Kitajska kutina (Pseudocydonia sinensis), Majšperk, Slovenija, konec oktobra 2024
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 28 ธ.ค. 2024
- Kitajska kutina ( • Chinese Quince - Why P... ) je sorodnica naše domače kutine (Cydonia oblonga). Domovina domače kutine je Bližnji Vzhod, medtem ko kitajske pa Vzhodna Azija (Kitajska, Koreja). Kitajsko poimenovanje je mogua, korejsko mogwa namu, japonsko pa karin.
Listopadno ali včasih »napol zimzeleno« počasi rastoče drevo zraste okrog 6 metrov visoko, včasih tudi do 9 metrov. Naravno raste več debelno, lahko pa se vzgoji z enim deblom. Krošnja je gosta, svetleči, usnjati, ovalni zeleni listi veliki 6-12cm se jeseni obarvajo v prelepo oranžno in rdečo barvo. Cveti spomladi pred domačo kutino, rožnati cvetovi so posamični in veliki 2,5-4cm. Aromatični plodovi so veliki (12-17cm) in so podobni plodovom domače kutine, dozorijo pozno jeseni.
Plodovi se uporabljajo podobno kakor plodovi naše kutine. Nekdo mi je omenil, da so plodovi trši od plodov domače kutine. Sam namreč še nisem videl odraslega dreves in ne plodov. Prebral sem, da postanejo mehkejši, ko jih obdela prvi mraz. Sicer pa se iz plodov lahko pripravlja marmelada, kompoti. No, ker je pa v tem času, od kar sem pred leti napisal vsebino tega oglas, zarodila tudi moja sadika ( • Kitajska kutina (Pseud... ), ki sem jo pred leti dal prijatelju, lahko iz prve roke povem, kakšna je bila marmelada, ki sem jo skuhal. Bila je malenkost bolj groba in precej grenka. Zato sem jo odložil v shrambo in je nisem več jedel. Kasneje sem dal glažek marmelade prijateljem in jih opozoril na grenkobo, a ko so jo nekaj dni kasneje poskusili, so mi dejali, da ni bila prav nič grenka. Verjetno se grenkoba skozi čas izgubi.
Na Japonskem iz trdega temno rdečega lesa pogosto izdelujejo glasbilo shamisen ( • Shamisen Girls Ki&Ki -... ). Predvsem pa se sadi kot okrasno drevo zaradi oranžno rdeče jesenske barve listja, dekorativnega lubja, ki se lušči v raznih barvnih odtenkih od zelene, preko rjave, oranžne in sive barve. Prav tako je zanimivo tudi deblo, ki se zelo narebri. Radi jo imajo tudi bonsajisti. Plodovi lepo odišavijo notranje prostore.
Kitajska kutina je pri nas prezimna (zone 6,7) do -23. Dobro uspeva v rodovitni in odcedni zemlji na sončni legi, prenese sušo in vročino.
Vir:
en.wikipedia.o...
arnoldia.arbore...
pfaf.org/user/...
Michael A.Dirr&Keith S.Waren, THE TREE BOOK