Strasznie zaraziłeś mnie tą pasją do samolotów, jeszcze miesiąc temu nie wiedziałem o istnieniu kanału, a dziś jesteś jednym z ulubionych. Aż poczułem wstyd na początku filmu, gdy mówiłeś o niesubskrybujących "stałych" widzach więc zostawiam subka i pozdrawiam cieplutko i dziękuję za umilenie ostatnich dni :)
Póki co, nie bardzo jest alternatywa dla silników spalinowych. Po pierwsze sama zasada odrzutu dość dobrze działa przy zmienianiu ciecz w gaz, (spalanie paliwa). Silnik elektryczny albo poruszałby śmigło, albo po prostu działałby jak wentylator przepychając powietrze, przy okazji rozgrzewając je. To oznaczałoby spory spadek ciśnienia, a co za tym idzie spadek mocy silnika. Po drugie masa, bateria o takiej zgromadzonej energii, jaka jest w litrze paliwa, jest znacznie cięższa od niej, co w przypadku latania ma ogromne znaczenie. Po prostu włożenie zamiast kerozyny obecnych akumulatorów, jeszcze bardziej zwolniłoby loty, nie czyniąc ich tańszymi. Po trzecie bezpieczeństwo, coby nie mówić o paliwie węglowodorowym, to jest ono stosunkowo bezpieczne, i dość łatwo uczynić je niepalnym, co do baterii to te nie są tak bezpieczne, i potrafią same się zapalić, bez niczyjej pomocy. Każda katastrofa kończyłaby się 100% śmiertelnością pasażerów, oraz skażeniem lotniska, bo metali ciężkich tak łatwo się nie idzie pozbyć jak ropy.
Jeszcze fakt że, im dłużej siedzisz w samolocie tym bardziej możesz zgłodnieć więc dłuższy lot to większa szansa na zamówienie jedzenia co wiąże sie z zarobkiem dla lini
Panie Patryku, Mach to nie jest jednostka prędkości, a liczba podobieństwa, więc prawidłowym byłoby stwierdzenie, że samolot poruszał się z prędkością np. Mach 2 a nie 2 Machy. Taka mała uwaga. A kanał bardzo ciekawy . Pozdrawiam
Precyzując, liczba Macha to stosunek prędkości samolotu do lokalnej prędkości dżwięku. "Mach 2" albo "liczba Macha 2" są jak najbardziej prawidłowe określenia.
Cześć Patryk! Subskrybuję Twój kanał od 15tyś sub. Podoba mi się twoja twórczość ALE może byś stworzył coś o naszych polskich samolotach? Np. Bryza, Orlik, Dromader. I inne konstrukcja z podobnych okresów produkcyjnych i porównania tych sprzętów np. Dromadera z..(tu sobie coś wymyśl) Ps. Jestem śmigłowym świrem
Rozwój lotnictwa już dawno utknął, doszedł do ściany a to z powodu braku nowej techniki napędowej. Musiałoby nastąpić jakieś rewolucyjne odkrycie (np kontrolowana fuzja jądrowa w małej skali), zupełnie nowy rodzaj napędu, wydajniejszy i pozwalający bez problemu i w sposób tani osiągać prędkości wielu machów - wtedy ograniczeniem byłyby jedynie materiały, które musiałyby być odporne na wysokie temperatury (tarcie atmosfery przy dużej prędkości). Ale z tym ostatnim nie byłoby większego problemu i nastapiłby dalszy rozwój.
Dałem Ci suba na zachętę, bo robisz filmy na ciekawe tematy, których samodzielne ogarnianie zajmuje trochę czasu. Ale proszę, pracuj stale nad wymową, dykcją, modulowaniem głosu i ogranicz powtórzenia, skróty myślowe i mowę potoczną. Powoli Twój kanał staje się bardzo popularny, szkoda by było zmarnować potencjał tkwiący w tych zagadnieniach. Kiedyś trafiłem na jeden z Twoich starszych filmów i nie dałem rady go dosłuchać do końca. Teraz jest już lepiej. Może być jeszcze lepiej. Powodzenia.
Ja zastanawiam się jeszcze nad jedną rzeczą. Jak wiadomo, ziemia jest okrągła, a więc samolot nie leci po prostej tylko po łuku. Im dalej znajduje się od środka ziemi, czyli tak naprawdę im wyżej leci, tym bardziej odległość od punktu A do B się wydłuża, bo po prostu jest większy łuk. Ciekawy jestem na jakim dystansie to robi jakąś różnicę, czy może jest to nieistotne. A może wręcz przeciwnie, latamy wolniej, ale za to niżej, a więc po krótszej trasie i to się niweluje? To są moje tylko teoretyczne rozważania, ale chętnie bym poznał odpowiedźna te pytania.
