Това е най-доброто видео (тип Q&A), което съм гледала. Изпипано до най-малкия детайл. Много богата информация поднесена по изключително професионален начин. Адмирации и за двете! ❤️
Браво, Поли! И ние се възползвахме от съветите на Йоана и имахме страхотен и много бърз напредък! Още веднъж, мерси! Исках само да допълня, че и нашето детенце (1г и 3 мес) става около 6:30-7, което е супер! Когато се събуди преди това, просто я оставяме (защото и за нас е прекалено рано, честно казано) и тя обикновено си заспива отново докъм 7. Разбира се, има и случаи, в които не е така, но рядко. Имаме щори, сигурно това върши работа.
@@МирославаМихайлова-х2э Да, наобяд спи между 12 и 2 ч. Сега сме си малко у дома (в родния ми град), тук спи поне по 2:30ч, предполагам, че от емоции. :)
Беше ми много интересно да изгледам видеото! Аз имам 2 дечица. Никога не са имали стриктен режим, освен, че вечер съм ги слагала в леглото в 22 часа, заспивали са напълно самостоятелно, без гушкане, люшкане и каквото и да било. Сутрин и двамата ставаха около 9 часа, което ме устройваше перфектно. Децата ми са момче и момиче с 3г. и половина разлика, бяха адски спокойни бебета и не съм имала проблеми. Даже си спомням, че синът ми беше на 1 месец, когато спря да се буди нощем и спеше по цяла нощ от 22 до 6 часа.
За мен видеото беше много полезно. Дадох си сметка за някои от грешките, които допускам - по-късното лягане /9-9:30/, доприспиването сутрин /между 6 и 9/ и кърменето през нощта. Определено неща, на които да обърна внимание. Благодаря ви! Не мога да приема задължителността на режим преди определена възраст, както и някои други неща, но наистина всеки родител преценя за себе си и детето си. Но пак казвам - изключително полезно видео. Скоро не съм подала на толкова стойностно. Поздравления :)
Аз съм самотна майка..Не съм търсила или гледала ,или посещавала Педиатър и отново си е преспивах с една песен or white noise зо 5 мин . Понеже съм гледала Баба преди време ,как повиваше най-различни бебета. Истината е в масаж ,но не все едно докосваш стъкло ,а хубав здрав масаж на цялото тяло. Моята Руби лягаше в 7:00 ч и стоваше чак в 5 сутринта. В Англия живеем тук бяха изумени от български ми начин на гледане. Аз разбира си не спах 48 ч след като тя се роди понеже не се будеше вечер да яде. Казаха ми,че е ок и никого да не я будя 😁 ,защото тово ще ми е грешката. И ни съм...Дъщеря ми спеше от 7 до 4-5 ч. Това, че няма за се спи цяла вечер е мит...По малко се превземайте и повече стари традиции използвайте. Едно време не сме има ли памперси или дизайнерски стай и дрехи
Изключително полезен влог. Изпращам го на приятелки веднага ♥️ Поли, въпроса, който ти зададох в инстаграм и ти ме изпрати за консултация при Йоанна го намерих в този влог, относно това как успяхте да го научите да заспива сам. Много благодаря, тъй като само това ми липсваше на мен. ♥️
Много полезно видео, Поли! Следя те с огромно удоволствие! Само ми се искаше да попитам от каква възраст е препоръчително да се изгражда режим, тъй като в нали в началото всички мъничета спят почти през целия ден. 🤫
@@myname16700 Момичета, ще пиша на Йоана по Вайбър и ще добавя тук инфо. Иначе ако ме питате мен - с второ дете бих започнала още от родилното. Тук не говоря за режима на хранене, защото бих кърмила пак на поискване (не важи за нощно хранене като не е бебе вече), а за sleep training
Попитах, Йоана отговори “Бебето има режим от самото начало, но докато е новородено той е изключително гъвкав. Нарича се EASY - Eat. Awake. Sleep. You time. По цял ден се редуват хранене, активност, сън и време за мама! 🥰”
Здравей, Поли. Полезно видео, както винаги. Проучвания показват, че оставянето да детето да плаче, прави от малкото човече агресивен човек в бъдеще. Ако плачът е единствената форма на общуване (в началото), и форма на протест: Доколко режимът-на хранене, спане и образование/чрез игра/ трябва да е налагащ, и в каква степен трябва да даваме самостоятелност? Поздрави,
Аз смятам, че ако детето плаче 1-2 седмици при свикване с режима едва ли ще повлиаят на развитието му в бъдеще. Вероятно тези проучвания са на база системно и непрекъснато отглеждане на детето по този начин. Също така мисля, че всеки режим е в полза на детето , а не в негов минус. Но е важно родителят да вземе решение за детето си самостоятелно, без да му се налага такова.
Съгласна съм с вас. Ванчела, моля да чуете по-внимателно минутата @ Детето плаче. Как да подходим към протеста на детето? Ще чуете, че не става дума за оставянена дедето да плаче, а даване на възможност в рамките на 5 (ПЕТ) минути да изрази емоция и да се самоуспокои.
@@PolinaSofia, наслаждавам се на всяко твое видео и определено виждам колко страхотен родител си. Не споря по никакъв начин с теб или консултанта по сън. Просто търся мнения от добри мами, защото за пръв път съм родител след дълго чакане. Детенцето ми се роди доста рано (на възрастта на твоя сладур е) и наистина съм много внимателна и сърцата в родителстването. Поздрави на теб и Макси, В
Има консултанти по сън, чиито методи изобщо не включват плач, дори за 1 минута. Просто си избирате такъв, подходът на който отговаря на Вашите възгледи за отглеждане на дете.
Дете с режим става възрастен с режим! Някои мами казаха , че са бебчета и малки да имат режим, напротив! Точно затова че са бебчета имат нужда от нашата помощ да ги напътстваме, за да получат качествен сън, който води до пълноценно развитие. Най-голямата награда за един родител е независимо дете, което не означава изоставено бебе! Да, всяка майка усеща, но теорията за пълноценния сън= щастливо и спокойно дете е една и това няма как да се обори.
Нещо, което съм забелязала, тъй като пътуваме често, ранното ставане изключително много се влияе от изложението на стаята. Тоест, ако детето спи в източна стая, ще става доста по-рано. Ако спи в западна, например, нещата са доста по-благоприятни:) Използвали сме пердета тип блекаут, но не можах да видя промяна. Промяната видях със смяна на стаята. Разбира се, това работи при нас за ранното будене, което често лятото беше преди 6:)
Здравейте, Йоана, При приучаване към самостоятелно заспиване, това оставяне на детето да плаче 5 мин. не е ли огромна предпоставка за формиране на травма от изоставяне в детето? Има ли начин, на каква възраст, може да се случи приучаване към самостоятелно заспиване без плач?
