Martwe drzewa...w Beskidach lasy powinny być mieszane - liściaste i iglaste różnych gatunków. Ale w XIX wieku zmieniono drzewostan na monokulturę świerków, dlatego że szybko rosną i można pozyskać więcej drewna - era przemysłowa. W Beskidzie Śląskim zrobiły to władze Austro-Węgier. Teraz wracamy do lasów mieszanych. Tereny z dużą ilością martwych świerków to "ofiary" korników - takich robali niszczących drzewa, mogą łatwo się rozmnażać i przenosić na inne drzewa kiedy mają do czynienia z lasem z jednym gatunkiem drzew. To co widzicie to w zasadzie dobry efekt bo za kilkanaście lat pojawią się tam drzewa innych gatunków a będą miały dobry ekosystem z powodu dużej ilości próchna z martwych świerków. Polskie "Lasy Państwowe" generalnie dążą do balansu pomiędzy naturą a przemysłowym wykorzystaniem drzew. Czasem wychodzi lepiej czasem gorzej. Ale polskie lasy w porównaniu do innych państw Europy Zachodniej to dobrze prowadzony system. Lepszy jest chyba tylko na Słowacji i w Finlandii. Ale tam jest łatwiej na ze względu na dużo niższe zaludnienie kraju.
Pani Leno i Panie Aleksandrze, dziękuję za ten filmik! Gdy byłem w waszym wieku, to też takie 30-kilometrowe wędrówki po Bieszczadach, Beskidach i Sudetach mogłem przeżyć z radością. Teraz muszę nieco ograniczać moją "czynną miłość" do gór. Jesteście dzielni! Kochając naturę, kochacie Stwórcę - dlatego niech Wam błogosławi.
Na wiosnę około 10 lat temu w Beskidzie Śląskim wichury powaliły w głównym grzbiecie wiele drzew. Wchodziłem wtedy z Przełęczy Salmopolskiej na Baranią Górę i była to moja najtrudniejsza górska wycieczka- przedzierałem się przez wiatrołomy, wróciłem cały podrapany i uklejony żywicą. Niezapomniane przeżycie.Beskidy są piękne, a urok polskich gór polega na tym, że każde pasmo jest inne, wszędzie warto pojechać i pochodzić. W ubiegłym roku zachwyciłem się Pogórzem Kaczawskim- krainą wygasłych wulkanów.
Za dużo na raz! A poza tym potrzebna jest dla mieszczuchów aklimatyzacja, z dwa dni w miejscowości górskiej na spokojnie i dopiero wtedy wyjście na trasy. Zagadka językowa: mieszczuch. :) Najlepiej mieć mapę turystyczną i poruszać się wzdłuż tras oznaczonych na drzewach przeważnie, różnymi kolorami. Beskidy to b. dobrze zagospodarowany turystycznie region.
To efekt monokultury, stworzonej przez Niemców jeszcze na tych terenach, kiedy w miejsce pierwotnego lasu mieszanego zaczęto stosować sadzonki jednego rodzaju drzewa
Jedźcie do Srebrnej Góry - największa w Europie twierdza górska. Da się w ciągu jednego dnia zrobić CAŁĄ twierdzę wraz ze wszystkimi obiektami towarzyszącymi. Jest najbardziej malowniczo położoną twierdzą jaką znam, a znam ich wiele, bardzo wiele. Takie hobby.
drzewa są zjadane przez korniki bo: zmienia się klimat (ciepło), lasy są nasadzone nie koniecznie tym gatunkiem co powinny, nie są zróżnicowane (brak regla dolnego, liściastego), kwaśne deszcze (to zjadło lasy w Sudetach 30 lat temu). Lasy mają problemy także w Niemczech, na Słowacji (np. zjadają je łukożruty = korniki). Też najbardziej w życiu zmęczyłem się w Beskidach, na dłuuuugim biegu. Do dziś czuję jak gumka od spodenek wżyna mi się w brzuch....
Jak patrzę to wspominam drogę z Francji lrzez Pireneje i przez całą Hiszpanię na Camino de Santiago. Miesiąc w podróży przeważnie w deszczu i wietrze w sumie prawie 1000 km. Cudnie !!! polecam każdemu (mialam 65 lat).po🥈🎍🎎
Z Wisły pochodzi nasz bohater narodowy Adam Małysz. Beskidy są piękne, zapraszam w okolice Gorlic i Grybowa, czyli do Beskidu Niskiego. Pozdrawiam sąsiadów serdecznie.
Bravo ! 34 km w dzień po górach to całkiem niezła wyrypa ! W czasach studenckich też takie przerabiałem, najczęściej w Beskidzie Niskim (jego zaleta to mała liczba turystów) i w Bieszczadach.