Komentarz jest bardzo fajny mogłaby być lepsza jakość dzwieku Ale ogolna jakość i ilość informacji jest bardzo zadowalająca dodałbym lepszy montaż, pokaz slajdów jest ok ale np jakieś info grafiki albo proste animacje napewno ułatwiło by odbiór jak również uatrakcyjniloby materiał! Poza tym super robota, oby więcej i obejrzałem wszystkie filmy na kanale, dobra robota 👍👍👍
Tak naprawde nie wyjasniles tego zagadnienia. Otoz silniki dwuprzeplywowe czyli turbo-wentylatorowe sa stosowane rowniez w samolotach ponnadzwiekowych jak F-15 czy Mig-29 i wcale nie musza latac wolniej niz turbo-odrzutowe jednoprzeplywowe. To co najistotniejsze w roznicach napedow samolotow pasazerskich i szybkich samolotow mysliwskich to BPR czyli bypass ratio (dotyczy tylko turbowentylatorowych, jendoprzeplywowe silniki odrzutowe, ktore nie posiadaja wentylatora maja jeden kanal przeplywu,a co za tym idzie brak bypass-u), a po polsku podzial masowego natezenia przeplywu. Zupelnie tego nie wyjasniles, a to kwestia kluczowa. Chodzi o to by mechanizm wytwarzania ciagu polegal na przemieszczaniu duzej masy powietrza z mala predkoscia zblizona do predkosci lotu. W silnikacha szybkich odrzutowcow (np. mysliwskich) masowe natezenie przeplywu jest relatywnie bardzo male i gaz wyrzucany jest z duza predkoscia. Ostatecznie samolot nie moze leciec szybciej niz predkosc gazow wylotowych silnika. Duzy wentylator zapewnia duze masowe natezenie przeplywu. Wentylator odpowiedzialny w nowoczesnych silnikach samolotow pasazerkich za wytwarzanie70-80% ciagu (reszte wytwarza ,,core'' ) przemieszcza kilkaset kilogramow powietrza na sekunde (do ponad 1000 kg /s jak w przypadku duzych silnikow jak Trent 1000). Strumien powietrza porusza stosunkowo wolno przez co parametr, ktory w performance okreslany jest propulsion efficiency pozsotaje na wysokim poziomie. Wzor na ciag F = m* x (Ve-Vo) gdzie : m* masowe natezenie przeplywu , Ve - predkosc wylotowa gazow, Vo- predkosc samolotu. Sprawnosc napedu n = 2x Vo / ( Ve+Vo). Wynika z tego jasno, ze im mniejsza roznica pomiedzy predkoscia lotu a strumieniem gazow wylotowych tym wieksza sprawnosc. Dlatego wlasnie buduje sie wielki wentylator, ktory wytwarza taki sam ciag przemieszczajac wieksza mase powietrza wolniej. Wczesniejsze samoloty mialy silniki o malym BPR lub jednoprzeplywowe i dlatego ich punkt najwiekszej sprawnosci znajdowal sie na wiekszych zakresach predkosci. Jest jeszcze kilka rzeczy o ktorych warto byloby wspomiec ale komentarz na YT nie jest do tego wystarczajacym narzedziem. BTW : Pulap lotu nie jest dyktowany zadnymi oszczednosciami czy zmianami w kostrukcji skrzydel. Pulap samolotu dyktowany jest najlepszym wykorzystaniem silnika turbowentylatorowego. Silniki dwuprzeplywowe maja w swoich charakterysykach optymalny punkt pracy na wysokosci okolo 11 000 m.
Gigant Rejser Mieszkam w Japonii i w komputerze z ktorego pisalem nie mam ustawionych polskich znakow. Przelaczam tylko Romaji / Kana korzystajac z IME. Zreszta znaki specjalne robia tylko zamieszanie w cyfrowym swiecie. Dlatego nie ma ich na kartach kredytowych :) Czy masz moze jakies merytoryczne uwagi, pytania ?
