No nieładnie, Drogi Tank Hunterze - następnego dnia po obejrzeniu wziąłem motocykl i z 3-miasta pyknąłem spacerek do Sudzianek. Następnie w wolnych chwilach - przez tydzień zrobiłem powtórkę z 4 Pancernych, a na polepszenie humoru i aby motor się nie zastał pojechałem do Kłanina - wreszcie zobaczyć Panterę! Dziękuję za inspirację i pracę, którą robicie!
Zawsze was się przyjemnie słucha A prawda o serialu czterech pancernych jest dokładnie taka jak podana w programie każdy której się wychował na tym serialu nie zwrócił uwagi na propagandę która często jest niestety zawarta ale taka była prawda czasu prawda ekranu a jedyna prawda w przypadku tego serialu to jest taka że Oglądało się go Z wypiekami na twarzy i wraca się do tego filmu co jakiś czas z ogromną przyjemnością pozdrawiam załogę Tank Huntera
I właśnie za to bardzo szanuję pana Mateusza. Historia to Fakty których nie da się wymazać. Można próbować zamazywać. Ale to jest barbarzyństwo. Oczywiście byłem bo wychowany drogą wedle trzech buczkow... świetne programy. Będę w muzeum w Klaninie. Cześć i chwała prawdziwym bohaterom 🇵🇱
Mnóstwo razy byłem, znam to miejsce od małego, miałem też ogrom pamiątek z okolic (w tym koło i gąsienice od T-34), ale w tym roku dałem sobie spokój. Nieraz się dziwiłem, że tu ani słowa o tym. Nadrobione, dobrze 👍 No i przypadków nie ma, więc wywiad z panią to jak wywołanie myślami wilka z lasu 🙂
Witaj Mateusz, cieszę się że wreszcie odwiedziłeś Studzienki pancerne to moje znajome tereny. A ja wtym samym czasie byłem u Ciebie w muzeum zgromadziłeś super kolekcje. Pantera wygląda zajebiście, tylko Tygrysa Ci brakuje. Ja pochodzę ze wsi Holędry Kuźmińskie, która leży obok wsi Kępa Bielańska w której to przed wojną mieścił się most łączący oba brzegi Wisły. W 1939 we wrześniu wycofujący się żołnierze polscy spalili go żeby opuźnić atak Wermachtu. W poprzednich latach w Ryczywole co roku odbywały się inscenizacje walk o ten most. Inscenizacja historyczna nazywała się bitwa o przedmoście Maciejowickie, w której udział brała Kozienicka grupa historyczna. Jak byś chciał się tym zainteresować to polecam książkę dzieje Kozienic lata 1939-1945. Pozdrawiam.
Nareszcie Tank Hunter w moich okolicach, byłem w Studziankach, ale w Niedziele, chodziłem po Abramsie i właśnie zastanawiało mnie, po co ta taśma i teraz już wiem. Staram się być tu co roku i pewnie za rok znowu, się wybiorę, to już u mnie trochę tak jakby tradycja.
Super odcinek ja pochodzę z Zagania gdzie kręcono 4 pancernych serial okolice papierni i poligony warto zwiedzić i zobaczyć polecam pancerna stolica Polski oraz muzeum stało Luft III gdzie odbyła się słynna wielka ucieczka jest muzeum oraz film powstał w latach 60tych że znakomita obsadą Steve McQueen Charles Bronson Coburn itd.
Zgadza się, mój tata był tam w wojsku i starsi wojskowi powiadali jak kręcili ten serial i że jeden z czołgów z filmu jest do dziś u nich w jednostce 😉
Pozdrawiam serdecznie! I zapraszam serdecznie na wykład Agapowa opowiadający dokładnie losy pancerniaków pod studziankami, jak i na inne filmy o losach ,,130,, w której to tylne błotniki pochodzą z pola walki, właśnie że Studzianek. Pozdrawiam PATOSRUBA
W Żaganiu kręcono jak pamiętam 3lub4 odcinki przy fabryce okolice rzeki Czerna, walka przy paoierni gdy Czeresniak rozwalił karabin to były czasy 😊😊warto zobaczyć papiernia już wysadzona ale jeszcze fundamenty są i pamiętają historię serialu 4 pabcernych i psa jasno dalej jest już jako dom zolnierza po gruntownym remoncie to odcinek jak walczyli w Żaganiu w centrum i zostali trafieni a byli w szpitalu późniejszym kasynie wojskowym prz gko ul. ŻARSKA w stronę naszych koszar ❤❤❤
Bardzo piękny odcinek. Wzruszłem się go oglądając i tak, przypomnieli się pancerni☺ W przyszłym roku postaram się być tam, by móc to poczuć. Pozdrawiam!
