Kicsit csalódtam ebben a videóban, mert valamivel többet vártam annál, mint hogy a politikai alapokon nyugvó játékokban, van politika. Nyilvánvalóan van bennük, hiszen anélkül igen vacakok lennének. Sokkal jobban érdekelt volna az a téma, hogy hogyan lehet jól és rosszul beépíteni a politikát, ugyanis a politikának igen erős szerepe és helye van azokban a játékokban, amikbe beleillik. Például ott a Mass Effect, amiben viszonylag erős a politikai szál, de tökéletesen illeszkedik a világába és nem a mai emberi aktuálpolitikai maszlagot próbálja lenyomni a torkunkon, hanem saját politikája, saját megvalósítása, saját víziója van, ami sokkal többé és jobbá teszi, nem pedig kiszakít az immerzióból és megakasztja az egész játékmenetet. Nem a politikával van baj és nem azzal hogy van. A bajt az okozza ha aktuálpolitika kerül az oda nem illő helyekre. Aktuálpolitikának semmi keresnivalója a középkori, vagy fantasy világokban, a távoli jövőben játszódó sci-fi-kben, vagy az olyan játékokban amik nem emberi civilizációkról szólnak. (A jelenünkben játszódó játékokban természetesen helye van.) Egy olyan világban, ahol vassal és tűzzel harcolok sárkányok és démonok ellen, egy rohadt szót sem akarok hallani az abortuszról, a gazdasági helyzetről, az embercsoportok jogairól, vagy nemiségeikről. Ha ez érdekelne, akkor kimennék az utcára és nem a gép előtt ülnék. A nem mostani emberi jelenben játszódó játékok feladata az hogy egy teljesen más világba repítsenek és azt ismertessék és kedveltessék meg velem, nem ugyanazt a világot akarom látni ami most is körülvesz, hanem egy teljesen másikat, aminek saját politikája, saját problémái vannak, amikre saját megoldásokat kínál, és kínáljon is megoldásokat. Lehessek gonosz ha azt akarom, választhassam a jeget a tűz helyett, eldönthessem, hogy kinek az oldalán harcolok és kivel értek egyet. Ne legyen öncélú és funkció nélküli, ha egy témát felhoznak, annak legyen szerepe, legyen ráhatása a történetre vagy a döntéseinkre. Továbbá ne kényszerítsenek bele indokolatlan, egyértelműen politikai ihletésű korlátozásokba (pl.: nem lehet fehér férfi karaktert /vagy normális nőit/ létrehozni egy emberek által benépesített világban). A politika a játékokban jó, ha illeszkedik a világhoz, az ottani problémákhoz (nem az itteniekhez), és ahhoz a világhoz illő, idomuló megoldásokat kínál.
Tehát a videó témája tök más volt, mint amit leírtál, és amit szerettél volna. Értékeld a videót abból a szempontból, amiről szól. Ne arról, hogy fiktív világban milyen a fiktív politika, mert az csak lore, sztori. Itt inkább arról volt szó, hogy a valóságos politikai működések és tevékenységek hogyan vetíthetőek le játékokba metaforaként.
@@kaszapatrik Igen, tudom hogy másról szólt, mint amit én taglaltam, és épp ezért is kezdtem azzal a hozzászólásomat, hogy csalódtam a videóban. Kedvelem Dani munkásságát, mert érdekes és jól összeszedett tartalmakat készít, ezért is éltem meg csalódásként ezt a videót. Lássuk be a mai helyzetben, amikor mindenbe erőltetetten tuszkolják bele az aktuálpolitikát, azzal a címmel hogy "POLITIKA a JÁTÉKOKBAN" teljesen mást vártam, mint politikai játékok bemutatását. Az ARMA történetével tisztában voltam már régóta és érdekesnek is tartom, viszont nem sorolnám politikai kategóriába egy rendkívül ötletes toborzóeszköz létrehozását. A Skull & Bones támogatásának szigorúan nézve semmi köze nem volt a játékhoz, ahogy a politikához sem, ez kimondottan üzleti döntés, egy befektetés volt Szingapúr részéről, amivel egy jelentősebb termelő üzemet tudtak Szingapúrba hozni, abban bízva, hogy a befektetésük megtérül és mérhető profitot termel, vagyis pénzügyi megfontolás áll a döntés mögött. Sokkal érdekesebb téma lett volna a Dustborn, amit az Európai Unió is támogatott, kifejezetten politikai céllal (üzletileg igencsak kérdéses volt a megtérülése). Ez a játék tökéletes példa arra amikor a politika beleszól egy játék fejlesztésébe illetve tartalmába, és mindezt nem üzleti haszonszerzés céljából teszi, hanem politikai üzenet terjesztése végett. Nem tudom azt mondani, hogy a cím félrevezető, mert nem az, de valahol mégis. A címválasztás és a bevezető feszengés alapján egy jóval bátrabb és mindenekelőtt aktuálisabb tartalomra számítottam, főként hogy lenne hozzá érdekes alapanyag bőséggel.
Nagyrészt egyetértek, én is bátrabb, személyesebb hangvételű videót vártam a témában Danitól, nem egy wikipedia-felépítésű 10-es listát. A woke téma külön érdekes lenne, mert lehetne bőven pro és kontra érveket sorolni - igaz, épp Dani az, aki eddig mindig kerülte, és max párszor érintette a témát. Ugyanakkor - nem védve vagy támadva egyik oldalt sem - az is érdekes valahol, hogy 2024-ben miért kell, hogy politkai téma legyen a nemiség vagy az abortusz? Másrészt pacsi a This War of Mine-ért, én az oktatásban kötelezővé tenném a "játékot" (aki próbálta, tudja, miért tettem idézőjelbe).
A Tropico sorozatot pont kihagyni ebből a felsorolásból... Elég sajátos humora van a játéknak, egy banánköztársaságot kell igazgatnod és közben taktikáznod kell különféle politikai frakciók között. Amikor 10-12 éve elkezdtem játszani a Tropico 3-al, akkoriban nem gondoltam volna, hogy az a groteszk humor és szatíra egyszer megelevenedik majd a magyar közéletben is...
5:45 ez külön videótéma lehetne, játékból/filmekből szerzett tudás amikor hasznosnak bizonyult a való életben. Halvány emlékeim jó sok esetről vannak, balesetnél elsősegély, kislány aki a visszahúzódó vízből cunamiriadót fújt, túlélés a vadonban elveszve, és még sok hasonló.
