#100

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 26 มิ.ย. 2022
  • Witam Was serdecznie. W tym filmie chciałbym Wam pokazać jak walczę z motylicą w sezonie pszczelarskim. Zostawienie ramek z suszem bez kontroli , przeważnie kończy się jego utratą. Mol woskowy potrafi spustoszyć wszystkie ramki pozostawione w magazynie. Widoczne larwy usuwam mechanicznie a ujemna temperatura (-18st) załatwia szkodnika na dobre. Miłego oglądania :)

ความคิดเห็น • 32

  • @sylwestern.4108
    @sylwestern.4108 10 หลายเดือนก่อน

    Poszerzyłeś moją wiedzę i uspokoiłeś bo mało kto mówi o tym problemie a jak mówi to zazwyczaj od razu niszczą przetapiają i t. d

  • @hose67r89
    @hose67r89 2 ปีที่แล้ว

    witam wieszam w blaszku pod sufitem w którym mam pare gniazd z osami , sprawę załatwiają na bieżąco :)) ale mam już w planach zakup zamrażarki jako dodatkową opcje walki pozdrawiam :) a super pomysł z pułapką na mole zaraz zakupię do siebie o takim rozwiązaniu nie pomyślałem jeszcze raz pozdrawiam :)

  • @albinp7629
    @albinp7629 2 ปีที่แล้ว

    Witam, ja również mrożę ramki z suszem potem pakuje po 12 sztuk do worka i następnie do kartonów po bananach. Nie posiadam nadmiaru korpusów a takie zamknięte kartony też się dobrze przechowuje jeden na drugim. Ja dodatkowo opisuje jakiego rodzaju ramki są w danym kartonie. Żadnych innych zabiegów nie wykonuje i jak dotąd żadna ramka się nie zmarnowała. Mrożę przez 48 h. Pozdrowienia Tomasz, dzięki za filmik pomocny jak zawsze

  • @bogdank8138
    @bogdank8138 2 ปีที่แล้ว

    Cześć! Jak ja kiedyś pisałem o mrożeniu ramek to spotkało się to z rodzajem ironii i niedowierzania. Pisałem o wykorzystywaniu chłopskich chłodziarek do konwii, które można było kupić za grosze i przestawić w nich termostat albo i nie. Jest pewien myk przy mrożeniu. Otóż nie należy mrozić bezpośrednio po kręceniu. Należy zaczekać ze dwa trzy dni, aż jaja zaczną się wykluwać. Oczywiście bez możliwości składania w międzyczasie nowych, przez szkodnika. Same jaja mrozu się nie boją. Przetrwają! W tym roku przeprowadzam eksperyment. Wieszam ramki przeczerwione, nawet czarne pod zadaszeniem. W ten sposób jednak, aby pomiędzy mógł się zmieścić ptaszek typu kopciuszek ;-). Na razie efekty są zadowalające.
    Można również zastosować rozwiązanie, które powoduje u niektórych rozluźnienie mięśni szczęki, które zapewne stosuje polbrat, jednak stawianie drabiny obok, to holyłód, chodzi mianowicie o podanie pszczołom zainfekowanych korpusów (choc i niekoniecznie) w trybie, nazwijmy to nadmiarowym. Tam gdzie coś jest, załatwią sprawę w try miga ;-)

    • @szczepanowicki_bartnik
      @szczepanowicki_bartnik  2 ปีที่แล้ว +1

      Haha uwielbiam Twoje skróty myślowe :) Ciężko utrzymać w sezonie susz bez mrożenia przez dłuższy czas. Poddawanie pszczołom korpusów jak dla mnie odpada. Jak ktoś ma kilka rodzin to ok ale jak dużą pasiekę to kolejna robota by te pszczoły stamtąd oczyścić a przy wziątku naniosą tam nakropu :) Jak nie ma pożytku to można dać na powałkę i uchylić pająk ale ja o tym czasie karmię rozwojowo i susz automatycznie idzie do wykorzystania :)

    • @bogdank8138
      @bogdank8138 2 ปีที่แล้ว

      @@szczepanowicki_bartnik Właśnie stawianie nad powałką miałem na mysli. Nie precyzyjnie się wyraziłem. Po krótkim czasie ramki są dokładnie oczyszczone i przy kolejnym przeglądzie mogą być zbierane. Pszczoły łatwo stamtąd wygonić. Faktem jest, że przy obecnych temperaturach okres wylęgu barciaka trwa nieustannie całą dobę ;-) W związku z tym, każdy sposób przynoszący pozytywne oczekiwania w tym względzie jest dobry ;-)

  • @mareksochacki3776
    @mareksochacki3776 2 ปีที่แล้ว

    Podoba mi się takie działanie
    Fajny sposób . Jakiej pojemności jest ta zamrażarka skoro tak dużo plastrów wchodzi?

  • @MrSergio1631
    @MrSergio1631 2 ปีที่แล้ว

    Tomasz jak leczysz i czy w ogóle leczysz pszczoły po lipie chodzi o varroa ?
    Jaką metodą była by bezpieczna dla pszczoł ?