Szlak z Sopotni Wielkiej do pttk Rysianka i dalej do pttk Hala Miziowa zahaczając o Pilsko, a następnie kierunek Korbielów , polecam. A na zachód słońca polecam Ochodzitą w Koniakowie
Kudowa-Zdrój pozdrawia Węgierską Górkę!!! Zakochałem się w niej na trasie GSB...kupujcie zatem kijki i wracajcie na szlak. Pozdrawiam 😊 Wspomnieliście iż trasa jest częścią szlaku konnego... zarezerwujcie zatem mijsca w schronisku na Przysłopie i ruszcie na Baranią Górę i dalej czerwonym, zobaczycie sami😮...łapcie bakcyla warto 😂
jak macie taką kondycję, to spróbujcie poznać Główny Szlak Beskidzki. Od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatych w Bieszczadach. Prawie 500 km.. a dokładniej około 496 km. Pozdrawiam
Jeśli chodzi o szlaki piesze i turystykę pieszą - ściągnijcie sobie jakąś aplikację ze szlakami turystycznymi. Trasy piesze mają oznakowanie typu: biały poziomy pasek -kolorowy pasek - biały poziomy pasek i z reguły są na tyle dobrze oznakowane, że raczej trudno je zgubić (jeśli się uważa na drogę). No i w górach trzeba uwzględnić przewyższenia - nie pójdzie się tak szybko jak po płaskim...
6:20 w takiej aplikacji mapa-turystyczna moglibyście sobie sprawdzić, ile macie metrów do podeścia ( i zejścia) i ile górek do zaliczenia (i ile czasu to zajmie)... A jeśli szliście z Magurki do Węgierskiej Górki jest chyba z 900m do zejścia i jest to to trochę męcząca dla nóg trasa...😅 Tych metrów do podejścia to było chyba powyżej 1000 m (co wydłuża czas marszu o jakieś 2-3 h)
Gratuluję trasy i kondycji fizycznej.Polecam kupić mapę turystyczną Beskid Śląski i Żywiecki.Są tam czasy przejść na szlakach turystycznych.Ważne są też buty górskie i kije trekkingowe.Wybierzcie się w przyszłości na Babią Górę i Pilsko.Pozdrawiam Piotr
Sama Wisła jest bardzo ciekawa. To miasto i cały region jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie większość stanowią protestanci, głównie luteranie, ale nie tylko.
Chodziłem w okolicach choć nigdy akurat tą trasą. 34 kilometry w górach takich jak Beskid Śląski to akurat jest do zrobienia - około 8-9 godzin marszu. Robiłem takie odległości w pół dnia w Sudetach, które są trochę łagodniejsze. To jest mniej więcej maksymalny dystans który lekko wytrenowany piechur może zrobić w jeden dzień, żeby nie psuć sobie przyjemności z chodzenia i podziwiania widoków. (Poza Tatrami które są trudniejsze). Gdyby iść z drugiej Strony Wisły wchodząc po zachodniej stronie Wisły i potem przez Baranią Górę to droga byłaby trochę łatwiejsza, bo byłyby tylko 2 łagodniejsze podejścia, ale ta trasa po wschodniej stronie jest ciekawsza.
Hej. Świerki są wrażliwe na zmiany klimatyczne i kornika, które je zjada. Brak lasów liściastych i mieszanych, które były tu wcześniej. Świerk został wprowadzony z Alp i nasadzony w 19 wieku.
Fajnie :) 8:31 drzewa martwe to pozostałość po latach trucia przyrody przez zakłady przemysłowe . W latach 80 pierwszy raz zaczęły pojawiać się takie obrazki z obumieraniem drzew
Moi Drodzy, podczas marszu na Malinowską Skałę ominęliście najważniejszą atrakcję w okolicy tj. Jaskinię Malinowską, która jest 50m od szlaku. Naprawdę jak nie byliście to jest do czego wracać.
Szedłem tym szlakiem jakieś 10-15 lat temu i wtedy też było dużo uschniętych drzew. Ludzie mówili wtedy że to przez Czeskie fabryki i elektrownie które nie miały filtrów.
To nie tak. Korniki zjadły. A zjadły, bo tak ze sto lat wcześniej (jeszcze za c.k) posadzono w górach monokulturę świerkową, i to ze świerka bardziej nizinnego niż górskiego. Drzewa się zestarzały, zrobiły się mniej odporne i tak to teraz wygląda. Przynajmniej tak to wygląda w sąsiadującym z Beskidem Śląskim - Beskidzie Żywieckim.
Dawniej obsadzano świerkami kilometr za kilometrem i teraz kornik ma co zjadać. Obecnie powstają lasy mieszane z wieloma gatunkami drzew i bardziej odpornymi na suszę. Nawet jak wejdzie konkretny szkodnik, to będzie zjadał tylko niektóre drzewa i będą one od siebie w większych odległościach. Z drugiej strony, te szkodniki są pokarmem dla ptaków, które zjadają i te i inne szkodniki. Trzeba ingerować, ale nic na siłę i raczej perspektywicznie.
W tytule powinno być napisane: 'Beskidy zwalają z nóg. 34 km po niesamowitych trasach.' 'Beskidy' to rzeczownik w liczbie mnogiej, a więc 'Beskich zwalaJĄ ...' Trzeba był młodym i trochę szalonym, aby wybrać na trasę długości 34 km i to w ciągu jednego dnia! Istotnie, widoki piękn, a wysiłek fizyczny, bardzo dla Was zdrowy. // Bądźcie zdrowi, kochani!
Zobacz koniecznie kanał Robert Makłowicz. On nakręcił kilka odcinków z Beskidów, szczególnie z Beskidu Niskiego gdzie ma jeden ze swoich domów. Dowiecie się z nich więcej o kuchni regionalnej i historii tych terenów. Sam Makłowicz, to wybitna postać krytyk kulinarny, historyk, gawędziarz. Drzewa umierające, to kilka czynników: zmiany klimatyczne, szkodniki i wichury.