Здравей Полина, видеото ти е изключително полезно. Както и останалите ти видеа, гледам ги и си крада по някоя идея или съвет. Винаги си много позитивна и усмихната и се успокоявам с видеата ти, продължавай все така!😊 Имам един въпрос, ако сте го обсъждали това с Йоана - бебето ми е на 10 месеца и е на режим още от родилния дом и спазвам правилото EASY, но се чудя интервала на будуване от 3, 3:30 и 4 часа за колко месечно бебе е валидно. При растежа на детето , то се увеличава, има ли някаква схема или табличка по която да се следи това? Много ще съм благодарна, ако получа някаква насока!
Да, мила, в блога на Йоана има статия точно за будуванията и има таблица, аз по нея вървя смятам часовете и всичко върви много добре със съня и към днешната дата.
Изгледах видеото. Има полезни съвети, с които съм съгласна. Не мога обаче да разбера каква е тази идея всички бебета: - да спят в отделна стая, - да заспиват сами, - да спят по цяла нощ. Разбирам, че във Вашия случай Ви е било изключително тежко да приспивате по няколко часа всеки ден. Това е нормално. Не е нормално обаче от такова отдаване да се отива в другата крайност бебето да се оставя само да заспива в отделна стая. Хората еволюционно не са достигнали до момента, в който да спят напълно сами. Нито са и бебетата и децата, те имат нужда от възрастен по любящ начин да им помогне със заспиването както възрастният е този, който им помага да разберат емоциите си и приготвя храната на децата... Модерната жена и болното общество искат прекалено много от децата, а това не е в техен интерес. Всички знаем колко трудно се гледат деца и както казва стара африканска поговорка "нужно е цяло село, за да се отгледа едно дете". По-добре е да потърсим помощ от роднина, приятел, партньор, за да можем да починем няколко часа когато ни се налага вместо да проучваме детето към абсурден режим. Отново ако се върнем на консултанта Йоана, която казва, че не е спала добре докато са били в една стая с детето й. Това е напълно нормално силният майчин инстинкт е винаги нащрек, за да пази бебето си. Това е за добро на бебето и на майката. Има доказателства, че когато бебето спи в една стая със своите родители има много по-малък шанс бебето да получи Синдрома на Внезапната Детска Смъртност.
Защото преумората и системното недоспиване не водят до нищо хубаво. Родителите имат нужда от почивка. Вариантите, които вие предлагате за почивка на родителите са недостъпни за много от нас. Детето има нужда от добра храна, здрав сън, забавление и щастливи и любящи родители. Успех!
@@qkataralta Разбира се ако приоритетите на родителите са да има пълноценна почивка, може би е добре тези родители да се замислят много преди да решат да имат деца. И не, не казвам, че родителството е ужасно бреме, което само истински издръжливите ще оцелеят. Просто искам да кажа, че за първите няколко години родителите могат да преосмислят задоволяването на своите нужди и поставянето им на първо място и да се опитат да отговорят доколкото е възможно на нуждите на техните деца. Едва ли приспиване от половин-час повече ще изземе драстично времето за почивка на родителите. Но така или иначе Вие си имате ваше мнение, аз свое и едва ли бихме достигнали до някакъв разумен компромис.
Навлизате прекалено дълбоко без достатъчно информация отсреща, а именно защо хората търсят помощта на консултант по детски сън. Аз лично не виждам проблем ако приспиването трае 30 минути. Тук говорим за сериозно разпокъсване на нощния сън, който е еднакво важен за родителя и детето. А и само аз ли не виждам някакъв терор в това детето да спи по цяла нощ в съседната стая и да се буди бодро и добре наспано заедно с родителите?
Госпожо Евтимова, удивително е как такив като Вас, чиито деца са изгледани от фамилията (свекърва, майка, леля) с цел "помощ " могат да пишат философски есета по този въпрос! От кога да си родител означава детето да расте в ръцете на родата, с цел почивка на родителя? И как точно такива като вас психотерапевти имат дързостта да хулят иновативните родители при положение, че освен вашето отроче ами и вас още ви лигавят "помагат"?
Привет, Силвана, точно и аз изгледах курса на Йоанна за съня при бебетата, другата седмица раждам сестричката на Макси и се подготвям и аз. Няма да се справя с преразказ, затова потърси курса и ти на сайта й, много е полезен.
Здравейте! Прекрасни сте. Във видеото казвате, че не е хубаво да доприспиваме бебето сутрин. Аз обаче сутрин 6 като кърмя, тя си заспива самичка и се буди пак за хранене в 9. Трябва ли непременно да я будя, за да не е мудна през деня, както казвате? Благодаря
И аз не съм съгласна с препоръките от "експерта". И също не разбирам тоя зор децата да са отделно, да се самоутешават, самоприспиват и т.н. Малките деца имат нужди и ние трябва да ги посрещаме, а не да ги дресираме да се оправят сами. Жиовтните не спят в оделна хралупа , а с малките си. И това не е случайно. Сигурно се повтарям с написаното от други преди мен, но спането с бебето е много полезно. Пулсът, темперетурата и дишането на майката помагат да се регулират съшите у детето. Намалява се риска от внезапна детска смърт. Доказано е,че е много полезно съвместното спане през първите години от живота на децата за тяхното психическо и умствено развитие. Нощните кърмения са много важни за растежа и развитието на децата. Аз четох много и наученото съвпадна и с инстинктите ми. Детето ми спа до мен няколко години, нито една нощ отделено от мен. Кърмено е на поискване няколко години. Будеше се нощем, за да суче няколко години. Грам не ми е тежало това. Винаги сме били наспани и двамата, спокойни също. Споменава се нуждата от почивка на майката- никаква умора и недоспиване не съм имала. Кърмех го в леглото, с подходяща блуза за кърмене, в просъница, и после си заспивах отново. Не съм ставала да кърмя седнала, не съм бъркала формули, правила шишета. Не бих била спокойна, ако не чувствах детето си до себе си и не откликвах на нуждите му. Но какво се учудвам- толкова сбъркани и "цивилизовани" неща има в отглеждането на деца. Нищо лично към вас, Полина. Харесвам канала ви. Надявам се повече майки да последват инстинктите си, а не препоръки на "специалисти".
