"Prinkeps" jest poprawną formą stosowaną w łacinie klasycznej, czyli tej starożytnej. Powszechnie używana i uczona współcześnie łacina to oczywiście wersja późniejsza, eklezjastyczna (kościelna) w której pojawia się"princzieps" u nas wymawiany jako "princeps".
Nie ma dnia bym nie słuchał Twoich podcastów. Często słucham tych samych podcastów po kilka razy….. do snu, podczas jazdy autem, podczas relaksu. Niesamowicie się cieszę , że tworzysz takie wspaniałe materiały. Myślę, że nie będę odosobniony gdy napiszę, że dajesz nam masę radości !
Chyba jeden z moich ulubionych odcinków serii cesarskiej. Kaligula z pewnością słusznie nie ma najlepszej opinii, ale ten odcinek rzuca nieco inne światło na tę postać. Podziękowania dla Autora
Dziękuję za ten świetny, bardzo przemyślany podcast! Ciekawe, skrupulatnie zebrane, rzetelnie i wieloaspektowo relacjonowane informacje oraz sposób prowadzenia samej audycji sprawiają, że zostaję na dłużej 😊 Co do samego Gajusza... Wydaje mi się, że los, jaki mu przypadł wraz z urodzeniem w udziale nie był najszczęśliwszy. To nie była jedynie gra o władzę, ale - jak się wydaje - rozpaczliwa gra o przetrwanie. Gra, w której musiał zacząć brać udział bardzo wcześnie. Jak pokazują losy innych członków dynastii: nie dało się uniknąć zagrożenia nawet będąc dzieckiem, lub relatywnie daleko od linii sukcesji. Paradoksalnie tron - przyczyna śmiertelnego zagrożenia - niczym miecz obosieczny, był też w tej sytuacji jakąś wzgledną gwarancją przeżycia... Gajusz, jak z szacunkiem go tutaj nazywa Autor, okazuje się bardzo złożoną i intrygującą postacią. Jakie miał horyzonty życiowych i moralnych wyborów trudno nam osądzać... zwłaszcza w świetle takich źródeł, jakimi dysponujemy. Myślę jednak, że niewielu z nas chciałoby się zamienić z Gajuszem miejscami... Jego przykład pokazuje, że iście orwellowskie zarządzanie przeszłością i zbiorową pamięcią to nie jest wynalazek współczesności... P.S. Jego „Incitatus na konsula/senatora” zawsze wydawało mi się bardzo ironicznym docinkiem i wyrazem dość ostrej, ale i zasłużonej, oceny postępowania senatorów. Nigdy nie brałam tego powiedzenia za objaw szaleństwa, ale raczej za ekspresję, młodzieńczo soczystej i „ciętej” natury cesarza. Może także, jako dosyć inteligentną, choć sarkastyczną uwagę rzuconą z rozmysłem. Biorąc wszystko pod uwagę myślę, że i w dzisiejszych czasach takie zawołanie miałoby swój sens ;) Przyznam jeszcze, że jako takie to powiedzenie cesarza zawsze mi się podobało... Szkoda, że nie dowiemy się do końca jakim człowiekiem był na prawdę!
Nazywam Gajusza „Gajuszem” nie tyle z szacunku co ze względu na to, że tak brzmiało jego imię. Wszyscy starożytni pisarze których dzieła się zachowały wspominali o Gajuszu lub Gajuszu Cezarze. Przezwisko Kaligula wspominano jedynie jako ciekawostkę.
Od dwóch tygodni słucham i nie mogę przestać. Świetna robota z tym podcastem bo wiedza o historii starożytnej mimo dużego nakładu czasowego w szkołach koniec końców jest dość powierzchowna i warto sobie zasuplementować ten okres z innych źródeł. :)
Bardzo przyjemnie słuchało się twojej opowieści o Kaliguli. Jak najbardziej na plus to, że najpierw przybliżyłeś wydarzenia i realia wcześniejsze, które pozwoliły jeszcze bardziej wszystko zrozumieć. Szacun
Słucham o kolejnym Cezarze i muszę przyznać , że gratuluję naukowego podejscia do historii , które nie ukrywam ,że rzadko jest spotykane u historyków. Dzięki i pozdrawiam
@@mrocznewieki Przez Ciebie włączyłam to "arcydzieło" Kaligule z 79 i hańba Ci za to! Nigdy czegoś takiego nie widziałam i mam nadzieję, że już nie obejrzę... -_-
Tak to prawda że nic się nie zmieniło. Wielu dyktatorów, wodzów i zwykłych szaleńców działa według tej zasady. Ze stosunkowo nieodległych czasów Hitler teraz Putin a i Jarek pewno by chciał.