Volt például egyszer epicen ilyen heti ingyenes játék a 911 operátor, amiben alapból csak irányítod a járműveket, viszont közben válaszolnod kell hívásokra, amiket a reakciód alapján pontoz. Plusz a töltőképernyőn tanácsok vannak valódi vészhelyzetekre.
A mostani játékokban szereplő politikával az a baj, hogy nélkülözi a művészi szabadságot, egyfajta diktátum, hogy a szóban forgó politikai oldal szavával éljek egyfajta kvóta ez a mai játékokban amin nagyon érződik az izzadtságszag. Hófehérke feketére mosása sem olyan dolog ami régen is volt, érezzük hogy valami megváltozott, és hiába próbáljuk felvenni a szemellenzőt a szag sajnos átüt rajta.
@Dinnyelany annyit értek el vele hogy sokkal kevesebb mozijegyet adnak el, mert ragebaitre nem szoktak moziba járni emberek, azt online warezen megnézik oszt jólvan. Ráadásul a "védelmezett" és emiatt jellemzően túlreprezentált csoportokkal szemben is inkább kontraproduktív pl: Trump győzelme és a jobboldal erősödése nyugat európában.
@kristoffarkas9909 a probléma átível a videójátékokon, ez egy trend ami sok művészi alkotásra rányomja a bélyegét pl: Eurovíziós dalfesztivál, foci bajnokságok, oktatás, gyerekmesék, filmek, lehetne sorolni.
Üdv Dani, nem szoktam kéregetni, de számomra most egy fontos témával jönnék. Nem csinálsz videót az Alice Madness Returnsről és American McGee-ről? Úgy tudom American McGee nagyon szerette volna folytatni az Asylummal. Rengeteget foglalkoztak vele de végül csak feladták, ha jól tudom kevés volt a támogatás és végül lemondtak róla.
A DEFCON hangjai és zenéje ezt szorongást erősítik. A síró női és gyermekhangok hangok a játék alatt nagyon hatásosak. Míg játszol vele, rohadt érzés keríti hatalmába az embert.
A Deep Rock Galactic-nál jutott esembe az Oddworld Abe's Oddysee, ahol a főnökök a profit zuhanását saját munkásaik ledartálásával és élelmiszerré tevésével oldanának meg.
Az egyik legfontosabb politikai játéksorozat lemaradt: Tropico Igazi diktátort kell benne irányítanunk, mi az, ha nem politika? :) (De amúgy jó volt ez a videód is, csak így tovább!)
Nekem kapásból a tényleg full politikai szimulátor a GeoPolitical simulator hiányzik,aminek most nyáron jelent meg az ötödik része és aki szereti az ilyen politikai és kémelháritós játékot annak figyelmébe ajánlom a Espiocracy cimű játékot,ahol konkrétan kormányokat lehet majd megdönteni kémkedéssel.
Úgy gondolom, minden "alkotás" politika. A játékkészítés is az. Maga a folyamat - a készítő miatt - átitatódott politikával. Hogyan lehetne maga a "mű", politikamentes ? Politika már a főhős és méginkább politika az ellenfél kiválasztása, megalkotása. Ennyi.
Americas Armyról még soha nem hallottam. Viszont hallgatva arra a következtetésre jutottam, hogy ha azt nem is tudjuk hogy mennyi valós toborzás történt a játék hatasára, de az hogy az ott tanultak egy úgymond passzív/alap kiképzést nyújtott a játékosoknak, ami később reális előnyt jelenthet egy valódi háborús, besorozásos helyzetben, azt szerintem igen.
a deus ex nagyom tetszett, majd ha veszek új gépet, végigjátszom linuxon is, mert a Mankind Divided natívan tolható a pingvines rendszeren is. Remélhetőleg minél több játék követi a példáját, mert a Steam Deck megmutatta, hogy van jövője az Unix gamingnek. Amúgy lesz videó az Unix-szerű (Linux, BSD) rendszereken való gaming témájában? Nagyot megy mostanában ez a dolog és engem is érdekel
Amugy én nekem az jutott eszembe hogy vajona a Beyond Good & Evil melyik kategoriába tartozik? én ugy gondolnám hogy a politikai thrillerek kategoriába tartozik.
Eléggé mély lett az a tartalom. Jó csak nem megszokott mármint a végére kicsit lehangoló. Egyébként a Metal Gear Solid 1-4 brutál sztorija van csak mára azért rá kell gyúrni a játékmenete. Abból lehetne csinálni egy kő kemény tartalmat vagy más karakterekről. Régen voltak ilyen összefoglaló tartalmak, van most tervbe hasonló?
This war of mine egyérteműen Szarajevó ostromát mutatja be civil szemszögből. Ez a brutalitása: nem egy kitalált környezet, és nem katonát irányítasz. Lopnod kell, harcolnod, és nem tudod meddig tart majd. Nincs nehézségi fokozat, ha valakit elvesztettél, nem támad fel. Az élet rideg valósága.
Egy kicsit vág csak témába, de a DEFCON 5-el kapcsolatban ez ugrott be... Most volt a 40. évfordulója egy angol filmnek ami az atomtámadás utáni világ ábrázolását tűzte ki célul... Threads az angol címe. Megnéztem és nagyon nehezen tudnám nem ajánlani, mert nagyon erős képsorokkal dolgozik. A DEFCON mellett ezt is megnézetném nagyon sok háborúpárti politikussal.
A deep rock mellet a leht kampany is tárgy gyüjtögető ahol a fönök lázadást szimatol ki enged az ürbe távorol, vagy megetet kiskedvencként tartott portás szőrnyével.
30:29 jó de más az amikor azért raknak politikát meg woke-ot a játékokba hogy kedvezményeket kapjanak az államtól meg megnöveljék az ESG pontszámokat vagy csak azért mert a művész(ek) úgy érzik hogy annak ott meg van a helye. De sokszor azért csinálják ezt a művészek mert rájuk erőltetik vagy csak féltik a karrierjüket. Például a Dragon Age: Veilguard-ban semmi keresnivalója nincs politikának meg a woke-nak mert az egy fantasy játék kitalált lényekről meg sárkányokról és amikor az arcomba tolják a politikát meg a woke-ot akkor kiábrándulok a játéknak a világából.