10-ego sierpnia 44' podczas szturmu, 6 czołgów T34/76 zostało zniszczonych przez Jagdpanzery 4 (Sd.Kfz.162). To jedna z ciekawostek jaką możemy przeczytać na tablicy informacyjnej ustawionej obok tego postumentu.
Na Chodakowie koło studzienek koło mostu przy rozwalaczu kry lodowej od strony Chodakowa leż pod nim gonsienica od czołgu bardziej od transportera.Pozdrawiam
Ten T-34/85 w skali 1:48 wygląda na nieco poprawiony jeśli chodzi o karabin maszynowy w kadłubie. Czyżby Cobi wzięła pod uwagę moje małe spostrzeżenie i "updejtowała" zestaw? 😁 Pozdrawiam serdecznie!
Wasze programy są zawsze na wysokim poziomie merytorycznym jednakże w tym odcinku ulegliście mitowi czołgu 102. 1 Brygada Pancerna na całym szlaku bojowym NIE miała czołgu o takim numerze. Zdaję sobie sprawę, że płk Feryniec u schyłku życia potwierdził, że był d-cą 102 pod Studziankami ale to jest zmyślenie. W psychologii jest takie zjawisko wplatania we wspomnienia wcześniejsze wydarzeń późniejszych zwłaszcza o dużym nasyceniu jakim niewątpliwie był serial Czterej pancerni i RUDY 102. Płk Przymanowski celowo wybrał czołg o n-rze 102 aby nie faworyzować załóg czołgów rzeczywistych. Druga sprawa: nie ma dowodów na to, że czołg 217, który stoi jako pomnik brał udział w walkach pod Studziankami. Temat był analizowany przez wiele osób od końca lat 90. Do dziś nie ma rozstrzygnięcia, gdyż ten czołg to składak z różnych innych T-34-76.
Jak Rosjanie tuszowali Lend Lease skoro: "Czy ZSRR spłacił Lend Lease? Negocjacje trwały do 1972 r., kiedy Stany Zjednoczone przyjęły radziecką ofertę zwrotu 722 milionów dolarów , czyli zaledwie jedną czwartą żądanej kwoty, jeśli uwzględnić inflację. Nawet to zostało przeciągnięte, a ostatnia płatność dokonana przez Federację Rosyjską po upadku Związku Radzieckiego."
Bitwa pod Studziankami nie była największą bitwą pancerną na terenach Polski. Największa była bitwa Warszawska inaczej zwana bitwa pod Radzyminem 1944. Pozdrawiam
Odrzucając lukier i propagandę PRLu, to sposób walki polskich Żołnierzy jest wystarczającym dowodem ich męstwa. Krótko, w prost i po żołniersku. Chętnie obejrzę Państwa film o tej bitwie. Na samą myśl mam już ciarki 🙂 Wszystkiego dobrego dla Państwa.
No niestety od czasu PiSu mamy podział na lepszych i gorszych Polaków, patryjotow a IPN jest polityczny a czy krew przelana w Studziankach czy pod Falaise była mniej czerwona lub mniej Polska tu i tam umierali za Polskę żołnierze. Każdy z nich pragnął wrócić do ojczyzny polityka, historia i poglądy naszych sojuszników to już inna sprawa
@@waldemar4834 Różnica jest taka, że polska krew pod Falaise była przelana (nadaremnie) po to, żeby Polskę wyzwolić, a krew pod Studziankami (skutecznie) aby jedną okupację zastąpić innym zniewoleniem przez kolejny totalitaryzm (nawet bardziej niebezpieczny, bo udający przyjaciela, Niemcy swych zamiarów nie kryli). Daleki jestem od potępiania ludzi, dla których jedyną drogą wyrwania się z piekła Syberii było wstąpienie do armii kolaboracyjnej, ale stawianie za to pomników to już pewna przesada. A czerwoni mieli monopol na pomniki stawiane w polskich miastach przez pół wieku. Odwracać urobiony przez ich propagandę mental ludzi wychowanych w cieniu tych pomników, tych filmów, podręczników historii etc. (całych pokoleń) to robota na co najmniej następne pół wieku. A może i dłużej... IPN robi kawał dobrej roboty w odwracaniu sowieckiej propagandy, stawianiu spraw z głowy na nogi i przywracaniu normalności. Komentarze stające w obronie pomników gloryfikujących zwycięstwo komunizmu i "ruskiego miru" (bo taki był ich prawdziwy i jedyny cel) pokazują, jak daleka jeszcze droga przed nami. Powtórzę - pamięć o ludziach będących ofiarami starcia dwóch totalitaryzmów, zmuszanych do trudnych i kontrowersyjnych wyborów to jedno, a stawianie pomników ku czci "mniejszego zła" to drugie. Ile jest w Polsce pomników ofiar Falaise, Tobruku, Narwiku? A ile pomników ku czci przymusowych kolaborantów Armii Czerwonej? A ilu jest ludzi nie widzących w tej sytuacji nic nienormalnego, więcej, gotowych jej bronić tylko dlatego że to dla nich jedyna znana"normalność", w której zostali wychowani od dziecka?