Bardzo profesjonalny i przyjemny w odbiorze podcast (chodź nie lubię tego określenia ), tak przestępnie podany materiał powinien być puszczany na lekcjach historii- przynajmniej uczniowie by nie spali jak w moim byłym liceum 🤣🤣
Trzy tygodnie zajelo mi przesluchanie tego materialu :) Uwazam ze jest to jeden z najciekawszych materialow historycznych jakie znalazlem na YT. A do tego jest to pierwsze jakie odsluchalem na waszym kanale. Wiec ciesze sie na mysl ze czekaja mnie jeszcze inne. Dziekuje!
Na Jowisza! Toć ten odcinek to pięknie oszlifowany, ogromny brylant wśród kamieni szlachetych jakimi są odcinki "Mrocznych Wieków". Znakomicie, wybornie i cudownie: nawet te określenia są słabe opisując to co zrobiłeś. Do tej części powrócę zapewne jeszcze kilka razy. Ależ klimat! Magia! Tak opowiadasz że wszystko to widzę. Fakt potęguje to, że niedawno byłem w wiecznym mieście. Zrobiłem zwiedzając 130km na piechtę w tydzień było bosko.
Nic sie nie zmienia . Rzym tak naprawdę nie upadł. Spuscizna Rzymu jest do dzis . Wladza i dorwanie sie do koryta jest sipniejsza niz dobro ogółu. Re znica jest tylko taka ,ze nie moga przelewac krwi w jawny oczywisty sposób. Choc w , niektorych przypadkach to jest jak tajemnica poliszynela 😢. Pozdrawiam serdecznie i życze lepszych czasów.
Kurde... Ze dopiero natknalem sie na twoj kanal, swietna robota! Prosze nie przestawaj, chetnie zobacze materialy, np o poszczegolnych wielkich postaciach histori vikingach, grekach its itp
Jako zapalona słuchaczka chciałabym zaproponować temat na kolejny odcinek/odcinki a mianowicie: Celtowie - dopiero niedawno dowiedziałam się, że obecni byli niemal w całej Europie a nawet w obecnej Polsce a wcześniej kojarzyli mi się tylko z zachodnimi Wyspami Brytyjskimi. Myślę, że to bardzo interesująca kultura i nie jestem jedyną osobą, która chętnie poznałaby ich bliżej. Poza tym myślę, ze ciekawy byłby powiązany temat: początki wysp Brytyjskich. Jakie kultury żyły tam przed inwazją saksonów? Celtowie, Piktowie i kto jeszcze? Dzięki wielkie, że tworzysz ten kanał i podcast! Czasem łapię się za głowę, jak pomyślę, jak bardzo nudziła mnie historia w szkole.
Świetne, lecz mam silne wrażenie, że już tego słuchałem :) Ktoś powinien zrobić jakieś wstawki wizualne, zdjęcia rzeźb, monet itp. To podkręcą wyobraźnię.
Co za niesamowita historia... Antyczny świat aż tak bardzo od naszego się nie różni ...no może przekazanie władzy nie jest tak krwawe jak dwa tysiące lat temu... Ale podobieństw jest bardzo dużo...
