XXI. Század régi számítógépek

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 10 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 35

  •  6 ปีที่แล้ว +1

    Valamikor én is jártam a Csokiba. Jó rég. Még mindig ugyanazok az arcok vannak ott. :) Különben rántott sajt is van a büfében.

  •  6 ปีที่แล้ว +5

    11:20: ez bizony hülyeség! A Commodore gépeknek valóban volt beépített BASIC fordítója, és a BASIC-et valóban Kemény János alkotta meg, de a játékokat szinte sosem BASIC-ben írták, hanem gépi kódban azaz assemblyben. A BASIC baromi lassú volt, és csak arra szolgált, hogy a programozás alapjait megtanulják vele a gyerekek. Igaz, volt egy-két játék, amit mégiscsak abban ütöttek össze, pl. a Beach Head, de ezek nagyon ritka kivételek voltak, és ezek is általában gépi kódú betéteket használtak.

    • @retrojatekos2852
      @retrojatekos2852 6 ปีที่แล้ว

      Ez van, amikor a műsor szerkesztőjének lövése nincs a bemutatott témáról.
      Nem volt lehetetlen vele játékot írni, de tekintve, hogy a Commodore 64 BASIC-e (V2) egy meglehetősen kezdetleges jószág volt, még egy szimpla háttérszín-beállítást is csak kerülőúton lehetett megoldani (közvetlen memória-/regiszter-írás). A grafikáról meg a sprite-okról nem is beszélve.

    • @zsoltbalogh4619
      @zsoltbalogh4619 6 ปีที่แล้ว

      Csakhogy a BASIC fordító úgy működött, hogy egy sort lefordított, majd végrehajtotta. Azonban létezett az Austro Compiler, ami a teljes programot egyszerre lefordította, és gépi kódban eltárolta, sokkal gyorsabbá téve a gép működését! Létezett még a Simons Basic, ami a grafika programozását tette egyszerűvé, beleértve a sprite kezelést is! Persze ezek a programok még irodáknak sem voltak ismeretesek. Te nagyon nem ismerhetted a C64 összes lehetőségét! Nem lehetsz több 20 évesnél, vagy annyi se! Neked nincs teljes rálátásod a témára! A legenda szerint az oroszok belázadtak a "raid over moscow" program miatt, ez kiürítette a BASIC által használt RAM-ot, és elfoglalta a teljes memóriát, ráadásul egy kisgyerek egymaga írta gépi kódban! Persze Neked a direkt memória írás is "kerülőút", a C64 utasítása "Poke memóriacím,adat" volt. Ami Neked "kerülőút", az valójában gépközeli programozás. Te az emberközeli programnyelveket tanultad, vagy szoktad meg. Ezek az úgynevezett "magas szintű programnyelvek", egyszerűbb használni őket, csak jóval nagyobb a memória igényük! A régi IBM gépeknél is a direkt memória írás teljesen természetes volt, csak a 360/20-asnál ez még hexadecimális tárcsák elforgatásával ment. Nem létezett egér, vagy ablak (widows) rendszer. Persze ez már az őskor. Fogadnék, hogy az ARPANET-ről sem hallottál.

    • @retrojatekos2852
      @retrojatekos2852 6 ปีที่แล้ว +2

      A személyeskedésekre inkább nem reagálnék, az nem engem minősít, és szerintem rémesen félreértetted a hozzászólásomat. Maradjunk annyiban, hogy egyrészt örülnék, ha nem lennék több 20-nál, másrészt meg elég jól ismerem a C64-et, programoztam rá BASIC-ben, Graphics Basicben, Simons' Basicben (igen, a Simons után van egy aposztróf, csak hogy korrektek legyünk), illetve később, a PC-s, emulátoros időszakban CC65-ben is. Tudom jól, hogy mit jelent az alacsony- és magasszintű programozás, mint ahogy a Commodore BASIC V2-t is jól ismerem. Azt pedig sehol nem állítottam, hogy ne lett volna természetes egy POKE 53281,0 vagy egy POKE 646,1. De ha a BASIC-et kicsit rendszerszemlélettel nézzük, akkor a memóriaböködés bizony kerülőút. Akkor is, ha tök természetesen használtuk. Sőt, mondok jobbat: VIC-20-on hogyan is rajzoltál mondjuk egy adott sugarú kört? Közvetlenül sehogy, hiszen valódi bittérképes módja sem volt. De a memóriát (pontosabban a VIC-chip regisztereit) megfelelő módon "böködve" átállítottad a karakteres (!) képernyő paramétereit, feltöltötted a karakteres (!) képernyőt különböző karakterekkel, és az egyes karakterek képét írtad át úgy, hogy a kívánt kép (jelen esetben egy körvonal) jelent meg. Ez tök természetes, megszokott módszer volt... de BASIC-ből nézve bizony jókora kerülőút. Ebben nincs semmi lenéző, vagy pejoratív dolog, csupán a hozzászólásomban arra akartam rávilágítani, hogy nem voltak közvetlen grafikai és hang-utasítások a BASIC V2-ben, illetve arra, amivel szerintem te sem vitatkozol, hogy a kicsit is komolyabb játékok szinte 100%-át valamilyen gépközeli(bb) nyelven írták.

