Как се присажда на разцеп - череша

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 20 ก.พ. 2017
  • www.agro-consultant.net/zemede...
    Овощните дървета, които отглеждаме, често не ни удовлетворяват. Това може лесно да се промени - необходимо е просто желаният сорт да се присади върху друго дърво. Това е и най-разпространеният начин за размножаване на овощните видове. Ценните качества на едно растение се пренасят с пъпки или резници върху друго. Растенията, върху които се присажда, се наричат подложка, а частта, която се пренася от културния сорт - присадник.

ความคิดเห็น • 11

  • @baldwen
    @baldwen 6 ปีที่แล้ว +2

    Давайте още такива клипчета. Благодаря!

  • @atanasatanasov2060
    @atanasatanasov2060 4 ปีที่แล้ว

    А каква защита правите на калемите от вятър и слънце ?

    • @AgroconsultantNetTV
      @AgroconsultantNetTV  4 ปีที่แล้ว +2

      Здравейте,
      Парафинът и изолирбандът предпазват присаденото място от вятър и вода, а слънцето не е проблем.

  • @jorjdimitrov5076
    @jorjdimitrov5076 4 ปีที่แล้ว

    А резултат ?

    • @AgroconsultantNetTV
      @AgroconsultantNetTV  4 ปีที่แล้ว +1

      Здравейте!
      Моля Ви, разгледайте снимките в тази публикация - www.agro-consultant.net/zemedelie/ovoshtarstvo/22732-podlozhki-za-cheresha-i-vishnya.html

    • @jorjdimitrov5076
      @jorjdimitrov5076 4 ปีที่แล้ว

      @@AgroconsultantNetTV Мерси

  • @ivelinandreev8836
    @ivelinandreev8836 7 ปีที่แล้ว

    Malak koren za 35 godini koren

    • @AgroconsultantNetTV
      @AgroconsultantNetTV  7 ปีที่แล้ว +1

      Здравейте,
      Вашият коментар успя да разсмее не само мен, но и целият екип на Agro-CONSULTANT.net.
      1. Аз съм горд, че съм БЪЛГАРИН и пиша на кирилица. Следващия път пишете на кирилица иначе коментарите Ви ще бъдат игнорирани!
      2. Никъде в клипа не се казва, че първо се реже с моторна резачка огромното стъбло на 36 (вече) годишна кайсия, след което на дънера да се присажда череша.
      3. Около стъблото на всяко старо дърво винаги има издънки от подложката на която е присадено или ако не е присадено от корените.
      4. Присаждането, което виждате се прави на издънка от подложката на старата кайсия.
      Този начин на присаждане решава следния проблем:
      Много често хората си купуват овощно дръвче, засаждат го и след 2-3 или 4 години дръвчето внезапно умира, точно в момента когато започва да плододава активно.
      Колкото и дръвчета да купувате резултатът накрая е един и същ - дървото умира. Това е така, защото подложката не е подходяща за почвените условия и механичен състав на вашето дворно място или друга земя.
      Спирам с обясненията гледайте и слушайте клипа докато Ви стане ясно, как се решава този проблем.

  • @user-il3yc1zk5z
    @user-il3yc1zk5z 6 ปีที่แล้ว +2

    Никои не сподели по кое време сеприсажда.

    • @AgroconsultantNetTV
      @AgroconsultantNetTV  6 ปีที่แล้ว +3

      Присаждане „На разцеп“. Използва се при възрастни дървета, главно ябълкови, крушови и други семкови, чиито клони в мястото на присаждането имат дебелина, не по-голяма от 5 cm в диаметър. Подходящ срок е от началото на февруари до първата половина на април. Клонът се отрязва напречно, отрезът трябва да бъде със слаб наклон, за да се оттича дъждовната вода. С нож се прави разцеп по средата, на дълбочина 4-5 cm и се поставя клин, който го поддържа отворен. Основната част на калема се заостря клиновидно чрез два срещуположни еднакво дълги (3-5 cm) отреза, започващи под пъпката. Поставянето му трябва да се извърши много внимателно, за да съвпадне кората му с тази на подложката. При по-дебели клони могат да се поставят 2-3 калема. Привързва се и се покрива с овощарски мехлем. След като прораснат присадките, превръзките се прерязват или разхлабват. Присаждане „На кози крак“. Прилага се, когато подложката е няколко пъти по-дебела от калема и не се препоръчва при клони с дебела кора. Присаждането може да започне, преди да настъпи активното сокодвижение - февруари-март. След прерязване и заглаждане върху подложката се изрязва клин с дължина 3-5 cm. На долната страна на калема срещу добре оформена пъпка се правят два странични еднакво дълги отреза (3-5 cm), които му придават клинообразен вид. Калемът се поставя така, че кората му да съвпадне с тази на подложката. Завързва се и се намазва с мехлем.
      Прочетете повече на: www.agro-consultant.net/zemedelie/semena-i-posadachen-material/3027-%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%B4%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%81%D0%B0%D0%B6%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%89%D0%BD%D0%B8-%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B0.html#ixzz4zcL6H6dk
      Вашият приятел на полето, във фермата и на пчелина - Agro-CONSULTANT.net

    • @tanyat572
      @tanyat572 6 ปีที่แล้ว

      РУМЕН ФИКОВ хаха,никое видео не започва с дата