Te zniszczone drzewa to nie tylko wina Kornikow,ale takrze Wichur, Trab powietrznych,klimmat sie zmienia i pogoda staje sie coraz bardzie extremalna,na wiekszych wysokosciach wiatry sa mocniejsze,pozdrawiam serdecznie.
34 kilometry po górach to ambitny plan. Pomyślcie o porządnych butach za kostkę, bo adidasy na jakimś trudniejszym kamienistym górskim szlaku nie ochronią przed zwichnięciem nogi w kostce. [polish lesson]A propos polskiego słownictwa turystycznego - po górę jest PODEJŚCIE gdy idzie się pieszo, PODJAZD to jak się jedzie na rowerze. Polski czasownik ORIENTOWAĆ jest podobny do rosyjskiego - orientować można mapę względem terenu, można też orientować się w terenie, jak i już nieturystycznie orientować w różnych sprawach np. polityce, przepisach prawnych, podatkach, itp. Są też "biegi na orientacje" - imprezy sportowe, w ktorych zawodnik biega po terenie (najczęściej lesie) z mapą i ma za zadanie zlokalizować w terenie wszystkie punkty zaznaczone na mapie, wszystko na czas [/polish lesson]
Chodzę i wspinam się po Tatrach Wysokich i Alpach (gdzie naprawdę są kamloty, szczeliny pomiędzy nimi itd., a nie piaskownica jak tutaj) od lat i zawsze w podejściówkach - niskich butach. Nigdy nie zwichnąłem obie nogi w kostce ani nawet nie miałem sytuacji w której byłoby blisko. Wysokie buty latem mogą się przydać tylko na deszcz i głębokie błoto.
@@mpingo91 Ciekawe. Ale czy to "profesjonalne"? Bo kostka kostce nie równa. Niektórzy mają skłonność do zwichnięć. Moim zdaniem (subiektywnym) wysokie buty w takich przejściach dają pod tym względem bezpieczeństwo. Chyba jest jakaś na to norma... nie wiem.
4:51 czynników było kilka. Po pierwsze złe nasadzenia 60-80 lat temu, zamiast buków i jodeł sadzono świerki, spodziewając się lepszych zysków. Dodatkowo sadzonki często były z nizin, czyli świerki nie były "górskie" ale "nizinne" o innym systemie korzeniowym. Po drugie w czasach PRL drzewostany były osłabione przez kwaśne deszcze z przemysłu. Po trzecie - chciwość i zaniedbania ALP w ciągu ostatnich latach - brak przebudowy przerębowej, trzymanie zwartych drzewostanów monokulturowych do wieku rębnego, zręby zupełne. las jednogatunkowy i jednowiekowy umrze w tym samym czasie. Wystarczyło kilka suchych lat, przerzedzenie koron, dodatkowo kornik drukarz, silniejsza wichura, wiatr halny i...już. Czym się odnawia takie drzewostany w Polsce? oczywiście - świerkiem. ALP to tacy putinowcy w mundurach leśników, pamiętajcie o tym wędrując po Beskidach. To, że na Słowacji czy w Czechach jest podobnie to żaden argument, u nich było (jest) jeszcze gorzej, niższa kultura leśna. Co się powinno robić? Odejść od gospodarki zrębowej w górach, likwidować monokultury, zrezygnować całkowicie ze świerka poniżej 1100 m n.p.m. Gospodarka przerębowa oznacza, że wycina się gniazda w lesie, tworząc długofalowo lat różnowiekowy i różnogatunkowy. Przemyśleć nasadzenia innych, bardziej południowych gatunków drzew, znanych np z gór Bałkanów.
Jedną z przyczyn zamierania drzewostanów świerkowych w tym okresie był wzrastający poziom emisji przemysłowych, a ich zamieranie było głównym impulsem do rozpoczęcia ich przebudowy. Większość świerczyn obcego pochodzenia wykazuje brak adaptacji do lokalnego klimatu.
Jak się idzie w góry to lepiej zabrać ze sobą mapę turystyczną i dopiero wtedy ustalić sobie trasę na dany dzień. Trasy są oznakowane kolorami czyli stopniem trudności. Fajny filmik deesis. Polecam iść na Również, Klimczok na dobry początek. 😊😊😊
kolor czerwony - oznacza zazwyczaj główny i najważniejszy szlak na danym terenie kolor niebieski - dłuższe dystanse ale nie główne kolor żółty - szlaki łącznikowe lub rzadziej dojściowe kolory zielony - doprowadzający do charakterystycznych miejsc kolor czarny - krótki szlak dojściowy proszę nie powtarzać mitów
@@janekkowalski4918 No właśnie. Co więcej, mamy np taki szlak czarny Ścieżka nad reglami, spokojny, spacerowy, dla emerytów i czarny wiodące na Kościelec dla wielu emerytów i nie tylkob niewyobrażalny do przejścia, choć to tylko 0+ w skali taternickiej.
