Ep.2 | Remont starego dachu | Metamorfoza domku letniskowego | Chatka marzeń
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 7 ก.พ. 2025
- Remont starego dachu w naszym domku letniskowym, naszej Chatce Marzeń, zajął nam dwa tygodnie. To były pracowite dni ze względu na zakres prac i pogodę. Wymiana pokrycia dachowego nie była prosta, ale dzięki temu że robiliśmy to sami, dużo się nauczyliśmy.
W filmie dzielimy się z Wami wiedzą jaką nabyliśmy podczas wymiany poszycia dachu. Mamy nadzieję że osoby które zdecydują się na wymianę u siebie starego dachu, a są amatorami tak jak my, znajdą w tym filmie dużo cennych wskazówek, porad, instrukcji i inspiracji.
W filmie pokazujemy jak krok po kroku odnowiliśmy nasz stary dach, zaczynając od zerwania łat, ocieplenia dachu poprzez nałożenie foli paroizolacyjnej, wełny mineralnej, oraz membrany dachowej. Następnie przybiliśmy kontrłaty i łaty, Zamocowaliśmy deskę rynnową, którą obiliśmy pasem podrynnowym, po czym zamontowaliśmy uchwyty i rynnę oraz zamontowaliśmy pas nadrynnowy. Przybiliśmy wiatrołapy dachowe i obiliśmy je pasem wiatrołapowym. Na końcu zamontowaliśmy blachę płaską na rąbek stojący ruuki classic i przymocowaliśmy gąsior dachowy.
Eternit utylizowała profesjonalna firma z uprawnieniami.
Efekt naszego nowego dachu przerósł nasze oczekiwania, z czego bardzo się cieszymy :)
Jeżeli jesteś zainteresowany(a) dalszą metamorfozą naszego domku letniskowego, naszej Chatki Marzeń, zapraszamy do subskrybcji naszego kanału, a nie ominie cię żaden odcinek!
Pozdrawiamy serdecznie:
Asia i Przemek - Kępa Marzeń
www.kepamarzen.pl
W filmie dzielimy się z Wami doświadczeniem, jakie nabyliśmy podczas wymiany poszycia dachu. Mamy nadzieję że osoby które zdecydują się na wymianę u siebie starego dachu, a są amatorami tak jak my, znajdą w tym filmie parę wskazówek, porad i inspiracji. W końcu człowiek uczy się na błędach, a Wy możecie uczyć się na naszych, tj. to że żółta folia nie powinna zakrywać krokwi :) Miłego oglądania :)
Błędy są nie uniknione może przed jakimś projektem zrob vloga. Zadaj pytanie I ludzie zawsze cis napiszą. A ty już swój rozum masz wybierzesz najlepsza opcje eliminując błędy i ewentualne nie potrzebę poprawki bo to z mojego doświadczenia najważniejsze. Kto lubi przerabiać swoją robotę :)
Już wiecie gdzie był błąd, ale na pocieszenie powiem że przy dobrej wentylacji i paroizolacji w środku (np. przy regipsach) i jeśli tam będzie lekki przewiew to może nic się nie będzie działo. Kiedyś tak folie miałem rzuconą na wełnę i o niej zapomniałem przez zimę, nie było żadnej wilgoci po kilku miesiącach. Warto jednak sprawdzić po jakimś czasie, czy belki nie są wilgotne.
"...z ręki do ręki. ...Bonanza..." rozbawiła mnie do łez. Brawo :)
Brawo Panowie, bardzo fajnie wam to wyszło.
Najważniejsze, że razem i samodzielnie. Świetna robota.
Wiem ze trochę błędów jest ale jak pisze samodzielnie. Dzięki i pozdrawiam
Bardzo fajna blacha. Super robota. No i radość z postępu.
Dzięki Piotrze i pozdrawiamy :)
Bardzo dobry film👍i jakiego ładnego tygrysa nasz
Super. Fajnie, że wrzuciliście ten film, mogliśmy "popracować" razem na TH-cam. Zmęczyłem się... 😂
Haha dobre Daniel. Pozdrawiamy serdecznie :)
Fajnie, gratulacje za odwagę przy remoncie dachu (i nie ze względu na spadki), pozdrowienia :)
Dzięki Paweł i pozdrawiamy :)
Super robota ! Pozdrowionka !
