@@RozsądnaPV do ogrzewania jest podczerwień a nie UV, ale fakt jest taki że naprawdę panele działają na światło UV. W świetle słonecznym jest spektrum fal w tym UV typu B, UV typu A jest wtedy kiedy niema mocnego słońca. Dla paneli niema znaczenia jakie rodzaj UV jest czy A czy B czy C na wszystkie typy UV panele działaj, ważne jest natężenie tego światła im większe tym więcej prądu z siebie dają. A to ze nazwane jest to panel słoneczny i potocznie mówione jest ze panele działają na promienie słoneczne to jest tzw uproszczenie myślowe, podobnie jak uproszczeniem myślowym jest to że prąd to jest ruch elektronów w przewodniku ....
Tak to normalne ,panel potrafią wytworzyć napięcie nawet przy świetle żarówki.Robiłem takie testy oświetlając panele halogenem ,z 3,2kWp na gażu wyciskałem 300V .Pomyslałby ktoś łał darmowa energia !Otóż nie ma energi ,wytważa się napięcie nawet wysokie bo aż 300v ale o nateżeniu zaledwie 100-150mA wiec pi razy oko jakieś 30-50W nawet żarówka sie zaśwoeci ale nie mozemy mówić tu o darmowej energi bo halogen moiał 400W a z paneli wyskoczyło 30-50W.pozdrawiam
Hej, może być: 1. Tak jak opowiadasz czyli resztkowe światło powoduje ładowanie baterii, możesz to łatwo sprawdzić odpinając panele (powinno wtedy zmaleć do 0) 2. Twój falownik nie ma możliwości wyłączenia prądu ładowania z sieci do zera, niektóre modele mają najniższy próg 2A (to też możesz sprawdzić odpinając sieć)
Panel słoneczny 400 W 70V simens . Ładna noc pełnia księżyca 9W . Z instalacji balkonowej (6 paneli ) czasem idzie 45W . A że ta instalacja nie jest podpięta do sieci .
U mnie to samo, jak napiecie na PV przekroczy 60V, to inverter dobiera ok 100W z sieci, ale tylko jeżeli jest w bypass, np bateria rozładuje sie do dolnej ustawionej granicy i przestanie generować prąd z magazynu. Niestety ponowne przełączenie na offgrid można ustawić po osiągnięciu min 60% baterii, a przy takim nasłonecznieniu czasmi może potrwac dłużej. Z jednej strony to dobrze bo trochę podnosi napięcie na baterii o zapobiega jej samoistnu rozładowaniu, BMS też troche prądu poboera.
Dokładnie tak jak opisujesz. Szkoda, że tych 60% nie można zmienić na niżej. Ja mam zamiar dorobić automatyczne odłączanie paneli gdy jest za mało światła by y cokolwiek wyprodukowały...
Dokladnie tak samo mam wersja 4kw. Napięcie nocne około 34v z paneli. Moj tez ma 60v minimum ale tez dobiera z sieci. Ale dobrze kombinujesz. Można by było zastosować komparator i załączać panele automatycznie gdy napięcie na nich osiągnie napięcie robocze paneli. Ja na noc mam akumulator w 80% naładowane ale po co je doładować.
Według mnie w jednym z paneli jest za niska rezystancja miedzy plusem a ramką panela, po właczeniu falownika powstaje potencjał napięcia miedzy neutralnym ,ochronnym a plusem .proszę wyłaczyć AC falownika i wtedy zmierzyć czy jest jakieś napiecie na przewodach miedzy plusem a minusem z paneli przy odłaczonym DC do falownika
Ten ostatni parametr to jest - jaką ilość amper może pobierać z akumulatora. Taka jest moja teoria. W sumie w EASUN tak jest, są to raczej klony. Pozdrawiam.
