Алтернативи на банковите депозити в България

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 1 ส.ค. 2023
  • За глобални лихви и алтернативи на депозитите и как реагират инвеститорите?, разговаряме с Джулия Кацарова, CFA, портфолио мениджър в Експат Капитал - bit.ly/3OdFZnW, гост на Десислава Николова в MoitePari TV
    На глобалния пазар търговските банки изостават с повишаването на лихвите от страна на централните банки. Например, Европейската централна банка предоставя лихва от 3.5% по депозитите, докато Федералният резерв на САЩ задържа основната лихва в целеви диапазон от 5% - 5.25%. Търговските банки от друга страна изостават от централните и предлагат ниски лихви по депозитите. Това накара много инвеститори да търсят различни възможности и около 600 млрд. долара бяха преместени от депозитите в САЩ към фондове на паричния пазар през 2023 г.
    За разлика от ситуацията в САЩ, в България наблюдаваме обратна тенденция - депозитите са нараснали с 14% спрямо първото тримесечие на 2023 г. Общият размер на депозитите достига 119 млрд. лева, като тази динамика представлява значително отклонение спрямо западните показатели. И това се случва на фона на все още почти нулеви лихви по депозити.
    Инвеститорите в чужбина са запознати с алтернативите на банковите депозити, като например фондове на паричния пазар. Важно е да отбележим, че тези алтернативи са без рискови и високо ликвидни. При еднакви други условия и депозитите и фондовете на паричния пазар предлагат сходна доходност. Текущата ситуация обаче показва, че в момента банковите депозити отстъпват пред другите алтернативи.
    Каква ликвидност има инвестицията в тези фондове спрямо кеша?
    Инвестициите във фондовете на паричния пазар предлагат ликвидност, подобна на тази на кеша, позволявайки на инвеститорите да изкупуват дялове по всяко време.
    Разбиране на фондовете на паричния пазар
    Фондовете на паричния пазар представляват без рисков актив с висока ликвидност, състоящ се от високоликвидни облигации. Те са предимно краткосрочни държавни облигации с матуритет до 1 година или няколко месеца. На практика това може да включва държавни облигации на Германия, Франция, Австрия, както и институции като Европейската инвестиционна банка.
    Има ли максимална доходност, която може да се постигне?
    Максималната доходност от инвестиция във фондове на паричния пазар зависи от лихвените проценти, които централните банки поддържат. Настоящата лихва на депозитно улеснение в Европа е 3.5%, като се очаква да нарасне с 25 базисни пункта до 3.75% на следващото заседание на ЕЦБ. Това ще се отрази на доходността от фондовете на паричния пазар, а очакванията са лихвите да продължат да се повишават.
    Още за фондовете на паричния пазар вижте във видеото.
    Джулия Кацарова има бакалавърска степен по финанси и счетоводство от Sheffield University и магистърска степен по финанси в Durham University Business School. Притежава степен CFA и лиценз за инвестиционен консултант от КФН. Преди да стане портфолио мениджър в Експат, тя е била финансов анализатор в компанията. Работила е още като трейдър и финансов анализатор.
  • บันเทิง

ความคิดเห็น • 8

  • @SKulishev
    @SKulishev 6 หลายเดือนก่อน +1

    Красива и Умна😊😊😊

  • @kirilyolov8279
    @kirilyolov8279 7 หลายเดือนก่อน +1

    Имам някои лев,но се чудя къде да ги внеса?

  • @user-bu1dy4po9h
    @user-bu1dy4po9h 11 หลายเดือนก่อน +2

    Аз вложих във фонд към банка и от 18 месеца съм на минус.

    • @NikolayUstamitev
      @NikolayUstamitev 11 หลายเดือนก่อน +3

      Вероятно е инвестирано в договорен фонд, или както у нас ги наричаме - взаимен фонд, което е по-различно от фонд на паричен пазар.

  • @user-fg3kp5em1h
    @user-fg3kp5em1h 11 หลายเดือนก่อน +1

    Алтернативата е под дюшека !

    • @moitepari
      @moitepari  11 หลายเดือนก่อน +2

      В този случай как се справяте с обезценяването на стойността на парите?

    • @daffy796
      @daffy796 3 หลายเดือนก่อน

      😊❤😂🎉😢😮😅❤