Dzięki Marcin i pozdrawiamy serdecznie!
Fajna robota , odważnie po tym dachu sobie chodzicie . Pozdrawiam
Wiem, wiem że nierozsadnie. Trochę adrenaliny w życiu zaznalismy :) dzięki za komentarz :)
Świetna robota!!! Czeka nas najprawdopodobniej to samo!
Dzięki i trzymamy kciuki za Wasz projekt!! Pozdrawiamy :)
Super, take to jo :)
Trzymajcie się ciepło ;)
Specjalnie dla Ciebie Krzychu :) powiem Ci że jeszcze parę takich robot i mogę przeprowadzac się na Kaszuby :) pozdrawiam Was serdecznie :)
na rąbek stojący ,bardzo ładnie wyszło
Jak najbardziej na rabek stojący...cos mi się usr.....z tym narabkiem :) pozdro
Hermoso trabajo saludos desde chile 🇨🇱 👏👏👏
Bardzo ładnie 😊
Dzięki i pozdrawiamy :)
ale ładne sruby z uszczelką, naprawde wyglada to dobrze
Dzięki i pozdrawiamy :)
chatka nabiera wyglądu, ten skrócony dach to świetny pomysł. Jeżeli miałbym się czegoś czepiać to tylko tego że folia paroizolacyjna też powinna być przybijana od dołu, pozdrawiam serdecznie i powodzenia
Zgadza się jak najbardziej i majtek drugiej połaci tak robiliśmy że najpierw z Krokwi wymontowalismy te długie kliny...na tej połaci żeby nie tracić czasu chłopaki zaczęli robić folie od góry ale oczywiście z zakładka jak należy czyli kolejne warstwy kładli pod spod, a ja demontowalem te duże klilny z Krokwi....pozdrawiam serdecznie
Elegancko
Dzięki :)
Kawał niezłej roboty💪 . Widać że energia Was napędza. Jedna sprawa jednak mnie niepokoi. Chodzi o folię na krokwiach która blokują swobodne oddychanie krokwi z trzech stron. Wilgoć pochodząca z kondensacji pary wodnej tworząca się zawsze podczas ogrzewania pomieszczenia będzie wpływać negatywnie na dość już stare krokwie. Jedynym pocieszeniem w tej sytuacji jest fakt, że domek będzie tylko sezonowy i nie będzie miał długich okresów z ogrzewaniem bo wtedy będzie powstawał problem . Domy nieogrzewane nie mają tego problemu🙂 Pozdrawiam
Witaj Maćku. Tak jak piszesz świadomi byliśmy tego rozwiązania...zawsze coś za coś...musial bym rwać całą boazerie na górze co zwiększyło by koszty, dlatego zdecydowałem się na takie rozwiązanie, a z drugiej strony musiałem zabezpieczyć wełnę...ale myślę że jak jeden miesiąc w roku będzie grzane to tej pary nie będzie za wiele, dlatego też w filmie o tym wspomniałem że w normalnych warunkach folia poszła by pod krokwie...dodatkowo nie wymieniamy okien, a sa jednoszybowe więc wiaterek będzie hulal i para nie powinna się tworzyć...ale tak mi sie tylko wydaje, bo nie jestem specjalista z tej dziedziny, choć dzięki takim komentarzom dużo się uczę za co ci dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)
filmik super sam jestem po wymianie pokrycia dachowego i powiem Tobie za dla amatora to nie lada wyzwanie tym bardziej ze u mnie pod eternitem byly trzy warstwy papy no i zrywanie nieziemsko trudne papniaki do tej pory zbieram pozdrawiam Robert
Wow, to miałeś sporo roboty! Dokładnie wyzwanie wielkie ale ciesze się że w miarę podołaliśmy :) pozdrawiam Robercie!
nic tak nie cieszy jak samodzielnie wykonana praca nawet jak coś zpartolisz to jesteś zły sam na siebie
Powodzenia 👍🍻🍻🍻
Dzięki Tomku. Pozdrawiamy
blacha na rąbek dobrze wygląda :D
Dzięki, nasza ulubiona :) Pozdrawiamy
@ taką samą mam na dachu ;) kolor identyczny :P
Bardzo ładne :D powodzenia.
