrowane ?
Łamanie haseł może przydać się także i dla użytkownika
gdy zapomniał hasła a opcja przypomnij hasło jest utrudniana
np przez brak wysyłania e-maila
słyszałem kiedyś,że wystarczające dłuugie hasło i odpowiednio skomplikowane czyli raczej generowane hasła przez menedżer haseł, jest nie do odhashowania
Świetnie wykonane :-)
Manager, pierwszy raz tutaj ale nie ostatni.
bardzo ciekawe filmy 🙂
Z przyjemnością bym wysłuchał tematu (Sidebar) oraz jak się do tego zabrać.
Mnie czasami dziwi jak ktoś roznosi ulotki i może nie znać kodu do domofonu do klatki.
Ciekawe, że taki kod do klatki może nie wyciec jak się patrzy co wycieka do internetu i jak duże ilości danych osobowych wypadają.
Bradzo profesjonalnie jak zwykle .Well done Ps czy OSCP certificat jet znaczacym dokumentem w karierze pentestera czy ethnical hacker.
Zajrzyj na naszego FB „od 0 do pentestera”. Tam ostatnio był poruszany ten wątek.
Ze swojej strony dodam iż oprócz trudnych haseł każda strona powinna mieć weryfikacje dwu etapowa. Jest to najlepsze rozwiązanie przy logowaniu się z innego komputera czy telefonu.
Weryfikację dwuetapowa da się ominąć
@@diren9363 jak skoro za każdym razem przychodzi SMS z hasłem
@@Janis. wystarczy dobra znajomość sieci GSM i się da to zrobić
Świetny odcinek. Wpadłem z ! xd. Jaki wiec #Menadżer haseł polecasz i czemu są one bezpieczne ? Czy nie ma sposobu na ich złamanie ?
Zobacz ten film: th-cam.com/video/1-3iKtg50Zc/w-d-xo.html
Wszystko na nic jak po 3 podaniu nieprawidłowego hasła logowanie blokuje się na 5 minut.
Czym menedżer haseł jest lepszy od funkcji zapamiętywania haseł w przeglądarce?
Menadżer.
Dziękuję.
Menadżer
Dzięki za materiał.
Menadżer. Czy przetrzymywanie haseł zapisanych w przeglądarce jest bezpieczne? Jakby nie patrzeć jest to zbiór, który gdzieś jest zapisany na dysku. Pytanie czy przeciętny haker może taki plik z hasłami odczytać?
Cóż, Twórcy mają rację. Osobiście pracuję na helpdesku w Fujitsu. Stosuję losowy ciąg 48 małych i dużych liter, cyfr i znaków specjalnych i proszę, jeżeli jest taka możliwość, aby system upominał się co miesiąc o zmianę hasła. Może to komuś podsunie pomysł...
dzięki za materiał spróbuję kogoś przekonać do menagera haseł lub długich i losowych haseł ale łatwo nie będzie ;p
Kacper, czy zrobisz filmik o bezpieczeństwie płatności telefonami? Mam na myśli Apple Pay, Google Pay, z naciskiem na to drugie z uwagi na otwarość Androida.
Nie wiem. Ale Android to niestety nie moja działka.
hasło to podstawowy pierwszy etap identyfikacji dlatego strony internetowe potrzebują dodatkowego wzmocnienia identyfikacji istnieje sprzętowa identyfikacja w procesorach cpu na przykład procesor intel core i7 870 ale kapitaliści nie zachęcają ludzi do wzmocnienia szyfrowania bo strony internetowe są na serwerach korporacyjnych tam pracują hakerzy i oszuści dlatego najlepsze zabezpieczenia nie gwarantują bezpieczeństwa
hasło nie jest zabezpieczeniem tylko potwierdzeniem identyfikacji ale kamery mikrofony czytniki linii na ludzkiej skórze palców czytniki siatkówki oka ludzkiego sztuczna inteligencja telemetria to największe zagrożenie bezpieczeństwa i prywatności dla ludzi
menadżer - dzięki!
