Dzien dobry!Brawo! Bardzo dobrze zrobiony film. Porownanie terazniejszosci z historycznymim ujeciami pokazuja przemiany w miescie i regionie. W Jeleniej Gorze i okolicy bywam od 1974 roku i zawsze znajduje tam chwile wytchnienia. Pozdrawiam, Marcin Koczewski.
Gratulacje. Fachowy skład i informacje. Jelenia Góra - jak ją odwiedziłem w 1989 roku - była miastem "bajkowym" - totalnie innym od tych miast gdzie się wychowywałem na Górnym Śląsku. Do tej pory lubię je odwiedzać jak bywam w okolicach. To jedno z 3ch miast gdzie mógłbym od razu się przenieść z dusznego Górnego Śląska - poza Kłodzkiem i Wałbrzychem. ..ps. A linię tramwajową - w przyszłości powinno się odtworzyć, bo to ekologiczny środek transportu.
Niestety w TV wolą puszczać disko-polo, przy głupawe konkursy tj. "taniec z gwiazdami"itp. Im nie zależy na edukacji i wiedzy. Nie ma to jak ogłupić naród.
Po co naród ma być "mondry" ? Ten zdecydowanie "tempy" lepiej mamić duperelami i wiecznie zjadającymi swój ogon aktorami, prezenterami i innymi celefrytami.. TV się skończyło - lepsze jest już radio /choć i to się kończy - bo młodzi* nie mają wyobraźni przy słuchaniu/ * - nie wrzucam wszystkich do 1go worka, ale ogólnie panuje umpa-umpa, dokument - to już wyższa szkoła jazdy. Film jest ok, często odwiedzam Jelenią Górę.
Od 1963 roku jako młody człowiek ale doświadczony z I kat. prawkiem szofer już jeździłem po Polsce i pamiętam tramwaj w Jeleniej G. w Wałbrzychu w Słupsku ,Olsztynie , Inowrocławiu Bielsku B. No i niezapomniane dobrodziejstwo "wielkiego brata " trajlabusy" w Lublinie ,Gdyni ,Warszawce, Wałbrzychu, Słupsku, Tychach . Do twórcy filmu. Panie Henio ale żem sie wzruszył kawałek historii .Pozdrawiam
Ale się cieszę, że natrafiłem na ten film. Bardzo przyjemny do oglądania. Szkoda, że w latach 80 zabrakło środków na estakadę na Jana Pawła, jej pierwsza koncepcja była ponoć przystosowana do ruchu tramwajowego. Można by było wtedy myśleć o budowie tramwaju w Jeleniej Górze. Cała ulica ma spokojną rezerwę terenową pod budowę tramwaju. Nawet skusiłbym się przenieść go ze środka na skraj, między jedną jezdnią, a chodnikiem. Likwidacja starej sieci to same plusy. Jeszcze Niemcy uważali, że była przestarzała. Jestem sceptyczny wobec idei tramwaju w tak małym mieście jak Jelenia Góra (liczba ludności musiałaby być kilkukrotnie wyższa, by tramwaj był opłacalny do budowy). Niemniej jednak liniowy charakter miasta ma według mnie potencjał do budowy linii. Może kiedyś miasto, czy nasz kraj będzie na tyle bogaty i dobrze zarządzany, by pozwolić sobie na tak duże inwestycje infrastukturalne, choć obawiam się, ze nigdy to nie nastąpi.
Niestety czasy PRL-u zostawiły swoje ślady do dziś, czyli zaniedbanie. Ostatnie lata coś zmieniły? Z perspektywy przejazdu motocyklem mało można zobaczyć, tylko pofałdowany asfalt, ale wybiorę się jak co roku w te okolice, zobaczę dokładniej. Dzięki za Film!