Dzięki śliczne i pozdrawiam
Superr
Dzięki!
Gratuluję efektu: wow !!! I ogromny szacunek dla całej ekipy za podjęcie wyzwania jakim jest zmiana pokrycia bez doświadczenia w tej dziedzinie, a szczególnie z pokryciem blaszanym blachą płaską na rąbek. Błędów trochę było i już ich nie da się poprawić, bo za późno.Więc o nich pisać nie warto. Jak podkreśliłeś w materiale filmowym chodzi o szczegóły jak kolejność czynności, by przyśpieszyć, czy zastosowanie innego doraźnego rozwiązania. W obecnie należy zastosować:
- zapory śnieżne w okapie - by nie połamało rynny - za wysoko zamontowana,
- stopnie kominiarskie do komina - do konserwacji i czyszczenia kanałów,
- czapkę na kominie,
- uzupełnić obróbkę na kominie - sam uszczelniacz między tynkiem a taśmą kominową to rozwiązanie na jeden sezon.
Więcej nie wyłapałem z tego filmu.
Powodzenia !
Dzięki Bogusław. Usłyszeć takie słowa od doświadczonego dekarza to na prawdę coś! Dzięki śliczne!
Co do zapór, stopni to będą montowane jeszcze przed zimą. Jeżeli chodzi o czapkę na kominie to jak najbardziej wydedukowaliśmy że bez niej lipa bo jak deszcz pada a kominek jest otwarty to czuć swąd po paleniu. Jeżeli chodzi o komin to będzie opierzenie i całość komina jeszcze na to w blasze, bo zostało mi sporo kawałków!
Mam do Ciebie prośbę jak byś mógł napisać o popełnionych błędach jakie się pojawiły to będę wdzięczny, bo przyda się to innym! Pozdrawiam Cię serdecznie i dziękuję Ci za ten komentarz!
Poprostu WOW. Naprawde kawal roboty. Ta blacha to pewnie na nastepne 100lat. Pozdrawiam
Dzięki Johny! Myślę że blacha faktycznie na lata! Pozdrawiam serdecznie
na pewno na lata, ale moim zdaniem nie trzyma klimatu. polecanym bardziej gont bitumiczny. zrobiłem taki na działce swojej: 1drv.ms/u/s!Ar8mJrSApHQRoqdhBMR6NV1gevyY9A. Poza tym super miejsce dostaliście:), bardzo mi się podoba miejscówka i ogólnie domek
@@MarekGrubala o gustach nie będziemy dyskutować :) Natomiast jeżeli chodzi o nas to mamy pomysł na ten domek i jak byś obejrzał film zapowiedź, to zobaczył byś inspiracje...jak wykonany elewacje to jesteśmy przekonani że domek będzie trzymał klimat...my właśnie chcemy przełamać pewne stereotypy...jezeli chodzi o Twój który jest wykonany że starych desek a nie jak u nas, to jak najbardziej gont pasuje :) dlatego też wybraliśmy blachę prosta, do której jest powrót z poprzednich lat (patrz domki w stylu goraslkim) pozdrawiamy serdecznie!
@ oglądałem wszystko:). Trzymam za Was kciuki, powodzenia. U mnie prace już daleko do przodu, wygrzebałem stare zdjęcie z bałaganem:). Pozdrowienia!
@@jacekbudow6577 Niestety nie mam doświadczenia z blachą, ona odporniejsza na mech?
Robota i blacha ok. bardzo fajnie. Ja mam inne spostrzeżenie, a mianowicie nieotynkowany komin, chyba, że rura jest w środku, to ok. ale jak nie ma trzeba być czujnym, bo po czasie wypala zaprawę i mogą wydostawać się iskry lub dym.