@@piotrszalczynski83 Podałeś wzór na ciąg a potem wzór na efektywność. I oznajmiłeś, że wynika Z TEGO (czyli z tych wzorów) jasno, że sprawność jest tym większa im mniejsza różnica Ve i Vo. O ile wnioskowi trudno zaprzeczyć, bo to samo sedno silnika turbowentylatorowego, o tyle nie widzę "jasno" tego wynikania z obu wzorów. Mógłbyś wyjaśnić? Zwłaszcza, co oznacza ciąg znaków "m* x" w pierwszym wzorze?
czesc :D mam pytanie bo za tydzien mam lot lece linia ryanair i mam lęk przed tym pierszym lotem,myslisz,ze jest czego sie obawiac lecąc tą linią? wiem,ze pewnie mi nir odpiszesz ale zapytac mozna :)
Ja tam uważam że bezpieczeństwo pasażerów jest najważniejsze. A nie prędkość. A zrobisz taką serię np jakie samoloty leciały nad np Szczecin. Jak coś mam troche info co leciało nad Szczecinem. A i jak coś to zkomętuj mój film Nazwa frankoniasty Pozdrawiam :) Edit kozak kanał⚡⚡⚡⚡
Wierzę ze pewnego dnia będziemy nakręcać gumkę w silniku, jesli będą samoloty elektryczne na bank pasażerowie będą kręcić na rowerkach aby oddać trochę prądu. Na szczęście mamy co mamy, na bank dlugo nic sie nie zmieni
No ciekawy jestem co to za wersja A320 co bez problemu leci z UK do Australii :D Poza tym, musimy pamietac o jednej, podstawowej kwestii. Cena biletow. Kiedys bylo szybciej, bardziej luksusowo, wygodniej, ale za wielokrotnosc dzisiejszych cen biletow.
Technicznie rzecz ujmując "latające skrzydło" jest najdoskonalszym kształtem, każdy mechanik płatowców to potwierdzi... ... natomiast silnikowiec zaripostuje, że z odpowiednim silnikiem i drzwi stodoły polecą :P autentyk z warsztatów mechanicniki lotniczej na Okęciu.
Może i spowolnienie nie jest dotkliwe na długich trasach, ale za to przy lotach krajowych dochodzi już do absurdu. Biorąc pod uwagę czas odprawy i dojazdów na i z lotniska to pociągiem szybciej dojedziemy np z Warszawy do Krakowa, niż samolotem.
Normalne dosyć. Jasne jest, że im więcej ludzi tym więcej incydentów tym większa kontrola, samoloty są bardziej wrażliwe na śmiertelne awarie. Loty między miastami takimi jak Kraków, Warszawa są bez sensu
Właśnie myśle,że elektryczne silniki,to przyszłość,wiadomo że ładowanie potrwa więcej,lecz to kwestia czasu,wkońcu wymyślą ładowanie mega szybkie,a wtedy nie ma problemów z masą,bo to paliwo duzo waży,albo z awaryjnymi lądowaniami itd.
W Tesli S bateria ważąca 500kg daje zasięg 500km, tyle samo zapewnia tradycyjny sedan z mocniejszym silnikiem przy 50L paliwa. Z tym że paliwo jest lżejsze niż woda oraz baterie tracą pojemność przy niskich temperaturach a takie są wysoko w powietrzu.
Siedziałem w Concordzie ,strasznie mało miejsca ,naprawdę niewygodny,wręcz klaustrofobiczny.Myślę że samoloty nadzdzwiekowe nie mają przyszłości .pozdrawiam
Policzmy czas lotu i cenę biletu --bez mitręgi zakładam że najdroższe będą przeloty najszybsze, wyższa matematyka zbędna. Jak z autem: jadąc 12o kmh mam spalanie 4.8 litra a już przy 140 kmh jest to 5.3 litra /100km. Jestem nieco wcześniej ale drożej. Nic mi to nie daje. Na trasie 500 km to jest 2,5 litra x 5,20zł= 13 zł zostaje. Przeznaczone na piwo poprawia nastrój.
Lot.do Włoch 1400 km. 1.5 godziny jazdy na lotnisko. Potem wczesniej 2h na lotnisku. Potem 2.5 godziny lotu. Potem 1 h jazdy na miejscu = 7 h. Na miejscu przejazd taksowka 20.km tyle co paliwo w jedna stronę autem ;) Pojechałem autem 12h i miałem gdzieś.
a w przyszłości: gwiezdny samolot nad atmosferyczny czas lotu ok. 1g lata na w orbicie ziemi ! (daleka przyszłość brakuje wydajnych tanich silników i paliwa do nich)
W Myśliwcach było tak samo przykładowo F-4 Phantom rozpędzał się nawet do 2 machów ale by duży i nie manewrowny jego następca F/A-18 wyciąga maksymalnie 1,5 macha ale zazwyczaj gdy jest uzbrojony to jest to koło jednego macha ale był o wiele zwrotniejszy
Myślę, że jak tak dalej pójdzie, to przyjdzie Polska myśl technologiczna i powie "Pjoter, Ja to bym na gaz przerobił, jak tą Astre od Zbyszka, jak łopel daje rade to i samolot wyjdzie taniej..." A zupełnie serio, to myślę że prędzej weszłyby samoloty na wodór, niż na akumulatory : p
8:41, oczywiście chodziło o A350
na początku pomyślałem o A380 :)
i tuż przed 8:35 pomyliłeś, że B727 może wziąc na raz 4450 km :)
Właśnie już zacząłem patrzeć na zasięg a320 i odległość z Londynu do Sydney haha
Uff już się bałem
To nie przypadkiem dreemliner ?
Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze...
bo lepiej placic 4x wiecej zeby bylo szybciej..
@@tilash9928 SPEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEED
@@tilash9928 Czas to pieniądz, a nie jakieś kurwa paliwo
Rafal Grzesiczak zwłaszcza twój czas czyli 10zl na godzinę przygłupie.
Strasznie zaraziłeś mnie tą pasją do samolotów, jeszcze miesiąc temu nie wiedziałem o istnieniu kanału, a dziś jesteś jednym z ulubionych. Aż poczułem wstyd na początku filmu, gdy mówiłeś o niesubskrybujących "stałych" widzach więc zostawiam subka i pozdrawiam cieplutko i dziękuję za umilenie ostatnich dni :)
Póki co, nie bardzo jest alternatywa dla silników spalinowych.
Po pierwsze sama zasada odrzutu dość dobrze działa przy zmienianiu ciecz w gaz, (spalanie paliwa). Silnik elektryczny albo poruszałby śmigło, albo po prostu działałby jak wentylator przepychając powietrze, przy okazji rozgrzewając je. To oznaczałoby spory spadek ciśnienia, a co za tym idzie spadek mocy silnika.
Po drugie masa, bateria o takiej zgromadzonej energii, jaka jest w litrze paliwa, jest znacznie cięższa od niej, co w przypadku latania ma ogromne znaczenie. Po prostu włożenie zamiast kerozyny obecnych akumulatorów, jeszcze bardziej zwolniłoby loty, nie czyniąc ich tańszymi.
Po trzecie bezpieczeństwo, coby nie mówić o paliwie węglowodorowym, to jest ono stosunkowo bezpieczne, i dość łatwo uczynić je niepalnym, co do baterii to te nie są tak bezpieczne, i potrafią same się zapalić, bez niczyjej pomocy. Każda katastrofa kończyłaby się 100% śmiertelnością pasażerów, oraz skażeniem lotniska, bo metali ciężkich tak łatwo się nie idzie pozbyć jak ropy.
Komentarz dla zasięgów
Bo chce żebyś wbił te 100 K do urodzin
Powodzenia
Komentarz dla statystyk pod komentarzem dla zasięgów.
@@666marq komentarz dla statystyk pod komentarzem dla zasiegow pod komentarzem dla statystyk
@@bartixnotfound4528 komentarz dla statystyk pod komentarzem dla zasięgów który dostał odpowiedź dla statystyk
Jeszcze fakt że, im dłużej siedzisz w samolocie tym bardziej możesz zgłodnieć więc dłuższy lot to większa szansa na zamówienie jedzenia co wiąże sie z zarobkiem dla lini
Akurat myślałam sobie, że chciałabym nowy odcinek no i poroszę ;))
Rosyjski TU-114 latał 770 km/h (max. 870) a był turbośmigłowcem :).
Panie Patryku, Mach to nie jest jednostka prędkości, a liczba podobieństwa, więc prawidłowym byłoby stwierdzenie, że samolot poruszał się z prędkością np. Mach 2 a nie 2 Machy. Taka mała uwaga. A kanał bardzo ciekawy . Pozdrawiam
Precyzując, liczba Macha to stosunek prędkości samolotu do lokalnej prędkości dżwięku. "Mach 2" albo "liczba Macha 2" są jak najbardziej prawidłowe określenia.
Cześć Patryk! Subskrybuję Twój kanał od 15tyś sub. Podoba mi się twoja twórczość ALE może byś stworzył coś o naszych polskich samolotach? Np. Bryza, Orlik, Dromader. I inne konstrukcja z podobnych okresów produkcyjnych i porównania tych sprzętów np. Dromadera z..(tu sobie coś wymyśl)
Ps. Jestem śmigłowym świrem
Co się dzieje dzisiaj na tym ŚWIECIE ?! Samoloty opadają a samochody nie długo będą się unosić !!!