ja kiedyś w mojej instalacji ofgrid miałem spięcie na kablach od paneli, co doprowadziło do uszkodzenia lub zablokowania sterownika. Efekt usterki był taki że panele w nocy pokazywały napięcie podobne jak na baterii. Wymieniłem sterownik i wszystko wróciło do normy
Jak wrażenia z pracy tego invertera, to jest anenji 6,2kw? jakieś jeszcze dziwne zachowania poza tym ładowaniem nocnym? Mógł byś coś powiedzieć o jego poborach, interesuje mnie głownie kiedy masz naładowane aku i pracuje z akumulatora to czy coś podkrada jeszcze z sieci? Jak wyglądają takie jego pobory jałowe na pracę własną, typu z baterii na pracy z baterii czy też w bajpasie. Fajny ten pomysł z fotoczujkami na licznikach do pomiarów, dla fajnej agregacji danych polecam postawić sobie home assistant spokojnie tam to z integrujesz, sam korzystam i umożliwiło dużo szybsze i wygodniejsze analizowanie tego co się dzieje, też mam dwa liczniki i nie korzystam z komunikacji z inverterem do pomiarów zużyć, udało się i tak rozliczyć ile tak na prawdę jestem na swoim prądzie bo pierwszy licznik liczy mi wszystko co kupuje z ZE a drugi tylko za inverterem, tylko haczyk w tym że nie wszystko idzie przez inverter no i też same kwh na liczniku za inverterem to nie wiadomo czy były z sieci czy z własnej produkcji, to użyłem do tego tego stycznika bez napięciowego w inverterze jako sygnał czy za inverterem to nabija kwh z ZE czy z PV.
1. Myślałem o HA ale na razie się nie pcham w to ze względy na raz: koszty (trzeba jakąś malinkę kupić czy coś), dwa: nie widziałem Maliny na oczy a nie bardzo mam teraz czas czy ochotę się tego uczyć ;) Wszystkie elementy z okolic Arduino mam w zapasie i mam jakieś doświadczenie więc tak kombinuję... Brakuje trochę podglądu live z zewnątrz, może kiedyś. 2. Falownik musiałem wyjąć z obudowy, żeby przylutować zasilanie ;) - przy okazji go obejrzałem. Wygląda jak każde inne urządzenie dowolnej globalnej firmy. Nie widzę, żadnych objaw taniości. Falownik pracuje bez żadnych problemów. Wszelkie przełączenia są niewidoczne dla odbiorników. Wentylatory szumią, ale po zamontowaniu go w kotłowni w sąsiadujących pomieszczeniach to nie przeszkadza. Wentylatory są płynnie regulowane więc nie szumią non-stop na maxa... 3. Pobory. Jak nic nie robi to pobiera z sieci jednak nie z akumulatora równe 38W. Są też momenty gdy pobiera 75W - ale tu już Ci nie powiem co dokładnie wtedy robi :)
Sprawdziłem teraz pobory - panele generują 800W, które idzie w całości w akumulator (jest jeszcze za słabo naładowany, więc ma priorytet). Z Taurona pobierane jest 70-90W więcej niż zużywane jest w domu, tyle więc będzie wynosić konsumpcja falownika w sytuacji gdy pracuje ładowanie akumulatora i przetwornica AC.
@@RozsądnaPV Dzięki bardzo, właśnie to potrzebowałem żeby potwierdzić, też mam offgrida od lat i właśnie szukam zawczasu falownika do modernizacji instalacji i już chwilę obserwuję tego anenji i wszystko fajnie tylko to podbieranie z sieci mi wszystko psuje a nie chciałbym komplikować sobie systemu kolejnymi stycznikami, bo grida muszę sobie zostawić jako backup a tak psuje wynik by do tej pory to tak przez całe lato to z ZE miesięcznie kupowałem 2 - 6 kwh a takie samo podbieranie 30w to już zrobi w miesiąc ponad 20kwh co bez sensu kiedy i tak mam aż nadto własnej energii. Te pobory falownika to nie dużo, więcej to mi reszta zabawek smart home pobiera ale nie z tej strony falownika. Co do HA jak radzisz sobie z arduino to to wcale nie będzie trudne, koszt też bardzo można ograniczyć raczej nie polecam kupowania pod to maliny, właśnie robi się koszt za trochę ograniczony sprzęt, najbardziej budżetowo to jak ma się jakiś starszy sprzęt do postawienia linuxa najlepiej laptop ze względu na pobory energii, albo zajrzeć na alledrogo za terminalami, poniżej 100zł już naprawdę idzie poszaleć. Arduino dalej Ci zostaje bo to co masz to integrujesz, do tego dołożysz sobie jeszcze układy ESP (esp home) naprawdę poszerza możliwości a nawet szybciej nowe bajery się robi niż w arduino. I ze względu na ESP lepiej już taki pełno wymiarowy sprzęt niż jednopłytkowy komputer bo sam na początku postawiłem HA na małym jednopłytkowcu i działał dobrze ale np się okazało że mając 512mb ram to brakowało do kompilowania ESP, na większej malinie nie było by problemu ale też są problemy z zajeżdżaniem kart pamięci, przetrzepać szuflady może nawet masz już jakiegoś sprząta do tego ale nawet jeżeli to np terminale typu dell wyse są za grosze, a przeskok w agregacji danych i integracji swoich zabawek ogromny.