Witaj serdecznie. Jeżeli chodzi o komin to oprócz opierzenia cały komin będzie w blasze...dodatkowo będzie daszek wykonany...rury nie ma w środku a otwór w środku jest z cegły ale jakiej nie wiem, dość sporych rozmiarów bo 30x25 cm...pozdrawiam
Super realizacja . Jedyne co mnie zastanawia to jakie będą odgłosy jak przyjdzie gradobicie lub konkretna ulewa , czy wygłuszenie zadziała
Też jestem ciekawy. Ale mam nadzieję że wiecznie padać nie będzie a raz na jakiś czas jak podudni to miejmy nadzieję że będzie do przeżycia :) pozdrawiam serdecznie...
będzie się fajnie zjeżdżało na nartach ;)
...na Małysza, a nie teraz Stocha :) pozdro
styrek pod dachem to grzybek murowany! Well done Misiek
Dokładnie tak, dlatego dziada wywaliliśmy :) Pozdro Byku :)
Witam mam pytanie jak powierzchnia dachu była wymieniana i jaki był koszt wymiany i utylizacji eternitu i zamiany na nowy dach
@@gotartowski witaj eternitu wyszło 1,8 tony...za tonę płaciliśmy 1150 zł...utylizowała firma z uprawnieniami...o kosztach materiału mówię w filmie na końcu...pozdrawiam
Jaki był sens stosowania foli paroizolacyjnej ? Pierwszy raz spotykam się z takim rozwiązaniem jak na twoim filmie. Wydaje mi się że wilgoć nie będzie odprowadzana i za kilka lat może to mieć poważne skutki. Patrząc z innej strony wykonaliście kawał roboty .Pozdrawiam !
Witaj...musialbym zrywać całą boazerie od środka żeby kłaść folie pod krokwy....licze na zimne pomieszczenie że tamtędy para będzie uciekać i się nie gromadzić na krokwiach...wolalem jednak położyć ze względu na wełnę...pozdrawiam
Wiedzialem ze jak odkyjecie dach to zacznie padac...zawsze tak jest...juz 2000lat przepowiadaja pogode i jeszcze sie nie nauczyli :) W kazdej innej firmie za taka robote zostali by wygnani na bruk . Dach fajny i wazne ze pasuje do bramy :) och te kobiety...maja ciekawy punkt widzenia...skąś to znam. Pozdrawiam
Krokwie pod deskę czołową lepiej uciąć przed foliowaniem :) i blachę na rąbek łączy się z pasem nad rynnowym na "felc leżący," ale nie jest to jakimś wielkim błędem wykonanie tego tak jak jest tutaj.Poza tym jak na laików to przyzwoicie. Pozdrawiam:D
Uszanowanie. Mam dokładnie taki sam dach do zutylizowania i polożenie nowego, również na działce :) jak wyglądała rozbiórka dachu i sprawy wywozu i utylizacji? Jak radziliście sobie z pogodą po zdjęciu dachu? Pozdrawiam serdecznie i bardzo dziekuje za ten film :)
Czy wszystkie łaty i kontr łaty były wcześniej impregnowane?
witaj serdecznie, tak łaty i kontrłaty były impregnowane...jeżeli chodzi o eternit, to według polskiego prawa należy zatrudnić firmę która zdejmie eternit i drugą firmę która ten eternit odbierze i zutylizuje...koszty tego drugiego to około 2000 zł...za zdjęcie samemu grozi mandat...pozdrawiamy :)
Ja nabił bym chociaż kontrlaty na krokwie przed membrana chociaż, tym bardziej że pokrycie jest z blachy która się bardzo poci a cerkulacja powietrza jest ważna żeby wełna mogła się osuszać bo od wewnątrz różnica temperatur powoduje że wełna chłonie wilgoć mimo wszystko. Ale to tylko moje zdanie 😉 i tak szcun za wykonanie 💪 Pozdrawiam.
Jedyne, które doświadczenie nabyliśmy podczas remontu dachu - osiągnięcie skraju wytrzymałości :D
A uwzględniliście miejsce dla kuny domowej?
Gratuluje odwagi, ale jedna uwaga rynnę może zrywać śnieg spadający z dachu, powinna być niżej.
Tak wiem, będę to jeszcze poprawiał przed zimą :) Dzięki za merytoryczny komentarz i pozdrawiam
Kotom nie daje się mleka,tylko małym i to specjalne mleko.
Wg mnie zostawiliście zbyt małą szczelinę wentylacyjną pod pasem nadrynnowym (membrana styka się z obróbką), takie pokrycie bardzo mocno się nagrzewa (zwłaszcza latem) i potrzebuje zassać sporo powietrza, druga sprawa że obróbki na wiatrownicach wydają się skręcone ze sobą na połączeniu - nie będą mogły zapracować na długość...
