R250M, najcięższy odbiornik świata. kręcenie gałami. R250M receiver. LZ CONTEST - IU1MRH, LZ5K, SE2P

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 22 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 26

  • @user-qm5vs3ik3b
    @user-qm5vs3ik3b 5 วันที่ผ่านมา +5

    pracowalem zawodowo na R 250 i pozniej na R1250.Ten ostatni produkowany na Wegrzech i mial nakladany od gory syntezator.U nas to bylo bardzo popularne i chodzace super.Ruscy mieli leb do tych konstrukcji.

  • @bartekkowalski9460
    @bartekkowalski9460 19 ชั่วโมงที่ผ่านมา +2

    Piękna konstrukcja 👍👍👍

    • @Doktor_Lewar
      @Doktor_Lewar  16 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      Też tak uważam:) pozdrawiam 73!

  • @AndrzejZawada-bj1sn
    @AndrzejZawada-bj1sn 23 ชั่วโมงที่ผ่านมา +3

    Ten R250M mieliśmy w klubie krótkofalarskim w Toruniu - SP2ZBE. Inny sprzet radziecki też był na wyposażeniu klubu. RBM-1, 10-RT, RSB-F-3, R-105 itd. Pozdrawiam...73!

    • @Doktor_Lewar
      @Doktor_Lewar  16 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      Fajnie :) dziękuję za odzew i informację:) pozdrawiam 73!

  • @HermanOtto-wr2nn
    @HermanOtto-wr2nn 6 วันที่ผ่านมา +3

    Witam Kolego dziękuję za wklejenie filmu jesteś super przywróciłeś mi wspomnienia przed laty to radio także posiada BFO co rzadko się spotyka w tak starych odbiornikach natomiast jedno z gniazd na boku to gniazdo służy do podłączenia nadajnika natomiast zasilacz powinien stać na podłodze wiem że tylko robisz testy , takie radia były w radzieckich wojskowych samochodach na wyposażeniu była przetwornica na 220 wolt . Zaglądając do środka lampy są na amortyzatorach gumowych przeciw wstrząsom co ciekawe może nie zwróciłeś uwagi na główną zębatkę ona składa się z 2 takich samych zębatek i są sprężyny kasujące luzy na nich to jest niepowtarzalny sprzęt musiał by napisać o tym odbiorniku książkę obecnie trudny do zdobycia jeszcze raz dziękuje za film i oczywiście leci łapka w górę , a tak na marginesie do tego radia miałem na dachu antenę W3DZZ na częstotliwości 3,5 mh wszystko zależy od pory roku i propagacji trzymaj się miłego dnia najmocniej ściskam i życzę zdrówka Marek Częstochowa SP9PAK to znak klubu Częstochowskiego który nie istnieje

    • @Doktor_Lewar
      @Doktor_Lewar  6 วันที่ผ่านมา +1

      Dziękuję:) zapraszam do oglądania kolejnych materiałów. Zasilacz faktycznie stał nie tam gdzie trzeba kiedy nasłuchiwałem tym odbiornikiem jakiś czas temu stał pod stolikiem :) Pozdrawiam!

    • @HermanOtto-wr2nn
      @HermanOtto-wr2nn 6 วันที่ผ่านมา +1

      @@Doktor_Lewar obserwuję Twój kanał oczywiście dałem suba jeszcze raz dziękuję miłego dnia trzymaj się

    • @Doktor_Lewar
      @Doktor_Lewar  6 วันที่ผ่านมา

      @HermanOtto-wr2nn dziękuję!

  • @roberts9000
    @roberts9000 วันที่ผ่านมา +1

    Twoje "przenośne" radyjko, R250M pochodzi z wojska? Ja miałem na początku lat 80'tych R250M całe srebrne. Znajomy załatwił mi z Radwaru, ponoć radyjko pochodziło z demontażu ze statku. Miałem też R313. Na tamte czasy, to były zajebiste odbiorniki. Miały bardzo dobre parametry. Żałuje, że je oddałem na początku lat 90'tych. RBM1 - łezka w oku się kręci, znajomy miał to cudeńko i miałem okazję się nim pobawić. Pozdrawiam.

  • @marekkowalski6767
    @marekkowalski6767 วันที่ผ่านมา +1

    Dalem Księdzu ( 1985r) . 2 lata pracowalem na nim i sam go przewozilem i przenosilem. Na tamte lata konstrukcja niczym normalna . Dzis to niewiem,chyba nikt by sie nie podjął wykonac kopii 🤔 - pzdr .

  • @zdzisiek1979
    @zdzisiek1979 วันที่ผ่านมา +2

    Niezła maszyna :) Widać piękny kunszt inżynierii. Ile to pobiera mocy :)
    Podobno tym bębnem można kręcić w jedną stronę tylko w przeciwnym razie ulegną uszkodzeniu styki. Tak słyszałem. Pozdrawiam

    • @Doktor_Lewar
      @Doktor_Lewar  วันที่ผ่านมา

      Hmmm tego nie słyszałem. Kręcę w obie nic się nie dzieje. Fakt że nie używam często;) może ktoś jeszcze się wypowie w temacie. Dziękuję i pozdrawiam 73!

