VL05 davidův čtenářský deníček - současná světová literatura

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 12 ก.ย. 2024
  • Čau! V dnešním vlogu se David podívá do svého čtenářského deníčku a poví vám něco o knížkách ze současné světové literatury, které četl. Od pondělí 16. 3. 2020 na Patreonu pak najdete pokračování ve formě podcastu.
    3:17 Dorothy Allisonová - Parchant z Jižní Karolíny
    6:22 Suzanne Collins - Hunger Games
    9:50 Michael Cunningham - Hodiny
    14:22 Laurent Binet - Sedmá funkce jazyka
    19:44 Olga Tokarczuková - Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých
    22:18 Ian McEwan - Pokání
    26:08 Elena Ferrante - Geniální přítelkyně
    Moc děkujeme všem našim patronům za podporu!
    Stránky Na potítku: www.napotitku.cz
    Moderuje: David Jirsa
    Kamera a střih: Daniel Zezula
    Music: www.bensound.com
    Chcete naši tvorbu podpořit? Už od $2 měsíčně můžete mít přístup k bonusovému obsahu na našem Patreonu:
    www.patreon.com/napotitku

ความคิดเห็น • 50

  • @jakubstrnad7357
    @jakubstrnad7357 4 ปีที่แล้ว +31

    tleskám osvětlení!

    • @FiikusMaximus
      @FiikusMaximus 4 ปีที่แล้ว +2

      Rovnou z Afghánistánu

  • @martinsugar781
    @martinsugar781 3 ปีที่แล้ว +3

    Takéto odporúčania / čitateľský denník kludne pravidelne :) nesledujem klasických booktuberov pretože mi informačne neponúkajú nič viac než to čo by som po prečítaní knihy vedel ja sám. Naopak pri Na potítku sa vždy niečo dozviem.

  • @Peepinda
    @Peepinda 4 ปีที่แล้ว +3

    Hodiny jsou skvělé i ve filmovém zpracování. Moc se mi od Cunninghama líbil i Domov na konci světa.

  • @sarahozanova3472
    @sarahozanova3472 4 ปีที่แล้ว +1

    cením tvůj komentář k Sedmé funkci jazyka a jsem ráda, že sis nakonec po HHhH přečetl i ji, haha. super přehled, děkuju! tohle mě baví

  • @HanaRodna
    @HanaRodna 4 ปีที่แล้ว +3

    Máš asi nejoriginálnější osvětlení na světě. 😃

  • @KNIHANKOV-StariPejsci-a-Knihy
    @KNIHANKOV-StariPejsci-a-Knihy 4 ปีที่แล้ว +1

    Uuuu, tak na toto video se mega těším! ❤️

    •  4 ปีที่แล้ว +2

      A to jeste nevis, ze jsi v nem zminena ;-)

    • @KNIHANKOV-StariPejsci-a-Knihy
      @KNIHANKOV-StariPejsci-a-Knihy 4 ปีที่แล้ว

      @ ooooo, tak to je mi ctí! Kdy přijedeš zase do Brna? 🙈😁

  • @KNIHANKOV-StariPejsci-a-Knihy
    @KNIHANKOV-StariPejsci-a-Knihy 4 ปีที่แล้ว

    Skvělé video 😊
    Co se taká mého názoru.. knižní svět je džungle🙈 A my doma (já a mamka) jsme konzervy, takže my "potřebujeme" "normální" knížky:D
    Moc se těším na další video!! :)

  • @zuzanazarska2759
    @zuzanazarska2759 4 ปีที่แล้ว

    Díky za príjemné video v týchto ťažkých časoch :)

    • @zuzanazarska2759
      @zuzanazarska2759 4 ปีที่แล้ว

      Seriál Geniálna priateľka odporúčam všetkými desiatimi.

  • @maisondegellert
    @maisondegellert 4 ปีที่แล้ว +1

    Ten začátek je vtipný. Je to asi tak tři měsíce zpátky, co jsem na svém "bookstagramovém" profilu psal nějak víc o Tobě, a o tom, proč má smysl Tě sledovat, proč Tě sleduji já, a zároveň, proč je lepší se vysrat na zmíněné "vitríny" nakladatelství a knihkupectví, které si akorát celé video drží u hlavy knížku, kterou doprovází hromadou vágních řečí o tom, jak je super, a jak každý udělá dobře, když si ji hnedka půjde do toho Dobrovskýho koupit. Každopádně, tady je vidět, že s Potítkem nejste na Instagramu, myslím, že kdybys viděl, jak tam různí rozestavují svíčky s kafíčky okolo knížek, různé korálky, světýlka atd, asi bys to taky neponechal bez komentáře. :D