Itt 10:27 nél nem tudtam ki olvasni szerintem én vagyok csak ilyen szerencsétlen de a betű tipus nekem nagyon ossze folyik bár miután megállitottam át neztem párszor utána már ment de ha lehetne a jövőbe kicsit olvashattób betü tipussal azt megkösszönném de ezt nem kritikábol írom mert szerintem te vagy az egyik ha nem a legjobb magyar tartalom gyártó
Kimaradt a tény, hogy Biden rendelete ami pont arról szól, hogy azok akik játékaikban illetve filmekben van lmbtq és woke elemek azok kapnak állami pénzt. Pont ez miatt kezdték beemelni lmbtq a vezetők.
@@Stux6-3 Nem hanem ez volt a legelső rendelete ami az lmbtq támogatására hozott létre. Ez miatt is van, hogy mindenhova beleerőszakolják az egészet, mert ingyen pénz kapnak a cégek ezért.
Nem feltétlenül bassza el, Pl a Telltale walking dead-es játékában is van lehetőség ilyen kapcsolatra, de nyílván nem kötelező, választhatsz. Nyilván sokszor felesleges tényezőként van bent stb., de ez nem cseszi el
@-kekmacska-48 a bolt sem fog megtapsolni, ha lopni mész be.. mert ugye ha nem fizetsz az elett termékért, az lopás.. akárhogy próbálod mentegetni a saját igazad, az lopás, és nyilván a bolt is jobban figyelne arra, hogy milyen környezetbe mész be, ha az emberek nem lopni járnak oda.. ha a termékeik felét ellopják, ott nem lesz rend és tisztaság sem.. ugyanilyen a bug is, ha majd az emberek fele nem lopja el a játékot, 2x annyi fejlesztő dolgozhat rajta, és meglehet jobbra is csinálni, de ha a bevétel fele annyi, a kiadás sem lesz magasabb..
Értem mit akartál írni de tárgyatlan, mi az a woke, írd le, és hogy lehet propagálni az lgbtq-t, gondolom arra érted, hogy mindenféle identitású embereket raknak bele indokolatlanúl játékokba, anélkűl, hogy ezzel az identitással bármit kezdenének, de erre a propaganda szó felesleges
Jópofa videó lett, a Postal 2 meg a négyet azért hiányoltam a politikai szatíra részből meg mondjuk a Lethal company -t ,de ez csak egy vélemény. Lehetséges folytatás ötlet? De lehet hogy én fogok videót csinálni belőle? Ki tudja? A másik az hogyha Trump pénzelte volna a South Parkban azt a részt amikor a kinai építi a falat azt' jön buzi mongól azt ledönti" és csak a falnak a megrajzolását fizette volna az milyen érzés lenne ? Mert én Kibanaszottul leszórnám ,csak mondom hogyha szeretsz valamit vagy utálsz a politikai helyezkedésének nem szabadna befolyásolnia ME HONAPTÓL A CIGARETA FIDESZES ATÓL NEM FOGSZ MÉG LESZOKNI!! TE BÁNATOS GE..!! Bocsi kicsit elragadtattam magam. Jópofa vidi páá.
Még a video elejét láttam 3:25-ig és ahogy montad vannak olyan jatékok mi politikai szimulatorok vsgy stratégiai játékok mik részben politikát szimulálnak, szerintem inkább ugy kellet volna fogalmazni hogy propaganda a videó játékokban, itt gondolok mondjuk az lmbtqra
Általában iszom szavaidat, de ettől a zenétől nagyon nehéz volt koncentrálni. Nagyon zavaró volt. Teljesen kiestem tőle a videóból és elveszített.
2 หลายเดือนก่อน
Végignéztem a videót,de rossz konkluzióra jutottál szerintem. Viszont leszögezném,hogy a művészek nem a véleményüket adják át, hanem a perspektívájukat/mentalitásukat különbség a megélésben van. Kisebb esetben szociális szolidaritás,pl egy pride flag egy indie játékban, több esetben pedig extra pénz a fejlesztésre. Cserébe viszont egy külsős narratív dizájner hoz meg pár döntést,és ír. Az elöbbi minden szempontból szabadabb művészeti ág,mint az utóbbi ahol meg kell felelni egy külsős narratív dizájnernek,ami történetesen mindig egy jelenlegi politikát szolgál ki. Lehetne ezt emberileg jónak,helyesnek érezni,de mivel "mindenki" felül a vonatra,azért normává válik. És ez nem 1-1 műfajú játék ami nem tetszik valakinek. Úgymond erre sokan nem akarnak "feliratkozni".
Hát ez komoly relativizálása volt annak a ténynek, h a woke agymenéssel mossák gyerekek agyát a szórakoztatóipar részeként. A propagandának pont az a célja, hogy vagy ismételgetés vagy más elemek által főleg érzelmi manipulációval befolyásolják a gondolkodást, nem pedig az, hogy meghallgatod aztán max nem értesz vele egyet.
Nem találok nagyon szavakat. Hosszú ideje mondom hogy komolyabban kéne vennie az embereknek a politikát, mert akkor jobban átlátnánk a dolgokat. De ez nehéz mert a hírmamisítás és a propaganda terjesztés erősebb mint az igazság
Végig számítottam rá, hogy mikor jön elő a Contraband Police. Nálam az totál politikai és szorongós mivel sosem tudod közben, hogy jól döntöttél vagy nem.
A Portal egész sztorija nagyjából egy vállalatról szól, ami nem akarja betartani a szabályzásokat, és ezzel rendesen megszívja. A Portal lépten-nyomon a szabályok nélkül működő vadkapitalizmus kritikája, ami bemutatja, mennyire rossz lenne, ha nem lennének szabályok azon, hogy miket és hogyan tesztelhetnek a vállalatok, amikor a találmányaikról van szó.
Ötlet: Szerintem érdemes volna csinálnod egy hasonló összefoglalót a "woke"-ról. Mi egyáltalán a woke, hogyan jelenik meg videójátékokban, legproblémásabbnak kikiáltott játékok, mi ezzel a gond stb. A Dragon Age Veilguard kapcsán jutott eszembe ez, és a korábbi videóid alapján szerintem te tudnál koherensen és értelmesen beszélni a témáról. Mert azt látom, hogy két oldal van: aki csak bekiabálja, hogy woke szar, meg aki ennek az ellenkezőjét. Holott ez szerintem komplexebb téma, és érdemes volna erről a magyar youtube-on is beszélni. Én pl.: azt látom, hogy sok esetben iszonyat el van túlozva ez az egész "probléma." Már a 2009-es Dragon Age-ben is voltak meleg (pontosabban ott még "csak" biszex) karakterek, de azzal senkinek nem volt baja, ahogy a 14-es Inquisition kapcsán sem. Igaz, ez utóbbinál mentek cikkezések a játék megjelenése előtt, de így, 10 évvel a megjelenés után ezekre szerintem a többség nem emlékszik, és jó játékként van számontartva. De hasonló volt a Last of Us 2 kapcsán is, bár ott annyira nem ismerem részleteibe menően a dolgokat, mert az a széria nem érdekelt különösebben. Mindenesetre várom a videódat, ha lesz erről.