    • @zsoltbalogh4619
      @zsoltbalogh4619 6 ปีที่แล้ว

      Dehogy akartalak bántani! Csak a hozzászólásodból nem derült ki, hogy ismered a gépet! Azt hittem, hogy nem. Bocsáss meg, ha megbántottalak. Én 1974 óta tanultam a számítástechnikát, több, kevesebb sikerrel. Jut eszembe nekem ZX Spektrumom is volt! A ZX81 2Kb-os verziója! Az is a BASIC nyelvet ismerte alapvetően, de "token"'-nel is programozható volt, bár sajnos ez is csak BASIC nyelven értett, csak nem kellet annyit pötyögni. Ettől elszakadni csak a rom cseréjével volt lehetséges.

    • @retrojatekos2852
      @retrojatekos2852 6 ปีที่แล้ว

      Semmi gond! :) Ugyanazt gondoltuk, csak csúnyán elbeszéltünk egymás mellett. :D
      Nekem csak C64-em volt, és némileg később kezdtem az informatikával való ismerkedést ('90-es évek), utána már PC-n tevékenykedtem, de mind a mai napig nagy rajongója vagyok a régi gépeknek, elsősorban a 8 bites mikrogépeknek. Igaz, legtöbbjükkel csak emulátorban találkoztam, de ez a terület sokkal közelebb áll hozzám, mint azok a magas szintű rendszerek, amikben szinte már nem is tudja az ember, hogy mi történik a háttérben. Számomra sokkal élvezetesebb memóriabirizgálással elérni valamilyen trükköt, meg kipréselni a vasból minél jobb teljesítményt, mint valami flancos objektum-orientált keretrendszerben leprogramozni egy adatbázisra épülő webalkalmazást. (Azt sem akarom leszólni, csak tőlem az a világ kissé távol áll.)

  • @eu78
    @eu78 12 ปีที่แล้ว +5

    Édes riport, bár szakmailag nagyon sok hiba van benne :)

  • @x2net
    @x2net 8 ปีที่แล้ว +7

    A c64 játékok sosem készültek basicben, de köszönjük az rtl klub népbutítását ismét.

    • @jakabgipsz1974
      @jakabgipsz1974 7 ปีที่แล้ว +1

      x2net! Bár véletlenül találtam ide, de bosszantó, hogy mindenhol vannak "okos", mindent (jobban) tudó valakik! Inkább tanulj, képezd magad! Kérdés, ki a butító, vagy maga a buta! Íme: 1). www.lemon64.com/forum/viewtopic.php?t=36365
      2). www.retrogamescollector.com/the-bear-essentials-developing-a-commodore-64-game/
      3). th-cam.com/video/xhjuCwO60l0/w-d-xo.html
      És ha érdekel, hogy hogyan kell, - lehet, - BASIC - ben játékprogit írni: th-cam.com/video/MTG1q_QGAS8/w-d-xo.html Tehát rengeteg basic játék van, (volt) c64- re!