    • @davidjirsa8582
      @davidjirsa8582 4 ปีที่แล้ว

      No jasně, to se pořád řeší, ale nikdo nic neřekne, protože si nikdo nechce nikoho znepřátelit. Všichni vědí, že někteří vyloženě propagují knihy za úplatu (což se prostě nesmí), ale nikdo nic neřekne. Jinak co se týče instagramového focení knih - já proti tomu vlastně nic nemám, někdo aranžuje květiny, někdo skládá origami, jiní zase fotí knihy. Mě osobně to nezajímá, ale to má snadné řešení - nebýt na instagramu.

  • @pavelpokorny5594
    @pavelpokorny5594 2 ปีที่แล้ว

    Skvělé...

  • @MonaLisa-dn6wq
    @MonaLisa-dn6wq 4 ปีที่แล้ว +2

    Koukám, že jsem taky filmový barbar. Přečtu si Geniální přítelkyni a Pokání, na Hodiny se aspoň kouknu😉

  • @martinakurfurstova1807
    @martinakurfurstova1807 3 ปีที่แล้ว

    Koupila jsem si v PDF časopis Host (jelikož je o 50 Kč levnější než tištěná verze 😊) a prostě se nemůžu dokopat k tomu, abych si to přečetla, takže za sebe říkám, že papír je papír. A ačkoliv jsem vášnivý čtenář, Pokání je asi jedno z mála děl, kdy mám film raději než knihu (tu jsem 2x nedokázala dočíst).

  • @jakubaipldauer2786
    @jakubaipldauer2786 4 ปีที่แล้ว +1

    Jaký je přesně důvod toho, že v některých internetových obchodech jsou knihy zásadně levnější než v knihkupectvích? Má to co dělat s okrádáním autorů a vydavatelů knih? A pokud tedy stále preferuji tištěnou knihu, jak mám poznat, že nakladatelství nedělá nepoctivou práci?

  • @AlRose.S
    @AlRose.S 3 ปีที่แล้ว +1

    Hrozně ráda si pouštím tvá videa, často mi dávají nový pohled na již přečtenou knihu, baví mě tvé interpretace a výklady a často je doporučuji dalším lidem. Tohohle videa jsem si všimla náhodou a byla jsem na něj opravdu zvědavá, nicméně mám trochu smíšené pocity. Já si jsem samozřejmě vědoma toho, že ne každé literární dílo je kdovíjak hodnotné. Ale vždyť funkce literatury není jen o poučení, vzdělání a rozšíření obzorů. Umělecká literatura může člověka přeci i jen pobavit, může u ní relaxovat, inspirovat se, cokoliv. Kde je tvé měřítko toho, co je hodnotné? Bude to znít divně, ale podle mě ne každá komerční literatura musí nutně být brak. A už vůbec si nemyslím, že young adult literatura je nehodnotná/braková. Jsi samozřejmě mnohem větší odborník než já, mnohem sečtělejší a s větším rozhledem, ale co je tedy podle tebe hodnota literatury? Protože podle mě je největší hodnota literatury to, že se čtenáře dotkne, změní ho a něco v něm zanechá. A pro mě to je stejně tak Obraz Doriana Graye, moje nejmilovanější klasická literatura, jako třeba Já, Simon, tedy komerční young adult literatura.
    Neber to jako kritiku nebo útok, ale zajímá mě tvůj názor na tuhle problematiku, jelikož si tě jako literárního vědce/učitele/booktubera vážím.

    •  3 ปีที่แล้ว

      Shodou okolností teď točím video nazvané “archetyp vs. klišé”, kde řeším přesně tuhle otázku, tedy co je hodnotná literatura, co je solidní mainstream, co je brak. Takže plnohodnotná odpověď přijde do týdne a bude mít skoro hodinu ;-)

    • @AlRose.S
      @AlRose.S 3 ปีที่แล้ว

      @ To je mi náhoda! Těším se! :)

  • @aloisbrzobohaty3019
    @aloisbrzobohaty3019 4 ปีที่แล้ว +1

    Zmiňuješ Tři billboardy kousek za Ebbingem. Zajímalo by mne, zda znáš jeho režiséra - Martina McDonagha. Momentálně by to měl být světově nejhranější současný dramatik. Nežádám přímo o video, neboť vím, jaký máš nával knih k zpracování, ale spíš zda jsi byl na nějakých jeho hrách (u nás například v pražském Činoherním klubu či brněnském Buranteátru - např. Osiřelý západ, Kati, Pan Polštář...) a případně co si o nich a o autorovi myslíš.