@@atomharcos99 Szerintem nem "görcsösen kerüli", hanem a Concord esetében egész egyszerűen nem lett volna indokolt a woke-ról beszélni. Dani tök jól levezette, hogy a befektetők hülyeségei hogyan vezettek a játék teljes bukásához, de sok ember csak azon képes vergődni, hogy "biztos mer' wók'." Ezt az ottani kommentszekció is jól tükrözte, konkrétan agyhalál volt olvasni.
@@nagyszabulator760 Egy indokot megadni a bukásra kicsinyes és nem tükrözi a valóságot, de azt mondani hogy semmi köze nincs egy játék sikerét nézve? Az azért elég erős állítás. Az hogy a játékban benne van attól nem lesz bukás, de azért az eladásokat igenis befolyásolja. Csak pár példa: last of us eredeti változatából eladtak 30 millió darabot. A második rész tele politikai üzenettel és elment belőle 10 millió. Ne ért félre, 10 millió se kevés, de azért közelében nincs az előző résznek. Horizon zero dawn-ból elkelt 25 millió darab, forbidden westből kb 9 millió. A listát akármeddig tudnám sorolni. Egyik játék se bukott ezek közül mert politikai üzenet lett volna, sőt egész jól fogyott, de a tendencia akkor is teljesen jól kivehető, hogy hatással van az eladásokra. Ezt hasonlítsuk össze például a DOOM szériával. A 16-os rebootból elkélt 2 millió darab, az eternalból elkelt 7,5 millió. Breath of the wild-ból elment 32 millió darab, a tears of the kingdomból pedig eddig elment 21 millió. Pár év mulva valószinűleg az is el fogja érni a 30 milliót. Vagy nézzük az elmúlt időszakban a legjobban fogyó játékokat. black myth wukong, stellar blade... Nyilván nehéz mással összehasonlítani direktben, de látszik a vásárlók szokásán hogy azokat a játékokat részesítik előnyben amiben nincsenek oda nem illő DEI üzenetek.
@@c.y.b.e.r.c.a.t Őszíntén nekem még rendesen tanították akkor még a szótárban is helyesen voltak írva a szavak, de én ezt sose fogom megszokni, ezeket a rövidítéseket. UI: Ez csak az én véleményem ! :) "Ne vedd vissza szólásnak" vagy ilyesmi !
Kicsit csalódtam ebben a videóban, mert valamivel többet vártam annál, mint hogy a politikai alapokon nyugvó játékokban, van politika. Nyilvánvalóan van bennük, hiszen anélkül igen vacakok lennének.
Sokkal jobban érdekelt volna az a téma, hogy hogyan lehet jól és rosszul beépíteni a politikát, ugyanis a politikának igen erős szerepe és helye van azokban a játékokban, amikbe beleillik.
Például ott a Mass Effect, amiben viszonylag erős a politikai szál, de tökéletesen illeszkedik a világába és nem a mai emberi aktuálpolitikai maszlagot próbálja lenyomni a torkunkon, hanem saját politikája, saját megvalósítása, saját víziója van, ami sokkal többé és jobbá teszi, nem pedig kiszakít az immerzióból és megakasztja az egész játékmenetet.
Nem a politikával van baj és nem azzal hogy van. A bajt az okozza ha aktuálpolitika kerül az oda nem illő helyekre. Aktuálpolitikának semmi keresnivalója a középkori, vagy fantasy világokban, a távoli jövőben játszódó sci-fi-kben, vagy az olyan játékokban amik nem emberi civilizációkról szólnak. (A jelenünkben játszódó játékokban természetesen helye van.)
Egy olyan világban, ahol vassal és tűzzel harcolok sárkányok és démonok ellen, egy rohadt szót sem akarok hallani az abortuszról, a gazdasági helyzetről, az embercsoportok jogairól, vagy nemiségeikről. Ha ez érdekelne, akkor kimennék az utcára és nem a gép előtt ülnék.
A nem mostani emberi jelenben játszódó játékok feladata az hogy egy teljesen más világba repítsenek és azt ismertessék és kedveltessék meg velem, nem ugyanazt a világot akarom látni ami most is körülvesz, hanem egy teljesen másikat, aminek saját politikája, saját problémái vannak, amikre saját megoldásokat kínál, és kínáljon is megoldásokat. Lehessek gonosz ha azt akarom, választhassam a jeget a tűz helyett, eldönthessem, hogy kinek az oldalán harcolok és kivel értek egyet. Ne legyen öncélú és funkció nélküli, ha egy témát felhoznak, annak legyen szerepe, legyen ráhatása a történetre vagy a döntéseinkre. Továbbá ne kényszerítsenek bele indokolatlan, egyértelműen politikai ihletésű korlátozásokba (pl.: nem lehet fehér férfi karaktert /vagy normális nőit/ létrehozni egy emberek által benépesített világban).
A politika a játékokban jó, ha illeszkedik a világhoz, az ottani problémákhoz (nem az itteniekhez), és ahhoz a világhoz illő, idomuló megoldásokat kínál.
Tehát a videó témája tök más volt, mint amit leírtál, és amit szerettél volna. Értékeld a videót abból a szempontból, amiről szól. Ne arról, hogy fiktív világban milyen a fiktív politika, mert az csak lore, sztori. Itt inkább arról volt szó, hogy a valóságos politikai működések és tevékenységek hogyan vetíthetőek le játékokba metaforaként.
@@kaszapatrik Igen, tudom hogy másról szólt, mint amit én taglaltam, és épp ezért is kezdtem azzal a hozzászólásomat, hogy csalódtam a videóban. Kedvelem Dani munkásságát, mert érdekes és jól összeszedett tartalmakat készít, ezért is éltem meg csalódásként ezt a videót. Lássuk be a mai helyzetben, amikor mindenbe erőltetetten tuszkolják bele az aktuálpolitikát, azzal a címmel hogy "POLITIKA a JÁTÉKOKBAN" teljesen mást vártam, mint politikai játékok bemutatását.