Това, че вие сте нямала умора и недоспиване от този начин на съвместно спане, не означава, че всички майки са така. Напротив - мога да кажа абсолютно противоположното за себе си. Така че си има причина някои родители да искат да се наспят в отделна стая, и тя е много проста - иначе не могат, и то изобщо. Същото важи и за децата - ако вашето се е будило и е заспивало веднага и това не му е оказвало влияние, съвсем не всички са така. На моето винаги му е отнемало часове да заспи, и това определено му е оказва влияние, и то много негативно. Независимо как - сънят трябва да е пълноценен и за детето, и за родителя. Радвайте се, че сте намерили подход и сте се чувствали добре, и ако обичате не съдете останалите, че също се опитват да намерят най-правилният начин, за да се чувстват добре заедно с детето си. Няма нищо по-гадно от упрека от майка към майка, който забелязвам масово в България.
Здрасти Поли. Моя племенник заспива още в количката , а е на 2години и 8 месеца. Още се събира в количката и около 20.30 вечерта заспива в нея. Въпреки че имаме лунапарк той си спи и не му пречи шума. А сутрин ставаме около 6 и към 9/9:30 пак заспива и после става яде и на обяд пак спи. Знам че е голям да спи по толкова много, но като му се спи или заспива сутрин в количката без да го бутаме и да има някой около него или сме седнали на кафе и е в мен в седнало положение той пак си заспива. Шумовете изобщо не му пречат , а нощно хранене нямаме от както е на 3месеца и залъгалка изобщо не пожела. Целувки на Макси
Такааа...с Йоана говорихте как е отнело месец и нещо Максим да се научи да заспива самостоятелно. Появява се Патрик, който споделя, че тя е дала два варианта - бърза (директна) или плавна промяна. Споделя колко е доволен от това, че сте избрали бързата промяна, тъй като плавната е по-мъчителна за детето. Е, кое е реалното? Отне ви месец и нещо или генерално от днес за днес променихте нещата?
@@mariqnahristova3566 Отговорям веднага. Въпросът ви е много на място. При нас подходът е бил много плавен и би могъл да продължи още, за да бъде съвсем плавен. Не мога да класифицирам с точност, но фактът, че сме излязли от стаята кара Патрик да смята, че подходът е бил директен. :D
Детето ми е на 14 месеца, все още се кърмим на поискване ,както и в първият ден в който се роди . Навсякъде и по цял ден е с мен. Къпе се и спи с мен. Спи когато и колкото реши. Става в 10 и заспива в 10/11 . На обяд спи по час най -малко. В повечето дни по 3 . Режим има всяко дете, той е изграден според родителя, както му изнася. Има предостатъчно време ,в което детето няма да иска да спите с него, че да излизате от стаята и да го оставяте да плаче или да "протестира" . Не е нормално да говорите за бебе и (самостоятелност) , (самоуспокоение) и т.н затова е бебе. То това не е робот айде ставай в 6 изпй си млякото 150 мл. и да си гладно повече , а не не... имаш час/режим. После айде в 9, 200гр. пюре и така до 19 часа вечерта и айде баня за 10мин. и до 20:00 да заспи, че да може и родителите да имат своето време. Затова сме родители и се казва, че бебето е на 1-во място. Няма по хубаво от това да отвори очи и да види мама, а не тъмна стая. Ще ги търсите тези моменти. За 14 месеца детето ми не знае как да плаче. Нито колики, нито зъби, нито самота! И аз спя спокойно и той също, защото сме заедно. Ами ако се задави в тъмното а ти си в другата стая и си "дълбоко заспала " к'во правим!? Въпрос . Всеки има право на избор, но някои родители са родители водени по режим , а други са родители водени от бебето. И съм не 100 а 200%сигурнса, че няма бебе, което да иска да спи само и на тъмно!
Абсолютно съм съгласна! Имам две дечица. Синът ми заспиваше сучейки. Докато го отбих на 2г. Сега дъщеричката ми заспива люлеейки я. Опитвала съм да я науча да заспива сама,но без успех. За мен оставянето на детето да реве не е ок. Има си режим, който варира леко всеки ден. Прекалено много изискваме от бебетата. Те имат нужда от нас, от гушкане.
Според мен :) пък, за да бъде бебето на 1-во място, което е най-важното, то трябва да има и адекватни и отпочинали родители, които да полагат нужните грижи. Аз съм твърдо за режим. Познавам деца, които заспиват към 11-12 , това според мен не е здравасловно за тях.( лично мнение, не ангажирам никой с него) И разбира се , че този режим е плаващ. Никой не оставя детето да реве по 1 час само в тъмното. Това беше добре обяснено :) Всеки родител решава кое е най-доброто за детето му. Аз избирам качествен и пълноценен сън.
@@ВеликаМинева Абсолютно Да! Всеки има право да си гледа детето , както смята за правилно, ФАКТ! Както и за всеки думата адекватност има различно значение. То е ясно, че всяко дете има някакъв ориентировъчен режим, но аз съм против , то да спи само и да заспива само, да се самоуспокоява в стаята САМО!Било ,то и за по малко от час.Хора , то е бебе. И незнам кое му е задравословнлто да заспива в 8 ! Не споря,за мен е глупост мисълта,че да изместиш 3 часа напред съня и хоп той става "качествен".
@@ВеликаМинева аз също съм за режима. Но това не изключва кърменето на поискване и приспиването на детето. Та те са бебета имат нужда от прегръдката на мама за да заспят, за да се успокоят, за да се чувстват сигурни. Светът се изумява все повече.... Дайте да ги научим и от новородено да се хранят и обслужват сами за да бъдат независими... Това са две години, които никога няма да се повторят. Две години, в които бебчета ни са в прегръдките ни, след това и да искаме- няма. Синът ми е на 5г. След втората си годинка заспива сам. Както споменах кърмене е на поискване, спеше при нас доста често,но въпреки всичко имаше железен режим. Спеше по едно и също време независимо дали сме навън или вкъщи. Вечер никога не е заспивам след 22ч. Но никога като бебе не е заспивал сам. Сега и с бебка е така. Има режим,но си я приспивам аз.