Ooo Patryk, wstawiłeś zdjęcie z samolotem LOT-u "Franek" właśnie tą maszyną wczoraj wróciłem z Wietnamu #12godzin
No fajnie 😀
Max Bernacki lol ja tym samym leciałem do EWR
@@norbipiotrowski4205 Kozak, a mi stewardessa powiedziała żeby się cieszyć że ten samolot w ogóle lata
@@maksymilianbernacki7471 ja leciałem 1.01 z Mauritiusu Frankiem :)
@@maksymilianbernacki7471 dlaczego tak niby powiedziała xd
Rozwój lotnictwa już dawno utknął, doszedł do ściany a to z powodu braku nowej techniki napędowej. Musiałoby nastąpić jakieś rewolucyjne odkrycie (np kontrolowana fuzja jądrowa w małej skali), zupełnie nowy rodzaj napędu, wydajniejszy i pozwalający bez problemu i w sposób tani osiągać prędkości wielu machów - wtedy ograniczeniem byłyby jedynie materiały, które musiałyby być odporne na wysokie temperatury (tarcie atmosfery przy dużej prędkości). Ale z tym ostatnim nie byłoby większego problemu i nastapiłby dalszy rozwój.
Sto lat i jeszcze wiele odcinków.
Ja Cie już subuje i to od dawna, pamiętam jak byłp 296 subskrypcji i jestem dumny że byłem w tej pierwszej 300
Dałem Ci suba na zachętę, bo robisz filmy na ciekawe tematy, których samodzielne ogarnianie zajmuje trochę czasu. Ale proszę, pracuj stale nad wymową, dykcją, modulowaniem głosu i ogranicz powtórzenia, skróty myślowe i mowę potoczną. Powoli Twój kanał staje się bardzo popularny, szkoda by było zmarnować potencjał tkwiący w tych zagadnieniach. Kiedyś trafiłem na jeden z Twoich starszych filmów i nie dałem rady go dosłuchać do końca. Teraz jest już lepiej. Może być jeszcze lepiej. Powodzenia.
Obstawiałem że chodzi żeby sprzedać więcej orzeszków podczas lotu. Podobno linie tj. kina utrzymują się w dużej mierze z dodatkowych usług.
O proszę mój rówieśnik ;) i to kilka dni przed moimi urodzinkami. Fajny kanał. Pozdrowienia!
Świetna seria. Miło się ogląda. Dzieki
Komentarz dla zasięgu
Powodzenia
Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin życzę Ci wszystkiego co najlepsze
Wszystkiego Nalepszego Mój Lubiony TH-camrze Interesuje się Samolotami Jak coś 👍😄
To jeden z najciekawszych odcinków na twoim kanale .
Pozdrawiam.
Ps Wszystkiego nowego roku wszystkim.
Ja zastanawiam się jeszcze nad jedną rzeczą. Jak wiadomo, ziemia jest okrągła, a więc samolot nie leci po prostej tylko po łuku. Im dalej znajduje się od środka ziemi, czyli tak naprawdę im wyżej leci, tym bardziej odległość od punktu A do B się wydłuża, bo po prostu jest większy łuk. Ciekawy jestem na jakim dystansie to robi jakąś różnicę, czy może jest to nieistotne. A może wręcz przeciwnie, latamy wolniej, ale za to niżej, a więc po krótszej trasie i to się niweluje? To są moje tylko teoretyczne rozważania, ale chętnie bym poznał odpowiedźna te pytania.
Bardzo szanuje twoją pracę i trzymam kciuki 👍👍
jaką prace? on kopiuje ten kontent z zagranicznych kanałow xddd
Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin
Komentarz jest bardzo fajny mogłaby być lepsza jakość dzwieku Ale ogolna jakość i ilość informacji jest bardzo zadowalająca dodałbym lepszy montaż, pokaz slajdów jest ok ale np jakieś info grafiki albo proste animacje napewno ułatwiło by odbiór jak również uatrakcyjniloby materiał!
Poza tym super robota, oby więcej i obejrzałem wszystkie filmy na kanale, dobra robota 👍👍👍
Super film
kiedy odcinek o tej dzisiejszej katastrowie w w Iranie
lajkujcie żeby wiedział
|
|
\/
Pewnie jak ustalą przyczynę
Katastrofie*
Jak ustalą przyczynę to Będzie.
Moi dziadkowie lecieli do Teheranu z Kijowa 1 miesiąc temu tym samym samolotem.
@@wojtekkolinski4471 Szczęście że nie dzisiaj.
9:31 B-2 jako samolot pasażerski?
ciekawy kanał
Podoba mi się sposób w jaki opowiadasz historie czy ciekawostki.
