Katedra świętego Mikołaja w Elblągu Sanktuarium Krzyża Świętego #69 DJI Mavic Air 2 - 4K

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 15 ก.ย. 2024
  • #7MetrówNadZiemią​​ #PoskieKościoły​​ #DJIMavicAir2
    W 1225 roku Książę Konrad Mazowiecki sprowadził niemiecki zakon rycerski Krzyżaków. W roku 1237 założyli na terenie dzisiejszego Elbląga swój gród i dali początek miastu, które do 1309 roku było stolicą krzyżacką później przeniesioną do Malborka. Pierwsza wzmianka o kościele a bardziej o pierwszym proboszczu Gogefriedusie pochodzi z dokumentu lokacyjnego Starego Miasta Elbląga, wystawionego 10 kwietnia 1246 roku przez wielkiego mistrza krzyżackiego Henryka von Hohenhole. Jest to najstarsza elbląska parafia. Nadano jej wówczas wezwanie św. Mikołaja, patrona kupców i żeglarzy ponieważ Elbląg był miastem hanzeatyckim. Pod koniec wieku XIII ludność miasta wzrastała do tego stopnia, że zachodziła potrzeba rozbudowy kościoła.
    Następne przebudowy w wieku XIV i XV dały kościołowi św. Mikołaja wygląd późnogotyckiej świątyni halowej, zwieńczonej sklepieniem gwieździstym. Pełne zakończenie prac murarskich i uformowanie sylwetki kościoła zakończono około 1378 roku. W tym czasie wnętrze uzyskało polichromię, zaś w 1397 roku zainstalowano organy. Dla wzmocnienia głównej wieży w 1428 roku dobudowano dwie wieże boczne.
    W dniu 26 kwietnia 1777 roku nad miastem rozszalała się burza. Jedyne wyładowanie atmosferyczne uderzyło wieżę, która w tym czasie miała ponad 100 m wysokości. Zniszczeniu uległy wówczas hełm wieży, dach, a także cenne wyposażenie wnętrza, z powodu runięcia gotyckich sklepień. Wieża została odbudowana w latach 1906-1907 i była to największa inwestycją tamtego okresu. Wmurowanie kamienia węgielnego i poświęcenie wieży odbyło się 24 października 1906.
    W czasie I wojny światowej zarekwirowano dzwony i przeznaczono je na przetop na cele wojenne. W 1923 nowym proboszczem kościoła św. Mikołaja został ks. Arthur Kather, który doprowadził do uporządkowania i konserwacji wnętrza świątyni. Jego zasługą było również wykonanie i zawieszenie nowych dzwonów w 1928 roku.
    W dwudziestoleciu międzywojennym w czasie rządów Adolfa Hitlera był przeciwnikiem ideologii hitlerowskiej za co 12 września 1940 został wydalony z Prus Zachodnich na polecenie zbrodniarza wojennego gauleitera Alberta Forstera. W ciąga pięciu godzin musiał opuścić miasto i Prusy, i to wraz z dwoma wikariuszami: Adolfem Steinhauerem i Johannesem Ewersem.
    Po II wojnie światowej pierwszym księdzem, który podjął się pracy duszpasterskiej był ks. Jan Ostrowski (powstaniec warszawski). Po nim franciszkanin o. Hilary Pracz-Praczyński a dalej ks. Ludwik Białka skierowany do Elbląga przez administratora apostolskiego Teodora Bensche. 31 grudnia 1947 roku pierwszym powojennym proboszczem zostaje ks. Wacław Hipsz, który w krótkim czasie przystępuje do zawiązania komitetu odbudowy kościoła św. Mikołaja. Prace rozpoczęto od usuwania ogromnej ilości gruzu. Codziennie społecznie pracowało około 25 osób byli to między innymi uczniowie szkół podstawowych, gimnazjum i liceum. Do roku 1952 za sprawą dobrej organizacji ks. Hipsza wykonano wiele koniecznych zadań. Prześladowanie duchowieństwa nie pozwoliło na kontynuowanie tych prac. Ks. Hipsz 13 lutego 1951 roku dostał nakaz opuszczenia Elbląga w ciągu trzech dni i został przeniesiony do Ostródy.
    W maju 1954 parafię objął ks. Giedymin Pilecki. Z pisma wystosowanego w dniu 8 listopada do Ministerstwa Kultury i Sztuki wynika, że pragnie odbudować dach na świątyni i przywrócić dawną sylwetkę kościoła, co dodatkowo wpłynie na wygląd miasta. Podjął się konstrukcji nowego tym razem trójkalenicowego dachu, wykonanego z żelbetonu. W wyniku odbudowy podjętej od 1948 do 1965, kościół otrzymał dzisiejszy kształt. W 1955 ks. Pilecki zlecił firmie Zygmunta Pietrzaka z Włocławka rekonstrukcję organów, których szczątki otrzymał z kościoła w Nowym. W 2011 dokonano ich remontu i rozbudowy.
    W latach 1969-1989 zostały wykonane witraże w kościele. W roku 1993 wieża katedralna została pokryta blachą miedzianą, a w roku 1999 nastąpił kapitalny remont konstrukcji dachowej i całkowita wymiana poszycia dachowego katedry. W roku 2014 za sprawą ks. Prałata Stanisława Błaszkowskiego dokonano gruntownego remontu wieży, którą następnie udostępniono jako taras widokowy. Wieża katedry elbląskiej to budowla licząca sobie 97 m wysokości. Prace remontowe przy katerze twały jeszcze przez kilka najbliższych lat.
    Od roku 1968 aż do 2005 proboszczem parafii św. Mikołaja, parafii Katedralnej od roku 1992, był zmarły w 2019 Ks. Infułat Mieczysław Józefczyk.
    Katedra to również od roku 2000 za sprawą pierwszego biskupa elbląskiego Andrzeja Śliwińskiego, sanktuarium Krzyża Świętego.
    ➤ Licence: You’re free to use this song in any of your videos, but you must include the following in your video description (Copy & Paste): Song: AERØHEAD - Path Of The Fireflies (Vlog No Copyright Music) Video Link: • [1 Hour] - AERØHEAD - ... Music provided by 1 Hour Vlog No Copyright Music. Channel: urlz.fr/9UQL

ความคิดเห็น • 2

  • @elzbietamalinowska1649
    @elzbietamalinowska1649 9 หลายเดือนก่อน +1

    Dzięki bardzo za ten ciekawy film, dużo się dowiedziałam o historii tego pięknego kościoła. Elbląg to moje miasto z czego jestem dumna bo jest coraz to piękniejsze. Polecam turystom bo jest tu co oglądać.🤗🌹😀🍀

  • @eprohoda
    @eprohoda 2 ปีที่แล้ว

    How you doing?~ how nice ,😮