@@lukaszlesniak Ja się tymi poborami na poziomie kilkudziesięciu wat nie przejmuję. Na pewno nie będę wyłączał falownika na noc - ma działać jaku UPS podtrzymujący cały dom, żeby minie krótkie przerwy w dostawie energii nie irytowały. Na wsi potrafią co jakiś czas wyłączyć zasilanie na 5s i wszystkie urządzenia w domu tracą ustawiony czas ;) Jakoś te 20kWh zniosę ;)
@@RozsądnaPV Nie o to chodziło żeby robić takie nocne oszczędności, ja też nie wyłączam żeby robić oszczędności, w ziemie mi to jakoś nie przeszkadza bo i tak dokupuję energię. Bardziej irytujące i psujące optymalizację w lecie, gdy mam energii w opór i całe miesiące jestem tylko na swoim a kupione z zakładu kwh to tylko takie przypadkowe a tu miał by bez sensu dobierać z sieci. Obecnie mam od lat starego poczciwego PIP, w nich był problem w drugą stronę bo one tylko i wyłącznie zasilanie swojej elektroniki robią z aku i jak w ziemie się aku nie miało z czego doładować i nie włączona opcja ładowania z sieci aku to można było rozładować aku do odcięcia. 20kwh niby nie dużo ale dla porównania to miesięcznie trzeba mi trochę ponad 100kwh na samochód, to jednak takie 20kwh uciekające bokiem to jest o co walczyć, przez cały rok to się nazbiera na kupienie energii prawie na cały miesiąc. A też nie siedzę przy świeczkach w lecie zużycia dochodzą pod 500kwh miesięcznie bo jak nie zużyje to i tak przepadnie. Jak widzę zaczynasz offgrida w zimie, zupełnie inna bajka zaczyna się od marca, wtedy już naprawdę nie trzeba dużo żeby się odciąć od ZE. Anenji czy tak jak to samo smg III wydają się bardzo fajnymi falownikami w fajnej cenie, chyba się skończy tak że jeszcze doda się stycznik na zasilaniu, tylko jeszcze nie mam pomysłu na rozsądne wysterowanie tego w jakich warunkach ma wracać sieć ( w ziemie tylko podnoszę progi przełączenia żeby więcej zostało w aku), bo teraz trzymam sieć jako backup i to jest wygodne przy przeciążeniach czy jak już mało jest na magazynie to w krytycznych momentach przeskakiwało na sieć, zwłaszcza jesień wiosna, żeby też sobie nie po komplikować musi być to autonomiczne, zasilanie ma po prostu być, bo nie tylko sam jestem, żeby tego nie pilnować co kto zrobi.
@@RozsądnaPV mój falownik tak się zachowywał ( niby produkował w nocy) jak miałem założone diody zabezpieczające do instalacji PV. (nie chodzi mi o diody w panelach ). Napisz do sprzedawcy może dostaniesz drugą płytę główną.
U mnie też tak jest, mam pomiędzy 160-200V w nocy. Mam 12,6 kwp paneli, panele są oświetlone przez lampkę z kamery która na nie patrzy. Aż nie mogłem uwierzyć w to.