34 km w Beskidach w jeden dzień, to głupota i brak rozsądku ! To byl wyścig, a nie wędrówka. Na koniec ze zmęczenia nie mieliście siły, ani czasu podziwiać pięknych gór. To ma być przyjemność, a nie wyścig , aby przed nocą zdążyć. W Beskidach jest wiele pięknych, gościnnych schronisk z bardzo dobrą kuchnią. Można zarezerwować sobie nocleg i na drugi dzień wędrować, podziwiać przyrodę i krajobrazy.
Wpolsce gory sa na poludniu polski od wschodu polski do zachodniej strony polski , tak ze wam nie zabraknie gor w polsce na cale zycie ,, tylko polskie morze jest trochu zimne ale tez jest duzo wybrzeza ,, pozdrawiam
Ukraińskie Czuzaki jesteście przesympatyczni. Czujcie się tu dobrze. Przetrwanie między nami. Na Ukrainie jest niebezpiecznie a ktoś będzie musiał Wasz kraj odbudowywać, dzieci urodzić. Powodzenia.
Drzewa uschły od smogu który zatruwał ok 20 lat temu. Teraz jest lepiej ale świerki zmarły. Smog był z trzech krajów - Polski, Czech i Niemiec z elektrowni węgiel brunatny. Dziś są filtry.
Dziękujemy wszystkim za oglądanie/Спасибо за просмотр!
Martwe drzewa...w Beskidach lasy powinny być mieszane - liściaste i iglaste różnych gatunków. Ale w XIX wieku zmieniono drzewostan na monokulturę świerków, dlatego że szybko rosną i można pozyskać więcej drewna - era przemysłowa. W Beskidzie Śląskim zrobiły to władze Austro-Węgier. Teraz wracamy do lasów mieszanych. Tereny z dużą ilością martwych świerków to "ofiary" korników - takich robali niszczących drzewa, mogą łatwo się rozmnażać i przenosić na inne drzewa kiedy mają do czynienia z lasem z jednym gatunkiem drzew. To co widzicie to w zasadzie dobry efekt bo za kilkanaście lat pojawią się tam drzewa innych gatunków a będą miały dobry ekosystem z powodu dużej ilości próchna z martwych świerków. Polskie "Lasy Państwowe" generalnie dążą do balansu pomiędzy naturą a przemysłowym wykorzystaniem drzew. Czasem wychodzi lepiej czasem gorzej. Ale polskie lasy w porównaniu do innych państw Europy Zachodniej to dobrze prowadzony system. Lepszy jest chyba tylko na Słowacji i w Finlandii. Ale tam jest łatwiej na ze względu na dużo niższe zaludnienie kraju.
34 kilometry i ze trzy pasma górskie w jeden dzień? No to prawdziwi twardziele z was. Gratuluję i zazdroszczę formy. Od razu widać syberyjską szkołę 🙂
Też tak pomyślałam.💪
@@dorotaa2939 wczoraj byłem na spacerze. 5 km. Po płaskim. Nie było łatwo 🙂
@@jannowak1248 Janek , młodość
@@jurekdrabik5641 to jakieś cyborgi, nie ludzie ;)
Pani Leno i Panie Aleksandrze, dziękuję za ten filmik!
Gdy byłem w waszym wieku, to też takie 30-kilometrowe wędrówki po Bieszczadach, Beskidach i Sudetach mogłem przeżyć z radością. Teraz muszę nieco ograniczać moją "czynną miłość" do gór.
Jesteście dzielni!
Kochając naturę, kochacie Stwórcę - dlatego niech Wam błogosławi.
Bardzo miła z Was para. Gratuluję zainteresowań, ciekawości i radości. Jesteście AMBITNI!
Wielki szacunek! Macie charakter. Brawo!!!
Wielki szacunek! Taka trasa (34km) w jeden dzień bez przygotowania to wyczyn . Jesteście niesamowici. Przyjemnego odpoczynku w najbliższych dniach.
4 dni odpoczywali. To normalne
Szacun ! Piękne widoki Polska jest WSPANIALA .
Na wiosnę około 10 lat temu w Beskidzie Śląskim wichury powaliły w głównym grzbiecie wiele drzew. Wchodziłem wtedy z Przełęczy Salmopolskiej na Baranią Górę i była to moja najtrudniejsza górska wycieczka- przedzierałem się przez wiatrołomy, wróciłem cały podrapany i uklejony żywicą. Niezapomniane przeżycie.Beskidy są piękne, a urok polskich gór polega na tym, że każde pasmo jest inne, wszędzie warto pojechać i pochodzić. W ubiegłym roku zachwyciłem się Pogórzem Kaczawskim- krainą wygasłych wulkanów.
Dlatego warto wspinać się godzinami w górę :) Nagroda w postaci widoku czeka na szczycie. Beskid jest przepiękny w każdej porze roku.
1:46 Oooooo, to jest najlepsze! Mój ulubiony typ rozrywki - ZMĘCZYĆ SIĘ W GÓRACH! 💪💓
Za dużo na raz! A poza tym potrzebna jest dla mieszczuchów aklimatyzacja, z dwa dni w miejscowości górskiej na spokojnie i dopiero wtedy wyjście na trasy.
Zagadka językowa: mieszczuch. :)
Najlepiej mieć mapę turystyczną i poruszać się wzdłuż tras oznaczonych na drzewach przeważnie, różnymi kolorami.
