Érettségi 2018 - Történelem: A Habsburg birodalom nagyhatalmi helyzete

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 22 มี.ค. 2020
  • Bemutatjuk, miképpen alakult a Habsburg Birodalom nagyhatalmi helyzete a 18. században: Ausztria geopolitikai helyzetének bemutatása; a Habsburg-dinasztia által vívott háborúk; a konfliktusokat követő békék értékelése.
    M5 - Minden, ami érték.
    Az M5 a közmédia ismeretterjesztő és kulturális csatornája.
    Az M5 különös figyelmet fordít anyanyelvünk őrzésére, hagyományaink továbbadására, a szellemi és értékrendi kérdésekre, valamint az igényes szórakoztatásra a Kárpát-medencei és a diaszpórában élő magyarság számára.
    Főbb műsoraink: M5 Híradó, Kult’30 - Az értékes félóra, Ez itt a kérdés, Multiverzum, Vers mindenkinek, Mesterember
    Látogassa meg weboldalunkat:
    www.mediaklikk.hu/m5/
    Nézzen ránk a Facebookon is:
    m5tvhu/?ref=...
    #m5tv #érettségi #oktatás
  • บันเทิง

ความคิดเห็น • 2

  • @zoltanlovas8088
    @zoltanlovas8088 4 ปีที่แล้ว +7

    A Lengyelország allegorikus felosztását ábrázoló képhez lenne észrevételem: A Száray Miklós 10. évfolyamnak írt történelem könyvében színesben is látható a kép. Tartozik hozzá feladat is: Melyik három uralkodó szerepel biztosan a képen? Nos, az előadó azt mondta, hogy Mária Teréziát véli felfedezni a bal oldali női alakban, majd említi a porosz és az orosz uralkodót is.
    Ez szerintem kiigazításra szorul. A mentségére szolgáljon, hogy fekete-fehér képet elemzett. A színesben közölt tankönyvi változaton sem könnyű eligazodni. Igen nehéz megállapítani, hogy konkrét felosztáshoz tartozik-e a kép (1772, 1793, 1795). Valószínűbb, hogy inkább a felosztást előkészítő tárgyalások uralkodóit látjuk.
    Ha Péter Dávid tanár úr gondolatmenetén haladunk és Mária Teréziának vélnénk a női alakot, akkor uralkodásából adódóan (1740-1780) Lengyelország első felosztása jöhetne szóba 1772-ben. Ekkor az uralkodási időszakokat tekintve még élt Mária Terézia, de akkor Nagy Frigyessel (1740-1786) két uralkodónőt kellene látnunk mivel az orosz uralkodó II. Katalin cárnő (1762-1796). Ezen állítás így akkor nem állja meg a helyét.
    Véleményem szerint a következő három uralkodót látjuk a képen: A baloldali női alak az II. Katalin orosz cárnő (1762-1796), középen II. (Nagy) Frigyes porosz király (1740-1786) és jobb oldalon a Habsburg Birodalom uralkodója II. József (1780-1790) fehér díszegyenruhában piros - a fehér (Habsburg-sárga) - piros vállszalaggal látható. A kép szerint II. Katalin hajviselete bár hasonlít Mária Terézia frizurájához, de ez a kor divatja. Érdemes összevetni Katalint más képekkel és korabeli karikatúrák ábráival is. Kizárásos alapon 1780 és 1786 között időszakról lehet szó. Erre az időszakra vonatkozóan ábrázolhatták együtt Lengyelország felosztóit. Természetesen ne felejtkezzünk már el a jobbszélen álló alakról sem. Ő pedig II. Poniatowski Szaniszló Ágost (Stanisław August Poniatowski) lengyel király és litván nagyfejedelem (1764-1795), akit porosz és orosz nyomásra választottak uralkodóul a lengyelek és ezért tehetetlenül nézi végig a század elején még hatalmas területű territóriuma szétszabdalását.
    Lengyelország második felosztásánál már 1793-ban Ausztria kimaradt.
    A lengyelek harmadik felosztásakor 1795-ben II. Katalin orosz cárnő (1762-1796), a porosz uralkodó II. Frigyes Vilmos (1786-1797) és a Habsburg Birodalom uralkodója I. Ferenc (1792-1835), akiknek együtt kellene szerepelniük. A képen jól beazonosíthatóan középen viszont Nagy Frigyes ül. Ezért ez is kizárható. Ez így sokak számára felesleges okoskodásnak tűnhet, de senkit nem áll szándékomban megbántani, kritizálni. Szoktam tévedni én is.
    Nagyra tartom Péter Dávid tanár úr munkáját. Nekem is sokat segített a mostani helyzet miatt megkövetelt digitális történelem tanításában. Ajánlom a saját diákjaimnak is műsorainak megtekintését. Tisztellettel: Lovas Zoltán

  • @alexandersdorf
    @alexandersdorf 4 ปีที่แล้ว +1

    Ami rögtön az elején kigazításra szorul: "Mutassa [be] a források és ismeretei alapján [vessző] hogy miképpen..." Nem volt egy szerkesztő, de akár a Tanár Úr, aki ezt észre vette volna?