  • @jaroslavmrazek1681
    @jaroslavmrazek1681 3 ปีที่แล้ว

    Přidal bych ještě pentalogii o Patricku Melroseovi od Edwarda StAubyna.

  • @miked.v.cztitulky
    @miked.v.cztitulky 4 ปีที่แล้ว +1

    Využiji tématu tohoto videa a konečně se zeptám. Nevíš o nějakém literárním vědci, který se zabývá rozborem knihy TO od Stephena Kinga? Myslím, že má tato kniha opravdu spousty vrstev, které za rozbor stojí. Při svém hledání jsem bohužel neměl štěstí.

    • @davidjirsa8582
      @davidjirsa8582 4 ปีที่แล้ว

      Nevím, jestli o tom někdo píše, ale Kinga má tuším hodně ráda Jana Kolářová, což je ale odbornice na starší českou literaturu, takže o současné hádám moc nepíše. Určitě by to šlo dohledat někde na internetu, ne?

    • @miked.v.cztitulky
      @miked.v.cztitulky 4 ปีที่แล้ว

      @@davidjirsa8582Jasně. Na internetu jsem hledal jen jsem narazil většinou na amatérské rozbory. Z pozice středoškoláka je pro mně docela obtížná orientace na literární scéně, tak mě napadlo se zeptat tady.

    • @janvirt37
      @janvirt37 4 ปีที่แล้ว

      @@miked.v.cztitulky Na knihy Stephena Kinga existuje spousta diplomek a bakalářek (dají se najít na www.theses.cz), ale jestli ho někdo zpracovává odborně, to nevím, přece jen je to spíš autor mainstreamu a oddechové četby.

    • @miked.v.cztitulky
      @miked.v.cztitulky 4 ปีที่แล้ว

      @@janvirt37 Děkuju moc. Tam mě hledat nenapadlo.

  • @beerveta9888
    @beerveta9888 2 ปีที่แล้ว

    Ahoj.Prosim ta..rada by som vedela tvoj nazor na knihu Moj otec bol MIB. Akykolvek nazor od teba beriem. Dakujem ti a nech sa dari...dal si mi vela inspiracii k citaniu..dik 🙂

  • @davidzonyga5828
    @davidzonyga5828 2 ปีที่แล้ว +1

    Pozor white trash není označení jen pro Dixie/jižany, ale obecně bílé chudé po celých státech, rednecks žijí i třeba v Idaho

  • @martinsnobr3575
    @martinsnobr3575 4 ปีที่แล้ว

    To ohledně těch nakladatelství mi přijde zajímavé. Je tedy lepší si knížky stahovat a vlastně neprodukovat žádné příjmy knižnímu průmyslu? Podle mě i od těch velkých nakladatelství alespoň něco kápne autorům. Když si to člověk stáhne, tak nic. A jestli se řeší to, že nechci fyzickou knížku (nechci hromadit věci a zbytečně spotřebovávat papír), tak si knížku koupím v digitální formě na čtečku, ne?

    • @davidjirsa8582
      @davidjirsa8582 4 ปีที่แล้ว +1

      Tady už na to je několik vláken, tak jen shrnu, co jsem se snažil říct: Chtěl bych, aby lidi nekupovali brakovou literaturu, můžou si ji půjčit z knihovny. Stejně se k tomu už nevrátí. Obecně bych byl radši, kdyby lidi kupovali e-knihy (pirátění samozřejmě nepodporuju) a kdyby se přestalo s fetišizací knih. Žijem v 21. století, noviny dnes taky nikdo nečte fyzicky. Jasně, že třeba odbornou literaturu je potřeba kupovat, tam si člověk musí dělat poznámky, takže knihovna ani čtečka nevyhovují. A obecně o čem jsem mluvil na začátku - nechci dělat reklamu nakladatelstvím, která prodávají z naprosté většiny brak, propagují z naprosté většiny brak, a kolonku "hodnotná literatura" si odškrtnou tím, že vydají nějakého Shakespeara nebo Moliera (většinou v blbých překladech), protože to lidi potřebují k maturitě. Poslední tři měsíce sháním sbírky od Tranströmera (nositel Nobelovky), Leonarda Cohena (velice slavný autor) a Nepolapitelný subjekt od S. Žižka (nejznámější kniha nejpopulárnějšího současného filozofa). Nikdo nemá, nikdo neprodává. Ani na skladu.

