Fašank | Havřice, Komňa 1965

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 3 ต.ค. 2024
  • Název filmu je odvozen od stejnojmenné události - fašanku, který proběhla koncem února a začátkem března roku 1965 v městské části Uherského Brodu, v Havřicích a Komni. Organizace a účast na masopustu byla jednou z prvních akcí tzv. havřické Olšavy, což přibližuje její členka, paní Anežka Blahutková z Uherského Brodu:
    „V té době se náš soubor po rozkolu v brodské Olšavě nazýval též Olšava Havřice, neboť do Havřic přešla značná část souboru, v Olšavě brodské zůstala muzika a asi 4 taneční páry. Pořadateli byli TJ Tatran Havřice a MNV Havřice. V neděli před masopustem (28. 2.) se v místním hostinci promítaly filmy, které byly natočeny v dřívějších dobách. Do přípravy a realizace se samozřejmě zapojila i Olšava. Projednala pro věčnou paměť účast filmového štábu dokumentárního filmu Barrandov, zainteresovala gottwaldovský rozhlas pro vysílání Jihomoravského kraje a pozvala folkloristy ze Strážnice a Brna. V pondělí 1. března 1965 byl fašank zahájen před MNV Havřice, kde stárek Vašek Škaredík, požádal o povolení konat fašankový průvod místostarostu pana Močičku. Povolení se dostalo, místostarosta předal stárkovi šavli a fašankový průvod se 73 maskami, dvacetičlennou dechovou hudbou a jedenácti verbíři a podšabláři se vydal na obchůzku Havřicemi. Do zpěvu a tance se zapojila celá dědina. Část průvodu navštívila i brodský pivovar. Filmaři po celou dobu dokumentovali masopustní dění. Fašankové zvyky pokračovaly i následující den v úterý 2. března večer fašankovou taneční zábavou v havřické hospodě a půlnočním pochováváním basy. O rozloučení s basou se postaraly Brozanky, které v maskách cigánek věštily a vyřizovaly si účty s přítomnými chlapy, aby basa mohla v klidu odpočívat (viz stopáž 7:37 - 7:47, toto rozloučení však na rozdíl zařazení ve filmu předcházelo průvodu s basou při jejím pochovávání ve filmu mylně nastřiženo až za průvod). Pochovávání basy pak bylo záležitostí celé hospody. Atmosféru obou dnů zachytil filmový štáb z Barrandova s režisérem Otakarem Skalským.
    Ve filmu tak vystupují tanečníci folklorního souboru (později nesoucího název Brozané) se svým vedoucím JUDr. Věroslavem Blahutkou (v letech 1957 a 1959 získal dvakrát 2. místo v soutěži o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku) a tanečníky Ladislavem Friedlem nebo Jiřím Ličmanem. Ve filmu jsou však i další, dnes již nežijící osobnosti představitelů kulturního a společenského života regionu.
    Součástí záběrů pořízených v Havřicích a Uherském Brodě jsou také záběry na masopustní obchůzku v obci Komňa na Uherskobrodsku s typickým podáním zdejší varianty mečové tance, jež předvádějí tančící muži, nazývaní „Komňanští skakúni (stopáž 0:10 - 0:23 a 2:51 - 3:19).
    Dnešní verze filmu je rekonstrukcí filmových záběrů 35 mm, jejichž pozitivy i negativy byly darovány do muzejních sbírek v r. 2009. Záběry byly digitalizovány, upraveny, chronologicky sestříhány a doplněny zvukovou složkou. Tato rekonstrukce filmových záběrů do uceleného tvaru byla zaměřena na zhodnocení muzejní sbírky a její identifikaci.
    Film vyrobilo Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě na podzim r. 2009 na základě daru Josefa Bobka (původní filmové materiály byly uchovávány u manželů Hudečkových v Havřicích). Digitalizaci a rekonstrukci filmu realizovali Jiří Doležal (DK) a Jiří Sabák (MJAKUB).

ความคิดเห็น • 1

  • @pepulka
    @pepulka 13 ปีที่แล้ว +2

    Tož pěkný dokument. Kdyby se tak dal sehnat i s původním zvukem. Pokud ano, dejte mi vědět. P