Dobry sposób na hasło to pierwsze litery wyrazów z jakiegoś cytatu albo piosenki
Niepotrzebnie komplimuje proste sprawly. Jakie tam owoce .
Manager 👌 👍👍
Ostatnio mial włam na google, facebooka czy discorda
Wszystkie hasla mialem zapisane w google ale odziwo pierwszy atak poszedl na facebooka wiec z menedżera hasel google nie wziął hasła oraz wszedzie dwustopniowa weryfikacja ktora nigdzie nie zadziala ani na google ani na facebooku, ktoś w jaki sposób ktos mi sie włamał? Konta odzyskane przez powiadomienia na mailu o zalogowaniu na konto
Menadżer
Właśnie kończę książkę, którą już jakiś czas temu polecałeś, Niewidzialni. Genialna!
Jakbyś miał coś jeszcze na liście ala biografie/zdarzyło się naprawdę to byłbym wdzięczny za polecenie.
pzdr
Jakiego autora?
@@geniusoze Niewidzialni. Największa tajemnica służb specjalnych PRL
Awlasewicz Tomasz
@@dziurappa dzieki
Super film.
Menażercy haseł są bardzo uciążliwi, najlepiej jest miec wlasne haslo 13-miejscowe oparte na osobistych podlozach.
To Twoja opinia. Ja uważam, że menadżery ułatwiają życie.
@@KacperSzurek W takim razie moze warto by sprobowac (mam na mysli uzytkownikow, ktorzy jeszcze nie probowali).
Przykład ze Smoothie merytorycznie nietrafiony - badając skład zmiksowanej substancji dowiemy się dokładnie jakiej ilości i jakich składników użyto. Hash przy bezpiecznej funkcji skrótu nie powie nic o skracanej wiadomości. Nie zmienia to faktu, że materiał bardzo dobry :)
To jaki menadżer haseł polecisz? :)
Bitwarden
@@Natalia-zt1dq dzięki, poczekam jeszcze na odpowiedź autora filmu
Zajrzyj na kanał Mateusz Chrobok. Nagrał materiał na ten temat z miesiąc temu i opowiadał co i gdzie może być niebezpieczne. Generalnie oba kanały - Kacpra i Mateusza świetnie się uzupełniają.
KeePass
KeePassXC/Bitwarden w zależności czy chcesz przechowyać hasła lokalnie - a może jednak w chmurze.
A mówili, że siódemka to tak wyjątkowa cyfra. A tu mnie za pierwszym razem zgadł.
Więc tak na prawdę wszystko się opiera o wycieki baz danych. Facebook nie pozwala na testowanie hasła w nieskończoność
Ja mam większość haseł po 150 znaków, autoryzację przez email, sms i generowany co 10 sekund kod i raczej nie klikam w podejrzane linki,
Tylko i wyłącznie menadżer, hasła w nim mają po minimum 64 znaki, główne hasło ma ponad 9 znaków i wykorzystuje różne pierdółki w nim. Sam plik z bazą haseł trzymany jest w kilku kopiach na różnych urządzeniach, dyskach czy nawet chmurach
Niezwykle dużo informacji, Czy jest menedżer haseł w którym ustawiamy "sól"? i żeby nie była ona nigdzie zapisana? i mimo zapamiętania pól nie dało się zalogować bez "soli". Takie coś by mnie z pewnością przekonało
Zawsze możesz ręcznie dopisywać taką sól do wygenerowanych haseł. Chociaż bardziej proponuje używanie 2FA niż takie kombinacje.
@@KacperSzurek ale czy wtedy autouzupelnianie nie zapisywało by tej soli? Aktualnie próbuje sprawdzić Dashlane i Bitwarden, liczę że uda mi się znaleźć coś żeby mi samo uzupełniało, a ja tylko dopiszę sól, szukamy!
Dziękuje.
Po tym filmie zmieniłem hasła
Menadżer to jest coś co trzeba polubić
Thank you and best regards.
No ale jak mam proste hasło, ale dwuetapowe uwierzytelnianie to co hakerom z mojego hasła?