    • @bayyyi
      @bayyyi 7 ปีที่แล้ว +1

      Kettőtök között az igazság :)
      Az idézet ami elhangzott "A BASIC-et amin a jól ismert játékok készűltek ..." na most jó nagyon kevés "jól ismert játék" készűlt BASIC-ben (így fejből egyet se tudok mondani most ), de valóban igazad volt, hogy amúgy készültek (/ készülnek) játékok BASIC-ben, és mivel kb. megszámlálhatatlan sok játék készült erre a gépre biztos volt pár ismertebb is.
      Szóval se a videóban elhangzott mondat nem igaz, se pedig a fenti commentben leírt "sosem készültek basicben" mondat.

    • @pperem
      @pperem 6 ปีที่แล้ว

      A Pirates!-t tudtommal basic-ben írták.

    • @ChrisPalmerPiano
      @ChrisPalmerPiano 5 ปีที่แล้ว

      @@pperem Nem teljesen.

  • @dzadam32
    @dzadam32 6 ปีที่แล้ว +3

    "Külvárosi kultúrház", azaz a "Csoki"... :)

  •  6 ปีที่แล้ว +3

    A 499 dolláros ár valójában ausztrál dollár. A bejátszott reklám ugyanis ausztrál, nem amerikai.

  • @kokeshininja
    @kokeshininja 4 ปีที่แล้ว +2

    Zseniális a Commodore a mai napig !

    • @lotz_gaspar
      @lotz_gaspar 7 หลายเดือนก่อน

      Enyimet apám részegen elatta az ivóba.😢

  • @egriimre
    @egriimre 6 ปีที่แล้ว

    Kepes Gábor kiváló szakértő, csak a vágás nem mindig igazodik az elmondottakhoz.

  • @vinczed86
    @vinczed86 5 ปีที่แล้ว +1

    Meg annyira nem is annyira a MOS-t féltették hanem inkább a motorola 68k-t, az gyakorlatilag a mai napig elég sok fegyverrendszer alapja.

  • @TheLordKROK
    @TheLordKROK 6 ปีที่แล้ว +1

    és énb lettem a 64-ik like :D

  • @Photon3d
    @Photon3d 6 ปีที่แล้ว +3

    Csak a bemutatott játékok közül szinte egyiket sem basicben írták ugyanis az túl lassú volt ehhez és a grafikus parancsok is gyengék voltak. Assembler készült a legtöbb

    • @StormChild
      @StormChild ปีที่แล้ว +2

      Sőt, Assembler-ben, vagyis gépi kódban, de amúgy pontosan így van.

  • @pcmaster5657
    @pcmaster5657 4 ปีที่แล้ว

    retro cuccok

  • @Carldancehard
    @Carldancehard 11 ปีที่แล้ว

    Mert ilyenkor még nem volt XD

  • @ern0plus4
    @ern0plus4 7 ปีที่แล้ว

    szakértő: az nem volt

  • @vinczed86
    @vinczed86 5 ปีที่แล้ว

    Elég sok hülyeség van benne amit egy kb. 20 éves srác akar előadni egy , -hát senki se haragudjon meg- de tököm tudja ki focista emlékeivel megtámogatva... Nah

  • @gaborszabo6406
    @gaborszabo6406 6 ปีที่แล้ว

    Rendkívül gyenge műsor, tele butaságokkal. De már a LOAD"$",8,1 sem igaz, mert LOAD"$",8 a helyes.

    • @bigeszchannel8153
      @bigeszchannel8153 6 ปีที่แล้ว

      Load"$",8,8

    • @Erika-cl7eg
      @Erika-cl7eg 6 ปีที่แล้ว

      Ez a számítógépes klub emlékeim szerint '87-ben volt a taxisblokád pedig '90-ben .1990-ben már nem a spektrumok commodor-ok voltak a menők hanem az Acer ,IBM stb.gépek .

    • @retrojatekos2852
      @retrojatekos2852 6 ปีที่แล้ว

      Attól függ, hogy mit akarsz betölteni? Ha egy sima BASIC-programot, akkor lényegtelen, hogy van-e a végén "1". Ha egy olyan gépi kódú programot, aminek nincs külön betöltő rutinja, azt viszont ",8,1"-gyel kellett betölteni, mert így az előre megadott területre töltődött a kód, és nem a BASIC terület kezdetére.

    • @NerveAxis
      @NerveAxis 4 ปีที่แล้ว +1

      Hát ez aranyos volt.... Ne kritizálj úgy, hogy nem értesz hozzá.:)