Otóż nie. Zabrakło nam czasu na Magnuszew, ale jeżeli będzie taka szansa i otrzymamy pozwolenie na filmowanie tam - na pewno chętnie opowiemy także o tym miejscu.
Mateusz chylę czoła, że podjęliście się z Tank Hunterem tego trudnego i niewygodnego tematu, który niejeden YTuber pomija. Mimo wszystko nasi pancerniacy tam byli, walczyli i ginęli.
Dzis odcinek 7 i 8, osadzenie silnka i atak na "bunkierB", dojazd do morza. I to powinien być koniec. Ostatnich 2 Polaków z brygady poległo pod Wejcherowem. Reszta to sowieci.
18 maszyn to straty bezpowrotne, wozów uszkodzonych ale naprawionych siłami brygady było więcej. Zabitych żołnierzy było ok. 100 - nie tylko czołgistów
Przykrzejsze są chyba jednak te poczerniałe od porostów tablice z nazwiskami. No chyba, że to podkreśla upamiętnienie poległych, a użycie myjki ciśnieniowej zbezcześciłoby.
@@Krystianooo77 Myślę że nadal jest tam dużo wojennych pamiątek , tylko w mniej znanych i mniej oczywistych miejscach. Poza tym tam dużo działo się też w czasie PWS i września 39 ..
6:47 Jaki PRL w czasie bitwy o Falaise??? Jeżeli nie chcemy mówić o PKWN to Polskę ówczesną, sterowaną przez CCCP należy nazywać Polską lubelską. Polska Ludowa to już raczej po wojnie (Rzeczpospolita Polska pod władaniem przedwojennej konstytucji marcowej, którą komuniści arbitralnie wybrali "bo kwietniowa była reakcyjna"). A PRL to niestety dopiero od 22. lipca 1952 (konstytucja "stalinowska").
a w jaki sposób serial Czterej Pancerni tak bardzo kojarzy się z komuną?bo ja tam widzę tylko opis "przygody" wojennej kilku przyjaciółół...dzięki za film...
Da, da przygoda oraz wieczna przyjaźń i braterstwo broni polsko-radzieckie widoczne na przykład w obozach NKWD jak w Rembertowie, zakończeniu operacji Ostra Brama czy w obławie augustowskiej.
To wyobraź sobie przykładowo, że Rosjanie "wyzwalają" Ukrainę z "przedwojennych rządów faszystowskiej-burżuazyjnej kliki wyzyskiwaczy ludu" dokładnie tak, jak robili to kiedyś w Polsce. Osadzają tam własny, marionetkowy rząd (jak w prl-u). A po kilkunastu latach robią sentymentalną bajkę o załodze czołgu "wyzwolicieli", powiedzmy z Donbasu. Wyobraź sobie, co by czuli obrońcy Ukrainy (który przetrwaliby powojenny terror), gdyby ich dzieci i wnuki biegały po podwórkach, bawiąc się w załogę tego czołgu, zakładając kluby jego wielbicieli, to może zrozumiesz, co czuli byli AK-owcy, widząc jak ich wnuki z zapartym tchem oglądają kolejne przygody "Czterech Pancernych". A próby wyjaśniania jak było naprawdę mogłyby się skończyć wizytą w ubeckiej katowni, zgnojeniem życia sobie i wnukom (wciąż żywa pamięć stalinizmu i ciągle stosowane "metody operacyjne", dawniej rzeźnickie, potem stopniowo bardziej wyrafinowane, skutecznie sterroryzowały społeczeństwo i nauczyły trzymać język za zębami, nawet wobec najbliższych - dziś trudno sobie nawet wyobrazić, jak skutecznie). Powtórzę - spróbuj wyobrazić sobie AK-owców patrzących na popularność wśród dzieci i młodzieży filmu przedstawiającego idylliczną i sentymentalną wersję historii zwycięstwa komunizmu i likwidacji przedwojennej Polski, za którą oni gotowi byli zginąć, to może zrozumiesz propagandową wymowę filmowej laurki wystawionej LWP u boku "bratniej Armii Czerwonej", laurki szalenie popularnej i skutecznej (nawet do dzisiaj: czym skorupka za młodu nasiąknie, to dzieciom przekaże).