Jak przyjdzie mi sms albo powiadomienie w aplikacji a ja nie korzystam z serwisu to wiem, że ktoś próbuje się włamać na moje konto. 😉
W ogóle to nie wiem czy można na stronie bankowej korzystać z logowania bez uwierzytelniania aplikacją lub smsem.
W teorii nic. Ale w praktyce trzeba pamiętać, że 2FA to ostateczna linia obrony. Wystarczy tylko, że strona nie posiada zabezpieczenia przed testowaniem wielu kodów na raz. A błędy się przecież zdarzają. Banki to co innego bo muszą się dostosowywać do ustaw.
@@KacperSzurek w profilu zaufanym też mam dwuetapowe logowanie. Jak starcę hasło do jakiegoś sklepu to mała stara. 😉
Panie a jak pasy bezpieczeństwa i poduszki powietrzne zmniejszają ilość kolizji??
Nie minimalizują ilości ale potencjalne skutki.
HA HA HAHA HA !!!!!!
Jutro swiat padnie mi do stop!!!!!
Po tym programie wlamie sie na kazdego kompa!!!
Zaczynam od Ciebie moj drogi Kacprze!!!!!!
Drzyjcie bo jam jest potezny i pragne krwi!!!
Apropo hash.. Wywnioskowałem, że jeśli ktoś ma konto w danym serwisie i uda mu się skopiować część lub całą bazę danych ze swoim loginem to odgadnie hash na podstawie swojego hasła..
Menadżer. Zastanawiam się czy jest jakiś dobry sposób do dzielenia się haseł dla subskrypcji rodzinnych , np. Netflix czy spotify.
Chodzi o to że nawet jak podasz przez kartę to jest możliwe że have been pwned albo inne narzędzie wykryje że ktoś złamał Twoje hasło bo używa inne IP.
Więc w takich serwisach łatwiej jest łamać hasła :)
Niektóre menadżery mają opcje współdzielenia haseł. Wtedy jedno hasło może widzieć kilka rożnych kont.
A ile czasu haszowi zajmie odgadniecie hasła jeśli administrator po każdym błędnym podaniu hasła każe czekać minutę, a po trzech jeden dzień.
Problem jest większy jak baza hashy wycieknie bo wtedy nie będzie tego ograniczenia czasowego :(
@@lukasszn jak baza wycieknie to żadne sejfy i menadżery haseł nie pomogą.
@@petrygon no zależy ile hasło miało znaków i jak skomplikowane było bo może lepiej będzie się zająć innymi użytkownikami gdzie hasła będą że słownika lub proste do odgadniecia przy użyciu masek. Nie bronimy się wtedy całkowicie ale ograniczamy prawdopodobieństwo tego że ktoś będzie chciał poświęcić czas i środki aby zdobyć nasze hasło skoro inne są na wyciągnięcie ręki
@@lukasszn nawet gdy będzie 4 cyfry czli 10 000 kombinacji zajmie to haszowi okolo 3000 dni max a średnio 1500 dni. Czyli to nie wielkość hasła gra tu rolę tylko administrator serwera.
@@petrygon jeśli będzie wyciek z bazy - a zdarza się najlepszym - to te hasła z 4 znakami będzie miał ktoś gotowe od zaraz :). Rozumiem mechanizmy na stronie, w web aplikacji... Serwer nie pozwoli próbować kolejny raz.. Ale tak nikt haseł nie łamie właśnie. Tego względu. Łamanie odbywa się na wyciekach hashy...lub zdobytych hashach właśnie za pomocą np Hashcat a. Wtedy krótkie i slownikowe hasła padają pierwsze a managery haseł maja przed tym uchronić... lub choć utrudnić odszyfrowanie hasła z wartości zahashowanej. END :)
Bitwarden i subskrypcja rodzinna wcześniej LastPass ale mnie zdenerwowali zmianami ...
Poszedł w świat.