Az ARMA történetével tisztában voltam már régóta és érdekesnek is tartom, viszont nem sorolnám politikai kategóriába egy rendkívül ötletes toborzóeszköz létrehozását.
A Skull & Bones támogatásának szigorúan nézve semmi köze nem volt a játékhoz, ahogy a politikához sem, ez kimondottan üzleti döntés, egy befektetés volt Szingapúr részéről, amivel egy jelentősebb termelő üzemet tudtak Szingapúrba hozni, abban bízva, hogy a befektetésük megtérül és mérhető profitot termel, vagyis pénzügyi megfontolás áll a döntés mögött.
Sokkal érdekesebb téma lett volna a Dustborn, amit az Európai Unió is támogatott, kifejezetten politikai céllal (üzletileg igencsak kérdéses volt a megtérülése). Ez a játék tökéletes példa arra amikor a politika beleszól egy játék fejlesztésébe illetve tartalmába, és mindezt nem üzleti haszonszerzés céljából teszi, hanem politikai üzenet terjesztése végett.
Nem tudom azt mondani, hogy a cím félrevezető, mert nem az, de valahol mégis. A címválasztás és a bevezető feszengés alapján egy jóval bátrabb és mindenekelőtt aktuálisabb tartalomra számítottam, főként hogy lenne hozzá érdekes alapanyag bőséggel.
Nagyrészt egyetértek, én is bátrabb, személyesebb hangvételű videót vártam a témában Danitól, nem egy wikipedia-felépítésű 10-es listát. A woke téma külön érdekes lenne, mert lehetne bőven pro és kontra érveket sorolni - igaz, épp Dani az, aki eddig mindig kerülte, és max párszor érintette a témát. Ugyanakkor - nem védve vagy támadva egyik oldalt sem - az is érdekes valahol, hogy 2024-ben miért kell, hogy politkai téma legyen a nemiség vagy az abortusz?
Másrészt pacsi a This War of Mine-ért, én az oktatásban kötelezővé tenném a "játékot" (aki próbálta, tudja, miért tettem idézőjelbe).
A Tropico sorozatot pont kihagyni ebből a felsorolásból...
Elég sajátos humora van a játéknak, egy banánköztársaságot kell igazgatnod és közben taktikáznod kell különféle politikai frakciók között.
Amikor 10-12 éve elkezdtem játszani a Tropico 3-al, akkoriban nem gondoltam volna, hogy az a groteszk humor és szatíra egyszer megelevenedik majd a magyar közéletben is...
A vicces, hogy a script eredeti verziójában benne volt az is, végül a videó hosszára való tekintettel inkább kivettem
Én is a Tropicot hoztam volna fel, én még az elsővel játszottam, Gangszta Zoli magyar hangjával.. jó volt. 😂
Tropico a legjobb diktátor szimulátor tényleg kár hogy kihagyta.
Akkor nem én vagyok az egyedüli aki hiányolta a játékot a felsorolásból :)
@@Buki_Dani kar erte, kivalo ugynok volt :) viccet felreteve, itt lett volna a helye
Kicsit hiányoltam a felsorolásból a Papers, Please-t! Egyébként remek videó, csak így tovább!❤
5:45 ez külön videótéma lehetne, játékból/filmekből szerzett tudás amikor hasznosnak bizonyult a való életben. Halvány emlékeim jó sok esetről vannak, balesetnél elsősegély, kislány aki a visszahúzódó vízből cunamiriadót fújt, túlélés a vadonban elveszve, és még sok hasonló.
Volt például egyszer epicen ilyen heti ingyenes játék a 911 operátor, amiben alapból csak irányítod a járműveket, viszont közben válaszolnod kell hívásokra, amiket a reakciód alapján pontoz. Plusz a töltőképernyőn tanácsok vannak valódi vészhelyzetekre.
+ gta-ból megtanulhattuk, ha megverjuk a prostit, akkor visszavehetjuk a penzunket
A mostani játékokban szereplő politikával az a baj, hogy nélkülözi a művészi szabadságot, egyfajta diktátum, hogy a szóban forgó politikai oldal szavával éljek egyfajta kvóta ez a mai játékokban amin nagyon érződik az izzadtságszag.
Hófehérke feketére mosása sem olyan dolog ami régen is volt, érezzük hogy valami megváltozott, és hiába próbáljuk felvenni a szemellenzőt a szag sajnos átüt rajta.
Mondjuk az ilyesmi a Disney részéről egyértelműen rage bait
@Dinnyelany annyit értek el vele hogy sokkal kevesebb mozijegyet adnak el, mert ragebaitre nem szoktak moziba járni emberek, azt online warezen megnézik oszt jólvan.
Ráadásul a "védelmezett" és emiatt jellemzően túlreprezentált csoportokkal szemben is inkább kontraproduktív pl: Trump győzelme és a jobboldal erősödése nyugat európában.
Ez most hogy jön ide?
Nem is egy videójáték.
@kristoffarkas9909 a probléma átível a videójátékokon, ez egy trend ami sok művészi alkotásra rányomja a bélyegét pl: Eurovíziós dalfesztivál, foci bajnokságok, oktatás, gyerekmesék, filmek, lehetne sorolni.
@homloklebenyterapia9790 Akkor nézd. Én se nézem. Nem tartom jónak, de mit tegyek? Annyit tudok, hogy nem foglalkozom vele.
Üdv Dani, nem szoktam kéregetni, de számomra most egy fontos témával jönnék. Nem csinálsz videót az Alice Madness Returnsről és American McGee-ről? Úgy tudom American McGee nagyon szerette volna folytatni az Asylummal. Rengeteget foglalkoztak vele de végül csak feladták, ha jól tudom kevés volt a támogatás és végül lemondtak róla.
Tropico, Civilization, Populus. Mindben komoly szerepet kapott a politika.
A DEFCON hangjai és zenéje ezt szorongást erősítik. A síró női és gyermekhangok hangok a játék alatt nagyon hatásosak. Míg játszol vele, rohadt érzés keríti hatalmába az embert.
Jöhet a 2. rész, ha van még benne potenciál, kedv és idő hozzá 👍
Sza Dani! Szeretném tőled kérdezni azt, hogy esetleg a wolfenstein milyen fajta (játékon belüli) politikába tartozik?
Dani, ha nem tetszik valaki véleménye még mindig mondhatja az ember, hogy menjen ki a levegőre.