Tak naprawde nie wyjasniles tego zagadnienia. Otoz silniki dwuprzeplywowe czyli turbo-wentylatorowe sa stosowane rowniez w samolotach ponnadzwiekowych jak F-15 czy Mig-29 i wcale nie musza latac wolniej niz turbo-odrzutowe jednoprzeplywowe. To co najistotniejsze w roznicach napedow samolotow pasazerskich i szybkich samolotow mysliwskich to BPR czyli bypass ratio (dotyczy tylko turbowentylatorowych, jendoprzeplywowe silniki odrzutowe, ktore nie posiadaja wentylatora maja jeden kanal przeplywu,a co za tym idzie brak bypass-u), a po polsku podzial masowego natezenia przeplywu. Zupelnie tego nie wyjasniles, a to kwestia kluczowa. Chodzi o to by mechanizm wytwarzania ciagu polegal na przemieszczaniu duzej masy powietrza z mala predkoscia zblizona do predkosci lotu. W silnikacha szybkich odrzutowcow (np. mysliwskich) masowe natezenie przeplywu jest relatywnie bardzo male i gaz wyrzucany jest z duza predkoscia. Ostatecznie samolot nie moze leciec szybciej niz predkosc gazow wylotowych silnika. Duzy wentylator zapewnia duze masowe natezenie przeplywu. Wentylator odpowiedzialny w nowoczesnych silnikach samolotow pasazerkich za wytwarzanie70-80% ciagu (reszte wytwarza ,,core'' ) przemieszcza kilkaset kilogramow powietrza na sekunde (do ponad 1000 kg /s jak w przypadku duzych silnikow jak Trent 1000). Strumien powietrza porusza stosunkowo wolno przez co parametr, ktory w performance okreslany jest propulsion efficiency pozsotaje na wysokim poziomie. Wzor na ciag F = m* x (Ve-Vo) gdzie : m* masowe natezenie przeplywu , Ve - predkosc wylotowa gazow, Vo- predkosc samolotu. Sprawnosc napedu n = 2x Vo / ( Ve+Vo). Wynika z tego jasno, ze im mniejsza roznica pomiedzy predkoscia lotu a strumieniem gazow wylotowych tym wieksza sprawnosc. Dlatego wlasnie buduje sie wielki wentylator, ktory wytwarza taki sam ciag przemieszczajac wieksza mase powietrza wolniej. Wczesniejsze samoloty mialy silniki o malym BPR lub jednoprzeplywowe i dlatego ich punkt najwiekszej sprawnosci znajdowal sie na wiekszych zakresach predkosci. Jest jeszcze kilka rzeczy o ktorych warto byloby wspomiec ale komentarz na YT nie jest do tego wystarczajacym narzedziem. BTW : Pulap lotu nie jest dyktowany zadnymi oszczednosciami czy zmianami w kostrukcji skrzydel. Pulap samolotu dyktowany jest najlepszym wykorzystaniem silnika turbowentylatorowego. Silniki dwuprzeplywowe maja w swoich charakterysykach optymalny punkt pracy na wysokosci okolo 11 000 m.
Lukaszds Dziekuje.
@@piotrszalczynski83 Troszkę trudno się to czyta bez polskich znaków.
Gigant Rejser Mieszkam w Japonii i w komputerze z ktorego pisalem nie mam ustawionych polskich znakow. Przelaczam tylko Romaji / Kana korzystajac z IME. Zreszta znaki specjalne robia tylko zamieszanie w cyfrowym swiecie. Dlatego nie ma ich na kartach kredytowych :) Czy masz moze jakies merytoryczne uwagi, pytania ?
@@piotrszalczynski83 Podałeś wzór na ciąg a potem wzór na efektywność. I oznajmiłeś, że wynika Z TEGO (czyli z tych wzorów) jasno, że sprawność jest tym większa im mniejsza różnica Ve i Vo. O ile wnioskowi trudno zaprzeczyć, bo to samo sedno silnika turbowentylatorowego, o tyle nie widzę "jasno" tego wynikania z obu wzorów. Mógłbyś wyjaśnić? Zwłaszcza, co oznacza ciąg znaków "m* x" w pierwszym wzorze?
3stefany m* - masowe natezenie przeplywu, a x to po prostu znak mnozenia.
Szalejesz Patryk 4 odcinki w tydzień :D
Może aktualizujesz listę o największych lotniskach świata?
Świetny kanał! Pozdrawiam
czesc :D mam pytanie bo za tydzien mam lot lece linia ryanair i mam lęk przed tym pierszym lotem,myslisz,ze jest czego sie obawiac lecąc tą linią? wiem,ze pewnie mi nir odpiszesz ale zapytac mozna :)
Latają tak blisko słońca ze fotowoltaiczny napęd wydaje się być przyszłością.
Robiles test polskiej linii EnterAir? Jesli nie to czy zamierzasz go zrobic?
Kom dla zasięgu
Masz suba, dość ciemawe filmy robisz, fajne dla zabicia czasu :D
Wszystkiego najleprzego z okazji 23 urodzin
Mam prośbę zrobił byś coś o samolotach trzysilnikowych, gdyż bardzo mnie zaciekawiły ostatnimi czasy.