To słuchowisko jest FENOMENALNE! Nie wiem czy jesteście w rekonstrukcji czy nie. Jeśli tak i istnieje szansa na spotkanie na jakimś festiwalu, oficjalnie wręczam Was talon o nazwie "Mroczne Wieki ZBiR TV". Wypowiedzcie te słowa, a postawię Wam piwko
Mam jedną wątpliwość, co do kary wymazania z historii. Autor mówi że we wszystkich przypadkach to nic nie dało bo i tak o tych osobach dzisiaj wiemy. Raz że chyba żeby być skazanym na taką karę, to trzeba być kimś ważnym więc i śladów jest dużo, to dwa, czy tu nie wchodzi w grę błąd przeżywalności? Jak kogoś wymazano skutecznie to... o tym dzisiaj nie wiemy nic. Jeśli się nie udało, to o tym wiemy. Chyba ciężko z całkowitą pewnością stwierdzić że nikogo nie udało się skutecznie wymazać, chyba że powstały listy wymazanych osób, ale to by zaprzeczało idei.
Celne spostrzeżenie, być może faktycznie byli jacyś wymazani skutecznie. Jednak większość wymazywanych (w Rzymie było ich przynajmniej kilku, całkiem sporo także w starożytnym Egipcie) jakoś dotrwała do naszych czasów.
@@mrocznewieki no właśnie określenie "większość" mnie gryzie, bo załóżmy że liczba wymazanych, ale o których dzisiaj wiemy (czyli nieskutecznie wymazanych) to X, i ten X może być zarówno 1% który pomimo wymazania jakoś się zachował, a równie dobrze 100%. Na logikę wydaje mi się że ciężko określić jaką część całości stanowi nasz zbiór, skoro nie mamy pojęcia o całości. Wiem że to czepianie się słówek, bo całość namiętnie słucham, ale ten jeden fragment dał mi do myślenia więc o tym napisałem.
Cześć. Twoje filmy są bardzo wysokiej jakości i zasługujesz już teraz na większą gloryfikację. Chiałem podpowiedzieć Ci w kwestiach biznesowych, żebyś rozważył poza podziękowaniami również wprowadzenie filmów tylko dla patronów i/lub filmów płatnych. Wiem, że ta druga rzecz może komplikować kwestie księgowo-podatkowe (wspieranie bez otrzymania towaru/usługi jest jak darowizna), oferując usługę/towar potrzeba by mieć DG i przez to płacić ZUS itd. Ale obczaj sobie model startup'u. Są różne na rynku, a działając w startupie można mieć możliwości firmy, ale bez wady w postaci stałej opłaty na ZUS i odpowiedzialności, za to otrzymuje się dodatkowo doradztwo. Zyskałbyś więcej narzędzi i możliwości spieniężania twórczości. Pozdrawiam, fan i patron ;)
@@mrocznewieki Jasne. Ale gdy dojdziesz już do odpowiedniego poziomu przychodów to pamiętaj o startupie i o "działalności nierejestrowanej". Dzięki tym dwóm można byłoby nie rezygnować z modelu darowizn, za to dodać nowe opcje wspierania (Może w innym serwisie niż patronite). Wciąż mało osób wie o funkcjonowaniu DzNierejstr i startup'ow, dlatego piszę. Z kolei stawką jest potencjalna pula patronów, którzy potrzebują interesownego bodźca, a nie tylko bezinteresownej dumy ze wspierania. ;)
Czy będzie kiedyś o Etruskach i Hetytach? Ciekawe były to cywilizacje, ale wiele osób nie zna ich a szkoda bo mało też jest o nich ogólnie na polskim yt , a sam osobiście chętnie o nich bym posłuchał 😉
Wczoraj wracałem do starszych podcastów na Spotify i zauważyłem, że brakuje w nich muzyki która jeszcze całkiem niedawno była. Czyżby jakieś konflikty na linii prawa autorskie - Spotify, czy decyzja artystyczna? Jeśli to drugie to niestety moim zdaniem na minus :(
"Prinkeps" jest poprawną formą stosowaną w łacinie klasycznej, czyli tej starożytnej. Powszechnie używana i uczona współcześnie łacina to oczywiście wersja późniejsza, eklezjastyczna (kościelna) w której pojawia się"princzieps" u nas wymawiany jako "princeps".
crunchips
Poorawny (bardzo mi wszystko.. jedno/
A skąd to wiadomo? Faktem jest, że uczy się, że c pisane przed e czyta się jako c. Jeśli jest się tak uccinym, to prinkeps dziwnie brzmi😊
Nie ma dnia bym nie słuchał Twoich podcastów. Często słucham tych samych podcastów po kilka razy….. do snu, podczas jazdy autem, podczas relaksu. Niesamowicie się cieszę , że tworzysz takie wspaniałe materiały. Myślę, że nie będę odosobniony gdy napiszę, że dajesz nam masę radości !