20:43 na végre simcity és cities skylines
Mint politológus ez egy jó téma szerintem xd
A Deep Rock Galactic-nál jutott esembe az Oddworld Abe's Oddysee, ahol a főnökök a profit zuhanását saját munkásaik ledartálásával és élelmiszerré tevésével oldanának meg.
Az egyik legfontosabb politikai játéksorozat lemaradt: Tropico
Igazi diktátort kell benne irányítanunk, mi az, ha nem politika? :)
(De amúgy jó volt ez a videód is, csak így tovább!)
Nekem kapásból a tényleg full politikai szimulátor a GeoPolitical simulator hiányzik,aminek most nyáron jelent meg az ötödik része és aki szereti az ilyen politikai és kémelháritós játékot annak figyelmébe ajánlom a Espiocracy cimű játékot,ahol konkrétan kormányokat lehet majd megdönteni kémkedéssel.
Deep Rock Galactic kritikát a népnek! ROCK AND STONE!
4:42 engem meggyőztél, jelentkezem katonának.
Limbo fejlesztésébe is beszált a Dán állam 7.2$ milliò dollárral.
Ez egy jó videó volt.
A We become what we behold nevű játék még ide illene.
Nekem, ha játékokról van szó, a politikáról a HoI 4, a Civ 6 és a Metal Gear Rising: Revengeance ugrik be
Úgy gondolom, minden "alkotás" politika. A játékkészítés is az. Maga a folyamat - a készítő miatt - átitatódott politikával. Hogyan lehetne maga a "mű", politikamentes ?
Politika már a főhős és méginkább politika az ellenfél kiválasztása, megalkotása. Ennyi.
Szerintem politika alatt az emberek főként a az erőltetett Woke propagandát kritizálja.
Americas Armyról még soha nem hallottam. Viszont hallgatva arra a következtetésre jutottam, hogy ha azt nem is tudjuk hogy mennyi valós toborzás történt a játék hatasára, de az hogy az ott tanultak egy úgymond passzív/alap kiképzést nyújtott a játékosoknak, ami később reális előnyt jelenthet egy valódi háborús, besorozásos helyzetben, azt szerintem igen.
a deus ex nagyom tetszett, majd ha veszek új gépet, végigjátszom linuxon is, mert a Mankind Divided natívan tolható a pingvines rendszeren is. Remélhetőleg minél több játék követi a példáját, mert a Steam Deck megmutatta, hogy van jövője az Unix gamingnek. Amúgy lesz videó az Unix-szerű (Linux, BSD) rendszereken való gaming témájában? Nagyot megy mostanában ez a dolog és engem is érdekel
Road 96-ot hiányolom onnan mert abba is kap főszerepet a politika
Igen, szintén, kedvenc sztorijátékom és az is rettentően adja ezt a nyomasztó, szorongó érzést.
Amugy én nekem az jutott eszembe hogy vajona a Beyond Good & Evil melyik kategoriába tartozik?
én ugy gondolnám hogy a politikai thrillerek kategoriába tartozik.
Algoritmust támogató komment
Amúgy érdekes videó lett, nekem nagyon tetszik
Nem tudok jobbat írni, így csatlakozok!
Eléggé mély lett az a tartalom. Jó csak nem megszokott mármint a végére kicsit lehangoló. Egyébként a Metal Gear Solid 1-4 brutál sztorija van csak mára azért rá kell gyúrni a játékmenete. Abból lehetne csinálni egy kő kemény tartalmat vagy más karakterekről. Régen voltak ilyen összefoglaló tartalmak, van most tervbe hasonló?
A Frostpunkot hiányoltam a listáról.😢
Kedvencem a Gengaros pulcsi.
This war of mine egyérteműen Szarajevó ostromát mutatja be civil szemszögből. Ez a brutalitása: nem egy kitalált környezet, és nem katonát irányítasz. Lopnod kell, harcolnod, és nem tudod meddig tart majd. Nincs nehézségi fokozat, ha valakit elvesztettél, nem támad fel. Az élet rideg valósága.
Honnan van a Gengar hoodie? KELL!
Egy kicsit vág csak témába, de a DEFCON 5-el kapcsolatban ez ugrott be... Most volt a 40. évfordulója egy angol filmnek ami az atomtámadás utáni világ ábrázolását tűzte ki célul... Threads az angol címe. Megnéztem és nagyon nehezen tudnám nem ajánlani, mert nagyon erős képsorokkal dolgozik. A DEFCON mellett ezt is megnézetném nagyon sok háborúpárti politikussal.
Akkor ez egy propaganda, hogy kövessük a csatornát és iratkozzunk fel? 🤔😀
Lényegében, igen.
Az 👍🏻😉
Ez már egyoldalú propaganda ami a mostani játékokban van.
A deep rock mellet a leht kampany is tárgy gyüjtögető ahol a fönök lázadást szimatol ki enged az ürbe távorol, vagy megetet kiskedvencként tartott portás szőrnyével.
Sajnos a Rant videód után ez a második leggyengébb videó. Gondolkodtam nagyon,hogy ki is kapcsolom.
sok volt a fiktív korrupció szó nekem 😅
30:29 jó de más az amikor azért raknak politikát meg woke-ot a játékokba hogy kedvezményeket kapjanak az államtól meg megnöveljék az ESG pontszámokat vagy csak azért mert a művész(ek) úgy érzik hogy annak ott meg van a helye. De sokszor azért csinálják ezt a művészek mert rájuk erőltetik vagy csak féltik a karrierjüket. Például a Dragon Age: Veilguard-ban semmi keresnivalója nincs politikának meg a woke-nak mert az egy fantasy játék kitalált lényekről meg sárkányokról és amikor az arcomba tolják a politikát meg a woke-ot akkor kiábrándulok a játéknak a világából.
Engem nem zavar a politika....
Legyen jó a játék és kész!
Sziasztok, Dani nem lenne esetleg video a legbizarrab collabokról?