Powinni odtworzyć linie tramwajowe ulice były przystosowane szerokością.. Olsztyn tak zrobił super to wygląda podnosi status miasta.. Teraz EU daje duże dofinansowania na takie projekty
Ein toller Bericht, mit der Hirschberger Thalbahn ist mein Vater vom Hauptbahnhof Hirschberg bis nach Bad Warmbrunn von 1937bis 1941 zur Schule gefahren. Er hat öfter davon erzählt. Leider kann ich ihm das Video nicht mehr zeigen,er lebt nicht mehr.
Znów obejrzałem ten film - minęły cztery lata od mojego wpisu na jego temat. Może już pisałem o tym - ale tego tekstu nie znajduję. "Tramwaje znikły z placu Ratuszowego w 1954 roku". Może zdemontowano tory? Bo od marca 1946 do lata 1952 roku tory i trakcja tam były. Tramwaje jednak jeździły przez obecną ulicę Bankową. Dwa ostatnie lata - 1951-1952 dojeżdżałem do szkoły (Żeromski) tramwajem, więc miałem lepsze informacje. W tym czasie jeden jedyny raz tramwaj jechał przez Plac Ratuszowy i ulicę Długą. Dalej mowa jest, że do 1946 roku plac przy końcu ulicy Bankowej nazywał się Placem Niepodległości. W połowie marca już nazywał się Placem Prezydenta Bolesława Bieruta.
Pamietam tramwaje . Jezdzilem nimi z babcia z dworca do Cieplic. Pamietam jeszcze szyny prowadzace do Podgorzyna i Sobieszowa. Tramwaje byly fajne ale jakiemus chujowi to przeszkadzalo i zlikwidowano je pod koniec rzadow Gomulki.
Nareszcie profesjonalnie pokazany materiał o historii miasta. Jednego czego żałuję to fakt, że nie można doprosić się od nikogo materiałów z lat 1946-1989-do dziś. Tak jakby historia PRLu była mniej ważna. Skądinąd wiem, ze są osoby które dysponują takimi materiałami nawet filmowymi. Dlaczego kolejne władze miasta zapominają o tym, że historia toczy sie wokół nas i nawet moje pokolenie ma problem opisać dzisiejszym 20latkom nasze miasto bo brakuje na ten temat źródeł. Podobno dzisiejszy prezydent jest historykiem ...
Ja też bym chętnie oglądnał - ale co wykracza poza zakres a nie ma na to regułki przetargu - to nikt się nie chwyci tego. Historia jest ciekawa, ale wygodna dla tych co jej nie kreują, a myślą że pomijaniem - stworzą nową. Dziśtylko społecznicy mają siłe przebicia. Pozdrawiam z Górnego Śląska.
Tramwaje robia sporo halasu, ale jest tez w nich cos magicznego. Jezeli chodzi o film to fajny pomysl i swietna realizacja. Wlaczlem pana kanal do zakladek w mojej kolekcji klimatykaczawy.wordpress.com/
A gdzie zapomniany tramwaj spalinowy? Pierwsze tory położono w Jeleniej Górze na ul. Obrońców Pokoju 4 maja 1896 r. Biegły one do koszar mieszczących się w obecnym "Mechaniku".
Szkoda, że nowoczesność wygłądziła te wszystkie piękne zabudowania, my chyba cofamy się w poczuciu gustu i stylu do jego braku, pomimo ;epszej technologi.
Powtarzam, co napisałem poprzednio. Komentarze same nieprzychylne, zresztą niektóre słusznie nieprzychylne. Tam dodałem dość długi mój komentarz opisujący sprawę tak jak to ja widziałem mieszkając w Jeleniej Górze (ul. Szewska - to w "dołku" u zbiegu Al. Wojska Polskiego i Wolności). Mimo, że zamieszkałem w 1946 roku mając ledwie 8 lat - bardzo dobrze obejrzałem sobie tramwaje, sieć, mijanki... Gdzie jest - chyba ten sam - film z nieprzychylnymi komentarzami? Zamierzam napisać jakiś artykulik o tym co pamiętam z tamtych czasów. Na razie nie wiem gdzie go zamieszczę, ale podejrzewam, że na Fejsbuku. Czekam na odzew.