No nieładnie, Drogi Tank Hunterze - następnego dnia po obejrzeniu wziąłem motocykl i z 3-miasta pyknąłem spacerek do Sudzianek. Następnie w wolnych chwilach - przez tydzień zrobiłem powtórkę z 4 Pancernych, a na polepszenie humoru i aby motor się nie zastał pojechałem do Kłanina - wreszcie zobaczyć Panterę! Dziękuję za inspirację i pracę, którą robicie!
Zawsze was się przyjemnie słucha A prawda o serialu czterech pancernych jest dokładnie taka jak podana w programie każdy której się wychował na tym serialu nie zwrócił uwagi na propagandę która często jest niestety zawarta ale taka była prawda czasu prawda ekranu a jedyna prawda w przypadku tego serialu to jest taka że Oglądało się go Z wypiekami na twarzy i wraca się do tego filmu co jakiś czas z ogromną przyjemnością pozdrawiam załogę Tank Huntera
I właśnie za to bardzo szanuję pana Mateusza. Historia to Fakty których nie da się wymazać. Można próbować zamazywać. Ale to jest barbarzyństwo. Oczywiście byłem bo wychowany drogą wedle trzech buczkow... świetne programy. Będę w muzeum w Klaninie. Cześć i chwała prawdziwym bohaterom 🇵🇱
Super materiał! Świetne muzeum i oczywiście dużo zdrówka dla starszej Pani, która podzieliła się swoimi wspomnieniami.
Dzięki ekipo tank Hunter! ❤
Mnóstwo razy byłem, znam to miejsce od małego, miałem też ogrom pamiątek z okolic (w tym koło i gąsienice od T-34), ale w tym roku dałem sobie spokój. Nieraz się dziwiłem, że tu ani słowa o tym. Nadrobione, dobrze 👍 No i przypadków nie ma, więc wywiad z panią to jak wywołanie myślami wilka z lasu 🙂
Witaj Mateusz, cieszę się że wreszcie odwiedziłeś Studzienki pancerne to moje znajome tereny. A ja wtym samym czasie byłem u Ciebie w muzeum zgromadziłeś super kolekcje. Pantera wygląda zajebiście, tylko Tygrysa Ci brakuje. Ja pochodzę ze wsi Holędry Kuźmińskie, która leży obok wsi Kępa Bielańska w której to przed wojną mieścił się most łączący oba brzegi Wisły. W 1939 we wrześniu wycofujący się żołnierze polscy spalili go żeby opuźnić atak Wermachtu. W poprzednich latach w Ryczywole co roku odbywały się inscenizacje walk o ten most. Inscenizacja historyczna nazywała się bitwa o przedmoście Maciejowickie, w której udział brała Kozienicka grupa historyczna. Jak byś chciał się tym zainteresować to polecam książkę dzieje Kozienic lata 1939-1945. Pozdrawiam.
o tygrysa będzie trudno… ale życzę im żeby znaleźli.
Nareszcie Tank Hunter w moich okolicach, byłem w Studziankach, ale w Niedziele, chodziłem po Abramsie i właśnie zastanawiało mnie, po co ta taśma i teraz już wiem. Staram się być tu co roku i pewnie za rok znowu, się wybiorę, to już u mnie trochę tak jakby tradycja.
Wspaniały reportaż! Pozdrawiam z Milicza na Dolnym Śląsku. Piotr
Pozdrawiam Was serdecznie🌺🌿, życzę miłego wieczoru i do następnego...🤗😘
Zdrówka dla pani Danuty szacun
uwielbiam takie wywiady z seniorami
Rok temu bylem w studziankach, za rok sie wybiore jescze raz ,moze tank hunter bedzie 😮
Super odcinek ja pochodzę z Zagania gdzie kręcono 4 pancernych serial okolice papierni i poligony warto zwiedzić i zobaczyć polecam pancerna stolica Polski oraz muzeum stało Luft III gdzie odbyła się słynna wielka ucieczka jest muzeum oraz film powstał w latach 60tych że znakomita obsadą Steve McQueen Charles Bronson Coburn itd.
Mam 12 lat ale obejrzałem praktycznie wszystkie odcinki 4 pancernych świetny serial
Blisko Warki blisko mnie jestem co roku Pan Paweł ogrom pracy i czasu w Muzeum warto zwiedzić.