Bardzo dziękuję za taki komentarz 🙂
Chyba jeden z moich ulubionych odcinków serii cesarskiej. Kaligula z pewnością słusznie nie ma najlepszej opinii, ale ten odcinek rzuca nieco inne światło na tę postać. Podziękowania dla Autora
Jak zwykle esej dopracowany, bez idiotycznych epatacji i szukania sensacji.
Dziękuję za Twoją pracę
Dziękuję i pozdrawiam
@@mrocznewieki😮😮
Bardzo dziękuję za te materiały coś cudownego, brakowało tego na polskim yt
Nieraz tu wracam: piękne opracowanie historii 💜
Jestem oczarowany pańskim talentem 👍💪
Slucham do snu po raz drugi - i pewnie jeszcze raz posłucham. Szalenie inspirujące. Dzięki za wzbogacenie mojej wiedzy. 👏👏👏
Dziękuję :)
Całkiem jak ja😂
🎉
Już nie moge sie doczekać podkastu o Neronie i Klaudiuszu 🤣 Oglądam po kolei... To jest poprostu świetne...
Naprawdę świetnie się słucha. Robie to po raz trzeci 😅 dziękuję
Wielki szacunek dla Ciebie za włożoną pracę w ten podcast, kiedy słucham tych podcastów to moja wyobraźnia wyświetla mi film 😊
Najlepsze podcasty historyczne na TH-cam super !!!
No jestem pod wrażeniem merytorycznego wykładu. Szok i niedowierzanie, ze tak można. Gratulacje
Dzięki
Dziękuję za ten świetny, bardzo przemyślany podcast! Ciekawe, skrupulatnie zebrane, rzetelnie i wieloaspektowo relacjonowane informacje oraz sposób prowadzenia samej audycji sprawiają, że zostaję na dłużej 😊
Co do samego Gajusza... Wydaje mi się, że los, jaki mu przypadł wraz z urodzeniem w udziale nie był najszczęśliwszy. To nie była jedynie gra o władzę, ale - jak się wydaje - rozpaczliwa gra o przetrwanie. Gra, w której musiał zacząć brać udział bardzo wcześnie. Jak pokazują losy innych członków dynastii: nie dało się uniknąć zagrożenia nawet będąc dzieckiem, lub relatywnie daleko od linii sukcesji. Paradoksalnie tron - przyczyna śmiertelnego zagrożenia - niczym miecz obosieczny, był też w tej sytuacji jakąś wzgledną gwarancją przeżycia...
Gajusz, jak z szacunkiem go tutaj nazywa Autor, okazuje się bardzo złożoną i intrygującą postacią. Jakie miał horyzonty życiowych i moralnych wyborów trudno nam osądzać... zwłaszcza w świetle takich źródeł, jakimi dysponujemy. Myślę jednak, że niewielu z nas chciałoby się zamienić z Gajuszem miejscami...
Jego przykład pokazuje, że iście orwellowskie zarządzanie przeszłością i zbiorową pamięcią to nie jest wynalazek współczesności...
P.S. Jego „Incitatus na konsula/senatora” zawsze wydawało mi się bardzo ironicznym docinkiem i wyrazem dość ostrej, ale i zasłużonej, oceny postępowania senatorów. Nigdy nie brałam tego powiedzenia za objaw szaleństwa, ale raczej za ekspresję, młodzieńczo soczystej i „ciętej” natury cesarza. Może także, jako dosyć inteligentną, choć sarkastyczną uwagę rzuconą z rozmysłem. Biorąc wszystko pod uwagę myślę, że i w dzisiejszych czasach takie zawołanie miałoby swój sens ;) Przyznam jeszcze, że jako takie to powiedzenie cesarza zawsze mi się podobało... Szkoda, że nie dowiemy się do końca jakim człowiekiem był na prawdę!