    • @roberts9000
      @roberts9000 วันที่ผ่านมา

      Do R250m i R313 były dwa rodzaje zasilaczy. Jeden zasilacz chodził na 230V a drugi, to była przetwornica składająca się z silnika i generatora, który wytwarzał kilka napięć. 6,3V do żarzenia lamp, 250V na anody lamp i chyba jeszcze dwa napięcia pomocnicze. Przetwornica, przy napięciu 24V pobierała jakieś 20 - 25A i robiła dużo hałasu.

  • @krzysiekkrzysiek7332
    @krzysiekkrzysiek7332 16 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

    • @Doktor_Lewar
      @Doktor_Lewar  16 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      😁

  • @tretowntret7541
    @tretowntret7541 วันที่ผ่านมา

    To jest kopja z amerykanskiego odbiornika RCA BC 414 I General Electric dzis na nim napewno sie odbierze trzaski brzeczenie z LEDow i sterownikow triackowych + mnöstwo chinczykow

    • @zetareticuli8896
      @zetareticuli8896 16 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

      Nie jestem krótkofalowcem,ale gdy zacząłem oglądać ten film to,pierwsze co przyszło mi na myśl to:Komu soviety zajumali ten pomysł,teraz już wiem.Dzięki.

  • @user-qm5vs3ik3b
    @user-qm5vs3ik3b 5 วันที่ผ่านมา +5

    do telegrafi nie trzeba miec sluchu muzycznego to z takim sluchem niema nic wspolnego.Ja nie mam wogole sluchu muzycznego,nic nie zanuce a odbieram cale zycie do 350 liter na minute tekstu jawnego.Ten odbiornik zle ustawiales do telegrafi ale wiem ze ma on bardzo ladne audio i porzadnie chodzi. Gratuluje ciekawej kolekcji .

    • @Doktor_Lewar
      @Doktor_Lewar  5 วันที่ผ่านมา +1

      No... Nie wiem. Telegrafia ma coś wspólnego z rytmika i poczuciem rytmu ja dla mnie. Może źle to określiłem mianem słuchu muzycznego, ale z tego co się próbowałem wsłuchiwać i bawić to tyle rozumem że to nie sztuka pamiętać ile kropek i kresek ma dany znak... Przy tych prędkościach nie da się tego liczyć, to trzeba słyszeć , każdy znak ma swoją krótka "melodię" . To są tylko moje przemyślenia;)

    • @roberts9000
      @roberts9000 วันที่ผ่านมา

      350 LITER na minutę? Napisz ile słów potrafisz odebrać w przeciągu minuty.

    • @stefangradz5579
      @stefangradz5579 วันที่ผ่านมา +1

      @@Doktor_Lewar To co piszesz o morsie są to fakty, przy 12 grupach i wyżej na minutę nie da się liczyć sygnały. Przykładowo: znakowi F odpowiada melodia "CIOCI KASI" i tak dalej. 47 lat temu w wojsku jako radiotelegrafista i jeszcze co nieco pamiętam, pozdrawiam.

  • @jurekbanaszkiewicz6856
    @jurekbanaszkiewicz6856 2 วันที่ผ่านมา +1

    Mam taki sprzęt z Niemiec przywiozłem w drewnianej skrzyni był cały kąpletny. Fajny sprzecior.

    • @Doktor_Lewar
      @Doktor_Lewar  2 วันที่ผ่านมา

      Dziękuję za komentarz zapraszam na kolejne nagrania:)

  • @Tomek-i3g
    @Tomek-i3g 5 ชั่วโมงที่ผ่านมา

    Mój ulubiony odbiornik. Tysiące łączności na nim zrobiłem... Tak z ciekawości czemu zainteresowało cię kolekcjonowanie odbiornikówi nadajników? Czy ktoś z twojej rodziny był krótkofalowcem i odziedziczyłeś ten sprzęt? W każdym razie to super ciekawe hobby, ten lampowy sprzęt ma w sobie Duszę, i nie słuchaj takich polskich kretynów którzy coś tam bredzą coś o złych parametrach bo polak to taki głupi naród który ciągle by tylko narzekał a sam nic nie umie zbudować. Dziś krótkofalowcy nie budują już sprzętu tylko kupują zachodni badziew i narzekają na sprzęt lampowy. Wieloktronie takie coś słyszałem na pasmach...
    A strojenie w R-250 to Bajka żaden zachodni TRX nie ma takiej łatwości wyłapywania stacji, a tu jest to czysta mechanika. PS tylko musisz się nauczyć prawidłowego nastrajania tego odbiornika, trzeba dobrze operować pokrętłem Wzm.. Pcz (ta duża gałka).
    I żałuj że nie znasz CW (na pewno byś sie szybko nauczył), ja w czasach gdy nie było internetu czatowałem na kluczu z całym światem (odbieralem na słuch 60 WPM)...