    • @szczepanowicki_bartnik
      @szczepanowicki_bartnik  2 ปีที่แล้ว +1

      Przed chwilą odymiłem bez mateczne odkłady apiwarolem. Zobaczę jakie będzie porażenie. Jeśli słabe to zaczekam na jesienną izolację. Jeśli spore to paski z KS.

  • @krzysztofkozowski2968
    @krzysztofkozowski2968 2 ปีที่แล้ว

    miodu dobrze trochę wylać na zakretkę i też dobrze łapie

    • @szczepanowicki_bartnik
      @szczepanowicki_bartnik  2 ปีที่แล้ว

      Mam rondelek z resztkami miodu, to co zgarnąłem z odstojnika i w ogóle się nim motylica nie interesuje. Ma ramki do opędzlowania to to robi ;)

  • @peczor1996
    @peczor1996 2 ปีที่แล้ว

    Wiem coś na temat motylicy, nie miłe wspomnienia z tamtego sezonu, równiez mroże ale dopiero na koniec sezonu, suche plastry siedzą w ulach z otwartym wylotkiem i motylica do nich nie wchodzi

    • @szczepanowicki_bartnik
      @szczepanowicki_bartnik  2 ปีที่แล้ว +1

      Jeśli się nie przypilnuje to straty opłakane. Ja mrożę po miodobraniu bo bardzo szybko motylica pakuje się w raz przeczerwione plastry, których najbardziej szkoda.

    • @peczor1996
      @peczor1996 2 ปีที่แล้ว

      @@szczepanowicki_bartnik trzeba kontrolować, sprawdzać i mrozić tego insekta

  • @kubus5156
    @kubus5156 2 ปีที่แล้ว +1

    Czy opłaca się trzymać tak ciemną woszczyne? Nie lepiej ja przetopić choćby że względu na higienę w pasiece?

    • @swojmiod
      @swojmiod 2 ปีที่แล้ว

      Lepiej, dla producentów węzy.

    • @kubus5156
      @kubus5156 2 ปีที่แล้ว +1

      @@swojmiod Jak chce się mieć zdrowe pszczoły to na takich rzeczach się nie oszczędza. Przynajmniej ja tak myślę

    • @szczepanowicki_bartnik
      @szczepanowicki_bartnik  2 ปีที่แล้ว +5

      Przecież wyraźnie od tym mówię w filmie, co robię. Jak śledzisz mój kanał, to dobrze wiesz, że już 100% plastrów w gniazdach mam wymienione i odbudowane na wiosennym pożytku. W tym sezonie na moją pasiekę poszło 60kg węzy. Ciemne plastry idą do przetopu a mrożę je dlatego, bo nie mam na topienie teraz czasu. A do jesieni z tego suszu nic nie zostanie. Do przerobu syropu lub na przyszły sezon jako susz do miodni, zostawiam plastry raz przeczerwione, taki susz jest na wagę złota w kolejnym sezonie. Również plastry z pierzgą zostają, albo do wymłócenia albo do odkładów.

    • @kubus5156
      @kubus5156 2 ปีที่แล้ว

      @@szczepanowicki_bartnik Rozumiem o co chodzi. Niezrozumiałe było dla mnie tylko grożenie tak ciemnych plastrów (chyba że tylko na filmie to tak wygląda) Wszelkie wątpliwości rozwiane😉

    • @szczepanowicki_bartnik
      @szczepanowicki_bartnik  2 ปีที่แล้ว +1

      @@kubus5156 Co racja to racja, w pomieszczeniu również słabe światło.

  • @skarbkowie
    @skarbkowie 2 ปีที่แล้ว

    Co to są za plastry feromonowe?

    • @szczepanowicki_bartnik
      @szczepanowicki_bartnik  2 ปีที่แล้ว +2

      Bros, pułapka przeciwko molom.

    • @skarbkowie
      @skarbkowie 2 ปีที่แล้ว

      @@szczepanowicki_bartnik na mole spożywcze czy ubraniowe czy obojętne? Pomysł ma Pan świetny!

    • @szczepanowicki_bartnik
      @szczepanowicki_bartnik  2 ปีที่แล้ว +1

      @@skarbkowie Ja mam na mole spożywcze, jak widać działa :)

  • @slawomirponiewaz
    @slawomirponiewaz 2 ปีที่แล้ว

    Postaw sobie chłodnie, utrzymujesz tam temperaturę około 8st i nie ma problemu z barciakiem.

    • @szczepanowicki_bartnik
      @szczepanowicki_bartnik  2 ปีที่แล้ว +1

      Wszystko spoko tylko finanse, taka chłodnia kosztuje. Mam w planach wydzielić pomieszczenie w magazynie na chłodnie by nie dość, że chłodzić ramki to jeszcze równe owoce w tym jabłka ale jak na razie zamrażarka. Poza tym susz w tym tygodniu już pójdzie do rodzin.

    • @slawomirponiewaz
      @slawomirponiewaz 2 ปีที่แล้ว

      @@szczepanowicki_bartnik kosztuje, ale pozwala zaoszczędzić czas :)