Jest taki odcinek w planach
@@SamolotyPatryka w takim razie cierpliwie czekam (:
Super odcinek 🖤
Kto pamięta jeszcze Warszawskie Wieżowce ? 😉
Wszystkiego najlepszego!!!
komentarz dla zasięgu ;)
Kocham cie oglądać!! I tak samo interesuje sie tym co ty czyli samoloty
"Dlaczego samoloty są coraz wolniejsze?"
Ja: "Też chciał bym to wiedzieć Stefan"
?
Zrobisz kiedyś film na temat lotnictwa i klimatu?
Ja tam uważam że bezpieczeństwo pasażerów jest najważniejsze. A nie prędkość.
A zrobisz taką serię np jakie samoloty leciały nad np Szczecin.
Jak coś mam troche info co leciało nad Szczecinem.
A i jak coś to zkomętuj mój film
Nazwa frankoniasty
Pozdrawiam :)
Edit kozak kanał⚡⚡⚡⚡
Siema super film
2:34 Jej, Kwadratowe Okna!
Propos, nie może latać wyżej, bo jest niewystarczająca ilość tlenu do wytworzenia mieszanki wybuchowej w komorze spalania :)
Obyś dobił do 100 tysięcy!
Dobre 😁
Mój ulubiony kanał :D
Fajny odcinek 🙂🙂
zrób film o świeżej katastrofie Boeinga 737-800 UIA
Wierzę ze pewnego dnia będziemy nakręcać gumkę w silniku, jesli będą samoloty elektryczne na bank pasażerowie będą kręcić na rowerkach aby oddać trochę prądu. Na szczęście mamy co mamy, na bank dlugo nic sie nie zmieni
Wszystkiego najlepszego z okazji przyszłych urodzin ;)
Warto dodać, że siła oporu powietrza rośnie proporcjonalnie do kwadratu prędkości.
spoko filmy ;-)
Przyszłość to atom 👍
Komentarz dla zasięgów ale nie tylko.
Studiujesz coś pokrewnego z aeronautyką?
Fajny film, tylko błagam, nie podawaj danych w stopach, tylko w metrach. Mamy system metryczny!
No ciekawy jestem co to za wersja A320 co bez problemu leci z UK do Australii :D Poza tym, musimy pamietac o jednej, podstawowej kwestii. Cena biletow. Kiedys bylo szybciej, bardziej luksusowo, wygodniej, ale za wielokrotnosc dzisiejszych cen biletow.
Chodziło o A350, jest nawet na zdjęciu wtedy
@@SamolotyPatryka No przeciez ja to wiem :D Ale dodaj jakas notke czy cos moze bo jeszcze ktos pomysli ze A320 serio lata z UK do Australii.
Technicznie rzecz ujmując "latające skrzydło" jest najdoskonalszym kształtem, każdy mechanik płatowców to potwierdzi...
... natomiast silnikowiec zaripostuje, że z odpowiednim silnikiem i drzwi stodoły polecą :P
autentyk z warsztatów mechanicniki lotniczej na Okęciu.
komek dla zasięgu, aby przyszło więcej ludzi i abyś miał 100k subów na urodzinki (:
Hej z ciekawosci myslisz o licencji pilota ?
Poleciał subik
może trzeba dawać więcej małych śilników do dużych samolotów?
Może i spowolnienie nie jest dotkliwe na długich trasach, ale za to przy lotach krajowych dochodzi już do absurdu. Biorąc pod uwagę czas odprawy i dojazdów na i z lotniska to pociągiem szybciej dojedziemy np z Warszawy do Krakowa, niż samolotem.
Normalne dosyć. Jasne jest, że im więcej ludzi tym więcej incydentów tym większa kontrola, samoloty są bardziej wrażliwe na śmiertelne awarie. Loty między miastami takimi jak Kraków, Warszawa są bez sensu
Awarie, brak opcji i dodatkowo czynnik, że jak komuś się uda broń przemycic, to w powietrzu jest dużo bardziej tragiczne niż w pociągu.
1100 to już prędkość podziękowa. W okolicach prędkości dźwięku gwałtownie rośnie opór powietrza co pochłania ogromne ilości paliwa.
Właśnie myśle,że elektryczne silniki,to przyszłość,wiadomo że ładowanie potrwa więcej,lecz to kwestia czasu,wkońcu wymyślą ładowanie mega szybkie,a wtedy nie ma problemów z masą,bo to paliwo duzo waży,albo z awaryjnymi lądowaniami itd.
Baterie też ważą dość sporo
@@androidsg4 A ile w porównaniu do zwykłych+paliwo?