Моето дете не понасяше присъствие в стаята, когато заспива, не обичаше носене на ръце, гушкане, люлеене и т.н. Но ако детето се чувства спокойно по друг начин, насила да се лишава от гушкане или друго, което го кара да се чувства добре, за да се вкара в някакви измислени норми е абсурдно. Относно режима, по съвет на педиатърката също се водехме по детето. Изгради си железен режим, според нейните нужди. До 3 г. лягаше в 23-24 ч. и ставаше на обяд, никога не сме го смятали за проблем и категорично не е вярно това за лекото спане. Спеше като пън. След 3 г. започна да си се събужда в 8-9 ч. и да ляга нормално вечер. Абсолютно сама, нищо не ни е отнемало и не сме имали нито една будна нощ. Нощното хранене също е индивидуално, едно ядат, други не. Които нямат нужда, колкото и да им се предлага гърда/мляко, то няма да яде. Ако обаче яде, значи има такава нужда и не бих лишавала. Къпане на бебе с пълен корем е недопустимо за мен. Описаните проблеми не са заради "воденето по бебето", а са били нормални за съответните месеци. Накратко, дадените съвети са разпространените навсякъде, но моят опит показва, че всичко може да стане без учене и дискомфорт. А и нека поотраснат малко, колкото и да си мислите, че сте ги научили сега, никога не знаете какви изненади са ви подготвили. Съвсем "пресни" майки сте, ще го разберете нагоре :)
Не знам кое точно от вашия личен опит ви кара да бъркате самостоятелно заспиване с лишаване от гушкане. Но какъвто и да е отговорът, всяка майка знае кое е най-доброто за нейното дете. За мен лично като майка, едно дете систематично да заспива към полунощ е нездравословно и за самото дете (мелатонин, възстановяване и др.), и за отношенията между родителите и време за тях. Всеки сам си избира, разбира се. :)
@@PolinaSofia Не конкретно гушкане, а каквото и да е, което създава на бебето усещане за сигурност и комфорт. За другото - на теория всичко е така, но на практика резултатите са важни. Аз съм от нормално слаганите да спят деца, по посочените логични причини. За мен това беше истинско изтезание, часове наред лежане в леглото преди да заспя, а за едно дете това е цяла вечност. И като възрастен съм така, най-важните ми часове за сън са от 5 до 11 ч. Имам възможност да определям сама кога да работя, така че последните 10 г. слушам само тялото си. Никога не съм се чувствала толкова жизнена, спрях да боледувам и въобще се преродих. Истината е, че от една страна всички тези книги, гурута и т.н. са просто бизнес, всеки търси свободна ниша и една такава, свързана със страховете на родителите за най-ценното му, е идеално поле за изява. Отделно много родители не успяват да се отпуснат и да се насладят на момента, а го приемат за тежко задължение, ще каже човек, че шетането, готвенето или гледането на филм ще избяга. Бебетата са бебета само за един кратък миг, насладете му се. Човечеството е оцеляло без часовници, погледнете другите бозайници как отглеждат поколенията си. Малките са съвършени създания, които много по-добре от нас знаят от какво имат нужда. На мен ми се отрази идеално животът без часовници, схеми и просто се доверих на природата. Толкова много като през майчинството не съм спала никога през живота си :) Всеки сам си избира, да. Просто казвам личното си мнение.
@@nataliavacheva1088 А ако бебето спи по половин-един час по 10 пъти в денонощието вече осем месеца, дали се чувства добре? До кога трябва да чакам природата да реши да спи по-нормално? Не всички имаме късмета с непробудно спящи по сто часа бебета. Явно не сте били от другата страна и не знаете каква мъка е.
Ние имахме режим и заспивахме по едно и също време, но след израстването на всички зъбки на около 2 год възраст, всичко се обърна тотално и сега няма никакъв режим.
Абсолютно сама си научих детето да заспива само от втория месец. Оставям го в кошарата и излизам от стаята. Сама му направих режима, който си следва и до ден днешен. Вечер задпива като по часовник в 21 часа и спи до 8. Изобщо не ми се събужда в 6.30 часа, напротив, ако се е случвало да се събуди и то много рядко в 6.30 е бил кисел, а не щастлив и наспан, както твърди консултанта. Следобед си спи от 13.30 до 17 часа, има и още две дремки преди обед и надвечер, и заспива като по часовник в точния му час.
Поли, рутината с която приспиваш Макси една и съща ли е денем и нощем и когато сте навън? А относно критиките - ами и аз съм против режими и графици, опитвам се да се водя по бебето да яде и спи, когато си реши. Ама тя вече наближава 8м. и рядко спи повече от два часа наведнъж (денем или нощем). Все си казвам - все някога ще почне сама да спи, ама нъц. Нощите са кошмар (в добрите се буди на два часа, а в лошите на половин). Дните - рев от преумора по повече от час, когато все пак реша да я приспя. Сори, ама това не е полезно за бебето. Аз също ходя като зомби денонощно от 8 мес., тъй като не съм спала и една минута денем. Откакто прочетох, че има интервали на будуване я приспивам за 5-10 мин. денем, което си е голямо облекчение. За сега нощем буденето продължава, но дано и там се получи. Все пак не може да очакваме от бебето да знае всичко и трябва да му помагаме и да го учим. Нали това е ролята ни :) Аз го виждам горкото как му се спи, но не може и какво да правя - да не се намесвам ли? Така по-добра майка ли ще съм?
За съжаление след като изгледах видеото доста се разстройх. 😔 Може би и заради това, че съм в цикъл, но доста се сдухах, че не правя нещата както трябва. После помислих, прочетох коментарите и ще споделя мнението си за видеото. Първо, консултантката казва, че не трябва да успокояваме бебето с кърмене или мляко, или пък да го оставяме да спи след като се събуди в 7, а пък после ни учи какви щори да си купим, за да спи до 8.🤔 Второ, защо не споменахте каква цена търси консултантката, защото някои хора не могат да си позволят да отделят средства за фонд тристаен апартамент на Йоана. И последно, всъщност това беше, не искам да излизам от добрия тон ако вече не го направих..
Привет. Чуйте пак видеото, защото в нито един момент не е имало съвет за спане до 8ч. Относно консултациите й - те не са належащи, всеки родител може самостоятелно да набави информация (включително от безплатните й статии в блога) и да мине един sleep training, стига да има време и желание и да няма нужда от лично консултиране. Аз имах нужда, но не важи за всеки. Вие може би ще се справите и самостоятелно. Успех 🌷
Това е най-доброто видео (тип Q&A), което съм гледала. Изпипано до най-малкия детайл. Много богата информация поднесена по изключително професионален начин. Адмирации и за двете! ❤️
Най-полезното видео, което си правила покрай родителството 🙏🙏🙏 Благодаря.
Щастлива съм да го чуя!
Благодаря за полезното видео! ❤️🥰
Браво, Поли! И ние се възползвахме от съветите на Йоана и имахме страхотен и много бърз напредък! Още веднъж, мерси!
Исках само да допълня, че и нашето детенце (1г и 3 мес) става около 6:30-7, което е супер! Когато се събуди преди това, просто я оставяме (защото и за нас е прекалено рано, честно казано) и тя обикновено си заспива отново докъм 7. Разбира се, има и случаи, в които не е така, но рядко. Имаме щори, сигурно това върши работа.
А след това колко пъти спи? Има ли междинен сън, обеден?