    • @martinsnobr3575
      @martinsnobr3575 4 ปีที่แล้ว

      @@davidjirsa8582 Díky moc za vysvětlení, souhlasím s Vámi na 100 %. Na druhou stranu, brak existoval a existovat vždycky bude, díky němu je tu literatura vyšší úrovně.

  • @myslicikrestan5538
    @myslicikrestan5538 2 ปีที่แล้ว

    Kniha je zase jako obvykle špatně napsaná....to mě dostalo

  • @m6km6k
    @m6km6k 4 ปีที่แล้ว

    Co se týče pohlaví Eleny Ferrante, tak to již bylo také zrelativizováno... Existují teorie a spekulace, že jde o manželskou dvojici. Tedy, o heterosexuální manželskou dvojici :-P

  • @lucietegtmajerova5294
    @lucietegtmajerova5294 3 ปีที่แล้ว

    Hele, když tam mluvíš hned na začátku o tom, jak jsi dospěl k názoru, že nebudeš podporovat ta velká nakladatelství a jmenuješ tam Knihy Dobrovský, že je jim kultura ukradená, nebo jim škodí, co se týká třeba těch klasických děl, jak se stavíš k současné literatuře? Nebo i třeba k vlastním knihám? To si asi nemůžeš vybírat, ne? Aktuálně mi tu na stole leží kniha od tebe a nekoupila jsem ji nikde jinde než v knihách Dobrovský, protože jsem prostě nutně potřebovala rozšířit seznam ke zkouškám. :D

  • @honzabotka
    @honzabotka 4 ปีที่แล้ว

    Právě teď je ale menší problém s knihovnami, protože jsou všechny zavřené. :D

    •  4 ปีที่แล้ว +3

      Jo, taky jsem si vsiml.

  • @xernz2320
    @xernz2320 4 ปีที่แล้ว +2

    Co je špatného na tom, když jde nakladateli (klidně i jenom) o zisk? Souhlasím, že to, co dělá nakladatelství Dobrovský a jeho levoboček Omega, je prasárna nejvyššího kalibru, a proto jejich knihy nekupuji.
    Opravdu ale nechápu, proč obcházet ta nakladatelství, která si musí vyjednat práva, musí zaplatit překlad, korektury atp. jenom proto, že to jsou "velké korporace, kterým jde jenom o zisk." Takřka všem jde o zisk, ať už je to malý nakladatel či velký. Pokud by to takhle obcházeli všichni, pravděpodobně bychom brzy neměli co číst.

    • @davidjirsa8582
      @davidjirsa8582 4 ปีที่แล้ว +4

      XeRnZ ja nerikam, ze je to spatne, mame holt kapitalismus, ale nechci to podporovat. Proste nakladatelstvi plati drahe obalky a ilustrace, protoze na to zakaznici leti, ale samotni spisovatele a prekladatele dostavaji almuznu. Kdyz ma vyjit neco kvalitniho, musi se zadat o granty, pripadne to proste spisovatele ci editori pripravi zadarmo. Chapu, ze se ridi pravidly trhu, ale podporovat to nechci.
      (Ještě edit): Obecně mi přijde, že by bylo mnohem užitečnější (a ekologičtější), kdyby si lidi knihy půjčovali z knihoven či si kupovali e-knihy. Protože většina knih má takhle spíš dekorativní funkci. Ale jasně, je to komplexnější problém, který začíná už u nás češtinářů, že nedokážeme vychovat lidi k tomu, aby četli hodnotnou literaturu. Tím by se vyřešil problém nabídka/poptávka. A pak samozřejmě ta otázka, jestli by měl literaturu podporovat stát, nebo jestli ji máme nechat umřít na smrt, když teda o ni není zájem a "co si na sebe nevydělá, je nemorální".

