ZIZ - pomiar natężenia prądu układem ACS712-20 - testujemy moduł pomiarowy

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 7 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น •

  • @jankowalski7883
    @jankowalski7883 3 ปีที่แล้ว

    Łapka za Appę, też mam tego prądożernego smoka. A i filmik bardzo użyteczny, może zdałby się jeszcze mały pokaz dla prądu przemiennego. Pozdrawiam.

  • @stone2111
    @stone2111 2 ปีที่แล้ว +1

    Można dokonać zmiany zakresu pomiaru dokładając zewnętrzne uzwojenie na rdzeniu przez które płynie prąd. Rdzeń powinien być skierowany w kierunku układu i stykać się z nim.

    • @zaprojektujizbuduj5593
      @zaprojektujizbuduj5593  2 ปีที่แล้ว

      Można.

    • @stone2111
      @stone2111 2 ปีที่แล้ว

      Z doświadczenia wiem że przy małych wartościach prądu można lub trzeba ekranować całość czujnika.

  • @michalnieradka9387
    @michalnieradka9387 5 ปีที่แล้ว +1

    Teg potrzebowalem

  • @inspektorelektron
    @inspektorelektron 5 ปีที่แล้ว

    Wspomniał Pan o wykorzystaniu tego układu przy pomiarze prądu np w prostowniku. Wszystko fajnie jak będzie to prąd stały. Ale jak poprawnie tym zmierzyć w najprostszy sposób (z wykorzystaniem przetwornika AC w popularnych procesorach AVR) prąd mocno zniekształcony przez działanie regulatora fazowego lub nawet PWM po wtórnej stronie transformatora ?

    • @zaprojektujizbuduj5593
      @zaprojektujizbuduj5593  5 ปีที่แล้ว

      Układ ACS ma pasmo do 80kHz. Jeżeli największa harmoniczna nie przekroczy tej wartości to ok. Niestety sam pomiar nie będzie już prosty tak jak w przypadku prądu stałego. Jeżeli chodzi o realizację pomiaru na uC to należy przebieg próbkować z szybkością minimum 2 krotności największej częstotliwości badanego przebiegu i przeliczyć.

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron 5 ปีที่แล้ว

      @@zaprojektujizbuduj5593 Dzięki za odp. Chyba rozumiem. Ale ja na samym uC nie chciałbym programowo robić miernika prądu RMS - chciałbym aby sygnał z takiego przetwornika już był wartością stałą (lub wolnozmienną) odwzorowującą wartość prądu RMS. Może mocne ograniczenie pasma (np do 10Hz da próbkowania co 1 sek) za pomocą dużego kondensatora na FILT by pomogło ?

    • @zaprojektujizbuduj5593
      @zaprojektujizbuduj5593  5 ปีที่แล้ว +1

      @@inspektorelektron Uśrednienie wartości na pewno częściowo rozwiąże problem. Nie wiem na jakiej dokładności pomiaru Ci zależy. Jeżeli ma być to jako wskaźnik to jak najbardziej.

  • @zaprojektujizbuduj5593
    @zaprojektujizbuduj5593  5 ปีที่แล้ว

    Jeżeli ktoś potrzebuje tego typu moduł do swojego układu to można go kupić tu: celtor.pl/6077,modul-pomiaru-pradu-acs712-20a.html

  • @stoczwarty
    @stoczwarty 4 ปีที่แล้ว

    Zastanawia mnie jedno. Mam te układy, nie w formie modułów tylko luzem. Te scalaczki mają po 2 piny na wejście i wyjście, ale one są tak cieniutkie, że lekko obawiam się czy te 20A nie spali tych nóżek. Ok, można zrobić duże pole lutownicze dla obu wejść i wyjść ale i tak każda nóżka wchodzi do obudowy osobno. Testowałeś ten układ przy obciążeniu 20A ?