Z kamerą słuszna uwaga. Też mam kamerę monitoringu 15m od paneli skierowaną na nie i też świeci IR. Aż sprawdzę dzisiaj czy to to IR generuje napięcie na PV. Byłyby jaja :)
@RozsądnaPV ja mam kamerę ustawioną na światło widzialne białe. Diody wbudowane w kamerę. Dość mocne. Oślepiające. Nie mam dość odwagi żeby sprawdzić palcami czy kopie. Ale na pewno ma na to wpływ faza księżyca i czyste niebo. Mój falownik nie próbuje startować. Za dnia pracuje na napiciu prawie 800v w punkcie mppt. Rozkręcę dzisiaj skrzynkę i zobaczę jak napięcie będzie przesiadać podając jakieś symboliczne obciążenia.
Jak jest bezchmurna noc i księżyc ładnie świeci to potrafi od 150 do 200W w nocy dawać, a to co ci z taurona pokazuje ze pobrało to jest strata na podtrzymanie falownika. jak falownik niema skąd brać energii na podtrzymanie to bierze z sieci, to wszystko jest normalne
Panele generują prąd z promieniowania, w tym częściowo z podczerwieni, ale nocą dociera do nich bardzo mało światła. Nawet odbite światło od chmur czy sztucznych źródeł, takich jak latarnie, daje znikome ilości energii. Teoretycznie możliwa jest minimalna produkcja prądu, ale w praktyce nie będzie to znaczące.
@@RozsądnaPV W astronomicznym ustawia się zakres działania zmierzchowego w pobliży wschodów i zachodów. Ale jak już robisz po arduino to sam ogarniesz np. ALS-PT19 lub innym i sterowanie przekaźnikiem. Programowo konkretnie po swojemu, a nie jakimiś potencjometrami na oko.
@@staryznory No ale po co w ogóle interesować się tym kiedy jest wschód czy zachód słońca? Wystarczy analizować to kiedy pada odpowiednia ilość światła. zrealizowanie tego na Arduino jest banalne :) Zamówiłem już przekaźnik 30A na szynę DIN sterowany sygnałem 5V ;) Dopiszę po prostu procedurę do licznika energii, więc cały koszt to będzie ten przekaźnik...
@@RozsądnaPV Żeby sztuczne światło na zewnątrz nie włączało? A jak policja będzie z helikoptera szperaczem bandyty szukała i ci się włączy falownik? 🙂🤣
@@staryznory Takie rzeczy realizuje się w 100% programowo, jest to banalnie proste. Nie ma żadnego sensu zatrudniać do tego wiedzy o wschodach i zachodach :)
Czy ktoś może wie, czego dotyczy ten ostatni parametr (poruszone na końcu filmu) nie opisany w dokumentacji???
kup żarówkę na podczerwieni albo ultrafiolet do ogrzewania i sprawdzisz swoją sugestie czy się opłaca poczytaj o słoneczku które wszyscy mamy 🌄
@dd-md7lx UV do ogrzewania? To jakaś nowość? ;)
@@RozsądnaPV do ogrzewania jest podczerwień a nie UV, ale fakt jest taki że naprawdę panele działają na światło UV. W świetle słonecznym jest spektrum fal w tym UV typu B, UV typu A jest wtedy kiedy niema mocnego słońca. Dla paneli niema znaczenia jakie rodzaj UV jest czy A czy B czy C na wszystkie typy UV panele działaj, ważne jest natężenie tego światła im większe tym więcej prądu z siebie dają. A to ze nazwane jest to panel słoneczny i potocznie mówione jest ze panele działają na promienie słoneczne to jest tzw uproszczenie myślowe, podobnie jak uproszczeniem myślowym jest to że prąd to jest ruch elektronów w przewodniku ....