@@МирославаМихайлова-х2э Да, наобяд спи между 12 и 2 ч. Сега сме си малко у дома (в родния ми град), тук спи поне по 2:30ч, предполагам, че от емоции. :)
Моето дете е по-малко от Макси и информацията за мен е много полезна и на време 😊 Благодаря!
Страхотни сте, благодаря за прекрасното видео!
Беше ми много интересно да изгледам видеото! Аз имам 2 дечица. Никога не са имали стриктен режим, освен, че вечер съм ги слагала в леглото в 22 часа, заспивали са напълно самостоятелно, без гушкане, люшкане и каквото и да било. Сутрин и двамата ставаха около 9 часа, което ме устройваше перфектно. Децата ми са момче и момиче с 3г. и половина разлика, бяха адски спокойни бебета и не съм имала проблеми. Даже си спомням, че синът ми беше на 1 месец, когато спря да се буди нощем и спеше по цяла нощ от 22 до 6 часа.
Супер помощ! Благодарим!
Супер видео, повече такива видеа :)
Чудесно видео, Поли! И един пораснал Макси💖
Благодаря ти,Поли!Изключително полезно видео💖🙏
За мен видеото беше много полезно. Дадох си сметка за някои от грешките, които допускам - по-късното лягане /9-9:30/, доприспиването сутрин /между 6 и 9/ и кърменето през нощта. Определено неща, на които да обърна внимание. Благодаря ви! Не мога да приема задължителността на режим преди определена възраст, както и някои други неща, но наистина всеки родител преценя за себе си и детето си. Но пак казвам - изключително полезно видео. Скоро не съм подала на толкова стойностно. Поздравления :)
Изключително полезно видео! Прекрасни сте! 🧡
Благодаря много за информацията 😚❤
Супер полезно видео! Благодаря ви! 💙
Чудесно видео Поли!😊🍀♥️
Аз съм самотна майка..Не съм търсила или гледала ,или посещавала Педиатър и отново си е преспивах с една песен or white noise зо 5 мин . Понеже съм гледала Баба преди време ,как повиваше най-различни бебета. Истината е в масаж ,но не все едно докосваш стъкло ,а хубав здрав масаж на цялото тяло. Моята Руби лягаше в 7:00 ч и стоваше чак в 5 сутринта. В Англия живеем тук бяха изумени от български ми начин на гледане. Аз разбира си не спах 48 ч след като тя се роди понеже не се будеше вечер да яде. Казаха ми,че е ок и никого да не я будя 😁 ,защото тово ще ми е грешката. И ни съм...Дъщеря ми спеше от 7 до 4-5 ч. Това, че няма за се спи цяла вечер е мит...По малко се превземайте и повече стари традиции използвайте. Едно време не сме има ли памперси или дизайнерски стай и дрехи
Много полезно видео! :)
Изключително полезен влог. Изпращам го на приятелки веднага ♥️ Поли, въпроса, който ти зададох в инстаграм и ти ме изпрати за консултация при Йоанна го намерих в този влог, относно това как успяхте да го научите да заспива сам. Много благодаря, тъй като само това ми липсваше на мен. ♥️
Много полезно видео, Поли! Следя те с огромно удоволствие! Само ми се искаше да попитам от каква възраст е препоръчително да се изгражда режим, тъй като в нали в началото всички мъничета спят почти през целия ден. 🤫
И аз това щях да питам :). Моето бебче е на 3 месеца и половина и се чудя.
@@myname16700 Момичета, ще пиша на Йоана по Вайбър и ще добавя тук инфо. Иначе ако ме питате мен - с второ дете бих започнала още от родилното. Тук не говоря за режима на хранене, защото бих кърмила пак на поискване (не важи за нощно хранене като не е бебе вече), а за sleep training
Попитах, Йоана отговори “Бебето има режим от самото начало, но докато е новородено той е изключително гъвкав. Нарича се EASY - Eat. Awake. Sleep. You time. По цял ден се редуват хранене, активност, сън и време за мама! 🥰”
Прекрасна си Поли!Моята мечта е свързана с Пловдив☺
Много полезно видео отново 🥰
Много полезно видео😘🥰😇
Здравей, Поли. Полезно видео, както винаги. Проучвания показват, че оставянето да детето да плаче, прави от малкото човече агресивен човек в бъдеще. Ако плачът е единствената форма на общуване (в началото), и форма на протест: Доколко режимът-на хранене, спане и образование/чрез игра/ трябва да е налагащ, и в каква степен трябва да даваме самостоятелност? Поздрави,
Аз смятам, че ако детето плаче 1-2 седмици при свикване с режима едва ли ще повлиаят на развитието му в бъдеще. Вероятно тези проучвания са на база системно и непрекъснато отглеждане на детето по този начин. Също така мисля, че всеки режим е в полза на детето , а не в негов минус. Но е важно родителят да вземе решение за детето си самостоятелно, без да му се налага такова.
Съгласна съм с вас. Ванчела, моля да чуете по-внимателно минутата @ Детето плаче. Как да подходим към протеста на детето? Ще чуете, че не става дума за оставянена дедето да плаче, а даване на възможност в рамките на 5 (ПЕТ) минути да изрази емоция и да се самоуспокои.
@@PolinaSofia, наслаждавам се на всяко твое видео и определено виждам колко страхотен родител си. Не споря по никакъв начин с теб или консултанта по сън. Просто търся мнения от добри мами, защото за пръв път съм родител след дълго чакане. Детенцето ми се роди доста рано (на възрастта на твоя сладур е) и наистина съм много внимателна и сърцата в родителстването. Поздрави на теб и Макси, В
Има консултанти по сън, чиито методи изобщо не включват плач, дори за 1 минута. Просто си избирате такъв, подходът на който отговаря на Вашите възгледи за отглеждане на дете.
Дете с режим става възрастен с режим! Някои мами казаха , че са бебчета и малки да имат режим, напротив! Точно затова че са бебчета имат нужда от нашата помощ да ги напътстваме, за да получат качествен сън, който води до пълноценно развитие. Най-голямата награда за един родител е независимо дете, което не означава изоставено бебе! Да, всяка майка усеща, но теорията за пълноценния сън= щастливо и спокойно дете е една и това няма как да се обори.