    • @zaprojektujizbuduj5593
      @zaprojektujizbuduj5593  4 ปีที่แล้ว

      Fakt jest to dość delikatne. Nie robiłem testów przy większym obciążeniu.

    • @stoczwarty
      @stoczwarty 4 ปีที่แล้ว

      ​@@zaprojektujizbuduj5593 No ja właśnie też, ale skoro nota katalogowa mówi o +- 2A To producentowi chyba należy wierzyć. Chyba. Na tym module widać, że ścieżki są bardzo szerokie. Chyba jakieś 5mm mają przynajmniej a to też nie wiem czy nie jest nieco zbyt mało dla 20A, no ale to już może być sprawa chińskiego wykonania modułu.

    • @stoczwarty
      @stoczwarty 4 ปีที่แล้ว

      @@zaprojektujizbuduj5593 Słuchaj, a możesz taki test zrobić? Nie mam takiego obciążenia na jakim mógłbym te 20A uzyskać a projektuję sobie zasilacz 20A i wolałbym to wcześniej sprawdzić, bo jednak tego ACa wpina się w obwód więc jak to nie zadziała albo wprowadzi spadki napięcia to cały projekt pójdzie do kosza.

  • @giver666
    @giver666 5 ปีที่แล้ว

    Zdecydowanie lepszym pomysłem jest szeregowo wstawiony precyzyjny rezystor 0.1 ohm.

    • @zaprojektujizbuduj5593
      @zaprojektujizbuduj5593  5 ปีที่แล้ว

      Bardziej precyzyjnym. Czy 0,1R czy jeszcze mniejszej wartości - wszystko zależy od natężenia prądu w obwodzie.

    • @stanek1
      @stanek1 5 ปีที่แล้ว +1

      Układ wykorzystuje zjawisko Halla, a nie prawo Ohma. Na samym rezystorze bez skomplikowanego układu ciężko zmierzyć prąd zmienny z izolacją, szczególnie ten o wyższej częstotliwości, a sama izolacja to istny koszmar. Rezystor 0,1 ohm przy 20A miałby spadek 2V co daje 40W. Sam rezystor precyzyjny czyli minimum 1% o takiej mocy i niskim współczynniku temperaturowym rzędu 30 pmm/K kosztuje ponad stówkę. Montując wielki radiator i uwzględniając przyrost temperatury max. 70 st. C mamy niezły grzejnik i za duże straty mocy.
      Rezystor to raczej 0,01 ohm albo 0,001 ohm po taniości może być 50 ppm/K. Do tego precyzyjne, niskoszumne i stabilne temperaturowo komparatory porównujące dziesiątki nanowoltów, izolowane stabilizowane źródło zasilania, optoizolatora, źródło odniesienia, kompensacja temperaturowa, kolejne drogie rezystory w układzie kształtowania pomiaru i mamy coś z błędem rzędu 0,1% dla prądu stałego za jakaś stówkę. To samo, ale dla prądu zmiennego będzie jeszcze droższe, w zależności od pasma jakie ma przenosić.
      Pomiar prądu stałego, zmiennego, zmiennego ze składową stałą, izolacja 2,1 kV, rezystancja obwodu pomiarowego 1,2 mohm, zasilanie pojedynczym napięciem 5V, pasmo przenoszenia do 80 kHz ustawiane pojedynczym kondensatorem, wyjście gotowe pod adc, maksymalny błąd 1,5% przy prądzie 20A za kilka złotych - abstrakcja, nijak się to ma do układu na elementach dyskretnych, który byłby co najmniej kilkadziesiąt razy droższy.

    • @zaprojektujizbuduj5593
      @zaprojektujizbuduj5593  5 ปีที่แล้ว +1

      Sam ACS to dość dobra alternatywa do pomiarów. Swego czasu kiedy nie było u nas gotowych rozwiązań w postaci np układu ACS to robiłem układ do pomiaru prądu na liniowym czujniku halla też nawet to dobrze działało.