Przecież używanie menadżera haseł oznacza nieznajomość swoich własnych haseł, a to powoduje tylko problemy, np z zalogowaniem się na nie swoim kompie, np. w kafejce internetowej, albo u kumpla w przypadku awarii własnego kompa. Wszystkie hasła są zapisane w menadżerze na twoim kompie i tylko na nim możesz się logować. A co jeśli coś się zepsuje. A co jeśli ktoś zgubi taki plik z hasłami, np. w wyniku padnięcia dysku. To ja już wolę znać na pamięć wszystkie swoje hasła.
Jeżeli używasz menadżera, który działa w chmurze to dostęp do swoich haseł masz z każdego miejsca na ziemi. Chociaż pewno większość poza domem sprawdza hasła w aplikacji na telefonie.
@Agrafka Agrafka kto korzysta w obecnych czasach z kafejek Internetowych? Mam wrażenie, że to dość mocno abstrakcyjny problem. No chyba, że mówimy o wyjazdach zagranicznych w bardzo odległe miejsca. Logowanie się na jakikolwiek serwis w takich miejscach jest niebezpieczne. Bo nigdy nie wiemy, czy właściciel nie zainstalował czasem oprogramowania do monitorowania wciśniętych klawiszy.
Menadżer działający w chmurze? Czyli wystarczy, że hakerzy złamią jedno hasło, żeby mieć dostęp do wszystkich? Tym bardziej podziękuję. Wolę mieć hasła, które znam na pamięć. Osobne mam do banku, osobne do Allegro, osobne do maila i osobne do innych stron typu forum. Aha, do fejsa też mam inne.
@@KacperSzurek Owszem, nigdy nie wiadomo czy na kompie użyteczności publicznej, ktoś nie zainstalował keyloggera, ale jeśli problem jest tego typu, że ktoś gdzieś zapodział bilet powrotny na samolot, a jedyną kopie ma na mailu, to wtedy priorytetem jest powrót do domu i człowiek jest w stanie zaryzykować keylogger, oczywiście w domu po powrocie rozsądnie jest zmienić hasło.Oczywiście można mieć kopię w telefonie, ale te się szybko rozładowują, można mieć powerbanka, który też może być padnięty i czasami wizyta w kafejce może okazać się jedynym rozwiązaniem. Kiedyś miałem taką sytuację, że jechaliśmy z kumplem pociągiem do Poznania, a stamiąt mieliśmy autobus na festiwal ASOT w Holandii. W pociągu do Poznania ktoś zajumał kumplowi torbę podróżną w której miał bilet na ten event. Mieliśmy hotel w Poznaniu przed wyjazdem i uspokajałem go w pociągu, że jak ma bilet na mailu, to w Poznaniu gdzieś się wydrukuje i będzie po problemie. W recepcji była opcja wydruku, ale okazało się, że kumpel nie mógł się zalogować na własnego maila, bo to był gmail, który wykrył próbę logowania na innym urządzeniu niż zwykle i konieczna była weryfikacja, która okazała się niemożliwa, bo kumpel przy zakładaniu tego gmaila podał numer, którego od dawna nie ma i nici z weryfikacji. Ktoś mu kupił nowy bilet, za większe pieniądze, bo z rynku wtórnego, bo był sold out i dopiero na miejscu w Holandii mu go dał wydrukowanego. Jak widać, weryfikacja dwuetapowa też może powodować więcej szkody niż pożytku.
@@bagi6 to tylko pogratulować kumplowi. Piszesz o problemie, który sam stworzył Twój kolega. Dodatkowo obecny właściciel starego numeru Twojego kolegi może się zalogować na jego konto. Wystarczy, że wejdzie na Gmaila, zaznaczy, że zapomniał hasła i da przypomnienie na numer telefonu. Kopię bazy danych z hasłami można mieć offline. Kody do 2FA można mieć również w paru miejscach. Korzystanie z menadżerów haseł i 2FA może na początku jest upierdliwe, do czasu aż nie wyrobimy sobie pewnych nawyków. Od 4 lat korzystam z obydwu i nigdy nie miałem problemu z zalogowaniem się gdziekolwiek. A nawet nie znam swojego głównego hasła do menadżera.
Menadżer - korzystam od lat xP