Нещо, което съм забелязала, тъй като пътуваме често, ранното ставане изключително много се влияе от изложението на стаята. Тоест, ако детето спи в източна стая, ще става доста по-рано. Ако спи в западна, например, нещата са доста по-благоприятни:) Използвали сме пердета тип блекаут, но не можах да видя промяна. Промяната видях със смяна на стаята. Разбира се, това работи при нас за ранното будене, което често лятото беше преди 6:)
Моето дете се събужда в 6 часа за хранене, като обикновено заспива по време на храненето. Бих пробвала да станем, за да видя как и дали ще се промени
Здравейте, Йоана,
При приучаване към самостоятелно заспиване, това оставяне на детето да плаче 5 мин. не е ли огромна предпоставка за формиране на травма от изоставяне в детето? Има ли начин, на каква възраст, може да се случи приучаване към самостоятелно заспиване без плач?
Здравей Полина, видеото ти е изключително полезно. Както и останалите ти видеа, гледам ги и си крада по някоя идея или съвет. Винаги си много позитивна и усмихната и се успокоявам с видеата ти, продължавай все така!😊 Имам един въпрос, ако сте го обсъждали това с Йоана - бебето ми е на 10 месеца и е на режим още от родилния дом и спазвам правилото EASY, но се чудя интервала на будуване от 3, 3:30 и 4 часа за колко месечно бебе е валидно. При растежа на детето , то се увеличава, има ли някаква схема или табличка по която да се следи това? Много ще съм благодарна, ако получа някаква насока!
Да, мила, в блога на Йоана има статия точно за будуванията и има таблица, аз по нея вървя смятам часовете и всичко върви много добре със съня и към днешната дата.
@@PolinaSofia Благодаря много🤗
Изгледах видеото. Има полезни съвети, с които съм съгласна. Не мога обаче да разбера каква е тази идея всички бебета:
- да спят в отделна стая,
- да заспиват сами,
- да спят по цяла нощ.
Разбирам, че във Вашия случай Ви е било изключително тежко да приспивате по няколко часа всеки ден. Това е нормално. Не е нормално обаче от такова отдаване да се отива в другата крайност бебето да се оставя само да заспива в отделна стая. Хората еволюционно не са достигнали до момента, в който да спят напълно сами. Нито са и бебетата и децата, те имат нужда от възрастен по любящ начин да им помогне със заспиването както възрастният е този, който им помага да разберат емоциите си и приготвя храната на децата... Модерната жена и болното общество искат прекалено много от децата, а това не е в техен интерес. Всички знаем колко трудно се гледат деца и както казва стара африканска поговорка "нужно е цяло село, за да се отгледа едно дете". По-добре е да потърсим помощ от роднина, приятел, партньор, за да можем да починем няколко часа когато ни се налага вместо да проучваме детето към абсурден режим.
Отново ако се върнем на консултанта Йоана, която казва, че не е спала добре докато са били в една стая с детето й. Това е напълно нормално силният майчин инстинкт е винаги нащрек, за да пази бебето си. Това е за добро на бебето и на майката. Има доказателства, че когато бебето спи в една стая със своите родители има много по-малък шанс бебето да получи Синдрома на Внезапната Детска Смъртност.
Благодаря за мнението :)
Защото преумората и системното недоспиване не водят до нищо хубаво. Родителите имат нужда от почивка. Вариантите, които вие предлагате за почивка на родителите са недостъпни за много от нас. Детето има нужда от добра храна, здрав сън, забавление и щастливи и любящи родители. Успех!
@@qkataralta Разбира се ако приоритетите на родителите са да има пълноценна почивка, може би е добре тези родители да се замислят много преди да решат да имат деца. И не, не казвам, че родителството е ужасно бреме, което само истински издръжливите ще оцелеят. Просто искам да кажа, че за първите няколко години родителите могат да преосмислят задоволяването на своите нужди и поставянето им на първо място и да се опитат да отговорят доколкото е възможно на нуждите на техните деца. Едва ли приспиване от половин-час повече ще изземе драстично времето за почивка на родителите. Но така или иначе Вие си имате ваше мнение, аз свое и едва ли бихме достигнали до някакъв разумен компромис.
Навлизате прекалено дълбоко без достатъчно информация отсреща, а именно защо хората търсят помощта на консултант по детски сън. Аз лично не виждам проблем ако приспиването трае 30 минути. Тук говорим за сериозно разпокъсване на нощния сън, който е еднакво важен за родителя и детето. А и само аз ли не виждам някакъв терор в това детето да спи по цяла нощ в съседната стая и да се буди бодро и добре наспано заедно с родителите?
Госпожо Евтимова, удивително е как такив като Вас, чиито деца са изгледани от фамилията (свекърва, майка, леля) с цел "помощ " могат да пишат философски есета по този въпрос! От кога да си родител означава детето да расте в ръцете на родата, с цел почивка на родителя? И как точно такива като вас психотерапевти имат дързостта да хулят иновативните родители при положение, че освен вашето отроче ами и вас още ви лигавят "помагат"?
Здравейте! Може ли съвети при проблеми със съня на едномесечно бебе?
Привет, Силвана, точно и аз изгледах курса на Йоанна за съня при бебетата, другата седмица раждам сестричката на Макси и се подготвям и аз. Няма да се справя с преразказ, затова потърси курса и ти на сайта й, много е полезен.
Здравейте!
Прекрасни сте. Във видеото казвате, че не е хубаво да доприспиваме бебето сутрин.
Аз обаче сутрин 6 като кърмя, тя си заспива самичка и се буди пак за хранене в 9. Трябва ли непременно да я будя, за да не е мудна през деня, както казвате?
Благодаря
И аз не съм съгласна с препоръките от "експерта". И също не разбирам тоя зор децата да са отделно, да се самоутешават, самоприспиват и т.н. Малките деца имат нужди и ние трябва да ги посрещаме, а не да ги дресираме да се оправят сами. Жиовтните не спят в оделна хралупа , а с малките си. И това не е случайно. Сигурно се повтарям с написаното от други преди мен, но спането с бебето е много полезно. Пулсът, темперетурата и дишането на майката помагат да се регулират съшите у детето. Намалява се риска от внезапна детска смърт. Доказано е,че е много полезно съвместното спане през първите години от живота на децата за тяхното психическо и умствено развитие. Нощните кърмения са много важни за растежа и развитието на децата. Аз четох много и наученото съвпадна и с инстинктите ми. Детето ми спа до мен няколко години, нито една нощ отделено от мен. Кърмено е на поискване няколко години. Будеше се нощем, за да суче няколко години. Грам не ми е тежало това. Винаги сме били наспани и двамата, спокойни също. Споменава се нуждата от почивка на майката- никаква умора и недоспиване не съм имала. Кърмех го в леглото, с подходяща блуза за кърмене, в просъница, и после си заспивах отново. Не съм ставала да кърмя седнала, не съм бъркала формули, правила шишета. Не бих била спокойна, ако не чувствах детето си до себе си и не откликвах на нуждите му. Но какво се учудвам- толкова сбъркани и "цивилизовани" неща има в отглеждането на деца. Нищо лично към вас, Полина. Харесвам канала ви. Надявам се повече майки да последват инстинктите си, а не препоръки на "специалисти".