Jak zwykle piękna historia pozdrawiam!!!
W Żaganiu kręcono jak pamiętam 3lub4 odcinki przy fabryce okolice rzeki Czerna, walka przy paoierni gdy Czeresniak rozwalił karabin to były czasy 😊😊
Zgadza się, mój tata był tam w wojsku i starsi wojskowi powiadali jak kręcili ten serial i że jeden z czołgów z filmu jest do dziś u nich w jednostce 😉
Pozdrawiam serdecznie! I zapraszam serdecznie na wykład Agapowa opowiadający dokładnie losy pancerniaków pod studziankami, jak i na inne filmy o losach ,,130,, w której to tylne błotniki pochodzą z pola walki, właśnie że Studzianek.
Pozdrawiam PATOSRUBA
O! PATOSRUBA! Pozdrawiam!
W Żaganiu kręcono jak pamiętam 3lub4 odcinki przy fabryce okolice rzeki Czerna, walka przy paoierni gdy Czeresniak rozwalił karabin to były czasy 😊😊warto zobaczyć papiernia już wysadzona ale jeszcze fundamenty są i pamiętają historię serialu 4 pabcernych i psa jasno dalej jest już jako dom zolnierza po gruntownym remoncie to odcinek jak walczyli w Żaganiu w centrum i zostali trafieni a byli w szpitalu późniejszym kasynie wojskowym prz gko ul. ŻARSKA w stronę naszych koszar ❤❤❤
Wspaniała historia! Dzięki!
Super robota uwielbiam i zawsze czekam na nowe odcinki
To musicie zaczac od przeprawy od strony Wilgi ktora zbudowali polscy saperzy. Tam jest jeszcze skansen i resztki mostu
Świetny materiał - jak zwykle!
Byłem kilka razy w tym miałem okazję zobaczyć rekonstrukcję bitwy, super było
Super robota Tank Hunter, ja też wychowany na serialu rocznik 1974. Pozdrawiam.👍
Dzięki wielkie. Pozdrawiam serdecznie 😃
Wiele razy przejeżdżałem przez okolice Studzienek Pancernych ale nigdy nie trafiłem na rocznicowe obchody. Super odcinek.👍👍👍
Opa gadol że jak z Stug przyfanzolil to t34 wybuchały jak feuerwerki
Fajny materiał, bardzo ciekawy, pozdrawiam serdecznie cała ekipę! 💪👊
Bardzo piękny odcinek. Wzruszłem się go oglądając i tak, przypomnieli się pancerni☺ W przyszłym roku postaram się być tam, by móc to poczuć. Pozdrawiam!
Logo z tygrysem w punkt 👍😃
Świetnie było się spotkać na żywo 😊super muzeum.
Bardzo fajny odcinek .Super muzeum
Witaj Przemek i cała Ekipo 👍💪💪💪🔥
10-ego sierpnia 44' podczas szturmu, 6 czołgów T34/76 zostało zniszczonych przez Jagdpanzery 4 (Sd.Kfz.162). To jedna z ciekawostek jaką możemy przeczytać na tablicy informacyjnej ustawionej obok tego postumentu.
Dzień dobry, cześć i czołem bo Tank Hunter jutro wieczorem🤣🤣🤣🤣👍👍👍👍Czekamy z niecierpliwością😁😁
8:25 Grażynka drugiego planu 😂😂😂😂😂❤❤❤❤❤
Pozdrawiam moją mamę Urszulę 😊
24:00 Podziwiam tą starszą panią za znajomość i używanie nazewnictwa typu dywizje, pojazdy pancerne itd.
@tank hunter coś pięknego 😮👌
Chwała bohaterom!
Obejrzałem pozdro ze Śląska Tank Hunter 👊👍
Łeba pozdrawia 👍
SUPER
Na Chodakowie koło studzienek koło mostu przy rozwalaczu kry lodowej od strony Chodakowa leż pod nim gonsienica od czołgu bardziej od transportera.Pozdrawiam
Mówisz o Chodkowie. Tej gąsienicy już dawno tam nie ma. Widziałem ją ze 20 lat temu. Miejscowi wyciągnęli ciągnikiem i poszła prawdopodobnie na złom.
@@rolfir69dokładnie
Pozdrawiam tank huntera i do zobaczenia 13😁😁😁😁
Super film o mojej okolicy nieszkam z 5 km od Studzianek
Nasz mały Kursk 😊😊😊
Jesli pod studziankami byla niemiecka 19 dywizja pancerna ,to musiał byc tam hans kloss , w ktoryms odcinku jest o tym ze tam służył 😂
Zgadza się! To było a „Akcji Liść Dębu”😀
Pozdrawiam!!!
