Obwody rezonansowe 2
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 9 ก.พ. 2025
- Druga część wykładu o obwodach rezonansowych, a właściwie na razie mówię tylko o obwodzie równoległym LC.
Wykład zdecydowanie nie jest rozrywkowy - tylko dla twardzieli poziomu zaawansowanego.
Przed obejrzeniem tego materiału zdecydowanie sugeruję obejrzeć wprowadzenie pod linkiem:
• obwody rezonansowe 1
Zagadnienia:
dobroć obwodu rezonansowego - definicja pomiarowa,
dobroć cewki,
wyznaczenie zastępczej oporności równoległej Rr obwodu,
wzór Thomsona na częstotl. rezonansową,
wzory do projektowania obwodu rezonansowego.
Aleksander Burd
Wspaniły wykład. Studia z Panem to klasa sama w sobie...
Bardzo ciekawie Pan tłumaczy.
Tu nie ma nic nudnego, za to bardzo ciekawe sprawy omawiasz Profesorze. Dziękuję!
Dzień dobry. Chciałem bardzo podziękować za tak znakomite wykłady. Pozdrawiam Pana serdecznie.
to jest wspaniałe....
Dziękuję za materiał - to cenna wiedza ,którą z pewnością wykorzystam. Pozdrawiam Pana!
Witam serdecznie. Przede wszystkim chciałbym podziękować za podzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Dzięki Pana filmom, na które natrafiłem zupełnie przypadkiem odżyło we mnie stare hobby a książki, które już dawno temu kupiłem pt. „Sztuka elektroniki „ uzupełnione Pana lekturą nareszcie zaczęły do mnie przemawiać. Szkoda jednak, że Pana treści nie wywołują takiego zainteresowania, na które zasługują. Jeśli mógłbym od siebie coś zasugerować to kontakt z osobą, która profesjonalnie zajmuje się marketingiem. Tworzy Pan bardzo wartościowe treści, które moim zdaniem powinny dotrzeć do jak największej ilości osób zainteresowanych tym tematem. Z niecierpliwością czekam na kolejne wykłady. Pozdrawiam .
Faktycznie, trzeba to przetrawic...juz sie boje co bedzie w czesci trzeciej...pozdrawiam.
Pozdrawiam super !!!!!!!!!!
:D również pozdrawiam! (oglądając na x2)
Szanowny Panie Aleksandrze. Istnieje możliwość zrobienia odcinka o wzmacniaczu mocy? Oczywiście wiem że już o tej tematyce było na innej playliście. Natomiast chodzi mi o bardziej zaawansowany układ np ze wzmacniaczem różnicowym na wejściu oraz tranzystorami mosfet użytymi jako tranzystory mocy? Z Pańską mertoryką wydaje mi się że byłby to interesujący i przydatny materiał. Serdecznie Pozdrawiam oraz ślę niskie ukłony :D
Planuję podobny temat w playliście "Projekty" (jeszcze nie zainaugurowana). Bo taki wzm-cz (MOSy na wyjściu, sterowanie z WO) kiedyś wymyśliłem, a potem bardzo fajnie go zrealizował mój dyplomant jako pracę inżynierską. Ale to w dalszej przyszłości. Zaznaczę, że tak czy siak nie czuję się specem od wzm-czy akustycznych.
@@AlekAnalogowy super czekam w takim razie na odcinek :D
@@AlekAnalogowy i czekam na playliste Projekty :D i mam nadzieję że w playliście Generatory LC będzie odcinek o tak zwanych "zegarach" generatorach z rezonatorem kwarcowym :D serdecznie Pozdrawiam!
@@thebast2748 Nie planowałem tu generatorów kwarcowych - LC to trochę inna bajka niż kwarce. Zastanowię się :-)
@@AlekAnalogowy Ale jako rozwinięcie tematu generatorów można.
Był generator RC z mostkiem Wiena, był Colopittz (LC). Dobrym uzupełnieniem byłby generator właśnie na kwarcu.
Co do oglądania z większą prędkością. Niestety jest tak, że jak oglądam to x1 to nic nie kumam, ale jak puszczę odtwarzanie x1,5 to wszystko jest jasne. Zatem spokojnie filmy mogą być o 50% dłuższe, bo i tak wyjdzie 45 min. :)
Czegoś tu nie rozumiem. Jak to obwód rezonansowy nie przesuwa fazy? W obwodzie rezonansowym prąd z napięciem nie są w jednej fazie. Raz cała energia zgromadzona jest w kondensatorze i prąd wynosi 0, drugim razem w cewce i wtedy napięcie wynosi 0.
A jednak nie przesuwa fazy. Chodzi o to, jak ten obwód widać NA ZEWNĄTRZ. Wewnątrz obwodu - zgadza się - cewka opóźnia prąd, a kondensator opóźnia napięcie i energia przelewa się płynnie z jednego eltu do drugiego, ale na zewnątrz te przesunięcia się znoszą. Rezonans to zrównanie wpływu obu eltów, więc właściwie w którą stronę miałby cały obwód przesuwać fazę - w "stronę" cewki , czy w "stronę" kondensatora ?
pozdr. :)
@@AlekAnalogowy No tak, jeśli o to chodziło to ok. Dzięki za wyjaśnienie :)