Това, че вие сте нямала умора и недоспиване от този начин на съвместно спане, не означава, че всички майки са така. Напротив - мога да кажа абсолютно противоположното за себе си. Така че си има причина някои родители да искат да се наспят в отделна стая, и тя е много проста - иначе не могат, и то изобщо. Същото важи и за децата - ако вашето се е будило и е заспивало веднага и това не му е оказвало влияние, съвсем не всички са така. На моето винаги му е отнемало часове да заспи, и това определено му е оказва влияние, и то много негативно. Независимо как - сънят трябва да е пълноценен и за детето, и за родителя. Радвайте се, че сте намерили подход и сте се чувствали добре, и ако обичате не съдете останалите, че също се опитват да намерят най-правилният начин, за да се чувстват добре заедно с детето си. Няма нищо по-гадно от упрека от майка към майка, който забелязвам масово в България.
Здрасти Поли. Моя племенник заспива още в количката , а е на 2години и 8 месеца. Още се събира в количката и около 20.30 вечерта заспива в нея. Въпреки че имаме лунапарк той си спи и не му пречи шума. А сутрин ставаме около 6 и към 9/9:30 пак заспива и после става яде и на обяд пак спи. Знам че е голям да спи по толкова много, но като му се спи или заспива сутрин в количката без да го бутаме и да има някой около него или сме седнали на кафе и е в мен в седнало положение той пак си заспива. Шумовете изобщо не му пречат , а нощно хранене нямаме от както е на 3месеца и залъгалка изобщо не пожела. Целувки на Макси
Целувки и на теб!
Такааа...с Йоана говорихте как е отнело месец и нещо Максим да се научи да заспива самостоятелно. Появява се Патрик, който споделя, че тя е дала два варианта - бърза (директна) или плавна промяна. Споделя колко е доволен от това, че сте избрали бързата промяна, тъй като плавната е по-мъчителна за детето. Е, кое е реалното? Отне ви месец и нещо или генерално от днес за днес променихте нещата?
+1 и аз не разбрах
@@mariqnahristova3566 Отговорям веднага. Въпросът ви е много на място. При нас подходът е бил много плавен и би могъл да продължи още, за да бъде съвсем плавен. Не мога да класифицирам с точност, но фактът, че сме излязли от стаята кара Патрик да смята, че подходът е бил директен. :D
Детето ми е на 14 месеца, все още се кърмим на поискване ,както и в първият ден в който се роди . Навсякъде и по цял ден е с мен. Къпе се и спи с мен. Спи когато и колкото реши. Става в 10 и заспива в 10/11 . На обяд спи по час най -малко. В повечето дни по 3 . Режим има всяко дете, той е изграден според родителя, както му изнася. Има предостатъчно време ,в което детето няма да иска да спите с него, че да излизате от стаята и да го оставяте да плаче или да "протестира" . Не е нормално да говорите за бебе и (самостоятелност) , (самоуспокоение) и т.н затова е бебе. То това не е робот айде ставай в 6 изпй си млякото 150 мл. и да си гладно повече , а не не... имаш час/режим. После айде в 9, 200гр. пюре и така до 19 часа вечерта и айде баня за 10мин. и до 20:00 да заспи, че да може и родителите да имат своето време. Затова сме родители и се казва, че бебето е на 1-во място. Няма по хубаво от това да отвори очи и да види мама, а не тъмна стая. Ще ги търсите тези моменти. За 14 месеца детето ми не знае как да плаче. Нито колики, нито зъби, нито самота! И аз спя спокойно и той също, защото сме заедно. Ами ако се задави в тъмното а ти си в другата стая и си "дълбоко заспала " к'во правим!? Въпрос . Всеки има право на избор, но някои родители са родители водени по режим , а други са родители водени от бебето. И съм не 100 а 200%сигурнса, че няма бебе, което да иска да спи само и на тъмно!
Милена Радева всяка майка знае кое е най-доброто за нейното дете 🌷 поздрави
Абсолютно съм съгласна!
Имам две дечица.
Синът ми заспиваше сучейки. Докато го отбих на 2г.
Сега дъщеричката ми заспива люлеейки я. Опитвала съм да я науча да заспива сама,но без успех. За мен оставянето на детето да реве не е ок.
Има си режим, който варира леко всеки ден.
Прекалено много изискваме от бебетата. Те имат нужда от нас, от гушкане.
Според мен :) пък, за да бъде бебето на 1-во място, което е най-важното, то трябва да има и адекватни и отпочинали родители, които да полагат нужните грижи.
Аз съм твърдо за режим. Познавам деца, които заспиват към 11-12 , това според мен не е здравасловно за тях.( лично мнение, не ангажирам никой с него)
И разбира се , че този режим е плаващ. Никой не оставя детето да реве по 1 час само в тъмното. Това беше добре обяснено :)
Всеки родител решава кое е най-доброто за детето му. Аз избирам качествен и пълноценен сън.
@@ВеликаМинева Абсолютно Да! Всеки има право да си гледа детето , както смята за правилно, ФАКТ! Както и за всеки думата адекватност има различно значение. То е ясно, че всяко дете има някакъв ориентировъчен режим, но аз съм против , то да спи само и да заспива само, да се самоуспокоява в стаята САМО!Било ,то и за по малко от час.Хора ,
то е бебе. И незнам кое му е задравословнлто да заспива в 8 ! Не споря,за мен е глупост мисълта,че да изместиш 3 часа напред съня и хоп той става "качествен".
@@ВеликаМинева аз също съм за режима. Но това не изключва кърменето на поискване и приспиването на детето. Та те са бебета имат нужда от прегръдката на мама за да заспят, за да се успокоят, за да се чувстват сигурни.
Светът се изумява все повече....
Дайте да ги научим и от новородено да се хранят и обслужват сами за да бъдат независими...
Това са две години, които никога няма да се повторят. Две години, в които бебчета ни са в прегръдките ни, след това и да искаме- няма.
Синът ми е на 5г. След втората си годинка заспива сам. Както споменах кърмене е на поискване, спеше при нас доста често,но въпреки всичко имаше железен режим. Спеше по едно и също време независимо дали сме навън или вкъщи. Вечер никога не е заспивам след 22ч. Но никога като бебе не е заспивал сам. Сега и с бебка е така. Има режим,но си я приспивам аз.