Beskidy to b. dobrze zagospodarowany turystycznie region.
Piękne tereny,byłem tam kilka razy.Serdecznie pozdrawiam
Następnym razem musicie iść przez Skrzyczne:)
Te kikuty pojedynczych drzew - to efekt szkodników, które zaatakowały świerki .
To efekt monokultury, stworzonej przez Niemców jeszcze na tych terenach, kiedy w miejsce pierwotnego lasu mieszanego zaczęto stosować sadzonki jednego rodzaju drzewa
Nie to wina Tuska😂
Góry wszędzie są piękne. Gratuluję hartu. 💪👏👏👏
Jest siła 💪. Fajny wypad... a no końcu: "Jak się czujesz? Bardzo, bardzo, bardzo zmęczony." 🙂
Jedźcie do Srebrnej Góry - największa w Europie twierdza górska. Da się w ciągu jednego dnia zrobić CAŁĄ twierdzę wraz ze wszystkimi obiektami towarzyszącymi. Jest najbardziej malowniczo położoną twierdzą jaką znam, a znam ich wiele, bardzo wiele. Takie hobby.
drzewa są zjadane przez korniki bo: zmienia się klimat (ciepło), lasy są nasadzone nie koniecznie tym gatunkiem co powinny, nie są zróżnicowane (brak regla dolnego, liściastego), kwaśne deszcze (to zjadło lasy w Sudetach 30 lat temu). Lasy mają problemy także w Niemczech, na Słowacji (np. zjadają je łukożruty = korniki). Też najbardziej w życiu zmęczyłem się w Beskidach, na dłuuuugim biegu. Do dziś czuję jak gumka od spodenek wżyna mi się w brzuch....
Jak patrzę to wspominam drogę z Francji lrzez Pireneje i przez całą Hiszpanię na Camino de Santiago. Miesiąc w podróży przeważnie w deszczu i wietrze w sumie prawie 1000 km. Cudnie !!! polecam każdemu (mialam 65 lat).po🥈🎍🎎
34 km ..No no podziwiam no i zazdroszczę.
Też tak chcę .
Przyjedźcie do kotliny kłodzkiej błędne skały szczeliniec. Piękne widoki
A latem jak tam pięknie. Musicie powtórzyć tą trasę.
Z Wisły pochodzi nasz bohater narodowy Adam Małysz. Beskidy są piękne, zapraszam w okolice Gorlic i Grybowa, czyli do Beskidu Niskiego. Pozdrawiam sąsiadów serdecznie.
Z Żoliborza też pochodzi bohater😂
Sasza . Takie piękne widoki to można znaleźć w każdych górach . Jednak najpiękniejsze są gdy Lena idzie z przodu , przed Tobą .
Ty Leno jesteś piękniejsza od tych wszystkich widoków.
😊❤😍
Zwal sobie w takim razie.
@@trzyczyczy2861
zboczeńcowi tylko jedno w głowie
@@vickulabres9671 To ty stuleje uskuteczniasz publicznie nie ja.
@@trzyczyczy2861
zboczeniec wszędzie zboczenia widzi.
Idź do psychiatry. Może ci on pomoże, chociaż wątpię.
Bravo ! 34 km w dzień po górach to całkiem niezła wyrypa ! W czasach studenckich też takie przerabiałem, najczęściej w Beskidzie Niskim (jego zaleta to mała liczba turystów) i w Bieszczadach.
Jakie czużaki przecież jesteście tak jak my Słowianami. Pozdrawiam i zdrowia życzę.
Ja bym nie dał rady. Jesteście super !
Делайте больше видео!)
Brawo!
Polecam Karkonosze, jest cudnie, Beskidy też piękne.
Szlak z Sopotni Wielkiej do pttk Rysianka i dalej do pttk Hala Miziowa zahaczając o Pilsko, a następnie kierunek Korbielów , polecam.
A na zachód słońca polecam Ochodzitą w Koniakowie
Blisko Wisły jest Równica to jedno z moich ulubionych miejsc Pozdrawiam
Kudowa-Zdrój pozdrawia Węgierską Górkę!!! Zakochałem się w niej na trasie GSB...kupujcie zatem kijki i wracajcie na szlak. Pozdrawiam 😊 Wspomnieliście iż trasa jest częścią szlaku konnego... zarezerwujcie zatem mijsca w schronisku na Przysłopie i ruszcie na Baranią Górę i dalej czerwonym, zobaczycie sami😮...łapcie bakcyla warto 😂
Bo kiedyś tam przeszła tam trąba powietrzna i połamała tam drzewa.Pozdrawiam
Tys piknie pozdrawiom Wos 😉
Hi,
Well done, you manged to get to the top a great vid.
Best wishes from UK.
Świetnie mówicie już po Polsku !
jak macie taką kondycję, to spróbujcie poznać Główny Szlak Beskidzki. Od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatych w Bieszczadach. Prawie 500 km.. a dokładniej około 496 km.
Pozdrawiam
Kom dla zasięgu..pozdrawiam...
Podziwiam ambicje i gratuluje.