...do zobaczenia jutro o 20:00... Pozdrawiam🤗😘
To czekamh, w I rzędzie.🤣🤣🤣
Ten T-34/85 w skali 1:48 wygląda na nieco poprawiony jeśli chodzi o karabin maszynowy w kadłubie. Czyżby Cobi wzięła pod uwagę moje małe spostrzeżenie i "updejtowała" zestaw? 😁 Pozdrawiam serdecznie!
Byłem i widziałem. Świetny materiał 💪👋
Nie ma to jak w południe zamienić kilka słów z Panem Mateuszem w Kłaninie a potem wieczorem w domu już na spokojnie obejrzeć film :) Pozdrawiam :)
Byłem tam 3 lata temu. Czuć moc tego miejsca
Załoga Tank Huntera musi być jak 5 panzów u jednej ręki 🖐️
Przepiękne muzeum 🥲🥲👏👏
Wasze programy są zawsze na wysokim poziomie merytorycznym jednakże w tym odcinku ulegliście mitowi czołgu 102. 1 Brygada Pancerna na całym szlaku bojowym NIE miała czołgu o takim numerze. Zdaję sobie sprawę, że płk Feryniec u schyłku życia potwierdził, że był d-cą 102 pod Studziankami ale to jest zmyślenie. W psychologii jest takie zjawisko wplatania we wspomnienia wcześniejsze wydarzeń późniejszych zwłaszcza o dużym nasyceniu jakim niewątpliwie był serial Czterej pancerni i RUDY 102. Płk Przymanowski celowo wybrał czołg o n-rze 102 aby nie faworyzować załóg czołgów rzeczywistych.
Druga sprawa: nie ma dowodów na to, że czołg 217, który stoi jako pomnik brał udział w walkach pod Studziankami. Temat był analizowany przez wiele osób od końca lat 90. Do dziś nie ma rozstrzygnięcia, gdyż ten czołg to składak z różnych innych T-34-76.
No i co z tego
@@sawomircerajewski2626... no i nic! Ale warto wiedzieć!!!
Czołgiem TH 🖐🏻🤓🤜🏻🤛🏻 Niestety nie mogłem być na czacie ale łapka zawsze 👍🏻 i taktyczny komentarz dla Waszych zasięgów!!! 🐆🐅
Dla zasiegu
Jak Rosjanie tuszowali Lend Lease skoro:
"Czy ZSRR spłacił Lend Lease?
Negocjacje trwały do 1972 r., kiedy Stany Zjednoczone przyjęły radziecką ofertę zwrotu 722 milionów dolarów , czyli zaledwie jedną czwartą żądanej kwoty, jeśli uwzględnić inflację. Nawet to zostało przeciągnięte, a ostatnia płatność dokonana przez Federację Rosyjską po upadku Związku Radzieckiego."
Pozdrawiam wszystkich i miłego oglądania
Jest moc 💪💪💪💪
Bitwa pod Studziankami nie była największą bitwą pancerną na terenach Polski. Największa była bitwa Warszawska inaczej zwana bitwa pod Radzyminem 1944. Pozdrawiam
Największą z udziałem Polaków.
@@TankHunterPoland a no chyba, że tak😉
To Ja Panie pułkowniku względem tego kwitu na drzewo 😏
Pulkowniku na was czeka jakis czlowiek :D
😀😀😀
😀😀😀
Widziałem was na Studziankach jak odjeżdzaliście z pod mauzoleum. Trochę się spóźniłem🙁
podbijaj do Kłanina :) moze tam sie uda
@@piastpluk W przyszłym roku się wybieram
Odrzucając lukier i propagandę PRLu, to sposób walki polskich Żołnierzy jest wystarczającym dowodem ich męstwa. Krótko, w prost i po żołniersku. Chętnie obejrzę Państwa film o tej bitwie. Na samą myśl mam już ciarki 🙂 Wszystkiego dobrego dla Państwa.
Super film
Siema pozdrowionko czołgiem 👍 👍
8:30 😂 chciała kobita być w tyliwizji.
I ta gestykulacja ręką 😂
Myślę ze por.Tarajmowicz został podpuszczony do tego tragicznego ataku
No to dziś Kłanino zaliczone. Panowie za tego kociaka was uduszę.... Rozkleiłem się jak dzieciak na jej widok. DZIĘKI WIELKIE MEGA ROBOTA!!!!!!
Dziękujemy za odwiedziny!!!