Itt 10:27 nél nem tudtam ki olvasni
szerintem én vagyok csak ilyen szerencsétlen de a betű tipus nekem nagyon ossze folyik bár miután megállitottam át neztem párszor utána már ment de ha lehetne a jövőbe kicsit olvashattób betü tipussal azt megkösszönném de ezt nem kritikábol írom mert szerintem te vagy az egyik ha nem a legjobb magyar tartalom gyártó
Tetszett
Here before kojima😅😂
Kár nincs terrorista simalátor pedig ki próbálnám 🤷♂️🤣
nekem a paradox a kedvenc játék gyártóm stúdióm amíg ők dolgoznak addig él bennem a remény, hogy egy szépnapom újra népszerűeklesznek az RTS-ek
Tök jó hogy akkor jelenik meg ez a videó amikor az USA-ban elnökválasztás van
Már mult idő, trampi nyert... Úgyhogy januárban jön az atom😂 csudi jó lesz nekünk 😅
győzött az elítélt sárgafejű elvileg
@@riccicava4796 hogyne... hála istennek senki nem olyan hülye, hogy jelenleg használja.
@@csabalengyel9696 wait for end...
@@riccicava4796ezt kérlek fejtsd ki
Ez egy nagyon jó videó lett ! :)
jó lett:)
yeah, ez a videÓ kicsit sok volt nekem ^^'
Sose kattintottam ilyen gyorsan egy videóra
Kimaradt a tény, hogy Biden rendelete ami pont arról szól, hogy azok akik játékaikban illetve filmekben van lmbtq és woke elemek azok kapnak állami pénzt. Pont ez miatt kezdték beemelni lmbtq a vezetők.
Ezt a vitya mondta?
Emiatt.
@@Stux6-3
Nem hanem ez volt a legelső rendelete ami az lmbtq támogatására hozott létre. Ez miatt is van, hogy mindenhova beleerőszakolják az egészet, mert ingyen pénz kapnak a cégek ezért.
@@lee-nj8xy Linkeld be légyszíves
25:48 Egymásnak ESZNEK a flották? :D
amúgy a simcity inkább ilene ide ehelyet a választás szimulátor helyet mivel ott nem anyiból ál ,hogy vid lejebb az adókat és csá
engem a woke meg lmbtq propaganda zavar nagyon a mostani új játékokban , hogy bele teszik a woke ot de minek , mert csak el kúrja a játékokat
Nem feltétlenül bassza el, Pl a Telltale walking dead-es játékában is van lehetőség ilyen kapcsolatra, de nyílván nem kötelező, választhatsz. Nyilván sokszor felesleges tényezőként van bent stb., de ez nem cseszi el
ez legyen a legnagyobb bajod. Inkább az a baj, hogy 10 trilliárd forintért kiadnak egy csomó bughalmazt és szarrá perelnek ha letorrentezed
@-kekmacska-48 a bolt sem fog megtapsolni, ha lopni mész be.. mert ugye ha nem fizetsz az elett termékért, az lopás.. akárhogy próbálod mentegetni a saját igazad, az lopás, és nyilván a bolt is jobban figyelne arra, hogy milyen környezetbe mész be, ha az emberek nem lopni járnak oda.. ha a termékeik felét ellopják, ott nem lesz rend és tisztaság sem.. ugyanilyen a bug is, ha majd az emberek fele nem lopja el a játékot, 2x annyi fejlesztő dolgozhat rajta, és meglehet jobbra is csinálni, de ha a bevétel fele annyi, a kiadás sem lesz magasabb..
@@-kekmacska-48 azt megkérdezhetem, hogy neked hány folyamatban lévő pered van a torrentezés miatt? 😀
Értem mit akartál írni de tárgyatlan, mi az a woke, írd le, és hogy lehet propagálni az lgbtq-t, gondolom arra érted, hogy mindenféle identitású embereket raknak bele indokolatlanúl játékokba, anélkűl, hogy ezzel az identitással bármit kezdenének, de erre a propaganda szó felesleges
Ja engem nagyon sokat zavarnak az ilyen politikai dolgok!
Jópofa videó lett, a Postal 2 meg a négyet azért hiányoltam a politikai szatíra részből meg mondjuk a Lethal company -t ,de ez csak egy vélemény. Lehetséges folytatás ötlet? De lehet hogy én fogok videót csinálni belőle? Ki tudja? A másik az hogyha Trump pénzelte volna a South Parkban azt a részt amikor a kinai építi a falat azt' jön buzi mongól azt ledönti" és csak a falnak a megrajzolását fizette volna az milyen érzés lenne ? Mert én Kibanaszottul leszórnám ,csak mondom hogyha szeretsz valamit vagy utálsz a politikai helyezkedésének nem szabadna befolyásolnia ME HONAPTÓL A CIGARETA FIDESZES ATÓL NEM FOGSZ MÉG LESZOKNI!! TE BÁNATOS GE..!! Bocsi kicsit elragadtattam magam. Jópofa vidi páá.
Azt hittem azért csinálod ezt a videot mert Trumpot választották meg elnöknek 😅
A postal kimaradt
hihi
Ha a filmipar működését ismerjük, akkor ezt is.
17:55 Miért az a Jézusos játék jutott az eszembe ? O....o
Még a video elejét láttam 3:25-ig és ahogy montad vannak olyan jatékok mi politikai szimulatorok vsgy stratégiai játékok mik részben politikát szimulálnak, szerintem inkább ugy kellet volna fogalmazni hogy propaganda a videó játékokban, itt gondolok mondjuk az lmbtqra
Sikerült kihagyni a woke politikai propagandát. Nevetséges.
Általában iszom szavaidat, de ettől a zenétől nagyon nehéz volt koncentrálni. Nagyon zavaró volt. Teljesen kiestem tőle a videóból és elveszített.
Végignéztem a videót,de rossz konkluzióra jutottál szerintem.
Viszont leszögezném,hogy a művészek nem a véleményüket adják át, hanem a perspektívájukat/mentalitásukat különbség a megélésben van.
Kisebb esetben szociális szolidaritás,pl egy pride flag egy indie játékban, több esetben pedig extra pénz a fejlesztésre. Cserébe viszont egy külsős narratív dizájner hoz meg pár döntést,és ír.
Az elöbbi minden szempontból szabadabb művészeti ág,mint az utóbbi ahol meg kell felelni egy külsős narratív dizájnernek,ami történetesen mindig egy jelenlegi politikát szolgál ki.
Lehetne ezt emberileg jónak,helyesnek érezni,de mivel "mindenki" felül a vonatra,azért normává válik. És ez nem 1-1 műfajú játék ami nem tetszik valakinek.
Úgymond erre sokan nem akarnak "feliratkozni".