Jeśli chodzi o szlaki piesze i turystykę pieszą - ściągnijcie sobie jakąś aplikację ze szlakami turystycznymi. Trasy piesze mają oznakowanie typu: biały poziomy pasek -kolorowy pasek - biały poziomy pasek i z reguły są na tyle dobrze oznakowane, że raczej trudno je zgubić (jeśli się uważa na drogę). No i w górach trzeba uwzględnić przewyższenia - nie pójdzie się tak szybko jak po płaskim...
6:20 w takiej aplikacji mapa-turystyczna moglibyście sobie sprawdzić, ile macie metrów do podeścia ( i zejścia) i ile górek do zaliczenia (i ile czasu to zajmie)... A jeśli szliście z Magurki do Węgierskiej Górki jest chyba z 900m do zejścia i jest to to trochę męcząca dla nóg trasa...😅 Tych metrów do podejścia to było chyba powyżej 1000 m (co wydłuża czas marszu o jakieś 2-3 h)
Pozdrawiam piękną parę.
Gratuluję trasy i kondycji fizycznej.Polecam kupić mapę turystyczną Beskid Śląski i Żywiecki.Są tam czasy przejść na szlakach turystycznych.Ważne są też buty górskie i kije trekkingowe.Wybierzcie się w przyszłości na Babią Górę i Pilsko.Pozdrawiam Piotr
Czekamy na nowe filmy i wyzwania :)
Sama Wisła jest bardzo ciekawa. To miasto i cały region jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie większość stanowią protestanci, głównie luteranie, ale nie tylko.
luteranie protestanci to tez tacy sami ludzie jak i katolicy
Chodziłem w okolicach choć nigdy akurat tą trasą. 34 kilometry w górach takich jak Beskid Śląski to akurat jest do zrobienia - około 8-9 godzin marszu. Robiłem takie odległości w pół dnia w Sudetach, które są trochę łagodniejsze. To jest mniej więcej maksymalny dystans który lekko wytrenowany piechur może zrobić w jeden dzień, żeby nie psuć sobie przyjemności z chodzenia i podziwiania widoków. (Poza Tatrami które są trudniejsze). Gdyby iść z drugiej Strony Wisły wchodząc po zachodniej stronie Wisły i potem przez Baranią Górę to droga byłaby trochę łatwiejsza, bo byłyby tylko 2 łagodniejsze podejścia, ale ta trasa po wschodniej stronie jest ciekawsza.
Te drzewa o ktore pytales wygladaja jak po przejsciu huraganu. Widzialam tak wygladajacy las w Szwecji.
Pozdrawiam!
Kocham beskidy❤
2:30 orientujemy się 😉
Witajcie powodzenia w dalszych eskapadach
Szacun........po równym to rozumiem, bo sam robie EDK ale tutaj mieliscie sporo pod górę.
Hej. Świerki są wrażliwe na zmiany klimatyczne i kornika, które je zjada.
Brak lasów liściastych i mieszanych, które były tu wcześniej. Świerk został wprowadzony z Alp i nasadzony w 19 wieku.
Kiedyś miejscowi ostrzegali mnie tam przed niedźwiedziami, więc wziąłem z sobą pistolet hukowy, ale żadnego miśka nie spotkałem.
Respekt. 👍
Ten szlak GSB Ustroń - Wołosate wielu biegaczy ultra rywalizuje w biciu czasowego rekordu trasy. Są relacje na you tube 😉
To nie ten szlak. To wersja dla koni.
Fajnie :) 8:31 drzewa martwe to pozostałość po latach trucia przyrody przez zakłady przemysłowe . W latach 80 pierwszy raz zaczęły pojawiać się takie obrazki z obumieraniem drzew
Te drzewa to efekt szkodników które zaatakowały świerki a nie żadne trucie
@@TomeXzz szkodnikami to byli ludzie którzy doprowadzili do tego że drzewa zaczęły chorować a potem dopiero przyszły korniki
3:50 to jest 600 metrów od mojego domu ;)
Beskidy zwalają z nóg.:-)
Co u Ciebie Leno 0:45 ????? Brakuje mi Was.
Moi Drodzy, podczas marszu na Malinowską Skałę ominęliście najważniejszą atrakcję w okolicy tj. Jaskinię Malinowską, która jest 50m od szlaku. Naprawdę jak nie byliście to jest do czego wracać.
Szedłem tym szlakiem jakieś 10-15 lat temu i wtedy też było dużo uschniętych drzew. Ludzie mówili wtedy że to przez Czeskie fabryki i elektrownie które nie miały filtrów.
To nie tak. Korniki zjadły. A zjadły, bo tak ze sto lat wcześniej (jeszcze za c.k) posadzono w górach monokulturę świerkową, i to ze świerka bardziej nizinnego niż górskiego. Drzewa się zestarzały, zrobiły się mniej odporne i tak to teraz wygląda. Przynajmniej tak to wygląda w sąsiadującym z Beskidem Śląskim - Beskidzie Żywieckim.
Tam, gdzie zachował się naturalny las świerk- jodła -buczyna + inne gatunki liściaste, nie ma takiego problemu ...
Dawniej obsadzano świerkami kilometr za kilometrem i teraz kornik ma co zjadać. Obecnie powstają lasy mieszane z wieloma gatunkami drzew i bardziej odpornymi na suszę. Nawet jak wejdzie konkretny szkodnik, to będzie zjadał tylko niektóre drzewa i będą one od siebie w większych odległościach. Z drugiej strony, te szkodniki są pokarmem dla ptaków, które zjadają i te i inne szkodniki. Trzeba ingerować, ale nic na siłę i raczej perspektywicznie.