Szanowny Panie coś pomyliło z filmem, powtarzam żadnych komentarzy nie usuwam, z prostej przyczyny, pomagają one mi lepiej tworzyć swoje obrazy. Filmik ten był robiony kilka lat temu i do komentarzy nie zaglądałem. Chyba pomylił się Panu Film. Jeżeli były te komentarze na Facebooku to pewnie tam są. Na TH-cam nic nie jest kasowane ani Facebooku. Jeżeli mam pan Jakieś ciekawe materiały to bardzo chętnie się z nimi zapoznam. Swój film robiłem do okresu II wojny. Swoje filmy umieszczam na kanale filmowym TH-cam a na Faceboku jest tylko link do niego.
Za moich czasow tramwaj juz nie jedzil do Sobieszowa i Podgorzyna a przystanek koncowy byl kolo apteki pod Korona. Do Podgorzyna jezdzil autobus Nr.4 a do Sobieszowa chyba 5. W kazdym razie uwielbialem jako dzieciak jezdzic tym tramwajem. Co za kretyni zlikwidowali ta linie.
Heniu, co ty za glupoty opowiadasz "Tramwaj gazowy z Doworca PKP..." 1897 roku napewno nie bylo w Jeleniej Górze PKP! Dziarmolisz jak mój tesc pierdola: " Ide na CPN po papierosy! i udaje sie na stacje paliw BP.
Coś pięknego ten film. Urodziłam się i całe życie mieszkam w Jeleniej Górze.To miasto bardzo mnie interesuje i jest mi bliskie
Dzien dobry!Brawo! Bardzo dobrze zrobiony film. Porownanie terazniejszosci z historycznymim ujeciami pokazuja przemiany w miescie i regionie. W Jeleniej Gorze i okolicy bywam od 1974 roku i zawsze znajduje tam chwile wytchnienia. Pozdrawiam, Marcin Koczewski.
Gratulacje. Fachowy skład i informacje. Jelenia Góra - jak ją odwiedziłem w 1989 roku - była miastem "bajkowym" - totalnie innym od tych miast gdzie się wychowywałem na Górnym Śląsku. Do tej pory lubię je odwiedzać jak bywam w okolicach. To jedno z 3ch miast gdzie mógłbym od razu się przenieść z dusznego Górnego Śląska - poza Kłodzkiem i Wałbrzychem.
..ps. A linię tramwajową - w przyszłości powinno się odtworzyć, bo to ekologiczny środek transportu.
Bardzo ciekawy, profesjonalnie-wykonany filmik. Taki powinni puszczać w telewizji :)
Niestety w TV wolą puszczać disko-polo, przy głupawe konkursy tj. "taniec z gwiazdami"itp. Im nie zależy na edukacji i wiedzy. Nie ma to jak ogłupić naród.
Po co naród ma być "mondry" ? Ten zdecydowanie "tempy" lepiej mamić duperelami i wiecznie zjadającymi swój ogon aktorami, prezenterami i innymi celefrytami..
TV się skończyło - lepsze jest już radio /choć i to się kończy - bo młodzi* nie mają wyobraźni przy słuchaniu/
* - nie wrzucam wszystkich do 1go worka, ale ogólnie panuje umpa-umpa, dokument - to już wyższa szkoła jazdy.
Film jest ok, często odwiedzam Jelenią Górę.
Niedalej jak tydzień temu widziałem czerwony tramwaj w Podgórzynie Górnym. Pomyślałem że to jakiś wesoły żart, a jednak nie!
Dobre opracowanie, dobra robota.
piękne filmy Henryk,mieszkamy 37 lat w Australii a w Jeleniej G dorastalismy.Dzieki za przypomnienie dziciństwa.