Tak to normalne ,panel potrafią wytworzyć napięcie nawet przy świetle żarówki.Robiłem takie testy oświetlając panele halogenem ,z 3,2kWp na gażu wyciskałem 300V .Pomyslałby ktoś łał darmowa energia !Otóż nie ma energi ,wytważa się napięcie nawet wysokie bo aż 300v ale o nateżeniu zaledwie 100-150mA wiec pi razy oko jakieś 30-50W nawet żarówka sie zaśwoeci ale nie mozemy mówić tu o darmowej energi bo halogen moiał 400W a z paneli wyskoczyło 30-50W.pozdrawiam
Mam podobnie. Lampa LED 50W oświetla panele,w sumie 2.5KWP i inwerter widzi napięcie. Ale jest to za mało żeby to użyć jakkolwiek.
Pozdrawiam
Hej, może być:
1. Tak jak opowiadasz czyli resztkowe światło powoduje ładowanie baterii, możesz to łatwo sprawdzić odpinając panele (powinno wtedy zmaleć do 0)
2. Twój falownik nie ma możliwości wyłączenia prądu ładowania z sieci do zera, niektóre modele mają najniższy próg 2A (to też możesz sprawdzić odpinając sieć)
Panel słoneczny 400 W 70V simens . Ładna noc pełnia księżyca 9W . Z instalacji balkonowej (6 paneli ) czasem idzie 45W . A że ta instalacja nie jest podpięta do sieci .
U mnie to samo, jak napiecie na PV przekroczy 60V, to inverter dobiera ok 100W z sieci, ale tylko jeżeli jest w bypass, np bateria rozładuje sie do dolnej ustawionej granicy i przestanie generować prąd z magazynu. Niestety ponowne przełączenie na offgrid można ustawić po osiągnięciu min 60% baterii, a przy takim nasłonecznieniu czasmi może potrwac dłużej. Z jednej strony to dobrze bo trochę podnosi napięcie na baterii o zapobiega jej samoistnu rozładowaniu, BMS też troche prądu poboera.
Dokładnie tak jak opisujesz. Szkoda, że tych 60% nie można zmienić na niżej.
Ja mam zamiar dorobić automatyczne odłączanie paneli gdy jest za mało światła by y cokolwiek wyprodukowały...
Dokladnie tak samo mam wersja 4kw. Napięcie nocne około 34v z paneli. Moj tez ma 60v minimum ale tez dobiera z sieci. Ale dobrze kombinujesz. Można by było zastosować komparator i załączać panele automatycznie gdy napięcie na nich osiągnie napięcie robocze paneli. Ja na noc mam akumulator w 80% naładowane ale po co je doładować.
Mam tam Arduino ;) więc zrobię pomiar napięcia na panelach i sam będę je odłączał. Przekaznik na szynę DIN już zamówiony :)
Według mnie w jednym z paneli jest za niska rezystancja miedzy plusem a ramką panela, po właczeniu falownika powstaje potencjał napięcia miedzy neutralnym ,ochronnym a plusem .proszę wyłaczyć AC falownika i wtedy zmierzyć czy jest jakieś napiecie na przewodach miedzy plusem a minusem z paneli przy odłaczonym DC do falownika
Oczywiście, że jest. Gdyby nie było falownik nie lądował by akumulatorów będąc odłączonym od Taurona :)
Ten ostatni parametr to jest - jaką ilość amper może pobierać z akumulatora. Taka jest moja teoria. W sumie w EASUN tak jest, są to raczej klony.
Pozdrawiam.
Nie, to i czym piszesz to parametr 46, a tu jest jeszcze 48 nigdzie nie opisany...
Odłącz porostu sieć i będziesz widział czy panele w nocy lądują czy nie. Nie wiem po co odłączasz panele. Sieć odłącz i patrz co się dzieje.
Dawno to zrobiłem. Nie lądują bez sieci bo niby skąd ma wziąć energię?
ja kiedyś w mojej instalacji ofgrid miałem spięcie na kablach od paneli, co doprowadziło do uszkodzenia lub zablokowania sterownika. Efekt usterki był taki że panele w nocy pokazywały napięcie podobne jak na baterii. Wymieniłem sterownik i wszystko wróciło do normy
Jak wrażenia z pracy tego invertera, to jest anenji 6,2kw? jakieś jeszcze dziwne zachowania poza tym ładowaniem nocnym? Mógł byś coś powiedzieć o jego poborach, interesuje mnie głownie kiedy masz naładowane aku i pracuje z akumulatora to czy coś podkrada jeszcze z sieci? Jak wyglądają takie jego pobory jałowe na pracę własną, typu z baterii na pracy z baterii czy też w bajpasie.