W tytule powinno być napisane: 'Beskidy zwalają z nóg. 34 km po niesamowitych trasach.'
'Beskidy' to rzeczownik w liczbie mnogiej, a więc 'Beskich zwalaJĄ ...'
Trzeba był młodym i trochę szalonym, aby wybrać na trasę długości 34 km i to w ciągu jednego dnia! Istotnie, widoki piękn, a wysiłek fizyczny, bardzo dla Was zdrowy. // Bądźcie zdrowi, kochani!
4:55 bo Wiedźmin tam był 😁
Niezłe zdjęcia, niezłe...👍
Polecam mapy Mapy cz ,bardzo dokładne lepsze od map Google .Pozdrawiam Paweł
Od map Google wszystko jest lepsze. Dobrze się sprawdza cokolwiek oparte o OpenStreetMaps
To teraz wpadnijcie w Karkonosze !
Zobacz koniecznie kanał Robert Makłowicz. On nakręcił kilka odcinków z Beskidów, szczególnie z Beskidu Niskiego gdzie ma jeden ze swoich domów. Dowiecie się z nich więcej o kuchni regionalnej i historii tych terenów. Sam Makłowicz, to wybitna postać krytyk kulinarny, historyk, gawędziarz. Drzewa umierające, to kilka czynników: zmiany klimatyczne, szkodniki i wichury.
Dlaczego Wisła? Bo w tym miasteczku, na stoku Baraniej Góry, jest źródło rzeki Wisła, najdłuższej rzeki Polski:)
Zainstalujcie sobie w telefonie aplikację Mapa turystyczna. Jest lepsza od Google
Drzewa połamał wiatr halny.
Te zniszczone drzewa to nie tylko wina Kornikow,ale takrze Wichur, Trab powietrznych,klimmat sie zmienia i pogoda staje sie coraz bardzie extremalna,na wiekszych wysokosciach wiatry sa mocniejsze,pozdrawiam serdecznie.
Świetny film i Aktywny. Zdecydowanie bardziej wolę takie dynamiczne relacje od stacjonarnego trajkotania jak z wikipedii :)
34 km? Госпадя, это вообще возможно? Наверное 2 дня отлеживались дома или нормально?
Так и есть! До вокзала вообще ели дошли, потом еще два дня ноги и спина болели. И мозоли...
34 kilometry po górach to ambitny plan. Pomyślcie o porządnych butach za kostkę, bo adidasy na jakimś trudniejszym kamienistym górskim szlaku nie ochronią przed zwichnięciem nogi w kostce.
[polish lesson]A propos polskiego słownictwa turystycznego - po górę jest PODEJŚCIE gdy idzie się pieszo, PODJAZD to jak się jedzie na rowerze. Polski czasownik ORIENTOWAĆ jest podobny do rosyjskiego - orientować można mapę względem terenu, można też orientować się w terenie, jak i już nieturystycznie orientować w różnych sprawach np. polityce, przepisach prawnych, podatkach, itp. Są też "biegi na orientacje" - imprezy sportowe, w ktorych zawodnik biega po terenie (najczęściej lesie) z mapą i ma za zadanie zlokalizować w terenie wszystkie punkty zaznaczone na mapie, wszystko na czas [/polish lesson]
Chodzę i wspinam się po Tatrach Wysokich i Alpach (gdzie naprawdę są kamloty, szczeliny pomiędzy nimi itd., a nie piaskownica jak tutaj) od lat i zawsze w podejściówkach - niskich butach. Nigdy nie zwichnąłem obie nogi w kostce ani nawet nie miałem sytuacji w której byłoby blisko.
Wysokie buty latem mogą się przydać tylko na deszcz i głębokie błoto.
@@mpingo91
Ciekawe.
Ale czy to "profesjonalne"? Bo kostka kostce nie równa. Niektórzy mają skłonność do
zwichnięć. Moim zdaniem (subiektywnym) wysokie buty w takich przejściach dają pod tym względem bezpieczeństwo. Chyba jest jakaś na to norma... nie wiem.
👍👍👍👏👏👏
👍
4:51 czynników było kilka. Po pierwsze złe nasadzenia 60-80 lat temu, zamiast buków i jodeł sadzono świerki, spodziewając się lepszych zysków. Dodatkowo sadzonki często były z nizin, czyli świerki nie były "górskie" ale "nizinne" o innym systemie korzeniowym. Po drugie w czasach PRL drzewostany były osłabione przez kwaśne deszcze z przemysłu. Po trzecie - chciwość i zaniedbania ALP w ciągu ostatnich latach - brak przebudowy przerębowej, trzymanie zwartych drzewostanów monokulturowych do wieku rębnego, zręby zupełne. las jednogatunkowy i jednowiekowy umrze w tym samym czasie. Wystarczyło kilka suchych lat, przerzedzenie koron, dodatkowo kornik drukarz, silniejsza wichura, wiatr halny i...już.