Nazywam Gajusza „Gajuszem” nie tyle z szacunku co ze względu na to, że tak brzmiało jego imię. Wszyscy starożytni pisarze których dzieła się zachowały wspominali o Gajuszu lub Gajuszu Cezarze. Przezwisko Kaligula wspominano jedynie jako ciekawostkę.
Jestem oszołomiony stylem opowieści. Jest Pan boski.
🤭
Świetny.... Aż miło się słuchało. A zarazem parę nowych spojrzeń na wydarzenia się nabyło. 😄
Właśnie odkryłam ten kanał zaczynam słuchać.
Pozdrawiamy :)
Od dwóch tygodni słucham i nie mogę przestać. Świetna robota z tym podcastem bo wiedza o historii starożytnej mimo dużego nakładu czasowego w szkołach koniec końców jest dość powierzchowna i warto sobie zasuplementować ten okres z innych źródeł. :)
Dzięki!
Idealne dopełnienie literatury Krawczuka. Magia, wspomnienia i fakty.
Wspaniałe słuchowisko. Doskonała narracja. Dziękuję Autorowi za tytaniczną pracę. Ależ ten Gajusz był pomysłowy w swym czarnym humorze..
Słucham Twoich podcastów po kilka razy. Nie nudzą się, zawsze można wyłowić jakiś szczegół. Robisz świetną robotę. Dziękuję
Boże kocham Cię jesteś genialny,, niedawno odkryłem twój kanał i się zakochałem w nim
😂 Gdyby nie to drugie zdanie, ktoś mógł by pomyśleć, że to wyznanie wiary.
Jestem pelna podziwu dla pana wiedzy. Brawo.
Materiał jest oparty głównie na źródłach oraz ustaleniach badaczy.
Bardzo przyjemnie słuchało się twojej opowieści o Kaliguli. Jak najbardziej na plus to, że najpierw przybliżyłeś wydarzenia i realia wcześniejsze, które pozwoliły jeszcze bardziej wszystko zrozumieć. Szacun
Słucham o kolejnym Cezarze i muszę przyznać , że gratuluję naukowego podejscia do historii , które nie ukrywam ,że rzadko jest spotykane u historyków. Dzięki i pozdrawiam
Już to wysłuchałem, ale YT cały czas po filmie to mi wskakuje. Choć przyznam to świetnie opowiedziana historia.
świetne podcasty robisz pełen szacun!
Wczoraj odkryłem kanał i wiem że z niecierpliwością będę oczekiwał na takie słuchowiska. Świetna robota!
Dziękuję
Bardzo dziękuję za ciekawe informacje
Trafiłam tu przypadkiem..? Ale zostaje na zawsze :) (Przy okazji przesłuchałam wszystkie Słowiańskie Demony
Dziękuję również :)
@@mrocznewieki Przez Ciebie włączyłam to "arcydzieło" Kaligule z 79 i hańba Ci za to! Nigdy czegoś takiego nie widziałam i mam nadzieję, że już nie obejrzę... -_-
Słucham wszystkich odcinków 👏👏👏👏
Fajnie się słucha takich historii
Dziękuję
Fajnie ze pan polaczyl odcinki 👍
Wielki szacunek za uczciwe przedstawienie postaci i odzyskanie jej prawdziwego imienia. :)
Fantastyczny odcinek, jak zwykle. Polecam film na podstawie książki Gravesa. Przenosi nas w mroczną atmosferę tamtych czasów.
Serial BBC? Widziałem, bardzo dobra ekranizacja powieści.
@@mrocznewieki tak, w konwencji teatralnej
W świetle tego filmu uznaje, że twórcy Historii bez cenzury to partacze 😜
Dzięki za wnikliwą analizę.
HBC działa w innym formacie. Krótkie filmiki rozrywkowe dla bardzo młodych ludzi.
Fantastyczne👏, nie mogłam się oderwać)))
Dziękuję :)
Ależ opracowanie. Dzięki za super dogłębnie przedstawienie tematu. Jestem pod wrażeniem.