Hát ez komoly relativizálása volt annak a ténynek, h a woke agymenéssel mossák gyerekek agyát a szórakoztatóipar részeként. A propagandának pont az a célja, hogy vagy ismételgetés vagy más elemek által főleg érzelmi manipulációval befolyásolják a gondolkodást, nem pedig az, hogy meghallgatod aztán max nem értesz vele egyet.
Nem találok nagyon szavakat. Hosszú ideje mondom hogy komolyabban kéne vennie az embereknek a politikát, mert akkor jobban átlátnánk a dolgokat. De ez nehéz mert a hírmamisítás és a propaganda terjesztés erősebb mint az igazság
Hasonló videót szívesen látnék a woke játékokról is. Azt se tartom kimondottan rossz jelenségek, de nem biztos hogy jó irányba halad a dolog.
Èn szeretnèk egy lezbikus tomb raider jatekot
@@darkboosters_tcg415ha profi modder vagy, házilag is összehozható
Hearts of Iron IV MENTIONED RRRRRRAAAAAAWWWWRRRR
Mért takartad el fart zone táblát ?
megfenyegettek :(
@@Buki_Dani Én is azóta dolgozom. :D
a metal gear rising-ot megemlítettem volna ha már politikáról van a szó és annak a ki parodizálásáról. :D
Akár a Frostpunk-ot is beszurhattad volna Dani, vagy hogy nagyon aktuális legyek a CoD szériát.
Végig számítottam rá, hogy mikor jön elő a Contraband Police. Nálam az totál politikai és szorongós mivel sosem tudod közben, hogy jól döntöttél vagy nem.
Ha minden játékban, aminek van története van politika, akkor hol van a politika a Portalban?
A Portal egész sztorija nagyjából egy vállalatról szól, ami nem akarja betartani a szabályzásokat, és ezzel rendesen megszívja. A Portal lépten-nyomon a szabályok nélkül működő vadkapitalizmus kritikája, ami bemutatja, mennyire rossz lenne, ha nem lennének szabályok azon, hogy miket és hogyan tesztelhetnek a vállalatok, amikor a találmányaikról van szó.
@Buki_Dani valid
@@Buki_DaniForza Horizon 5-ben? :DD
Ötlet: Szerintem érdemes volna csinálnod egy hasonló összefoglalót a "woke"-ról. Mi egyáltalán a woke, hogyan jelenik meg videójátékokban, legproblémásabbnak kikiáltott játékok, mi ezzel a gond stb. A Dragon Age Veilguard kapcsán jutott eszembe ez, és a korábbi videóid alapján szerintem te tudnál koherensen és értelmesen beszélni a témáról. Mert azt látom, hogy két oldal van: aki csak bekiabálja, hogy woke szar, meg aki ennek az ellenkezőjét. Holott ez szerintem komplexebb téma, és érdemes volna erről a magyar youtube-on is beszélni.
Én pl.: azt látom, hogy sok esetben iszonyat el van túlozva ez az egész "probléma." Már a 2009-es Dragon Age-ben is voltak meleg (pontosabban ott még "csak" biszex) karakterek, de azzal senkinek nem volt baja, ahogy a 14-es Inquisition kapcsán sem. Igaz, ez utóbbinál mentek cikkezések a játék megjelenése előtt, de így, 10 évvel a megjelenés után ezekre szerintem a többség nem emlékszik, és jó játékként van számontartva. De hasonló volt a Last of Us 2 kapcsán is, bár ott annyira nem ismerem részleteibe menően a dolgokat, mert az a széria nem érdekelt különösebben.
Mindenesetre várom a videódat, ha lesz erről.
Nézd meg a concordról szóló videóját és olvasd el a kommenteket. Érteni fogod miért kerüli ilyen görcsösen a témát.
@@atomharcos99 Szerintem nem "görcsösen kerüli", hanem a Concord esetében egész egyszerűen nem lett volna indokolt a woke-ról beszélni. Dani tök jól levezette, hogy a befektetők hülyeségei hogyan vezettek a játék teljes bukásához, de sok ember csak azon képes vergődni, hogy "biztos mer' wók'." Ezt az ottani kommentszekció is jól tükrözte, konkrétan agyhalál volt olvasni.
@@nagyszabulator760 Egy indokot megadni a bukásra kicsinyes és nem tükrözi a valóságot, de azt mondani hogy semmi köze nincs egy játék sikerét nézve? Az azért elég erős állítás. Az hogy a játékban benne van attól nem lesz bukás, de azért az eladásokat igenis befolyásolja. Csak pár példa: last of us eredeti változatából eladtak 30 millió darabot. A második rész tele politikai üzenettel és elment belőle 10 millió. Ne ért félre, 10 millió se kevés, de azért közelében nincs az előző résznek. Horizon zero dawn-ból elkelt 25 millió darab, forbidden westből kb 9 millió. A listát akármeddig tudnám sorolni. Egyik játék se bukott ezek közül mert politikai üzenet lett volna, sőt egész jól fogyott, de a tendencia akkor is teljesen jól kivehető, hogy hatással van az eladásokra.
Ezt hasonlítsuk össze például a DOOM szériával. A 16-os rebootból elkélt 2 millió darab, az eternalból elkelt 7,5 millió. Breath of the wild-ból elment 32 millió darab, a tears of the kingdomból pedig eddig elment 21 millió. Pár év mulva valószinűleg az is el fogja érni a 30 milliót. Vagy nézzük az elmúlt időszakban a legjobban fogyó játékokat. black myth wukong, stellar blade... Nyilván nehéz mással összehasonlítani direktben, de látszik a vásárlók szokásán hogy azokat a játékokat részesítik előnyben amiben nincsenek oda nem illő DEI üzenetek.
Hoi 4
Nem helyesen lett leírva kettő szó is például nem Vkinek és nem Vminek hanem Valakinek és Valaminek!
Azt rendszeresen így írják a szótárakban is.
@@c.y.b.e.r.c.a.t Őszíntén nekem még rendesen tanították akkor még a szótárban is helyesen voltak írva a szavak, de én ezt sose fogom megszokni, ezeket a rövidítéseket. UI: Ez csak az én véleményem ! :) "Ne vedd vissza szólásnak" vagy ilyesmi !
Dragon age 🤮 nemváltó műtét hegek mert 😮
Ki a zsákot érdekel ez?
Már annyit hallottam azokat a kurva vonalatak.
Mintha ez bárkit érdekelne.
Vicc hogy a mell méretet nem lehet nővelni normálisan lány karinál de a "pöcsméret" kidudorodást igen.
egybeírjuk te agyoniskolázott