Witaj serdecznie i dzięki śliczne za merytoryczny komentarz! Jeżeli chodzi o wiatrownice to masz rację, są połączone że sobą...nie skrecalismy razem gasiorow żeby pracowały a o wiatrownicach zapomnieliśmy, tym bardziej dziękuję Ci za ten komentarz....rozumiem że następstwem może być powiekszanie otworow w miejscach gdzie są farmery? Poprawiał byś ten błąd? Tylko co wtedy z otworami po wkretach? Będzie wdzięczny za porady! Pozdrawiam serdecznie
W tej sytuacji chyba bym poczekał i poobserwował co się z nimi dzieje, wydaje mi się że po nagrzaniu mogą się powyginać (delikatnie "wstać") ale raczej na całość nie będzie to miało większego wpływu.
Ogólnie bardzo fajne pokrycie u mnie już 5 rok, żyje swoim życiem ;)
Teraz zostaje tylko obić elewację deskami modrzewiowymi żeby przykryć ten paskudny mur.
SORY ze pytam droga była ta działka plus minus dziękuję pozdrawiam
przy 10cm welny czy jestescie to w stanie ogrzac zima samym kominkiem ?
To jest domek letniskowy, sezonowy...pozdrawiamy
@ - chodzi mi o to czy w zimie tez mozna wpasc na likend czy tez trzeba spac w 4 pizamach :P
@@adriantomasz Wiesz co nie testowaliśmy chatki w zimę, ale aktualnie w środku jest bałagan (pełno materiału leży w salonie przygotowanego do remontu :) i woda jest odłączona...chatka będzie gotowa od maja :) Pozdrawiamy serdecznie
Super robot siatka na rynach by sie przydala.
Szczerze nie znałem tego rozwiązania i nie słyszałem o siatce w rynnach tym bardziej dzięki za ten komentarz i pozdrawiam serdecznie
Siatke zagladasz zeby liscie Itp.smieci nie zapychaly ryny w tym miejscu ( Las) to wazne.Pozdrawiam ze Sydney,
@ Siatkę zakładasz na rynnę.Ja u siebie mam drzewa przy warszacie i domu więc założyłem siatkę plastikową na rynnie.Spełnia swoje zadanie.
@ W Lidlu kupilem kiedys za grosze ... z systemem odklapniecia siatki ...daje rade ...bo igielek nie zatrzyma (tylko liscie) tak ze czyszczenie rynien jest prostrze. Pozdro
Siatka jest super, ale jest bardzo droga. Najprościej jest wykorzystać separatora liści, to takie urządzenie montowane na rurach spustowych służące do oczyszczania spływającej z dachu deszczówki z liści i innych zanieczyszczeń, której oddziela od wody, a resztki wywala na zewnątrz. Łatwa kontrola i czyszczenie filtry, za to nie musisz zaglądać do zbiorników podziemnych. Pozdrówka!
Mój kot się skończył od picia UHT :D
bo koty to mięsożercy, a nie powinny właściwie pić mleka ;-)
fajnie, super robota, ale na litość nie na "narąbek", a blacha jest na rąbek :-P
tak tak wiem...pierdyknąłem się ale nie ma to tak na prawdę większego znaczenia :) liczy się efekt końcowy ;) pozdrawiam
@ spoko, fajnie to wyszło 👍
Kotek slodki
brakuje tylko krzyza i jak maly kosciol rozumiem zakropiny tez byly
Hahaha ciekawy komentarz...tak masz racje to będzie kościół dla majsterkowiczów :) A jak to w kościele zakropiny były konkretne :)
Ile wyszło właściciela?
Tyle co za materiał , bo to nasz domek 😉
jaki koszt wykonania dachu?