Dziękuję. Świetnie opracowany przekaz, poczułem się jakbym był i żył w tamtym czasie. Historia ciekawa jednak, okrutna.
Dziękuję za materiał.
Bardzo dobrze się słuchało, czekam na więcej^^
Podoba mi się wasze krytyczne podejście do tematu 👏🏻
Rewelacyjny podkast,dziękuję👍🙂
Dzięki, świetnie przedstawiona historia.
,,Jak juz umieram, to niech ze mna umrze Swiat " . Nic sie nie zmienilo. Aktualne. Boli .
Tak to prawda że nic się nie zmieniło. Wielu dyktatorów, wodzów i zwykłych szaleńców działa według tej zasady. Ze stosunkowo nieodległych czasów Hitler teraz Putin a i Jarek pewno by chciał.
Kolejny frustrat....nie otwieraj lodowki bo ci jarek wyjdzie....@@chlejepan1735
Dziś trafiłam na ten wykład, po dwóch minutach subskrybowałam kanał. Nie sposób oderwać się od słuchania. Jest 2.58...
Bardzo profesjonalny i przyjemny w odbiorze podcast (chodź nie lubię tego określenia ), tak przestępnie podany materiał powinien być puszczany na lekcjach historii- przynajmniej uczniowie by nie spali jak w moim byłym liceum 🤣🤣
Mój ulubiony Cesarz. Pozdrawiam i dziękuję serdecznie.
Pozdrawiam również!
A mój ulubiony to Hirohito.
Może coś o tym cesarzu?
"Cysosz to ma klawe życie" śpiewał Tadeusz Chyła.
Dla mnie też był bardzo fajny
Dlaczego akurat Kaligula?
Fajnie ze trafilem na twoj kanal
Dopiero dzisiaj znalazlam ten kanal, zostaje na zawsze , jest fantastyczny, pozdrawiam
Genialny podcast miło się słucha. Tyle wiedzy.
Gigantyczna praca!!! Szacun.
Dobrze się tego słucha
Dzięki!
Znakomite są te podcasty. Ostatnio nałogowo słucham ich na spotify :)
Trzy tygodnie zajelo mi przesluchanie tego materialu :) Uwazam ze jest to jeden z najciekawszych materialow historycznych jakie znalazlem na YT. A do tego jest to pierwsze jakie odsluchalem na waszym kanale. Wiec ciesze sie na mysl ze czekaja mnie jeszcze inne. Dziekuje!
Dzięki!
Trzy tygodnie? Mi 3,5 godziny.
@@rojas00000 bo sluchalem krotkimi ale uwaznymi sesjami :)
Na Jowisza!
Toć ten odcinek to pięknie oszlifowany, ogromny brylant wśród kamieni szlachetych jakimi są odcinki "Mrocznych Wieków".
Znakomicie, wybornie i cudownie: nawet te określenia są słabe opisując to co zrobiłeś.
Do tej części powrócę zapewne jeszcze kilka razy.
Ależ klimat! Magia!
Tak opowiadasz że wszystko to widzę.
Fakt potęguje to, że niedawno byłem w wiecznym mieście.
Zrobiłem zwiedzając 130km na piechtę w tydzień było bosko.
Rewelacja!
Nic sie nie zmienia . Rzym tak naprawdę nie upadł. Spuscizna Rzymu jest do dzis . Wladza i dorwanie sie do koryta jest sipniejsza niz dobro ogółu. Re znica jest tylko taka ,ze nie moga przelewac krwi w jawny oczywisty sposób. Choc w , niektorych przypadkach to jest jak tajemnica poliszynela 😢. Pozdrawiam serdecznie i życze lepszych czasów.
Jak ja sie ciesze ze yt pokazał mi ten kanał
Człowieku, kimże jesteś, że tak fantastycznie tłumaczysz i opowiadasz historię? Jakem historyk, poproszę o kontakt merytoryczny. Pozdrawiam!