Czym się odnawia takie drzewostany w Polsce? oczywiście - świerkiem. ALP to tacy putinowcy w mundurach leśników, pamiętajcie o tym wędrując po Beskidach. To, że na Słowacji czy w Czechach jest podobnie to żaden argument, u nich było (jest) jeszcze gorzej, niższa kultura leśna.
Co się powinno robić? Odejść od gospodarki zrębowej w górach, likwidować monokultury, zrezygnować całkowicie ze świerka poniżej 1100 m n.p.m. Gospodarka przerębowa oznacza, że wycina się gniazda w lesie, tworząc długofalowo lat różnowiekowy i różnogatunkowy. Przemyśleć nasadzenia innych, bardziej południowych gatunków drzew, znanych np z gór Bałkanów.
Akurat w Beskidzie Żywieckim posadzili (czy też wciąż sadzą) las mieszany.
Kurde nie wyglądacie na takich rajderów ale mi zaimponowaliście tym dystansem
Большое спасибо. друзья! Очень интересные ролики! Не нашел у Вас о Велички ничего! Планируете?)
спасибо, планируем)
Jedną z przyczyn zamierania drzewostanów świerkowych w tym okresie był wzrastający poziom emisji przemysłowych, a ich zamieranie było głównym impulsem do rozpoczęcia ich przebudowy. Większość świerczyn obcego pochodzenia wykazuje brak adaptacji do lokalnego klimatu.
Prawdopodobnie te połamane drzewa to wiatrołomy.
🙂
Szybki materiał ,ale całkiem fajny . Co dwie minuty mówisz o sponsorowaniu i subskrypcji . Może to odbić się czkawką.😁
Po co aż 30?
Prawdziwi twardziele.
❤
Mam do was pytanie czy ty Lena jesteś rosjanką czy masz też jakieś polskie korzenie czy tylko Sasza ma polskie korzenie ?
Jak się idzie w góry to lepiej zabrać ze sobą mapę turystyczną i dopiero wtedy ustalić sobie trasę na dany dzień. Trasy są oznakowane kolorami czyli stopniem trudności. Fajny filmik deesis. Polecam iść na Również, Klimczok na dobry początek. 😊😊😊
Kolory szlaków nie mają nic w wspólnego ze stopniem trudności.
kolor czerwony - oznacza zazwyczaj główny i najważniejszy szlak na danym terenie
kolor niebieski - dłuższe dystanse ale nie główne
kolor żółty - szlaki łącznikowe lub rzadziej dojściowe
kolory zielony - doprowadzający do charakterystycznych miejsc
kolor czarny - krótki szlak dojściowy
proszę nie powtarzać mitów
@@janekkowalski4918 No właśnie. Co więcej, mamy np taki szlak czarny Ścieżka nad reglami, spokojny, spacerowy, dla emerytów i czarny wiodące na Kościelec dla wielu emerytów i nie tylkob niewyobrażalny do przejścia, choć to tylko 0+ w skali taternickiej.
To teraz nalezy podjechac do Beskidu Żywieckiego.
Drzewa są pousychane bo zjadł je robak kornik. Ale to ta ma być . W tym miejscu urosną drzewa liściaste.
как мой сын говорит:
"ждусь не дождусь"
новего выпуску)
Zabierajcie ze sobą kijki ,które ułatwiają marsz i wspinaczkę. Jestem fanem takich marszów (rekord 43 km) i zawsze używam kijków.
Ja też polecam. Ale jak byłam w ich wieku, to uważałam je za sprzęt dla steranych życiem emerytòw...😂
Polska jesr bardziej skomplikowana. Obejrzycie sobie film "U Pana Boga za piecem" i dajcie znać co myślicie.
34 km w Beskidach w jeden dzień, to głupota i brak rozsądku ! To byl wyścig, a nie wędrówka. Na koniec ze zmęczenia nie mieliście siły, ani czasu podziwiać pięknych gór. To ma być przyjemność, a nie wyścig , aby przed nocą zdążyć. W Beskidach jest wiele pięknych, gościnnych schronisk z bardzo dobrą kuchnią. Można zarezerwować sobie nocleg i na drugi dzień wędrować, podziwiać przyrodę i krajobrazy.
Młodzi są, nic im nie będzie.😉
To jest kwiecień 2023 ?
Wolę Bieszczady
Wpolsce gory sa na poludniu polski od wschodu polski do zachodniej strony polski , tak ze wam nie zabraknie gor w polsce na cale zycie ,, tylko polskie morze jest trochu zimne ale tez jest duzo wybrzeza ,, pozdrawiam
Вы молодцы, но зачем говорите на Польском, как же родной язык, да и аудитории меньше, не все готовы читать субтитры.
Ukraińskie Czuzaki jesteście przesympatyczni.
Czujcie się tu dobrze. Przetrwanie między nami. Na Ukrainie jest niebezpiecznie a ktoś będzie musiał Wasz kraj odbudowywać, dzieci urodzić.
Powodzenia.
Drzewa uschły od smogu który zatruwał ok 20 lat temu. Teraz jest lepiej ale świerki zmarły. Smog był z trzech krajów - Polski, Czech i Niemiec z elektrowni węgiel brunatny. Dziś są filtry.
elektrownie na węgiel brunatny w Beskidach ????
to było w Izerach :)
Nie. Przyczyną są korniki.
Ролики на русском!!!
Naucz się języka polskiego.