Fajnie, że pamiętaliście o tej rocznicy. 👍
Jutro u was będę 😉
Hej widzieliście może, ale u naszych Czeskich sąsiadów jest do odkupienia OT-810 czeska wersja rozwojowa Sdkfz cena do negocjacji
Stan pomnika oplakany. Ledwo da sie przeczytac nazwiska na kamieniach. Co na to wladze Studzianek? Tak trudno o to zadbac?
No niestety od czasu PiSu mamy podział na lepszych i gorszych Polaków, patryjotow a IPN jest polityczny a czy krew przelana w Studziankach czy pod Falaise była mniej czerwona lub mniej Polska tu i tam umierali za Polskę żołnierze. Każdy z nich pragnął wrócić do ojczyzny polityka, historia i poglądy naszych sojuszników to już inna sprawa
@@waldemar4834 w pełni się z tym zgadzam i dodam od siebie, że często zapominamy lub co gorsza nie chcemy pamiętać kto nas oddał w łapy Stalina.
@@waldemar4834 Różnica jest taka, że polska krew pod Falaise była przelana (nadaremnie) po to, żeby Polskę wyzwolić, a krew pod Studziankami (skutecznie) aby jedną okupację zastąpić innym zniewoleniem przez kolejny totalitaryzm (nawet bardziej niebezpieczny, bo udający przyjaciela, Niemcy swych zamiarów nie kryli).
Daleki jestem od potępiania ludzi, dla których jedyną drogą wyrwania się z piekła Syberii było wstąpienie do armii kolaboracyjnej, ale stawianie za to pomników to już pewna przesada. A czerwoni mieli monopol na pomniki stawiane w polskich miastach przez pół wieku. Odwracać urobiony przez ich propagandę mental ludzi wychowanych w cieniu tych pomników, tych filmów, podręczników historii etc. (całych pokoleń) to robota na co najmniej następne pół wieku. A może i dłużej... IPN robi kawał dobrej roboty w odwracaniu sowieckiej propagandy, stawianiu spraw z głowy na nogi i przywracaniu normalności. Komentarze stające w obronie pomników gloryfikujących zwycięstwo komunizmu i "ruskiego miru" (bo taki był ich prawdziwy i jedyny cel) pokazują, jak daleka jeszcze droga przed nami.
Powtórzę - pamięć o ludziach będących ofiarami starcia dwóch totalitaryzmów, zmuszanych do trudnych i kontrowersyjnych wyborów to jedno, a stawianie pomników ku czci "mniejszego zła" to drugie. Ile jest w Polsce pomników ofiar Falaise, Tobruku, Narwiku? A ile pomników ku czci przymusowych kolaborantów Armii Czerwonej? A ilu jest ludzi nie widzących w tej sytuacji nic nienormalnego, więcej, gotowych jej bronić tylko dlatego że to dla nich jedyna znana"normalność", w której zostali wychowani od dziecka?
Ciekawe czy brak pokazania muzeum/parku militarnego w pobliskim Magnuszewie było z jakiegoś powodu zamierzone ?
Otóż nie. Zabrakło nam czasu na Magnuszew, ale jeżeli będzie taka szansa i otrzymamy pozwolenie na filmowanie tam - na pewno chętnie opowiemy także o tym miejscu.
8:23 "przejść czy nie przejść... a ch00j tam"
Mateusz chylę czoła, że podjęliście się z Tank Hunterem tego trudnego i niewygodnego tematu, który niejeden YTuber pomija. Mimo wszystko nasi pancerniacy tam byli, walczyli i ginęli.
Taktyczne podziękowanie dla kanału za miłe oglądanie.🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻
Witam podpowie ktoś jak nazywa się ten utwór od 7:08 ?
A może coś w Dukli nagracie ?
Byłem tam.
Taktyczny komentarz dla zasięgów 😊
Właśnie oglądam na stopklatce odc 5, o bitwie. Mówią, że straclii 18 tanków, wg dokumentów 28 teciaków i 238 ludzi
Sowieci i Amerykanie mocno zaniżali straty mam wrażenie.
Dzis odcinek 7 i 8, osadzenie silnka i atak na "bunkierB", dojazd do morza. I to powinien być koniec. Ostatnich 2 Polaków z brygady poległo pod Wejcherowem. Reszta to sowieci.
18 maszyn to straty bezpowrotne, wozów uszkodzonych ale naprawionych siłami brygady było więcej. Zabitych żołnierzy było ok. 100 - nie tylko czołgistów
Przykre jest to że na 80 rocznicę nawet czołg nie pomalowany
Przykrzejsze są chyba jednak te poczerniałe od porostów tablice z nazwiskami. No chyba, że to podkreśla upamiętnienie poległych, a użycie myjki ciśnieniowej zbezcześciłoby.