Fajny ten pomysł z fotoczujkami na licznikach do pomiarów, dla fajnej agregacji danych polecam postawić sobie home assistant spokojnie tam to z integrujesz, sam korzystam i umożliwiło dużo szybsze i wygodniejsze analizowanie tego co się dzieje, też mam dwa liczniki i nie korzystam z komunikacji z inverterem do pomiarów zużyć, udało się i tak rozliczyć ile tak na prawdę jestem na swoim prądzie bo pierwszy licznik liczy mi wszystko co kupuje z ZE a drugi tylko za inverterem, tylko haczyk w tym że nie wszystko idzie przez inverter no i też same kwh na liczniku za inverterem to nie wiadomo czy były z sieci czy z własnej produkcji, to użyłem do tego tego stycznika bez napięciowego w inverterze jako sygnał czy za inverterem to nabija kwh z ZE czy z PV.
1. Myślałem o HA ale na razie się nie pcham w to ze względy na raz: koszty (trzeba jakąś malinkę kupić czy coś), dwa: nie widziałem Maliny na oczy a nie bardzo mam teraz czas czy ochotę się tego uczyć ;) Wszystkie elementy z okolic Arduino mam w zapasie i mam jakieś doświadczenie więc tak kombinuję...
Brakuje trochę podglądu live z zewnątrz, może kiedyś.
2. Falownik musiałem wyjąć z obudowy, żeby przylutować zasilanie ;) - przy okazji go obejrzałem. Wygląda jak każde inne urządzenie dowolnej globalnej firmy. Nie widzę, żadnych objaw taniości.
Falownik pracuje bez żadnych problemów. Wszelkie przełączenia są niewidoczne dla odbiorników. Wentylatory szumią, ale po zamontowaniu go w kotłowni w sąsiadujących pomieszczeniach to nie przeszkadza. Wentylatory są płynnie regulowane więc nie szumią non-stop na maxa...
3. Pobory. Jak nic nie robi to pobiera z sieci jednak nie z akumulatora równe 38W. Są też momenty gdy pobiera 75W - ale tu już Ci nie powiem co dokładnie wtedy robi :)
Sprawdziłem teraz pobory - panele generują 800W, które idzie w całości w akumulator (jest jeszcze za słabo naładowany, więc ma priorytet). Z Taurona pobierane jest 70-90W więcej niż zużywane jest w domu, tyle więc będzie wynosić konsumpcja falownika w sytuacji gdy pracuje ładowanie akumulatora i przetwornica AC.
@@RozsądnaPV Dzięki bardzo, właśnie to potrzebowałem żeby potwierdzić, też mam offgrida od lat i właśnie szukam zawczasu falownika do modernizacji instalacji i już chwilę obserwuję tego anenji i wszystko fajnie tylko to podbieranie z sieci mi wszystko psuje a nie chciałbym komplikować sobie systemu kolejnymi stycznikami, bo grida muszę sobie zostawić jako backup a tak psuje wynik by do tej pory to tak przez całe lato to z ZE miesięcznie kupowałem 2 - 6 kwh a takie samo podbieranie 30w to już zrobi w miesiąc ponad 20kwh co bez sensu kiedy i tak mam aż nadto własnej energii. Te pobory falownika to nie dużo, więcej to mi reszta zabawek smart home pobiera ale nie z tej strony falownika.