Wracajcie, macie taką piękna Jelnia Górę
Od 1963 roku jako młody człowiek ale doświadczony z I kat. prawkiem szofer już jeździłem po Polsce i pamiętam tramwaj w Jeleniej G. w Wałbrzychu w Słupsku ,Olsztynie , Inowrocławiu
Bielsku B. No i niezapomniane dobrodziejstwo "wielkiego brata " trajlabusy" w Lublinie ,Gdyni ,Warszawce, Wałbrzychu, Słupsku, Tychach . Do twórcy filmu. Panie Henio ale żem sie wzruszył kawałek historii .Pozdrawiam
Ale się cieszę, że natrafiłem na ten film. Bardzo przyjemny do oglądania. Szkoda, że w latach 80 zabrakło środków na estakadę na Jana Pawła, jej pierwsza koncepcja była ponoć przystosowana do ruchu tramwajowego. Można by było wtedy myśleć o budowie tramwaju w Jeleniej Górze. Cała ulica ma spokojną rezerwę terenową pod budowę tramwaju. Nawet skusiłbym się przenieść go ze środka na skraj, między jedną jezdnią, a chodnikiem. Likwidacja starej sieci to same plusy. Jeszcze Niemcy uważali, że była przestarzała. Jestem sceptyczny wobec idei tramwaju w tak małym mieście jak Jelenia Góra (liczba ludności musiałaby być kilkukrotnie wyższa, by tramwaj był opłacalny do budowy). Niemniej jednak liniowy charakter miasta ma według mnie potencjał do budowy linii. Może kiedyś miasto, czy nasz kraj będzie na tyle bogaty i dobrze zarządzany, by pozwolić sobie na tak duże inwestycje infrastukturalne, choć obawiam się, ze nigdy to nie nastąpi.
Bardzo ciekawy film o tramwajach w Jeleniej Górze. Gratulacje dla autora!!!
Bardzo ciekawy materiał. Z przyjemnością oglądałem cały film. Pozdrowienia z Górnego Śląska :)
Niestety czasy PRL-u zostawiły swoje ślady do dziś, czyli zaniedbanie. Ostatnie lata coś zmieniły? Z perspektywy przejazdu motocyklem mało można zobaczyć, tylko pofałdowany asfalt, ale wybiorę się jak co roku w te okolice, zobaczę dokładniej. Dzięki za Film!
Witam Panie Henryku !
Świetny filmik , gratulacje
David z Cieplic
Świetny film.
Super :) wielkie dzięki ze Pan to robi o naszym mieście- pozdrawiam serdecznie :)
Takim zabytkiem tramwajem jeździłem jeszcze jako dziecko. To były czasy. Szkoda, że zabrakło zdjęć z pętli tramwajowej koło Korony.
Piękny film. I te pocztówki. To już nie wróci niestety.
Brawo. Dziękuję :)
Powinni odtworzyć linie tramwajowe ulice były przystosowane szerokością.. Olsztyn tak zrobił super to wygląda podnosi status miasta.. Teraz EU daje duże dofinansowania na takie projekty
UWIELBIAM JG TA JOM HISTORJE ❤❤❤
Ein toller Bericht, mit der Hirschberger Thalbahn ist mein Vater vom Hauptbahnhof Hirschberg bis nach Bad Warmbrunn von 1937bis 1941 zur Schule gefahren. Er hat öfter davon erzählt. Leider kann ich ihm das Video nicht mehr zeigen,er lebt nicht mehr.