    • @xernz2320
      @xernz2320 4 ปีที่แล้ว +1

      @@davidjirsa8582 Ke spisovatelům bych z čistě ekonomického hlediska podotkl, že se dá velice snadno zjistit, zda je odměna, kterou za knihu dostanou, almužnou. Mohou si knihu vydat sami a pokud ve výsledku utrží více než u nakladatele, znamená to, že jejich práce má větší hodnotu a zaslouží si tak vyšší zisk než u nakladatele.
      Co se týká ekologie, souhlasím.
      Co se týká poslední části, nemyslím si, že kdokoli říká, že to, co si na sebe nevydělá, je nemorální. Pokud je to za soukromé peníze, je to lidem jedno. Lidé spíše považují za nemorální, když stát bere peníze lidem, kteří nemají o danou oblast zájem a násilně dotuje věci, které jim nepřináší užitek. Osobně bych byl velmi rád, kdyby se vydávalo více klasik v kvalitních překladech a s kvalitní redaktorskou prací, ale nepřijde mi vůbec správné, aby mi tuto zálibu platil člověk nemající o literaturu zájem (je to podle mě podobná situace, jako bych k někomu přišel, ukradl mu peníze a za ně si tu klasiku koupil v obchodě, akorát v případě dotací se můžu konejšit, že tu krádež za mě učinil někdo jiný). Kvalitní literatura nemusí umřít. Stačí, když lidé, kteří mají o hodnotnou literaturu zájem, vyjádří tento zájem v dostatečné finanční míře. Nikdo nikomu přece nebrání, aby si vytvořil nějaký „Svaz čtenářů vysoké literatury“, do kterého se budou posílat dobrovolné finanční příspěvky a z těchto příspěvků se následně bude platit vydávání hodnotných literárních děl.

    • @davidjirsa8582
      @davidjirsa8582 4 ปีที่แล้ว +2

      @@xernz2320 Tohle jsou klasické libertariánské argumenty. Já nejsem politolog, možná by byl anarchokapitalismus nebo jakákoli jiná forma libertariánství lepší pro společnot. Co já vím. Mě zajímá literatura a vidím do těch struktur dost hluboko na to, abych věděl, že bez státní podpory nepřežije. Pokud chceme jako společnost rozhodnout, že klasickou literaturu nepotřebujeme a budeme se řídit názorem většiny, budiž, všichni budou nakonec konzumovat Ulici, Michala Davida a Paola Coelha. Stejně už k tomu směřujeme. "Svazy čtenářů vysoké literatury" samozřejmě existují, ale co asi tak zmůžou, když do nás ze všech stran mocná nakladatelství a knihkupectví valí masivní reklamu na knížku o veselém pejskovi, o elfím mágovi Krvokarpurstovi, o výkladu snů a nejnovější recepty Jiřiny Bohdalové. Jak tomu má konkurovat spisovatel, který si knihu vydá sám? Tím, že na ni pak vyjde recenze ve Tvaru, který čte pár lidí? To už to radši vydají u velkého nakladatelství za pár šušňů, aby si to aspoň přečetlo co nejvíc lidí. Čtenáři Tvaru si to koupí tak jako tak.
      Chápu, že je asi do určité míry nemorální, aby za to platili lidi, které to nezajímá. To už bychom museli začít čistě ideologickou debatu o tom, jakou moc má mít stát a vláda.
      Ale to už jsme zpátky u mého prvního argumentu. Není to nelegální, jestli je to neetické nedokážu posoudit, ale já to podporovat nebudu. Když bude nějaké vydavatelství vydávat z 80% brak, ale zbylých 20% věnuje současné umělecké literatuře a/nebo klasice, nemám s tím problém a podpořím je (jako Host). Pokud někdo publikuje kvůli zisku, má na to právo, ale já s nimi nechci mít nic společného.

    • @xernz2320
      @xernz2320 4 ปีที่แล้ว

      Vidím, že spolu v mnoha věcech nesouhlasíme, tato debata už teď dost nabobtnala a její další vedení zde by zabralo pravděpodobně až příliš času (ale kdybyste měl zájem, kontaktuji Vás na FB či jiné soc. síti a můžeme případně pokračovat tam).
      Každopádně děkuji za vyčerpávající odpovědi, pomohly mi pochopit Váš pohled.
      Přeji hezký zbytek večera.

    • @davidjirsa8582
      @davidjirsa8582 4 ปีที่แล้ว

      @@xernz2320 Jasně, na facebooku mám normálně profil pod svým jménem.