W Tesli S bateria ważąca 500kg daje zasięg 500km, tyle samo zapewnia tradycyjny sedan z mocniejszym silnikiem przy 50L paliwa. Z tym że paliwo jest lżejsze niż woda oraz baterie tracą pojemność przy niskich temperaturach a takie są wysoko w powietrzu.
@@divton To ze traca wlasnosci,to wiem,to duze przedsiewziecie,baterie musialy by byc odizolowane i lzejsze,czas pokaze 😀
Siedziałem w Concordzie ,strasznie mało miejsca ,naprawdę niewygodny,wręcz klaustrofobiczny.Myślę że samoloty nadzdzwiekowe nie mają przyszłości .pozdrawiam
Policzmy czas lotu i cenę biletu --bez mitręgi zakładam że najdroższe będą przeloty najszybsze, wyższa matematyka zbędna.
Jak z autem: jadąc 12o kmh mam spalanie 4.8 litra a już przy 140 kmh jest to 5.3 litra /100km.
Jestem nieco wcześniej ale drożej. Nic mi to nie daje. Na trasie 500 km to jest 2,5 litra x 5,20zł= 13 zł zostaje. Przeznaczone na piwo poprawia nastrój.
Cześć Patryk czy mógłbyś zrobić test Air France ? A przy okazji mam kolejna prośbę czy mógłbyś pokazywać lotniska na których jesteś pozdrawiam
Mateusz Duda było już air france jako ,,Joon” pare miiesiecu temu
Praktycznie słowo w słowo skopiowana treść filmu "Why are the airplanes losing speed?" Z kanału Skyships Eng. Janusze youtuba w akcji..
A ten kanał to w calosci nie jest kopia 1:1 z zagranicznych filmów?
Wszystkiego najlepszego :-) +1 sub
Lot.do Włoch 1400 km. 1.5 godziny jazdy na lotnisko. Potem wczesniej 2h na lotnisku. Potem 2.5 godziny lotu. Potem 1 h jazdy na miejscu = 7 h. Na miejscu przejazd taksowka 20.km tyle co paliwo w jedna stronę autem ;) Pojechałem autem 12h i miałem gdzieś.
Ja też będę jechał do Włoch autem choć lotnisko mam dojść blisko
Ale ze samoloty mogly leciec na 15km wysokosci?
Przepraszam ze dopiero dziś dałem suba, oglądam of kilku miesięcy. Prosze o małą karę ;) Milego weekendu!
W przyszłości będziemy się teleportować ;)
Beam me up, Scotty!
Ok Scotty, now beam down my clothes!
a w przyszłości: gwiezdny samolot nad atmosferyczny czas lotu ok. 1g lata na w orbicie ziemi ! (daleka przyszłość brakuje wydajnych tanich silników i paliwa do nich)
Nie wiem jak cię od subowałem ale teraz jest
Wiem, Patryku że proszę cię o dużo ale chciałbym zobaczyć test linii SwissAir.
A masz suba !!!
Naftę chyba jest łatwo wyprodukować. Wystarczy podgrzać ropę
W Myśliwcach było tak samo przykładowo F-4 Phantom rozpędzał się nawet do 2 machów ale by duży i nie manewrowny jego następca F/A-18 wyciąga maksymalnie 1,5 macha ale zazwyczaj gdy jest uzbrojony to jest to koło jednego macha ale był o wiele zwrotniejszy
no to masz juz jedna więcej :)
Myślę, że jak tak dalej pójdzie, to przyjdzie Polska myśl technologiczna i powie "Pjoter, Ja to bym na gaz przerobił, jak tą Astre od Zbyszka, jak łopel daje rade to i samolot wyjdzie taniej..."
A zupełnie serio, to myślę że prędzej weszłyby samoloty na wodór, niż na akumulatory : p
Może będą samoloty wspomagane silnikiem elektrycznym
Zrobisz kiedyś odcinek o rosyjskich firmach jak Irkut albo Suchoj?
mam nadzieje ze nie zrobi... szkoda czasu na latajace trumny
Czemu nie ma odsłoniętych wentylatorów, byłby mniejszy opór
Zdarza sie ze Dzis samoloty lataja z predkoscia 1150 km/h Jak ladnie powieje szczegolnie nad Atlantykiem do Europy
Zrobisz test British Airways
A co się mają spieszyć ,do czego
Zrób film o boeingu który rozbił się w Iranie
Za mało informacji na ten moment, szczególnie że Iran zabrał czarne skrzynki, prawdopodobnie zestrzelony
0:27, ja właśnie dziś 18 :D
Wszystkiego najlepszego!
@@SamolotyPatryka a dzięki