nie wiedziałem,że to jest aż tak stare miasto
Bardzo przyjemny filmik super się ogląda:)
Znów obejrzałem ten film - minęły cztery lata od mojego wpisu na jego temat. Może już pisałem o tym - ale tego tekstu nie znajduję. "Tramwaje znikły z placu Ratuszowego w 1954 roku". Może zdemontowano tory? Bo od marca 1946 do lata 1952 roku tory i trakcja tam były. Tramwaje jednak jeździły przez obecną ulicę Bankową. Dwa ostatnie lata - 1951-1952 dojeżdżałem do szkoły (Żeromski) tramwajem, więc miałem lepsze informacje. W tym czasie jeden jedyny raz tramwaj jechał przez Plac Ratuszowy i ulicę Długą. Dalej mowa jest, że do 1946 roku plac przy końcu ulicy Bankowej nazywał się Placem Niepodległości. W połowie marca już nazywał się Placem Prezydenta Bolesława Bieruta.
Sporo wagonów typu 5N poszło wówczas do Łodzi gdzie jeździły do późnych lat 80.
Piękne miasto. Dużo ciekawostek w filmie.. Szkoda, może da się odtworzyć tramwaj?
Aż szkoda że już nie ma tramwaju w Jeleniej Górze.
Jest, stoi na rynku.
@@kazimierzg2896 Dziękuję.
🙂
Ma Pan może filmiki albo zdjęcia z lat 80 i 90-tych? Bardzo bym był zainteresowany
Pamietam tramwaje . Jezdzilem nimi z babcia z dworca do Cieplic. Pamietam jeszcze szyny prowadzace do Podgorzyna i Sobieszowa. Tramwaje byly fajne ale jakiemus chujowi to przeszkadzalo i zlikwidowano je pod koniec rzadow Gomulki.
Nareszcie profesjonalnie pokazany materiał o historii miasta. Jednego czego żałuję to fakt, że nie można doprosić się od nikogo materiałów z lat 1946-1989-do dziś. Tak jakby historia PRLu była mniej ważna. Skądinąd wiem, ze są osoby które dysponują takimi materiałami nawet filmowymi. Dlaczego kolejne władze miasta zapominają o tym, że historia toczy sie wokół nas i nawet moje pokolenie ma problem opisać dzisiejszym 20latkom nasze miasto bo brakuje na ten temat źródeł. Podobno dzisiejszy prezydent jest historykiem ...
Ja też bym chętnie oglądnał - ale co wykracza poza zakres a nie ma na to regułki przetargu - to nikt się nie chwyci tego. Historia jest ciekawa, ale wygodna dla tych co jej nie kreują, a myślą że pomijaniem - stworzą nową. Dziśtylko społecznicy mają siłe przebicia.
Pozdrawiam z Górnego Śląska.
W księgarni jakieś dwa lata temu kupiłam piękne wydanie o Jeleniej Górze.
ciekawe, bo we fragmencie o Cieplicach są pokazane dwa obiekty z Kudowy Zdrój, mi. in pijalnię wód mineralnych
Tramwaje robia sporo halasu, ale jest tez w nich cos magicznego. Jezeli chodzi o film to fajny pomysl i swietna realizacja.
Wlaczlem pana kanal do zakladek w mojej kolekcji klimatykaczawy.wordpress.com/
Warto by wskrzesić tramwaj
Pamiętam jak tramwajem jeździłem z ojcem do Sobieszowa
Bardzo interesujący film! Nie rozumiem tylko, czemu pan lektor czyta swój tekst przez telefon... ;)
Pamietam jak szczycilam sie ze mieszkam w Cielplicach
To ile ta trasa miala dlugosci?
👍
A gdzie zapomniany tramwaj spalinowy? Pierwsze tory położono w Jeleniej Górze na ul. Obrońców Pokoju 4 maja 1896 r. Biegły one do koszar mieszczących się w obecnym "Mechaniku".
Szkoda że Polacy nie są tak gospodarni
mj
" Nie są gospodarni"? Zabawny jesteś🤣
@@janhusar9105 trochę skromności
@@mj-ef9ev Trochę...rozumu😅
@@janhusar9105 Pełna zgoda
@@mj-ef9ev Co tu ma " skromność" wspólnego?