Co do HA jak radzisz sobie z arduino to to wcale nie będzie trudne, koszt też bardzo można ograniczyć raczej nie polecam kupowania pod to maliny, właśnie robi się koszt za trochę ograniczony sprzęt, najbardziej budżetowo to jak ma się jakiś starszy sprzęt do postawienia linuxa najlepiej laptop ze względu na pobory energii, albo zajrzeć na alledrogo za terminalami, poniżej 100zł już naprawdę idzie poszaleć. Arduino dalej Ci zostaje bo to co masz to integrujesz, do tego dołożysz sobie jeszcze układy ESP (esp home) naprawdę poszerza możliwości a nawet szybciej nowe bajery się robi niż w arduino. I ze względu na ESP lepiej już taki pełno wymiarowy sprzęt niż jednopłytkowy komputer bo sam na początku postawiłem HA na małym jednopłytkowcu i działał dobrze ale np się okazało że mając 512mb ram to brakowało do kompilowania ESP, na większej malinie nie było by problemu ale też są problemy z zajeżdżaniem kart pamięci, przetrzepać szuflady może nawet masz już jakiegoś sprząta do tego ale nawet jeżeli to np terminale typu dell wyse są za grosze, a przeskok w agregacji danych i integracji swoich zabawek ogromny.
@@lukaszlesniak Ja się tymi poborami na poziomie kilkudziesięciu wat nie przejmuję. Na pewno nie będę wyłączał falownika na noc - ma działać jaku UPS podtrzymujący cały dom, żeby minie krótkie przerwy w dostawie energii nie irytowały. Na wsi potrafią co jakiś czas wyłączyć zasilanie na 5s i wszystkie urządzenia w domu tracą ustawiony czas ;) Jakoś te 20kWh zniosę ;)
@@RozsądnaPV Nie o to chodziło żeby robić takie nocne oszczędności, ja też nie wyłączam żeby robić oszczędności, w ziemie mi to jakoś nie przeszkadza bo i tak dokupuję energię. Bardziej irytujące i psujące optymalizację w lecie, gdy mam energii w opór i całe miesiące jestem tylko na swoim a kupione z zakładu kwh to tylko takie przypadkowe a tu miał by bez sensu dobierać z sieci.
Obecnie mam od lat starego poczciwego PIP, w nich był problem w drugą stronę bo one tylko i wyłącznie zasilanie swojej elektroniki robią z aku i jak w ziemie się aku nie miało z czego doładować i nie włączona opcja ładowania z sieci aku to można było rozładować aku do odcięcia.
20kwh niby nie dużo ale dla porównania to miesięcznie trzeba mi trochę ponad 100kwh na samochód, to jednak takie 20kwh uciekające bokiem to jest o co walczyć, przez cały rok to się nazbiera na kupienie energii prawie na cały miesiąc. A też nie siedzę przy świeczkach w lecie zużycia dochodzą pod 500kwh miesięcznie bo jak nie zużyje to i tak przepadnie.
Jak widzę zaczynasz offgrida w zimie, zupełnie inna bajka zaczyna się od marca, wtedy już naprawdę nie trzeba dużo żeby się odciąć od ZE. Anenji czy tak jak to samo smg III wydają się bardzo fajnymi falownikami w fajnej cenie, chyba się skończy tak że jeszcze doda się stycznik na zasilaniu, tylko jeszcze nie mam pomysłu na rozsądne wysterowanie tego w jakich warunkach ma wracać sieć ( w ziemie tylko podnoszę progi przełączenia żeby więcej zostało w aku), bo teraz trzymam sieć jako backup i to jest wygodne przy przeciążeniach czy jak już mało jest na magazynie to w krytycznych momentach przeskakiwało na sieć, zwłaszcza jesień wiosna, żeby też sobie nie po komplikować musi być to autonomiczne, zasilanie ma po prostu być, bo nie tylko sam jestem, żeby tego nie pilnować co kto zrobi.
masz może założone diody zaporowe w instalacji pv?
Masz na myśli diody na panelach w kontekście cieni? Takie są chyba fabrycznie zainstalowane. Żadnych innych nie instalowałem...
@@RozsądnaPV mój falownik tak się zachowywał ( niby produkował w nocy) jak miałem założone diody zabezpieczające do instalacji PV. (nie chodzi mi o diody w panelach ). Napisz do sprzedawcy może dostaniesz drugą płytę główną.