I as mim sichtiq problem
Моето дете не понасяше присъствие в стаята, когато заспива, не обичаше носене на ръце, гушкане, люлеене и т.н. Но ако детето се чувства спокойно по друг начин, насила да се лишава от гушкане или друго, което го кара да се чувства добре, за да се вкара в някакви измислени норми е абсурдно. Относно режима, по съвет на педиатърката също се водехме по детето. Изгради си железен режим, според нейните нужди. До 3 г. лягаше в 23-24 ч. и ставаше на обяд, никога не сме го смятали за проблем и категорично не е вярно това за лекото спане. Спеше като пън. След 3 г. започна да си се събужда в 8-9 ч. и да ляга нормално вечер. Абсолютно сама, нищо не ни е отнемало и не сме имали нито една будна нощ. Нощното хранене също е индивидуално, едно ядат, други не. Които нямат нужда, колкото и да им се предлага гърда/мляко, то няма да яде. Ако обаче яде, значи има такава нужда и не бих лишавала.
Къпане на бебе с пълен корем е недопустимо за мен.
Описаните проблеми не са заради "воденето по бебето", а са били нормални за съответните месеци.
Накратко, дадените съвети са разпространените навсякъде, но моят опит показва, че всичко може да стане без учене и дискомфорт. А и нека поотраснат малко, колкото и да си мислите, че сте ги научили сега, никога не знаете какви изненади са ви подготвили. Съвсем "пресни" майки сте, ще го разберете нагоре :)
Не знам кое точно от вашия личен опит ви кара да бъркате самостоятелно заспиване с лишаване от гушкане. Но какъвто и да е отговорът, всяка майка знае кое е най-доброто за нейното дете. За мен лично като майка, едно дете систематично да заспива към полунощ е нездравословно и за самото дете (мелатонин, възстановяване и др.), и за отношенията между родителите и време за тях. Всеки сам си избира, разбира се. :)
@@PolinaSofia Не конкретно гушкане, а каквото и да е, което създава на бебето усещане за сигурност и комфорт. За другото - на теория всичко е така, но на практика резултатите са важни. Аз съм от нормално слаганите да спят деца, по посочените логични причини. За мен това беше истинско изтезание, часове наред лежане в леглото преди да заспя, а за едно дете това е цяла вечност. И като възрастен съм така, най-важните ми часове за сън са от 5 до 11 ч. Имам възможност да определям сама кога да работя, така че последните 10 г. слушам само тялото си. Никога не съм се чувствала толкова жизнена, спрях да боледувам и въобще се преродих.
Истината е, че от една страна всички тези книги, гурута и т.н. са просто бизнес, всеки търси свободна ниша и една такава, свързана със страховете на родителите за най-ценното му, е идеално поле за изява. Отделно много родители не успяват да се отпуснат и да се насладят на момента, а го приемат за тежко задължение, ще каже човек, че шетането, готвенето или гледането на филм ще избяга. Бебетата са бебета само за един кратък миг, насладете му се.
Човечеството е оцеляло без часовници, погледнете другите бозайници как отглеждат поколенията си. Малките са съвършени създания, които много по-добре от нас знаят от какво имат нужда. На мен ми се отрази идеално животът без часовници, схеми и просто се доверих на природата. Толкова много като през майчинството не съм спала никога през живота си :)
Всеки сам си избира, да. Просто казвам личното си мнение.
@@nataliavacheva1088 А ако бебето спи по половин-един час по 10 пъти в денонощието вече осем месеца, дали се чувства добре? До кога трябва да чакам природата да реши да спи по-нормално? Не всички имаме късмета с непробудно спящи по сто часа бебета. Явно не сте били от другата страна и не знаете каква мъка е.
Моят син е на 1г и 8м заспива сам в стаята, но заспива с млякото не знам как да успея да премахна млякото 🙂
Ние имахме режим и заспивахме по едно и също време, но след израстването на всички зъбки на около 2 год възраст, всичко се обърна тотално и сега няма никакъв режим.
Ако решиш, пак ще има
наско
Абсолютно сама си научих детето да заспива само от втория месец. Оставям го в кошарата и излизам от стаята. Сама му направих режима, който си следва и до ден днешен. Вечер задпива като по часовник в 21 часа и спи до 8. Изобщо не ми се събужда в 6.30 часа, напротив, ако се е случвало да се събуди и то много рядко в 6.30 е бил кисел, а не щастлив и наспан, както твърди консултанта. Следобед си спи от 13.30 до 17 часа, има и още две дремки преди обед и надвечер, и заспива като по часовник в точния му час.
Поли, рутината с която приспиваш Макси една и съща ли е денем и нощем и когато сте навън?
А относно критиките - ами и аз съм против режими и графици, опитвам се да се водя по бебето да яде и спи, когато си реши. Ама тя вече наближава 8м. и рядко спи повече от два часа наведнъж (денем или нощем). Все си казвам - все някога ще почне сама да спи, ама нъц. Нощите са кошмар (в добрите се буди на два часа, а в лошите на половин). Дните - рев от преумора по повече от час, когато все пак реша да я приспя. Сори, ама това не е полезно за бебето. Аз също ходя като зомби денонощно от 8 мес., тъй като не съм спала и една минута денем. Откакто прочетох, че има интервали на будуване я приспивам за 5-10 мин. денем, което си е голямо облекчение. За сега нощем буденето продължава, но дано и там се получи. Все пак не може да очакваме от бебето да знае всичко и трябва да му помагаме и да го учим. Нали това е ролята ни :) Аз го виждам горкото как му се спи, но не може и какво да правя - да не се намесвам ли? Така по-добра майка ли ще съм?
За съжаление след като изгледах видеото доста се разстройх. 😔 Може би и заради това, че съм в цикъл, но доста се сдухах, че не правя нещата както трябва. После помислих, прочетох коментарите и ще споделя мнението си за видеото.
Първо, консултантката казва, че не трябва да успокояваме бебето с кърмене или мляко, или пък да го оставяме да спи след като се събуди в 7, а пък после ни учи какви щори да си купим, за да спи до 8.🤔
Второ, защо не споменахте каква цена търси консултантката, защото някои хора не могат да си позволят да отделят средства за фонд тристаен апартамент на Йоана.
И последно, всъщност това беше, не искам да излизам от добрия тон ако вече не го направих..
Привет. Чуйте пак видеото, защото в нито един момент не е имало съвет за спане до 8ч. Относно консултациите й - те не са належащи, всеки родител може самостоятелно да набави информация (включително от безплатните й статии в блога) и да мине един sleep training, стига да има време и желание и да няма нужда от лично консултиране. Аз имах нужда, но не важи за всеки. Вие може би ще се справите и самостоятелно. Успех 🌷