3.20 Chyba chodzi o rozstaw szyn 100 cm, nie 100 milimetrów.
Szkoda, że nowoczesność wygłądziła te wszystkie piękne zabudowania, my chyba cofamy się w poczuciu gustu i stylu do jego braku, pomimo ;epszej technologi.
Powtarzam, co napisałem poprzednio. Komentarze same nieprzychylne, zresztą niektóre słusznie nieprzychylne. Tam dodałem dość długi mój komentarz opisujący sprawę tak jak to ja widziałem mieszkając w Jeleniej Górze (ul. Szewska - to w "dołku" u zbiegu Al. Wojska Polskiego i Wolności). Mimo, że zamieszkałem w 1946 roku mając ledwie 8 lat - bardzo dobrze obejrzałem sobie tramwaje, sieć, mijanki... Gdzie jest - chyba ten sam - film z nieprzychylnymi komentarzami? Zamierzam napisać jakiś artykulik o tym co pamiętam z tamtych czasów. Na razie nie wiem gdzie go zamieszczę, ale podejrzewam, że na Fejsbuku. Czekam na odzew.
Szanowny Panie coś pomyliło z filmem, powtarzam żadnych komentarzy nie usuwam, z prostej przyczyny, pomagają one mi lepiej tworzyć swoje obrazy. Filmik ten był robiony kilka lat temu i do komentarzy nie zaglądałem. Chyba pomylił się Panu Film. Jeżeli były te komentarze na Facebooku to pewnie tam są. Na TH-cam nic nie jest kasowane ani Facebooku. Jeżeli mam pan Jakieś ciekawe materiały to bardzo chętnie się z nimi zapoznam. Swój film robiłem do okresu II wojny. Swoje filmy umieszczam na kanale filmowym TH-cam a na Faceboku jest tylko link do niego.
Skad mial Pan Nagranie hejnalu?
Nie pamiętam już.
Od kiedy w Jelonce znowu jeżdżą tramwaje?
Nie jeżdżą.
Zaraz zaraz... Kilka minut temu czytałem same złorzeczenia o tym filmie - a teraz same pochwały. Co tu się dzieje. I gdzie mój dłuuuuugaśny komentarz?
Żadne komentarze nie są usuwane
czysto nie tak jak dzisiaj
Za moich czasow tramwaj juz nie jedzil do Sobieszowa i Podgorzyna a przystanek koncowy byl kolo apteki pod Korona. Do Podgorzyna jezdzil autobus Nr.4 a do Sobieszowa chyba 5. W kazdym razie uwielbialem jako dzieciak jezdzic tym tramwajem. Co za kretyni zlikwidowali ta linie.
,, tramwaję,,
TE NIEMIECKIE NAZWY TO OKROPNOŚĆ DOBRZE ,ŻE TEGO JUŻ NIE MA JELENIA GÓRA BYŁA BARDZO ZNIEMCZONA
Jelena Góra - Hirschberg do 1945 roku była niemiecko języczna. Polską stała się po II wojnie światowej.
Niemieckie nazwy to okropnosc ,,, a skad ty jestes z ukrainy czy bialorusi to spadaj na wschod jak ci sie nie podoba 22:08
W jeleniej nie ma już tramwaji :((((((
Są.... Tylko nie aktywne.
lepiej wiedzej wiadomosci co jest Dzisiaj ! a nie co bylo kiedys , kogo to obchodzi jak bylo dawniej .
Heniu, co ty za glupoty opowiadasz "Tramwaj gazowy z Doworca PKP..." 1897 roku napewno nie bylo w Jeleniej Górze PKP! Dziarmolisz jak mój tesc pierdola: " Ide na CPN po papierosy! i udaje sie na stacje paliw BP.
Zazgrztalo mi w uszach to "z dworca PKP " powinno byc ewentualnie "z dworca kolejowego" . Pozdrowienia z New Jersey.