Świetny film i kanał, uwielbiam
Kurde... Ze dopiero natknalem sie na twoj kanal, swietna robota! Prosze nie przestawaj, chetnie zobacze materialy, np o poszczegolnych wielkich postaciach histori vikingach, grekach its itp
No, wysłuchane. Bardzo ciekawe. Z przyjemnością posłuchał bym o końcu republiki, Mariusz, Sulla, Cyceron
28:00 "(...)prawdopodobieństwo, że zdoła przeżyć wszystkie naturalne i mniej naturalne przeciwieństwa losu..." - 👍😉😎
Bardzo ciekawe😊
Jako zapalona słuchaczka chciałabym zaproponować temat na kolejny odcinek/odcinki a mianowicie: Celtowie - dopiero niedawno dowiedziałam się, że obecni byli niemal w całej Europie a nawet w obecnej Polsce a wcześniej kojarzyli mi się tylko z zachodnimi Wyspami Brytyjskimi. Myślę, że to bardzo interesująca kultura i nie jestem jedyną osobą, która chętnie poznałaby ich bliżej.
Poza tym myślę, ze ciekawy byłby powiązany temat: początki wysp Brytyjskich. Jakie kultury żyły tam przed inwazją saksonów? Celtowie, Piktowie i kto jeszcze?
Dzięki wielkie, że tworzysz ten kanał i podcast! Czasem łapię się za głowę, jak pomyślę, jak bardzo nudziła mnie historia w szkole.
Celtowie kiedyś na pewno zagoszczą na kanale, ale to jest grubszy temat na całą serię.
Super kanał zacznam substancje
Dziękuję :)
Doskonaly odcinek
Super film ! 😀
Każdy twój materiał jakiego słucham wciska w fotel swoją rzetelnością.
Dziekuje bardzo ..pięknie prowadzisz swój program pozdrawiam serdecznie
Dzięki!
Super!
Dzięki
Dziękuję...może o ciemnych wiekach ale tych z końca epoki bronzu początku żelaza ok 1400 do 600 p.n.e?
swietna sprawa.Sluchaweczki i czlowie sie przenosi na Capri ,na poczatek I w
3 godziny 23 minuty. Ahoj wesoła przygodo!
Świetne, lecz mam silne wrażenie, że już tego słuchałem :)
Ktoś powinien zrobić jakieś wstawki wizualne, zdjęcia rzeźb, monet itp. To podkręcą wyobraźnię.
No przecież nawet w tytule masz napisane, ze to calosci z części, które już wrzucił xD
Nie mogę się doczekać kolejnego odcinka, szkoda że są one wrzucane tak rzadko. Można liczyć na więcej materiałów?
Co za niesamowita historia... Antyczny świat aż tak bardzo od naszego się nie różni ...no może przekazanie władzy nie jest tak krwawe jak dwa tysiące lat temu... Ale podobieństw jest bardzo dużo...
Rewelacja
To słuchowisko jest FENOMENALNE! Nie wiem czy jesteście w rekonstrukcji czy nie. Jeśli tak i istnieje szansa na spotkanie na jakimś festiwalu, oficjalnie wręczam Was talon o nazwie "Mroczne Wieki ZBiR TV". Wypowiedzcie te słowa, a postawię Wam piwko
Trzymam za słowo...
Dobre!
Kawał świetnej roboty !
Jak zrobisz o Tyberiuszu to będziemy wniebowzięci!
Tyberiusz właśnie się skrada...
Potwor i ofiara, jak kazdy czlowiek.
Mam jedną wątpliwość, co do kary wymazania z historii. Autor mówi że we wszystkich przypadkach to nic nie dało bo i tak o tych osobach dzisiaj wiemy. Raz że chyba żeby być skazanym na taką karę, to trzeba być kimś ważnym więc i śladów jest dużo, to dwa, czy tu nie wchodzi w grę błąd przeżywalności? Jak kogoś wymazano skutecznie to... o tym dzisiaj nie wiemy nic. Jeśli się nie udało, to o tym wiemy. Chyba ciężko z całkowitą pewnością stwierdzić że nikogo nie udało się skutecznie wymazać, chyba że powstały listy wymazanych osób, ale to by zaprzeczało idei.