@@tomolo-lg4sv Po co zakładałeś te diody, jakie to diody i gdzie założone???
@@RozsądnaPV przy połączeniu równoległym kilku stringów paneli pv pod jedno mppt
@@tomolo-lg4sv OK, to wiem dlaczego o tym nie czytałem - po prostu nie interesował mnie taki przypadek :)
PS. Darmowa energia bedzie jak wykożystasz żródło światła od sasiada wtedy sąsiad zapłaci za energie na oświetlenie a ty uzyskasz kilka Watów😂
Na początek mam zamiar obciążyć sąsiada za straty - jego dom rzuca mi cień na panele do 9:30 :)
U mnie też tak jest, mam pomiędzy 160-200V w nocy. Mam 12,6 kwp paneli, panele są oświetlone przez lampkę z kamery która na nie patrzy. Aż nie mogłem uwierzyć w to.
Z kamerą słuszna uwaga. Też mam kamerę monitoringu 15m od paneli skierowaną na nie i też świeci IR. Aż sprawdzę dzisiaj czy to to IR generuje napięcie na PV. Byłyby jaja :)
@RozsądnaPV ja mam kamerę ustawioną na światło widzialne białe. Diody wbudowane w kamerę. Dość mocne. Oślepiające. Nie mam dość odwagi żeby sprawdzić palcami czy kopie. Ale na pewno ma na to wpływ faza księżyca i czyste niebo. Mój falownik nie próbuje startować. Za dnia pracuje na napiciu prawie 800v w punkcie mppt. Rozkręcę dzisiaj skrzynkę i zobaczę jak napięcie będzie przesiadać podając jakieś symboliczne obciążenia.
Jak jest bezchmurna noc i księżyc ładnie świeci to potrafi od 150 do 200W w nocy dawać, a to co ci z taurona pokazuje ze pobrało to jest strata na podtrzymanie falownika. jak falownik niema skąd brać energii na podtrzymanie to bierze z sieci, to wszystko jest normalne
Przy jakiej mocy paneli masz te 200W w nocy?
@@RozsądnaPV 6kWp
tylko musi byc przejrzyste niebo i ksiezyc swiecic
No to masz z grubsza 3x więcej niż ja. Może tak być :)
Panele generują prąd z promieniowania, w tym częściowo z podczerwieni, ale nocą dociera do nich bardzo mało światła. Nawet odbite światło od chmur czy sztucznych źródeł, takich jak latarnie, daje znikome ilości energii. Teoretycznie możliwa jest minimalna produkcja prądu, ale w praktyce nie będzie to znaczące.
U mnie jest podobnie
latarnia uliczna uruchomi panele w nocy.
witaj
astronomiczny z czujnikiem zmierzchowym.
Pewnie sam zmierzchowy z ustawionym doświadczalnie progiem byłby najlepszy - ogarnie od razu zmienna pogodę;)
@@RozsądnaPV W astronomicznym ustawia się zakres działania zmierzchowego w pobliży wschodów i zachodów.
Ale jak już robisz po arduino to sam ogarniesz np. ALS-PT19 lub innym i sterowanie przekaźnikiem. Programowo konkretnie po swojemu, a nie jakimiś potencjometrami na oko.
@@staryznory No ale po co w ogóle interesować się tym kiedy jest wschód czy zachód słońca? Wystarczy analizować to kiedy pada odpowiednia ilość światła. zrealizowanie tego na Arduino jest banalne :) Zamówiłem już przekaźnik 30A na szynę DIN sterowany sygnałem 5V ;) Dopiszę po prostu procedurę do licznika energii, więc cały koszt to będzie ten przekaźnik...
@@RozsądnaPV Żeby sztuczne światło na zewnątrz nie włączało? A jak policja będzie z helikoptera szperaczem bandyty szukała i ci się włączy falownik? 🙂🤣
@@staryznory Takie rzeczy realizuje się w 100% programowo, jest to banalnie proste. Nie ma żadnego sensu zatrudniać do tego wiedzy o wschodach i zachodach :)