Mówię o tym na końcu filmu...pozdrawiam
Zaznaczam, że jestem laikiem. Moim zdaniem rynna za dużo wystaje względem okapu dach. Może to spowodować, że zsuwający się śnieg będzie uszkadzał rynnę pod swoim ciężarem
Masz rację Krzysztofie jak najbardziej...już ktoś nam zwracał uwagę w komentarzu i będziemy to poprawiać! Pozdrawiam
co to za system dachowy chodzi mi o blache
Blacha płaska na rąbek ! Pozdrawiam
jeśli chodzi o eternit to mój znajomy poczekał w kolejce i ekipa przyjechała i zdjeła i zabrała za darmo wszystko
Ja tez byłem w gminie i kolejka gdzieś dwa lata. Więc zdecydowałem się samemu zdjąć a w kolejce poczekam na zabranie...eternit zestreczowany i czeka na odbiór...pozdro
Kępa Marzeń nice
Co prawda ja nie mam eternitu, ale sąsiad ma, był w gminie, powiedzieli mu, że w letniskowych domach się nie należy, tylko budynki mieszkalne i zabudowania gospodarskie.
@@fastt11 u mnie w gminie jak się dowiadywalem to odbierają tylko musi być program unijny do gminy na to...pozdrawiam
@ no właśnie o to chodzi, o pieniądze z UE na demontaż, właśnie ta kasa jest tylko na mieszkalne i zabudowę gospodarską. Jak sam zdemontowałeś, to pewnie odbiorą, bo chyba mają taki obowiązek. Pozdrawiam
polska farelka farel dobrze nawet grzeje
To blacha na rąbek stojący nie "na narąbek"....
Racja, tak mi utkwiło i tak poszło :) Ale myślę że to szczegół mało istotny w tym wszystkim :) pozdrawiam
Ale Konin to lipa.
Można było oblożyc tą samą blachą.
Masz rację i obecnie jest obłożony i ma daszek.
Bylem zmuszony dać łapkę w dół. Przez cały czas waszej pracy nie widziałem ani jednej puszki Harnasia/Tatry lub setki cytrynówki. Fachowców to z Was nie będzie!
To racja Trochę wody musi upłynąć Zanim ktoś zostanie majstrem ale podziwiam ze się wogle komuś chce i to jeszcze w Polsce :) No ale jak ktoś odnalazł swoją drogę to Ok i nie ważne ile czasu to zajmie , myśle ze trochę technologi wykorzystają z norwegi ale to się zobaczyć wkrotce
I nie zamierzamy zostać fachowcami z zakresu dekarstwa:) mój konik to stolarstwo....a co do puszek to były ale wieczorem :)
z norwegi niewiele się przyda, bo inny projekt...trochę błędów, trochę logiki i jakoś będzie wyglądało...ważne że sporo kasy zostanie w kieszeni na inne realizacje...
Super robota...Tylko ,że domek z nową bardzo nowoczesną blachą traci urok...Nie pasuje do wizji jaką promujecie stare wiejskie a tu komercja dach jakich setki w okolicy.. Jest tyle starej dachówki na rynku...gont drewniany łupki...i wiele innych a jak blacha to cynkowa zawijana ręcznie którą z czasem pokryje patyna.Jeszcze tylko styropian na zewnątrz i mamy domek bez duszy....Ne ale to tylko moje zdanie...pzdr.
Szanuję twoje zdanie, ale akurat w naszej okolicy tej blachy nie ma na żadnym domku :) Sory jest na starych wiejskich chatach tylko w kolorze samej blachy...akurat uważam że ta blacha na rąbek to powrót do dachów które kiedyś były w Polsce właśnie w pasach na rąbek! I nie mówiliśmy że będzie to chatka w starym wiejskim stylu z dachem ze strzechy i niebieskimi okiennicami, a przy chatce będą rosły malwy...i nie rozumiem Twojego stwierdzenia że promujemy stare chaty wiejskie...jeżeli dokładnie oglądałeś filmy z playlisty "metamorfoza chatki marzeń", a szczególnie odcinek "zapowiedź", to zauważysz że mówiliśmy o farmhouse, czyli o stylu wiejskim jaki można spotkać w norwegii czy stanach...coś w ten deseń:
www.google.pl/search?q=farmhouse+home&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjK_dG9sdneAhXSJ1AKHR9VBS4Q_AUIDigB&biw=1024&bih=1138#imgrc=0WQmh58Qe70STM:
Więc poczekaj do końca metamorfozy i dopiero oceń :) Pozdrawiam