Celne spostrzeżenie, być może faktycznie byli jacyś wymazani skutecznie. Jednak większość wymazywanych (w Rzymie było ich przynajmniej kilku, całkiem sporo także w starożytnym Egipcie) jakoś dotrwała do naszych czasów.
@@mrocznewieki no właśnie określenie "większość" mnie gryzie, bo załóżmy że liczba wymazanych, ale o których dzisiaj wiemy (czyli nieskutecznie wymazanych) to X, i ten X może być zarówno 1% który pomimo wymazania jakoś się zachował, a równie dobrze 100%. Na logikę wydaje mi się że ciężko określić jaką część całości stanowi nasz zbiór, skoro nie mamy pojęcia o całości.
Wiem że to czepianie się słówek, bo całość namiętnie słucham, ale ten jeden fragment dał mi do myślenia więc o tym napisałem.
Ludzie zapominają, że propaganda, szkalowanie itp. rzeczy funkcjonują tak długo istnieje ludzka cywilizacja.
Cześć. Twoje filmy są bardzo wysokiej jakości i zasługujesz już teraz na większą gloryfikację. Chiałem podpowiedzieć Ci w kwestiach biznesowych, żebyś rozważył poza podziękowaniami również wprowadzenie filmów tylko dla patronów i/lub filmów płatnych. Wiem, że ta druga rzecz może komplikować kwestie księgowo-podatkowe (wspieranie bez otrzymania towaru/usługi jest jak darowizna), oferując usługę/towar potrzeba by mieć DG i przez to płacić ZUS itd. Ale obczaj sobie model startup'u. Są różne na rynku, a działając w startupie można mieć możliwości firmy, ale bez wady w postaci stałej opłaty na ZUS i odpowiedzialności, za to otrzymuje się dodatkowo doradztwo. Zyskałbyś więcej narzędzi i możliwości spieniężania twórczości. Pozdrawiam, fan i patron ;)
Dzięki, ale nie przewiduję na tym etapie zmian w patronite, korzyści byłyby zupełnie niewspółmiernie wobec kosztów.
@@mrocznewieki Jasne. Ale gdy dojdziesz już do odpowiedniego poziomu przychodów to pamiętaj o startupie i o "działalności nierejestrowanej". Dzięki tym dwóm można byłoby nie rezygnować z modelu darowizn, za to dodać nowe opcje wspierania (Może w innym serwisie niż patronite). Wciąż mało osób wie o funkcjonowaniu DzNierejstr i startup'ow, dlatego piszę. Z kolei stawką jest potencjalna pula patronów, którzy potrzebują interesownego bodźca, a nie tylko bezinteresownej dumy ze wspierania. ;)
To teraz czas na Klaudiusza :)
Tak, Klaudiusz będzie wkrótce
KOŁO GÓRA daj Kaligula
Zajebiste
Podoba mi się częstotliwość, z jaką wrzucane są filmy na ten kanał!!!
Czy będzie kiedyś o Etruskach i Hetytach? Ciekawe były to cywilizacje, ale wiele osób nie zna ich a szkoda bo mało też jest o nich ogólnie na polskim yt , a sam osobiście chętnie o nich bym posłuchał 😉
Patroni ponoć mają wpływ na dobór tematów :)
Chętnie bym posłuchał coś o tym temacie, zwłaszcza że prawie nic nie wiem o nich ( :
///
P0
0
Kiedyś to się bawili na całego
Teraz też się bawią na szczytach władzy i to za naszą kasę 😉
@@dan911911dan ale nie tak jak kiedyś nie na taką skalę
Thanks
Dzięki ;)
Na tamte czasy to byl dobry facet ;-).
Wczoraj wracałem do starszych podcastów na Spotify i zauważyłem, że brakuje w nich muzyki która jeszcze całkiem niedawno była. Czyżby jakieś konflikty na linii prawa autorskie - Spotify, czy decyzja artystyczna? Jeśli to drugie to niestety moim zdaniem na minus :(
Inspirujące postaci
Podniósł Gajusz rękę na bogatych to go zgnoili. Proste.