Te rejony przesiąknięte są powojennym złomem. Niedaleko jest drugi taki pomnik z czołgiem.
Raczej były, teraz przetrzepane jak dupa pani przy drodze, ale ogrom okopów cały czas mnie zdumiewa.
@@Krystianooo77
Myślę że nadal jest tam dużo wojennych pamiątek , tylko w mniej znanych i mniej oczywistych miejscach.
Poza tym tam dużo działo się też w czasie PWS i września 39 ..
@@Wieklik-uo2vk Tak właśnie uważam. Las jest przekopany, ale są jeszcze inne miejsca.
Wracajcie do studzianek ❤
Czołgiem TH
Czy nie pierwszy tam stał Herman ?
to w Gdansku
Czołgiem, już rezerwuję czas na obejrzenie filmu o walkach pod Studziankami
6:47 Jaki PRL w czasie bitwy o Falaise??? Jeżeli nie chcemy mówić o PKWN to Polskę ówczesną, sterowaną przez CCCP należy nazywać Polską lubelską. Polska Ludowa to już raczej po wojnie (Rzeczpospolita Polska pod władaniem przedwojennej konstytucji marcowej, którą komuniści arbitralnie wybrali "bo kwietniowa była reakcyjna"). A PRL to niestety dopiero od 22. lipca 1952 (konstytucja "stalinowska").
❤
👊
Nie zapominajmy o Czereśniaku i Wichurze.
🦅
👌👍 P O Z D R A W I A M 🖐
👍
W tytule bitwa pod Studziankami, a... gdzie opis bitwy?
Zrobimy duży materiał o samej bitwie. Realnie na 2025.
@@TankHunterPoland
Panie Mateuszu poprosimy o szybszy termin , przyczółek Warecko Magnuszewski to legenda wśród miłośników drugiej wojny światowej...
mam coś dla was ale przejde do rzecz mam silnik i częściz z pszodu meserszmita w nabrożó nr.domu 32
Daj znać na tankhunterpoland@gmail.com
a w jaki sposób serial Czterej Pancerni tak bardzo kojarzy się z komuną?bo ja tam widzę tylko opis "przygody" wojennej kilku przyjaciółół...dzięki za film...
Da, da przygoda oraz wieczna przyjaźń i braterstwo broni polsko-radzieckie widoczne na przykład w obozach NKWD jak w Rembertowie, zakończeniu operacji Ostra Brama czy w obławie augustowskiej.
jaka ameba hahaha
To wyobraź sobie przykładowo, że Rosjanie "wyzwalają" Ukrainę z "przedwojennych rządów faszystowskiej-burżuazyjnej kliki wyzyskiwaczy ludu" dokładnie tak, jak robili to kiedyś w Polsce. Osadzają tam własny, marionetkowy rząd (jak w prl-u). A po kilkunastu latach robią sentymentalną bajkę o załodze czołgu "wyzwolicieli", powiedzmy z Donbasu. Wyobraź sobie, co by czuli obrońcy Ukrainy (który przetrwaliby powojenny terror), gdyby ich dzieci i wnuki biegały po podwórkach, bawiąc się w załogę tego czołgu, zakładając kluby jego wielbicieli, to może zrozumiesz, co czuli byli AK-owcy, widząc jak ich wnuki z zapartym tchem oglądają kolejne przygody "Czterech Pancernych". A próby wyjaśniania jak było naprawdę mogłyby się skończyć wizytą w ubeckiej katowni, zgnojeniem życia sobie i wnukom (wciąż żywa pamięć stalinizmu i ciągle stosowane "metody operacyjne", dawniej rzeźnickie, potem stopniowo bardziej wyrafinowane, skutecznie sterroryzowały społeczeństwo i nauczyły trzymać język za zębami, nawet wobec najbliższych - dziś trudno sobie nawet wyobrazić, jak skutecznie).
Powtórzę - spróbuj wyobrazić sobie AK-owców patrzących na popularność wśród dzieci i młodzieży filmu przedstawiającego idylliczną i sentymentalną wersję historii zwycięstwa komunizmu i likwidacji przedwojennej Polski, za którą oni gotowi byli zginąć, to może zrozumiesz propagandową wymowę filmowej laurki wystawionej LWP u boku "bratniej Armii Czerwonej", laurki szalenie popularnej i skutecznej (nawet do dzisiaj: czym skorupka za młodu nasiąknie, to dzieciom przekaże).
Siema