  • @kaleidoskopsilenstvi
    @kaleidoskopsilenstvi 4 ปีที่แล้ว

    Nedělám booktube, ale jsem mrzký knižní bloger :D. Já strašně dlouho byla ráda, že tu něco jako knižní blogerská scéna vůbec je a v jaké míře se čte, ale čím déle to sleduju, tak je mi z toho spíš smutno. Celé mi to přijde jen o co největší kvantitě a ne o kvalitě... Sama si knihy docela vybírám a převážně sama kupuji a to hlavně z malých žánrových nakladatelství. Když chci něco jiného, tak hledám po bazarech nebo antikvariátech. Ale i tak zjišťuji, že už mi přijde k ničemu mít veleobří knihovnu plnou zbytečných knih.
    Co se týče spoluprací samotných, tak to asi úplně neposoudím. Skrze spolupráce mám převážně audioknihy a takhle mi to asi i vyhovuje. Plus chci znovu začít chodit do knihoven, na což jsem si úplně odvykla.
    A díky za inspiraci ohledně současné literatury :). Na Hodiny se chystám už od gymplu a nějak se na ně ještě nedostalo a Geniální přítelkyně je jedna z mála knih, která okouzlila blogerský svět a já i chápu čím.
    (zkouším to sem vložit už potřetí, tak doufám, že se to tu nezaspamuje...)

    • @davidjirsa8582
      @davidjirsa8582 4 ปีที่แล้ว +1

      Jo moje řeč - knihovny, antikvariáty, podporovat malá nakladatelství a nehromadit knihy na ozdobu. Ty spolupráce, to by bylo na samostatné video, ale opět mi obecně přijde, že nakladatelství s booktubery i blogery pěkně zametají. Viz třeba to, že Dobrovský má očividně v pravidlech, že autor recenze musí poděkovat nakladatelství za zaslanou knihu, případně ukončují "spolupráce", když jsou recenze negativní. Pracoval jsem několik let v literárním časopise a termín "spolupráce" vůbec neexistoval. Prostě jsme si napsali o recenzní výtisk a pak jsme na oplátku zaslali časopis s recenzí do nakladatelství.

    • @kaleidoskopsilenstvi
      @kaleidoskopsilenstvi 4 ปีที่แล้ว

      @@davidjirsa8582 Dobrovský je trochu extrémní případ, nechápu, proč na to lidi pořád kývají. Na druhou stranu spousta lidí si dnes zakládá blogy jen aby získali spolupráce a tím knihy "zdarma". A celé je to pořád o kvantitě a hlavně nakladatele vychválit za každou cenu... Docela zajímavý byl na tohle téma podcast Knižního klubu, mluvili tam o spolupracích i z pohledů nakladatele.
      Ohledně toho časopisu to chápu, ačkoliv do toho nevidím. Není to i tím, že je to trochu jiný svět, jiná sféra literatury a všichni ti berou vážněji?

    • @davidjirsa8582
      @davidjirsa8582 4 ปีที่แล้ว

      @@kaleidoskopsilenstvi Teda pustil jsem si ten podcast a jsem teď ještě naštvanější. Dyť oni tam vyloženě přiznávají/chlubí se tím, že je to prostě marketing a že jsou to oni, kdo o spolupracích rozhodují, ne blogeři. Tzn. staví blogery do role těch, kteří mají chodit s prosíkem. O literárním časopisu jsem mluvil proto, že Aluzi, kde jsem dělal, si přečetlo v průměru 100 lidí a snad nikdy se mi nestalo, že by mi nakladatelé odmítli zaslat recenzní výtisk. A že to kolikrát od recenzentů schytali. Jakou čtenost/sledovanost má průměrný bloger či youtuber? Minimálně 1 000? Prostě celé ty spolupráce vedou k tomu, že blogeři kvůli knížce zdarma vlastně dělají nakladatelům reklamu, jejíž hodnota ve většině případů přesáhne cenu toho jednoho výtisku. Nemluvě o tom, že k nim pak ještě cítí nějaký závazek a nemůžou je tedy kritizovat. No ještě se na to celé podívám, když teď stejně máme nucené volno :p

    • @kaleidoskopsilenstvi
      @kaleidoskopsilenstvi 4 ปีที่แล้ว

      @@davidjirsa8582 ale to je prostě poplatné celé té situaci, aspoň z mého pohledu. Booktube moc nesleduji, takže nevím, jak se tu pohybují čísla, ale u Instagramu jdou do stovek až tisíců a tam je to hodně vidět.
      Jenže to mi přijde ten rozdíl mezi Aluzí a běžným blogem, přeci jen to dělá a zároveň čte jiná sorta lidí. Osobně bych si také raději i u blogů přečetla upřímnou recenzi, než jen nadšené dojmy, ale přijde mi, že to dělá jen strašně málo lidí...
      Naštveš se ještě víc :D